Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1999
1997
1996
1995
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1981
1980
1977
1976
1975
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Mario Skipper
11.22
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
2.
12
Karl Thomas
11.45
PR
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
3.
10
Kurt Jones
11.68
May 9
Woodridge Wrap Up
200 Meters
1.
12
Mario Skipper
22.71
(1.4)
PR
May 16
Akron PS City Series Track Championships
2.
12
Karl Thomas
23.45
(1.4)
PR
May 16
Akron PS City Series Track Championships
3.
10
Kurt Jones
24.04
Apr 18
Russ Parsons Invitational
400 Meters
1.
11
Terron Thompson
51.52
May 16
Akron PS City Series Track Championships
2.
10
Eric Portis
52.01
May 16
Akron PS City Series Track Championships
3.
12
Malik Brown
54.71
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
800 Meters
1.
12
Kendrick Johnson
2:07.66
May 20
D1 Nordonia
2.
11
Najuan Lusane
2:14.59
PR
Apr 18
Russ Parsons Invitational
3.
10
Eric Portis
2:15.81
May 16
Akron PS City Series Track Championships
1600 Meters
1.
11
Najuan Lusane
4:40.92
PR
May 20
D1 Nordonia
2.
12
Kendrick Johnson
5:00.61
PR
May 16
Akron PS City Series Track Championships
3200 Meters
1.
11
Najuan Lusane
10:50.13
PR
May 16
Akron PS City Series Track Championships
2.
12
Grayson Henderson
13:53.19
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
110m Hurdles - 39"
1.
11
Ronald Henderson
17.92
(.0)
May 16
Akron PS City Series Track Championships
2.
9
Andrew Gaiter
21.16
PR
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Ronald Henderson
45.34
May 16
Akron PS City Series Track Championships
2.
9
Joseph Gaiter
47.20
May 16
Akron PS City Series Track Championships
3.
9
Andrew Gaiter
47.41
PR
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
4x100 Relay
1.
-
Karl Thomas
Mario Skipper
Kurt Jones
Kavonte' Woods
44.22
May 16
Akron PS City Series Track Championships
2.
9
Demetrius Dixon jr
Andrew Gaiter
Dierre Blash
Elijah Young
51.03
Apr 18
Russ Parsons Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Terron Thompson
Kavonte' Woods
Karl Thomas
Mario Skipper
1:32.47
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
2.
-
Terron Thompson
Kavonte' Woods
Eric Portis
Mario Skipper
1:33.97
Apr 18
Russ Parsons Invitational
3.
-
Karl Thomas
Kavonte' Woods
Eric Portis
Mario Skipper
1:34.50
Apr 25
Ned Weingart Relays
4.
-
Derek Harvey
Ronell Gable
Karl Thomas
Dierre Blash
1:42.02
Apr 18
Russ Parsons Invitational
4x400 Relay
1.
-
Kurt Jones
Terron Thompson
Eric Portis
Kendrick Johnson
3:33.65
May 16
Akron PS City Series Track Championships
2.
-
Ronald Henderson
Eric Portis
Kendrick Johnson
Najuan Lusane
3:35.09
Apr 25
Ned Weingart Relays
3.
-
Najuan Lusane
Terron Thompson
Eric Portis
Kendrick Johnson
3:37.53
May 20
D1 Nordonia
4.
-
Kurt Jones
Terron Thompson
Najuan Lusane
Kendrick Johnson
3:38.46
May 9
Woodridge Wrap Up
5.
-
Malik Brown
Eric Portis
Terron Thompson
Najuan Lusane
3:38.66
Apr 18
Russ Parsons Invitational
6.
-
Eric Portis
Terron Thompson
Najuan Lusane
Kendrick Johnson
3:39.13
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
7.
-
Demetrius Dixon jr
Ronell Gable
Grayson Henderson
Ronald Henderson
4:12.25
Apr 18
Russ Parsons Invitational
4x800 Relay
1.
-
Najuan Lusane
Eric Portis
Terron Thompson
Kendrick Johnson
8:26.36
Apr 25
Ned Weingart Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Kurt Jones
Karl Thomas
Mario Skipper
Kendrick Johnson
1:40.23
Apr 25
Ned Weingart Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Isaiah Edwards
46' 7.75
PR
Apr 25
Ned Weingart Relays
2.
12
Kavonte' Woods
45' 5.5
May 29
D1 Region 01 Finals
3.
12
Semar Griffin
33' 7
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
Discus - 1.6kg
1.
12
Kavonte' Woods
154' 11
May 29
D1 Region 01 Finals
2.
12
Semar Griffin
133' 6
PR
May 16
Akron PS City Series Track Championships
3.
12
Isaiah Edwards
109' 2.5
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
High Jump
1.
11
Ronald Henderson
6' 3
May 29
D1 Region 01 Finals
Long Jump
1.
11
Ronald Henderson
17' 2
May 20
D1 Nordonia
2.
12
Karl Thomas
16' 10.25
PR
Apr 18
Russ Parsons Invitational
9
Andrew Gaiter
16' 10.25
PR
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
4.
12
Isaiah Edwards
16' 3.75
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
5.
10
Kurt Jones
16' 2
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
6.
9
Joseph Gaiter
16' 0
May 20
D1 Nordonia
Womens
100 Meters
1.
12
Simone Green
12.22
(2.4)
PR
Jun 6
OHSAA Division 2 State Championship Day 2
2.
12
Dana Oliver
12.99
(.3)
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
3.
