Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2016
2015
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Dawson Hawkinson
10.63
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
2.
11
Hudson Schroeder
10.94
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
11
Ty Allen
11.50
PR
May 10
BPS Twilight
4.
12
Kolby Johnson
11.51
PR
Apr 9
Minot Early Bird
5.
8
Deegan Staudinger
11.68
May 21
West Region Meet
6.
12
Gannon McGregor
11.81
PR
May 21
West Region Meet
7.
12
Casey Philips
11.84
May 21
West Region Meet
8.
9
Dash Ohlsen
11.87
Apr 28
Bismarck Boys Invite
9.
9
Michael Leier
12.03
Apr 28
Bismarck Boys Invite
10.
12
Isaiah Huus
12.08
PR
May 10
BPS Twilight
11.
9
Szczur Alexander
12.10
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
12.
12
Michael Griffin
12.12
PR
May 10
BPS Twilight
13.
11
Drew Henriksen
12.16
PR
May 3
Mar Club Boys Invite
14.
9
Logan Dockter
12.35
PR
May 10
BPS Twilight
15.
9
Lucas McNichols
12.37
May 10
BPS Twilight
16.
9
Kalen Gietzen
12.45
PR
May 10
BPS Twilight
17.
9
Dawson Balzer
12.48
PR
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
18.
9
Mason Marquart
12.78
PR
May 16
WDA Last Chance
19.
9
Ross Fischer
12.94
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
20.
11
Maxwell Freitag
13.01
Apr 28
Bismarck Boys Invite
21.
9
William Pollert
13.48
PR
May 10
BPS Twilight
22.
9
Toby Fox
15.38
PR
Apr 9
Minot Early Bird
200 Meters
1.
12
Dawson Hawkinson
21.88
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
2.
11
Drew Henriksen
23.01
May 16
WDA Last Chance
11
Hudson Schroeder
23.01
Apr 22
Pierre American Legion Relays
4.
10
Jeran McNichols
23.39
Apr 28
Bismarck Boys Invite
5.
12
Charles Humann
23.66
PR
May 16
WDA Last Chance
6.
9
Dash Ohlsen
23.79
May 21
West Region Meet
7.
11
Mason Huber
23.93
PR
May 10
BPS Twilight
8.
12
Casey Philips
24.17
PR
May 10
BPS Twilight
9.
12
Gannon McGregor
24.21
May 16
WDA Last Chance
10.
9
Michael Leier
24.49
May 10
BPS Twilight
11.
9
Lucas McNichols
24.54
May 10
BPS Twilight
12.
8
Deegan Staudinger
24.57
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
13.
11
Louis-Francois Belanger
24.83
Apr 28
Bismarck Boys Invite
14.
9
Logan Dockter
24.93
PR
May 10
BPS Twilight
9
Dawson Balzer
24.93
PR
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
16.
9
Kalen Gietzen
25.78
PR
May 10
BPS Twilight
17.
12
Michael Griffin
25.95
Apr 9
Minot Early Bird
18.
9
Ross Fischer
26.52
PR
May 10
BPS Twilight
400 Meters
1.
12
Dawson Hawkinson
49.70
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
11
Drew Henriksen
50.78
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
3.
12
Charles Humann
51.65
PR
May 10
BPS Twilight
4.
9
Michael Leier
52.18
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
5.
10
Preston Lemar
53.78
May 16
WDA Last Chance
6.
9
Dash Ohlsen
54.94
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
7.
9
Dawson Balzer
55.23
Apr 22
Pierre American Legion Relays
8.
12
Casey Philips
55.28
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
9.
12
Carter Sims
57.04
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
10.
9
Logan Dockter
58.12
PR
May 3
Mar Club Boys Invite
800 Meters
1.
11
Brady Korsmo
1:55.02
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
10
Parker Hintz
1:57.04
May 10
BPS Twilight
3.
12
Noah Cowley
2:03.94
PR
May 10
BPS Twilight
4.
9
Dawson Balzer
2:07.05
May 10
BPS Twilight
5.
10
Preston Lemar
2:07.77
PR
May 3
Mar Club Boys Invite
6.
12
Jaxsyn Olson
2:10.30
PR
May 10
BPS Twilight
7.
