Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Talon Maxon
11.24c
PR
Mar 27
March Madness
2.
11
Josh Manzano
11.50
May 12
Rapid City Qualifier
3.
10
Tevin Maxon
11.72
May 12
Rapid City Qualifier
9
Kailleb Walton-Blanden
11.72
May 12
Rapid City Qualifier
5.
11
Simba Maat
11.74c
PR
May 5
Sturgis JV
6.
10
Jacob Horsley
11.82
PR
May 12
Rapid City Qualifier
7.
11
Jake Nickel
11.84c
PR
Mar 27
March Madness
10
Logan Emory
11.84c
Mar 27
March Madness
12
Eddie Warren
11.84
PR
May 12
Rapid City Qualifier
10.
9
Ryder Gary
12.11
Apr 24
Custer Invite
11.
10
Devin Valandra
12.17
PR
May 12
Rapid City Qualifier
12.
10
Jacob Holen
12.20
May 12
Rapid City Qualifier
13.
12
Colby Houchin
12.24c
Mar 27
March Madness
9
Jaleel Snipes
12.24c
PR
Mar 27
March Madness
15.
9
Triston Mott
12.25
Apr 24
Custer Invite
16.
10
Trey Foss
12.29
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
17.
10
Antonio Pierce
12.34c
PR
Mar 27
March Madness
10
Chase Toms
12.34
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
19.
9
Hunter Spint
12.54
Apr 14
Spearfish JV
20.
9
Thomas Looney
12.59
May 12
Rapid City Qualifier
21.
10
Chris House
12.64c
PR
Mar 27
March Madness
22.
9
Jordan Ladson
12.71
PR
Apr 24
Custer Invite
23.
9
Tristan Curtis
12.74c
PR
Mar 27
March Madness
24.
11
TJ Bogot
12.88
PR
May 12
Rapid City Qualifier
25.
9
Arjun Sawhney
13.00
PR
May 12
Rapid City Qualifier
26.
11
Toby Sanovia
13.12
PR
Apr 14
Spearfish JV
27.
10
Keith Brewer
13.14c
PR
Mar 27
March Madness
10
David Gwaltney
13.14c
PR
Mar 27
March Madness
29.
10
Haden Drewitz
13.51
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
30.
11
Matt Moyer
13.74c
PR
May 5
Sturgis JV
31.
9
Eric Lindsey
14.09
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
200 Meters
1.
12
Ryan Stiles
23.06
PR
May 12
Rapid City Qualifier
2.
11
Josh Manzano
23.39
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
3.
10
Logan Emory
23.49
PR
May 12
Rapid City Qualifier
4.
9
Kailleb Walton-Blanden
24.24c
PR
Mar 27
March Madness
5.
10
Tevin Maxon
24.28
May 12
Rapid City Qualifier
6.
11
Simba Maat
24.34c
PR
May 5
Sturgis JV
7.
10
Jacob Horsley
24.76
May 12
Rapid City Qualifier
9
Triston Mott
24.76
Apr 24
Custer Invite
9.
12
Eddie Warren
24.85
PR
May 12
Rapid City Qualifier
10.
11
Jake Nickel
24.99
May 1
O'Gorman Invite
11.
10
Trey Foss
25.04c
PR
Apr 7
Douglas JV
12.
10
Chase Toms
25.17
PR
May 12
Rapid City Qualifier
13.
10
Devin Valandra
25.34c
PR
May 5
Sturgis JV
14.
9
Jaleel Snipes
25.74c
PR
Mar 27
March Madness
15.
10
Antonio Pierce
25.80
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
16.
9
Ryder Gary
25.91
Apr 14
Spearfish JV
17.
10
Jacob Holen
26.08
Apr 24
Custer Invite
18.
9
Hunter Spint
26.26
Apr 14
Spearfish JV
19.
10
Chris House
26.34c
PR
Mar 27
March Madness
20.
9
Tristan Curtis
26.74c
PR
Mar 27
March Madness
10
David Gwaltney
26.74c
PR
May 5
Sturgis JV
22.
11
Toby Sanovia
26.90
PR
Apr 14
Spearfish JV
23.
