Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
1995
1994
1979
1978
1977
Indoor
2024
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Nic Bond
12.08
Apr 25
White River @ EATONVILLE
2.
11
Nic Sawyer
12.13
PR
May 2
Eatonville @ Orting
3.
10
Kekoa Visperas
12.19
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
4.
9
Antonio Accarino
12.71
Apr 25
White River @ EATONVILLE
5.
9
Austin Wicker
12.74
(2.2)
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
6.
9
Jorgen Saysette
13.16
(1.9)
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
10
Tyson Wood
13.16
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
8.
12
Hunter Brooks
13.26
PR
May 2
Eatonville @ Orting
9.
9
James Thomas
13.40
(1.9)
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
10.
10
Trevor Scantling
14.16
PR
May 2
Eatonville @ Orting
11.
10
Tyler Stratton
14.53
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
12.
9
Michael Pawul
14.57
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
13.
12
Rylan Shaughnessy
14.63
(.4)
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
200 Meters
1.
10
Nic Bond
25.18
May 2
Eatonville @ Orting
2.
10
Kekoa Visperas
25.88
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
3.
9
Austin Wicker
25.98
Apr 25
White River @ EATONVILLE
4.
9
Antonio Accarino
26.08
Apr 25
White River @ EATONVILLE
5.
9
Jorgen Saysette
27.29
(.2)
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
6.
9
James Thomas
28.28
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
7.
9
Michael Pawul
30.37
(1.3)
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
8.
10
Tyler Stratton
30.63
(1.3)
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
400 Meters
1.
12
Sawyer Noel
54.65
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
2.
12
Jackson Roulst
55.37
PR
Apr 20
South Sound Classic
3.
10
Ryan Colbert
57.51
May 2
Eatonville @ Orting
4.
11
Zachary Root
58.77
Mar 21
Eatonville vs FP
5.
11
Lukas Wolfe
59.19
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
800 Meters
1.
12
Sawyer Noel
1:57.79
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
2.
9
Cole Pederson
2:25.09
PR
Apr 20
South Sound Classic
3.
11
Keith Lovejoy
2:26.13
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
4.
10
Caleb Hagen
2:27.05
PR
May 2
Eatonville @ Orting
1600 Meters
1.
10
Cameron Hatler
4:42.88
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
2.
12
Sawyer Noel
4:43.38
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
3.
12
Lucas Lane
4:55.14
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
4.
9
Cole Pederson
5:17.50
Apr 25
White River @ EATONVILLE
5.
12
Jackson Roulst
5:33.00
PR
May 2
Eatonville @ Orting
6.
11
Keith Lovejoy
5:38.04
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
1 Mile
1.
10
Cameron Hatler
4:50.53
PR
Apr 27
59th Shelton Invitational
3200 Meters
1.
10
Cameron Hatler
9:48.22
May 18
2A WCD III Championships
2.
12
Lucas Lane
10:57.2h
May 2
Eatonville @ Orting
3.
12
Sawyer Noel
11:01.80
Mar 21
Eatonville vs FP
4.
9
Cole Pederson
11:19.7h
PR
May 2
Eatonville @ Orting
110m Hurdles - 39"
1.
10
Bryce Thirtyacre
17.28
PR
Apr 20
South Sound Classic
2.
12
Joshua Dietz
17.67
PR
May 2
Eatonville @ Orting
300m Hurdles - 36"
1.
12
Joshua Dietz
46.27
Apr 25
White River @ EATONVILLE
2.
10
Bryce Thirtyacre
46.32
Apr 25
White River @ EATONVILLE
3.
12
Jackson Roulst
49.95
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
4x100 Relay
1.
Nic Bond
Dawsen Wilcox
Joshua Dietz
Jahmai Judah
45.61
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
2.
Nic Bond
Kekoa Visperas
Jackson Roulst
Nic Sawyer
46.52
May 2
Eatonville @ Orting
3.
Nic Bond
Ryan Colbert
Lukas Wolfe
Antonio Accarino
47.10
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
4.
Nic Bond
Ryan Colbert
Kekoa Visperas
Tyson Wood
47.89
Mar 21
Eatonville vs FP
5.
Nic Bond
Kekoa Visperas
Tyson Wood
Ryan Colbert
48.24
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
6.
Nic Bond
Ryan Colbert
Antonio Accarino
Lukas Wolfe
49.54c
Apr 20
South Sound Classic
4x400 Relay
1.
Ryan Colbert
Sawyer Noel
Zachary Root
Lukas Wolfe
3:48.44
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
2.
