Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2009
2008
2007
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
2015
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Kevin Kubat
11.37
PR
May 19
East Region Meet
2.
12
Navy Oss
11.88
PR
Apr 14
Irondale HS
3.
9
Naz Fisher
12.03
Apr 28
Shanley Invitational
4.
12
Cade Lindseth
12.03
PR
May 12
Gelaine Orvik True Team
5.
12
Edison Lunski
12.10
PR
Apr 28
Shanley Invitational
6.
10
Brayden Dirckx
12.20
May 19
East Region Meet
7.
9
Zade Martin
12.26
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
8.
10
Royce Franklin
12.27
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
9.
9
Lewis Prewitt
12.31
PR
Apr 18
2023 Eagle Invite
10.
12
Bradyn Hendrickson
12.40
PR
May 19
East Region Meet
11.
10
Talib Berry
12.47
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
12.
9
Logan Vorhies
12.53
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
13.
9
Sam Christman
12.89
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
14.
9
Jaxon Pecka
13.35
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
15.
9
Keenan Hopper
13.54
PR
May 13
Fargo South JV Invitational
16.
-
Kieran Dale
15.16
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
17.
10
Austin Schlief
44.81
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
200 Meters
1.
12
Kevin Kubat
22.71
(2.2)
PR
May 27
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
9
Brody Melicher
24.12
PR
May 5
Packer Relays
3.
12
Cade Lindseth
24.52
PR
May 5
Packer Relays
4.
12
Navy Oss
24.73
PR
May 8
Fargo Rotary
5.
12
Edison Lunski
25.16
PR
May 19
East Region Meet
6.
10
Talib Berry
25.37
May 15
Bob Zimney Last Chance
7.
12
Bradyn Hendrickson
25.41
PR
May 12
Gelaine Orvik True Team
8.
9
Zade Martin
25.46
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
9.
10
Brayden Dirckx
25.55
May 15
Bob Zimney Last Chance
10.
9
Logan Vorhies
26.09
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
11.
9
Aydin Anderson
26.15
PR
Apr 14
Irondale HS
12.
9
Sam Christman
26.39
PR
Apr 14
Irondale HS
13.
9
Lewis Prewitt
27.88
PR
May 5
Packer Relays
400 Meters
1.
12
Navy Oss
53.98
PR
May 12
Gelaine Orvik True Team
2.
11
Curtis Sande
54.83
Apr 18
2023 Eagle Invite
3.
10
Talib Berry
56.01
May 15
Bob Zimney Last Chance
4.
12
Bradyn Hendrickson
57.55
PR
May 19
East Region Meet
5.
9
Logan Vorhies
57.97
PR
May 19
East Region Meet
6.
10
Brayden Dirckx
57.98
PR
May 19
East Region Meet
7.
9
Jaxon Pecka
1:02.60
PR
Apr 18
2023 Eagle Invite
8.
9
Aydin Anderson
1:02.77
PR
Apr 18
2023 Eagle Invite
9.
9
Caleb Carlsen
1:03.18
PR
May 13
Fargo South JV Invitational
800 Meters
1.
12
Quinn Roehl
1:52.08
PR
May 27
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
11
Curtis Sande
2:01.62
May 15
Bob Zimney Last Chance
3.
8
Tyson Vanyo
2:13.73
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
4.
11
Preston Diederich
2:17.17
May 5
Packer Relays
5.
10
Theo Sum
2:23.46
May 19
East Region Meet
6.
9
Caleb Carlsen
2:30.74
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
7.
10
Layton Boaz
2:32.51
May 15
Bob Zimney Last Chance
8.
9
Cody Schwan
2:57.26
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
1600 Meters
1.
12
Quinn Roehl
4:14.22
PR
May 6
Howard Wood Dakota Relays
2.
11
Preston Diederich
4:57.99
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
3.
10
Aidan Fiala
5:00.21
May 15
Bob Zimney Last Chance
4.
9
Jack Berry
5:20.16
Apr 28
Shanley Invitational
5.
10
Layton Boaz
5:34.70
PR
May 5
Packer Relays
6.
8
Joe Kleven
5:51.46
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
7.
9
Steven Salberg
5:52.47
May 15
Bob Zimney Last Chance
8.