11
TJ Bogot
27.08
PR
May 12
Rapid City Qualifier
24.
10
Tylor Brown Bull
27.14c
PR
Mar 27
March Madness
25.
9
Arjun Sawhney
27.24c
PR
May 5
Sturgis JV
26.
9
Thomas Looney
27.30
Apr 28
Northern Hills
27.
10
Keith Brewer
27.74c
PR
Mar 27
March Madness
28.
9
Darren Pekas
27.84c
PR
Mar 27
March Madness
29.
10
Haden Drewitz
28.03
PR
May 12
Rapid City Qualifier
30.
12
Colby Houchin
28.04
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
31.
9
Eric Lindsey
28.31
May 12
Rapid City Qualifier
32.
9
Kolby Kost
28.32
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
33.
10
Dirk Dosch
28.44c
PR
Apr 7
Douglas JV
9
Jacob Pullins
28.44c
Mar 27
March Madness
35.
11
Matt Moyer
29.24c
PR
Mar 27
March Madness
400 Meters
1.
12
Ryan Stiles
50.52
PR
May 1
Howard Wood Dakota Relays
2.
8
Kayleb Twomey
52.84c
PR
May 15
Lemoine Trout Memorial Track Meet
3.
9
Triston Mott
53.49
Apr 10
Queen City Classic
4.
11
Simba Maat
54.85
PR
May 12
Rapid City Qualifier
5.
10
Logan Emory
54.95
PR
May 12
Rapid City Qualifier
6.
12
Eddie Warren
55.20
PR
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
7.
11
Dylan Blomme
56.28
May 1
O'Gorman Invite
8.
10
Jacob Martin
56.63
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
9.
10
Trey Foss
57.04c
PR
May 5
Sturgis JV
10.
12
Rourke Massey
58.62
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
11.
10
Chris House
58.74c
Apr 7
Douglas JV
12.
12
John Nickel
59.94c
PR
May 5
Sturgis JV
13.
10
Chase Toms
1:00.41
Apr 14
Spearfish JV
14.
9
Jacob Pullins
1:00.44
May 12
Rapid City Qualifier
15.
9
Kolby Kost
1:01.44c
PR
Apr 7
Douglas JV
16.
10
Tylor Brown Bull
1:02.13
PR
May 12
Rapid City Qualifier
17.
9
Thomas Looney
1:02.33
Apr 28
Northern Hills
18.
9
Eric Lindsey
1:02.48
May 12
Rapid City Qualifier
19.
9
Daniel Hand
1:02.87
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
20.
10
Kodi YellowBoy
1:03.52
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
21.
9
Darren Pekas
1:03.67
Apr 18
Track O Rama
22.
10
Dirk Dosch
1:04.79
PR
Apr 24
Custer Invite
23.
9
Sam Hand
1:06.70
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
800 Meters
1.
12
Ryan Stiles
2:02.11
Apr 10
Queen City Classic
2.
10
Andrew Cottier
2:12.47
May 12
Rapid City Qualifier
3.
11
Dylan Blomme
2:14.28
May 12
Rapid City Qualifier
4.
10
Chris House
2:14.55
May 12
Rapid City Qualifier
5.
9
Todd Stephens
2:15.4h
PR
Mar 27
March Madness
6.
12
Rourke Massey
2:17.58
PR
May 12
Rapid City Qualifier
7.
10
Tristan Deming
2:20.54
Apr 18
Track O Rama
8.
12
Jacob Froiland
2:21.18
Apr 18
Track O Rama
9.
10
Kodi YellowBoy
2:25.46
PR
Apr 18
Track O Rama
10.
9
Daniel Hand
2:28.91
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
11.
10
Dirk Dosch
2:31.59
PR
Apr 28
Northern Hills
12.
9
Cetan Big Crow
2:40.89
PR
Apr 28
Northern Hills
13.
9
Darren Pekas
2:43.1h
May 5
Sturgis JV
14.
10
Clayton Tumas
2:50.6h
May 5
Sturgis JV
1600 Meters
1.
10
Andrew Cottier
4:58.1h
May 15
Lemoine Trout Memorial Track Meet
2.
