Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1983
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Joey Porter
11.11
PR
May 3
Baldwin Invite
2.
11
Willie Rogers
11.32
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
11
Percise Colon
11.53
May 7
Northern Area Last Chance
4.
-
Juan Pablo Cantu
11.58
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Gunnar Fisher
11.87
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
6.
-
Jay Pavasko
11.94
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
7.
12
Isaac West
12.07
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
8.
12
Benjamin Pizon
12.43
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
200 Meters
1.
11
Joey Porter
21.97
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
9
Jacob Porter
24.13
PR
May 3
Baldwin Invite
3.
-
Elias Bishop
24.44
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
-
Gunnar Fisher
24.94
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
5.
10
Logan Henderson
24.95
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
12
Benjamin Pizon
25.47
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
400 Meters
1.
9
Jacob Porter
51.48
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
11
James Huber
51.67
PR
May 3
Baldwin Invite
3.
11
Brendon Donovan
53.83
PR
May 7
Northern Area Last Chance
800 Meters
1.
12
Luke Turkovich
1:58.61
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
10
Connor Foody
2:02.79
Apr 18
Butler Invitational
3.
11
Andrew Baierl
2:03.16
PR
May 3
Baldwin Invite
4.
11
Kelso Fiedler
2:05.56
PR
May 3
Baldwin Invite
5.
10
Joey Lydon
2:11.76
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
11
Evan Migliozzi
2:11.90
PR
Apr 18
Butler Invitational
7.
9
Jackson Hickel
2:14.32
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
8.
9
Danny Robles
2:17.73
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
9.
-
Jefferson Mei
2:24.75
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
1500 Meters
1.
12
Zach (Zachary) Kinne
3:58.81
PR
May 31
Magis Miles
1600 Meters
1.
12
Zach (Zachary) Kinne
4:14.82
PR
May 25
PIAA State Championships
2.
12
Ethan James
4:37.74
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
10
Andrew Kollitz
4:40.38
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
4.
9
Danny Robles
4:46.81
May 3
Baldwin Invite
5.
-
Tyler Vargo
5:00.67
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
9
Sun Ahn
5:02.34
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
1 Mile
1.
12
Zach (Zachary) Kinne
4:18.29
PR
May 31
Magis Miles
3200 Meters
1.
12
Zach (Zachary) Kinne
9:01.94
PR
May 25
PIAA State Championships
2.
11
Daniel McGoey
9:08.86
PR
May 25
PIAA State Championships
3.
9
Scott Nalepa
9:44.81
PR
May 3
Baldwin Invite
4.
9
Ryan Podnar
9:56.30
May 3
Baldwin Invite
5.
10
Andrew Kollitz
10:21.85
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
11
Stephen Nalepa
10:31.60
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
7.
-
Brandon Marzula
11:05.76
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5000 Meters
1.
12
Zach (Zachary) Kinne
14:38.43
PR
Mar 16
Texas Distance Festival
110m Hurdles - 39"
1.
12
Donovan Rice
14.84
(-.5)
PR
May 25
PIAA State Championships
2.
11
Noah Plenter
15.87
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
-
JR Burton
16.77
PR
May 7
Northern Area Last Chance
4.
-
Jay Pavasko
20.55
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
5.
10
Logan Henderson
21.18
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Donovan Rice
41.02
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Noah Plenter
41.23
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
12
Devon Angermeier
42.73
Apr 18
Butler Invitational
4.
9
Eric Ghilani
44.16
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
12
Benjamin Pizon
48.23
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
-
Jay Pavasko
49.61
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
7.
10
Logan Henderson
51.01
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4x100 Relay
1.
Luke Turkovich
Isaac West
Devon Angermeier
Juan Pablo Cantu
46.39
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
2.
Joey Porter
Percise Colon
Willie Rogers
Donovan Rice
46.59
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
Josh Humphries
Juan Pablo Cantu
Elias Bishop
Jay Pavasko
47.61
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4x400 Relay
1.
Donovan Rice
Brendon Donovan
James Huber
Jacob Porter
3:28.13
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
Relay Team
3:58.16
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4x800 Relay
1.
Zachary Kinne
Daniel McGoey
Luke Turkovich
Connor Foody
8:04.29
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
Kelso Fiedler
Jackson Hickel
Jacob Pan
Andrew Baierl
8:27.29
May 3
Baldwin Invite
3.
