Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007
2006
2005
1999
1995
1994
1992
1990
1989
1987
1983
1982
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
1983
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Caleb Burr
11.05
(2.2)
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
2.
11
Hunter Bateman
11.52
(2.2)
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
3.
12
Spencer Young
12.21
(-2.7)
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
4.
12
Wyatt Minnich
12.53
Apr 2
Avon Lake Invitational
5.
11
Mark Loper
13.08
Apr 2
Avon Lake Invitational
200 Meters
1.
10
Caleb Burr
22.02
(3.3)
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
2.
12
Trey Rees
24.01
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
9
Konner Riggs
26.69
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
400 Meters
1.
11
Hunter Bateman
51.15
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
11
Jason Sullivan
52.97
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
10
Chris Stepak
55.89
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
4.
11
Evan Billington
57.59
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
5.
10
Ian Stewart
59.88
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
800 Meters
1.
11
Alexander Holtz
2:03.27
May 6
Rocky River Bell Invitational
2.
11
Alexz Schasfoort
2:04.80
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
3.
10
Ian Stewart
2:12.17
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
4.
11
Evan Billington
2:17.89
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
5.
10
Eric Alu
2:18.64
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
6.
10
Zivon Stojanovski
2:28.64
Apr 2
Avon Lake Invitational
1600 Meters
1.
11
Alexander Holtz
4:30.84
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
9
Jacob Nasr
4:50.09
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
3.
10
Eric Alu
4:55.26
May 6
Rocky River Bell Invitational
4.
10
Zivon Stojanovski
5:00.99
Apr 23
Amherst Comet Relays
5.
9
Jacob Morris
5:03.68
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
6.
9
Paul Kamitsuka
5:25.45
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
3200 Meters
1.
10
Zivon Stojanovski
10:42.86
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
12
Trevor Warthman
11:00.18
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
10
Eric Alu
11:04.51
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
4.
9
Paul Kamitsuka
11:23.83
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
5.
11
Andy Shee
11:53.82
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Alex Garbe
18.33
May 6
Rocky River Bell Invitational
2.
9
Edison Lemanowicz
19.47
(-.1)
Apr 16
Lorain County Invitational
3.
9
Danny Grove
21.29
Apr 2
Avon Lake Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Alex Garbe
47.21
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
11
Michael Davis
47.86
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
3.
9
Edison Lemanowicz
48.38
May 6
Rocky River Bell Invitational
4.
9
Danny Grove
48.66
Apr 2
Avon Lake Invitational
4x100 Relay
1.
Spencer Young
Trey Rees
Mark Loper
Tyler Nelson
44.92
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
-
Spencer Young
Trey Rees
Mark Loper
Wyatt Minnich
47.15
Apr 2
Avon Lake Invitational
4x200 Relay -
1.
Spencer Young
Trey Rees
Mark Loper
Tyler Nelson
1:33.11
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
-
Spencer Young
Trey Rees
Mark Loper
Wyatt Minnich
1:41.15
Apr 2
Avon Lake Invitational
4x400 Relay
1.
Spencer Young
Jason Sullivan
Hunter Bateman
Caleb Burr
3:27.88
May 6
Rocky River Bell Invitational
2.
Spencer Young
Jason Sullivan
Ian Stewart
Chris Stepak
3:42.20
Apr 23
Amherst Comet Relays
3.
Wyatt Minnich
Caleb Burr
Chris Stepak
Alexander Holtz
4:03.63
Apr 2
Avon Lake Invitational
4x800 Relay
1.
Alexander Holtz
Alexz Schasfoort
Evan Billington
Jason Sullivan
8:21.80
Apr 16
Lorain County Invitational
2.
Jacob Nasr
Chris Stepak
Eric Alu
Jason Sullivan
8:47.61
Apr 23
Amherst Comet Relays
3.
Alexander Holtz
Eric Alu
Chris Stepak
Ian Stewart
9:11.48
Apr 2
Avon Lake Invitational
4x1600 Relay
1.
Alexander Holtz
Alexz Schasfoort
Zivon Stojanovski
Jacob Nasr
19:20.80
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
2.
Alexander Holtz
Alexz Schasfoort
Evan Billington
Eric Alu
19:45.93
Apr 23
Amherst Comet Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Spencer Young
Trey Rees
Hunter Bateman
Caleb Burr
1:37.41
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
2.
Hunter Bateman
Tyler Nelson
Caleb Burr
Spencer Young
1:41.06
Apr 23
Amherst Comet Relays
3.
