Team Results Management
Team Mascot

River Ridge HSFree

    Hawks - Lacey, WA

Event Records
Highlighter is active: an entry to show highlight options.

Mens

100 Meters
1.11Josh Braverman11.53aApr 21River Ridge @ Orting
2.9Drayden Alexander11.86aApr 21River Ridge @ Orting
3.11Ryan Blash11.97aApr 21River Ridge @ Orting
4.10Tyler Robinson12.00aMay 3South Sound Non Qualifier..
5.11Padric Green12.14aMar 30Fife, White River @ River..
6.12Derrick Smith12.16aApr 13Steilacoom @ River Ridge
7.9Keith Cooper12.61aApr 13Steilacoom @ River Ridge
8.9Khalie McClendon13.09aMar 30Fife, White River @ River..
9.10Pierce Nguyen13.35aMay 3South Sound Non Qualifier..
10.9Kieran Hunkin13.44aMar 30Fife, White River @ River..
11.12Charles Stansbury13.53aMar 23Franklin Pierce & River R..
12.9Matthew Jenkins14.21aMar 23Franklin Pierce & River R..
 
200 Meters
1.11Josh Braverman22.21aApr 21River Ridge @ Orting
2.11Alex Coleman23.45aMar 30Fife, White River @ River..
3.9Drayden Alexander23.81aApr 21River Ridge @ Orting
4.10Tyler Robinson24.63aApr 21River Ridge @ Orting
5.11Jordan Skipper-Brown26.12aMar 19Rainier Icebreaker Invita..
6.9Khalie McClendon26.90aApr 13Steilacoom @ River Ridge
7.9Keith Cooper26.91aApr 13Steilacoom @ River Ridge
8.10Jeremy King27.04aApr 27Washington @ River Ridge
9.10Pierce Nguyen27.66aApr 21River Ridge @ Orting
10.12Charles Stansbury27.77aMar 23Franklin Pierce & River R..
11.9Kieran Hunkin27.93aMar 30Fife, White River @ River..
12.9Matthew Jenkins29.30aMar 17South Sound Jamboree
 
400 Meters
1.12Derrick Smith51.41aMay 262A, 3A, 4A State Champion..
2.12Tarik Johnson57.21aApr 13Steilacoom @ River Ridge
3.9Kieran Hunkin61.35aMar 30Fife, White River @ River..
4.12Andrew Gallegos62.53aApr 21River Ridge @ Orting
5.10Pierce Nguyen63.00aApr 13Steilacoom @ River Ridge
6.12Charles Stansbury64.05aMar 17South Sound Jamboree
7.10Jeremy King64.38aMar 17South Sound Jamboree
8.10Eli Adler66.31aApr 13Steilacoom @ River Ridge
9.12Bradlee Laird70.87aMar 17South Sound Jamboree
 
800 Meters
1.12Tarik Johnson2:10.68aMay 652nd Shaner Invitational ..
2.10Cato Cannizzo2:14.26aMar 19Rainier Icebreaker Invita..
3.10Jeremy King2:20.58aMar 19Rainier Icebreaker Invita..
4.12Kyle Herschberger2:25.78aApr 13Steilacoom @ River Ridge
5.12Andrew Gallegos2:29.15aApr 13Steilacoom @ River Ridge
6.12Charles Stansbury2:36.17aApr 13Steilacoom @ River Ridge
7.11Sam Leighton2:38.40aMar 17South Sound Jamboree
8.10Austin Hallford2:50.63aMar 30Fife, White River @ River..
9.10Pierce Nguyen2:59.20aMar 30Fife, White River @ River..
10.10Eli Adler2:59.21aApr 27Washington @ River Ridge
 
1600 Meters
1.12Tarik Johnson4:50.11aMay 12SPSL/Seamount 2A Sub Dist..
2.12Kyle Herschberger5:14.03aMar 17South Sound Jamboree
3.10Cato Cannizzo5:21.39aMar 17South Sound Jamboree
4.12Andrew Gallegos5:31.36aApr 15Wolf Pack Invite
5.12Charles Stansbury5:31.93aMar 30Fife, White River @ River..
6.10Jeremy King5:40.55aMar 23Franklin Pierce & River R..
7.11Sam Leighton5:44.0aApr 21River Ridge @ Orting
8.10Austin Hallford6:15.37aApr 13Steilacoom @ River Ridge
9.10Pierce Nguyen6:20.30aMar 17South Sound Jamboree
 
3200 Meters
1.12Kyle Herschberger10:57.33aMay 652nd Shaner Invitational ..
2.10Cato Cannizzo12:39.59aMar 23Franklin Pierce & River R..
3.10Jeremy King13:22.58aMar 19Rainier Icebreaker Invita..
 