10
Tristan Deming
5:06.44
Apr 28
Northern Hills
3.
12
Rourke Massey
5:18.63
PR
Apr 18
Track O Rama
4.
10
Kodi YellowBoy
5:19.7h
PR
May 15
Lemoine Trout Memorial Track Meet
5.
9
Ryan Adrian
5:23.70
PR
May 12
Rapid City Qualifier
6.
12
John Nickel
5:31.46
PR
May 12
Rapid City Qualifier
7.
9
Cetan Big Crow
5:34.85
PR
May 12
Rapid City Qualifier
8.
9
Daniel Hand
5:35.77
PR
May 12
Rapid City Qualifier
9.
9
Sam Hand
5:38.25
PR
May 12
Rapid City Qualifier
10.
12
Jacob Froiland
5:40.75
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
11.
11
Kolton Arthur
5:40.8h
PR
Mar 27
March Madness
12.
10
Clayton Tumas
5:48.85
PR
Apr 24
Custer Invite
13.
10
Dirk Dosch
5:48.9h
PR
Apr 7
Douglas JV
14.
9
Darren Pekas
6:31.63
PR
Apr 28
Northern Hills
3200 Meters
1.
10
Andrew Cottier
10:13.95
May 1
Howard Wood Dakota Relays
2.
10
Tristan Deming
11:18.72
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
3.
10
Clayton Tumas
12:09.99
Apr 10
Queen City Classic
4.
9
Cetan Big Crow
12:21.73
PR
Apr 28
Northern Hills
5.
9
Ryan Adrian
13:23.27
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
110m Hurdles - 39"
1.
12
Talon Maxon
14.15
PR
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
10
Antonio Pierce
16.68
Apr 14
Spearfish JV
3.
9
Jordan Ladson
18.19
Apr 14
Spearfish JV
4.
9
Corbin Skyberg
18.44
PR
May 12
Rapid City Qualifier
5.
10
Cody Buckingham
19.24c
May 5
Sturgis JV
6.
10
David Gwaltney
20.32
PR
Apr 14
Spearfish JV
300m Hurdles - 36"
1.
12
Talon Maxon
40.47
PR
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
10
Antonio Pierce
41.60
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
3.
9
Corbin Skyberg
46.81
Apr 28
Northern Hills
4.
9
Jordan Ladson
47.24c
Mar 27
March Madness
5.
10
David Gwaltney
47.58
PR
Apr 24
Custer Invite
6.
10
Cody Buckingham
48.39
Apr 28
Northern Hills
7.
10
Tylor Brown Bull
52.54c
PR
Apr 7
Douglas JV
4x100 Relay
1.
-
Talon Maxon
Logan Emory
Josh Dotson
Ryan Stiles
44.78
Apr 10
Queen City Classic
2.
-
Tevin Maxon
Logan Emory
Kailleb Walton-Blanden
Josh Manzano
44.86
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
3.
-
Relay Team
45.21
May 1
Howard Wood Dakota Relays
4.
-
Jake Nickel
Kailleb Walton-Blanden
Tevin Maxon
Logan Emory
46.03
May 1
O'Gorman Invite
5.
-
Josh Manzano
Kailleb Walton-Blanden
Tevin Maxon
Logan Emory
46.31
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
6.
-
Devin Valandra
Jaleel Snipes
Jake Nickel
Jacob Horsley
47.11
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
7.
-
Devin Valandra
Kailleb Walton-Blanden
Ryder Gary
Tristan Mott
47.34
Apr 24
Custer Invite
8.
-
Tevin Maxon
Trey Foss
Jacob Horsley
Jacob Holen
47.41
Apr 24
Custer Invite
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:31.60
May 1
Howard Wood Dakota Relays
2.
-
Talon Maxon
Josh Manzano
Josh Dotson
Ryan Stiles
1:31.88
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
3.
-
Talon Maxon
Logan Emory
Josh Dotson
Ryan Stiles
1:31.99
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
4.
-
Josh Manzano
Kailleb Walton-Blanden
Tevin Maxon
Logan Emory
1:34.80
May 1
O'Gorman Invite
5.
