Athletic.net Team Results Management

Nebraska Championship

Saturday, May 15, 2010

Gothenburg, Gothenburg

Unofficial Results All PhotosX Close
Unofficial Results
 Turn Highlighter On    Prepare Report to Copy

Mens Results

 
 
X 100 Meters - Junior High - Finals
1.8Jake Paulsen11.35aCozad      
2.-Josh Coyle11.63aWest Holt      
3.8Mark Jarecki11.71aColumbus Lakeview       
4.8Josiah Madison11.94aLexington      
5.-Augustin Palma12.11aSchuyler      
6.8Giovanny Rodriquez12.13aLexington      
7.-Christian Donohue12.17aPound      
8.-Kyler Beck12.21aElm Creek      
9.8Shimmin Anthony12.28aArapahoe      
10.8Brenden Kreutzer12.44aHoldrege      
11.-Taylor Hill12.46aDC West      
11.8Jared Tomjack12.46aO'Neill St. Mary's      
13.8Cole Pease12.54aO'Neill      
14.-Evan Neville12.57aSt. Joseph Catholic      
15.7Trent Geiser12.66aAnselmo-Merna      
16.8Jack Shadley12.67aColumbus Lakeview       
17.7Clinton Bialas12.68aSeward      
 
 
 
X 200 Meters - Junior High - Finals
1.8Jake Paulsen23.53aCozad      
2.8Mark Jarecki23.98aColumbus Lakeview       
3.8Josiah Madison24.84aLexington      
4.8Jared Tomjack24.98aO'Neill St. Mary's      
5.8Giovanny Rodriquez25.02aLexington      
6.-Taylor Hill25.25aDC West      
7.-Evan Neville25.30aSt. Joseph Catholic      
8.8Shimmin Anthony25.34aArapahoe      
9.-Christian Donohue25.58aPound      
10.8Erick Lemus25.84aLexington      
11.-Omar Rodriguez26.45aSchuyler      
12.8Jake Reader26.67aKimball      
13.8Cole Pease26.95aO'Neill      
 
 
 
X 400 Meters - Junior High - Finals
1.8Mark Jarecki52.38aColumbus Lakeview       
2.-Josh Coyle54.33aWest Holt      
3.8Austin Blume55.31aHitchcock County      
4.-Trejo Clay56.23aCozad      
5.8Patrick Garcia56.68aMitchell      
6.7Clinton Bialas56.97aSeward      
7.-Cody Tuma57.30aSchuyler      
8.8Jared Buller57.77aNorthwest       
8.-Rocky Pryor57.77aDC West      
10.9T.J. Zaracki57.94aLouisville      
11.7Seth Eggleston58.54aGothenburg      
12.8Brody Lauby59.66aLexington      
--8Jackson VanSkiverDNFHastings St. Cecilia      
---Blaine PetersonDNFCozad      
--8Kyle PierceDNFSouth Loup      
 
 
 
X 800 Meters - Junior High - Finals
1.8Austin Blume2:09.87aHitchcock County      
2.8Kyle Pierce2:11.39aSouth Loup      
3.8Ty Danielson2:14.94aYork      
4.-Adam Voichoski2:15.24aPound      
5.7Matthew Barraza2:15.89aScottsbluff      
6.8Joseph Schulz2:17.77aSeward      
7.-Andres Pelaya2:19.02aCozad      
8.-Ivan Chilapa2:19.47aColumbus      
9.-Rocky Pryor2:19.74aDC West      
10.8Trey Trauernicht2:21.41aSterling      
11.8Abdi Gedi2:21.55aLexington      
12.8Jackson VanSkiver2:22.79aHastings St. Cecilia      
13.-Payden Ayers2:23.88aHyannis      
14.-Trysten Compton2:24.11aColumbus      
15.-Carlos Tena2:24.88aSchuyler      
16.-Stan Brewster2:24.89aPound      
17.-Josh Kruntorad2:25.42aDC West      
18.8Logan Stratman2:25.61aNorthwest       
19.8Garrit Geiger2:26.65aCozad      
20.8Kyle Pardun2:28.76aO'Neill St. Mary's      
---Joel CarriloDNFSchuyler      
 
 
 