8
Austin Wick
2:10.34
May 21
West Region Meet
8.
10
Peyton Sims
2:10.70
May 21
West Region Meet
9.
10
Tyler Wahl
2:15.88
May 3
Mar Club Boys Invite
10.
12
Carter Sims
2:16.07
Apr 9
Minot Early Bird
11.
8
Brennan Greff
2:17.15
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
12.
9
Connor Ensign
2:18.10
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
13.
9
Jakson Ensign
2:19.56
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
14.
10
Djiby Diallo
2:24.80
Apr 9
Minot Early Bird
15.
9
Matthew Volk
2:26.52
Apr 22
Pierre American Legion Relays
16.
9
Gabriel Hamlin
2:28.15
PR
May 3
Mar Club Boys Invite
17.
9
Toby Fox
2:40.48
Apr 9
Minot Early Bird
1600 Meters
1.
11
Brady Korsmo
4:14.77
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
10
Parker Hintz
4:16.51
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
3.
12
Noah Cowley
4:40.79
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
4.
10
Djiby Diallo
4:46.04
May 10
BPS Twilight
5.
10
Tyler Wahl
4:49.16
Apr 22
Pierre American Legion Relays
6.
12
Jaxsyn Olson
4:49.25
PR
Apr 9
Minot Early Bird
7.
10
Peyton Sims
4:53.22
May 10
BPS Twilight
8.
8
Brennan Greff
4:55.63
May 21
West Region Meet
9.
9
Jakson Ensign
4:57.51
May 21
West Region Meet
10.
9
Connor Ensign
4:58.07
May 21
West Region Meet
11.
9
Matthew Volk
5:22.01
May 10
BPS Twilight
12.
12
Carter Sims
5:27.87
May 16
WDA Last Chance
13.
9
Gabriel Hamlin
5:33.21
PR
Apr 9
Minot Early Bird
14.
9
Toby Fox
5:59.56
PR
May 10
BPS Twilight
3200 Meters
1.
11
Brady Korsmo
9:23.83
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
10
Parker Hintz
9:32.02
PR
May 21
West Region Meet
3.
10
Tyler Wahl
10:02.13
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
4.
12
Jaxsyn Olson
10:04.86
PR
May 16
WDA Last Chance
5.
10
Djiby Diallo
10:24.63
May 10
BPS Twilight
6.
8
Owen Hintz
10:28.79
May 21
West Region Meet
7.
12
Noah Cowley
10:35.46
May 16
WDA Last Chance
110m Hurdles - 39"
1.
10
Jeran McNichols
15.44
May 3
Mar Club Boys Invite
300m Hurdles - 36"
1.
11
Drew Henriksen
39.82
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
10
Jeran McNichols
40.16
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
3.
9
Dash Ohlsen
46.95
PR
May 3
Mar Club Boys Invite
4x100 Relay
1.
Hudson Schroeder
Dawson Hawkinson
Jeran McNichols
Ty Allen
42.73
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Hudson Schroeder
Dawson Hawkinson
Ty Allen
Jeran McNichols
42.79
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
Hudson Schroeder
Dawson Hawkinson
Ty Allen
Kolby Johnson
43.52
Apr 9
Minot Early Bird
4.
Casey Philips
Szczur Alexander
Louis-Francois Belanger
Gannon McGregor
46.03
Apr 28
Bismarck Boys Invite
5.
9
Dash Ohlsen
Lucas McNichols
Michael Leier
Dawson Balzer
46.32
Apr 28
Bismarck Boys Invite
6.
9
Szczur Alexander
Dash Ohlsen
Michael Leier
Lucas McNichols
46.81
May 3
Mar Club Boys Invite
7.
9
Michael Leier
Lucas McNichols
Dash Ohlsen
Logan Dockter
47.38
Apr 9
Minot Early Bird
8.
Christian Walsh
Kalen Gietzen
Ross Fischer
Braxton Just
48.32
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
4x200 Relay -
1.
Jeran McNichols
Drew Henriksen
Charles Humann
Dash Ohlsen
1:29.80
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Dawson Hawkinson
Hudson Schroeder
Ty Allen
Jeran McNichols
1:30.24
Apr 28
Bismarck Boys Invite
3.
