Season:
2017 Indoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2001
2000
1998
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
12
Alex Laird
6.76
PR
Feb 13
Section 1 Class B Championships
2.
12
Simon Jefferson
6.86
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
3.
11
Cavin Vaughan
7.11
Feb 13
Section 1 Class B Championships
4.
11
Jamal Carter
7.23
PR
Jan 28
North Counties Championships
5.
11
Xavier Collins
7.30
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
6.
11
Christian Farley
7.92
PR
Dec 3
Section 1 Season Opener
7.
9
Almaas Ali
8.31
Jan 22
Section 1 League Championships
8.
11
Justin Ni
8.50
PR
Dec 3
Section 1 Season Opener
200 Meters
1.
9
Kaleb Istvan
25.54c
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
2.
10
Elijah Rowe
29.44c
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
300 Yards
1.
11
Vincent Compagnone
35.74c
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
2.
11
Ethan Burgos
36.54c
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
3.
11
Xavier Collins
37.24c
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
4.
11
Cavin Vaughan
37.64c
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
5.
11
Jamal Carter
40.44c
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
300 Meters
1.
11
Vincen Compagnone
37.72
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
2.
11
Vincent Compagnone
37.74
Feb 13
Section 1 Class B Championships
3.
9
Kaleb Istvan
38.49
Feb 13
Section 1 Class B Championships
4.
11
Cavin Vaughan
40.46
Jan 22
Section 1 League Championships
5.
12
Alex Laird
41.54c
PR
Jan 4
Rockland Coaches Invitational
6.
11
Jamal Carter
42.44
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
7.
12
Nyiem Brown
42.88
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
8.
10
Hassaan Burnett
42.98
Dec 22
Section 1 Challenge
9.
10
Zackario Grey
45.05
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
10.
10
Elijah Rowe
45.15
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
11.
11
Christian Farley
46.58
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
12.
11
Joseph Sarcone
47.19
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
13.
9
Almaas Ali
48.88
Dec 3
Section 1 Season Opener
14.
11
Justin Ni
49.96
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
400 Meters
1.
9
Kaleb Istvan
55.23
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
2.
11
Vincent Compagnone
55.24
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
3.
11
Ethan Burgos
56.75
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
4.
10
Hassaan Burnett
58.20
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
600 Yards
1.
11
Vincent Compagnone
1:22.4h
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
2.
12
Richard Kish
1:25.2h
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
600 Meters
1.
11
Vincen Compagnone
1:31.64
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
2.
11
Vincent Compagnone
1:32.10
Dec 22
Section 1 Challenge
3.
9
Kaleb Istvan
1:34.90
Dec 22
Section 1 Challenge
4.
10
Nick Lepere
1:36.78
PR
Jan 28
North Counties Championships
5.
12
Richard Kish
1:38.8h
Jan 4
Rockland Coaches Invitational
6.
10
Ian Kidd
1:46.72
Dec 22
Section 1 Challenge
7.
11
Christian Farley
1:54.45
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
800 Meters
1.
10
Jayen Lare
2:16.5h
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
2.
10
Nick Lepere
2:29.7h
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
1000 Yards
1.
12
Jean Pena
2:37.7h
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
1000 Meters
1.
10
Jayen Lare
2:46.06
Jan 28
North Counties Championships
2.
12
Jean Pena
2:55.12
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
3.
10
Nick Lepere
3:09.07
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
4.
10
Noah Cory
3:09.54
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
5.
10
Ian Kidd
3:11.92
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
6.
10
Paul Sendelbach
3:13.33
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
7.
10
Kai Jacketti
3:22.59
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
8.
10
Nolan Hillhouse
3:26.10
PR
Dec 3
Section 1 Season Opener
9.
-
Aidan Lutley
3:39.99
PR
Dec 3
Section 1 Season Opener
1600 Meters
1.
12
Jean Pena
4:58.9h
PR
Jan 4
Rockland Coaches Invitational
2.