Relay Team
8:29.90
May 25
PIAA State Championships
4.
Jackson Hickel
Danny Robles
Joey Lydon
Jefferson Mei
8:54.79
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Connor Ditka
47' 9
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
12
Aaron Evans
37' 10
PR
May 3
Baldwin Invite
3.
-
Ethan Berty
29' 5
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
-
Bob Ma
25' 8
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Aiden Janoiwiak
24' 7
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
Nathan Stetson
127' 1
PR
May 3
Baldwin Invite
2.
12
Connor Ditka
115' 8
May 3
Baldwin Invite
3.
-
Luis Navas
95' 10
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
4.
11
Colin Fitzgerald
91' 8
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
5.
-
Ethan Berty
87' 7
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
-
Aiden Janoiwiak
60' 2
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
7.
-
Bob Ma
59' 5
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Javelin - 800g
1.
12
Connor Ditka
117' 8
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
-
Evan Soulia
115' 6
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
3.
-
Ethan Berty
83' 2
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
-
Bob Ma
82' 10
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Aiden Janoiwiak
72' 7
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
High Jump
1.
10
Isaac Burt
5' 11
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
9
Benson Yu
5' 3
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
11
Theo Scoumis
5' 3
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
Pole Vault
1.
-
Avery Mitchell
11' 2
May 7
Northern Area Last Chance
2.
9
Eric Ghilani
10' 7
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
9
Brady Slade
9' 9
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
9
Christian Duckworth
9' 3
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Long Jump
1.
10
Josh Humphries
19' 8.75
PR
May 3
Baldwin Invite
2.
12
Isaac West
19' 6
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
3.
-
Juan Pablo Cantu
19' 5
May 7
Northern Area Last Chance
4.
11
Theo Scoumis
19' 1.75
PR
May 3
Baldwin Invite
5.
-
Elias Bishop
16' 2
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
-
Nathan Lam
16' 2
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Triple Jump
1.
12
Alex Dunmyre
37' 0.25
PR
May 3
Baldwin Invite
2.
-
Nathan Lam
35' 0
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Casey Burton
12.22
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
11
Emily Naughton
12.43
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
9
Lola Akindele
13.30
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
10
Rachel Robertson
13.44
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
9
Sara Hogan
13.80
May 7
Northern Area Last Chance
200 Meters
1.
11
Kelsey O'Neill
27.59
PR
May 7
Northern Area Last Chance
2.
9
Lola Akindele
27.98
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
3.
9
Sara Hogan
28.16
PR
May 3
Baldwin Invite
4.
10
Rachel Robertson
28.37
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Sreeja Yellapragda
30.08
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
10
Kate Dunaway
33.67
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
400 Meters
1.
9
Lola Akindele
1:01.98
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
-
Sreeja Yellapragda
1:07.27
PR
May 3
Baldwin Invite
3.
-
Jayden Davison
1:14.59
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
800 Meters
1.
9
Kena Shannon
2:22.01
PR
May 7
Northern Area Last Chance
2.
9
Maura Mlecko
2:25.61
PR
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
9
Kara Mihm
2:34.99
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
4.
9
Samantha Waldo
2:37.14
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
11
Samantha Boris
2:38.43
PR
May 3
Baldwin Invite
1600 Meters
1.
10
Keeley Misutka
5:10.54
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Hannah Lindgren
5:14.15
PR
Apr 18
Butler Invitational
3.
9
Kara Mihm
5:33.53
PR
May 3
Baldwin Invite
4.
11
Caroline Daggett
5:38.48
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
5.
9
Claire Majerac
6:05.96
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
9
Samantha Podnar
6:13.98
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
7.
9
Vedha Avali
6:20.17
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
8.
9
Elena Fleming
6:23.84
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
1 Mile
1.
11
Hannah Lindgren
5:12.86
PR
May 3
Baldwin Invite
3200 Meters
1.
11
Hannah Lindgren
10:47.03
PR
May 25
PIAA State Championships
2.
12
Ally Christy
11:40.27
PR
May 3
Baldwin Invite
3.
11
Jenna Mlecko
11:54.57
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
4.
10
Emily Thompson
12:23.53
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
10
Taylor Rechenmacher
13:38.72
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
10
Julia Gallagher
13:59.34
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Avelin Plenter-Krelling
16.25
May 3
Baldwin Invite
2.