Drew Henriksen
Jeran McNichols
Mason Huber
Charles Humann
1:32.55
May 16
WDA Last Chance
4.
Drew Henriksen
Jeran McNichols
Casey Philips
Dash Ohlsen
1:34.16
Apr 22
Pierre American Legion Relays
5.
Charles Humann
Drew Henriksen
Jeran McNichols
Dash Ohlsen
1:34.40
May 21
West Region Meet
6.
9
Dawson Balzer
Logan Dockter
Lucas McNichols
Dash Ohlsen
1:35.97
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
7.
Charles Humann
Casey Philips
Carter Sims
Gannon McGregor
1:37.50
May 3
Mar Club Boys Invite
8.
9
Michael Leier
Dash Ohlsen
Logan Dockter
Dawson Balzer
1:37.56
Apr 9
Minot Early Bird
9.
9
Michael Leier
Dawson Balzer
Dash Ohlsen
Logan Dockter
1:38.26
May 3
Mar Club Boys Invite
4x400 Relay
1.
Charles Humann
Drew Henriksen
Preston Lemar
Dawson Hawkinson
3:26.57
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Michael Leier
Drew Henriksen
Charles Humann
Preston Lemar
3:28.20
May 21
West Region Meet
3.
Charles Humann
Drew Henriksen
Preston Lemar
Michael Leier
3:32.40
Apr 28
Bismarck Boys Invite
4.
Charles Humann
Preston Lemar
Drew Henriksen
Dawson Hawkinson
3:34.15
May 16
WDA Last Chance
5.
Drew Henriksen
Charles Humann
Preston Lemar
Dawson Balzer
3:35.87
Apr 9
Minot Early Bird
6.
Logan Dockter
Dash Ohlsen
Charles Humann
Michael Leier
3:39.88
May 10
BPS Twilight
7.
Charles Humann
Dash Ohlsen
Dawson Balzer
Preston Lemar
3:42.14
May 3
Mar Club Boys Invite
8.
Brady Korsmo
Parker Hintz
Noah Cowley
Carter Sims
3:42.98
May 16
WDA Last Chance
9.
Jeran McNichols
Drew Henriksen
Hudson Schroeder
Charles Humann
3:43.30
May 7
Howard Wood Dakota Relays
10.
9
Michael Leier
Dawson Balzer
Logan Dockter
Dash Ohlsen
3:46.37
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
11.
Parker Hintz
Brady Korsmo
Djiby Diallo
Tyler Wahl
3:50.98
Apr 9
Minot Early Bird
12.
Michael Leier
Noah Cowley
Carter Sims
Jeran McNichols
3:51.59
Apr 9
Minot Early Bird
13.
Dawson Balzer
Connor Ensign
Tyler Wahl
Carter Sims
3:59.25
Apr 28
Bismarck Boys Invite
14.
Dash Ohlsen
Gannon McGregor
Jeran McNichols
Louis-Francois Belanger
4:01.25
Apr 28
Bismarck Boys Invite
15.
Jakson Ensign
Casey Philips
Noah Cowley
Peyton Sims
4:02.02
Apr 28
Bismarck Boys Invite
16.
Relay Team
4:02.14
Apr 9
Minot Early Bird
4x800 Relay
1.
Parker Hintz
Noah Cowley
Dawson Balzer
Preston Lemar
8:14.36
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Noah Cowley
Preston Lemar
Parker Hintz
Brady Korsmo
8:14.87
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
Noah Cowley
Preston Lemar
Dawson Balzer
Parker Hintz
8:30.17
May 21
West Region Meet
4.
Brennan Greff
Austin Wick
Peyton Sims
Djiby Diallo
8:48.26
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
5.
Jaxsyn Olson
Peyton Sims
Djiby Diallo
Tyler Wahl
8:54.57
May 3
Mar Club Boys Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Logan Dockter
Lucas McNichols
Casey Philips
Carter Sims
3:58.66
Apr 22
Pierre American Legion Relays
Shot Put - 12lb
1.
9
Jack Shaffer
48' 9.5
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
2.
12
Brayden Moran
46' 0
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
3.
11
Jake Hettinger
43' 9
May 10
BPS Twilight
4.
12
Isaiah Huus
43' 4
PR
May 10
BPS Twilight
5.