-
Josh Manzano
Logan Emory
Kailleb Walton-Blanden
Ryan Stiles
1:35.72
Apr 10
Queen City Classic
6.
-
Devin Valandra
Jaleel Snipes
Tyler Leibig
Jacob Horsley
1:39.57
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
7.
-
Tevin Maxon
Trey Foss
Jacob Horsley
Eddie Warren
1:39.62
Apr 24
Custer Invite
8.
-
Devin Valandra
Kailleb Walton-Blanden
Ryder Gary
Tristan Mott
1:40.19
Apr 24
Custer Invite
9.
-
Jacob Holen
Chase Toms
Cody Buckingham
David Gwaltney
1:43.64
Apr 24
Custer Invite
10.
9
Kolby Kost
Jaleel Snipes
Corbin Skyberg
Jordan Ladson
1:45.88
Apr 24
Custer Invite
4x400 Relay
1.
-
Kayleb Twoomey
Triston Mott
Eddie Warren
Ryan Stiles
3:30.34
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
-
Relay Team
3:37.23
May 1
Howard Wood Dakota Relays
3.
-
Kaleb Twoomey
Triston Mott
Logan Emory
Simba Maat
3:38.62
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
4.
-
Corbin Skyberg
Logan Emory
Antonio Pierce
Triston Mott
3:47.61
May 1
O'Gorman Invite
5.
-
Trey Foss
Tyler Nix
Eddie Warren
Christofer House
3:48.84
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
6.
-
Todd Stephens
Tristan Mott
Simba Maat
Eddie Warren
3:49.44
Apr 10
Queen City Classic
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
8:46.94
Apr 18
Track O Rama
2.
-
Todd Stephens
Tristan Mott
Jacob Froiland
Dylan Blomme
9:03.13
Apr 10
Queen City Classic
3.
-
Christofer House
Dylan Blomme
Tyler Nix
Andrew Cottier
9:06.63
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
4.
-
Jacob Froiland
Kodi YellowBoy
Rourke Massey
Clayton Tumas
9:50.19
Apr 24
Custer Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Tevin Maxon
Kailleb Walton-Blanden
Kayleb Twoomey
Triston Mott
3:43.39
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
-
Relay Team
3:47.13
May 1
Howard Wood Dakota Relays
3.
-
Tevin Maxon
Jake Nickel
Triston Mott
Dylan Blomme
3:52.33
May 1
O'Gorman Invite
4.
-
Josh Manzano
Tevin Maxon
Kaleb Twoomey
Triston Mott
3:52.74
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
5.
-
Tevin Maxon
Jaleel Snipes
Jacob Froiland
Dylan Blomme
4:08.68
Apr 10
Queen City Classic
6.
-
Tyler Leibig
Jake Nickel
Trey Foss
Christofer House
4:08.88
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
Shot Put - 12lb
1.
10
Logan McGough
45' 9
Apr 24
Custer Invite
2.
10
Aren Wells
40' 10
Apr 24
Custer Invite
3.
10
Ira Murphey
40' 9
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
4.
9
Jacob Lindenberg
39' 11
Apr 24
Custer Invite
5.
10
Tyler Olson
35' 7
PR
May 5
Sturgis JV
6.
10
Mathais Thompson
34' 9.5
Apr 28
Northern Hills
7.
9
Ty Olson
34' 5.5
PR
May 12
Rapid City Qualifier
8.
10
Andrew Bettelyoun
34' 2.5
PR
Apr 14
Spearfish JV
9.
9
Jaleel Snipes
34' 1
Mar 27
March Madness
10.
9
Lamonjello Long
32' 0
PR
Apr 14
Spearfish JV
11.
10
Haden Drewitz
29' 5
PR
May 12
Rapid City Qualifier
12.
9
Dylan Pederson
28' 8.5
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
13.
9
Parris Jensen
25' 5
PR
Apr 7
Douglas JV
14.
9
William Keehner
22' 3.25
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
Discus - 1.6kg
1.
10
Aren Wells
120' 8
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
2.
10
Logan McGough
117' 0
May 1
O'Gorman Invite
3.
