Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2002
2001
1997
1994
1991
1985
Indoor
2023
2018
2017
2016
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Hauss Hejny
10.83
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
10
Jaden Allen
10.96
(2.8)
PR
Apr 30
UIL 5A Region I
3.
10
Keiran Patrick-Daniels
11.08
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
12
Brian Fleming
11.10
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
5.
11
Andrew Chasteen
11.18
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
6.
9
Adrian Fuller
11.21
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
7.
12
Sammy (Samuel) Steffe
11.23
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
8.
11
Gavin Olenjack
11.27
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
9.
11
Jalen Pope
11.1h
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
10.
12
Connor Smith
11.53
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
11.
9
Caden Hix
11.3h
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
12.
11
Clay Murador
11.76
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
13.
10
Davhon Keys
12.04
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
14.
11
Boston Epley
12.11
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
15.
10
Jacob Gillespie
12.1h
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
16.
9
Caden McCown
12.36
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
17.
11
Ryan Cox
12.40
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
18.
10
Caleb Pope
12.67
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
200 Meters
1.
10
Aven Lawrence
22.26
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
10
Jaden Allen
22.66
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
3.
10
Keiran Patrick-Daniels
22.69
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
4.
9
Blake Burdine
22.70
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
5.
11
Jalen Pope
22.6h
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
6.
11
Andrew Chasteen
23.08
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
7.
12
Connor Smith
23.36
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
8.
9
Caden Hix
23.65
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
9.
11
Gavin Olenjack
24.2h
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
10.
10
Talon Hollingsworth
24.3h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
11.
10
Davhon Keys
24.90
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
12.
11
Boston Epley
25.24
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
13.
10
Jacob Gillespie
25.40
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
14.
9
Caden McCown
25.88
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
15.
11
Ryan Cox
26.01
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
16.
10
Caleb Pope
28.58
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
400 Meters
1.
11
Clay Murador
50.91
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
11
Nathan Wood
50.95
PR
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
3.
11
Gabriel Sherrod
53.4h
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
4.
10
Jackson Parker
54.2h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
5.
11
Zachary Reynolds
54.89
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
6.
10
Talon Hollingsworth
54.9h
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
7.
11
Kenneth Lohmer
55.5h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
8.
10
Trace Clarkson
55.66
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
9.
10
Jacob Gillespie
56.31
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
10.
9
Brooks Burdine
56.59
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
11.
9
Cory Tilley
58.1h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
12.
9
Mason Nutt
1:01.54
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
800 Meters
1.
12
Bryceson Boss
1:56.21
PR
Apr 30
UIL 5A Region I
2.
10
Samuel Haught
1:58.4h
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
3.
12
Maverick Savage
2:02.92
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
10
Vincent Luffey
2:11.68
Mar 31
Joshua Owls Relays
5.
9
Luke Schabel
2:13.20
Mar 31
Joshua Owls Relays
6.
9
Jack Fink
2:13.92
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
7.
11
Daniel Stephens
2:21.71
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
1600 Meters
1.
12
Isaac Hernandez
4:23.98
PR
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
12
Bryceson Boss
4:30.02
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
3.
10
Vincent Luffey
4:42.82
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
9
Jack Fink
4:45.12
Mar 31
Joshua Owls Relays
5.
11
Henry Zedler
4:46.2h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
6.
12
Colton Snow
4:53.3h
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
7.
10
Samuel Haught
5:00.0h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
8.
9
Luke Schabel
5:01.0h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
3200 Meters
1.
12
Isaac Hernandez
9:24.0h
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
2.
12
Bryceson Boss
9:26.91
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
3.
12
Colton Snow
9:40.0h
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
4.
9
Jack Fink
9:55.0h
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
5.
11
Henry Zedler
10:04.0h
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
6.
10
Vincent Luffey
10:09.70
Mar 31
Joshua Owls Relays
7.
9
Luke Schabel
11:07.7h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
8.
11
Daniel Stephens
11:44.4h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
110m Hurdles - 39"
1.
10
Evan Thompson
15.36
(2.4)
Apr 30
UIL 5A Region I
2.
11
Caden Boukadoum
16.5h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
3.
