Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Tommy Baldwin
11.82
May 19
South East Region
2.
10
Logan Larson
11.86
May 11
Anderson - Schuler Invitational
3.
9
John Dexter
12.42
PR
May 2
Joan Halland Classic
4.
10
Che Che Heminger
12.43
May 19
South East Region
5.
12
Jake Kuchera
12.45
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
6.
11
Tyler Brandt
12.53
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
7.
8
Jaxon Krier
12.54c
PR
May 5
Twilight Meet
8.
9
William Gutzmer
14.12
PR
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
200 Meters
1.
11
Tommy Baldwin
24.34c
May 5
Twilight Meet
2.
8
Jaxon Krier
25.72
PR
May 11
Anderson - Schuler Invitational
3.
10
Che Che Heminger
26.43
PR
May 19
South East Region
4.
9
William Gutzmer
28.84
PR
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
400 Meters
1.
10
Brian Quam
59.82
May 2
Joan Halland Classic
2.
8
Mason DeVore
1:02.24c
PR
May 5
Twilight Meet
3.
9
John Dexter
1:02.74c
PR
May 5
Twilight Meet
4.
9
William Gutzmer
1:05.69
PR
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
800 Meters
1.
8
Mason DeVore
2:29.87
PR
May 2
Joan Halland Classic
1600 Meters
1.
8
Mason DeVore
5:22.75
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
3200 Meters
1.
8
Mason DeVore
12:13.54
PR
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
110m Hurdles - 39"
1.
10
Logan Larson
22.07
PR
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
10
Logan Larson
51.74c
PR
May 5
Twilight Meet
4x100 Relay
1.
Tommy Baldwin
Tyler Brandt
Logan Larson
Jake Kuchera
44.95
May 27
NDHSAA State B Track & Field Meet
2.
Jaxon Krier
Tyler Brandt
Logan Larson
Jake Kuchera
46.64c
May 5
Twilight Meet
3.
Jaxon Krier
Logan Larson
Tyler Brandt
Tommy Baldwin
47.42
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
4.
Jaxon Krier
Tyler Brandt
John Dexter
Jake Kuchera
48.82
May 2
Joan Halland Classic
4x200 Relay -
1.
Jaxon Krier
Jake Kuchera
Logan Larson
Tommy Baldwin
1:36.06
May 19
South East Region
2.
Jaxon Krier
Tommy Baldwin
Logan Larson
Jake Kuchera
1:36.47
May 15
Wahpeton Last Chance
3.
Tommy Baldwin
Logan Larson
Jaxon Krier
John Dexter
1:38.05
May 13
Central Cass HS Track Meet
4x400 Relay
1.
Tommy Baldwin
Brian Quam
John Dexter
Jaxon Krier
4:00.56
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
2.
Brian Quam
Jered Kaczynski
Mason DeVore
John Dexter
4:01.79
May 15
Wahpeton Last Chance
3.
Logan Larson
Mason DeVore
Jered Kaczynski
Brian Quam
4:02.60
May 19
South East Region
4.
Brian Quam
Jaxon Krier
William Gutzmer
John Dexter
4:15.35
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
Shot Put - 12lb
1.
10
Chase Cooper
46' 1
May 13
Central Cass HS Track Meet
2.
11
Jared Quam
40' 3
May 11
Anderson - Schuler Invitational
3.
8
Derek Kaczynski
35' 6
May 19
South East Region
4.
10
Che Che Heminger
31' 11
PR
May 19
South East Region
5.
10
Logan Larson
31' 1
PR
May 2
Joan Halland Classic
6.
8
Jered Kaczynski
26' 2
May 15
Wahpeton Last Chance
Discus - 1.6kg
1.
10
Chase Cooper
139' 11
May 13
Central Cass HS Track Meet
2.
11
Jared Quam
121' 3
May 19
South East Region
3.
10
Che Che Heminger
98' 8
May 11
Anderson - Schuler Invitational
4.
8
Derek Kaczynski
93' 5
May 19
South East Region
5.
8
Jered Kaczynski
66' 4
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
Javelin - 800g
1.
10
Brian Quam
151' 6
May 13
Central Cass HS Track Meet
2.
12
Jake Kuchera
135' 4
PR
May 11
Anderson - Schuler Invitational
3.
11
Tyler Brandt
133' 8.5
May 19
South East Region
4.
11
Tommy Baldwin
127' 9
PR
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
5.
10
Chase Cooper
107' 4
PR
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
6.
9
William Gutzmer
87' 4
PR
May 19
South East Region
High Jump
1.
9
John Dexter
5' 8
PR
May 2
Joan Halland Classic
2.
9
Levi Bye
5' 0
PR
May 13
Central Cass HS Track Meet
Long Jump
1.
12
Jake Kuchera
18' 4
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
2.
9
John Dexter
18' 2
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
3.
8
Jaxon Krier
17' 8
May 2
Joan Halland Classic
4.
10
Brian Quam
17' 3
May 13
Central Cass HS Track Meet
5.
9
Levi Bye
14' 6
PR
May 11
Anderson - Schuler Invitational
Triple Jump
1.
9
John Dexter
38' 5
PR
May 19
South East Region
2.
10
Brian Quam
37' 2
PR
May 13
Central Cass HS Track Meet
3.
12
Jake Kuchera
36' 10.5
May 19
South East Region
4.
8
Jaxon Krier
34' 10
May 11
Anderson - Schuler Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Ava Krier
14.01
May 11
Anderson - Schuler Invitational
2.
10
Brynn Williams
14.54c
PR
May 5
Twilight Meet
3.
7
Paislee Erbes
15.09
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
4.