8
Kaden Sailer
5:57.09
May 15
Bob Zimney Last Chance
9.
9
Cody Schwan
6:21.22
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
3200 Meters
1.
12
Quinn Roehl
9:15.23
PR
May 27
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
10
Aidan Fiala
10:41.21
PR
May 19
East Region Meet
3.
9
Jack Berry
11:25.56
PR
May 19
East Region Meet
4.
9
Steven Salberg
12:33.98
Apr 28
Shanley Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
10
Danny Suedel
19.19
PR
Apr 28
Shanley Invitational
2.
9
Lewis Prewitt
19.93
Apr 28
Shanley Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
10
Danny Suedel
43.08
PR
May 12
Gelaine Orvik True Team
2.
9
Caleb Carlsen
51.20
PR
May 19
East Region Meet
3.
9
Aydin Anderson
51.58
PR
May 19
East Region Meet
4.
9
Lewis Prewitt
51.66
PR
Apr 18
2023 Eagle Invite
4x100 Relay
1.
Cade Lindseth
Kevin Kubat
Navy Oss
Naz Fisher
44.98
May 27
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Edison Lunski
Kevin Kubat
Bradyn Hendrickson
Talib Berry
46.25
May 12
Gelaine Orvik True Team
3.
Relay Team
46.71
Apr 14
Irondale HS
4.
Zade Martin
Brayden Dirckx
Logan Vorhies
Naz Fisher
47.73
May 13
Fargo South JV Invitational
5.
Edison Lunski
Lewis Prewitt
Brody Melicher
Brayden Dirckx
48.58
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.
Brenden McMillan
Edison Lunski
Kyen Poole
Tyson Vanyo
52.31
May 5
Packer Relays
4x200 Relay -
1.
Brody Melicher
Navy Oss
Cade Lindseth
Kevin Kubat
1:35.33
May 19
East Region Meet
2.
Brody Melicher
Cade Lindseth
Navy Oss
Kevin Kubat
1:36.35
May 15
Bob Zimney Last Chance
3.
Relay Team
1:38.21
Apr 14
Irondale HS
4.
Brody Melicher
Talib Berry
Bradyn Hendrickson
Brayden Dirckx
1:38.56
May 5
Packer Relays
5.
9
Brody Melicher
Zade Martin
Reginald Lassiter
Naz Fisher
1:39.97
May 13
Fargo South JV Invitational
6.
Navy Oss
Brody Melicher
Cade Lindseth
Curtis Sande
1:40.27
Apr 18
2023 Eagle Invite
7.
Talib Berry
Brayden Dirckx
Bradyn Hendrickson
Theo Sum
1:42.13
Apr 18
2023 Eagle Invite
8.
9
Logan Vorhies
Reginald Lassiter
Sam Christman
Zade Martin
1:42.37
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
4x400 Relay
1.
Navy Oss
Curtis Sande
Danny Suedel
Quinn Roehl
3:30.75
May 27
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Relay Team
3:43.58
Apr 14
Irondale HS
3.
Curtis Sande
Danny Suedel
Bradyn Hendrickson
Talib Berry
3:49.57
May 5
Packer Relays
4.
Navy Oss
Curtis Sande
Danny Suedel
Talib Berry
3:52.30
Apr 18
2023 Eagle Invite
5.
Danny Suedel
Tyson Vanyo
Theo Sum
Brayden Dirckx
3:58.55
May 13
Fargo South JV Invitational
6.
Brayden Dirckx
Dante Ramon
Preston Diederich
Theo Sum
4:10.92
Apr 18
2023 Eagle Invite
7.
Jaxon Pecka
Kaden Sailer
Cody Schwan
Caleb Carlsen
4:43.62
Apr 18
2023 Eagle Invite
4x800 Relay
1.
Curtis Sande
Tyson Vanyo
Aidan Fiala
Preston Diederich
8:50.85
May 19
East Region Meet
2.
Relay Team
9:23.12
Apr 14
Irondale HS
3.
Aidan Fiala
Jack Berry
Theo Sum
Layton Boaz
9:35.85
May 15
Bob Zimney Last Chance
4.
Preston Diederich
Jaxon Pecka
Jack Berry
Jaden Schwan
10:20.16
Apr 18
2023 Eagle Invite
Shot Put - 4kg
1.
