Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2004
2002
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Ethan Dudla
12.06
PR
May 18
Schuylerville Classic
2.
10
Chris Hamilton
12.37
Apr 28
Hudson Falls Invite
3.
12
Bobby Flike
12.44
PR
May 16
Wasaren League Championships
4.
10
Garet Weismore
13.61
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
200 Meters
1.
12
Bobby Flike
25.22
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
10
Chris Hamilton
25.74
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
400 Meters
1.
12
Nick Dunn
55.78
PR
May 16
Wasaren League Championships
800 Meters
1.
9
Ian Ceipel
2:14.75
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
12
Riley Ceipel
2:16.30
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
3.
11
Phillip Chan
2:58.91
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
1500 Meters
1.
12
Robert Stevens
5:00.79
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
10
Matt Chichester
7:07.52
PR
May 16
Wasaren League Championships
1600 Meters
1.
9
Ethan Jaynes
5:06.71
Apr 28
Hudson Falls Invite
2.
12
Chris Cancilla
6:19.75
PR
May 16
Wasaren League Championships
1 Mile
1.
12
Chris Cancilla
5:48.56
PR
May 18
Schuylerville Classic
3200 Meters
1.
9
Ethan Jaynes
10:48.33
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
12
Chris Cancilla
13:15.55
PR
May 16
Wasaren League Championships
110m Hurdles - 39"
1.
10
Brendan Russom
17.20
May 18
Schuylerville Classic
2.
12
Brian Wright
17.75
PR
May 18
Schuylerville Classic
3.
12
Robert Stevens
20.16
PR
May 18
Schuylerville Classic
4.
10
Matt Chichester
22.62
PR
May 16
Wasaren League Championships
400m Hurdles - 36"
1.
10
Lucas Dunn
1:06.04
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
2.
12
Brian Wright
1:09.41
PR
May 16
Wasaren League Championships
2k Steeplechase
1.
9
Ethan Jaynes
6:57.8h
PR
May 18
Schuylerville Classic
2.
9
Brahe Gazzelli
7:11.6h
PR
May 18
Schuylerville Classic
3k Steeplechase
1.
9
Ethan Jaynes
11:20.7h
May 16
Wasaren League Championships
2.
9
Brahe Gazzelli
11:23.5h
PR
May 16
Wasaren League Championships
4x100 Relay
1.
-
Bobby Flike
Ethan Dudla
Nick Dunn
Brian Wright
46.98
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
-
Ethan Dudla
Nick Dunn
Brian Wright
Bobby Flike
47.01
May 18
Schuylerville Classic
3.
-
Ethan Dudla
Nick Dunn
Bobby Flike
Brian Wright
47.17
May 16
Wasaren League Championships
4x200 Relay -
1.
-
Bobby Flike
Brian Wright
Chris Hamilton
Nick Dunn
1:40.04
May 18
Schuylerville Classic
4x400 Relay
1.
-
Lucas Dunn
Nick Dunn
Bobby Flike
Frank Markowski
3:43.72
May 16
Wasaren League Championships
4x800 Relay
1.
-
Ian Ceipel
Riley Ceipel
Lucas Dunn
Brahe Gazzelli
9:04.38
May 16
Wasaren League Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Lucas Dunn
Peter Stevens
Chris Hamilton
Ian Ceipel
4:03.72
May 18
Schuylerville Classic
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Brahe Gazzelli
Bobby Flike
Jameson Martin
Ethan Jaynes
12:03.39
May 18
Schuylerville Classic
Shot Put - 12lb
1.
11
Mike Mayo
37' 7
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
10
Austen Coon
34' 11
PR
May 16
Wasaren League Championships
3.
11
Brandon Kourey
33' 8
PR
May 18
Schuylerville Classic
4.
10
Hunter Lape
32' 6
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
5.
10
Bobby Morris
31' 10.5
PR
May 18
Schuylerville Classic
6.
12
Robert Stevens
30' 11
PR
May 18
Schuylerville Classic
7.
10
Matt Chichester
24' 7.25
PR
May 16
Wasaren League Championships
Discus - 1.6kg
1.