10
Ira Murphey
112' 2
May 12
Rapid City Qualifier
4.
9
Jacob Lindenberg
107' 8
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
5.
9
Lamonjello Long
101' 1
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
6.
10
Tyler Quillen
97' 10
PR
Mar 27
March Madness
7.
10
Andrew Bettelyoun
89' 9
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
10
Mathais Thompson
89' 9
Apr 28
Northern Hills
9.
9
Ty Olson
83' 4
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
10.
9
Dylan Pederson
80' 3
PR
May 12
Rapid City Qualifier
11.
9
Parris Jensen
70' 11
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
12.
9
William Keehner
46' 3
PR
Mar 27
March Madness
High Jump
1.
11
Tanner Aberle
5' 11
Mar 27
March Madness
9
Todd Stephens
5' 11
May 12
Rapid City Qualifier
12
Josh Dotson
5' 11
PR
Mar 27
March Madness
10
Jacob Martin
5' 11
PR
Apr 14
Spearfish JV
5.
10
David Gwaltney
5' 5
PR
May 12
Rapid City Qualifier
9
Dylan Hay
5' 5
Mar 27
March Madness
7.
10
Andrew Cottier
4' 7
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
9
Tristan Curtis
4' 7
Apr 7
Douglas JV
Pole Vault
1.
12
Daniel VanDam
10' 9
PR
May 12
Rapid City Qualifier
12
Jacob Sperlich
10' 9
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
3.
10
Jacob French
10' 6
PR
May 5
Sturgis JV
4.
9
Dylan Hay
10' 0
May 5
Sturgis JV
5.
9
Ryder Gary
7' 6
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
9
Tristan Curtis
7' 6
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
7.
9
Kolby Kost
7' 0
Apr 14
Spearfish JV
Long Jump
1.
12
Josh Dotson
20' 5
PR
Mar 27
March Madness
2.
11
Tanner Aberle
19' 11
PR
Mar 27
March Madness
3.
9
Dylan Hay
18' 10
Mar 27
March Madness
4.
10
Logan Emory
18' 6.25
PR
Mar 27
March Madness
5.
10
Tevin Maxon
18' 5.75
PR
Mar 27
March Madness
6.
10
Christian Hoeft
18' 2.5
Mar 27
March Madness
7.
9
Jordan Ladson
18' 1.25
PR
Mar 27
March Madness
8.
10
Jacob Martin
17' 10.75
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
9.
10
Tyler Quillen
17' 5
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
10.
11
Toby Sanovia
16' 6
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
11.
9
Kolby Kost
15' 3
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
12.
10
Jeremy LeLaCheur
14' 4
Mar 27
March Madness
Triple Jump
1.
12
Josh Dotson
47' 3
PR
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
11
Tanner Aberle
40' 8
Mar 27
March Madness
3.
11
Toby Sanovia
36' 2
PR
Mar 27
March Madness
4.
9
Jordan Ladson
36' 0
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
5.
9
Dylan Hay
34' 9
PR
Mar 27
March Madness
6.
10
Christian Hoeft
34' 3
May 12
Rapid City Qualifier
7.
9
Kolby Kost
32' 4.25
May 12
Rapid City Qualifier
Womens
100 Meters
1.
12
Alaina Klapperich
12.04
PR
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
8
Hannah Young
12.05
PR
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
3.
10
Madison Sullivan
12.86
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
4.
10
Regina Lang
13.24c
PR
May 5
Sturgis JV
5.
11
Emily Burke
13.44c
PR
Mar 27
March Madness
6.
11
Taylor Nunn
13.50
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
7.
11
Kelsie Jeffries
13.56
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
12
Jaycie Williamson
13.56
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
9.
9
Violet Hiben
13.73
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
11
Sydney Engesser
13.73
PR
May 12
Rapid City Qualifier
11.
11
Alyssa Laurenz
13.94c
May 5
Sturgis JV
12.
11
Kaitlyn Adrian
14.34
PR
May 12
Rapid City Qualifier
10
Brittany Lindsey
14.34c
May 5
Sturgis JV
14.
10
Octavia Engesser
14.80
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
15.
