Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Baker Green
10.82
(2.5)
PR
Jun 3
VHSL Class 2 State Championships
2.
10
Lucas Markley
11.74
Apr 22
West Point Invitational
3.
11
Jayson Kell
11.82
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
4.
12
Julius Pendergrass
12.29
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
5.
11
Tristan Mingee
12.31
(.4)
May 13
Highland Springs Invitational NBN Qualifier
200 Meters
1.
11
Baker Green
21.91
(2.1)
PR
Jun 3
VHSL Class 2 State Championships
2.
10
Lucas Markley
24.00
Apr 22
West Point Invitational
3.
11
Jayson Kell
24.50
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
12
Julius Pendergrass
24.50
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
5.
11
Tristan Mingee
24.79
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
6.
8
Dillon Demay
26.96
PR
May 12
Trojan Races (JV/Middle School) Track and Field Invitat..
7.
10
Dyllan Hinson
27.60
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
400 Meters
1.
11
Ron Foskett
56.34
Apr 22
West Point Invitational
2.
11
Jayson Kell
56.44c
PR
Apr 22
West Point Invitational
3.
10
Dylan Robinson
56.87
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
4.
10
Dyllan Hinson
1:00.37
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
800 Meters
1.
11
Alexander Jones
2:12.38
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
2.
9
Jacob Wines
2:16.38
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
3.
9
Caison Adkins
2:16.9h
PR
Apr 22
West Point Invitational
4.
8
Dillon Demay
2:26.84
May 12
Trojan Races (JV/Middle School) Track and Field Invitat..
5.
11
Zach Price
2:35.64
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
1600 Meters
1.
11
Alexander Jones
4:45.78
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
2.
9
Reed Booth
4:53.61
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
3.
9
Caison Adkins
4:55.14
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
4.
9
Jacob Wines
5:02.40
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
5.
8
Dillon Demay
5:23.60
May 12
Trojan Races (JV/Middle School) Track and Field Invitat..
3200 Meters
1.
11
Alexander Jones
10:18.43
PR
Jun 3
VHSL Class 2 State Championships
2.
9
Reed Booth
10:38.96
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
3.
9
Caison Adkins
11:13.04
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
4.
9
Jacob Wines
11:28.71
Apr 22
West Point Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Ron Foskett
16.85
PR
Apr 22
West Point Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Ron Foskett
42.17
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
2.
10
Gabe Agosto
56.45
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
4x100 Relay
1.
Julius Pendergrass
Jayson Kell
Lucas Markley
Baker Green
44.48
Jun 3
VHSL Class 2 State Championships
2.
Relay Team
45.54c
Apr 22
West Point Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:46.39
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:10.55
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
Shot Put - 12lb
1.
10
Cole Weissman
35' 2
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
2.
10
Gabe Agosto
32' 2
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
3.
11
Isaac Wines
26' 7
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
Discus - 1.6kg
1.
10
Cole Weissman
109' 6
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
2.
11
Isaac Wines
83' 2
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
3.
9
Ian Price
70' 11
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
4.
10
Gabe Agosto
68' 5
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
Pole Vault
1.
10
Cole Weissman
11' 6
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
2.
11
Evan Harris
10' 6
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
3.
10
Thatcher Faciszewski
10' 0
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
4.
9
Peyton Rollins
8' 6
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
Long Jump
1.
11
Ron Foskett
19' 8
PR
Apr 22
West Point Invitational
2.
10
Cole Weissman
17' 3
PR
Apr 22
West Point Invitational
3.
8
Dillon Demay
16' 4.75
May 12
Trojan Races (JV/Middle School) Track and Field Invitat..
Womens
100 Meters
1.
11
Alexis Peshehonoff
13.73
PR
Apr 22
West Point Invitational
2.
9
Ashlin Jones
13.79
PR
Apr 22
West Point Invitational
3.
12
Adalee Williams
15.49
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
4.
10
Grace Oates
15.59
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
5.
10
Paige Price
15.67
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
6.
9
Lily Wise
15.95
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
200 Meters
1.
9
Ashlin Jones
28.85
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
2.
10
Zoey Creasman
29.75
Apr 22
West Point Invitational
3.
12
Adalee Williams
32.37
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
4.
10
Paige Price
34.12
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
5.
9
Lily Wise
34.21
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
6.
9
Krista Weese
40.01
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
400 Meters
1.
10
Zoey Creasman
1:04.54c
Apr 22
West Point Invitational
2.
9
Ashlin Jones
1:05.16
PR
May 13
Highland Springs Invitational NBN Qualifier
3.
11
Alexis Peshehonoff
1:06.04c
PR
Apr 22
West Point Invitational
4.
10
Grace Oates
1:15.44
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
5.
9
Lily Wise
1:27.03
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
800 Meters
1.
9
Elizabeth Trant
2:29.51
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
2.
10
Zoey Creasman
2:29.98
PR
Jun 3
VHSL Class 2 State Championships
3.
12
Emily Swartzbaugh
2:56.16
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
4.
12
Hailey Swartzbaugh
3:00.70
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
5.
9
Olivia Forrest
3:23.68
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
1600 Meters
1.
9
Elizabeth Trant
5:01.97
PR
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
2.
12
Bethany Vogel
5:56.88
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
3200 Meters
1.
9
Elizabeth Trant
10:47.26
PR
May 6
Dogwood Track Classic
2.
12
Bethany Vogel
13:18.25
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
4x100 Relay
1.
Relay Team
59.00
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
4x400 Relay
1.
Alexis Peshehonoff
Elizabeth Harper
Ashlin Jones
Zoey Creasman
4:24.38
Jun 3
VHSL Class 2 State Championships
2.
Relay Team
5:03.53
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
4x800 Relay
1.
Zoey Creasman
Ashlin Jones
Elizabeth Harper
Elizabeth Trant
10:08.37
Jun 3
VHSL Class 2 State Championships
2.
Relay Team
11:32.17
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
Shot Put - 4kg
1.
10
Grayden Sizemore
25' 6.5
Apr 22
West Point Invitational
2.
11
Hailey Firth
18' 0
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
Discus - 1kg
1.
10
Grayden Sizemore
56' 3
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
2.
11
Hailey Firth
47' 1
May 10
Bay Rivers District Outdoor Track & Field Championships
High Jump
1.
10
Hayden Dunlap
4' 6
PR
May 22
VHSL Class 2 Region A Outdoor Track and Field Champions..
*Recent improvement