Season:
2017 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2004
2003
2002
2000
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
11
Ryan Hoo
7.30
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
2.
11
Kevin Orellana
7.60
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
3.
10
Jeremy Harrison
7.72
PR
Jan 28
North Counties Championships
4.
10
Paulo Gaviria
7.76
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
12
Richard Medina
7.76
PR
Jan 28
North Counties Championships
6.
9
Draven Ruiz
7.78
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
7.
9
Abilio Saraiva-Rego
8.01
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
8.
12
Geovany Evans
8.05
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
9.
8
Neo Ruiz
8.06
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
10.
10
David Romero
8.10
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
11.
9
Ryan Dehn
8.11
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
12.
9
Justin Montafia
8.65
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
300 Meters
1.
11
Ryan Hoo
38.46
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
2.
12
Brandon Villegas
40.14c
PR
Feb 3
Suffern Invitational
3.
11
Jack Bohrman
40.33
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
4.
10
Eric Lee
41.56
Jan 15
Section 1 League Championships
5.
10
Jacob Aiello
41.65
PR
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
6.
12
Richard Medina
41.81
Jan 15
Section 1 League Championships
7.
12
Cameron Turk
42.28
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
8.
10
Paulo Gaviria
42.49
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
10
David Romero
42.49
Jan 15
Section 1 League Championships
10.
11
Kevin Orellana
43.35
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
11.
11
Dylan Blake
43.59
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
12.
12
Carl Erickson
43.95
Jan 15
Section 1 League Championships
13.
9
Draven Ruiz
44.06
PR
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
14.
10
Jeremy Harrison
44.61
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
15.
10
Matt Anaya
45.08
PR
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
16.
9
Ryan Fischer
45.31
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
17.
8
Neo Ruiz
46.39
Jan 15
Section 1 League Championships
18.
9
Abilio Saraiva-Rego
46.47
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
19.
11
Harrison Chicorikas
47.01
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
20.
9
Ryan Dehn
49.20
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
21.
9
Justin Montafia
50.55
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
22.
8
Sebastian Monge
53.44
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
23.
11
Alexis D'Agnese
55.33
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
24.
9
Owen Lalak
55.50
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
25.
9
Scott Stoecker
1:00.83
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
400 Meters
1.
12
Brandon Villegas
57.52
PR
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
600 Meters
1.
12
Brandon Villegas
1:28.14
PR
Feb 8
Section 1 Class A Champs
2.
11
Jack Bohrman
1:28.35
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
3.
12
Cameron Turk
1:30.89
PR
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
4.
11
Dylan Blake
1:33.21
Jan 15
Section 1 League Championships
5.
10
Eric Lee
1:37.2h
Feb 3
Suffern Invitational
6.
10
Jacob Aiello
1:38.0h
PR
Feb 3
Suffern Invitational
7.
10
David Romero
1:38.11
Jan 15
Section 1 League Championships
8.
8
Josh Goldberg
1:40.1h
Feb 3
Suffern Invitational
9.
10
Tom O'Rourke
1:41.72
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
10.
9
Ryan Dehn
1:47.49
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
11.
12
Carl Erickson
1:47.66
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
12.
11
Alexis D'Agnese
1:50.45
Jan 15
Section 1 League Championships
13.
8
Neo Ruiz
1:53.49
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
14.
8
Sebastian Monge
2:00.67
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
15.
9
Scott Stoecker
2:07.80
Jan 15
Section 1 League Championships
800 Meters
1.
11
Jack Bohrman
2:04.04
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
1000 Meters
1.
11
Jack Bohrman
2:37.62
Feb 8
Section 1 Class A Champs
2.
12
Cameron Turk
2:49.43
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
3.
12
Brandon Villegas
2:50.94
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
4.
12
Liam Murphy
2:51.08
PR
Feb 8
Section 1 Class A Champs
5.
8
Josh Goldberg
2:53.92
Jan 28
North Counties Championships
6.
11
Dylan Blake
2:55.2h
Feb 3
Suffern Invitational
7.
11
Finnbar Ruane
2:57.0h
Feb 3
Suffern Invitational
8.
8
Auggie Autieri
3:20.7h
Feb 3
Suffern Invitational
9.
8
Sebastian Monge
3:29.35
Jan 15
Section 1 League Championships
1600 Meters
1.
11
Jack Bohrman
4:36.37
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
2.
11
Vincent Castronuovo
4:45.24
Jan 28
North Counties Championships
3.
10
Tom O'Rourke
4:52.00
Feb 8
Section 1 Class A Champs
4.
12
Brandon Villegas
4:54.20
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
5.
11
Finnbar Ruane
4:56.03
Jan 28
North Counties Championships
6.
12
Cameron Turk
4:57.63
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
7.
12
Liam Murphy
5:00.88
PR
Jan 28
North Counties Championships
8.