11
Matt Iron Boulder
42' 10
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
6.
12
Scott Gotta
41' 1
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
7.
9
Kaden Fitterer
40' 7
Apr 28
Bismarck Boys Invite
8.
10
Ethan Brees
40' 6
Apr 28
Bismarck Boys Invite
9.
10
Kaden Overson
39' 5.5
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
10.
10
Garen Crouse
34' 11
May 10
BPS Twilight
11.
9
Jermiah Jeno
32' 1
PR
May 10
BPS Twilight
12.
9
Bentley Wipperling
28' 10
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
13.
10
Christian Hilebichuk
27' 7
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
14.
9
Ty Moran
26' 6
PR
May 10
BPS Twilight
15.
9
Talon Good Bird
26' 3
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
Discus - 1.6kg
1.
11
Jake Hettinger
141' 5
May 16
WDA Last Chance
2.
12
Brayden Moran
130' 1
May 16
WDA Last Chance
3.
11
Matt Iron Boulder
130' 0
May 16
WDA Last Chance
4.
9
Kaden Fitterer
129' 10
May 10
BPS Twilight
5.
9
Jack Shaffer
129' 7
May 3
Mar Club Boys Invite
6.
10
Ethan Brees
122' 8
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
7.
10
Kaden Overson
111' 10
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
8.
10
Garen Crouse
108' 10
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
9.
9
Bentley Wipperling
83' 9
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
10.
9
Jermiah Jeno
77' 0
PR
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
11.
9
Ty Moran
73' 0
PR
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
12.
10
Christian Hilebichuk
62' 9
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
13.
9
Talon Good Bird
57' 1
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
Javelin - 800g
1.
10
Preston Lemar
169' 10
May 16
WDA Last Chance
2.
12
Ethan Stotz
155' 4
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
3.
11
Mason Huber
135' 1
PR
May 16
WDA Last Chance
4.
10
Christian Walsh
125' 10
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
5.
10
Kaden Overson
121' 11
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
6.
12
Scott Gotta
116' 1
PR
May 10
BPS Twilight
7.
9
Bentley Wipperling
89' 7
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
8.
10
Garen Crouse
88' 2
May 16
Sophomore WDA (Boys Only)
High Jump
1.
11
Ty Allen
6' 0
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
12
Ethan Stotz
6' 0
May 7
Hunter Seifert Memorial
3.
12
Kyler Scott
5' 10
May 7
Hunter Seifert Memorial
4.
9
Mason Marquart
5' 8
May 16
WDA Last Chance
5.
10
Preston Lemar
5' 6
Apr 9
Minot Early Bird
6.
9
Lucas McNichols
5' 4
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
Pole Vault
1.
12
Alec Wardner
13' 3
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
12
Gavin Maher
12' 6
PR
May 16
WDA Last Chance
12
Michael Griffin
12' 6
PR
May 21
West Region Meet
4.
11
Drew Mitzel
12' 0
May 21
West Region Meet
5.
9
Gabriel Hamlin
11' 0
May 7
Hunter Seifert Memorial
Long Jump
1.
11
Hudson Schroeder
22' 6
Apr 22
Pierre American Legion Relays
2.
11
Ty Allen
21' 10
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
12
Gannon McGregor
20' 7.5
PR
May 21
West Region Meet
4.
8
Deegan Staudinger
20' 3
May 21
West Region Meet
5.
9
Lucas McNichols
19' 5
May 3
Mar Club Boys Invite
6.
12
Kolby Johnson
19' 0.5
PR
Apr 9
Minot Early Bird
7.
11
Maxwell Freitag
18' 2
May 3
Mar Club Boys Invite
8.
10
Braxton Just
18' 0
Apr 28
Bismarck Boys Invite
9.
10
Christian Walsh
17' 5
May 3
Mar Club Boys Invite
10.
9
Ross Fischer
16' 9
PR
May 10
BPS Twilight
11.
9
William Pollert
15' 1.5
PR
May 10
BPS Twilight
12.
9
Rowan Grinnsteinner
12' 9.25
PR
Apr 28
Bismarck Boys Invite
Triple Jump
1.
11
Ty Allen
44' 10.5
PR
May 16
WDA Last Chance
2.
