USATF Junior Olympics National T&F Championships - Day 3

Thursday, July 29, 2010 - Meet Website
  Hughes Stadium, Sacramento City College, Sacramento - Map
 X 
Meet Info Teams X Close
Teams Show teams without results | Show results for all Teams | Click team abbreviation to filter results to that team.

Alabama - Alabama
ALHEAlabama Heat
ALTCAlabama Track
Arizona - Arizona
BeTCBears Track
RRTCRed Roos Track
Colorado - Colorado
ElRuEliteRunning.us
Connecticut - Region 1
LiTrLitchfield Track
TGTThe Greenwich Track
Georgia - Georgia
FayeFayette Bolts
MjITMajor Impact Track
Hawaii - Hawaii
MNKOMaui No ka Oi Runners
Idaho - Region 11
YMIDYMCA Team Idaho
Idaho - Region 13
VyACValley Athletics
Illinois - Illinois
SSTCSS Track
SSPASSPARC
WACWarrior Athletics
Indiana - Indiana
PKTCPokagon Track
Massachusetts - Region 1
RuTrRutland Track
WaTrWaltham Track
Michigan - Region 5
DCTDetroit Cheetah Track
ElPeElite Performance
Minnesota - Region 8
TeWoTeam Woodbury
Missouri - Region 9
KCSoCapitol Area Track
KCSoKC Sonics
Montana - Region 11
BoTrBozeman Track
Nebraska - Nebraska
ChRTChimney Rock Track
New Hampshire - Region 1
GSFGranite State Flash
New Jersey - New Jersey
PrTTPrime Time Track
New Mexico - Region 10
BRETBig Red Express Track
DCTDuke City Track
VaTrValley Track
New York - New York
BfStBuffalo Storm Track
New York - Region 2
RRRRochester Running Rebels
North Dakota - Region 8
TeNoTeam NoDak
Ohio - Division III
MIVAMiami Valley
Oregon - Oregon
BBTCBlazing Billies Track
Pennsylvania - Pennsylvania
WkWaWeekend Warriors
Utah - Region 10
MToUMercury Track of Utah
Virginia - Region 3
ChTrCharlottesville Track
Washington - Washington
19111911 Track
XSTCXtreme Speed
West Virginia - Region 5
CCSCapital City Striders
TrAtTri-State Athletic
Wisconsin - Region 8
DiDeDistance Demons
MESMadison Eastside Sharks
Wyoming - Region 11
WRSRWind River Storm Running
Official Results All PhotosX Close
Official Results
All Divisions | Bantam | Midget | Youth | Intermediate | Young   All Rounds | Finals | Prelims    Turn Highlighter On    Prepare Report to Copy

Mens Results

 
X 400 Meters - Youth - Prelims
12.13-14Ramon Ortiz53.43aEvergreen Storm
 
 
X 800 Meters - Youth - Finals
8.13-14Ramon Ortiz2:08.06Evergreen Storm
 
 
X 800 Meters - Intermediate - Prelims
31.15-16Drew Matthews2:11.01aIssaquah Parks & Rec...
 
 
X 3000 Meters - Intermediate - Finals
2nd15-16Collin Overbay8:53.43aSpokane Mercury Athl...
 
 
X 4x400 Relay - Young - Prelims
22.-Mesha Barjona
Willie Conley
Kevin Zabala
Christian Ellis
3:26.39aPacesetters Track
 
 
X Shot Put - 12lb - Intermediate - Finals
1.Tyler Schultz59-00.75Unattached
2.15-16Jordan Kapeli53-11.00Vegas Valley Track
3.15-16Kennedy Estelle52-02.50CL Athletics Stars
4.15-16Travis Colby49-00.25Arizona Puma Track
5.15-16Jalen Peterkin48-05.25Durham Striders Track
6.15-16Antonio Verdugo47-09.75Vegas Valley Track
6.15-16Rogelio Garcia47-09.75Mustangs Track
8.15-16Paul Golen46-09.00Dupage Track
9.Jayson Kovar46-05.25Unattached
10.-John Leonard45-02.25Fayette Bolts
11.15-16Langston Newton45-00.50Indiana Storm Track
12.15-16Wade Wells44-11.50Track Unlimited
13.Daniel Weirich44-08.25Unattached
14.Josh Freeman43-09.00Unattached
15.15-16Max Adams43-04.25Greensburg YMCA
16.15-16Brandon McCleese42-11.50Next Dimension Track...
17.15-16Joshua Gay42-10.75A.W. Brown Track
18.Darby Maier42-05.50Unatttached
19.15-16Jaime Delgado41-10.00Team Olympians
20.15-16Conner Boatright41-05.25Southern Oklahoma/Wi...
21.15-16Logan Pressley40-11.75Asheville Lightning
22.Triton Pitassi39-02.25Unattached
23.17-18Nicholas Wilson37-10.75The Wings Track, Inc
24.Zachary Ribera37-04.50Unattached
24.13-14Kevin TenEyck37-04.50Team Oregon USA
26.15-16Dawuane Smoot36-02.75New World Track
27.Nicholas Finocchiaro31-10.75Unattached
28.Pierce Hanning30-01.50Unattached
 
 
X Discus - 1.6kg - Intermediate - Finals
26.15-16Ryker Gilbert29:2Evergreen Storm
 
 
X Javelin - 300g TJ - Midget - Finals
11.11-12Austin Klecka121'10"Blazing Billies Track
 
 
X High Jump - Intermediate - Finals
12.15-16Grayson Anderson6:1Evergreen Storm
 
 
X High Jump - Young - Finals
13.11Jacob Troupe6:4Evergreen Storm
 
 
X Long Jump - Midget - Finals
6.11-12Denzel Harper16' 7.61Quicksilver Track, I...
 