Ryan Colbert
Nic Bond
Sawyer Noel
Lukas Wolfe
3:49.53
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
3.
Ryan Colbert
Sawyer Noel
Lukas Wolfe
Jackson Roulst
3:50.17
Apr 25
White River @ EATONVILLE
4.
Ryan Colbert
Lukas Wolfe
Zachary Root
Jackson Roulst
3:54.12
Apr 20
South Sound Classic
5.
Ryan Colbert
Zachary Root
Sawyer Noel
Lukas Wolfe
3:59.08
May 2
Eatonville @ Orting
6.
Ryan Colbert
Jackson Roulst
Zachary Root
Lukas Wolfe
4:01.70
Mar 21
Eatonville vs FP
7.
Keith Lovejoy
Sawyer Noel
Cole Pederson
Ryan Colbert
4:04.54
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
8.
Bryce Thirtyacre
Cole Pederson
Cameron Hatler
Sawyer Noel
4:11.90
Mar 21
Eatonville vs FP
Shot Put - 12lb
1.
10
Trevor Scantling
45' 1
May 18
2A WCD III Championships
2.
12
Jackson Roulst
42' 9.5
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
3.
12
Hunter Brooks
38' 11.75
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
4.
10
Greyson Trimble
35' 11
Mar 21
Eatonville vs FP
5.
11
Trevor Schier
35' 7
May 2
Eatonville @ Orting
6.
10
Trent Lewis
35' 0.25
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
7.
12
Rylan Shaughnessy
34' 4.75
PR
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
8.
10
Jason Dexter
33' 5.75
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
9.
10
Austin Campbell
32' 11
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
10.
10
Ryan Johnson
32' 7
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
11.
9
Waylan Mettler
30' 8.5
Mar 21
Eatonville vs FP
12.
9
James Thomas
30' 7.5
PR
May 2
Eatonville @ Orting
13.
9
Julian Evans
30' 5
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
14.
9
Evan Bennett
28' 9
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
15.
10
Zachary Codling
24' 8
PR
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
16.
10
Tyler Stratton
23' 5
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
17.
11
Aaron Schmidt
17' 5.5
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
Discus - 1.6kg
1.
11
Trevor Schier
121' 0
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
2.
12
Destin Daniel
119' 11
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
3.
10
Trevor Scantling
106' 3
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
4.
12
Jahmai Judah
104' 10
PR
Apr 20
South Sound Classic
5.
12
Hunter Brooks
100' 5
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
6.
10
Jason Dexter
98' 8
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
7.
10
Greyson Trimble
96' 5
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
8.
9
Julian Evans
92' 11
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
9.
9
Waylan Mettler
87' 10.5
May 2
Eatonville @ Orting
10.
9
James Thomas
83' 2
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
11.
10
Austin Campbell
81' 1
PR
May 2
Eatonville @ Orting
12.
10
Zachary Codling
78' 5
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
13.
10
Ryan Johnson
76' 6
PR
May 2
Eatonville @ Orting
14.
12
Rylan Shaughnessy
74' 9
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
15.
9
Evan Bennett
68' 3
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
16.
11
Aaron Schmidt
33' 7
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
Javelin - 800g
1.
10
Adam Jensen
166' 1
Apr 25
White River @ EATONVILLE
2.
12
Jackson Roulst
160' 6
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
3.
12
Jaden Woodring
147' 6
PR
May 2
Eatonville @ Orting
4.
9
Ethan Moore
118' 7.5
Apr 25
White River @ EATONVILLE
5.
11
Trevor Schier
117' 0
PR
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
6.
12
Destin Daniel
112' 5
PR
May 2
Eatonville @ Orting
7.
12
Hunter Brooks
109' 5
PR
May 2
Eatonville @ Orting
8.
10
Tyson Wood
109' 0
Apr 25
White River @ EATONVILLE
9.
11
Zachary Root
105' 5
PR
May 2
Eatonville @ Orting
10.
9
Blake Truman
87' 0
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
High Jump
1.
10
Jager Roulst
6' 0
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
10
Trent Lewis
6' 0
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
11
Lukas Wolfe
6' 0
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
4.
10
Trent Lewis
5' 10
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
5.
12
Jackson Roulst
5' 4
Mar 21
Eatonville vs FP
6.
10
Kekoa Visperas
5' 2
PR
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
7.
9
Justus Roulst
5' 0
Mar 21
Eatonville vs FP
Pole Vault
1.
12
Jahmai Judah
14' 1
PR
May 18
2A WCD III Championships
2.