12
Shayla Lindsey
15.22
May 12
Rapid City Qualifier
16.
9
Eleecia Smith
16.14
PR
Apr 28
Northern Hills
17.
10
Sydney Hopkins
16.64c
PR
Mar 27
March Madness
200 Meters
1.
8
Hannah Young
25.27
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
10
Madison Sullivan
26.14c
PR
Mar 27
March Madness
3.
12
Alaina Klapperich
26.33
May 12
Rapid City Qualifier
4.
11
Kelsie Jeffries
27.84c
PR
Mar 27
March Madness
5.
8
Hayleigh Young
27.95
May 12
Rapid City Qualifier
6.
11
Taylor Nunn
28.13
PR
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
7.
10
Regina Lang
28.34
May 1
O'Gorman Invite
8.
12
Shayla Lindsey
28.64c
PR
May 5
Sturgis JV
9.
11
Alyssa Laurenz
29.14c
May 5
Sturgis JV
10.
9
Violet Hiben
29.35
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
11.
12
Jaycie Williamson
29.54c
PR
Mar 27
March Madness
12.
10
Brittany Lindsey
30.49
May 12
Rapid City Qualifier
13.
9
Faith Heeden
30.84c
PR
Mar 27
March Madness
14.
11
Kaitlyn Adrian
30.94
PR
Apr 28
Northern Hills
15.
9
Alexia Lafferty
31.59
PR
Apr 14
Spearfish JV
16.
9
Cherady Fine
33.14c
PR
Mar 27
March Madness
17.
11
Sydney Engesser
33.39
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
18.
9
Eleecia Smith
34.24c
PR
Apr 7
Douglas JV
19.
10
Octavia Engesser
35.36
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
400 Meters
1.
10
Madison Sullivan
59.04c
PR
May 15
Lemoine Trout Memorial Track Meet
2.
11
Erika Akers
1:03.14
PR
May 1
O'Gorman Invite
3.
10
Regina Lang
1:03.77
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
4.
11
Paige Werner
1:03.81
May 1
O'Gorman Invite
5.
11
Kelsie Jeffries
1:04.11
PR
May 12
Rapid City Qualifier
6.
-
Maddie Avery
1:05.44c
PR
May 15
Lemoine Trout Memorial Track Meet
7.
9
Ava Parris
1:11.05
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
8.
9
Faith Heeden
1:11.78
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
9.
9
Cherady Fine
1:12.08
Apr 28
Northern Hills
10.
11
Grace Baumgarten
1:12.15
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
11.
10
Carly Wolf
1:12.64c
PR
Mar 27
March Madness
12.
9
Ashley Froiland
1:17.44c
PR
Mar 27
March Madness
13.
10
Cheyenne Trautman
1:18.79
PR
May 12
Rapid City Qualifier
800 Meters
1.
9
Maria Bunkers
2:26.35
PR
May 12
Rapid City Qualifier
2.
9
Sarra Gutknecht
2:27.5h
May 15
Lemoine Trout Memorial Track Meet
3.
10
Madison Sullivan
2:28.66
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
4.
11
Erika Akers
2:29.51
May 12
Rapid City Qualifier
5.
11
Paige Werner
2:30.21
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
6.
11
Grace Baumgarten
2:31.74
May 12
Rapid City Qualifier
7.
9
Ava Parris
2:36.9h
PR
Mar 27
March Madness
8.
10
Elaura Straatmeyer
2:37.85
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
9.
9
Cherady Fine
2:58.82
May 12
Rapid City Qualifier
10.
10
Cheyenne Trautman
3:04.52
PR
Apr 28
Northern Hills
11.
9
Ashley Froiland
3:08.0h
Mar 27
March Madness
1600 Meters
1.
9
Maria Bunkers
5:30.62
Apr 18
Track O Rama
2.
9
Sarra Gutknecht
5:50.94
May 1
Howard Wood Dakota Relays
3.
11
Shacey Burgess
5:54.68
May 1
Howard Wood Dakota Relays
4.
11
Erika Akers
6:13.04
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
5.
10
Elaura Straatmeyer
6:13.3h
Mar 27
March Madness
6.
