Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2013
2012
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
-
Cash Jones
13.28
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
2.
11
Robert Dean
13.60
PR
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
3.
-
Bodie Morgan
13.98
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4.
9
Robert Black
14.09
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
5.
9
Connor Ritter
14.44
(1.3)
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
6.
9
Nick Youmans
14.63
PR
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
7.
9
Matthew Lane
14.72
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
8.
10
Jessee Harrison
14.83
PR
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
9.
-
Casen Harmon
15.04
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
10.
-
Cameron ROE
15.19
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
11.
-
Cole Jones
16.18
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
12.
-
Jake Mclain
16.60
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
13.
-
Walker Mcmurray
17.46
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
14.
-
Nathan Penley
21.04
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
200 Meters
1.
10
Jotham Gardner
25.13
(2.8)
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
2.
11
Robert Dean
26.24
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
3.
-
Cash Jones
27.57
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4.
-
Bodie Morgan
29.96
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
5.
9
Robert Black
30.37
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
6.
-
Knox Sivert
32.09
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
7.
-
Cameron ROE
32.10
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
8.
-
Casen Harmon
32.73
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
400 Meters
1.
10
Jotham Gardner
56.10
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
2.
11
Robert Dean
59.00
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
12
Ben Krantz
59.00
May 17
Mountain 7 District Championship
4.
11
Matthew Hamilton
1:02.55
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
5.
10
Noah Wallen
1:04.57
PR
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
6.
-
Knox Sivert
1:10.98
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
7.
-
Cameron ROE
1:16.25
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
800 Meters
1.
12
Ben Krantz
2:14.98
PR
May 24
VHSL Region 2D Championship
2.
11
Matthew Hamilton
2:20.83
May 17
Mountain 7 District Championship
3.
9
Carter McLain
2:35.13
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
4.
10
Noah Wallen
2:40.46
PR
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
5.
-
Eli Hicks
2:54.16
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
1600 Meters
1.
9
Carter McLain
5:36.64
PR
Apr 15
Pepsi Five Star Invitational
3200 Meters
1.
9
Carter McLain
12:32.56
PR
Apr 15
Pepsi Five Star Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
-
Eli Hicks
18.12
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
300m Hurdles - 36"
1.
10
Jotham Gardner
44.49
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:09.35
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:21.59
May 24
VHSL Region 2D Championship
2.
Matthew Hamilton
Robert Dean
Ben Krantz
Jotham Gardner
9:32.39
Jun 3
VHSL Class 2 State Championships
Shot Put - 4kg
1.
-
Bodie Morgan
31' 4
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
2.
-
Casen Harmon
26' 4
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
3.
-
Cole Jones
23' 2.5
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4.
-
Walker Mcmurray
21' 9
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
5.
-
Jake Mclain
19' 4.5
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
6.
-
Nathan Penley
19' 1
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
Shot Put - 12lb
1.
10
Jotham Gardner
38' 7.5
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
2.
9
Caden Fields
37' 0
Apr 6
Judy Thomas Invitational
3.
9
Nick Youmans
35' 3
PR
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
Discus - 1kg
1.
-
Casen Harmon
77' 9
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
2.
-
Jake Mclain
70' 6
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
3.
-
Walker Mcmurray
60' 3
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4.
-
Nathan Penley
50' 1
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
Discus - 1.6kg
1.
9
Caden Fields
90' 10
Apr 6
Judy Thomas Invitational
2.
9
Nick Youmans
70' 0
PR
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
High Jump
1.
-
Eli Hicks
5' 8
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
Long Jump
1.
-
Eli Hicks
16' 0.5
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
2.
-
Cash Jones
13' 4.75
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
Womens
100 Meters
1.
10
Jaydyn Carrico
13.86
May 17
Mountain 7 District Championship
2.
-
Candi Keller
14.06
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
3.
12
Alyssa Barker
14.30
May 17
Mountain 7 District Championship
4.
-
Amira Farmer
15.03
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
5.
9
Jada Williams
15.27
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
6.
-
Addison Weatherly
15.55
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
7.
-
Katelyn Smith
15.92
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
8.
-
Sophie Webb
16.33
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
9.
-
Augusta Lane
16.41
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
10.
-
Aubrey Tipton
16.83
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
11.
9
Alesyia Goode
17.14
(1.4)
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
12.