12
Dylan Watters
13' 0
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
3.
12
Destin Daniel
12' 6
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
4.
10
Bryce Thirtyacre
10' 6
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
5.
9
Michael Pawul
6' 0
PR
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
Long Jump
1.
10
Jager Roulst
20' 5.75
May 18
2A WCD III Championships
2.
10
Kekoa Visperas
18' 8
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
3.
11
Lukas Wolfe
18' 5.75
PR
May 2
Eatonville @ Orting
4.
10
Trent Lewis
17' 11.5
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
12
Jackson Roulst
17' 11.5
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
6.
10
Tyson Wood
16' 8.75
May 2
Eatonville @ Orting
7.
11
Zachary Root
16' 5
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
8.
9
Antonio Accarino
15' 8.5
May 2
Eatonville @ Orting
9.
9
Justus Roulst
13' 9
Apr 25
White River @ EATONVILLE
10.
9
Blake Truman
13' 7.25
PR
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
Triple Jump
1.
12
Jackson Roulst
40' 7.5
PR
May 18
2A WCD III Championships
2.
11
Zachary Root
35' 11.25
PR
Apr 20
South Sound Classic
3.
9
Justus Roulst
31' 3
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Womens
100 Meters
1.
9
Kya Stewart
13.40
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
2.
12
Jaelin Hotz
14.17
PR
May 2
Eatonville @ Orting
3.
11
Lexy Miller
14.54
PR
May 2
Eatonville @ Orting
4.
9
Emily Bennett
15.42
May 2
Eatonville @ Orting
5.
9
Abigail Holder
15.93
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
6.
9
Lyrik Terry
16.07
PR
May 2
Eatonville @ Orting
7.
9
Alex Lambert
16.89
Mar 21
Eatonville vs FP
8.
12
Maya Frink
19.60
May 2
Eatonville @ Orting
200 Meters
1.
9
Kya Stewart
26.77
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
2.
12
Jaelin Hotz
29.15
PR
May 2
Eatonville @ Orting
3.
9
Abigail Springer
30.48
PR
Apr 20
South Sound Classic
4.
9
Emily Bennett
32.08
Apr 25
White River @ EATONVILLE
5.
10
Kulani Bozinoff
32.10
Apr 25
White River @ EATONVILLE
6.
9
Abigail Holder
34.87
PR
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
7.
9
Shelby Mathews
37.08
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
8.
12
Maya Frink
43.45
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
400 Meters
1.
10
Halle Noel
1:01.90
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
800 Meters
1.
12
Sierra Donaldson-Anderson
2:56.44
PR
May 2
Eatonville @ Orting
2.
10
Angelina Mireles-Mazza
3:01.14
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
3.
10
Alexia Price
3:02.80
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
1600 Meters
1.
10
Jillian Ruiz
6:06.28
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
2.
10
Alexia Price
6:14.00
May 2
Eatonville @ Orting
3.
12
Sierra Donaldson-Anderson
6:40.47
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
4.
12
Mckenna Donaldson-Andersen
6:49.65
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
5.
10
Angelina Mireles-Mazza
7:11.07
PR
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
3200 Meters
1.
10
Jillian Ruiz
13:32.76
Apr 20
South Sound Classic
2.
10
Alexia Price
13:53.96
Apr 20
South Sound Classic
3.
12
Mckenna Donaldson-Andersen
14:42.90
Mar 21
Eatonville vs FP
100m Hurdles - 33"
1.
10
Halle Noel
15.92
PR
May 18
2A WCD III Championships
2.
9
Abigail Springer
17.78
PR
May 18
2A WCD III Championships
3.
10
Alivia Bertram
17.79
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
4.
9
Grace Rassmusen
20.81
PR
May 2
Eatonville @ Orting
300m Hurdles - 30"
1.
10
Halle Noel
45.93
PR
May 25
WIAA 2A, 3A, 4A State Championship Meet (HS)
2.
10
Alivia Bertram
48.79
PR
May 18
2A WCD III Championships
4x100 Relay
1.
Alivia Bertram
Halle Noel
Abigail Springer
Kya Stewart
51.69
May 18
2A WCD III Championships
2.
Halle Noel
Kya Stewart
Abigail Springer
Alivia Bertram
52.46
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
3.
Halle Noel
Alivia Bertram
Abigail Springer
Kya Stewart
52.83
Mar 21
Eatonville vs FP
4.
Alivia Bertram
Halle Noel
Kya Stewart
Abigail Springer
52.95
May 2
Eatonville @ Orting
5.
