Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2004
2003
2002
2001
2000
1998
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
8
Marlon Araujo
12.74
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Michael James
13.44
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
10
Jakai Williams
13.84
May 25
Section 9 Class B & C Championship
200 Meters
1.
12
Nicholas Benjamin
24.99
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
8
Marlon Araujo
25.21
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
10
Michael James
27.18
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
400 Meters
1.
10
Sivon DiConcillio
56.74
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
800 Meters
1.
12
Jose Cruz
2:04.64
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
8
Adam Perry
2:27.64
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
8
Victor Rojas
2:36.94
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
1500 Meters
1.
10
Jessie Rodriguez
5:11.29
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Roman Hyrnovets
5:23.63
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
11
Brandon Rodriguez
5:56.31
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
1600 Meters
1.
12
Wesley Cruz
4:41.73
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Josh Jacobs
5:52.20
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3200 Meters
1.
12
Jose Cruz
9:49.05
PR
Jun 10
NYSPHSAA State Championships
2.
12
Wesley Cruz
10:15.24
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
10
Ben Pidel
13:18.74
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
110m Hurdles - 39"
1.
11
Max Rodriguez
16.94
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
12
Wesley Cruz
17.44
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
10
Jessie Rodriguez
19.59
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
4.
11
Brandon Rodriguez
19.74
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
5.
10
Roman Hyrnovets
19.87
May 25
Section 9 Class B & C Championship
6.
10
Tim Placide
20.24
May 25
Section 9 Class B & C Championship
400m Hurdles - 36"
1.
12
Jose Cruz
1:00.06
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2k Steeplechase
1.
12
Wesley Cruz
6:14.71
PR
Jun 18
New Balance Nationals Outdoor
3k Steeplechase
1.
12
Wesley Cruz
9:44.18
PR
Jun 10
NYSPHSAA State Championships
2.
10
Caleb Quick
12:03.66
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
4x100 Relay
1.
Sivon DiConcillio
Max Rodriguez
Marlon Araujo
Nicholas Benjamin
48.44
May 25
Section 9 Class B & C Championship
4x400 Relay
1.
Sivon DiConcillio
Tim Placide
Max Rodriguez
Ian DiMarco DiMarco
3:57.80
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Shot Put - 12lb
1.
11
Mike Ajanovic
38' 1
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
12
Michael Torres
37' 1
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
11
Carlos Rojas
33' 10.5
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
4.
10
Roman Hyrnovets
26' 8.75
May 25
Section 9 Class B & C Championship
5.
10
Jessie Rodriguez
23' 0.75
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
6.
11
Brandon Rodriguez
17' 6.5
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Discus - 1.6kg
1.
12
Michael Torres
100' 8
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
11
Mike Ajanovic
85' 4
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
12
Tyler Tremblay
74' 0
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
High Jump
1.
11
Max Rodriguez
5' 6
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Jessie Rodriguez
5' 4.25
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
10
Roman Hyrnovets
5' 3
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
4.
11
Brandon Rodriguez
4' 7.75
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Long Jump
1.
12
Nicholas Benjamin
18' 11
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Sivon DiConcillio
16' 11
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
12
Jose Cruz
15' 7.5
May 25
Section 9 Class B & C Championship
4.
10
Jessie Rodriguez
15' 5.5
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
5.
10
Roman Hyrnovets
13' 11
May 25
Section 9 Class B & C Championship
6.
11
Brandon Rodriguez
11' 1
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Triple Jump
1.
12
Nicholas Benjamin
38' 1
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Pentathlon (Outdoor) -
1.
10
Jessie Rodriguez
2003
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Roman Hyrnovets
1875
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
11
Brandon Rodriguez
1305
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Womens
100 Meters
1.
10
Cristina Torres
14.04
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
9
Kim Abrams
14.54
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
9
Aaliyah Chung
14.94
May 25
Section 9 Class B & C Championship
200 Meters
1.
9
Maryah Wilkes
29.22
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Cristina Torres
30.39
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
9
Kim Abrams
30.79
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
400 Meters
1.
12
Carly Craft
1:02.14
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Kathleen Spoto
1:14.54
May 25
Section 9 Class B & C Championship
800 Meters
1.
12
Carly Craft
2:32.64
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
10
Colleen Stevens
2:39.34
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3.
8
Sonia Placide
3:02.04
May 25
Section 9 Class B & C Championship
1500 Meters
1.
10
Ashlyn Rivera
5:30.50
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
8
Sonia Placide
6:11.87
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
3000 Meters
1.
8
Sarah Stevens
12:48.64
May 25
Section 9 Class B & C Championship
100m Hurdles - 33"
1.
10
Cristina Torres
18.44
May 25
Section 9 Class B & C Championship
400m Hurdles - 30"
1.
11
Reham Perry
1:17.21
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2k Steeplechase
1.
10
Mia Unverzagt
9:16.84
May 25
Section 9 Class B & C Championship
4x400 Relay
1.
Carly Craft
Reham Perry
Ashlyn Rivera
Colleen Stevens
4:28.88
May 25
Section 9 Class B & C Championship
4x800 Relay
1.
Reham Perry
Ashlyn Rivera
Colleen Stevens
Sarah Stevens
11:03.75
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Shot Put - 4kg
1.
10
Elaina Garritt
20' 11
May 25
Section 9 Class B & C Championship
2.
9
Alida Goldsmith
18' 8
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Discus - 1kg
1.
10
Elaina Garritt
52' 0
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
High Jump
1.
11
Acinel Bruce
4' 8
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Long Jump
1.
11
Acinel Bruce
16' 9.5
(1.3)
PR
Jun 10
NYSPHSAA State Championships
2.
9
Kim Abrams
12' 11.25
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
Triple Jump
1.
11
Reham Perry
28' 11
PR
May 25
Section 9 Class B & C Championship
*Recent improvement