Season:
2015 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
45 Meter Dash
1.
12
Joe Osaheni
6.04c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
2.
10
Michael Tetrault
6.34c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
55 Meter Dash
1.
12
Shawn Bleichert
6.76
Feb 15
Suburban Council Championships
2.
12
Joe Osaheni
6.82
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
11
Michael Popp
6.92
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
4.
11
Travon Hosley
7.13
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
11
Trevon Hosley
7.14c
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
12
Tristian Sherman
7.14c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
7.
10
Matthe McLaughlin
7.24c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
9
John Bold
7.24c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
9.
10
Varu Ravichandran
8.04c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
10.
10
Lucas Moyer
8.24c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
11.
10
Donovan Moffre
8.44c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
12.
10
Connor Wisniewski
8.94c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
300 Meters
1.
12
Shawn Bleichert
37.66
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
2.
12
Justice Goggin
39.11
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
3.
11
Marcus Brown
39.41
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
4.
12
Joe Osaheni
39.84c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
5.
10
Nicholas Michalowski
40.33
Dec 27
Holiday Challenge
6.
10
Nick Michaelowski
40.73
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
7.
10
Michael Tetrault
41.44c
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
8.
11
Jerad Kosek
41.54c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
9.
10
Nick Cosgrove
42.24c
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
10.
7
Jack Buff
42.54c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
11.
11
Nicholas Marchese
42.61
Feb 15
Suburban Council Championships
12.
12
Nolan Dunn
42.74c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
13.
11
Dom Timpanaro
43.24c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
14.
12
Evan Ernst
43.54c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
15.
10
Theodore Baldyga
45.54c
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
16.
10
Nicholas Hollmer
46.64c
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
17.
10
Sasha Aronowitz
46.94c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
400 Meters
1.
11
Marcus Brown
55.88
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
600 Meters
1.
12
Collin Rowe
1:23.32
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
2.
11
Tyler Schmidt
1:26.53
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
12
Jack Vite
1:26.57
PR
Mar 7
NYSPHSAA Indoor State Championships
4.
11
Mitchell Halpern
1:27.36
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
12
Connor Buhrmeister
1:30.75
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
6.
10
Alex Matson
1:30.9h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
7.
11
Brian Halliday
1:31.07
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
8.
11
Matt Jacques
1:33.8h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
9.
11
Henry Christopher
1:35.4h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
10.
11
Thomas Hulbert
1:36.3h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
11.
8
Evan LaFleche
1:38.5h
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
12.
9
Alex Bianconni
1:40.4h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
13.
10
Josh Lacey
1:41.8h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
14.
12
Kyle McCart
1:43.0h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
15.
11
Marcus Brown
1:43.6h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
16.
12
Connor Terrell
1:45.4h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
800 Meters
1.
11
Tyler Schmidt
2:00.42
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
12
Jack Vite
2:04.98
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
12
Derek Schuster
2:05.12
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
1000 Meters
1.
12
Collin Rowe
2:31.09
PR
Jan 24
New Balance Games
2.
11
Mitchell Halpern
2:32.31
Jan 24
New Balance Games
3.
12
Connor Buhrmeister
2:36.92
PR
Dec 27
Holiday Challenge
4.
12
Jack Vite
2:38.61
PR
Jan 24
New Balance Games
5.
12
Derek Schuster
2:42.10
PR
Dec 27
Holiday Challenge
6.
10
Alex Matson
2:42.19
Dec 19
Jim Mitchell Invitational
7.
12
Nicholas Matson
2:42.44
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
8.
11
Matt Jacques
2:52.75
Dec 27
Holiday Challenge
9.
11
Henry Christopher
2:54.0h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
10.
11
Nick Roig
2:57.0h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
11.
12
Ritesh Lahiri
3:01.7h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
12.
11
Brian Halliday
3:03.1h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
13.
9
Liam Hickey
3:03.4h
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
14.
10
Christop Donnelly
3:03.5h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
15.
10
Josh Lacey
3:05.4h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
16.
10
Jeff Alvarez
3:09.0h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
17.
11
Thomas Hulbert
3:10.4h
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
18.
12
Connor Terrell
3:13.1h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
1600 Meters
1.
11
Mitchell Halpern
4:29.27
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
2.
