Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2009
2008
2007
2006
Indoor
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Prentice Massie
11.06
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
2.
15-16
Holland Jacobs
11.30
Apr 8
Prairie Relays
3.
9
Quailan Jones
11.37
Apr 8
Prairie Relays
4.
11
Jordan McGuire
11.40
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
5.
9
Torrean Martin
11.62
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
6.
9
Adrian Taylor
11.64
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
7.
9
Lemond Smith
11.74
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
8.
9
Anthony Duckett
11.75
PR
Apr 8
Prairie Relays
9.
11
Shaydron Williams
11.80
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
10.
-
Reggie Williams
11.82
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
11.
9
Francisco Alvarez
11.84
PR
Mar 24
Timberview Relays
12.
11
Demarcus Rakestraw
12.27
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
13.
10
emmanuel Torres
12.30
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
14.
9
Cortez Romant
12.95
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
200 Meters
1.
10
Prentice Massie
23.20
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
2.
9
Adrian Taylor
23.68
Apr 8
Prairie Relays
3.
9
Francisco Alvarez
24.10
PR
Apr 8
Prairie Relays
4.
9
Anthony Duckett
24.15
Feb 27
Lake Ridge Invitational
5.
11
Demarcus Rakestraw
24.26
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
6.
10
Joesph Reyes
24.28
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
7.
9
Torrean Martin
24.33
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
8.
11
Jordan McGuire
24.35
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
9.
9
Eduardo Veloz
24.66
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
10.
15-16
Holland Jacobs
24.72
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
11.
10
Jaqualyn Greene
25.04
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
400 Meters
1.
9
Eduardo Veloz
53.48
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
10
Joesph Reyes
54.06
PR
Apr 8
Prairie Relays
3.
11
Demarcus Rakestraw
54.74
PR
Mar 24
Timberview Relays
4.
11
Joe Reyes
54.77
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
5.
11
Nick Herrera
55.18
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
6.
9
Kelby Swann
56.01
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
7.
11
Miguel Valdez
56.46
Feb 27
Lake Ridge Invitational
8.
9
Michah Freeman
56.96
Apr 8
Prairie Relays
9.
9
Anthony Duckett
57.06
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
10.
12
Salvador Najar
58.52
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
11.
10
Terrence Mcknight
58.61
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
12.
11
Anthony Montalvo
1:00.39
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
800 Meters
1.
10
Javier Florido
2:13.8h
PR
Apr 8
Prairie Relays
2.
11
Andres Ramirez
2:15.6h
PR
Apr 8
Prairie Relays
3.
12
Virgil Ortiz
2:16.06
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
4.
11
Anthony Montalvo
2:21.55
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
5.
11
Jonathan Morales
2:22.87
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
6.
10
Terrence Mcknight
2:23.52
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
7.
11
Nick Herrera
2:25.16
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
1600 Meters
1.
12
Virgil Ortiz
4:57.99
PR
Mar 24
Timberview Relays
2.
10
Romario Gonzales
5:00.58
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
3.
10
Dakota Bell
5:03.68
PR
Mar 24
Timberview Relays
4.
10
Javier Florido
5:04.02
PR
Apr 8
Prairie Relays
5.
11
Henry Molina
5:05.1h
PR
Apr 8
Prairie Relays
6.
11
Andres Ramirez
5:14.94
PR
Apr 8
Prairie Relays
7.
10
Christian Sanchez
5:17.26
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
8.
9
Jonivin Gonzales
5:25.59
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
3200 Meters
1.
12
Virgil Ortiz
10:39.6h
PR
Apr 8
Prairie Relays
2.
10
Romario Gonzales
10:49.6h
Apr 8
Prairie Relays
3.
11
Henry Molina
10:59.51
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
4.
10
Javier Florido
10:59.90
PR
Mar 24
Timberview Relays
5.
10
Christian Sanchez
11:07.52
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
6.
-
Daniel Vasquez
11:11.2h
PR
Apr 8
Prairie Relays
7.
9
Jonivin Gonzales
12:02.50
Apr 8
Prairie Relays
8.
10
Leo Diaz
12:16.67
PR
Apr 8
Prairie Relays
9.
10
Dakota Bell
12:22.16
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
10.
11
Jonathan Morales
15:11.13
PR
Mar 24
Timberview Relays
110m Hurdles - 39"
1.
10
Juan Esparza
21.35
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
10
Terrence Mcknight
47.83
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
2.