10
Tyson Timms
17.99
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
9
Jayden Escalera-Sanchez
19.43
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
300m Hurdles - 36"
1.
10
Evan Thompson
41.52
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
11
Caden Boukadoum
44.6h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
3.
9
Kaden Callaway
45.6h
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
4.
9
Jayden Escalera-Sanchez
46.62
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
5.
9
Isaiah Anaya
50.31
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4x100 Relay
1.
Hauss Hejny
Brian Fleming
Sammy Steffe
Clay Murador
41.88
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
Hauss Hejny
Brian Fleming
Jaden Allen
Sammy Steffe
41.95
Mar 31
Joshua Owls Relays
3.
Relay Team
42.0h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
Hauss Hejny
Brian Fleming
Sammy Steffe
Keiran Patrick-Daniels
42.0h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
5.
Gavin Olenjack
Davhon Keys
Jaden Allen
Aven Lawrence
43.75
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
6.
Gavin Olenjack
Davhon Keys
Adrian Fuller
Aven Lawrence
43.8h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
7.
Gavin Olenjack
Davhon Keys
Caden Hix
Adrian Fuller
44.02
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
8.
Gavin Olenjack
Davhon Keys
Adrian Fuller
Blake Burdine
44.27
Mar 31
Joshua Owls Relays
9.
Adrian Fuller
Davhon Keys
Jaden Allen
Keiran Patrick-Daniels
44.51
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
10.
Andrew Chasteen
Davhon Keys
Gavin Olenjack
Aven Lawrence
44.6h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
4x200 Relay -
1.
Sammy (Samuel) Steffe
Aven Lawrence
Hauss Hejny
Clay Murador
1:26.44
May 13
TX UIL 5A State Championships
2.
Sammy Steffe
Brian Fleming
Jalen Pope
Aven Lawrence
1:26.93
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
3.
Connor Smith
Brian Fleming
Sammy Steffe
Hauss Hejny
1:29.58
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
4.
Connor Smith
Brian Fleming
Jalen Pope
Sammy Steffe
1:30.5h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
5.
Jalen Pope
Brian Fleming
Sammy Steffe
Hauss Hejny
1:30.88
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
6.
Gavin Olenjack
Ryan Jones
Adrian Fuller
Blake Burdine
1:31.50
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
7.
Andrew Chasteen
Aven Lawrence
Adrian Fuller
Blake Burdine
1:31.7h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
Relay Team
1:31.7h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
9.
Gavin Olenjack
Aven Lawrence
Adrian Fuller
Ryan Jones
1:32.0h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
10.
Gavin Olenjack
Caden Hix
Adrian Fuller
Blake Burdine
1:32.47
Mar 31
Joshua Owls Relays
11.
Gavin Olenjack
Caden Hix
Brooks Burdine
Blake Burdine
1:33.30
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
12.
Ryan Jones
Adrian Fuller
Brooks Burdine
Blake Burdine
1:33.35
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
4x400 Relay
1.
Nathan Wood
Jalen Pope
Bryceson Boss
Hauss Hejny
3:22.23
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
Nathan Wood
Bryceson Boss
Blake Burdine
Jalen Pope
3:23.97
Apr 30
UIL 5A Region I
3.
Nathan Wood
Hauss Hejny
Jalen Pope
Clay Murador
3:27.20
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
Nathan Wood
Hauss Hejny
Jalen Pope
Connor Smith
3:29.5h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
5.
Nathan Wood
Ryan Jones
Jalen Pope
Bryceson Boss
3:31.8h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
Relay Team
3:31.8h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
7.
Nathan Wood
Hauss Hejny
Jalen Pope
Samuel Haught
3:33.59
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
8.
Jackson Parker
Ryan Jones
Adrian Fuller
Blake Burdine
3:35.1h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
9.
Nathan Wood
Jalen Pope
Talon Hollingsworth
Bryceson Boss
3:36.02
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
10.
Jackson Parker
Brooks Burdine
Adrian Fuller
Blake Burdine
3:39.88
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
11.
Brooks Burdine
Ryan Jones
Adrian Fuller
Blake Burdine
3:42.33
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
12.