12
Collin Rowe
4:33.24
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
12
Nicholas Matson
4:33.61
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
4.
11
Tyler Schmidt
4:34.48
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
5.
11
Nick Roig
4:41.68
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
6.
11
Henry Christopher
4:42.78
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
7.
12
Derek Schuster
4:44.7h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
8.
11
Matt Jacques
4:47.4h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
9.
12
Connor Buhrmeister
4:48.7h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
10.
10
Alex Matson
4:53.2h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
11.
12
Ritesh Lahiri
4:54.6h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
12.
9
Liam Hickey
4:58.5h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
13.
11
Brian Halliday
4:59.0h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
14.
10
Josh Lacey
5:00.0h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
15.
9
Matt Vigilante
5:01.2h
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
16.
9
Alex Bianconi
5:01.4h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
17.
9
Alexande Bianconi
5:03.5h
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
18.
12
Kyle McCart
5:05.9h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
19.
11
Thomas Hulbert
5:09.6h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
20.
8
Greg Langone
5:10.3h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
21.
10
Christop Donnelly
5:12.2h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
22.
8
Evan LaFleche
5:19.7h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
23.
10
Aidan Gilpin
5:27.4h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
24.
9
Thomas Michalek
5:34.5h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
1 Mile
1.
12
Collin Rowe
4:23.24
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
11
Mitchell Halpern
4:27.07
Dec 27
Holiday Challenge
3.
12
Connor Buhrmeister
4:35.29
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
4.
10
Alex Matson
4:47.42
Dec 27
Holiday Challenge
5.
9
Matt Vigilante
5:01.56
Dec 27
Holiday Challenge
6.
9
Liam Hickey
5:02.47
Dec 27
Holiday Challenge
7.
8
Evan LaFleche
5:19.73
Dec 27
Holiday Challenge
8.
9
Braedan Van Epps
5:21.53
PR
Dec 27
Holiday Challenge
3000 Meters
1.
11
Henry Christopher
9:15.02
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
12
Nicholas Matson
9:20.89
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
10
Alex Matson
9:21.39
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
4.
12
Ritesh Lahiri
9:37.84
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
5.
11
Matt Jacques
9:40.27
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
6.
9
Liam Hickey
9:47.16
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
7.
9
Alex Bianconi
9:51.83
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
8.
11
Brian Halliday
9:52.17
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
9.
8
Greg Langone
10:10.10
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
10.
9
Matt Vigilante
10:14.81
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
11.
11
Nick Roig
10:15.33
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
12.
9
Braedan Van Epps
10:31.65
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
13.
7
Kyle Groneau
10:40.38
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3200 Meters
1.
11
Mitchell Halpern
9:42.07
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
2.
12
Nicholas Matson
9:48.40
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
11
Henry Christopher
10:01.49
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
4.
12
Ritesh Lahiri
10:38.6h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
5.
9
Alex Bianconi
10:40.94
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
6.
11
Nick Roig
10:43.9h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
7.
10
Alex Matson
10:49.48
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
8.
9
Matt Vigilante
10:51.3h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
9.
9
Liam Hickey
10:51.5h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
10.
8
Greg Langone
10:51.9h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
11.
12
Kyle McCart
11:01.1h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
12.
11
Brian Halliday
11:03.5h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
13.
10
Jeff Alvarez
11:05.3h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
14.
9
Alexande Bianconi
11:08.8h
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
15.
10
Josh Lacey
11:15.48
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
16.
10
Chris Donnelly
11:15.6h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
17.
7
Kyle Groneau
11:31.5h
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
18.
8
Max Hoffman
11:44.8h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
19.
8
Evan LaFleche
12:03.2h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
2 Miles
1.
12
Nicholas Matson
9:46.49
PR
Dec 27
Holiday Challenge
2.
11
Henry Christopher
10:00.93
PR
Dec 27
Holiday Challenge
3.
11
Nick Roig
11:08.05
PR
Dec 27
Holiday Challenge
55m Hurdles - 39"
1.
12
Shawn Bleichert
7.45
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
12
Tristian Sherman
8.04c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
3.
10
Nick Michaelowski
8.37
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
4.
10
Nicholas Michalowski
8.44c
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
5.