Seamus Lynch
Josh Ramirez
Joey Matt
Konner Riggs
1:50.79
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
MMR 2400m - [800-400-400-800]
1.
Joe Corbo
Bailey Morris
Zivon Stojanovski
Jacob Nasr
6:40.76
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Alexander Holtz
Evan Billington
Ian Stewart
Jacob Nasr
11:33.42
Apr 23
Amherst Comet Relays
2.
Evan Billington
Chris Stepak
Ian Stewart
Jacob Morris
12:07.72
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Alex Garbe
Edison Lemanowicz
Michael Davis
Danny Grove
1:15.10
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
Shot Put - 12lb
1.
10
Kyle Leitch
45' 10.5
Apr 2
Avon Lake Invitational
2.
12
Jordan Turner
43' 10.5
PR
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
3.
11
Ryan Sidloski
39' 6.75
PR
Apr 23
Amherst Comet Relays
4.
11
Mason Gorman
37' 8
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Jordan Turner
144' 5
PR
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
2.
10
Jared Wirtz
126' 5
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
10
Kyle Leitch
124' 6
Apr 2
Avon Lake Invitational
High Jump
1.
11
Michael Davis
5' 6
Apr 2
Avon Lake Invitational
Pole Vault
1.
12
Jacob Nelson
13' 6
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
11
Ian Elias
13' 0
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
11
Nathan Plow
11' 6
May 6
Rocky River Bell Invitational
Long Jump
1.
11
Mark Loper
19' 2.25
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
9
Konner Riggs
18' 7.5
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
3.
10
Caleb Burr
18' 6.75
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
4.
11
Tyler Nelson
15' 3.25
PR
Apr 23
Amherst Comet Relays
Womens
100 Meters
1.
12
Katrina Kopronica
13.05
(.4)
PR
May 27
OHSAA D1 Region 2
2.
10
Angela Caruso
13.67
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
9
Erica Wetzler
13.87
(1.8)
Apr 16
Lorain County Invitational
4.
10
Hannah Deily
16.06
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
200 Meters
1.
12
Julia Jantz
27.16
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
2.
12
Katrina Kopronica
27.84
(-1.7)
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
3.
10
Emma Murdock
28.49
May 6
Rocky River Bell Invitational
4.
10
Angela Caruso
29.00
(-2.5)
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
5.
9
Erica Wetzler
29.38
Apr 2
Avon Lake Invitational
400 Meters
1.
9
Erica Wetzler
1:00.37
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
12
Julia Jantz
1:02.30
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
3.
10
Emma Murdock
1:03.61
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
4.
9
Bailey Mullen
1:07.73
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
5.
11
Mackenzie Jacob
1:13.63
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
800 Meters
1.
12
Allie Spensley
2:35.39
May 6
Rocky River Bell Invitational
2.
10
Faith Lengen
2:39.16
Apr 2
Avon Lake Invitational
3.
9
Shital Patel
2:41.11
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
4.
12
Audrey Spensley
2:45.83
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
5.
9
Sarah Gee
2:47.80
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
6.
9
Mackenzie Tyson
2:59.80
Apr 2
Avon Lake Invitational
1600 Meters
1.
10
Faith Lengen
5:40.19
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
2.
12
Audrey Spensley
5:42.92
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
3.
10
Kate Balthaser
5:46.72
May 6
Rocky River Bell Invitational
4.
9
Mackenzie Tyson
6:04.26
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
5.
11
Gabrielle Post
6:12.38
PR
Apr 23
Amherst Comet Relays
6.
9
Shital Patel
6:35.02
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
7.
9
Emma Gill
6:44.02
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
3200 Meters
1.
10
Kate Balthaser
12:31.80
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
9
Mackenzie Tyson
12:53.36
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
11
Gabrielle Post
13:15.36
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
4.
11
Allison Shryock
14:07.52
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
9
Amber Achladis
16.52
(2.2)
PR
Apr 16
Lorain County Invitational
2.
12
Emily Herman
18.57
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
9
Elizabeth Murdock
19.99
Apr 2
Avon Lake Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
9
Amber Achladis
48.53
May 6
Rocky River Bell Invitational
2.
9
Casey Whalen
53.92
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
9
Elizabeth Murdock
54.21
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
4x100 Relay
1.
Katrina Kopronica
Angela Caruso
Mackenzie Jacob
Julia Jantz
51.86
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
Katrina Kopronica
Amber Achladis
Angela Caruso
Erica Wetzler
52.26
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
Katrina Kopronica
Erica Wetzler
Angela Caruso
Julia Jantz
52.57
Apr 16
Lorain County Invitational
4.