10
Noah Cory
5:19.09
Dec 22
Section 1 Challenge
3.
10
Nolan Hillhouse
5:42.71
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
4.
10
Kai Jacketti
5:48.42
Dec 22
Section 1 Challenge
1 Mile
1.
10
Jayen Lare
4:47.87
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
2.
12
Jean Pena
5:01.08
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
3.
10
Noah Cory
5:37.26
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
4.
10
Kai Jacketti
5:54.70
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
3200 Meters
1.
10
Jayen Lare
11:03.02
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
2.
12
Jean Pena
11:09.25
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
3.
10
Kai Jacketti
12:20.49
Jan 22
Section 1 League Championships
55m Hurdles - 39"
1.
11
Ethan Burgos
8.23
Feb 24
Section 1 State Qualifer
2.
12
Stevie Hulse
9.83
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
3.
10
Elijah Rowe
11.63
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
4.
11
Justin Ni
12.01
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
5.
9
Almaas Ali
12.44
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:34.77
Feb 24
Section 1 State Qualifer
2.
Ethan Burgos
Vincent Compagnone
Kaleb Istvan
Alex Laird
1:36.90
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
3.
Jamal Carter
Xavier Collins
Zackario Grey
Cavin Vaughan
1:44.84
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:41.83
Dec 22
Section 1 Challenge
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:14.75
Jan 22
Section 1 League Championships
4xMile Relay
1.
Richard Kish
Jayen Lare
Jean Pena
Alexander Ullian
20:43.08
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Nyiem Brown
35' 4
PR
Feb 13
Section 1 Class B Championships
2.
11
Joseph Sarcone
31' 0
Dec 22
Section 1 Challenge
High Jump
1.
12
Simon Jefferson
5' 6
Dec 3
Section 1 Season Opener
2.
11
Xavier Collins
5' 3
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
11
Vincent Compagnone
5' 3
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
4.
12
Nyiem Brown
5' 0
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
Pole Vault
1.
10
Devin Bethards
8' 0
Jan 22
Section 1 League Championships
Long Jump
1.
12
Richard Kish
19' 3.25
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
2.
11
Xavier Collins
18' 10
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
3.
11
Ethan Burgos
18' 0.75
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
4.
12
Simon Jefferson
17' 11
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
5.
12
Stevie Hulse
16' 8.5
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
6.
10
Zackario Grey
16' 5
Jan 22
Section 1 League Championships
7.
10
Hassaan Burnett
16' 2.25
Jan 22
Section 1 League Championships
Triple Jump
1.
12
Richard Kish
40' 7.25
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
2.
11
Ethan Burgos
34' 2.5
Jan 22
Section 1 League Championships
3.
10
Nolan Hillhouse
34' 1
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
4.
10
Zackario Grey
33' 7.25
Feb 13
Section 1 Class B Championships
Weight Throw - 25lb
1.
11
Joseph Sarcone
33' 4
Feb 13
Section 1 Class B Championships
2.
12
Nyiem Brown
28' 11.5
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
3.
12
Alex Laird
23' 2.75
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
Womens
55 Meter Dash
1.
10
Jada Williams
7.81
Jan 22
Section 1 League Championships
2.
-
Brianna DerBoghossian
8.33
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
3.
10
Summer Roberts
8.50
Feb 13
Section 1 Class B Championships
4.
10
Kendra Russell
9.26
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
5.
10
Ennie Akinwunmi
9.50
PR
Dec 3
Section 1 Season Opener
6.
10
Rebecca Soto
9.73
PR
Dec 3
Section 1 Season Opener
200 Meters
1.
10
Summer Roberts
31.54c
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
2.
10
Kendra Russell
37.14c
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
300 Meters
1.
11
Jummie Akinwunmi
48.31
Dec 22
Section 1 Challenge
2.
10
Summer Roberts
50.62
PR
Feb 13
Section 1 Class B Championships
3.