10
Nicho Michalowski
8.74c
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
6.
11
Dom Timpanaro
8.91
Feb 15
Suburban Council Championships
7.
12
Connor Terrell
9.54c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
60m Hurdles - 39"
1.
12
Shawn Bleichert
7.93
PR
Mar 13
New Balance Indoor National Championship
1 Mile Steeplechase
1.
12
Connor Buhrmeister
4:48.99
PR
Jan 24
New Balance Games
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:35.55
Dec 27
Holiday Challenge
2.
-
Shawn Bleichert
Marcus Brown
Travon Hosley
Joe Osaheni
1:35.64
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
Joe Osaheni
Marcus Brown
Justice Goggin
Shawn Bleichert
1:39.30
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
4.
Shawn Bleichert
Michael Popp
Michael Tetrault
Travon Hosley
1:40.35
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
Nicholas Marchese
Michael Popp
Nick Dunn
Nolan Dunn
1:46.1h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
6.
Joe Osaheni
Nicholas Michalowski
Tristian Whitehead
Tristian Sherman
1:46.8h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
7.
Nick Dunn
Nicholas Marchese
Evan Ernst
Justin Saxon
1:52.8h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:36.42
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
2.
Tyler Schmidt
Brian Halliday
Marcus Brown
Matt Jacques
3:51.65
Feb 15
Suburban Council Championships
4x800 Relay
1.
-
Connor Buhrmeister
Tyler Schmidt
Mitchell Halpern
Collin Rowe
7:50.48
Mar 13
New Balance Indoor National Championship
2.
-
Connor Buhrmeister
Jack Vite
Mitchell Halpern
Collin Rowe
7:55.98
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
-
Relay Team
8:09.65
Dec 27
Holiday Challenge
4.
Jack Vite
Derek Schuster
Connor Buhrmeister
Tyler Schmidt
8:24.58
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
5.
Jack Vite
Nicholas Matson
Derek Schuster
Alex Matson
8:30.95
Feb 15
Suburban Council Championships
6.
Tyler Schmidt
Henry Christopher
Thomas Hulbert
Connor Terrell
9:07.2h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
7.
Nick Roig
Connor Terrell
Ritesh Lahiri
Derek Schuster
9:15.0h
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
4x1600 Relay
1.
-
Relay Team
18:12.09
Dec 19
Jim Mitchell Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Michael Popp
Justice Goggin
Marcus Brown
Henry Christopher
4:11.0h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
2.
Jaret Blinstrub
Nick Dunn
Nolan Dunn
Connor Terrell
4:28.2h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Connor Buhrmeister
Marcus Brown
Derek Schuster
Ritesh Lahiri
11:39.5h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
Shot Put - 12lb
1.
11
Michael Jeffers
49' 10.75
Feb 15
Suburban Council Championships
2.
12
Daniel Busold
47' 5
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
3.
12
Kyle Bruhns
43' 6
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
4.
12
Tory Cook
42' 2.5
PR
Dec 27
Holiday Challenge
5.
11
Daniel Cherko
42' 1.25
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
6.
11
Kade Lampman
41' 7
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
7.
12
Dylan Altobelli
40' 4
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
8.
9
Christ Bernardine
32' 6.25
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
9.
9
Codi Heidt
32' 3
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
High Jump
1.
12
Dominique Ives
5' 6
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
2.
10
Tristia Whitehead
5' 3
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
10
Tristian Whitehead
5' 3
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
11
Tristan Whitehead
5' 3
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
12
Evan Ernst
5' 0
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
6.
9
James Schauffert
4' 10
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
7.
12
Nick Dunn
4' 9
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
11
Tyler Schmidt
4' 9
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
9.
12
Nolan Dunn
3' 9
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
Pole Vault
1.
12
Justin Saxon
12' 0
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
2.
9
Casey Gribben
8' 6
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
Long Jump
1.
12
Joe Osaheni
20' 0
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
2.
9
Jacob Pishkula
18' 6
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
10
Matt McLaughlin
18' 0.25
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
4.
11
Dom Timpanaro
17' 11.75
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
10
Matthe McLaughlin
17' 9.25
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
6.
12
Connor Terrell
17' 5.5
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
7.
12
Dominique Ives
16' 10.75
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
8.