10
Blade James
51.25
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
3.
11
Anthony Montalvo
1:01.80
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
4x100 Relay
1.
Relay Team
43.95
Feb 27
Lake Ridge Invitational
2.
9
Adrian Taylor
Holland Jacobs
Francisco Alvarez
Lemond Smith
45.63
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
3.
Juan Esparza
Blade James
Jaqualyn Greene
Johnathan Juarez
47.18
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:33.39
Apr 8
Prairie Relays
2.
9
Holland Jacobs
Adrian Taylor
Francisco Alvarez
Lemond Smith
1:35.40
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:34.29
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
Shaydron Williams
Nick Herrera
Johnathan Juarez
emmanuel Torres
3:49.78
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
3.
9
Adrian Taylor
Holland Jacobs
Francisco Alvarez
Eduardo Veloz
3:50.79
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
4.
Nick Herrera
Salvador Najar
Miguel Valdez
Terrence Mcknight
3:55.53
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:22.79
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Quai Johnson
45' 8
Apr 8
Prairie Relays
2.
11
Ladarrius Brown
41' 5
PR
Apr 8
Prairie Relays
3.
10
Demarcus Marshall
41' 3
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
4.
12
Martin Cano
41' 2.5
PR
Mar 24
Timberview Relays
5.
9
Sulaiman Kpaka
35' 10.75
Feb 27
Lake Ridge Invitational
6.
-
Lavadrliene Brown
35' 7
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
7.
9
Sammy Murillo
32' 3.75
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
Discus - 1.6kg
1.
10
Demarcus Marshall
108' 2
Mar 24
Timberview Relays
2.
12
Martin Cano
106' 6
Apr 8
Prairie Relays
3.
11
Ladarrius Brown
83' 3
PR
Mar 24
Timberview Relays
4.
9
Sulaiman Kpaka
82' 0
Mar 24
Timberview Relays
5.
9
Sammy Murillo
74' 3
PR
Mar 24
Timberview Relays
High Jump
1.
9
Adrian Taylor
5' 4
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
Long Jump
1.
10
Prentice Massie
22' 3
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
2.
12
Anthony Wilson
19' 7.5
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
3.
11
Miguel Valdez
18' 9.5
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
4.
9
Francisco Alvarez
18' 8
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
5.
11
Anthony Montalvo
15' 5.5
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
Triple Jump
1.
12
Anthony Wilson
46' 6
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
2.
11
Miguel Valdez
39' 0
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
3.
9
Francisco Alvarez
38' 1.5
PR
Apr 8
Prairie Relays
4.
10
Blade James
36' 2
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
9
Eduardo Veloz
36' 2
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
6.
12
Salvador Najar
35' 0
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
7.
11
Anthony Montalvo
30' 10
Apr 8
Prairie Relays
Womens
100 Meters
1.
12
Sha'mel Thompson
12.99
PR
Apr 8
Prairie Relays
2.
9
Jadyn Hadley
13.26
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
3.
9
Na'koria Wiggins
13.33
(2.4)
PR
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
4.
9
Tionna Perkins
13.38
Apr 8
Prairie Relays
5.
9
Theresa Bailey
13.69
PR
Apr 8
Prairie Relays
6.
9
Zelda Mutoke
14.42
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
7.
10
Portia Greer
16.88
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
200 Meters
1.
9
Starr Jackson
27.56
PR
Apr 8
Prairie Relays
2.
12
Sha'mel Thompson
28.51
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
3.
9
Riki Warren
28.56
PR
Apr 8
Prairie Relays
4.
10
Portia Caldwell
29.23
PR
Apr 8
Prairie Relays
5.
9
Zelda Mutoke
32.17
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
400 Meters
1.
9
Ajayi Oluwakoyinsola
1:05.43
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
11
Timera Williamson
1:05.76
PR
Apr 8
Prairie Relays
3.
9
Starr Jackson
1:06.40
PR
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
4.
10
Jiavani Wilson
1:07.27
PR
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
5.
11
Schuyler Jones
1:07.38
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
6.
10
Jasmine Haggens
1:09.72
PR
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
7.
9
Theresa Bailey
1:28.62
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
800 Meters
1.
9
Ajayi Oluwakoyinsola
2:39.96
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
11
Esmeralda Rodriguez
3:20.16
PR
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
1600 Meters
1.
11
Anay Hernandez
6:22.11
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
2.
10
Jasmine Haggens
7:32.58
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
3.