10
Grace Sanker
55.31
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
4.
10
Marisa Mourgues
56.65
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
5.
10
Gabriela Ferrone
57.89
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
400 Meters
1.
10
Victoria Banks
1:07.11
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
2.
10
Anisa Alzate
1:12.16
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
3.
10
Summer Roberts
1:15.39
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
4.
10
Gabriela Ferrone
1:28.09
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
600 Meters
1.
10
Victoria Banks
1:54.31
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
2.
10
Anisa Alzate
2:03.63
Dec 3
Section 1 Season Opener
3.
10
Jessica Hockler
2:08.35
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
4.
10
Ava Muscat
2:11.60
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
1000 Meters
1.
10
Eliza Ericson
3:29.74
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
2.
10
Meagan Meeuwisse
3:34.95
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
3.
10
Victoria Banks
3:37.39
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
4.
12
Jamilyah Reed
3:41.97
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
5.
9
Katherine Stojakovic
3:54.66
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
6.
-
Kather Stojakovic
3:56.23
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
7.
10
Jessica Hockler
3:56.55
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
8.
-
Kahlia Durso
4:15.40
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
1500 Meters
1.
10
Eliza Ericson
5:40.0h
PR
Jan 4
Rockland Coaches Invitational
1500m Racewalk
1.
10
Gabriela Ferrone
10:25.95
Dec 22
Section 1 Challenge
2.
10
Ennie Akinwunmi
10:27.37
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
3.
10
Rebecca Soto
11:21.22
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
1 Mile
1.
10
Eliza Ericson
6:04.60
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
2.
12
Jamilyah Reed
6:18.82
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
3.
10
Meagan Meeuwisse
6:26.23
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
3000 Meters
1.
10
Eliza Ericson
12:35.37
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
55m Hurdles - 33"
1.
10
Ennie Akinwunmi
13.29
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
2.
10
Rebecca Soto
15.43
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:55.02
Jan 22
Section 1 League Championships
2.
Jummie Akinwunmi
Grace Baisley
Anna Manente
Jada Williams
1:57.99
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
3.
Ennie Akinwunmi
Summer Roberts
Kendra Russell
Rebecca Soto
2:23.11
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:48.18
Dec 22
Section 1 Challenge
4x800 Relay
1.
Relay Team
11:43.9h
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
Shot Put - 4kg
1.
10
Xiomara Antongiorgi
23' 6
PR
Dec 16
Tim St. Lawrence Invitational
10
Ennie Akinwunmi
23' 6
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
3.
10
Ava Muscat
17' 10
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
High Jump
1.
11
Jummie Akinwunmi
5' 4
PR
Feb 24
Section 1 State Qualifer
2.
11
Grace Baisley
4' 6
Dec 3
Section 1 Season Opener
3.
10
Victoria Banks
4' 4
PR
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
4.
10
Jessica Hockler
3' 9
Dec 27
Pearl River Holiday Festival
10
Ava Muscat
3' 9
PR
Jan 22
Section 1 League Championships
Pole Vault
1.
10
Anna Manente
8' 0
PR
Feb 13
Section 1 Class B Championships
2.
10
Eliza Ericson
6' 0
PR
Dec 22
Section 1 Challenge
3.
10
Grace Sanker
5' 0
Jan 22
Section 1 League Championships
Long Jump
1.
12
Tiara Boone
15' 2
Jan 28
North Counties Championships
2.
10
Jada Williams
14' 9.25
PR
Dec 10
Jim Mitchell Invitational
3.
10
Marisa Mourgues
13' 2.75
Feb 13
Section 1 Class B Championships
4.
9
Katherine Stojakovic
11' 11
PR
Dec 3
Section 1 Season Opener
Triple Jump
1.
12
Tiara Boone
31' 9.25
PR
Feb 13
Section 1 Class B Championships
2.
10
Marisa Mourgues
24' 10.5
Jan 22
Section 1 League Championships
*Recent improvement