9
Alicia Whittaker
13.08
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
4.
9
Sharon Tuck-Hayden
14.69
PR
Apr 18
Russ Parsons Invitational
200 Meters
1.
12
Simone Green
25.10
(.8)
PR
Jun 6
OHSAA Division 2 State Championship Day 2
2.
12
Jayla Bowens
25.67
(2.2)
PR
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
3.
9
Alicia Whittaker
27.38
PR
Apr 18
Russ Parsons Invitational
400 Meters
1.
12
Simone Green
1:02.25
May 16
Akron PS City Series Track Championships
2.
12
Jayla Bowens
1:03.84
May 16
Akron PS City Series Track Championships
3.
10
Camille Henderson
1:09.04
May 21
D2 Bedford
4.
9
Sharon Tuck-Hayden
1:13.30
PR
Apr 18
Russ Parsons Invitational
800 Meters
1.
9
Siesha Floyd
2:39.58
PR
May 21
D2 Bedford
2.
10
Camille Henderson
2:56.48
May 9
Woodridge Wrap Up
1600 Meters
1.
9
Siesha Floyd
6:12.22
May 9
Woodridge Wrap Up
2.
10
Camille Henderson
6:41.15
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
3.
12
Mikaela Coteat
7:19.04
PR
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
3200 Meters
1.
12
Mikaela Coteat
17:51.00
PR
May 16
Akron PS City Series Track Championships
100m Hurdles - 33"
1.
12
Raven Green
15.75
May 9
Woodridge Wrap Up
2.
10
Deztani Roberts
16.30
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
3.
9
Kayla Johnson
19.11
May 9
Woodridge Wrap Up
4.
9
Kayala Johnson
19.74
PR
Apr 18
Russ Parsons Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Raven Green
49.17
May 9
Woodridge Wrap Up
2.
10
Deztani Roberts
50.11
PR
May 9
Woodridge Wrap Up
3.
9
Kayla Johnson
54.70
May 21
D2 Bedford
4x100 Relay
1.
-
Dana Oliver
Deztani Roberts
Alicia Whittaker
Simone Green
50.01
May 30
D2 Region 05
2.
-
Dana Oliver
Simone Green
Deztani Roberts
Alicia Whittaker
50.39
Jun 6
OHSAA Division 2 State Championship Day 2
3.
-
Dana Oliver
Alicia Whittaker
Jayla Bowens
Simone Green
50.44
Apr 25
Ned Weingart Relays
4.
-
Dana Oliver
Raven Green
Jayla Bowens
Alicia Whittaker
51.50
Apr 18
Russ Parsons Invitational
5.
-
Dana Oliver
Alicia Whittaker
Sharon Tuck-Hayden
Raven Green
51.55
May 16
Akron PS City Series Track Championships
4x200 Relay -
1.
-
Dana Oliver
Alicia Whittaker
Jayla Bowens
Simone Green
1:45.32
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
2.
-
Dana Oliver
Alicia Whittaker
Jayla Bowens
Deztani Roberts
1:47.84
May 16
Akron PS City Series Track Championships
4x400 Relay
1.
-
Camille Henderson
Jayla Bowens
Deztani Roberts
Raven Green
4:27.91
Apr 25
Ned Weingart Relays
2.
-
Dana Oliver
Jayla Bowens
Deztani Roberts
Raven Green
4:41.24
Apr 18
Russ Parsons Invitational
3.
-
Dana Oliver
Jayla Bowens
Deztani Roberts
Simone Green
4:42.12
May 16
Akron PS City Series Track Championships
4.
-
Camille Henderson
Kayla Johnson
Sharon Tuck-Hayden
Siesha Floyd
4:49.21
May 21
D2 Bedford
5.
-
Dana Oliver
Raven Green
Camille Henderson
Deztani Roberts
4:50.77
May 9
Woodridge Wrap Up
6.
-
Kayala Johnson
Siesha Floyd
Camille Henderson
Sharon Tuck-Hayden
4:53.31
Apr 18
Russ Parsons Invitational
4x800 Relay
1.
-
Siesha Floyd
Kayla Johnson
Mikaela Coteat
Camille Henderson
12:15.44
May 16
Akron PS City Series Track Championships
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Dana Oliver
Alicia Whittaker
Jayla Bowens
Simone Green
1:54.55
Apr 25
Ned Weingart Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
-
Raven Green
Deztani Roberts
Kayla Johnson
Sharon Tuck-Hayden
1:12.79
Apr 25
Ned Weingart Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Antoinette Harmon
36' 1.25
PR
May 30
D2 Region 05
2.
9
Jada Harmon
26' 7
May 16
Akron PS City Series Track Championships
Discus - 1kg
1.
11
Antoinette Harmon
103' 4
PR
Apr 18
Russ Parsons Invitational
2.
9
Jada Harmon
57' 6
Apr 25
Ned Weingart Relays
High Jump
1.
12
Tionne El-Amin
4' 6
Apr 25
Ned Weingart Relays
2.
10
Camille Henderson
4' 4
PR
Apr 18
Russ Parsons Invitational
3.
9
Kayla Johnson
4' 2
May 16
Akron PS City Series Track Championships
Long Jump
1.
9
Alicia Whittaker
16' 6.5
PR
May 21
D2 Bedford
2.
9
Sharon Tuck-Hayden
14' 9.5
PR
May 21
D2 Bedford
3.
12
Tionne El-Amin
13' 2.5
May 2
Fleet Feet Summit County Invitational
*Recent improvement