Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1980
1979
Indoor
2013
2006
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Taevion Brown
11.63
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
10
Brandon Bell
11.73
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3.
10
Matthew Blocker
11.79
PR
Mar 24
Bob Jenkins Coaches Classic Track and Field REGION 4
4.
8
Ethan Singletary
11.81
(.4)
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
5.
-
Telvin Smith
11.88
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
6.
10
Anton (AJ) Jones
11.90
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
7.
-
Terin Bowman
12.01
PR
Mar 11
Redhawk Invitational
8.
-
Isaiah McClary
12.03
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
9.
11
Caleb Alexander
12.15
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
200 Meters
1.
12
Alandre Atkinson
23.43
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
2.
12
Taevion Brown
23.61
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
8
Ethan Singletary
23.61
(3.0)
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
4.
10
Brandon Bell
24.00
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
400 Meters
1.
12
Alandre Atkinson
50.50
May 19
SCHSL State Championships - AAAA
2.
9
Tristan Polite-Wise
56.20
PR
Feb 18
Dorman Distance Carnival
3.
10
Matthew Blocker
56.39
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
4.
8
Jamar Grissett
58.29
PR
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
5.
8
Zion Scott
58.51
PR
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
6.
10
Zayir Ferraro
1:00.42
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
800 Meters
1.
12
Alandre Atkinson
2:04.19
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
12
Tristan Burge
2:06.95
May 13
SCHSL 4A - Lower State
3.
12
James Holliday
2:10.46
PR
Mar 11
Redhawk Invitational
4.
12
Jonah Wendland
2:14.88
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
5.
10
Jamir Ferraro
2:23.20
May 3
SCHSL 4A - Region 5
6.
10
Rickson Figueroa
2:25.90
Mar 11
Redhawk Invitational
1600 Meters
1.
12
James Holliday
4:46.92
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2.
12
Jonah Wendland
4:48.25
PR
Mar 11
Redhawk Invitational
3.
12
Tristan Burge
4:52.71
PR
May 13
SCHSL 4A - Lower State
4.
10
Rickson Figueroa
5:12.16
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
5.
9
Hayden Applegate
5:32.20
Mar 24
Bob Jenkins Coaches Classic Track and Field REGION 4
6.
8
Zachary Fuge
5:35.76
May 3
SCHSL 4A - Region 5
1 Mile
1.
12
James Holliday
4:53.93
Feb 18
Dorman Distance Carnival
2.
12
Tristan Burge
4:57.92
PR
Feb 18
Dorman Distance Carnival
3.
12
Jonah Wendland
4:58.45
PR
Feb 18
Dorman Distance Carnival
4.
9
Hayden Applegate
5:45.12
Feb 18
Dorman Distance Carnival
3200 Meters
1.
12
Jonah Wendland
10:34.70
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
10
Rickson Figueroa
10:51.67
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3.
12
Tristan Burge
11:03.47
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
4.
9
Hayden Applegate
11:53.93
PR
Feb 18
Dorman Distance Carnival
5.
8
Zachary Fuge
12:59.09
PR
Feb 18
Dorman Distance Carnival
110m Hurdles - 39"
1.
10
Malichi Smith
18.06
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2.
10
Aiden Williams
19.04
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3.
-
Ja'Vares Brown
21.30
PR
Mar 11
Redhawk Invitational
400m Hurdles - 36"
1.
10
Aiden Williams
1:03.30
PR
May 13
SCHSL 4A - Lower State
2.
10
Malichi Smith
1:09.35
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2k Steeplechase
1.
12
Jonah Wendland
7:42.02
PR
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
2.
9
Hayden Applegate
8:17.96
PR
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
3.
10
Rickson Figueroa
8:21.62
PR
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
4.
8
Zachary Fuge
8:43.07
PR
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
4x100 Relay
1.
Telvin Smith
Anton Jones
Caleb Alexander
Matthew Blocker
44.31
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2.
Matthew Blocker
Ethan Singletary
Brandon Bell
Taevion Brown
44.87
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3.