9
Ava Parris
6:16.0h
May 15
Lemoine Trout Memorial Track Meet
3200 Meters
1.
9
Maria Bunkers
11:59.29
PR
May 1
Howard Wood Dakota Relays
2.
11
Shacey Burgess
12:25.04
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
3.
9
Ava Parris
12:51.66
PR
May 1
Howard Wood Dakota Relays
100m Hurdles - 33"
1.
12
Ashley Solano
15.64c
Mar 27
March Madness
2.
10
Chelsey Christensen
15.79
PR
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
3.
9
Claire Kurtz
17.34c
PR
May 5
Sturgis JV
4.
11
Jenna Corrin
18.78
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
300m Hurdles - 30"
1.
12
Ashley Solano
47.52
May 12
Rapid City Qualifier
2.
10
Chelsey Christensen
48.40
PR
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
3.
9
Claire Kurtz
52.50
PR
Apr 28
Northern Hills
4.
9
Ava Parris
54.24c
PR
Mar 27
March Madness
4x100 Relay
1.
-
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
Hannah Young
Alaina Klapperich
48.64
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
-
Kelsie Jeffries
Madison Sullivan
Hannah Young
Alaina Klapperich
50.05
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
3.
-
Relay Team
50.29
May 12
Rapid City Qualifier
4.
-
Ashley Solano
Maddison Sullivan
Kelsie Jeffries
Alaina Klapperich
50.97
Apr 10
Queen City Classic
5.
-
Hayleigh Young
Taylor Nunn
Alyssa Laurenz
Emily Burke
53.60
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
6.
-
Sydney Engesser
Shayla Lindsey
Alyssa Laurenz
Violet Hiben
55.74
Apr 24
Custer Invite
4x200 Relay -
1.
-
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
Hannah Young
Alaina Klapperich
1:43.54
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
-
Hayleigh Young
Madison Sullivan
Hannah Young
Alaina Klapperich
1:45.94
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
3.
-
Relay Team
1:47.01
May 1
Howard Wood Dakota Relays
4.
-
Jaycie Williamson
Regina Lang
Kelsie Jeffries
Maddison Sullivan
1:51.99
Apr 10
Queen City Classic
5.
-
Kelsie Jeffries
Regina Lang
Alyssa Laurenz
Taylor Nunn
1:52.17
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
6.
-
Sydney Engesser
Shayla Lindsey
Alyssa Laurenz
Violet Hiben
1:56.61
Apr 24
Custer Invite
4x400 Relay
1.
-
Kelsie Jeffries
Regina Lang
Paige Werner
Erika Akers
4:13.07
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
-
Relay Team
4:14.91
May 1
Howard Wood Dakota Relays
3.
-
Kelsie Jeffries
Hayleigh Young
Erika Akers
Madison Sullivan
4:17.80
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
4.
-
Erika Akers
Regina Lang
Kelsie Jeffries
Paige Werner
4:24.08
Apr 10
Queen City Classic
4x800 Relay
1.
-
Maria Bunkers
Sarra Gutknecht
Paige Werner
Erika Akers
9:50.27
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
2.
-
Maria Bunkers
Sarra Gutknecht
Erika Akers
Paige Werner
10:01.10
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
3.
-
Sarra Gutknecht
Erika Akers
Paige Werner
Grace Baumgarten
10:11.41
May 1
O'Gorman Invite
4.
-
Erika Akers
Grace Baumgarten
Paige Werner
Elaura Straatmeyer
10:22.55
Apr 10
Queen City Classic
5.
-
Relay Team
10:32.89
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:28.06
May 1
Howard Wood Dakota Relays
2.
-
Taylor Nunn
Alyssa Laurenz
Regina Lang
Sarra Gutknecht
4:32.91
May 30
SDHSAA Class AA State Meet
3.
-
Taylor Nunn
Hayleigh Young
Kelsie Jeffries
Paige Werner
4:38.93
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
4.
-
Emily Burke
Alyssa Laurenz
Shacey Burgess
Elaura Straatmeyer
5:01.48
Apr 10
Queen City Classic
Shot Put - 4kg
1.