8
Josh Goldberg
5:09.95
Jan 15
Section 1 League Championships
9.
10
Eric Lee
5:22.54
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
10.
8
Auggie Autieri
5:24.79
Jan 15
Section 1 League Championships
11.
9
Owen Lalak
5:48.52
Jan 15
Section 1 League Championships
3000 Meters
1.
11
Vincent Castronuovo
9:30.03
PR
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
2.
10
Thomas O'Rourke
9:40.79
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
3.
12
Liam Murphy
10:04.27
PR
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
3200 Meters
1.
11
Vincent Castronuovo
10:06.99
Feb 8
Section 1 Class A Champs
2.
10
Tom O'Rourke
10:15.39
Feb 8
Section 1 Class A Champs
3.
12
Liam Murphy
11:11.04
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
4.
11
Finnbar Ruane
11:11.45
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:45.48
Feb 8
Section 1 Class A Champs
2.
Matt Anaya
Paulo Gaviria
Kevin Orellana
David Romero
1:46.09
Jan 15
Section 1 League Championships
4x400 Relay
1.
Jack Bohrman
Ryan Hoo
Cameron Turk
Brandon Villegas
3:40.13
Jan 15
Section 1 League Championships
2.
Relay Team
3:46.85
Jan 28
North Counties Championships
3.
Dylan Blake
Richard Medina
Josh Goldberg
Jacob Aiello
3:47.95
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:21.34
Feb 8
Section 1 Class A Champs
2.
Finnbar Ruane
Thomas O'Rourke
Liam Murphy
Cameron Turk
8:49.00
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
3.
Dylan Blake
Vincent Castronuovo
Liam Murphy
Tom O'Rourke
9:11.70
Jan 15
Section 1 League Championships
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Vincent Castronuovo
Ryan Hoo
Brandon Villegas
Jack Bohrman
11:10.26
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
Shot Put - 12lb
1.
10
Ben Filangeri
28' 11
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
Womens
55 Meter Dash
1.
10
Gabrielle Erickson
8.30
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
2.
10
Hannah Hauptman
8.72
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
3.
10
Alexandra D'Orazio
8.76
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
4.
11
April Mamarella
8.81
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
5.
10
Kaitlyn Valentinetti
8.90
PR
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
6.
11
Sunshine Pena
9.06
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
7.
10
Ariana Caione
9.11
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
8.
10
Katelyn Kelleher
9.16
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
9.
10
Bella Pena
9.29
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
10.
10
Siobahn Cosgrove
9.41
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
300 Meters
1.
11
Jade Sessions
44.14c
Feb 3
Suffern Invitational
2.
11
Akiah Watts
46.19
Feb 8
Section 1 Class A Champs
3.
11
Kayla Sexton
46.74c
Feb 3
Suffern Invitational
4.
10
Kerry Launzinger
46.81
PR
Jan 28
North Counties Championships
5.
11
Emma McSherry
47.17
Feb 8
Section 1 Class A Champs
6.
10
Camryn Shilling
48.03
Jan 15
Section 1 League Championships
7.
10
Gabrielle Erickson
48.04
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
8.
11
Angela Castronuovo
48.14c
PR
Feb 3
Suffern Invitational
9.
10
Hannah Hauptman
48.98
PR
Jan 28
North Counties Championships
9
Maryrose Murphy
48.98
Jan 28
North Counties Championships
11.
11
April Mamarella
49.11
Jan 15
Section 1 League Championships
12.
9
Madeline Mcdermott
49.84c
PR
Feb 3
Suffern Invitational
13.
11
Sarah Cassidy
50.34c
PR
Feb 3
Suffern Invitational
14.
10
Mia Karas
51.25
PR
Jan 28
North Counties Championships
15.
10
Kaitlyn Valetinetti
51.47
PR
Jan 28
North Counties Championships
16.
10
Katelyn Kelleher
51.91
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
17.
11
Ava Rinaldi
52.10
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
18.
11
Skyler Opromolla
52.38
Jan 15
Section 1 League Championships
19.
12
Meredith Jennings
52.51
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
20.
-
Alex Harrison
52.83
Jan 15
Section 1 League Championships
21.
8
Sarah Hauptman
52.84
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
22.
-
Siobhan Casgrove
54.67
PR
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
23.
9
Julianna Febbraio
55.20
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
24.
10
Siobahn Cosgrove
55.29
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
25.
11
Lindsay Quinn
57.20
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
26.
10
Bella Pena
57.23
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
27.
9
Julia Pasquale
57.34
Jan 15
Section 1 League Championships
28.
11
Sunshine Pena
58.47
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
600 Meters
1.
11
Jade Sessions
1:35.16
Mar 4
NYSPHSAA/NYS Federation Championships
2.
8
Katie Turk
1:43.24
Jan 15
Section 1 League Championships
3.
11
Angela Castronuovo
1:44.15
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
4.
