Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
8
Alexis Montes
12.89
PR
May 11
RPAC West
2.
8
Tallan Schrader
13.24c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
3.
7
Wesley Throckmorton
13.64c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
4.
7
Daniel Rojas
14.14
May 11
RPAC West
5.
7
Dominic Sis
14.34c
Apr 10
Dundy County JH Invite
6.
7
Aubrey Shillington
14.44c
Apr 10
Dundy County JH Invite
7.
8
Trent Hilburn
14.84c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
8.
7
Joey Fasso
1:08.34c
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
200 Meters
1.
8
Alexis Montes
27.94c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
2.
7
Daniel Rojas
29.24c
Apr 10
Dundy County JH Invite
3.
8
Trent Hilburn
29.34c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
8
Cody Boon
29.34c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
5.
7
Aubrey Shillington
29.54c
May 11
RPAC West
6.
7
Andrew Sydow
29.84c
May 11
RPAC West
7.
7
Dominic Sis
30.14c
Apr 10
Dundy County JH Invite
8.
8
Alexis Gomez
31.74c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
400 Meters
1.
8
Jacob Gemborys
1:03.34c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
2.
7
Damon Latta
1:06.24c
Apr 21
St. Francis Invite
3.
7
Dominic Sis
1:07.84c
Apr 10
Dundy County JH Invite
4.
7
Wesley Throckmorton
1:09.04c
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
5.
7
Joey Fasso
1:10.03
May 11
RPAC West
6.
7
RJ Stamm
1:11.20
May 11
RPAC West
7.
7
Colton Guernsey
1:19.34c
Apr 10
Dundy County JH Invite
800 Meters
1.
7
Damon Latta
2:26.5h
Apr 30
Chase County JH Invite
2.
8
Brenden Warman
2:35.9h
PR
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
3.
7
Philip Boyd
2:43.9h
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
4.
7
Major Marlin
2:58.8h
Apr 10
Dundy County JH Invite
5.
7
CJ Hughes
3:00.7h
PR
Apr 21
St. Francis Invite
1200 Meters
1.
7
Philip Boyd
4:16.7h
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
2.
7
CJ Hughes
4:46.8h
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
1600 Meters
1.
7
Philip Boyd
5:50.1h
Apr 21
St. Francis Invite
2.
8
Brenden Warman
5:52.6h
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
3.
7
Daniel Rojas
6:23.0h
Apr 30
Chase County JH Invite
4.
8
Matthew Wissink
6:35.3h
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
5.
7
Major Marlin
6:46.0h
Apr 30
Chase County JH Invite
6.
7
Kolton Ehart
7:33.0h
PR
Apr 21
St. Francis Invite
100m Hurdles - 30"
1.
7
Cade Lutz
19.44c
Apr 10
Dundy County JH Invite
2.
8
Cody Boon
20.64c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
3.
7
Michael Frederick
21.74c
Apr 21
St. Francis Invite
4.
7
Jesus OlivasMedrano
22.14c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
100m Hurdles - 33"
1.
8
Cody Boon
18.42
PR
May 11
RPAC West
2.
7
Cade Lutz
19.64
May 11
RPAC West
3.
7
Jesus OlivasMedrano
24.06
PR
May 11
RPAC West
195m Hurdles - 30"
1.
8
Cody Boon
32.44c
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
2.
7
Cade Lutz
33.24c
Apr 30
Chase County JH Invite
3.
7
Jacob Clark
40.54c
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
200m Hurdles - 30"
1.
8
Cody Boon
32.54c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
2.
7
Cade Lutz
33.34c
Apr 10
Dundy County JH Invite
3.
7
Jacob Clark
38.84c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
4.
7
Jesus OlivasMedrano
41.24c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
200m Hurdles - 33"
1.
8
Cody Boon
34.14c
PR
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
200m Hurdles - 36"
1.
7
Cade Lutz
34.54c
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
2.
7
Jesus OlivasMedrano
39.74c
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
3.
7
Jacob Clark
42.04c
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
53.24c
Apr 30
Chase County JH Invite
2.
8
Cody Boon
Tallan Schrader
Trent Hilburn
Alexis Montes
53.54c
May 11
RPAC West
8
Alexis Montes
Cody Boon
Trent Hilburn
Tallan Schrader
53.54c
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
4.
7
Lane Shillington
Dominic Sis
Cade Lutz
Wesley Throckmorton
55.74c
Apr 10
Dundy County JH Invite
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:18.0h
Apr 30
Chase County JH Invite
2.
-
Jacob Gemborys
Tallan Schrader
Alexis Montes
Damon Latta
4:26.00
May 11
RPAC West
3.
-
Joey Fasso
Tallan Schrader
Brenden Warman
Alexis Montes
4:30.7h
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
4.