Katrina Kopronica
Amber Achladis
Angela Caruso
Julia Jantz
52.63
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
5.
Katrina Kopronica
Angela Caruso
Mackenzie Jacob
Amber Achladis
53.08
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
4x200 Relay -
1.
Erica Wetzler
Emma Murdock
Katrina Kopronica
Julia Jantz
1:49.56
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
Erica Wetzler
Emma Murdock
Katrina Kopronica
Amber Achladis
1:49.75
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
Amber Achladis
Erica Wetzler
Katrina Kopronica
Julia Jantz
1:51.37
Apr 16
Lorain County Invitational
4.
Julia Jantz
Elizabeth Murdock
Anna Robinson
Amber Achladis
1:59.21
Apr 2
Avon Lake Invitational
4x400 Relay
1.
Erica Wetzler
Emma Murdock
Emily Cline
Julia Jantz
4:08.08
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
Erica Wetzler
Emma Murdock
Bailey Mullen
Emily Cline
4:16.06
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
3.
Julia Jantz
Emma Murdock
Amber Achladis
Erica Wetzler
4:16.12
Apr 23
Amherst Comet Relays
4.
Audrey Spensley
Emma Murdock
Bailey Mullen
Erica Wetzler
4:19.07
May 6
Rocky River Bell Invitational
5.
Julia Jantz
Erica Wetzler
Emma Murdock
Amber Achladis
4:31.48
Apr 2
Avon Lake Invitational
4x800 Relay
1.
Audrey Spensley
Allie Spensley
Emily Cline
Faith Lengen
9:59.66
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
Emily Cline
Allie Spensley
Addy Poole
Audrey Spensley
10:18.86
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
Faith Lengen
Shital Patel
Allie Spensley
Audrey Spensley
10:27.79
Apr 23
Amherst Comet Relays
4.
Faith Lengen
Emily Cline
Gabrielle Post
Erin Litzler
11:48.05
Apr 2
Avon Lake Invitational
4x1600 Relay
1.
Audrey Spensley
Emily Cline
Faith Lengen
Allie Spensley
23:01.00
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
2.
Kate Balthaser
Mackenzie Tyson
Sarah Gee
Emily Cline
24:28.19
Apr 23
Amherst Comet Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Katrina Kopronica
Julia Jantz
Emma Murdock
Erica Wetzler
1:55.34
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
2.
Elizabeth Murdock
Mackenzie Jacob
Casey Whalen
Bailey Mullen
2:07.52
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
MMR 2400m - [800-400-400-800]
1.
9
Shital Patel
Mackenzie Tyson
Emma Gill
Sarah Gee
7:54.72
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Faith Lengen
Audrey Spensley
Mackenzie Tyson
Kate Balthaser
14:08.03
Apr 23
Amherst Comet Relays
2.
Faith Lengen
Bailey Mullen
Kate Balthaser
Gabrielle Post
14:14.87
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Casey Whalen
Emily Herman
Elizabeth Murdock
Amber Achladis
1:12.97
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Victoria Harper
39' 8.25
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
12
Arica Schiely
34' 1.5
PR
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
3.
10
Alexandra Harper
29' 9
May 6
Rocky River Bell Invitational
4.
-
Grace Corrigan
24' 5.25
PR
Apr 2
Avon Lake Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Victoria Harper
122' 11
May 27
OHSAA D1 Region 2
2.
12
Jennifer Avampato
88' 6
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
12
Arica Schiely
73' 4
Apr 23
Amherst Comet Relays
4.
10
Isabel Young
64' 9
Apr 2
Avon Lake Invitational
High Jump
1.
10
Bridget Molnar
4' 8
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
2.
9
Kelsey Simmerly
4' 6
Apr 16
Lorain County Invitational
3.
11
Alex York
4' 3
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
Pole Vault
1.
10
Anna Robinson
10' 3
May 20
OHSAA D1 Northeast District (Steele)
2.
9
Elizabeth Murdock
9' 0
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
12
Jillian England
7' 0
Apr 2
Avon Lake Invitational
10
Hannah Deily
7' 0
PR
Apr 29
Berea Kiwanis Titan Relays
Long Jump
1.
10
Angela Caruso
16' 2
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
10
Emma Murdock
16' 2
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
3.
12
Katrina Kopronica
15' 9
PR
May 6
Rocky River Bell Invitational
*Recent improvement