Blake Burdine
Jackson Parker
Jacob Gillespie
Adrian Fuller
3:42.47
Mar 31
Joshua Owls Relays
13.
Jacob Gillespie
Talon Hollingsworth
Adrian Fuller
Blake Burdine
3:42.9h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
4x800 Relay
1.
Samuel Haught
Vincent Luffey
Isaac Hernandez
Bryceson Boss
8:02.24
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Isaac Sohn
45' 7.5
Mar 31
Joshua Owls Relays
2.
12
Gunner Allen
44' 8
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
3.
11
Bryon Moreno-Wheeler
43' 1
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
4.
11
Isaac Knott
42' 11.75
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
5.
10
Devron Williams
42' 9
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
6.
10
Alex Arana
41' 4.75
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
7.
11
Ansel Din-Mbuh
37' 3
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
8.
9
Jacob McIntire
35' 11
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
9.
9
Jaxon Richter
34' 11
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
10.
9
Chase Anderson
30' 8.75
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
Discus - 1.6kg
1.
11
Ansel Din-Mbuh
158' 6
PR
Apr 30
UIL 5A Region I
2.
11
Isaac Knott
138' 5
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
3.
11
Coleton Hope
132' 1
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
4.
11
Cooper Bobbitt
115' 10
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
5.
10
Lanham Watts
114' 11
Mar 31
Joshua Owls Relays
6.
10
Alex Arana
101' 9
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
7.
10
Devron Williams
99' 1
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
8.
11
Lawson Moore
91' 10
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
High Jump
1.
12
Jack Mitchell
6' 2
PR
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
10
Aven Lawrence
6' 0
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
3.
11
Alex Stadler
5' 10
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
11
Zachary Reynolds
5' 6
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
10
Jackson Todd
5' 6
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
6.
9
Jaylen Powell-Willis
5' 4
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
Pole Vault
1.
11
Sean Gribble
15' 3
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
10
Brad Campbell
14' 6
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
3.
9
Braylon Brown
13' 0
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
4.
11
Andrew Gamez
12' 6
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
Long Jump
1.
9
Adrian Fuller
20' 5.25
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
10
Trace Clarkson
19' 6.75
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
3.
12
Terry Lewis
19' 6.5
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
4.
12
Taylon Kessler
18' 11.25
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
5.
10
Talon Hollingsworth
18' 9.5
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
6.
9
Blake Burdine
18' 7
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
7.
9
Caden McCown
18' 1
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
8.
11
Ryan Cox
17' 0.75
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
9.
9
Jaylen Powell-Willis
16' 0
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
Triple Jump
1.
12
Taylon Kessler
42' 5
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
12
Terry Lewis
41' 11.75
PR
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
3.
10
Trace Clarkson
40' 6
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
4.
10
Davhon Keys
39' 0.25
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
5.
9
Brooks Burdine
37' 3
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
6.
9
Blake Burdine
36' 10.75
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
Womens
100 Meters
1.
9
Addison Smith
12.08
(1.5)
Apr 30
UIL 5A Region I
2.
12
Maitlynn Mitchell
13.0h
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
3.
10
Lexi Steffe
13.31
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
11
Gigi Cabello
13.61
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
5.
11
Caitlyn Weimer
13.73
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
6.
10
Ansli Lopez
13.5h
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
7.
9
Victoria Crews
13.75
Mar 31
Joshua Owls Relays
8.
10
Kayla Scharlow
13.83
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
9.
10
Presley Bergen
13.87
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
10.
10
Trinity Hindman
13.99
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
11.
9
Sonia Sanders
13.9h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
12.
9
Arianne Mathias
15.34
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
13.
10
Eva White
16.34
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
200 Meters
1.
9
Addison Smith
24.58
PR
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
11
Kaylee Halfmann
27.35
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
3.
11
Caitlyn Weimer
28.03
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
10
Presley Bergen
27.9h
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
5.
12
Maitlynn Mitchell
28.59
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
6.
10
Trinity Hindman
28.65
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
7.
12
Ashley Canady
28.5h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
8.
10
Kayla Scharlow
28.84
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
9.
12
Macy Graf
28.94
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
10.