12
Jessica Levey
30' 11
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
2.
10
Conner Roubideaux
28' 5
May 12
Rapid City Qualifier
3.
12
Takeyah Snipes
24' 1.5
PR
Mar 27
March Madness
Discus - 1kg
1.
12
Jessica Levey
91' 9
PR
May 12
Rapid City Qualifier
2.
10
Conner Roubideaux
77' 0
May 12
Rapid City Qualifier
3.
10
Elaura Straatmeyer
58' 6
PR
May 5
Sturgis JV
High Jump
1.
10
Michelle Johnson
5' 3
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
2.
10
Mya Jones
5' 1
May 12
Rapid City Qualifier
3.
9
Emma Burns
4' 10
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
4.
9
Mayson Darrow
4' 8
Mar 27
March Madness
10
Shanoa Nez
4' 8
PR
May 12
Rapid City Qualifier
6.
10
Octavia Engesser
4' 2
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
Pole Vault
1.
12
Alaina Klapperich
10' 0
May 1
Howard Wood Dakota Relays
2.
9
Olivia Pearson
6' 0
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
Long Jump
1.
10
Mya Jones
17' 6
PR
Mar 27
March Madness
2.
9
Bailey Johnson
16' 8.25
May 12
Rapid City Qualifier
3.
10
Chelsey Christensen
16' 2
PR
Mar 27
March Madness
9
Emma Burns
16' 2
PR
Mar 27
March Madness
5.
10
Carly Wolf
15' 2
PR
May 12
Rapid City Qualifier
6.
10
Michelle Johnson
14' 11.5
May 12
Rapid City Qualifier
11
Taylor Nunn
14' 11.5
PR
Mar 27
March Madness
8.
11
Emily Burke
14' 10.5
Mar 27
March Madness
9.
10
Sara Hougland
14' 9.5
Mar 27
March Madness
10.
9
Samantha Seljeskog
14' 8.5
Mar 27
March Madness
11.
9
Violet Hiben
14' 8
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
12.
10
Mounique Bunkers
14' 6.75
PR
May 5
Sturgis JV
13.
9
Mayson Darrow
14' 5.5
PR
Mar 27
March Madness
14.
10
Stephanie Charnes
14' 3.5
Apr 14
Spearfish JV
15.
11
Alyssa Laurenz
14' 2.75
Mar 27
March Madness
16.
9
Holly Allen
14' 1
Mar 27
March Madness
17.
9
Kendall Gibson
14' 0
PR
Mar 27
March Madness
18.
12
Takeyah Snipes
13' 9.5
PR
Apr 7
Douglas JV
19.
9
Alexia Lafferty
13' 8.5
PR
May 5
Sturgis JV
20.
9
Tannah Scovel
13' 0.5
May 12
Rapid City Qualifier
Triple Jump
1.
10
Mya Jones
35' 8
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
2.
9
Emma Burns
35' 0.5
PR
May 1
O'Gorman Invite
3.
9
Bailey Johnson
34' 8
PR
Mar 27
March Madness
4.
10
Chelsey Christensen
34' 4.25
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
5.
8
Juneau Jones
32' 6.5
May 21
Region 8A / Last Chance Meet
6.
10
Michelle Johnson
32' 4.75
PR
Apr 21
Rapid City JV-Varsity Invite
7.
10
Mounique Bunkers
32' 1
PR
May 12
Rapid City Qualifier
8.
9
Holly Allen
31' 2.5
PR
Mar 27
March Madness
9.
9
Samantha Seljeskog
30' 10.25
May 1
O'Gorman Invite
10.
10
Stephanie Charnes
30' 7.75
PR
May 5
Sturgis JV
11.
12
Takeyah Snipes
30' 7
PR
Apr 7
Douglas JV
12.
11
Alyssa Laurenz
30' 4
PR
Mar 27
March Madness
13.
10
Sara Hougland
30' 2
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
14.
11
Taylor Nunn
28' 5
Mar 27
March Madness
15.
9
Kendall Gibson
26' 9.25
PR
Apr 2
Rapid City Developmental Meet
*Recent improvement