Season:
2011 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
1995
1994
1993
1979
1978
Indoor
2024
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Emmett James
12.44c
PR
Apr 22
La Conner Invitational
2.
10
Justin Welever
12.64
Apr 16
Crescent Invitational
3.
10
Jeremy Rock
12.65
PR
Apr 16
Crescent Invitational
4.
11
Scott Mayberry
12.79
May 10
North Olympic League Sub-Districts
5.
9
Matt Mohr
12.99
PR
Apr 19
League @ Forks
6.
11
Bryce Hatt
13.24c
PR
Apr 22
La Conner Invitational
7.
10
Austin Ritter
15.07
Apr 16
Crescent Invitational
200 Meters
1.
12
Emmett James
25.28
PR
Apr 16
Crescent Invitational
2.
10
Jeremy Rock
25.63
PR
Apr 16
Crescent Invitational
3.
10
Justin Welever
25.94c
Apr 22
La Conner Invitational
4.
11
Scott Mayberry
26.17
May 10
North Olympic League Sub-Districts
5.
9
Matt Mohr
26.42
PR
Apr 16
Crescent Invitational
6.
11
Bryce Hatt
27.80
PR
Apr 16
Crescent Invitational
400 Meters
1.
9
Jesse Wonderly
57.07
May 4
North Olympic League Championships
2.
9
Matt Mohr
1:00.41
PR
Mar 23
North Olympic League Triangle
3.
11
Scott Mayberry
1:03.46
PR
Mar 19
Port Angeles Invitational
800 Meters
1.
11
Connor McKay
2:21.49
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
2.
9
Jesse Wonderly
2:24.69
PR
Apr 19
League @ Forks
3.
9
Evan Messinger
2:42.86
Mar 23
North Olympic League Triangle
4.
8
Zac Portnoy
2:43.5h
PR
May 10
North Olympic League Sub-Districts
5.
10
Donald Hanson ll
2:44.2h
May 10
North Olympic League Sub-Districts
6.
8
Wesley Hanson
2:46.85
Apr 19
League @ Forks
1500 Meters
1.
11
Connor McKay
5:21.94
Mar 19
Port Angeles Invitational
2.
8
Wesley Hanson
6:17.57
Mar 19
Port Angeles Invitational
1600 Meters
1.
10
Ryan Willis
5:16.00
Mar 23
North Olympic League Triangle
2.
11
Connor McKay
5:27.36
May 4
North Olympic League Championships
3.
8
Wesley Hanson
6:18.8h
May 10
North Olympic League Sub-Districts
3200 Meters
1.
11
Connor McKay
12:35.76
May 4
North Olympic League Championships
2.
8
Zac Portnoy
14:38.44
PR
Mar 23
North Olympic League Triangle
300m Hurdles - 36"
1.
8
Zac Portnoy
57.40
PR
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
4x100 Relay
1.
-
Emmitt James
Scott Mayberry
Justin Welever
Matt Mohr
49.40
May 4
North Olympic League Championships
2.
-
Emmitt James
Bryce Hatt
Scott Mayberry
Justin Welever
49.74
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
3.
-
Relay Team
49.84c
Apr 22
La Conner Invitational
4x400 Relay
1.
-
Jesse Wonderly
Connor McKay
Justin Welever
Ryan Willis
4:02.60
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
2.
-
Jesse Wonderly
Connor McKay
Scott Mayberry
Ryan Willis
4:05.5h
May 10
North Olympic League Sub-Districts
3.
-
Matt Mohr
Justin Welever
Jesse Wonderly
Ryan Willis
4:06.88
May 4
North Olympic League Championships
4.
-
Ryan Willis
Justin Welever
Emmitt James
Matt Mohr
4:07.88
Mar 19
Port Angeles Invitational
5.
-
Emmitt James
Justin Welever
Matt Mohr
Jesse Wonderly
4:09.49
Apr 19
League @ Forks
6.
-
Ryan Willis
Justin Welever
Jesse Wonderly
Matt Mohr
4:12.32
Apr 16
Crescent Invitational
Shot Put - 12lb
1.
8
Felix Ojeda
22' 5
May 10
North Olympic League Sub-Districts
Discus - 1.6kg
1.
9
Joe Maneval
68' 9
May 10
North Olympic League Sub-Districts
2.
8
Felix Ojeda
54' 4
May 4
North Olympic League Championships
Javelin - 800g
1.
