Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
2001
2000
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1989
1987
1985
1983
1981
1971
Indoor
2024
2021
2019
2017
2016
2015
2013
2012
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Mitchell Frederick
11.49
(-1.0)
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
11
Jake Rutana
11.93
(2.4)
PR
May 7
Northeast 8 Conference Championship
3.
12
Cameron Hubbell
11.99
(-1.1)
PR
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
4.
12
Trevor Adamson
12.63
(.8)
PR
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
5.
9
Felix Pownell
12.71
(-.3)
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
200 Meters
1.
12
Mitchell Frederick
23.68
(1.2)
PR
May 7
Northeast 8 Conference Championship
2.
12
Cameron Hubbell
24.02
(-.2)
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
3.
12
Jacob Snyder
24.04
(4.9)
PR
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
4.
11
Jake Rutana
24.95
(1.1)
PR
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
5.
12
Trevor Adamson
25.71
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
6.
12
Max Franko
26.10
(2.6)
PR
Apr 27
Poland Invitational
400 Meters
1.
9
Andrew Biggs
55.66
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
2.
12
Maguire Franko
55.87
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
11
Dante Parente
56.86
PR
May 7
Northeast 8 Conference Championship
4.
12
Jacob Snyder
58.02
Apr 27
Poland Invitational
5.
12
Max Franko
58.68
PR
May 7
Northeast 8 Conference Championship
6.
12
Nico Lattanzio
59.79
Apr 27
Poland Invitational
7.
10
Seth Kollar
1:00.01
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
800 Meters
1.
9
Andrew Biggs
1:59.53
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
11
Dante Parente
2:10.07
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
11
Geno Gallo
2:11.32
May 7
Northeast 8 Conference Championship
4.
11
Jet Bailey
2:24.79
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
1600 Meters
1.
11
Geno Gallo
4:36.48
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
11
Jet Bailey
4:50.56
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
10
Tony Gallo
4:57.65
PR
May 7
Northeast 8 Conference Championship
3200 Meters
1.
11
Geno Gallo
10:29.33
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
2.
10
Tony Gallo
10:37.29
PR
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Brennan Testa
17.91
(-.2)
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
300m Hurdles - 36"
1.
12
Brennan Testa
42.77
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
10
Seth Kollar
48.59
PR
May 7
Northeast 8 Conference Championship
4x100 Relay
1.
Mitchell Frederick
Cameron Hubbell
Jake Rutana
Jacob Snyder
44.68
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
Cameron Hubbell
Felix Pownell
Jake Rutana
Jacob Snyder
47.22
Apr 27
Poland Invitational
3.
Cameron Hubbell
Jacob Snyder
Jake Rutana
Mitchell Frederick
47.23
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
4.
Cameron Hubbell
Trevor Adamson
Jake Rutana
Jacob Snyder
47.24
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
4x200 Relay -
1.
Mitchell Frederick
Cameron Hubbell
Nico Lattanzio
Jacob Snyder
1:33.89
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
Jacob Snyder
Trevor Adamson
Jake Rutana
Cameron Hubbell
1:37.58
May 7
Northeast 8 Conference Championship
3.
Cameron Hubbell
Jacob Snyder
Jake Rutana
Andrew Biggs
1:38.14
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
4.
Cameron Hubbell
Trevor Adamson
Jake Rutana
Jacob Snyder
1:38.37
Apr 27
Poland Invitational
4x400 Relay
1.
Jacob Snyder
Brennan Testa
Nico Lattanzio
Andrew Biggs
3:47.92
May 7
Northeast 8 Conference Championship
2.
Jacob Snyder
Brennan Testa
Maguire Franko
Andrew Biggs
3:48.85
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
Nico Lattanzio
Brennan Testa
Dante Parente
Andrew Biggs
3:53.49
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
4.
Brennan Testa
Jake Rutana
Dante Parente
Andrew Biggs
3:57.30
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
4x800 Relay
1.
Jet Bailey
Geno Gallo
Dante Parente
Andrew Biggs
8:34.33
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
Shot Put - 12lb
1.
10
Karter Kellgren
38' 10.5
Apr 27
Poland Invitational
2.
11
Charles Kish
36' 8.75
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
Discus - 1.6kg
1.
10
Karter Kellgren
126' 8
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
10
Nate Williams
106' 2
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
3.
11
Charles Kish
97' 0
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
Long Jump
1.
9
Felix Pownell
18' 1
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
11
Jake Rutana
17' 0.25
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
3.
12
Cameron Hubbell
15' 8.25
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Mia Musolino
12.46
(2.3)
PR
Apr 27
Poland Invitational
2.