Womens Results

 
X 100 Meters - Intermediate - Prelims
15.15-16Terri Martin12.42aEvergreen Storm
 
 
X 800 Meters - Bantam - Prelims
2nd9-10Katherine Thronson2:37.67aSpokane Mercury Athl...
 
 
X Shot Put - 6lb - Youth - Finals
1.Alexa Harman-Thomas5-05.00Unattached
2.13-14Asia Chesley5-03.00Team RAW
3.15-16Margaux Jones5-03.00California Rising St...
4.13-14Jordyn Brown5-03.00Durham Striders Track
5.15-16Alexandria Florent5-03.00Southern California ...
6.Colette Christensen5-01.00Unattached
6.13-14Olivia Vincent5-01.00SeaTown Express Track
8.Shaina Burns5-01.00Unattached
9.Chelsea Challacombe5-01.00Unattached
10.13-14Heather Evans5-01.00Revolution Express T...
10.13-14Stephanie Ahrens5-01.00Lincoln Youth Track
12.13-14Brooke Feldmeier4-11.00BP Striders
12.13-14Caitlin Corgill4-11.00Mt. Pleasant Track
14.13-14Lauren McCluskey4-11.00Comets Track
14.13-14Hannah Miller4-11.00Texas Stars Track
16.15-16Jalissa Smith4-11.00Arizona Flames TC
17.-Kathleen Hosang4-11.00Granite State Flash
18.13-14Emily Richardson4-11.00Team RAW
19.-Makenna Behnfeldt4-09.00Pokagon Track
20.Kathryn Freel4-09.00Unattached
22.13-14Delaney Smith4-09.00Sierra Foothill
23.Briana Hall4-07.00Unattached
23.13-14Olivia Holthaus4-07.00Hunterdon Hawks Track
25.13-14Rayven Sanders-Arnold4-07.00Oakland PAL Track
26.13-14Kylie George4-07.00YMCA Team Idaho
27.13-14Adesuwa Osagiede4-05.00Elite of Mesquite
28.13-14Naterria Davis4-05.00SPAR Track
--Alexis PickneyNHUnited Southern Expr...
--13-14Llyodricia CameronNHMiami Northwest Expr...
---Alsion GreenNHPeak Performance
--13-14Miah NelsonNHTall City Christian TC
--11-12Idalis RubalcavaNHValley Coyotes
--13-14Kamaria BushNHZephyrs Track
--13-14Olivia PerryNHParker Panthers
 
 
X Discus - 1kg - Young - Finals
1.17-18Carolina Siofele43:9Evergreen Storm
 
 
X High Jump - Youth - Finals
2.13-14Asia Chesley5-03.00Team RAW
3.15-16Margaux Jones5-03.00California Rising St...
4.13-14Jordyn Brown5-03.00Durham Striders Track
5.15-16Alexandria Florent5-03.00Southern California ...
6.13-14Olivia Vincent5-01.00SeaTown Express Track
10.13-14Heather Evans5-01.00Revolution Express T...
10.13-14Stephanie Ahrens5-01.00Lincoln Youth Track
12.13-14Brooke Feldmeier4-11.00BP Striders
12.13-14Caitlin Corgill4-11.00Mt. Pleasant Track
14.13-14Lauren McCluskey4-11.00Comets Track
14.13-14Hannah Miller4-11.00Texas Stars Track
16.15-16Jalissa Smith4-11.00Arizona Flames TC
17.-Kathleen Hosang4-11.00Granite State Flash
18.13-14Emily Richardson4-11.00Team RAW
19.-Makenna Behnfeldt4-09.00Pokagon Track
22.13-14Delaney Smith4-09.00Sierra Foothill
23.13-14Olivia Holthaus4-07.00Hunterdon Hawks Track
25.13-14Rayven Sanders-Arnold4-07.00Oakland PAL Track
26.13-14Kylie George4-07.00YMCA Team Idaho
27.13-14Adesuwa Osagiede4-05.00Elite of Mesquite
28.13-14Naterria Davis4-05.00SPAR Track
--13-14Kamaria BushNHZephyrs Track
--Alexis PickneyNHUnited Southern Expr...
--13-14Llyodricia CameronNHMiami Northwest Expr...
---Alsion GreenNHPeak Performance
--13-14Olivia PerryNHParker Panthers
--11-12Idalis RubalcavaNHValley Coyotes
--13-14Miah NelsonNHTall City Christian TC
 
Get your free Coach Account

Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


Are you a coach? Sign Up and start saving time.

All coach accounts are completely free.
Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.