110m Hurdles - 39"
1.11Josh Braverman14.06aMay 12SPSL/Seamount 2A Sub Dist..
2.12Derrick Smith17.42aApr 21River Ridge @ Orting
3.9Matthew Jenkins20.54aApr 13Steilacoom @ River Ridge
 
300m Hurdles - 36"
1.11Josh Braverman37.98aMay 262A, 3A, 4A State Champion..
2.9Keith Cooper47.05aApr 27Washington @ River Ridge
3.9Matthew Jenkins49.04aApr 27Washington @ River Ridge
 
4x100 Relay
1.Ryan Blash
Derrick Smith
Josh Braverman
Alex Coleman
43.65aMay 262A, 3A, 4A State Champion..
2.Ryan Blash
Alex Coleman
Derrick Smith
Josh Braverman
43.84aApr 15Oregon Relays
3.Ryan Blash
Alex Coleman
Derrick Smith
Drayden Alexander
43.93aMay 652nd Shaner Invitational ..
4.Derrick Smith
Josh Braverman
Ryan Blash
Alex Coleman
43.95aMay 202A WCD III Championships ..
5.Relay Team 44.05aMay 212A WCD III Championships ..
 
4x400 Relay
1.Labrandon Price
Andrew Gallegos
Kyle Herschberger
Tarik Johnson
4:04.02aApr 27Washington @ River Ridge
2.Jeremy King
Tyler Robinson
Andrew Gallegos
Kyle Herschberger
4:04.09aApr 15Wolf Pack Invite
3.Keith Cooper
Jeremy King
Tyler Robinson
Cato Cannizzo
4:05.55aApr 27Washington @ River Ridge
4.Cato Cannizzo
Andrew Gallegos
Jeremy King
Sam Leighton
4:10.65aMar 30Fife, White River @ River..
5.Andrew Gallegos
Keith Cooper
Jeremy King
Kyle Herschberger
4:18.04aApr 21River Ridge @ Orting
6.Relay Team 4:40.73aApr 21River Ridge @ Orting
 
SMR 100-100-200-400m
1.Relay Team 1:48.27aMar 19Rainier Icebreaker Invita..
 
Shot Put - 12lb
1.11Caleb Price39' 1.00Mar 30Fife, White River @ River..
2.11Blayne Haderman38' 7.00Apr 21River Ridge @ Orting
3.11Padric Green37' 5.00Apr 27Washington @ River Ridge
4.11Thaine Haderman36' 2.00Apr 27Washington @ River Ridge
5.11Xavier Ortiz32' 6.00Apr 27Washington @ River Ridge
6.10Deven Fennessy31' 5.00Apr 21River Ridge @ Orting
7.11Louis O'Daniel III31' 3.00Mar 30Fife, White River @ River..
8.11Bryar Brammer30' 5.00Mar 17South Sound Jamboree
9.11River Biasi29' 4.00Mar 23Franklin Pierce & River R..
10.9Joel Mellen27' 5.00Mar 17South Sound Jamboree
11.12Bradlee Laird26' 11.00Apr 21River Ridge @ Orting
12.12Kyle Kramer24' 0.00Mar 30Fife, White River @ River..
13.9Maxwell Garbino22' 7.00Mar 30Fife, White River @ River..
 
Discus - 1.6kg
1.11Louis O'Daniel III104' 7.00Apr 27Washington @ River Ridge
2.10Deven Fennessy103' 5.00Mar 17South Sound Jamboree
3.11River Biasi100' 5.00Mar 17South Sound Jamboree
4.11Thaine Haderman92' 2.00Apr 13Steilacoom @ River Ridge
5.11Blayne Haderman90' 5.00Apr 13Steilacoom @ River Ridge
6.11Xavier Ortiz80' 0.00Apr 27Washington @ River Ridge
7.11Bryar Brammer79' 0.00Apr 27Washington @ River Ridge
8.12Bradlee Laird71' 9.50Apr 21River Ridge @ Orting
9.9Maxwell Garbino56' 4.00Apr 27Washington @ River Ridge
 
Javelin - 800g
1.11Louis O'Daniel III131' 7.00Mar 17South Sound Jamboree
2.11Blayne Haderman105' 2.00Apr 13Steilacoom @ River Ridge
3.10Blake Armstrong90' 7.00Mar 17South Sound Jamboree
4.12Kyle Kramer79' 0.00Mar 30Fife, White River @ River..
5.11Bryar Brammer72' 7.00Mar 17South Sound Jamboree
6.11Xavier Ortiz58' 3.00Mar 30Fife, White River @ River..
 