11
Ava Izenour
13.60
(2.0)
PR
May 7
Northeast 8 Conference Championship
3.
11
Gabby Romano
14.26
(-1.1)
PR
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
4.
11
Carolyn Bocceri
14.71
(4.1)
PR
Apr 27
Poland Invitational
5.
10
Morgan Decore
15.54
(.8)
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
200 Meters
1.
10
Mia Musolino
25.62
(2.7)
May 25
OHSAA D2 Region 5
2.
11
Ava Izenour
27.54
(-1.2)
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
400 Meters
1.
12
Nina Centofanti
1:01.92
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
12
Sophia Thompson
1:04.32
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
800 Meters
1.
10
Jackie Grisdale
2:21.68
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
11
Gianna Stanich
2:26.32
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
12
Jenna Jacobson
2:49.09
PR
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
4.
11
Sydney Norris
2:50.73
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
5.
9
Ellen Ethridge
2:51.45
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
1600 Meters
1.
11
Gianna Stanich
5:17.82
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
10
Jackie Grisdale
5:47.30
PR
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
10
Haley Trolio
5:47.30
May 7
Northeast 8 Conference Championship
4.
9
Ellen Ethridge
6:11.92
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
3200 Meters
1.
11
Gianna Stanich
12:13.28
PR
May 7
Northeast 8 Conference Championship
2.
10
Halle Sebest
12:21.56
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
10
Haley Trolio
13:14.55
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
100m Hurdles - 33"
1.
11
Gabby Romano
16.25
(-2.2)
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
10
Ella Harrell
17.46
(-.9)
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
300m Hurdles - 30"
1.
10
Ella Harrell
49.54
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
2.
11
Carolyn Bocceri
50.30
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
4x100 Relay
1.
Gabby Romano
Ava Izenour
Chloe Kosco
Mia Musolino
50.50
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
4x200 Relay -
1.
Gabby Romano
Ava Izenour
Chloe Kosco
Mia Musolino
1:45.00
May 25
OHSAA D2 Region 5
2.
Carolyn Bocceri
Ava Izenour
Chloe Kosco
Mia Musolino
1:50.47
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
3.
Gabby Romano
Nina Centofanti
Sophia Thompson
Ella Harrell
1:57.20
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
4x400 Relay
1.
Nina Centofanti
Jackie Grisdale
Mia Musolino
Chloe Kosco
4:02.24
Jun 1
OHSAA D2 State Track & Field Championships
2.
Nina Centofanti
Sophia Thompson
Mia Musolino
Chloe Kosco
4:03.84
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
Nina Centofanti
Sophia Thompson
Jackie Grisdale
Chloe Kosco
4:15.71
Apr 27
Poland Invitational
4.
Nina Centofanti
Carolyn Bocceri
Chloe Kosco
Jackie Grisdale
4:17.44
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
5.
Nina Centofanti
Sophia Thompson
Gabby Romano
Mia Musolino
4:21.37
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
4x800 Relay
1.
Gianna Stanich
Sydney Norris
Jenna Jacobson
Jackie Grisdale
10:19.90
May 7
Northeast 8 Conference Championship
2.
Gianna Stanich
Sydney Norris
Jenna Jacobson
Ellen Ethridge
10:49.02
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
3.
Jenna Jacobson
Ellen Ethridge
Sydney Norris
Halle Sebest
11:14.31
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
4.
Sydney Norris
Ellen Ethridge
Haley Trolio
Halle Sebest
11:25.54
Apr 27
Poland Invitational
5.
Jenna Jacobson
Ellen Ethridge
Josie Mayle
Haley Trolio
11:29.68
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
6.
Josie Mayle
Ellen Ethridge
Sydney Norris
Haley Trolio
11:43.19
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
Shot Put - 4kg
1.
11
Gabby Romano
31' 4
PR
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
2.
12
Katarina Partika
29' 3.5
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
Discus - 1kg
1.
12
Ellie Blasko
89' 8
PR
Apr 27
Poland Invitational
2.
9
Abby Crow
88' 6
PR
May 18
OHSAA D2 Northeast District - Salem
High Jump
1.
10
Jackie Grisdale
4' 8
Apr 20
Mahoning County Track & Field Championships
Long Jump
1.
10
Chloe Kosco
17' 2
PR
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
2.
12
Sophia Thompson
14' 6.75
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
3.
10
Morgan Decore
13' 5.75
PR
Apr 13
East Palestine Bulldog Invitational
4.
11
Carolyn Bocceri
12' 8.5
PR
Apr 6
Wm E. Ward Boys / EP Girls Invitational
*Recent improvement