9
Joseph Novenche
16' 5.5
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
9.
10
Juan Pablo Perez
15' 10
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
10.
9
Christopher Felts
14' 9.5
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
11.
10
Theodore Baldyga
14' 4.5
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
12.
10
Sasha Aronowitz
12' 8
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
Triple Jump
1.
12
Joe Osaheni
43' 11.75
PR
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
2.
10
Matt McLaughlin
39' 0
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
3.
10
Matthe McLaughlin
37' 6.25
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
4.
11
Dom Timpanaro
35' 7.5
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
5.
12
Connor Terrell
34' 7.25
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
6.
9
Jacob Pishkula
33' 11.5
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
7.
9
Brandon Lemon
33' 1.25
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
8.
12
Evan Ernst
32' 0.5
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
9.
10
Matthew Dongsavanh
31' 3.5
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
10.
10
Nick Cosgrove
31' 3
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
11.
10
Theodore Baldyga
30' 5.25
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
Weight Throw - 25lb
1.
12
Daniel Busold
53' 7
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
2.
11
Kade Lampman
53' 6
Feb 15
Suburban Council Championships
3.
12
Kyle Bruhns
53' 3.25
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
Weight Throw - 35lb
1.
12
Daniel Busold
53' 3.25
PR
Dec 27
Holiday Challenge
2.
12
Kyle Bruhns
50' 8
Dec 27
Holiday Challenge
3.
11
Kade Lampman
48' 8.5
PR
Dec 27
Holiday Challenge
4.
12
Tory Cook
45' 0.75
PR
Dec 27
Holiday Challenge
5.
11
Michael Jeffers
39' 10
Dec 27
Holiday Challenge
Womens
45 Meter Dash
1.
9
Amanda O'Brien
6.74c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
2.
9
Melissa Haas
6.84c
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
10
Sydney Robinson
6.84c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
4.
8
Samantha Ivey
6.94c
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
5.
8
Shaina Smith
7.04c
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
55 Meter Dash
1.
12
Kerris Moore
7.55
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
2.
9
Kelly Hamlin
7.63
PR
Dec 27
Holiday Challenge
3.
9
Melissa Haas
7.70
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
4.
9
Kaehle Cukerstein
7.84c
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
5.
10
Sydney Robinson
7.94c
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
6.
9
Amanda O'Brien
8.01
PR
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
7.
8
Samantha Ivey
8.05
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
8.
12
Analise Kirby
8.11
PR
Dec 27
Holiday Challenge
9.
10
Emily Schaffer
8.14c
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
10.
8
Shaina Smith
8.26
PR
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
11.
10
Mikayla McGarry
8.34c
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
8
Ruby Blanchette
8.34c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
13.
9
Hannah Wilson
8.54
PR
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
300 Meters
1.
12
Sarah Knowles
41.05
PR
Dec 27
Holiday Challenge
2.
12
Analise Kirby
42.84
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
3.
11
Olivia Robbins
43.02
Feb 15
Suburban Council Championships
4.
9
Kelly Hamlin
43.60
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
9
Ally Arserio
45.24c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
6.
11
Rachel Venditti
46.14c
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
7.
9
Hannah Crounse
46.20
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
8.
12
Kerris Moore
46.34c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
9.
11
Christy Angeliu
46.75
PR
Dec 27
Holiday Challenge
10.
12
Sarah Sherman
48.04c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
11.
11
Sheala Hulbert
48.64c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
12.
12
Mary Grace Rizzo
48.84c
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
13.
10
Caitlyn Howard
49.64c
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
14.
11
Sadie Dunne
50.44c
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
15.
10
Kaytlin Kelly
50.64c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
16.
11
Emily Chen
51.14c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
17.
11
Olivia Castaneda
52.04c
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
400 Meters
1.
12
Sarah Knowles
56.56
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
11
Olivia Robbins
1:01.98
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
12
Analise Kirby
1:03.33
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
600 Meters
1.
12
Sarah Knowles
1:35.62
PR
Mar 7
NYSPHSAA Indoor State Championships
2.
11
Emily Crounse
1:40.95
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
12
Caroline Rusch
1:42.20
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
4.
9
Ally Arserio
1:43.28
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
5.