10
Christian Walsh
39' 6.25
PR
May 21
West Region Meet
3.
10
Preston Lemar
39' 4
PR
May 3
Mar Club Boys Invite
4.
11
Hudson Schroeder
39' 0
May 10
BPS Twilight
5.
9
Lucas McNichols
38' 6
PR
May 3
Mar Club Boys Invite
6.
9
Ross Fischer
37' 0
PR
May 10
BPS Twilight
7.
10
Braxton Just
36' 8
May 10
BPS Twilight
Womens
100 Meters
1.
12
Kendall Berg
12.64
May 16
WDA Last Chance
2.
8
Jilian Quale
12.85
May 16
WDA Last Chance
3.
12
Cassy Praska
12.88
PR
May 16
WDA Last Chance
4.
9
Katelyn Luther
13.41
May 3
BPS Girls Invite
5.
10
Ajaye Gill
13.52
May 10
BPS Twilight
6.
10
Maddy Wald
13.84
PR
May 3
BPS Girls Invite
7.
10
Kendra Dockter
13.87
PR
May 10
BPS Twilight
8.
10
Addison Miller
14.05
May 3
BPS Girls Invite
9.
9
Daytona Haugen
14.13
PR
May 10
BPS Twilight
10.
10
Cambrie Fischer
14.16
Apr 22
Pierre American Legion Relays
11.
9
Bryleigh Praska
14.19
May 16
WDA Last Chance
12.
12
Aissata Soumare
15.31
PR
May 16
WDA Last Chance
13.
9
Aubrie Overson
16.12
May 10
BPS Twilight
14.
9
McKenzie Meyers
16.36
May 10
BPS Twilight
15.
9
Maddy Fitterer
16.46
PR
Apr 28
Mandan Girls Invite
16.
9
Nora Harrington
16.70
PR
Apr 9
Minot Early Bird
17.
10
Abby Totoritis
17.05
PR
May 3
BPS Girls Invite
18.
9
Samah Konneh
17.57
PR
Apr 28
Mandan Girls Invite
19.
9
Alexis Aicher
18.03
PR
Apr 9
Minot Early Bird
200 Meters
1.
12
Kendall Berg
26.35
(2.3)
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
12
Cassy Praska
26.73
(1.8)
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
3.
9
Katelyn Luther
28.80
PR
Apr 9
Minot Early Bird
4.
8
Jilian Quale
29.60
May 10
BPS Twilight
5.
9
Daytona Haugen
29.71
PR
Apr 28
Mandan Girls Invite
6.
9
Bryleigh Praska
29.95
May 3
BPS Girls Invite
7.
10
Addison Miller
30.74
Apr 28
Mandan Girls Invite
8.
10
Cambrie Fischer
30.86
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
9.
12
Aissata Soumare
33.24
May 16
WDA Last Chance
10.
9
Aubrie Overson
33.79
May 10
BPS Twilight
11.
9
McKenzie Meyers
34.63
PR
May 10
BPS Twilight
12.
9
Maddy Fitterer
34.74
PR
Apr 28
Mandan Girls Invite
13.
9
Samah Konneh
34.77
PR
Apr 9
Minot Early Bird
14.
9
Nora Harrington
36.52
PR
Apr 9
Minot Early Bird
15.
10
Abby Totoritis
40.40
PR
Apr 9
Minot Early Bird
400 Meters
1.
10
Emerson Carufel
1:04.41
PR
Apr 28
Mandan Girls Invite
2.
12
Cassy Praska
1:04.75
PR
Apr 9
Minot Early Bird
3.
11
Maya Sanford
1:09.04
PR
May 3
BPS Girls Invite
4.
11
Bergen Ackerman
1:13.01
PR
May 16
WDA Last Chance
5.
10
Addison Miller
1:19.26
May 21
West Region Meet
800 Meters
1.
9
Taya Fettig
2:22.69
May 16
WDA Last Chance
2.
10
Bayla Weigel
2:26.91
May 16
WDA Last Chance
3.
10
Dalila Sharp
2:30.52
PR
May 10
BPS Twilight
4.
12
Alice Brownotter
2:45.55
Apr 28
Mandan Girls Invite
5.
9
Avery Prokop
2:45.87
PR
Apr 9
Minot Early Bird
6.
