Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Indoor
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Colin Washington
10.82
PR
Mar 12
Sumter Optimist Relays
2.
11
Rodney Pitts
11.18
Mar 12
Sumter Optimist Relays
3.
10
Shannon Isaac
11.73
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
10
Nijil Rogers
11.84
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
5.
8
Anthony Dinkins-McCall
12.00
Apr 16
Allen Johnson
6.
9
Ja'Kheem Heyward
12.18
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
7.
-
Jalen Rouse
12.24
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
8.
11
Richburg Canty
12.84
Apr 9
Gamecock Invitational
9.
-
Deoutrez Choice
13.04
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
200 Meters
1.
12
Colin Washington
22.41
(3.3)
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
10
Milik Spann
24.42
PR
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
3.
-
Jalen Rouse
24.74
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
11
Richburg Canty
24.79
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
5.
10
Nijil Rogers
25.08
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
6.
12
Micah Butler
26.08
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
7.
-
Deoutrez Choice
26.41
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
400 Meters
1.
10
Milik Spann
54.69
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
10
Tyheem Wilson
55.05
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
10
Ramere Roach
56.84
PR
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
4.
12
Javontre Graham
56.99
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
5.
10
Everett Dinkins
59.14
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
800 Meters
1.
11
Stacey Shaw
2:04.98
PR
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
11
Tobias Favor
2:08.60
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
11
Takoda Spann
2:19.64
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
9
Robert Lewis
2:34.57
Apr 9
Gamecock Invitational
1600 Meters
1.
10
Brandon Poston
4:45.68
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
2.
10
Anthony Gabriel
5:06.46
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
10
Jalen Jackson
5:13.91
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
11
Takoda Spann
5:31.43
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
5.
9
Robert Lewis
5:53.75
Apr 9
Gamecock Invitational
6.
10
Tre'zjon Bell
5:58.41
Mar 12
Sumter Optimist Relays
3200 Meters
1.
10
Brandon Poston
10:24.19
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
10
Anthony Gabriel
11:14.21
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
3.
10
Tyheem Wilson
13:05.50
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
4.
10
Tre'zjon Bell
13:29.00
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
110m Hurdles - 39"
1.
11
Dontrell Johnson
17.20
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
2.
11
Tyren Horace
17.80
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
3.
12
Dinkins-McCall Damien
19.89
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
12
Javontre Graham
19.93
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
400m Hurdles - 36"
1.
11
Dontrell Johnson
59.17
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
2.
12
Javontre Graham
1:02.87
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
11
Tyren Horace
1:03.76
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
12
Dinkins-McCall Damien
1:08.46
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4x100 Relay
1.
Anthony Dinkins-McCall
Shannon Isaac
Rodney Pitts
Nijil Rogers
42.00
May 14
SCHSL AAAA State Championships
2.
Tyreek Brown
Micah Butler
Rodney Pitts
Colin Washington
43.31
Mar 12
Sumter Optimist Relays
3.
Relay Team
45.52
Apr 9
Gamecock Invitational
4.
Ja'Kheem Heyward
Nijil Rogers
Milik Spann
Jalen Rouse
46.41
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
4x400 Relay
1.
Tobias Favor
Javontre Graham
Dontrell Johnson
Rodney Pitts
3:30.97
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
Tobias Favor
Nijil Rogers
Stacey Shaw
Milik Spann
3:37.79
Apr 9
Gamecock Invitational
3.
Relay Team
3:52.90
Mar 12
Sumter Optimist Relays
4x800 Relay
1.
Tobias Favor
Anthony Gabriel
Dontrell Johnson
Brandon Poston
8:34.30
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
Stacey Shaw
Tobias Favor
Anthony Gabriel
Takoda Spann
8:48.31
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
3.
Tobias Favor
Anthony Gabriel
Brandon Poston
Stacey Shaw
8:54.61
Apr 9
Gamecock Invitational
4.
Tobias Favor
Takoda Spann
Tyheem Wilson
Stacey Shaw
9:15.17
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
5.
Relay Team
9:16.88
Mar 12
Sumter Optimist Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
1:48.36
Mar 12
Sumter Optimist Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
12:24.18
Mar 12
Sumter Optimist Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Pressley Harvin
46' 8
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
12
Ny'Quan Spann
43' 2
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
-
Chase Nelson
39' 10
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
4.
12
Troy Brayboy
37' 11
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
Discus - 1.6kg
1.
11
Pressley Harvin
155' 1
Apr 9
Gamecock Invitational
2.
12
Troy Brayboy
127' 0
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
3.
-
Chase Nelson
113' 0
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
4.
12
Ny'Quan Spann
99' 9
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
5.
-
Tayvian Gass
75' 10
Mar 12
Sumter Optimist Relays
6.
-
Jeremiah McClain
72' 2
PR
Mar 12
Sumter Optimist Relays
High Jump
1.
11
Rodney Pitts
5' 8
Apr 9
Gamecock Invitational
2.