8
Jacob Gemborys
Alexis Gomez
Job Lozano
Brenden Warman
4:48.9h
Apr 10
Dundy County JH Invite
5.
7
Philip Boyd
Colton Guernsey
CJ Hughes
Damon Latta
4:50.2h
Apr 10
Dundy County JH Invite
Shot Put - 8lb
1.
7
Andrew Sydow
32' 2.5
May 11
RPAC West
2.
8
Cody Boon
30' 0
PR
May 11
RPAC West
3.
7
Jacob Clark
26' 11
May 11
RPAC West
4.
8
Tyler Ohrman
24' 5
Apr 10
Dundy County JH Invite
5.
7
Reice Haines
20' 10
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
6.
8
Mayson Sandman
15' 11
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
Shot Put - 4kg
1.
7
Andrew Sydow
31' 2.75
Apr 30
Chase County JH Invite
2.
8
Cody Boon
30' 7
PR
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
3.
8
Tyler Ohrman
25' 6
PR
Apr 21
St. Francis Invite
4.
7
Jacob Clark
23' 9
Apr 30
Chase County JH Invite
5.
7
Reice Haines
23' 7
PR
Apr 21
St. Francis Invite
6.
8
Mayson Sandman
17' 10
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
Discus - 1kg
1.
7
RJ Stamm
93' 9
May 11
RPAC West
2.
7
Wesley Throckmorton
92' 5
Apr 10
Dundy County JH Invite
3.
8
Tyler Ohrman
77' 3
PR
May 11
RPAC West
4.
7
Aubrey Shillington
70' 0
Apr 30
Chase County JH Invite
5.
7
CJ Hughes
69' 10
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
6.
8
Mayson Sandman
56' 3
PR
Apr 21
St. Francis Invite
High Jump
1.
8
Tallan Schrader
4' 8
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
7
Damon Latta
4' 8
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
3.
8
Jacob Gemborys
4' 4
May 11
RPAC West
4.
7
Aubrey Shillington
4' 2
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
5.
7
Michael Frederick
3' 10
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
Pole Vault
1.
7
Wesley Throckmorton
8' 3
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
2.
7
Damon Latta
8' 0
Apr 10
Dundy County JH Invite
8
Brenden Warman
8' 0
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
Long Jump
1.
8
Jacob Gemborys
15' 9
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
8
Alexis Montes
15' 9
PR
May 11
RPAC West
3.
7
Cade Lutz
14' 9.25
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
4.
7
Aubrey Shillington
14' 6
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
5.
7
Daniel Rojas
14' 0
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
6.
7
Joey Fasso
13' 0.5
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
7.
8
Alexis Gomez
12' 7.5
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
8.
7
Colton Guernsey
12' 5
Apr 30
Chase County JH Invite
9.
8
Trent Hilburn
11' 8
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
Triple Jump
1.
8
Jacob Gemborys
34' 3
PR
May 11
RPAC West
2.
7
Cade Lutz
32' 2
Apr 30
Chase County JH Invite
3.
7
Philip Boyd
30' 3
Apr 30
Chase County JH Invite
4.
8
Tallan Schrader
29' 4
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
5.
8
Cody Boon
28' 11.5
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
6.
8
Brenden Warman
28' 6
PR
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
7.
7
Colton Guernsey
26' 2
Apr 21
St. Francis Invite
8.
7
Jesus OlivasMedrano
24' 0
PR
Apr 21
St. Francis Invite
Womens
100 Meters
1.
8
Jera Myers
15.04c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
2.
7
Bailey Ohrman
15.24c
Apr 30
Chase County JH Invite
3.
8
Chloe Pratt
15.80
PR
May 11
RPAC West
4.
7
Elizabeth Summers
18.44c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
200 Meters
1.
8
Jera Myers
29.27
PR
May 11
RPAC West
2.
7
Bailey Ohrman
32.84c
Apr 30
Chase County JH Invite
3.
8
Chloe Pratt
36.10
PR
May 11
RPAC West
4.
7
Elizabeth Summers
41.84c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
400 Meters
1.
7
Sable Lambley
1:06.54c
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
2.
7
Bailey Ohrman
1:20.67
May 11
RPAC West
3.
8
Chloe Pratt
1:24.20
May 11
RPAC West
4.
8
Daphne Lucas
1:27.74c
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
5.
7
Elizabeth Summers
1:34.34c
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
800 Meters
1.
7
Sable Lambley
2:28.70
May 16
Nebraska State Middle School Meet
2.
8
Kami Porter
2:42.6h
PR
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
3.
8
Olivia Sis
3:06.78
PR
May 11
RPAC West
1200 Meters
1.
7
Jessie Freeland
4:44.0h
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
1600 Meters
1.