12
Nicholas Armendariz-Lotito
35' 9
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
2.
11
Matthew Rothenberger
33' 9
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
3.
9
Lucas Fischer
31' 4
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
4.
9
Noah Lease
30' 3
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
5.
9
Matthew Torgerson
30' 1
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
6.
8
Tyson Vanyo
29' 3
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
7.
9
Ryder McNally
28' 7
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
8.
11
Bradley Salberg
27' 10
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
9.
9
Nathan Osborn
25' 8
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
Zac Kuznia
52' 8.25
PR
May 27
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
11
Ethan Thomas
41' 1
May 15
Bob Zimney Last Chance
3.
11
Kyen Poole
40' 3
May 15
Bob Zimney Last Chance
4.
12
Brenden McMillan
40' 2
PR
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
5.
11
Hayden Olson
38' 8
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
6.
10
James Fewster
38' 5
Apr 28
Shanley Invitational
7.
12
Nicholas Armendariz-Lotito
36' 4
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
8.
8
Eli Fischer
35' 5
May 15
Bob Zimney Last Chance
9.
11
Matthew Rothenberger
34' 3
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
10.
11
Elijah Reyonds
33' 5
PR
Apr 15
MINOT THROWS FEST
11.
11
Justin Koplin
33' 1
Apr 15
MINOT THROWS FEST
12.
9
Lucas Fischer
32' 5
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
13.
9
Matthew Torgerson
32' 4
May 15
Bob Zimney Last Chance
14.
9
Noah Lease
31' 10
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
15.
9
Ryder McNally
30' 5
PR
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
16.
8
Tyson Vanyo
29' 0
Apr 15
MINOT THROWS FEST
17.
11
Bradley Salberg
28' 9
May 13
Fargo South JV Invitational
18.
9
Nathan Osborn
26' 4
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
Discus - 1.6kg
1.
11
Ethan Thomas
154' 6
May 15
Bob Zimney Last Chance
2.
11
Kyen Poole
133' 6
May 19
East Region Meet
3.
11
Tatum Vanyo
125' 9
May 15
Bob Zimney Last Chance
4.
12
Zac Kuznia
117' 5
PR
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
5.
12
Brenden McMillan
99' 2
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
6.
10
James Fewster
97' 10
May 5
Packer Relays
7.
11
Justin Koplin
97' 0
PR
Apr 15
MINOT THROWS FEST
8.
9
Matthew Torgerson
93' 0
PR
Apr 15
MINOT THROWS FEST
9.
12
Nicholas Armendariz-Lotito
92' 3
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
10.
8
Eli Fischer
92' 0
May 15
Bob Zimney Last Chance
11.
8
Tyson Vanyo
91' 8
May 15
Bob Zimney Last Chance
12.
11
Matthew Rothenberger
90' 5
May 15
Bob Zimney Last Chance
13.
11
Hayden Olson
88' 8
PR
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
14.
9
Lucas Fischer
87' 9
May 15
Bob Zimney Last Chance
15.
9
Nolan Marshall
82' 0
May 15
Bob Zimney Last Chance
16.
11
Bradley Salberg
80' 11
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
17.
9
Noah Lease
75' 10
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
18.
9
Nathan Osborn
70' 7
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
19.
11
Elijah Reyonds
69' 0
PR
Apr 15
MINOT THROWS FEST
20.
9
Ryder McNally
64' 6
PR
May 13
Fargo South JV Invitational
21.
9
joaquin Obergon
53' 11
PR
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
Javelin - 800g
1.
11
Ethan Thomas
169' 0
May 27
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
8
Eli Fischer
127' 10
May 19
East Region Meet
3.
11
Tatum Vanyo
122' 9
May 8
Fargo Rotary
4.
9
Noah Lease
119' 7
PR
May 8
Fargo Rotary
5.
8
Tyson Vanyo
116' 1
Apr 28
Shanley Invitational
6.
11
Matthew Rothenberger
112' 5
May 15
Bob Zimney Last Chance
7.
9
Lucas Fischer
106' 9
May 5
Packer Relays
8.
9
Nolan Marshall
98' 1
May 13
Fargo South JV Invitational
9.
11
Bradley Salberg
94' 7
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
10.