10
Sarah Satcho
16.52
PR
May 7
Northern Area Last Chance
3.
-
Megan Quinlan
18.50
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
-
Sarah Mee
19.11
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Leah Haller
21.34
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Bailee Miara
49.41
Apr 18
Butler Invitational
2.
11
Samantha Boris
50.36
PR
May 7
Northern Area Last Chance
3.
10
Sarah Satcho
51.75
PR
May 3
Baldwin Invite
4.
-
Fiona Kalcevic
52.38
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
5.
-
Sarah Schupansky
53.07
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
6.
-
Megan Quinlan
55.52
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
7.
-
Sarah Mee
56.61
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4x100 Relay
1.
Casey Burton
Emily Naughton
Bailee Miara
Morgan McConnell
48.88
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
Relay Team
49.62
May 25
PIAA State Championships
3.
Lola Akindele
Sara Hogan
Rachel Robertson
Kelsey O'Neill
52.53
May 3
Baldwin Invite
4.
Sara Hogan
Rachel Robertson
Lola Akindele
Waverly Younts
53.12
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4x400 Relay
1.
Lola Akindele
Emily Naughton
Kelsey O'Neill
Kena Shannon
4:11.10
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
Kena Shannon
Samantha Waldo
Kara Mihm
Sreeja Yellapragda
4:38.87
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4x800 Relay
1.
Maura Mlecko
Kena Shannon
Jenna Mlecko
Kara Mihm
9:56.74
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
Relay Team
10:22.28
Apr 18
Butler Invitational
3.
Maura Mlecko
Samantha Waldo
Kara Mihm
Samantha Boris
10:37.85
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
4.
Kena Shannon
Kara Mihm
Samantha Waldo
Kaelyn Jones
10:40.68
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Shot Put - 4kg
1.
9
Hannah Ziegler
31' 11
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
2.
9
Sarah Hart
27' 5
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
12
Brynn Serbin
27' 5
PR
May 3
Baldwin Invite
4.
10
Elizabeth Wetmore
26' 6
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Katie Marangoni
24' 11
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
-
Chloe Murphy
23' 4
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
7.
9
Grace Fritsch
23' 2
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Discus - 1kg
1.
9
Sarah Hart
84' 5
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
2.
10
Elizabeth Wetmore
84' 1
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
3.
-
Jessica Kotrick
82' 10
May 3
Baldwin Invite
4.
9
Jackie DiGiacomo
80' 11
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Sarah Johns
79' 9
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
-
Chloe Murphy
70' 9
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
7.
9
Hannah Ziegler
69' 1
PR
Apr 18
Butler Invitational
8.
12
Brynn Serbin
68' 7
PR
May 3
Baldwin Invite
Javelin - 600g
1.
12
Brynn Serbin
100' 3
PR
May 3
Baldwin Invite
2.
9
Hannah Ziegler
99' 4
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
3.
-
Jesci Buttry
78' 2
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
-
Katie Marangoni
68' 7
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
5.
-
Carly Snyder
67' 4
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
6.
9
Sarah Hart
56' 6
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
High Jump
1.
9
Evelyn Wiethorn
4' 11
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
12
Caroline Noel
4' 11
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
3.
-
Jayden Davison
4' 5
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Pole Vault
1.
9
Abby Barton
9' 6
May 16
PIAA District 7 (WPIAL) AAA Championships
2.
10
Alaina Anton
8' 3
May 3
Baldwin Invite
3.
10
Avelin Plenter-Krelling
7' 8
PR
May 7
Northern Area Last Chance
4.
10
Kate Stamper
7' 0
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
Long Jump
1.
11
Casey Burton
19' 4.5
May 25
PIAA State Championships
2.
9
Briona Rice
15' 10
PR
Apr 13
Lady Spartan/Wildcat Invitational
3.
10
Megan Stewart
15' 5.5
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
10
Jenna McConnell
14' 7
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
Triple Jump
1.
9
Briona Rice
33' 6
PR
Apr 18
Butler Invitational
2.
10
Jenna McConnell
33' 1
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
3.
9
Sara Hogan
31' 10.5
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
4.
10
Megan Stewart
31' 9
Apr 18
Butler Invitational
5.
10
Rachel Robertson
31' 7
PR
Apr 25
Butler 9th/10th Grade Invitational
*Recent improvement