Athletic.net Team Results Management

Florida Track & Field

Welcome Florida!  Find your team below and sign up for a coach account.

2014 Outdoor
Performance Lists
Custom Performance Lists
    Contact Us to request a new Custom List

    Florida - 2014 Outdoor Track & Field

    Key - Has Recent Results - Has Results - Calendar is posted - Uses Athletic.net
    Complete Team Listing for Florida <- Click to view section statistics
    Independent
    -Champagnat Catholic
    -City of Life Christian Academy
    -Crooms Academy Of Info Tech
    -Faith Baptist Christian School
    -Gold Coast
    -Halifax
    -IMG Academy
    -Miami Christian
    -North Florida Educational Institute
    -Parsons Christian Academy
    -Pepin Academy
    -Walker Memorial Academy
    1A
    -International Community School
    Region 1
    District 1
    -Baker
    -Central
    -Freeport
    -Holmes County
    -Jay
    -Paxton
    -Pensacola Christian
    -Rocky Bayou Christian
    District 2
    -Blountstown
    -Franklin County
    -Graceville
    -Liberty County
    -North Bay Haven
    -Port Saint Joe
    -Sneads
    -West Gadsden
    -Wewahitchka
    District 3
    -Community Christian (Tallahassee)
    -Florida AMU
    -Hamilton County
    -Jefferson County
    -Lafayette
    -Maclay
    -North Florida Christian
    District 4
    -Christ's Church Academy
    -Duval Charter
    -Eagles View Academy
    -First Coast Christian
    -Fl For The Deaf & Blind
    -Harvest Community
    -Hilliard
    -Providence
    -St Johns Country Day
    -St Joseph Academy
    -Temple Christian
    -University Christian
    Region 2
    District 5
    -Bell
    -Branford
    -Bronson
    -Cedar Key
    -Cornerstone Charter
    -Hawthorne
    -Oak Hall
    -P.K. Yonge
    -Seven Rivers Christian
    -St Francis Catholic
    -Trenton
    District 6
    -Calvary Christian
    -Circle Christian
    -Father Lopez
    -Geneva
    -Lake Mary Prep
    -Master's Academy
    -Mt Dora Bible
    -The First Academy
    -Trinity Christian
    -Warner Christian
    -Wildwood
    District 7
    -Agape Christian
    -Central Florida Christian Acad
    -Faith Christian
    -First Academy
    -Foundation
    -New Dimensions
    -Orangewood Christian
    -Orlando Christian Prep
    -Windemere Prep
    District 8
    -All Saints Academy
    -Clearwater Central Catholic
    -Fort Meade
    -Lakeland Christian
    -Santa Fe Catholic
    -Sonrise Christian
    -Vanguard
    Region 3
    District 09
    -Academy at the Lakes
    -Bayshore Christian
    -Bishop McLaughlin
    -Calvary Christian (Clearwater)
    -Cambridge Christian
    -Carrollwood Day
    -Indian Rocks Christian
    -Seffner Christian
    -Tampa Bay HEAT
    -Tampa Preparatory
    District 10
    -Admiral Farragut
    -Bradenton Christian
    -Canterbury (St. Petersburg)
    -Cardinal Mooney
    -Community Christian (Port Charlotte)
    -Keswick Christian
    -Lakeside Christian
    -Northside Christian
    -Out-of-Door Academy
    -Sarasota Christian
    -Shorecrest Preparatory
    -St Petersburg Catholic
    -St Stephens Episcopal
    District 11
    -Canterbury (Fort Myers)
    -Community School
    -Donahue Academy
    -Evangelical Christian
    -First Baptist
    -Marco Island Academy
    -Moore Haven
    -Seacrest Country Day
    -Southwest Florida Christian Acad
    -St John Neumann
    District 12
    -Brevard HEAT
    -Covenant Christian
    -Florida Air Academy
    -Holy Trinity Episcopal