11
Tyren Horace
5' 6
Apr 9
Gamecock Invitational
3.
12
Javontre Graham
5' 4
PR
Mar 12
Sumter Optimist Relays
Pole Vault
1.
12
Turner Newman
12' 0
PR
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
10
Kendell Crank
9' 6
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
11
Zach Delaney
9' 6
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
10
Everett Dinkins
8' 6
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
5.
-
Jordan Bauchman
8' 0
PR
Mar 12
Sumter Optimist Relays
Long Jump
1.
11
Rodney Pitts
21' 6
Mar 12
Sumter Optimist Relays
2.
9
Ja'Kheem Heyward
20' 3
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
12
Javontre Graham
20' 1
PR
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
4.
12
Micah Butler
19' 2.5
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
5.
-
Jalen Rouse
18' 8
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
6.
8
Anthony Dinkins-McCall
18' 5
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
7.
10
Milik Spann
16' 7.5
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
Triple Jump
1.
11
Tyren Horace
39' 1
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
10
Milik Spann
36' 9
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
Womens
100 Meters
1.
10
Ashley Clark
12.79
(3.3)
PR
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
12
Ars'Breanna Tyler
12.85
PR
Mar 12
Sumter Optimist Relays
3.
10
Victoria Webster
13.39
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
9
Niya Womack
13.81
Apr 9
Gamecock Invitational
5.
9
Juelle King
14.67
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
200 Meters
1.
9
Niya Womack
28.64
PR
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
2.
10
Victoria Webster
28.87
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
10
Ashley Clark
29.53
PR
Mar 26
Bob Jenkins Coaches Classic
4.
-
Tatyanna Brogdon
30.63
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
5.
10
Shenikwa Harvin
32.81
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
6.
-
Jycora Cooper
35.39
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
7.
9
Juelle King
35.62
Apr 9
Gamecock Invitational
400 Meters
1.
-
Tatyanna Brogdon
1:10.05
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
-
Keyoshia Wilson
1:18.24
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
10
Shenikwa Harvin
1:18.24
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
800 Meters
1.
10
Trinity Brown
2:36.01
PR
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
8
Lorien Clark
2:44.29
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
9
Nyasia Cummings
2:55.73
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
10
Anya Beathea
3:07.87
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
1600 Meters
1.
8
Lorien Clark
5:43.87
PR
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
9
Nyasia Cummings
7:27.93
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
10
Anya Beathea
7:28.89
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
100m Hurdles - 33"
1.
12
Tiarra Abram
15.69
(.7)
PR
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
-
Brinee Scott
19.40
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
3.
-
Jycora Cooper
26.07
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
50.51
Mar 12
Sumter Optimist Relays
2.
Annissa Brayboy
Ashley Clark
Ars'Breanna Tyler
Victoria Webster
53.63
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4x400 Relay
1.
Trinity Brown
Ashley Clark
Lorien Clark
Nyasia Cummings
4:23.62
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
Relay Team
5:15.86
Mar 12
Sumter Optimist Relays
4x800 Relay
1.
Anya Beathea
Trinity Brown
Lorien Clark
Nyasia Cummings
11:02.57
May 7
SCHSL 4A Qualifier
2.
Relay Team
11:43.38
Mar 12
Sumter Optimist Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
2:05.04
Mar 12
Sumter Optimist Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
17:28.80
Mar 12
Sumter Optimist Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Relay Team
1:17.00
Mar 12
Sumter Optimist Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Annissa Brayboy
34' 8
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
12
Amber Jones
26' 5
PR
Mar 12
Sumter Optimist Relays
3.
10
Merecedes Peterson
23' 11
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
4.
-
Erica Chambers
23' 3
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
5.
12
Shalia Francis
17' 9
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Amber Jones
107' 10
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
2.
12
Annissa Brayboy
96' 5
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
10
Merecedes Peterson
71' 9
Mar 12
Sumter Optimist Relays
4.
12
Shalia Francis
51' 6
PR
Mar 5
Diamond Hornets Invitational
5.
-
Erica Chambers
45' 2
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
High Jump
1.
12
Tiarra Abram
4' 10
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
Pole Vault
1.
-
Alexandra Fallon
6' 0
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
2.
10
Kaeana Jones
5' 6
PR
Apr 9
Gamecock Invitational
Long Jump
1.
12
Ars'Breanna Tyler
18' 6
PR
Apr 16
Allen Johnson
2.
12
Tiarra Abram
16' 10.5
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
3.
12
Ars'Breana Tyler
16' 5.75
(-1.6)
Apr 8
Taco Bell Classic
4.
-
Brinee Scott
14' 8
PR
Apr 27
SCHSL 4A Region 6
Triple Jump
1.
12
Ars'Breana Tyler
38' 1.5
(-1.1)
PR
Apr 8
Taco Bell Classic
2.
12
Ars'Breanna Tyler
38' 1
PR
Apr 16
Allen Johnson
3.
12
Annissa Brayboy
30' 7
Mar 12
Sumter Optimist Relays
*Recent improvement