9
Jillian Moore
29.32
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
11.
10
Valerie Tello
32.40
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
400 Meters
1.
11
Sidney Tillotson
58.6h
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
2.
9
Emery Thompson
59.22
Apr 30
UIL 5A Region I
3.
12
Delaney Deller
1:00.08
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
10
Addi (Addison) Durand
1:01.99
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
5.
9
Jillian Moore
1:06.35
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
6.
9
Taelynn Price
1:07.42
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
7.
10
Emily Lewis
1:09.75
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
8.
10
Brooke Davis
1:11.4h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
800 Meters
1.
11
Sidney Tillotson
2:23.49
Apr 30
UIL 5A Region I
2.
10
Addi (Addison) Durand
2:26.45
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
3.
9
Joanna Zenteno
2:45.59
Mar 31
Joshua Owls Relays
4.
10
Emily Lewis
2:47.10
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
5.
10
Brooke Davis
2:49.82
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
1600 Meters
1.
10
Addi (Addison) Durand
5:36.59
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
10
Aubrey Connelly
6:14.05
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
3.
10
Brooke Davis
6:41.83
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
10
Aiden Stover
7:32.78
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
5.
10
Valerie Tello
7:41.52
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
3200 Meters
1.
10
Payton Weaver
12:32.0h
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
2.
10
Aubrey Connelly
12:44.0h
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
100m Hurdles - 33"
1.
12
Sophie Isham
15.72
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
2.
10
Natalie Anderson
16.09
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
3.
11
Sarah Tillotson
17.28
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
11
Maddy Jarvis
17.5h
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
5.
11
Anna D'avino
18.53
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
6.
9
Lucy Lohmer
21.95
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
300m Hurdles - 30"
1.
11
Sarah Tillotson
47.47
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
9
Victoria Crews
49.93
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
3.
10
Daniella Tregellas
51.56
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
4.
10
Sadie Giddens
54.1h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
5.
11
Maddy Jarvis
1:06.99
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
4x100 Relay
1.
Presley Bergen
Maitlynn Mitchell
Emery Thompson
Addison Smith
50.6h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
Relay Team
50.6h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
3.
Presley Bergen
Maitlynn Mitchell
Macy Graf
Emery Thompson
52.08
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
Presley Bergen
Maitlynn Mitchell
Gigi Cabello
Ansli Lopez
52.4h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
5.
Sonia Sanders
Lexi Steffe
Kayla Scharlow
Trinity Hindman
53.10
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
6.
Sonia Sanders
Lexi Steffe
Presley Bergen
Trinity Hindman
53.33
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
7.
Presley Bergen
Ansli Lopez
Maitlynn Mitchell
Emery Thompson
53.64
Mar 31
Joshua Owls Relays
8.
Presley Bergen
Maitlynn Mitchell
Emery Thompson
Ansli Lopez
56.99
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
9.
Macy Graf
Maitlynn Mitchell
Emery Thompson
Addison Smith
1:00.28
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
4x200 Relay -
1.
Kaylee Halfmann
Presley Bergen
Ansli Lopez
Delaney Deller
1:48.37
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
Presley Bergen
Kaylee Halfmann
Ansli Lopez
Delaney Deller
1:50.54
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
3.
Kaylee Halfmann
Presley Bergen
Sarah Tillotson
Delaney Deller
1:51.1h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
Relay Team
1:51.1h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
5.
Presley Bergen
Kaylee Halfmann
Maitlynn Mitchell
Delaney Deller
1:52.8h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
6.
Macy Graf
Maitlynn Mitchell
Sarah Tillotson
Delaney Deller
1:53.04
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
7.
Lexi Steffe
Kayla Scharlow
Caitlyn Weimer
Trinity Hindman
1:53.96
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
8.
Presley Bergen
Kayla Scharlow
Caitlyn Weimer
Trinity Hindman
1:54.87
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
9.
Lexi Steffe
Jillian Moore
Caitlyn Weimer
Trinity Hindman
1:56.67
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
4x400 Relay
1.
Delaney Deller
Emery Thompson
Sarah Tillotson
Addison Smith
3:58.68
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
Delaney Deller
Emery Thompson
Sidney Tillotson
Addison Smith
3:58.71
Apr 30
UIL 5A Region I
3.