8
Kami Porter
5:52.24
PR
May 16
Nebraska State Middle School Meet
2.
7
Sable Lambley
6:02.59
May 11
RPAC West
3.
7
Jessie Freeland
6:21.0h
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
4.
8
Olivia Sis
7:22.4h
PR
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
100m Hurdles - 30"
1.
8
Grace Frederick
19.08
PR
May 11
RPAC West
2.
8
Adalene Krutsinger
20.34c
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
3.
7
Taryn Burrell
20.47
May 11
RPAC West
100m Hurdles - 33"
1.
8
Grace Frederick
20.14c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
8
Adalene Krutsinger
20.14c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
3.
7
Taryn Burrell
20.84c
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
195m Hurdles - 30"
1.
7
Taryn Burrell
36.64c
Apr 30
Chase County JH Invite
200m Hurdles - 30"
1.
7
Taryn Burrell
35.24c
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
2.
8
Grace Frederick
36.04c
PR
May 11
RPAC West
3.
8
Adalene Krutsinger
37.34c
Apr 10
Dundy County JH Invite
200m Hurdles - 33"
1.
7
Taryn Burrell
36.04c
PR
Apr 21
St. Francis Invite
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
59.34c
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
2.
8
Grace Frederick
Adalene Krutsinger
Jera Myers
Kami Porter
1:00.04c
Apr 10
Dundy County JH Invite
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:52.8h
Apr 30
Chase County JH Invite
2.
7
Taryn Burrell
Jessie Freeland
Bailey Ohrman
Sable Lambley
5:00.49
May 11
RPAC West
3.
7
Jessie Freeland
Sable Lambley
Bailey Ohrman
Elizabeth Summers
5:21.8h
Apr 10
Dundy County JH Invite
4.
8
Mattie Daniels
Citori Lutz
Olivia Sis
Daphne Lucas
6:10.0h
Apr 10
Dundy County JH Invite
Shot Put - 6lb
1.
8
Grace Frederick
31' 0.5
PR
Apr 21
St. Francis Invite
2.
8
Mattie Daniels
29' 10
PR
Apr 21
St. Francis Invite
3.
8
Citori Lutz
28' 7.5
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
4.
7
Sydney Reichart
28' 1.5
PR
Apr 21
St. Francis Invite
5.
7
Faith Lemon
26' 6.5
Apr 21
St. Francis Invite
6.
8
Daphne Lucas
22' 11
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
7.
-
Tyrell Perrigo
22' 1.5
PR
Apr 21
St. Francis Invite
Shot Put - 4kg
1.
8
Mattie Daniels
25' 11
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
2.
7
Faith Lemon
25' 10
Apr 30
Chase County JH Invite
3.
8
Citori Lutz
24' 10
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
4.
8
Grace Frederick
24' 9.75
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
5.
7
Sydney Reichart
23' 2.5
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
6.
-
Tyrell Perrigo
19' 4.5
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
Discus - 1kg
1.
8
Citori Lutz
71' 7
PR
May 11
RPAC West
2.
7
Sydney Reichart
69' 0
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
3.
8
Mattie Daniels
68' 9.5
PR
May 4
Wauneta-Palisade Invitational
4.
8
Daphne Lucas
65' 10
PR
May 11
RPAC West
5.
7
Faith Lemon
60' 4
Apr 30
Chase County JH Invite
High Jump
1.
8
Grace Frederick
4' 7
PR
May 11
RPAC West
2.
7
Sydney Reichart
4' 4
PR
Apr 15
Hitchcock County JH Invite
3.
7
Taryn Burrell
4' 2
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
4.
7
Jessie Freeland
3' 8
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
Pole Vault
1.
7
Sable Lambley
7' 2
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
7
Sydney Reichart
7' 2
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
3.
8
Kami Porter
7' 0
PR
Apr 21
St. Francis Invite
4.
7
Taryn Burrell
6' 0
Apr 10
Dundy County JH Invite
Long Jump
1.
8
Adalene Krutsinger
12' 9.5
PR
Apr 21
St. Francis Invite
2.
7
Sable Lambley
12' 6
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
7
Jessie Freeland
12' 6
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
4.
8
Jera Myers
12' 0.5
PR
Apr 21
St. Francis Invite
5.
7
Bailey Ohrman
11' 9
PR
Apr 30
Chase County JH Invite
6.
7
Elizabeth Summers
5' 0.5
PR
Apr 10
Dundy County JH Invite
Triple Jump
1.
8
Adalene Krutsinger
26' 9
PR
May 11
RPAC West
2.
8
Jera Myers
26' 7.25
PR
Apr 21
St. Francis Invite
3.
7
Jessie Freeland
26' 5.75
May 11
RPAC West
*Recent improvement