-
Caylee Bones
17.24
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
13.
-
Apph Cole-hernandez
17.86
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
200 Meters
1.
10
Jaydyn Carrico
28.50
May 24
VHSL Region 2D Championship
2.
10
Isabelle Keen
31.32
(2.1)
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
3.
-
Candi Keller
31.63
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4.
11
Geneva Chandler
31.97
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
5.
-
Addison Weatherly
33.19
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
6.
9
Jada Williams
33.22
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
7.
-
Amira Farmer
33.82
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
8.
-
Cheyenne Carrier
35.22
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
9.
-
Aubrey Tipton
36.17
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
10.
-
Caroline Howard
36.82
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
11.
-
Alexis Carrico
37.21
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
12.
-
Augusta Lane
37.30
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
13.
-
Madyson Bowey
37.85
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
14.
-
Elizabeth Jennings
38.97
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
15.
-
Apph Cole-hernandez
39.60
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
16.
-
Olivia Stallard
40.66
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
17.
-
Caylee Bones
41.75
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
400 Meters
1.
10
Isabelle Keen
1:12.95
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
2.
12
Morgan Tipton
1:13.81
May 17
Mountain 7 District Championship
3.
9
Jada Williams
1:16.46
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
4.
-
Gracie Sampson
1:18.77
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
5.
-
Alexis Carrico
1:19.81
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
6.
-
Madyson Bowey
1:20.68
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
7.
-
Allie Sexton
1:23.16
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
8.
-
Augusta Lane
1:31.74
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
9.
-
Caroline Howard
1:31.77
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
10.
-
Olivia Stallard
1:31.85
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
11.
-
Ella Lane
1:36.15
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
12.
-
Caylee Bones
1:39.98
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
800 Meters
1.
12
Morgan Tipton
3:04.28
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
2.
9
Alesyia Goode
3:36.34
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
3.
-
Gracie Sampson
4:24.34
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
1600 Meters
1.
-
Tanzi Bishop
7:46.40
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
2.
-
Baylee Sturgil
8:16.80
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
100m Hurdles - 30"
1.
-
Cheyenne Carrier
21.70
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
2.
-
Elizabeth Jennings
22.60
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
100m Hurdles - 33"
1.
9
Emma Archer
22.12
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
2.
11
Geneva Chandler
22.61
PR
May 17
Mountain 7 District Championship
300m Hurdles - 30"
1.
11
Geneva Chandler
56.22
PR
May 24
VHSL Region 2D Championship
4x200 Relay -
1.
Relay Team
2:19.40
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4x400 Relay
1.
Relay Team
6:08.70
Apr 4
Sullivan East Middle #2
Swedish 100-200-300-400m -
1.
Relay Team
2:54.26
Apr 6
Judy Thomas Invitational
Shot Put - 6lb
1.
-
Macy Hensley
27' 9.5
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
2.
-
Nora Estep
25' 7
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
3.
-
Daphne Davis
24' 5.5
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4.
-
Lindsey Hammonds
21' 9
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
Shot Put - 4kg
1.
10
Madison Hensley
30' 5.5
PR
Apr 1
Tri-Cities Track Classic
Discus - 1kg
1.
10
Madison Hensley
85' 6
PR
Apr 6
Judy Thomas Invitational
2.
-
Macy Hensley
64' 11
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
3.
-
Daphne Davis
53' 4
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4.
-
Nora Estep
34' 6
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
5.
-
Lindsey Hammonds
32' 9
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
High Jump
1.
10
Jaydyn Carrico
4' 8
May 24
VHSL Region 2D Championship
2.
-
Katelyn Smith
4' 0
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
3.
-
Candi Keller
3' 8
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
-
Emma Belmounte
3' 8
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
Long Jump
1.
10
Jaydyn Carrico
14' 3.5
May 17
Mountain 7 District Championship
2.
12
Alyssa Barker
13' 6
Apr 6
Judy Thomas Invitational
3.
-
Candi Keller
12' 5.75
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
4.
-
Sophie Webb
10' 6.75
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
5.
-
Emma Belmounte
9' 9.5
PR
Apr 4
Sullivan East Middle #2
Triple Jump
1.
12
Alyssa Barker
31' 7.25
PR
May 24
VHSL Region 2D Championship
*Recent improvement