10
Austin Ritter
128' 2
PR
Mar 23
North Olympic League Triangle
2.
11
Bryce Hatt
115' 4
May 10
North Olympic League Sub-Districts
3.
9
Joe Maneval
100' 8
PR
Apr 22
La Conner Invitational
4.
9
Evan Messinger
94' 0
Mar 23
North Olympic League Triangle
5.
11
Connor McKay
82' 9
PR
May 4
North Olympic League Championships
6.
10
Donald Hanson ll
67' 11
PR
Mar 23
North Olympic League Triangle
7.
8
Felix Ojeda
46' 0
Apr 22
La Conner Invitational
High Jump
1.
10
Ryan Willis
5' 8
Apr 22
La Conner Invitational
Long Jump
1.
12
Emmett James
18' 5
PR
Mar 23
North Olympic League Triangle
2.
10
Ryan Willis
17' 1.5
PR
May 4
North Olympic League Championships
3.
9
Matt Mohr
15' 11
PR
Mar 19
Port Angeles Invitational
4.
10
Donald Hanson ll
15' 0
May 10
North Olympic League Sub-Districts
5.
10
Justin Welever
14' 8
Apr 22
La Conner Invitational
6.
8
Zac Portnoy
14' 6
PR
May 4
North Olympic League Championships
7.
9
Evan Messinger
13' 2
PR
Mar 23
North Olympic League Triangle
8.
8
Wesley Hanson
11' 1
PR
May 10
North Olympic League Sub-Districts
Womens
100 Meters
1.
8
Inga Erickson
16.38
May 4
North Olympic League Championships
200 Meters
1.
11
Melissa Willis
33.41
PR
Mar 19
Port Angeles Invitational
2.
8
Inga Erickson
33.76
Apr 16
Crescent Invitational
3.
8
Kenna Welever
35.30
Apr 16
Crescent Invitational
400 Meters
1.
10
Jazz Randall
1:44.06
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
100m Hurdles - 33"
1.
8
Jeddie Herndon
23.44c
Apr 22
La Conner Invitational
2.
11
Melissa Willis
23.63
PR
Mar 23
North Olympic League Triangle
300m Hurdles - 30"
1.
8
Inga Erickson
1:02.64
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
2.
10
Jazz Randall
1:05.54c
PR
May 10
North Olympic League Sub-Districts
3.
8
Jeddie Herndon
1:06.64c
May 10
North Olympic League Sub-Districts
4x100 Relay
1.
-
Melissa Willis
Kenna Welever
Jeddie Herndon
Inga Erickson
1:03.51
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
2.
-
Inga Erickson
Jazz Randall
Kenna Welliver
Melissa Willis
1:05.34c
May 10
North Olympic League Sub-Districts
4x200 Relay -
1.
-
Inga Erickson
Kenna Welliver
Jeddie Herndon
Melissa Willis
2:16.2h
May 10
North Olympic League Sub-Districts
2.
-
Kenna Welliver
Inga Erickson
Jeddie Herndon
Melissa Willis
2:17.8h
Apr 22
La Conner Invitational
3.
-
Inga Erickson
Jazz Randall
Jeddie Herndon
Kenna Welever
2:18.24
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
4.
-
Relay Team
2:20.72
Apr 19
League @ Forks
5.
-
Melissa Willis
Kyla Wilson
Jeddie Herndon
Kenna Welliver
2:22.55
Apr 16
Crescent Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Kirstin Erickson
30' 9.5
PR
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
2.
10
Jazz Randall
23' 3
PR
May 10
North Olympic League Sub-Districts
3.
8
Kyla Wilson
19' 3.5
May 10
North Olympic League Sub-Districts
Discus - 1kg
1.
12
Kirstin Erickson
93' 3
May 28
1B State Track & Field Championships
Javelin - 600g
1.
12
Kirstin Erickson
81' 11
May 10
North Olympic League Sub-Districts
2.
8
Kyla Wilson
68' 9
Apr 22
La Conner Invitational
High Jump
1.
11
Melissa Willis
4' 6
Mar 19
Port Angeles Invitational
2.
8
Kenna Welever
3' 10
May 21
1B Tri-District 1,2 & 3 Championships
Long Jump
1.
11
Melissa Willis
13' 3
Mar 23
North Olympic League Triangle
2.
8
Kenna Welever
10' 1
PR
Apr 19
League @ Forks
*Recent improvement