10
Maria Jerdee
15.54c
PR
May 5
Twilight Meet
5.
9
Lauren Boyer
15.74
PR
May 2
Joan Halland Classic
6.
9
Leah Smykowski
15.78
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
7.
9
Bria Heley
16.22
PR
May 19
South East Region
200 Meters
1.
12
Tarah Heley
29.18
PR
May 19
South East Region
2.
7
Paislee Erbes
31.15
PR
May 2
Joan Halland Classic
3.
10
Ava Krier
31.38
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
4.
10
Brynn Williams
31.41
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
5.
9
Lauren Boyer
33.87
PR
May 19
South East Region
6.
9
Bria Heley
34.35
PR
May 19
South East Region
400 Meters
1.
10
Ava Krier
1:05.79
PR
May 11
Anderson - Schuler Invitational
2.
11
Olivia Frolek
1:06.43
PR
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
3.
8
Berlin Frolek
1:10.77
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
800 Meters
1.
11
Olivia Frolek
2:29.51
May 27
NDHSAA State B Track & Field Meet
1600 Meters
1.
11
Olivia Frolek
5:39.22
May 15
Wahpeton Last Chance
100m Hurdles - 33"
1.
12
Tarah Heley
20.50
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
300m Hurdles - 30"
1.
12
Tarah Heley
53.64c
PR
May 5
Twilight Meet
4x100 Relay
1.
Tarah Heley
Brynn Williams
Maria Jerdee
Ava Krier
57.45
Apr 24
OJ & Dee Jensen Kiwanis Invitational
2.
Tarah Heley
Paislee Erbes
Reese Hosford
Ava Krier
58.08
May 2
Joan Halland Classic
3.
Brynn Williams
Berlin Frolek
Maria Jerdee
Paislee Erbes
58.11
May 19
South East Region
4.
Brynn Williams
Maria Jerdee
Summer Steinhaus
Samantha Dotzenrod
1:00.04c
May 5
Twilight Meet
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.
Samantha Dotzenrod
Summer Steinhaus
Gracie Kaczynski
Lauren Oster
1:04.06
May 11
Anderson - Schuler Invitational
4x200 Relay -
1.
Tarah Heley
Paislee Erbes
Brynn Williams
Ava Krier
1:57.68
May 13
Central Cass HS Track Meet
2.
Ava Krier
Tarah Heley
Paislee Erbes
Olivia Frolek
1:59.59
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
3.
Ava Krier
Brynn Williams
Paislee Erbes
Tarah Heley
2:00.19
May 19
South East Region
4x400 Relay
1.
Berlin Frolek
Tarah Heley
Ava Krier
Olivia Frolek
4:31.40
May 19
South East Region
2.
Ava Krier
Tarah Heley
Paislee Erbes
Olivia Frolek
4:36.49
May 13
Central Cass HS Track Meet
3.
Olivia Frolek
Tarah Heley
Ava Krier
Berlin Frolek
4:39.07
May 11
Anderson - Schuler Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Gracie Kaczynski
32' 7.5
PR
May 19
South East Region
2.
10
Samantha Dotzenrod
31' 7
May 13
Central Cass HS Track Meet
3.
12
Hannah Fowler
30' 8.5
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
4.
12
Lauren Oster
30' 8
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
5.
11
Makenna Vosberg
29' 5
May 13
Central Cass HS Track Meet
6.
10
Summer Steinhaus
26' 10
May 11
Anderson - Schuler Invitational
7.
11
Brenna Metcalf
24' 5
May 13
Central Cass HS Track Meet
Discus - 1kg
1.
12
Gracie Kaczynski
107' 1
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
2.
11
Makenna Vosberg
105' 0
PR
May 27
NDHSAA State B Track & Field Meet
3.
12
Lauren Oster
93' 1
PR
May 19
South East Region
4.
10
Samantha Dotzenrod
92' 4
May 19
South East Region
5.
10
Summer Steinhaus
81' 9
May 5
Twilight Meet
6.
12
Hannah Fowler
80' 3
May 2
Joan Halland Classic
7.
11
Brenna Metcalf
78' 11
PR
May 19
South East Region
Javelin - 600g
1.
12
Gracie Kaczynski
90' 10
PR
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
2.
10
Summer Steinhaus
87' 10
PR
May 19
South East Region
3.
10
Samantha Dotzenrod
74' 10
May 19
South East Region
High Jump
1.
11
Caroline Puetz
4' 9
May 15
Wahpeton Last Chance
2.
11
Grace Wolf
4' 8
May 2
Joan Halland Classic
3.
9
Leah Smykowski
3' 9
PR
Apr 29
Unlimited Event Load the Ship Matinee
Long Jump
1.
12
Tarah Heley
14' 1
PR
May 15
Wahpeton Last Chance
2.
10
Brynn Williams
13' 10
May 15
Wahpeton Last Chance
3.
10
Maria Jerdee
13' 8.5
May 15
Wahpeton Last Chance
4.
7
Paislee Erbes
13' 2.5
May 15
Wahpeton Last Chance
5.
10
Summer Steinhaus
12' 0
PR
May 13
Central Cass HS Track Meet
6.
9
Bria Heley
11' 7
PR
May 19
South East Region
7.
9
Leah Smykowski
11' 4
May 13
Central Cass HS Track Meet
Triple Jump
1.
10
Maria Jerdee
30' 9
PR
May 19
South East Region
2.
7
Paislee Erbes
30' 1.5
May 15
Wahpeton Last Chance
3.
9
Leah Smykowski
28' 11
PR
May 19
South East Region
4.
10
Brynn Williams
28' 6.25
May 11
Anderson - Schuler Invitational
*Recent improvement