Sarah Tillotson
Emery Thompson
Sidney Tillotson
Addison Smith
4:05.00
Mar 26
Texas Clyde Littlefield Relays 94th Annual
4.
Delaney Deller
Sarah Tillotson
Addison Smith
Sidney Tillotson
4:06.76
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
5.
Delaney Deller
Emery Thompson
Addison Smith
Sidney Tillotson
4:06.9h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
Relay Team
4:06.9h
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
7.
Delaney Deller
Emery Thompson
Sarah Tillotson
Sidney Tillotson
4:17.74
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
8.
Delaney Deller
Victoria Crews
Daniella Tregellas
Durand Addison
4:19.9h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
9.
Taelynn Price
Sadie Giddens
Joanna Zenteno
Jillian Moore
4:35.97
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
10.
Taelynn Price
Sadie Giddens
Lexi Steffe
Jillian Moore
4:38.6h
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
11.
Lexi Steffe
Sadie Giddens
Emily Lewis
Brooklyn Sands
4:46.57
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Lauren St Peters
44' 10.25
May 13
TX UIL 5A State Championships
2.
12
Madysen Boutwell
38' 4
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
3.
9
Addison Shoppach
29' 11.75
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
4.
10
Lawson Mays
29' 5
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
5.
11
Meredith Brown
29' 4
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
6.
11
Taylor Paetzold
29' 3
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
7.
10
Haley Farmer
27' 7
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
8.
9
Jailyn Cherry
25' 1.5
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
9.
10
Adrianna Quinones
22' 8.5
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
10.
9
Nevaeh Flatt
20' 1
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
11.
9
Sophia Garcia
19' 4.5
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
Discus - 1kg
1.
10
Lauren St Peters
144' 0
May 13
TX UIL 5A State Championships
2.
12
Madysen Boutwell
103' 9
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
3.
11
Taylor Paetzold
93' 10
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
4.
11
Avery Gray
92' 8
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
5.
9
Addison Shoppach
80' 8
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
6.
9
Jailyn Cherry
70' 8.5
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
7.
11
Meredith Brown
62' 4
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
8.
10
Adrianna Quinones
59' 3
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
9.
9
Sophia Garcia
58' 8
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
10.
9
Nevaeh Flatt
47' 5
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
High Jump
1.
10
Taylor McKenzie
5' 2
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
2.
12
Ashley Canady
5' 0
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
3.
11
Sarah Tillotson
4' 8
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
10
Lexi Steffe
4' 8
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
5.
10
Vivian Parker
4' 4
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
Pole Vault
1.
9
Maggie Kilburn
11' 9
Apr 30
UIL 5A Region I
10
Taylor Hindman
11' 9
Apr 30
UIL 5A Region I
3.
10
Kaitlyn Walker
10' 0
PR
Mar 24
Azle Donnie Ostermann Hornet Relays
11
Tara Nagy
10' 0
Mar 31
Joshua Owls Relays
5.
10
Ansli Lopez
9' 6
Mar 31
Joshua Owls Relays
6.
11
Saddie Smith
8' 3
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
7.
11
Jamie Smith
7' 6
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
Long Jump
1.
11
Kaylee Halfmann
17' 0.5
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
10
Ansli Lopez
15' 11
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
3.
10
Taylor Hindman
14' 5
PR
Feb 18
Weatherford Kangaroo Relays
4.
10
Trinity Hindman
13' 11.5
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
5.
10
Presley Bergen
12' 7.25
PR
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
Triple Jump
1.
9
Victoria Crews
34' 6.5
Apr 21
UIL 5A Area 05-06 Championships
2.
10
Natalie Anderson
33' 2.75
PR
Mar 31
Joshua Owls Relays
3.
9
Jillian Moore
31' 4.5
PR
Mar 3
Boswell Pioneer Relays
4.
9
Sonia Sanders
30' 3
PR
Apr 14
UIL 5A District 05 Track & Field Championships
5.
11
Tara Nagy
28' 1.75
Mar 10
Aledo Bearcat Relays
*Recent improvement