    -Melbourne Central Catholic
    Region 4
    District 13
    -Benjamin
    -Berean Christian
    -Community Christian (Stuart)
    -Glades Day
    -John Carroll
    -Jupiter Christian
    -Kings Academy
    -Morningside Academy
    -Oxbridge Academy
    District 14
    -Boca Raton Christian
    -Coral Springs Christian
    -Florida Atlantic University
    -Highlands Christian
    -Trinity Christian
    -Village Academy
    District 15
    -Hollywood Christian
    -International School of Broward
    -Sagemont
    -Sheridan Hills Christian
    -Somerset Prep North Lauderdale
    -South Florida HEAT
    -Upperroom Christian
    -Westminster Academy
    District 16
    -Archbishop Coleman F. Carroll
    -Archbishop Curley Notre Dame
    -Archimedean Upper Conservatory
    -Barrington Christian
    -Dade Christian
    -Divine Savior Academy
    -Doctors Charter
    -Hialeah Educational Academy
    -Island Christian
    -Northwest Christian
    -Palmer Trinity
    -Sports Leadership and Management Academy
    -Westminster Christian
    2A
    Region 1
    District 1
    -Arnold
    -Bay
    -Chipley
    -Deane Bozeman
    -Northview
    -Pensacola Catholic
    -Rutherford
    -South Walton
    -Walton Senior
    -West Florida
    District 2
    -East Gadsden
    -Florida State University/Florida High
    -Godby
    -James S Rickards
    -Madison County
    -Marianna
    -Taylor County
    -Wakulla
    District 3
    -Andrew Jackson
    -Baker County
    -Baldwin
    -Fernandina Beach
    -Paxon
    -Raines
    -Ribault
    -West Nassau
    -Yulee
    District 4
    -Bishop Kenny
    -Bishop Snyder
    -Clay
    -Episcopal (Jacksonville)
    -Forrest
    -Pedro Menendez
    -The Bolles
    -Trinity Christian
    -Wolfson
    Region 2
    District 5
    -Bradford
    -Eastside
    -Fort White
    -Interlachen
    -Keystone Heights
    -Newberry
    -Palatka
    -Santa Fe
    -Suwannee
    -Union County
    District 6
    -Chiefland
    -Crescent City
    -Dunnellon
    -Eustis
    -Mt Dora
    -North Marion
    -Tavares
    -The Villages
    -Trinity Catholic
    -Umatilla
    -Williston
    District 7
    -Central (Brooksville)
    -Crystal River
    -Gulf
    -Hernando
    -Hudson
    -Nature Coast Technical
    -Pasco
    -Ridgewood
    -South Sumter
    -Weeki Wachee
    -Wesley Chapel
    District 8
    -Atlantic
    -Bishop Moore
    -Jones
    -Lake Highland Prep
    -Montverde Academy
    -Poinciana
    -Trinity Prep
    Region 3
    District 09
    -Avon Park
    -Frostproof
    -Lake Placid
    -Lake Wales
    -McKeel
    -Mulberry
    -Tenoroc Senior
    District 10
    -Academy Of The Holy Names
    -Anclote
    -Bayshore
    -Berkeley Prep
    -Tampa Catholic
    -Tampa Jesuit
    District 11
    -Booker
    -Desoto County
    -Dunedin
    -Gibbs
    -Hardee County
    -Lakewood
    -Southeast Bradenton
    District 12
    -Bishop Verot
    -Clewiston
    -Dunbar
    -Gateway Charter
    -Immokalee
    -Labelle
    -Lemon Bay
    -Oasis
    Region 4
    District 13
    -Astronaut
    -Cocoa
    -Cocoa Beach
    -Edgewood
    -Rockledge
    -Satellite
    -Space Coast
    -Titusville
    -West Shore Jr./Sr.
    District 14
    -Cardinal Newman
    -Fort Pierce Westwood
    -Glades Central
    -Inlet Grove
    -Lincoln Park Academy
    -Pahokee
    -Pope John Paul II
    -St Andrews
    District 15
    -American Heritage
    -American Heritage Boca-Delray
    -Calvary Christian (Ft. Lauderdale)
    -Cardinal Gibbons