9
Rita Wise Spirit
2:50.11
PR
Apr 9
Minot Early Bird
7.
11
Maya Sanford
2:50.57
Apr 9
Minot Early Bird
8.
11
Bergen Ackerman
2:56.23
Apr 28
Mandan Girls Invite
9.
9
Lucy Wisthoff
2:59.09
Apr 9
Minot Early Bird
1600 Meters
1.
10
Bayla Weigel
5:17.70
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
9
Taya Fettig
5:29.90
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
3.
10
Dalila Sharp
5:41.44
May 21
West Region Meet
4.
10
Zoe Reichenberger
5:43.80
May 16
WDA Last Chance
5.
9
Rita Wise Spirit
5:45.36
PR
Apr 28
Mandan Girls Invite
6.
9
Lucy Wisthoff
5:53.42
PR
May 16
WDA Last Chance
7.
10
Sophia Ness
5:59.60
Apr 9
Minot Early Bird
3200 Meters
1.
10
Bayla Weigel
11:21.55
PR
May 7
Howard Wood Dakota Relays
2.
10
Zoe Reichenberger
12:01.87
May 21
West Region Meet
3.
10
Sophia Ness
12:23.58
PR
May 16
WDA Last Chance
4.
9
Rita Wise Spirit
12:35.91
PR
May 10
BPS Twilight
5.
10
Dalila Sharp
12:53.28
Apr 22
Pierre American Legion Relays
100m Hurdles - 30"
1.
10
Maddy Wald
17.36
PR
May 3
BPS Girls Invite
2.
9
Katelyn Luther
17.85
PR
May 3
BPS Girls Invite
3.
10
Kendra Dockter
18.27
Apr 9
Minot Early Bird
4.
9
Mia Peterson
18.37
PR
May 3
BPS Girls Invite
5.
10
Dru Deibert
19.59
PR
Apr 9
Minot Early Bird
100m Hurdles - 33"
1.
12
Amy Stringer
16.35
(1.8)
PR
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
10
Maddy Wald
17.33
PR
May 10
BPS Twilight
3.
9
Katelyn Luther
18.09
PR
May 10
BPS Twilight
4.
10
Kendra Dockter
18.24
May 10
BPS Twilight
5.
9
Mia Peterson
18.27
PR
May 10
BPS Twilight
300m Hurdles - 30"
1.
12
Amy Stringer
49.69
PR
May 16
WDA Last Chance
2.
10
Morgan Johnson-Colbert
54.13
Apr 9
Minot Early Bird
3.
9
Katelyn Luther
55.75
PR
Apr 22
Pierre American Legion Relays
4.
10
Kendra Dockter
56.31
Apr 9
Minot Early Bird
4x100 Relay
1.
Cassy Praska
Kendall Berg
Jilian Quale
Emery Schmitz
50.54
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Cassy Praska
Kendall Berg
Ajaye Gill
Jilian Quale
50.66
May 16
WDA Last Chance
3.
Cassy Praska
Kendall Berg
Ajaye Gill
Emery Schmitz
50.85
Apr 22
Pierre American Legion Relays
4.
Cassy Praska
Kendall Berg
Ajaye Gill
Amy Stringer
51.88
May 7
Howard Wood Dakota Relays
5.
Addison Miller
Katelyn Luther
Maddy Wald
Jilian Quale
52.48
May 10
BPS Twilight
6.
Addison Miller
Katelyn Luther
Maddy Wald
Jane Hubbard
54.31
May 16
WDA Last Chance
7.
Cambrie Fischer
Morgan Johnson-Colbert
Kendra Dockter
Dru Deibert
54.61
Apr 28
Mandan Girls Invite
4x200 Relay -
1.
Cassy Praska
Kendall Berg
Katelyn Luther
Jilian Quale
1:46.47
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Cassy Praska
Kendall Berg
Ajaye Gill
Katelyn Luther
1:48.91
May 3
BPS Girls Invite
3.
Cassy Praska
Kendall Berg
Jilian Quale
Katelyn Luther
1:49.61
May 21
West Region Meet
4.
Cassy Praska
Kendall Berg
Ajaye Gill
Amy Stringer
1:50.72
May 7
Howard Wood Dakota Relays
5.