12
Edison Lunski
93' 10
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
11.
9
Ryder McNally
93' 3
PR
May 13
Fargo South JV Invitational
12.
9
Matthew Torgerson
91' 9
PR
Apr 15
MINOT THROWS FEST
13.
12
Nicholas Armendariz-Lotito
74' 9
May 15
Bob Zimney Last Chance
14.
9
Nathan Osborn
62' 4
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
High Jump
1.
10
Royce Franklin
5' 6
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
2.
9
Zade Martin
5' 4
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
3.
9
Brody Melicher
5' 0
PR
Apr 14
Irondale HS
Pole Vault
1.
9
Aiden Swenson
6' 6
PR
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
Long Jump
1.
9
Naz Fisher
18' 7.5
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
2.
9
Keenan Hopper
17' 5.25
PR
May 5
Packer Relays
3.
9
Logan Vorhies
17' 0.75
PR
May 19
East Region Meet
4.
9
Zade Martin
16' 7.25
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
5.
9
Reginald Lassiter
16' 6.5
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
6.
12
Edison Lunski
16' 3.75
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
7.
9
Brody Melicher
15' 7.5
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
8.
9
Lewis Prewitt
15' 7
Apr 29
Grand Forks Still Indoors Invite
9.
10
Derek McLaren
15' 5
PR
Apr 28
Shanley Invitational
Triple Jump
1.
10
Royce Franklin
38' 5
PR
May 5
Packer Relays
2.
9
Keenan Hopper
35' 5.75
PR
May 19
East Region Meet
3.
9
Reginald Lassiter
33' 4
PR
May 13
Fargo South JV Invitational
4.
10
Derek McLaren
32' 3
PR
Apr 28
Shanley Invitational
Womens
100 Meters
1.
12
Sierra Heyd
13.90
PR
May 12
Gelaine Orvik True Team
2.
11
Brynn Moen
14.09
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
3.
9
Ambrea Meyer
14.52
PR
Apr 18
2023 Eagle Invite
4.
9
Ella Peters
14.75
PR
May 19
East Region Meet
5.
11
Toluwanimi Fadairo
15.49
Apr 18
2023 Eagle Invite
200 Meters
1.
12
Sierra Heyd
28.89
May 8
Fargo Rotary
2.
9
Ella Peters
30.89
PR
May 8
Fargo Rotary
3.
9
Ambrea Meyer
32.54
PR
May 5
Packer Relays
4.
11
Toluwanimi Fadairo
32.65
PR
Apr 18
2023 Eagle Invite
5.
11
Tennasyn Henry
32.98
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
400 Meters
1.
12
Sierra Heyd
1:05.08
PR
May 19
East Region Meet
2.
11
Aria Kindseth
1:10.44
Apr 14
Irondale HS
3.
11
Tennasyn Henry
1:13.14
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
4.
10
Katie Uhlir
1:26.63
PR
May 5
Packer Relays
800 Meters
1.
11
Katelyn Stern
2:39.90
PR
May 19
East Region Meet
2.
11
Tennasyn Henry
3:01.90
PR
Apr 28
Shanley Invitational
3.
10
Katie Uhlir
3:17.43
May 5
Packer Relays
4.
11
Ellen Berry
3:20.25
May 12
Gelaine Orvik True Team
1600 Meters
1.
11
Katelyn Stern
6:15.76
PR
May 19
East Region Meet
2.
11
Ellen Berry
6:40.91
May 19
East Region Meet
3.
11
Tennasyn Henry
6:55.09
PR
May 8
Fargo Rotary
100m Hurdles - 33"
1.
11
Brynn Moen
16.86
May 19
East Region Meet
300m Hurdles - 30"
1.
11
Brynn Moen
50.23
May 19
East Region Meet
4x100 Relay
1.
Sierra Heyd
Kiara Holweger
Emily Arnold
Brynn Moen
53.49
May 15
Bob Zimney Last Chance
2.
Sierra Heyd
Emily Arnold
Brynn Moen
Kiara Holweger
53.88
May 5
Packer Relays
3.
Sierra Heyd
Ambrea Meyer
Emily Arnold
Brynn Moen
55.16
May 12
Gelaine Orvik True Team
4.