11
Mike Mayo
110' 9
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
10
Bobby Morris
92' 1
PR
May 18
Schuylerville Classic
3.
10
Ryan McCleave
86' 3
PR
May 18
Schuylerville Classic
4.
11
Brandon Kourey
71' 3
PR
May 18
Schuylerville Classic
Javelin - 800g
1.
10
Lucas Dunn
107' 7
PR
May 18
Schuylerville Classic
2.
10
Peter Stevens
80' 3
PR
May 18
Schuylerville Classic
3.
11
Mike Mayo
77' 7
PR
May 18
Schuylerville Classic
4.
11
Brandon Kourey
72' 1
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
High Jump
1.
10
David Giallonardo
5' 9
Apr 28
Hudson Falls Invite
12
Nick Dunn
5' 9
PR
May 16
Wasaren League Championships
3.
12
Robert Stevens
5' 4.25
PR
May 16
Wasaren League Championships
4.
10
Matt Chichester
5' 1.75
May 16
Wasaren League Championships
5.
9
Spencer Mayo
4' 6
PR
May 18
Schuylerville Classic
Pole Vault
1.
12
Frank Markowski
9' 6
PR
May 16
Wasaren League Championships
10
Peter Stevens
9' 6
PR
May 16
Wasaren League Championships
3.
10
Chris Hamilton
8' 6
Apr 28
Hudson Falls Invite
Long Jump
1.
12
Frank Markowski
18' 2.25
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
12
Robert Stevens
17' 11.5
PR
May 16
Wasaren League Championships
3.
10
Peter Stevens
17' 8.5
PR
May 16
Wasaren League Championships
4.
12
Ethan Dudla
17' 0.5
PR
May 18
Schuylerville Classic
5.
10
Matt Chichester
14' 5.75
May 16
Wasaren League Championships
6.
9
Spencer Mayo
12' 7
PR
May 18
Schuylerville Classic
7.
10
Brendan Russom
11' 7
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
Triple Jump
1.
12
Frank Markowski
41' 3
PR
Jun 1
NYSPHSAA Section II State Qualifier
2.
10
Peter Stevens
40' 5
PR
May 16
Wasaren League Championships
3.
10
David Giallonardo
36' 0.25
May 16
Wasaren League Championships
4.
9
Spencer Mayo
30' 3.5
PR
May 18
Schuylerville Classic
Pentathlon (Outdoor) -
1.
12
Robert Stevens
2266
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
10
Matt Chichester
1281
PR
May 16
Wasaren League Championships
Womens
100 Meters
1.
10
Brooke Ferrell
13.48
Apr 28
Hudson Falls Invite
2.
10
Adrienne Dudla
13.57
Apr 28
Hudson Falls Invite
3.
8
Leah Moran
14.21
PR
May 18
Schuylerville Classic
200 Meters
1.
10
Brooke Ferrell
28.48
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
9
Erica Nichols
29.02
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
400 Meters
1.
9
Erica Nichols
1:07.05
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
9
Emily Wescott
1:07.84
PR
May 18
Schuylerville Classic
3.
9
Mackenzie Macey
1:09.68
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
800 Meters
1.
11
Jackie Merchant
2:39.18
PR
May 18
Schuylerville Classic
2.
9
Tatyana Dunn
2:50.00
May 16
Wasaren League Championships
3.
9
Emma Cohen
2:56.16
May 16
Wasaren League Championships
4.
12
Sarah Strope
2:56.82
PR
May 16
Wasaren League Championships
1500 Meters
1.
11
Victoria Hathaway
5:06.74
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
2.
9
Emma Cohen
6:00.26
PR
May 16
Wasaren League Championships
3.
9
Erika Oest
6:44.46
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
1 Mile
1.
9
Emma Cohen
6:29.12
PR
May 18
Schuylerville Classic
2.
9
Erika Oest
6:59.76
PR
May 18
Schuylerville Classic
3000 Meters
1.
11
Victoria Hathaway
11:23.86
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
10
Amanda Griffiths
13:09.82
Apr 28
Hudson Falls Invite
100m Hurdles - 33"
1.