Addison Miller
Bryleigh Praska
Daytona Haugen
Dru Deibert
1:58.27
May 10
BPS Twilight
6.
Addison Miller
Bryleigh Praska
Dru Deibert
Daytona Haugen
1:59.86
May 3
BPS Girls Invite
4x400 Relay
1.
Amy Stringer
Emerson Carufel
Katelyn Luther
Jilian Quale
4:27.23
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
2.
Bergen Ackerman
Amy Stringer
Maya Sanford
Emerson Carufel
4:29.30
May 21
West Region Meet
3.
Dalila Sharp
Rita Wise Spirit
Bayla Weigel
Taya Fettig
4:35.97
Apr 28
Mandan Girls Invite
4.
Amy Stringer
Dalila Sharp
Sophia Ness
Emerson Carufel
4:41.57
Apr 9
Minot Early Bird
5.
Zoe Reichenberger
Rita Wise Spirit
Lucy Wisthoff
Maya Sanford
4:56.67
May 3
BPS Girls Invite
6.
Avery Prokop
Zoe Reichenberger
Bergen Ackerman
Maya Sanford
4:57.02
Apr 9
Minot Early Bird
4x800 Relay
1.
Dalila Sharp
Bayla Weigel
Sophia Ness
Taya Fettig
10:01.44
May 10
BPS Twilight
2.
Dalila Sharp
Bayla Weigel
Zoe Reichenberger
Taya Fettig
10:23.42
Apr 22
Pierre American Legion Relays
3.
Dalila Sharp
Emerson Carufel
Taya Fettig
Sophia Ness
10:27.47
May 7
Howard Wood Dakota Relays
4.
Sophia Ness
Zoe Reichenberger
Avery Prokop
Lucy Wisthoff
10:39.88
May 21
West Region Meet
5.
Avery Prokop
Alice Brownotter
Emerson Carufel
Bergen Ackerman
11:11.19
May 3
BPS Girls Invite
6.
Avery Prokop
Emerson Carufel
Bergen Ackerman
Maya Sanford
11:12.35
Apr 28
Mandan Girls Invite
7.
Emerson Carufel
Rita Wise Spirit
Bergen Ackerman
Maya Sanford
11:23.26
May 10
BPS Twilight
Shot Put - 4kg
1.
11
Katelyn Rath
39' 9.5
Apr 22
Pierre American Legion Relays
2.
12
Kaylynn Red Tomahawk
37' 9
PR
May 10
BPS Twilight
3.
10
Tayla Andersen
36' 10.75
Apr 22
Pierre American Legion Relays
4.
10
Raya Rood
34' 11
May 10
BPS Twilight
5.
10
Brielle Wrangham
34' 6
May 10
BPS Twilight
6.
9
Lizzy Kerzman
32' 1
May 3
BPS Girls Invite
7.
9
Mya Williams
31' 9
May 10
BPS Twilight
9
Jayde Madson
31' 9
May 16
WDA Last Chance
9.
10
Sam Richardson
27' 11
May 10
BPS Twilight
10.
10
Brinley Buechler
27' 10.5
May 16
WDA Last Chance
11.
9
Adrian Mahoney
26' 8
PR
May 10
BPS Twilight
12.
10
Lexi Beckler
26' 6
May 10
BPS Twilight
13.
9
Ahviana Harris
25' 8
PR
May 16
WDA Last Chance
14.
10
Addysen Geerdes
24' 6
PR
May 10
BPS Twilight
15.
12
Journey Oban
24' 1
PR
May 16
WDA Last Chance
16.
12
Kahlan Hamlin
23' 8
Apr 28
Mandan Girls Invite
17.
9
Lexi Schlafman
22' 8
PR
May 10
BPS Twilight
18.
10
Leigha Kendall-Margowarth
20' 3
PR
May 16
WDA Last Chance
Discus - 1kg
1.
12
Kaylynn Red Tomahawk
135' 1
PR
May 3
BPS Girls Invite
2.
10
Tayla Andersen
126' 8
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
3.
10
Raya Rood
119' 8
May 3
BPS Girls Invite
4.
11
Katelyn Rath
118' 9
May 3
BPS Girls Invite
5.
9
Lizzy Kerzman
114' 0
May 3
BPS Girls Invite
6.