    -Chaminade-Madonna College Prep
    -Coral Springs Charter
    -Hallandale
    -North Broward Preparatory
    -Pine Crest
    -Pompano Beach
    -Somerset Academy
    -University School (Ft. Lauderdale)
    District 16
    -Booker T. Washington (Miami)
    -Carrollton Sch Of The Sacred Hrt
    -Coral Shores
    -Florida Christian
    -Gulliver Prep
    -Key West
    -Lasalle
    -Miami Edison
    -Miami Jackson
    -Monsignor Edward Pace
    -Ransom-Everglades
    -St Brendan
    3A
    Region 1
    District 1
    -Booker T. Washington (Pensacola)
    -Escambia
    -Gulf Breeze
    -Milton
    -Pace
    -Pensacola
    -Pine Forest
    -Tate
    District 2
    -A Crawford Mosley
    -Choctawhatchee
    -Crestview
    -Fort Walton Beach
    -Navarre
    -Niceville Senior
    District 3
    -Columbia (Lake City)
    -Edward H White
    -Englewood
    -Lawton Chiles
    -Leon
    -Lincoln
    -Robert E Lee Senior
    -Stanton College Preparatory
    -Terry Parker
    District 4
    -Bartram Trail
    -Creekside
    -Middleburg
    -Nease
    -Oakleaf
    -Orange Park
    -Ponte Vedra
    -Ridgeview
    -St Augustine
    Region 2
    District 5
    -Deltona
    -Gainesville
    -Lake Weir
    -Leesburg
    -Mainland
    -Matanzas
    -New Smyrna Beach Sr
    -Pine Ridge
    -Seabreeze
    -Vanguard
    District 6
    -East River
    -Edgewater
    -Harmony
    -Lake Minneola
    -Lake Nona
    -Liberty
    -South Lake (Groveland)
    District 7
    -Belleview
    -Citrus
    -Fivay
    -J.W. Mitchell
    -Land O Lakes
    -Lecanto
    -River Ridge
    -Springstead
    -Sunlake
    -Zephyrhills
    District 8
    -Auburndale Senior
    -Kathleen
    -Lake Gibson
    -Lake Region
    -Sebring
    -Winter Haven
    Region 3
    District 09
    -Armwood
    -Blake
    -Brandon
    -Chamberlain
    -Gaither
    -Hillsborough
    -King
    -Lennard
    -Leto Comprehensive
    -Middleton
    -Robinson
    -Spoto
    -Thomas Jefferson
    District 10
    -Boca Ciega
    -Braden River
    -Clearwater
    -Dixie Hollins
    -Lakewood Ranch
    -Largo
    -Northeast
    -Osceola
    -Palmetto
    -Sarasota
    -Tarpon Springs
    -Venice
    District 11
    -Cape Coral
    -Charlotte
    -Cypress Lake
    -Estero
    -Fort Myers
    -Ida S. Baker
    -Island Coast
    -Lehigh Senior
    -Mariner
    -North Fort Myers
    -Port Charlotte
    -Riverdale
    -South Fort Myers
    District 12
    -Barron Collier
    -East Lee County
    -Golden Gate
    -Gulf Coast
    -Lely
    -Naples
    -Palmetto Ridge
    Region 4
    District 13
    -Bayside
    -Eau Gallie
    -Heritage (Palm Bay)
    -Melbourne
    -Merritt Island
    -Palm Bay
    -Sebastian River
    -Suncoast Community
    District 14
    -Boynton Beach Community
    -Dreyfoos Of The Arts
    -Forest Hill Community
    -Jensen Beach
    -Okeechobee
    -Palm Beach Lakes
    -Port St Lucie
    -South Fork
    District 15
    -Archbishop McCarthy
    -Boyd Anderson
    -Coconut Creek
    -Dillard
    -Hollywood Hills
    -Pembroke Pines Charter
    -Stranahan
    District 16
    -Barbara Goleman
    -Belen Jesuit Prep
    -Doral Academy
    -Homestead Senior
    -Mater Academy
    -Miami Carol City Sr
    -Miami Central
    -Miami Norland
    -Miami Northwestern
    -Miami Springs Sr
    -Mourning
    4A
    Region 1
    District 1
    -Atlantic Coast
    -Buchholz
    -First Coast
    -Flagler Palm Coast
    -Fleming Island
    -Fletcher
    -Mandarin
    -Sandalwood