11
Olivia Robbins
1:45.18
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
6.
10
Abby Harris
1:45.2h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
7.
9
Hannah Reale
1:45.9h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
8.
9
Kelly Hamlin
1:50.4h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
9.
11
Kalynne Green
1:50.8h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
10.
12
Analise Kirby
1:51.7h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
11.
12
Mary Grace Rizzo
1:52.01
PR
Dec 27
Holiday Challenge
12.
11
Christy Angeliu
1:52.8h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
13.
12
Sarah Sherman
1:53.18
Dec 27
Holiday Challenge
14.
8
Mackenzie Ryan
1:54.0h
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
15.
10
Kaytlin Kelly
1:56.7h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
16.
11
Isabelle Bader
1:57.8h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
17.
9
Emma Rowe
1:58.4h
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
18.
11
Colleen Doiron
1:59.6h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
19.
9
Margaret Sramek
2:13.6h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
20.
10
Brooke Curran
2:15.6h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
21.
9
Mary Sramek
2:28.5h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
800 Meters
1.
11
Emily Crounse
2:19.46
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
10
Abby Harris
2:26.48
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
11
Kalynne Green
2:31.92
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
1000 Meters
1.
11
Emily Crounse
3:04.15
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
2.
12
Caroline Rusch
3:04.24
PR
Dec 27
Holiday Challenge
3.
9
Hannah Reale
3:10.23
Feb 15
Suburban Council Championships
4.
9
Emily DiNallo
3:17.93
PR
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
5.
9
Elise Maddalone
3:18.74
PR
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
6.
11
Caroline Hartman
3:20.23
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
7.
11
Kristin Watrobski
3:20.6h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
8.
11
Danielle Jordan
3:21.2h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
9.
11
Kalynne Green
3:21.42
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
10.
10
Abby Harris
3:21.44
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
11.
9
Katie Worden
3:24.2h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
12.
12
Catherine Phelps
3:27.0h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
13.
11
Isabelle Bader
3:29.6h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
14.
10
Victoria Demasi
3:37.3h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
15.
11
Sarah Machina
3:42.5h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
16.
12
Olivia Gustafson
3:57.1h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
17.
10
Norah Caher
3:57.5h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
18.
10
Brooke Curran
4:22.7h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
19.
9
Margaret Sramek
4:24.8h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
20.
10
Jailene Pietri
4:31.9h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
21.
9
Mary Sramek
4:35.2h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
1500 Meters
1.
11
Danielle Jordan
4:52.19
Feb 15
Suburban Council Championships
2.
12
Caroline Rusch
4:54.88
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
3.
9
Hannah Reale
4:58.05
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
4.
11
Emily Crounse
5:00.51
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
5.
9
Charlotte Hartman
5:06.29
Feb 15
Suburban Council Championships
6.
11
Kristina Watrobski
5:08.62
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
7.
11
Caroline Hartman
5:10.27
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
8.
9
Olivia Lomoscolo
5:16.64
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
9.
12
Catherine Phelps
5:20.6h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
10.
10
Abby Harris
5:27.2h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
11.
11
Kalynne Green
5:28.8h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
12.
11
Isabelle Bader
5:39.0h
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
13.
12
Mary Grace Rizzo
5:44.4h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
14.
10
Victoria Demasi
5:52.5h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
15.
10
Keara McGraw
5:57.7h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
16.
12
Sarah Sherman
6:03.7h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
17.
10
Norah Caher
6:07.0h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
18.
10
Brooke Curran
6:14.8h
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
19.
11
Erika Spraker
6:15.4h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
20.
12
Olivia Gustafson
6:16.9h
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
21.
10
Julia Haig
6:17.8h
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
22.
9
Mary Sramek
6:48.6h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
1 Mile
1.
9
Elise Maddalone
5:28.72
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
11
Danielle Jordan
5:29.88
Dec 27
Holiday Challenge
3.
9
Charlotte Hartman
5:33.78
Dec 27
Holiday Challenge
4.
9
Emily DiNallo
5:41.41
Dec 27
Holiday Challenge
5.
9
Olivia Lomascolo
5:41.53
Dec 27
Holiday Challenge
6.
11
Caroline Hartman
5:56.25
Dec 27
Holiday Challenge
3000 Meters
1.