Relay Team
46.07
Mar 11
Redhawk Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:35.15
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
4x400 Relay
1.
Aiden Williams
Alandre Atkinson
Matthew Blocker
Anton Jones
3:43.82
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2.
Matthew Blocker
Alandre Atkinson
Caleb Alexander
Isaiah McClary
3:50.12
Feb 18
Dorman Distance Carnival
3.
Relay Team
3:51.81
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:16.33
May 19
SCHSL State Championships - AAAA
2.
Tristan Burge
James Holliday
Jonah Wendland
Alandre Atkinson
8:24.18
May 13
SCHSL 4A - Lower State
3.
Alandre Atkinson
James Holliday
Tristan Burge
Jonah Wendland
8:36.04
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
1:46.92
Mar 11
Redhawk Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:24.32
Mar 11
Redhawk Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
11:21.93
Mar 11
Redhawk Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Mills Omari
41' 5
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2.
11
Vernen Hairens
40' 0
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
3.
8
Jaiden Bryant
32' 3
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
4.
8
Jevonte Hill
31' 0
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
Discus - 1.6kg
1.
11
Vernen Hairens
127' 4
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2.
8
Jaiden Bryant
87' 11
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3.
8
Jevonte Hill
83' 5
May 3
SCHSL 4A - Region 5
4.
12
Mills Omari
82' 3
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
Javelin - 800g
1.
8
Jaiden Bryant
113' 3
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
8
Jevonte Hill
94' 9
May 3
SCHSL 4A - Region 5
High Jump
1.
11
Caleb Alexander
5' 9
May 3
SCHSL 4A - Region 5
Long Jump
1.
10
Matthew Blocker
18' 11
Mar 11
Redhawk Invitational
Womens
100 Meters
1.
12
Nya Singletary
12.42
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2.
12
Kadence Livingston
13.05
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
3.
9
Elisha Rush-Glover
13.15
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
4.
8
JaNiyah Stokes
13.43
(-.2)
PR
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
5.
10
Leah Lindsay
13.50
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
200 Meters
1.
12
Nya Singletary
26.51
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
12
Kadence Livingston
27.22
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
3.
9
Elisha Rush-Glover
27.63
PR
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
4.
8
JaNiyah Stokes
27.69
(2.3)
PR
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
5.
8
Chaniya Burton
27.92
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
400 Meters
1.
12
Kadence Livingston
58.92
PR
May 13
SCHSL 4A - Lower State
2.
8
Chaniya Burton
1:02.41
Mar 11
Redhawk Invitational
3.
8
JaNiyah Stokes
1:04.41
PR
May 13
SCHSL 4A - Lower State
4.
8
Jayla Weaver
1:04.86
PR
May 13
SCHSL 4A - Lower State
800 Meters
1.
10
Lola Gantt
2:37.50
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
9
Rachael Parker
2:42.16
PR
Feb 18
Dorman Distance Carnival
3.
8
Sophie Hall
2:42.79
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
4.
9
Caylee Alexander
2:42.94
PR
Feb 18
Dorman Distance Carnival
5.
12
Lily Jenkins
2:52.42
Feb 18
Dorman Distance Carnival
6.
10
Mary Fort
3:12.07
PR
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
7.
10
Margaret Hamberg
3:41.12
PR
Mar 11
Redhawk Invitational
1600 Meters
1.
8
Sophie Hall
6:08.05
Mar 24
Bob Jenkins Coaches Classic Track and Field REGION 4
2.
10
Mary Fort
7:07.41
PR
Mar 11
Redhawk Invitational
3.
10
Margaret Hamberg
7:58.35
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3200 Meters
1.
10
Lola Gantt
13:02.25
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
10
Margaret Hamberg
17:17.76
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
100m Hurdles - 33"
1.
9
Joyanna Minder
18.91
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
8
Jayla Weaver
22.42
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
400m Hurdles - 30"
1.
9
Rachael Parker
1:12.02
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
9
Caylee Alexander
1:13.67
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
3.
9
Joyanna Minder
1:16.42
May 3
SCHSL 4A - Region 5
4.