    District 2
    -Apopka
    -DeLand
    -Hagerty
    -Lake Brantley
    -Lake Mary
    -Lyman
    -Orange City University
    -Oviedo
    -Sanford Seminole
    -Spruce Creek
    -Wekiva
    -Winter Springs
    District 3
    -East Ridge
    -Forest
    -Maynard Evans
    -Ocoee
    -Olympia
    -West Orange
    -West Port
    District 4
    -Boone
    -Colonial
    -Cypress Creek
    -Dr Phillips
    -Freedom (Orlando)
    -Lake Howell
    -Oak Ridge
    -Timber Creek
    -University (Orlando)
    -Winter Park
    Region 2
    District 5
    -Bartow
    -Celebration
    -Gateway
    -George Jenkins
    -Haines City
    -Kissimmee-Osceola
    -Lakeland
    -Ridge Community
    -St Cloud
    District 6
    -Alonso
    -Freedom (Tampa)
    -George Steinbrenner
    -Sickles
    -Wharton
    -Wiregrass Ranch
    District 7
    -Bloomingdale Senior
    -Durant
    -East Bay
    -H B Plant
    -Newsome
    -Plant City
    -Riverview
    -Strawberry Crest
    -Tampa Bay Tech
    District 8
    -Countryside Senior
    -East Lake
    -Manatee
    -North Port
    -Palm Harbor University
    -Pinellas Park Senior
    -Riverview (Sarasota)
    -Seminole
    -St Petersburg
    Region 3
    District 09
    -Fort Pierce Central
    -Martin County
    -Treasure Coast
    -Vero Beach Senior
    -Viera (Melbourne)
    -West Centennial
    District 10
    -Dwyer
    -John I Leonard
    -Jupiter
    -Palm Beach Central
    -Palm Beach Gardens
    -Royal Palm Beach
    -Seminole Ridge
    -Wellington Community
    District 11
    -Atlantic Community
    -Boca Raton Community
    -Lake Worth Community
    -Olympic Heights
    -Park Vista Community
    -Santaluces Community
    -Spanish River
    -West Boca Raton
    District 12
    -Blanche Ely
    -Coral Glades
    -Coral Springs
    -Deerfield Beach
    -Majory Stoneman Douglas
    -Monarch
    -Taravella
    Region 4
    District 13
    -Fort Lauderdale
    -Northeast (Oakland Park)
    -Piper (Sunrise)
    -Plantation
    -South Broward
    -South Plantation
    -St Thomas Aquinas
    District 14
    -Cooper City
    -Cypress Bay
    -Everglades
    -Flanagan
    -Mc Arthur
    -Miramar
    -Nova
    -West Broward
    -Western
    District 15
    -American
    -Coral Gables
    -Dr. Michael M. Krop
    -Hialeah Gardens
    -Hialeah Miami Lakes
    -Miami Beach Senior
    -Miami Senior
    -North Miami
    -North Miami Beach Sr
    -Our Lady Of Lourdes
    -Reagan-Doral
    -South Miami Senior
    District 16
    -Christopher Columbus
    -Coral Reef Senior
    -Felix Varela
    -G Holmes Braddock
    -John A Ferguson Senior
    -Miami Coral Park
    -Miami Killian
    -Miami Palmetto
    -Miami Southridge Sr
    -Miami Sunset
    -South Dade
    -Southwest Miami Sr
    Active Uncategorized Teams in Florida   Categorize | More Uncategorized...
    -Academy
    -Bell Creek
    -Brevard Christian
    -Cottondale
    -Duval Charter
    -Florida Results
    -Hialeah
    -John Paul II Catholic
    -Pine School
    -Piper
    -Summit Christian
    -Tampa Bay Christian Academy
    -The Masters Academy
    -Victory Christian (Lakeland)

    Can't find your team? Click here.

    Help us by updating team classifications. (Coaches only)
    Get your free Coach Account

    Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


    Are you a coach? Sign Up and start saving time.

    All coach accounts are completely free.
    Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.