10
Emily Lozano
8:14.77
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
3200 Meters
1.
11
Anay Hernandez
14:18.46
PR
Apr 8
Prairie Relays
2.
11
Andrea Espinosa
15:54.47
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
3.
10
Emily Lozano
18:45.08
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
100m Hurdles - 33"
1.
10
Jiavani Wilson
17.99
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
9
Lexus Massie
18.03
PR
Apr 8
Prairie Relays
3.
11
Esmeralda Rodriguez
19.47
PR
Mar 18
Lakeview Centennial Patriot Relays
4.
11
Timera Williamson
19.78
(.8)
PR
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
300m Hurdles - 30"
1.
11
Timera Williamson
52.47
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
9
Lexus Massie
52.56
PR
Apr 8
Prairie Relays
3.
10
Jiavani Wilson
53.47
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
4.
11
Esmeralda Rodriguez
54.94
PR
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
4x100 Relay
1.
Relay Team
51.16
Apr 8
Prairie Relays
2.
Sha'mel Thompson
Tionna Perkins
Starr Jackson
Theresa Bailey
53.64
Apr 2
Nike Clyde Littlefield Texas Relays
3.
9
Theresa Bailey
Lexus Massie
Oluwakoyinsola Ajayi
Na'koria Wiggins
53.86
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
4.
Theresa Bailey
Schuyler Jones
Tionna Perkins
Na'koria Wiggins
54.39
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
5.
Theresa Bailey
Schuyler Jones
Starr Jackson
Portia Caldwell
55.01
Mar 18
Lakeview Centennial Patriot Relays
6.
Sha'mel Thompson
Schuyler Jones
Esmeralda Rodriguez
Portia Greer
55.55
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:48.87
Apr 8
Prairie Relays
2.
Schuyler Jones
Tionna Perkins
Na'koria Wiggins
Riki Warren
1:55.23
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
3.
9
Theresa Bailey
Starr Jackson
Na'koria Wiggins
Oluwakoyinsola Ajayi
1:56.79
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
4.
Tionna Perkins
Na'koria Wiggins
Schuyler Jones
Riki Warren
1:59.44
Mar 18
Lakeview Centennial Patriot Relays
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:25.51
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
Sha'mel Thompson
Timera Williamson
Starr Jackson
Oluwakoyinsola Ajayi
4:36.85
Apr 2
Nike Clyde Littlefield Texas Relays
3.
Oluwakoyinsola Ajayi
Timera Williamson
Starr Jackson
Timea Hightower
4:42.55
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
4.
Oluwakoyinsola Ajayi
Starr Jackson
Schuyler Jones
Tionna Perkins
4:43.41
Mar 18
Lakeview Centennial Patriot Relays
5.
Riki Warren
Schuyler Jones
Tionna Perkins
Giavanni Wilson
4:52.19
Mar 25
UTA/Bowie Challenge
6.
Oluwakoyinsola Ajayi
Starr Jackson
Theresa Bailey
Gabriela Cerda
5:00.87
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
4x800 Relay
1.
Relay Team
11:33.88
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Daijanique Brown
29' 10.25
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
12
Gabriela Cerda
27' 3.5
Feb 20
Lamar Griffin Invitational
3.
9
Khaliah Taylor
26' 6
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
4.
9
Zacyria Ellis
23' 6.5
PR
Apr 8
Prairie Relays
Discus - 1kg
1.
12
Gabriela Cerda
76' 11
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
2.
9
Khaliah Taylor
61' 8
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
3.
11
Daijanique Brown
61' 7
PR
Apr 14
UIL 6A District 8 (W-Th)
High Jump
1.
9
Charity Robertson
5' 2
Mar 12
21st Annual Volunteer Relays
Long Jump
1.
9
Starr Jackson
14' 4
PR
Apr 8
Prairie Relays
2.
9
Ajayi Oluwakoyinsola
13' 11.5
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
3.
11
Esmeralda Rodriguez
13' 11
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
4.
9
Riki Warren
13' 7
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
5.
9
Lexus Massie
12' 6
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
6.
12
Sha'mel Thompson
11' 10
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
7.
10
Jiavani Wilson
11' 7.5
PR
Feb 27
Lake Ridge Invitational
Triple Jump
1.
12
Sha'mel Thompson
29' 11.25
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
2.
9
Starr Jackson
29' 10.25
PR
Feb 13
Mansfield Crabtree Classic
*Recent improvement