11
Danielle Jordan
10:28.68
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
9
Charlotte Hartman
10:40.42
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
11
Caroline Hartman
10:46.25
PR
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
4.
11
Kristina Watrobski
10:54.91
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
5.
9
Olivia Lomascolo
11:11.65
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
6.
9
Elise Maddalone
11:15.87
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
7.
12
Catherine Phelps
11:29.60
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
8.
9
Emily DiNallo
11:36.79
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
9.
10
Victoria Demasi
11:59.39
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
10.
11
Isabelle Bader
12:15.15
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
11.
11
Sarah Machina
12:20.77
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
12.
9
Paroma Lahiri
12:22.26
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
13.
9
Caitlin Roig
12:23.21
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
14.
12
Sarah Sherman
12:24.34
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
15.
12
Mary Grace Rizzo
12:29.55
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
16.
10
Norah Caher
12:34.19
PR
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
17.
9
Katie Hanagan
12:44.57
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
18.
11
Erika Spraker
13:07.8h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
19.
9
Emily Pingelski
13:11.1h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
20.
10
Julia Haig
13:22.9h
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
2 Miles
1.
11
Kristina Watrobski
12:18.18
PR
Dec 27
Holiday Challenge
2.
12
Catherine Phelps
12:42.46
PR
Dec 27
Holiday Challenge
50m Hurdles - 33"
1.
8
Shaina Smith
9.44c
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
55m Hurdles - 33"
1.
11
Olivia Robbins
9.10
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
2.
11
Christy Angeliu
9.34c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
3.
11
Colleen Doiron
9.74c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
4.
12
Cassidy Grayson
10.34c
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
5.
8
Shaina Smith
10.64
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
6.
10
Emily Lewis
11.64c
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
4x200 Relay -
1.
-
Kerris Moore
Analise Kirby
Kelly Hamlin
Melissa Haas
1:48.53
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
Melissa Haas
Analise Kirby
Kerris Moore
Kelly Hamlin
1:51.95
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
Amanda O'Brien
Analise Kirby
Melissa Haas
Olivia Robbins
1:53.48
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
4.
-
Relay Team
1:54.28
Dec 27
Holiday Challenge
5.
Emily Schaffer
Amanda O'Brien
Sydney Robinson
Melissa Haas
2:00.5h
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
6.
Kaehley Cukerstein
Samantha th Ivey
Sheala Hulbert
Emily Chen
2:01.6h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
7.
Melissa Haas
Amanda O'Brien
Sydney Robinson
Sadie Dunne
2:03.5h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
8.
Olivia Castaneda
Caitlyn Howard
Kaehley Cukerstein
Claudia Becker
2:13.2h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
4x400 Relay
1.
Kelly Hamlin
Analise Kirby
Olivia Robbins
Sarah Knowles
4:07.93
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
2.
-
Olivia Robbins
Kelly Hamlin
Christy Angeliu
Analise Kirby
4:08.98
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
-
Relay Team
4:13.81
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
4.
Olivia Robbins
Analise Kirby
Christy Angeliu
Rachel Venditti
4:16.81
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
Olivia Robbins
Analise Kirby
Christy Angeliu
Ally Arserio
4:17.39
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
6.
Ally Arserio
Hannah Crounse
Kalynne Green
Jackie Lemire
4:23.69
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
7.
Rachel Venditti
Analise Kirby
Colleen Doiron
Sheala Hulbert
4:39.2h
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
8.
Sheala Hulbert
Emily Chen
Sarah Sherman
Rachel Venditti
4:42.1h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
4x800 Relay
1.
Emily Crounse
Caroline Rusch
Hannah Reale
Ally Arserio
9:22.82
Mar 7
NYSPHSAA Indoor State Championships
2.
-
Ally Arserio
Emily Crounse
Caroline Rusch
Sarah Knowles
9:27.47
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
3.
Emily Crounse
Danielle Jordan
Caroline Rusch
Sarah Knowles
9:46.21
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
4.
Abby Harris
Kalynne Green
Elise Maddalone
Hannah Reale
10:06.18
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
-
Relay Team
10:07.18
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
6.
Danielle Jordan
Charlotte Hartman
Sarah Machina
Katie Worden
10:45.8h
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
7.