High Jump
1.11Jordan Skipper-Brown6' 6.00Apr 21River Ridge @ Orting
2.12Labrandon Price6' 0.00Mar 23Franklin Pierce & River R..
 
Pole Vault
1.10Cato Cannizzo9' 0.00Apr 21River Ridge @ Orting
11Thaine Haderman9' 0.00Apr 21River Ridge @ Orting
10Blake Armstrong9' 0.00Apr 13Steilacoom @ River Ridge
4.9Matthew Jenkins8' 6.00Apr 27Washington @ River Ridge
 
Long Jump
1.11Josh Braverman22' 5.00Apr 15Oregon Relays
2.11Alex Coleman21' 6.75Apr 15Oregon Relays
3.12Derrick Smith21' 0.25May 262A, 3A, 4A State Champion..
4.11Jordan Skipper-Brown20' 10.50May 262A, 3A, 4A State Champion..
5.11Ryan Blash18' 10.75Apr 21River Ridge @ Orting
 
Triple Jump
1.11Alex Coleman42' 3.25May 262A, 3A, 4A State Champion..
2.11Ryan Blash39' 4.00Apr 13Steilacoom @ River Ridge
 

Womens

100 Meters
1.11Renee Pickard12.98aApr 21River Ridge @ Orting
2.11Stephine Leiba13.52aApr 21River Ridge @ Orting
3.12Karen Franco13.92aApr 21River Ridge @ Orting
4.10Alexis Crowl14.12aMar 30Fife, White River @ River..
5.10Madison Stansbury14.80aApr 27Washington @ River Ridge
6.9Malia Godinez14.90aApr 21River Ridge @ Orting
7.12Gina Harris15.06aMar 30Fife, White River @ River..
8.9Savannah Taylor15.18aApr 27Washington @ River Ridge
9.9Karaon Solis15.42aApr 27Washington @ River Ridge
10.9McKenzie Brearley15.43aApr 27Washington @ River Ridge
11.9Kaya Rixe17.44aMar 30Fife, White River @ River..
12.12Anna Boettigheimer18.45aMar 23Franklin Pierce & River R..
 
200 Meters
1.11Renee Pickard26.74aApr 21River Ridge @ Orting
2.11Stephine Leiba28.41aApr 21River Ridge @ Orting
3.11Lauryn Gray28.99aApr 15Wolf Pack Invite
4.12Karen Franco29.56aMar 30Fife, White River @ River..
5.9McKenzie Brearley32.37aMar 17South Sound Jamboree
6.10Alexis Crowl32.39aApr 21River Ridge @ Orting
7.9Malia Godinez32.44cApr 13Steilacoom @ River Ridge
8.11Margherita Agati34.14aMar 23Franklin Pierce & River R..
9.9Kaya Rixe39.01aApr 21River Ridge @ Orting
 
400 Meters
1.10Jadynne Thomas63.98aMay 652nd Shaner Invitational ..
2.9Karaon Solis73.91aApr 21River Ridge @ Orting
3.9Savannah Taylor73.96aApr 27Washington @ River Ridge
4.12Katie McGilvrey75.51aApr 15Wolf Pack Invite
5.9McKenzie Brearley75.75aApr 21River Ridge @ Orting
6.11Mason East76.05aMar 23Franklin Pierce & River R..
7.10Aileen Reyna78.35aMay 3South Sound Non Qualifier..
8.12Emily Johnson82.48aApr 13Steilacoom @ River Ridge
9.12Ariel Hasker83.65aApr 21River Ridge @ Orting
 
800 Meters
1.10Alexis Crowl2:31.78aMay 202A WCD III Championships ..
2.12Gabrielle Sanchez2:55.13aMar 30Fife, White River @ River..
3.10Aileen Reyna3:01.14aApr 27Washington @ River Ridge
4.11Mason East3:02.54aMar 19Rainier Icebreaker Invita..
5.12Emily Johnson3:21.66aMar 30Fife, White River @ River..
6.12Ariel Hasker3:25.40aMar 17South Sound Jamboree
7.12Katie McGilvrey3:30.77aMar 17South Sound Jamboree
 
1600 Meters
1.12Gabrielle Sanchez6:26.01aMay 3South Sound Non Qualifier..
2.11Mason East6:30.98aMar 23Franklin Pierce & River R..
3.10Aileen Reyna6:56.8aApr 21River Ridge @ Orting
4.12Emily Johnson7:05.18aApr 27Washington @ River Ridge
5.12Ariel Hasker7:18.53aMar 23Franklin Pierce & River R..
6.10Alyssa BernethySCRMar 19Rainier Icebreaker Invita..
 
3200 Meters
1.11Mason East14:16.65aMar 30Fife, White River @ River..
2.10Alyssa Bernethy16:28.35aMar 23Franklin Pierce & River R..
 