11
Kayla Sexton
1:45.73
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
5.
10
Camryn Shilling
1:48.67
PR
Jan 28
North Counties Championships
6.
11
Akiah Watts
1:49.63
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
7.
9
Maryrose Murphy
1:52.11
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
8.
11
Sarah Cassidy
1:52.52
PR
Jan 28
North Counties Championships
9.
11
Emma McSherry
1:53.31
Jan 28
North Counties Championships
10.
8
Olivia Scaperotti
1:56.26
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
11.
8
Sarah Hauptman
1:57.50
Jan 15
Section 1 League Championships
12.
11
Isabela Yepes
1:59.42
Jan 15
Section 1 League Championships
13.
9
Madeline Mcdermott
2:00.1h
Feb 3
Suffern Invitational
14.
9
Julianna Febbraio
2:00.22
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
15.
12
Meredith Jennings
2:00.30
Jan 15
Section 1 League Championships
16.
11
Skyler Opromolla
2:00.31
Jan 15
Section 1 League Championships
17.
11
Ava Rinaldi
2:02.74
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
18.
10
Kaitlyn Valetinetti
2:03.43
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
19.
10
Mia Karas
2:04.25
Jan 15
Section 1 League Championships
20.
11
Teresa Crowley
2:07.46
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
21.
10
Kerry Launzinger
2:08.36
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
22.
-
Alex Harrison
2:12.14
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
800 Meters
1.
11
Jade Sessions
2:19.28
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
2.
8
Katie Turk
2:23.1h
PR
Feb 6
The Varsity Classic
3.
11
Kayla Sexton
2:27.89
PR
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
1000 Meters
1.
11
Jade Sessions
2:54.58
Feb 8
Section 1 Class A Champs
2.
11
Angela Castronuovo
3:07.56
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
3.
11
Kayla Sexton
3:17.31
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
4.
8
Olivia Scaperotti
3:24.81
Feb 8
Section 1 Class A Champs
5.
9
Jessica Kozma
3:28.67
Feb 8
Section 1 Class A Champs
6.
8
Sarah Hauptman
3:33.08
Feb 8
Section 1 Class A Champs
7.
11
Isabela Yepes
3:36.72
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
8.
11
Teresa Crowley
3:47.64
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
9.
-
Alex Harrison
3:54.02
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
10.
9
Julia Pasquale
4:01.22
PR
Jan 15
Section 1 League Championships
1500 Meters
1.
11
Angela Castronuovo
4:52.86
Feb 8
Section 1 Class A Champs
2.
11
Jade Sessions
4:54.62
PR
Jan 28
North Counties Championships
3.
8
Katie Turk
4:57.70
Feb 8
Section 1 Class A Champs
4.
11
Kayla Sexton
5:00.33
Feb 8
Section 1 Class A Champs
5.
9
Jessica Kozma
5:37.69
Jan 15
Section 1 League Championships
6.
11
Isabela Yepes
6:05.60
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
7.
11
Teresa Crowley
6:40.89
PR
Dec 11
Section 1 Kick Off #2
3000 Meters
1.
11
Angela Castronuovo
10:23.46
PR
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
2.
8
Katie Turk
10:45.23
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
3.
11
Kayla Sexton
11:07.7h
PR
Feb 3
Suffern Invitational
4x200 Relay -
1.
Kerry Launzinger
April Mamarella
Ava Rinaldi
Akiah Watts
1:59.06
Jan 15
Section 1 League Championships
2.
Relay Team
2:02.44
Jan 28
North Counties Championships
4x400 Relay
1.
Angela Castronuovo
Jade Sessions
Kayla Sexton
Katie Turk
4:15.42
Jan 15
Section 1 League Championships
2.
Relay Team
4:20.16
Jan 28
North Counties Championships
3.
Emma McSherry
Camryn Shilling
Akiah Watts
Sarah Cassidy
4:26.83
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
4x800 Relay
1.
Angela Castronuovo
Katie Turk
Kayla Sexton
Jade Sessions
9:26.60
Mar 12
New Balance Nationals Indoors
2.
Katie Turk
Angela Castronuovo
Kayla Sexton
Jade Sessions
9:29.18
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
3.
Relay Team
9:38.85
Feb 24
Section 1 State Qualifer
4.
Sarah Cassidy
Jessica Kozma
Isabela Yepes
Sarah Hauptman
11:22.39
Jan 15
Section 1 League Championships
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
5:08.57
Jan 7
Ocean Breeze Freedom Games
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
12:23.2h
Feb 6
The Varsity Classic
2.
Jade Sessions
Akiah Watts
Kayla Sexton
Angela Castronuovo
12:25.42
Mar 12
New Balance Nationals Indoors
3.
Julia Pasquale
Madeline McDermot
Ava Rinaldi
Jessica Kozma
14:56.63
Jan 21
35th Yale Interscholastic Track and Field Classic
*Recent improvement