Kalynne Green
Mary Grace Rizzo
Ellie Condelles
Sarah Sherman
11:05.9h
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
8.
Keara McGraw
Victoria Demasi
Margaret Sramek
Julia Haig
11:34.3h
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Mary Grace Rizzo
Emily Schaffer
Rachel Venditti
Kalynne Green
4:58.5h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
2.
Ellie Condelles
Sheala Hulbert
Emily Chen
Keara McGraw
5:12.9h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Hannah Reale
Sarah Knowles
Caroline Rusch
Danielle Jordan
12:10.16
Jan 17
33rd Yale Interscholastic Track Classic - Day2
2.
9
Elise Maddalone
Ally Arserio
Emily DiNallo
Caitlin Roig
14:24.8h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
3.
Sarah Sherman
Mary Grace Rizzo
Ellie Condelles
Catherine Phelps
14:40.7h
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
Shot Put - 4kg
1.
10
Jillian Shippee
42' 8.75
Feb 28
NYSPHSAA Section 2 State Qualifiers
2.
12
Lundy Spinner
41' 1.75
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
3.
12
Jessica Craven
34' 3.5
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
4.
12
Amber Kelly
32' 2.25
PR
Dec 27
Holiday Challenge
5.
11
Allison Anderson
31' 4
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
11
Mary Sunukjian
31' 4
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
7.
11
Sarah DiAcetis
28' 7.75
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
8.
9
Sheridan Messier
25' 6.25
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
9.
9
Emily Kelley
23' 11.5
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
10.
9
Margaret McNamee
23' 4
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
11.
9
Alysa Green
22' 6.25
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
High Jump
1.
10
Emily Lewis
4' 10
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
2.
9
Kelly Hamlin
4' 8
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
9
Hannah Crounse
4' 8
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
4.
12
Cassidy Grayson
4' 6
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
5.
10
Sydney Robinson
4' 3
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
9
AnaMaria Taylor
4' 3
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
10
Mikayla McGarry
4' 3
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
8.
9
Bridget Shanahan
3' 6
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
Pole Vault
1.
11
Mary Sunukjian
10' 6
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
2.
12
Jackie Lemire
8' 6
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
10
Kaytlin Kelly
8' 0
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
4.
8
Jenny McLaughlin
7' 0
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
5.
7
Aimee Warman
6' 6
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
Long Jump
1.
9
Melissa Haas
16' 4
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
2.
11
Emily Chen
15' 5
PR
Feb 15
Suburban Council Championships
3.
11
Sheala Hulbert
14' 8
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
4.
9
Amanda O'Brien
13' 10
PR
Jan 10
Cornell Southern Tier Invitational
5.
11
Olivia Robbins
13' 9
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
6.
9
AnaMaria Taylor
12' 10.5
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
7.
8
Ruby Blanchette
12' 4
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
8.
8
Samantha Ivey
8' 9.5
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
Triple Jump
1.
12
Kerris Moore
35' 4
PR
Dec 14
Section 2 League Meet #1F
2.
12
Analise Kirby
32' 8
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
3.
11
Emily Chen
31' 8.5
Feb 15
Suburban Council Championships
4.
8
Jenny McLaughlin
30' 0.5
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
5.
11
Christy Angeliu
30' 0
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
6.
11
Rachel Venditti
29' 10
PR
Jan 4
Section 2 League Meet #4D
7.
10
Caitlyn Howard
28' 3
PR
Jan 11
Section 2 League Meet #5D
8.
8
Shaina Smith
27' 8
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
9
Abbie Canterbury
27' 8
PR
Jan 24
Suburban Council Frosh Championships
10.
10
Mikayla McGarry
27' 7.25
PR
Dec 21
Section 2 League Meet #2E
Weight Throw - 20lb
1.
10
Jillian Shippee
50' 8
Jan 17
East Coast Invite
2.
12
Lundy Spinner
47' 8.75
PR
Mar 7
NYSPHSAA Indoor State Championships
3.
12
Jessica Craven
38' 5.25
PR
Feb 21
NYSPHSAA Section 2 D1 Championships
4.
12
Amber Kelly
3' 10.75
PR
Dec 27
Holiday Challenge
*Recent improvement