Sierra Heyd
Emily Arnold
Brynn Moen
Ambrea Meyer
56.79
May 8
Fargo Rotary
5.
Relay Team
57.12
Apr 14
Irondale HS
6.
Emily Arnold
Emma Haskamp
Ambrea Meyer
Brynn Moen
57.48
Apr 18
2023 Eagle Invite
7.
Emily Arnold
Emma Haskamp
Ambrea Meyer
Ella Peters
57.91
Apr 28
Shanley Invitational
4x200 Relay -
1.
Aria Kindseth
Tennasyn Henry
Emma Haskamp
Wren Kindseth
1:55.39
May 15
Bob Zimney Last Chance
2.
Sierra Heyd
Aria Kindseth
Brynn Moen
Kiara Holweger
1:55.47
May 5
Packer Relays
3.
Emily Arnold
Aria Kindseth
Emma Haskamp
Brynn Moen
2:00.03
May 12
Gelaine Orvik True Team
4.
Relay Team
2:00.27
Apr 14
Irondale HS
5.
Sierra Heyd
Aria Kindseth
Ambrea Meyer
Brynn Moen
2:01.44
Apr 28
Shanley Invitational
6.
Sierra Heyd
Emily Arnold
Emma Haskamp
Brynn Moen
2:01.90
May 8
Fargo Rotary
7.
Sierra Heyd
Aria Kindseth
Emily Arnold
Emma Haskamp
2:04.41
Apr 18
2023 Eagle Invite
4x400 Relay
1.
Emily Arnold
Emma Haskamp
Katelyn Stern
Sierra Heyd
4:46.44
Apr 28
Shanley Invitational
2.
Emily Arnold
Aria Kindseth
Katelyn Stern
Tennasyn Henry
4:48.91
May 12
Gelaine Orvik True Team
3.
Emily Arnold
Emma Haskamp
Aria Kindseth
Tennasyn Henry
4:55.45
May 5
Packer Relays
4.
Aria Kindseth
Emma Haskamp
Katelyn Stern
Tennasyn Henry
4:57.94
Apr 18
2023 Eagle Invite
4x800 Relay
1.
Sierra Heyd
Tennasyn Henry
Katelyn Stern
Ellen Berry
12:09.42
Apr 18
2023 Eagle Invite
Shot Put - 4kg
1.
12
Kaylee Baker
32' 1
PR
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
2.
10
Ellie Walsh
31' 5.5
PR
May 19
East Region Meet
3.
10
Gretta Gebhard
29' 0
May 19
East Region Meet
4.
8
Kendra Kuznia
24' 6
Apr 15
MINOT THROWS FEST
5.
9
Violet Mattson
20' 4
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
Discus - 1kg
1.
12
Kaylee Baker
111' 2
May 15
Bob Zimney Last Chance
2.
10
Ellie Walsh
96' 11
May 8
Fargo Rotary
3.
10
Gretta Gebhard
83' 1
PR
May 19
East Region Meet
4.
8
Kendra Kuznia
60' 5
May 19
East Region Meet
Javelin - 600g
1.
10
Gretta Gebhard
73' 3
May 19
East Region Meet
2.
11
Eli Stevenson
71' 9
Apr 18
Red River/Central Throwers Showdown
3.
9
Violet Mattson
59' 7
May 15
Bob Zimney Last Chance
High Jump
1.
11
Emily Arnold
4' 9
May 8
Fargo Rotary
Pole Vault
1.
12
Camille Finney
9' 9
May 12
Gelaine Orvik True Team
2.
7
Wren Kindseth
7' 0
PR
May 15
Bob Zimney Last Chance
3.
10
Katie Uhlir
4' 6
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
Long Jump
1.
11
Emma Haskamp
14' 2.5
PR
May 8
Fargo Rotary
2.
11
Aria Kindseth
14' 2
PR
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
3.
9
Ella Peters
11' 8.5
PR
May 5
Packer Relays
4.
11
Tennasyn Henry
11' 6
May 3
Cushman Mid-Week Track-O-Rama
Triple Jump
1.
11
Emma Haskamp
29' 1.5
PR
May 5
Packer Relays
2.
11
Tennasyn Henry
27' 5.5
May 8
Fargo Rotary
*Recent improvement