9
Carly Jones
18.27
May 16
Wasaren League Championships
2.
9
Emily Wescott
19.89
PR
May 18
Schuylerville Classic
3.
9
Mackenzie Macey
20.03
May 16
Wasaren League Championships
4.
12
Sarah Strope
20.50
PR
May 16
Wasaren League Championships
5.
9
Tatyana Dunn
21.28
May 16
Wasaren League Championships
400m Hurdles - 30"
1.
9
Emily Wescott
1:17.88
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
2.
9
Mackenzie Macey
1:18.21
May 16
Wasaren League Championships
2k Steeplechase
1.
11
Victoria Hathaway
7:41.2h
PR
May 18
Schuylerville Classic
2.
10
Amanda Griffiths
9:32.9h
PR
May 18
Schuylerville Classic
4x100 Relay
1.
-
Adrienne Dudla
Brooke Ferrell
Leah Moran
Erica Nichols
53.78
Apr 28
Hudson Falls Invite
2.
-
Brooke Ferrell
Adrienne Dudla
Erica Nichols
Leah Moran
53.91
May 18
Schuylerville Classic
3.
-
Erica Nichols
Leah Moran
Brooke Ferrell
Adrienne Dudla
54.13
May 16
Wasaren League Championships
4x200 Relay -
1.
-
Adrienne Dudla
Brooke Ferrell
Victoria Hathaway
Erica Nichols
1:55.41
May 18
Schuylerville Classic
4x400 Relay
1.
-
Mackenzie Macey
Jackie Merchant
Erica Nichols
Emily Wescott
4:37.44
May 16
Wasaren League Championships
2.
-
Victoria Hathaway
Jackie Merchant
Erica Nichols
Emily Wescott
4:38.00
Apr 28
Hudson Falls Invite
4x800 Relay
1.
-
Amanda Griffiths
Victoria Hathaway
Jackie Merchant
Erica Nichols
10:45.68
May 16
Wasaren League Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Erica Nichols
Brooke Ferrell
Adrienne Dudla
Victoria Hathaway
4:34.29
May 18
Schuylerville Classic
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Emma Cohen
Emily Wescott
Jackie Merchant
Amanda Griffiths
15:04.47
May 18
Schuylerville Classic
Shot Put - 4kg
1.
9
Tatyana Dunn
20' 2
May 18
Schuylerville Classic
2.
12
Sarah Strope
17' 8
PR
May 16
Wasaren League Championships
Discus - 1kg
1.
10
Samantha McDermott
44' 5
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
Javelin - 600g
1.
9
Erica Nichols
53' 9
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
2.
11
Victoria Hathaway
50' 9
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
3.
10
Madison Mahar
50' 5
PR
May 18
Schuylerville Classic
High Jump
1.
10
Madison Mahar
4' 6
PR
May 16
Wasaren League Championships
10
Samantha McDermott
4' 6
PR
Apr 28
Hudson Falls Invite
3.
9
Tatyana Dunn
4' 3
May 18
Schuylerville Classic
4.
12
Sarah Strope
3' 10
PR
May 16
Wasaren League Championships
Pole Vault
1.
10
Adrienne Dudla
7' 0
May 16
Wasaren League Championships
2.
9
Jessica Koury
6' 6
PR
May 16
Wasaren League Championships
Long Jump
1.
10
Brooke Ferrell
15' 11.25
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
8
Leah Moran
15' 7.25
May 16
Wasaren League Championships
3.
12
Sarah Strope
12' 11.25
PR
May 16
Wasaren League Championships
4.
9
Tatyana Dunn
12' 7.5
May 18
Schuylerville Classic
Triple Jump
1.
8
Leah Moran
33' 9.5
May 18
Schuylerville Classic
2.
9
Carly Jones
28' 0.25
Apr 28
Hudson Falls Invite
Pentathlon (Outdoor) -
1.
9
Tatyana Dunn
1501
PR
May 16
Wasaren League Championships
2.
12
Sarah Strope
1467
PR
May 16
Wasaren League Championships
*Recent improvement