100m Hurdles - 33"
1.11Lauryn Gray16.98aMay 652nd Shaner Invitational ..
2.9Margaret Zilla17.51aMay 652nd Shaner Invitational ..
3.10Alexis Crowl19.65aMar 23Franklin Pierce & River R..
4.10Madison Stansbury20.32aApr 21River Ridge @ Orting
5.9Savannah Taylor22.57aMar 23Franklin Pierce & River R..
 
300m Hurdles - 30"
1.10Madison Stansbury52.29aMay 13SPSL/Seamount 2A/3A Sub D..
2.9Margaret Zilla54.12aApr 27Washington @ River Ridge
3.10Alexis Crowl56.64aMar 19Rainier Icebreaker Invita..
4.12Katie McGilvrey60.36aMar 23Franklin Pierce & River R..
 
4x100 Relay
1.Lauryn Gray
Renee Pickard
Alexis Crowl
Jadynne Thomas
52.02aApr 27Washington @ River Ridge
2.Lauryn Gray
Alexis Crowl
Renee Pickard
Stephine Leiba
52.08aMar 30Fife, White River @ River..
3.Lauryn Gray
Alexis Crowl
Jadynne Thomas
Renee Pickard
52.42aMay 12SPSL/Seamount 2A Sub Dist..
4.Lauryn Gray
Karen Franco
Stephine Leiba
Renee Pickard
52.43aApr 15Wolf Pack Invite
5.Lauryn Gray
Renee Pickard
Alexis Crowl
Stephine Leiba
52.49aMar 19Rainier Icebreaker Invita..
6.Lauryn Gray
Renee Pickard
Alexis Crowl
Karen Franco
52.86aApr 21River Ridge @ Orting
7.Margaret Zilla
Alexis Crowl
Jadynne Thomas
Lauryn Gray
52.94aMay 202A WCD III Championships ..
8.Relay Team 54.66aMar 23Franklin Pierce & River R..
 
4x200 Relay
1.Lauryn Gray
Renee Pickard
Alexis Crowl
Karen Franco
1:52.72aApr 21River Ridge @ Orting
2.Lauryn Gray
Karen Franco
Renee Pickard
Stephine Leiba
1:54.12aMar 30Fife, White River @ River..
3.Lauryn Gray
Alexis Crowl
Renee Pickard
Jadynne Thomas
1:55.04aApr 27Washington @ River Ridge
4.Relay Team 1:55.50aMar 23Franklin Pierce & River R..
5.Lauryn Gray
Alexis Crowl
Jadynne Thomas
Renee Pickard
1:56.46aMay 12SPSL/Seamount 2A Sub Dist..
6.Alexis Crowl
Lauryn Gray
Jadynne Thomas
Renee Pickard
1:58.09aApr 13Steilacoom @ River Ridge
 
4x400 Relay
1.Relay Team 4:54.78aApr 21River Ridge @ Orting
 
Shot Put - 4kg
1.10Meilani Wilson26' 6.00Mar 30Fife, White River @ River..
2.10Alyssa Bernethy21' 4.00Apr 21River Ridge @ Orting
 
Discus - 1kg
1.10Meilani Wilson84' 1.00Apr 27Washington @ River Ridge
 
Javelin - 600g
1.10Alyssa Bernethy68' 9.00Apr 21River Ridge @ Orting
2.11Mason East37' 9.00Apr 21River Ridge @ Orting
3.10Meilani WilsonSCRMar 19Rainier Icebreaker Invita..
 
High Jump
1.9Taryn Lucas4' 11.00May 212A WCD III Championships ..
2.11Margherita Agati4' 8.00Apr 21River Ridge @ Orting
 
Pole Vault
1.11Mason East6' 0.00Apr 27Washington @ River Ridge
2.9Taryn LucasNHMar 30Fife, White River @ River..
 
Long Jump
1.11Lauryn Gray15' 4.25Apr 15Wolf Pack Invite
2.9Margaret Zilla14' 7.50May 652nd Shaner Invitational ..
3.11Margherita Agati14' 0.00Apr 27Washington @ River Ridge
4.12Gina Harris13' 8.25Apr 15Wolf Pack Invite
5.9Karaon SolisNMMar 23Franklin Pierce & River R..
10Meilani WilsonNMMar 23Franklin Pierce & River R..
 
Triple Jump
1.9Margaret Zilla31' 0.75May 12SPSL/Seamount 2A Sub Dist..
2.11Margherita Agati29' 2.50Apr 21River Ridge @ Orting
3.10Jadynne Thomas27' 2.00Mar 23Franklin Pierce & River R..
 

* = Recent improvement