10
Lola Gantt
1:19.81
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
2k Steeplechase
1.
10
Lola Gantt
8:59.08
PR
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
4x100 Relay
1.
Relay Team
48.97
May 19
SCHSL State Championships - AAAA
2.
Elisha Rush-Glover
Kadence Livingston
Leah Lindsay
Nya Singletary
49.04
May 13
SCHSL 4A - Lower State
3.
Kadence Livingston
Chaniya Burton
Elisha Rush-Glover
Nya Singletary
50.37
Mar 24
Bob Jenkins Coaches Classic Track and Field REGION 4
4.
JaNiyah Stokes
Elisha Rush-Glover
Leah Lindsay
Kadence Livingston
50.55
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:49.50
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:05.23
May 19
SCHSL State Championships - AAAA
2.
Kadence Livingston
JaNiyah Stokes
Chaniya Burton
Rachel Parker
4:06.89
May 13
SCHSL 4A - Lower State
3.
Kadence Livingston
Jayla Weaver
JaNiyah Stokes
Rachael Parker
4:12.42
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
4.
Kadence Livingston
Rachel Parker
JaNiyah Stokes
Chaniya Burton
4:17.22
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
5.
Chaniya Burton
Rachel Parker
Kadence Living
Caylee Alexander
4:22.43
Feb 18
Dorman Distance Carnival
4x800 Relay
1.
Sophie Hall
Caylee Alexander
Lola Gantt
Rachel Parker
10:41.39
May 3
SCHSL 4A - Region 5
2.
Lola Gantt
Caylee Alexander
Rachel Parker
Sophie Hall
10:53.52
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
1:54.59
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
Swedish 100-200-300-400m
1.
Relay Team
2:35.25
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:43.23
Mar 11
Redhawk Invitational
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Relay Team
1:19.85
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
Shot Put - 4kg
1.
11
Karin Burson-Wells
35' 9.5
PR
May 13
SCHSL 4A - Lower State
2.
11
Alana Armstrong
34' 5.5
PR
May 13
SCHSL 4A - Lower State
3.
10
Ciara Nero
33' 9
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
4.
10
Lincoln Rhodan
25' 4
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
5.
12
Alaska Ziegler
24' 3
PR
Mar 11
Redhawk Invitational
6.
7
Lanee Mccutchen
21' 6
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
Discus - 1kg
1.
11
Alana Armstrong
73' 9.5
Mar 31
Ridge View Blazer Twilight
2.
11
Karin Burson-Wells
69' 5
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3.
10
Ciara Nero
66' 3
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
4.
12
Alaska Ziegler
66' 0
Mar 11
Redhawk Invitational
5.
10
Lincoln Rhodan
58' 7
PR
Mar 4
Diamond Hornets Invitational
6.
7
Lanee Mccutchen
49' 4
May 3
SCHSL 4A - Region 5
Javelin - 600g
1.
11
Karin Burson-Wells
65' 2
PR
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
2.
10
Ciara Nero
54' 8
PR
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3.
12
Alaska Ziegler
51' 11
Mar 11
Redhawk Invitational
4.
11
Alana Armstrong
50' 2
May 3
SCHSL 4A - Region 5
High Jump
1.
12
Kadence Livingston
5' 2
PR
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
2.
8
JaNiyah Stokes
5' 0
May 3
SCHSL 4A - Region 5
3.
9
Gabrielle Patterson
4' 4
PR
Apr 1
Cane Bay Track and Field Invitational
Pole Vault
1.
9
Scarlett Hutchins
8' 6
PR
Mar 24
Bob Jenkins Coaches Classic Track and Field REGION 4
Long Jump
1.
12
Kadence Livingston
16' 3
PR
Apr 15
Glover Smiley Track Classic
2.
8
Jayla Weaver
15' 9
Mar 24
Bob Jenkins Coaches Classic Track and Field REGION 4
Triple Jump
1.
8
Jayla Weaver
35' 1
PR
May 19
SCHSL State Championships - AAAA
*Recent improvement