9
Jayde Madson
103' 2
May 16
WDA Last Chance
7.
10
Brinley Buechler
99' 0
PR
May 16
WDA Last Chance
8.
9
Adrian Mahoney
92' 9
May 16
WDA Last Chance
9.
9
Mya Williams
91' 5
May 10
BPS Twilight
10.
10
Sam Richardson
90' 10
May 3
BPS Girls Invite
11.
10
Brielle Wrangham
87' 9
Apr 28
Mandan Girls Invite
12.
12
Kahlan Hamlin
81' 8
PR
May 3
BPS Girls Invite
13.
9
Sydney Kiefer
73' 3
PR
Apr 9
Minot Early Bird
14.
10
Lexi Beckler
71' 1
May 10
BPS Twilight
15.
9
Ahviana Harris
69' 2
PR
Apr 9
Minot Early Bird
16.
9
Lexi Schlafman
67' 8
PR
May 10
BPS Twilight
17.
10
Addysen Geerdes
66' 11
May 16
WDA Last Chance
18.
10
Leigha Kendall-Margowarth
64' 8
PR
May 16
WDA Last Chance
19.
12
Journey Oban
59' 10
PR
May 16
WDA Last Chance
20.
10
Faith Schlecht
34' 0
PR
Apr 9
Minot Early Bird
Javelin - 600g
1.
10
Morgan Johnson-Colbert
122' 6
May 10
BPS Twilight
2.
10
Cambrie Fischer
116' 2
May 28
NDHSAA State A Track & Field Meet
3.
10
Tayla Andersen
105' 7
PR
May 16
WDA Last Chance
4.
10
Raya Rood
91' 0
May 21
West Region Meet
5.
9
Mya Williams
76' 0
May 3
BPS Girls Invite
6.
12
Kahlan Hamlin
72' 4
PR
May 16
WDA Last Chance
7.
9
Lizzy Kerzman
45' 5
PR
Apr 28
Mandan Girls Invite
High Jump
1.
8
Jordyn Rood
5' 1
May 16
WDA Last Chance
12
Lexi Hagen
5' 1
May 7
Hunter Seifert Memorial
3.
9
Katelyn Luther
4' 9
PR
May 16
WDA Last Chance
9
Sierra Lacoe
4' 9
PR
Apr 9
Minot Early Bird
12
Jamila Williams
4' 9
Apr 9
Minot Early Bird
6.
10
Cambrie Fischer
4' 5
Apr 9
Minot Early Bird
Pole Vault
1.
10
Alyson Krug
9' 9
May 21
West Region Meet
2.
10
Jane Hubbard
7' 9
Apr 9
Minot Early Bird
3.
9
Sydney Kiefer
7' 6
May 7
Hunter Seifert Memorial
Long Jump
1.
10
Ajaye Gill
17' 4.25
May 21
West Region Meet
2.
11
Emmery Schmitz
16' 11.5
Apr 28
Mandan Girls Invite
3.
10
Kennedy Marcus
15' 11.75
May 21
West Region Meet
4.
8
Jilian Quale
15' 6.5
May 16
WDA Last Chance
5.
9
Mia Peterson
15' 4
May 21
West Region Meet
6.
10
Dru Deibert
15' 2
Apr 28
Mandan Girls Invite
7.
12
Jamila Williams
14' 8
Apr 28
Mandan Girls Invite
10
Jane Hubbard
14' 8
May 16
WDA Last Chance
9.
10
Addison Miller
14' 7
PR
Apr 28
Mandan Girls Invite
10.
10
Cambrie Fischer
14' 4.5
May 3
BPS Girls Invite
Triple Jump
1.
10
Ajaye Gill
35' 3.5
May 21
West Region Meet
2.
10
Kennedy Marcus
34' 9
May 21
West Region Meet
3.
10
Cambrie Fischer
32' 3
May 10
BPS Twilight
4.
9
Mia Peterson
32' 2
May 16
WDA Last Chance
5.
10
Dru Deibert
31' 10
Apr 28
Mandan Girls Invite
6.
10
Jane Hubbard
31' 5
Apr 9
Minot Early Bird
7.
10
Addison Miller
30' 3
Apr 28
Mandan Girls Invite
*Recent improvement