Season:
2018 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
11
Damon Gavett
7.40
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
2.
10
Isaiah Gerhardt
7.41
Feb 19
Section 2 Division III Championships
3.
12
Jason Brizzee
7.44
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
300 Meters
1.
11
Damon Gavett
41.77
PR
Jan 7
Springfield Invitational
2.
12
Jason Brizzee
49.63
Feb 19
Section 2 Division III Championships
600 Meters
1.
10
Nick Yorke
1:30.31
Feb 25
Section 2 State Qualifier
2.
9
Andrew Mummenthy
2:02.34
PR
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
1000 Meters
1.
11
Ethan Chichester
2:57.88
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
3200 Meters
1.
9
Samuel Lasher
11:58.67
Jan 7
Springfield Invitational
55m Hurdles - 39"
1.
10
Isaiah Gerhardt
9.69
Feb 19
Section 2 Division III Championships
200m Hurdles - 36"
1.
10
Isaiah Gerhardt
31.13
Jan 7
Springfield Invitational
2.
11
Alan Sperbeck
32.35
PR
Jan 7
Springfield Invitational
4x200 Relay -
1.
Nick Yorke
Alan Sperbeck
Damon Gavett
Jason Brizzee
1:45.07
Feb 19
Section 2 Division III Championships
2.
Alan Sperbeck
Tucker Farnum
Damon Gavett
Isaiah Gerhardt
1:47.35
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
3.
Alan Sperbeck
Justin Schrom
Nick Yorke
Jason Brizzee
4:01.70
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
4x400 Relay
1.
Ethan Chichester
Samuel Lasher
Oscar Martin
Justin Schrom
4:02.81
Jan 7
Springfield Invitational
2.
Nick Yorke
Alan Sperbeck
Justin Schrom
Ethan Chichester
4:05.31
Feb 19
Section 2 Division III Championships
4x800 Relay
1.
Nick Yorke
Justin Schrom
Ethan Chichester
Jason Brizzee
10:24.78
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
Shot Put - 12lb
1.
10
Smapson Clark
33' 0.5
PR
Jan 7
Springfield Invitational
2.
10
Ross Arvin
28' 1
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
High Jump
1.
10
Justin Schrom
5' 6
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
2.
11
Alan Sperbeck
5' 3
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
Weight Throw - 25lb
1.
10
Smapson Clark
29' 11.25
PR
Jan 7
Springfield Invitational
2.
10
Ross Arvin
27' 1.5
Jan 7
Springfield Invitational
Womens
55 Meter Dash
1.
12
Suzzy Kotoku
8.23
Jan 7
Springfield Invitational
300 Meters
1.
9
Grace Dunham
51.26
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
2.
9
Julia Jock
52.63
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
600 Meters
1.
10
Emily Johnson
1:55.92
Feb 19
Section 2 Division III Championships
2.
10
Samantha Martin
2:09.95
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
1000 Meters
1.
12
Ashley Kubat
3:51.17
Jan 7
Springfield Invitational
2.
10
Samantha Martin
4:04.27
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
1500 Meters
1.
12
Mackenzie Fogel
6:16.52
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
3000 Meters
1.
12
Ashley Kubat
13:01.53
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
55m Hurdles - 33"
1.
12
Naiela Kooyoomjian
10.15
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
200m Hurdles - 30"
1.
12
Naiela Kooyoomjian
32.87
PR
Jan 7
Springfield Invitational
2.
9
Julia Jock
38.50
PR
Jan 7
Springfield Invitational
3.
9
Angelyse Serrano
40.56
PR
Jan 7
Springfield Invitational
4x200 Relay -
1.
Julia Jock
Naiela Kooyoomjian
Grace Dunham
Emily Johnson
2:04.77
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
4x400 Relay
1.
Emily Johnson
Naiela Kooyoomjian
Kendyl Desroches
Grace Dunham
4:51.25
Feb 19
Section 2 Division III Championships
2.
Kendyl Desroches
Grace Dunham
Emily Johnson
Naiela Kooyoomjian
4:52.73
Jan 7
Springfield Invitational
3.
Naiela Kooyoomjian
Grace Dunham
Kendyl Desroches
Samantha Martin
4:56.67
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
4x800 Relay
1.
Kendyl Desroches
Emily Johnson
Ashley Kubat
Mackenzie Fogel
11:36.87
Feb 19
Section 2 Division III Championships
2.
Kendyl Desroches
Mackenzie Fogel
Emily Johnson
Ashley Kubat
11:59.32
Jan 7
Springfield Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Marigrace Gerhardt
32' 9
PR
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
2.
12
Hannah-Rose Foote
22' 11
PR
Jan 7
Springfield Invitational
High Jump
1.
9
Samantha Marasciulo
4' 0
PR
Feb 19
Section 2 Division III Championships
9
Julia Jock
4' 0
PR
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
Pole Vault
1.
11
Flora Lu
6' 0
PR
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
Long Jump
1.
9
Olivia Chamberlain
15' 11.75
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
Triple Jump
1.
9
Olivia Chamberlain
33' 7.5
Jan 28
Section 2 Colonial Council Championship
2.
11
Flora Lu
24' 8
PR
Jan 7
Springfield Invitational
3.
10
Emily Smith
23' 11.25
PR
Jan 7
Springfield Invitational
Weight Throw - 20lb
1.
12
Marigrace Gerhardt
27' 11.5
Jan 7
Springfield Invitational
2.
12
Hannah-Rose Foote
20' 8
PR
Jan 7
Springfield Invitational
*Recent improvement