Alivia Bertram
Halle Noel
Skyler Simon
Samantha Swartout
55.41
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
4x200 Relay -
1.
Alivia Bertram
Halle Noel
Jaelin Hotz
Kya Stewart
1:50.00
May 18
2A WCD III Championships
2.
Alivia Bertram
Halle Noel
Kya Stewart
Jaelin Hotz
1:52.04
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
3.
Alivia Bertram
Halle Noel
Abigail Springer
Kya Stewart
1:52.41
Apr 25
White River @ EATONVILLE
4.
Emily Bennett
Abigail Springer
Kya Stewart
Alivia Bertram
1:56.80
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
4x400 Relay
1.
Jillian Ruiz
Sierra Donaldson-Anderson
Mckenna Donaldson-Andersen
Angelina Mireles-Mazza
4:55.34
May 18
2A WCD III Championships
2.
Mckenna Donaldson-Andersen
Sierra Donaldson-Anderson
Alexia Price
Jillian Ruiz
5:02.72
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
3.
Sierra Donaldson-Anderson
Angelina Mireles-Mazza
Jillian Ruiz
Mckenna Donaldson-Andersen
5:25.90
Mar 21
Eatonville vs FP
4.
Mckenna Donaldson-Andersen
Sierra Donaldson-Anderson
Jillian Ruiz
Alexia Price
5:29.39
Apr 25
White River @ EATONVILLE
5.
Mckenna Donaldson-Andersen
Sierra Donaldson-Anderson
Angelina Mireles-Mazza
Alexia Price
5:37.94
May 2
Eatonville @ Orting
6.
Mckenna Donaldson-Andersen
Angelina Mireles-Mazza
Jillian Ruiz
Alexia Price
5:40.96
Mar 27
Foster, Fife @ Eatonville
7.
Mckenna Donaldson-Andersen
Alexia Price
Jillian Ruiz
Sierra Donaldson-Anderson
5:41.82
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
Shot Put - 4kg
1.
9
Abigail Springer
26' 0
PR
May 2
Eatonville @ Orting
2.
9
Rylee Valentine
25' 10.5
Apr 25
White River @ EATONVILLE
3.
12
Kiley Stalkfleet
25' 0
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
4.
9
Kya Stewart
24' 2
PR
May 2
Eatonville @ Orting
5.
9
Alex Lambert
21' 11
PR
May 2
Eatonville @ Orting
6.
11
Ashlyn Mathews
21' 7.5
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
7.
9
Haylae Knight
20' 2
Apr 25
White River @ EATONVILLE
8.
11
Morgan Tilley
19' 1
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
9.
9
Shelby Mathews
18' 8
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
Discus - 1kg
1.
11
Morgan Tilley
68' 6
Apr 25
White River @ EATONVILLE
2.
10
Kulani Bozinoff
67' 1
PR
May 2
Eatonville @ Orting
3.
11
Ashlyn Mathews
66' 8.5
PR
May 2
Eatonville @ Orting
4.
12
Kiley Stalkfleet
65' 11
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
5.
9
Shelby Mathews
65' 4
PR
May 2
Eatonville @ Orting
6.
9
Rylee Valentine
53' 1
Mar 21
Eatonville vs FP
7.
9
Haylae Knight
42' 9
May 2
Eatonville @ Orting
Javelin - 600g
1.
9
Kya Stewart
106' 2
PR
Apr 25
White River @ EATONVILLE
2.
12
Kaedyn Byrd
97' 11
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
High Jump
1.
11
Lexy Miller
4' 6
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
2.
12
Amelia Bridgham
4' 2
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
Pole Vault
1.
9
Alex Lambert
7' 0
Apr 25
White River @ EATONVILLE
12
Amelia Bridgham
7' 0
Mar 21
Eatonville vs FP
3.
9
Lyrik Terry
6' 6
PR
May 2
Eatonville @ Orting
Long Jump
1.
10
Halle Noel
15' 4.25
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
2.
11
Lexy Miller
14' 0
PR
Mar 21
Eatonville vs FP
3.
12
Jaelin Hotz
13' 11
Apr 18
Steilacoom vs FP(Senior Night) and Eatonville vs Washin..
4.
11
Giorgia Monti
11' 4
PR
Mar 16
Rainier "Icebreaker" Invitational
5.
12
Maya Frink
5' 0
PR
May 2
Eatonville @ Orting
Triple Jump
1.
12
Jaelin Hotz
34' 6
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
2.
11
Lexy Miller
29' 10.5
PR
May 10
SPSL 2A Track and Field League Championships
*Recent improvement