X 1600 Meters - Junior High - Finals
1.8Kyle Pierce4:54.42aSouth Loup      
2.8Christian Lacey4:56.26aNorth Bend Central      
3.8Jackson VanSkiver4:58.67aHastings St. Cecilia      
4.8Brandon Nichols5:03.87aBridgeport      
5.7Matthew Barraza5:05.66aScottsbluff      
6.8Anthony Parra5:08.76aScottsbluff      
7.-Ivan Chipapa5:12.65aColumbus      
8.-Andres Pelaya5:13.61aCozad      
9.-Adam Voichoski5:16.33aPound      
10.-Trysten Compton5:18.62aColumbus      
11.8Garrit Geiger5:19.51aCozad      
12.8Levi Avila5:20.84aMitchell      
13.-Joel Carrilo5:22.29aSchuyler      
14.8Abdi Gedi5:22.43aLexington      
15.-Cole Beebe5:23.15aSchuyler      
16.8Nathaniel Maxcy5:24.32aSutherland      
17.8Kyle Pardun5:25.70aO'Neill St. Mary's      
18.8Joseph Hayek5:25.88aSeward      
19.8Ethan Loibl5:25.97aCozad      
 
 
 
X 75m Hurdles - 33" - Junior High - Finals
1.7Colin Wetovick10.9Cozad      
2.8Conor Young12.0Cozad      
 
 
 
X 100m Hurdles - 33" - Junior High - Finals
1.Tyler Gillen14.54aKearney Hori      
2.8Steven Horrocks14.92aHay Springs      
3.8Chris Wenzl15.58aSterling      
4.8Jared Tomjack15.72aO'Neill St. Mary's      
5.8Bryan Alvidez15.77aLexington      
6.8Alexander Boryca15.79aCozad      
7.-Colkin Wetovick15.91aCozad      
8.8Marvin Flores16.05aLexington      
9.-Brennan Settles16.82aSchuyler      
10.8Gus Clark16.98aHastings St. Cecilia      
11.8Sterling Reeves17.01aLouisville      
12.8Jacob Rush17.17aCozad      
13.8Spencer Knopp17.57aO'Neill      
14.-Carlos Tena17.65aSchuyler      
15.8Isaac Holbrook18.92aMitchell      
16.8Joey Johnson19.08aHay Springs      
 
 
 
X 195m Hurdles - 33" - Junior High - Finals
1.7Colin Wetovick27.4Cozad      
 
 
 
X 200m Hurdles - 30" - Junior High - Finals
1.Tyler Gillion26.67aKearney Hori      
2.8Steven Horrocks26.88aHay Springs      
3.8Mack Alspaugh27.10aMcCook      
4.8Jared Tomjack27.41aO'Neill St. Mary's      
5.9Brian Sunblade27.94aHoldrege      
6.-Brennan Settles28.55aSchuyler      
7.8Chris Wenzl28.59aSterling      
8.7Colin Wetovick28.90aCozad      
9.8Marvin Flores29.18aLexington      
10.8Bryan Alvidez29.25aLexington      
11.-Alex Borca29.50aCozad      
12.8Sterling Reeves29.95aLouisville      
13.8Blake Ristine30.04aGothenburg      
14.8Canon Howell30.15aHastings St. Cecilia      
15.8Brandon Bonnell32.20aKimball      
 
 
 
X 4x100 Relay - Junior High - Finals
1.-Relay Team 48.36aHoldrege      
2.-Relay Team 49.17aBridgeport      
3.-Relay Team 49.65aLexington      
4.-Relay Team 49.85aElm Creek      
5.-Relay Team 49.87aCozad      
6.-Relay Team 50.61aSchuyler      
7.-Relay Team 50.72aMcCook      
8.-Relay Team 50.79aO'Neill      
9.-Relay Team 51.03aDC West      
10.-Patrick Garcia
Adam Schlotthauer
Jeremiah Stovall
Alexis Arroyo
51.05aMitchell      
11.-Relay Team 51.31aKimball      
12.-Relay Team 52.02aArapahoe      
13.-Connor Schwanz
Trenton Long
Skyler Kkottwitz
Mason Ackerman
52.87aGothenburg      
14.-Relay Team 55.59aAnselmo-Merna      
15.-Relay Team 56.08aO'Neill St. Mary's      
 
 
 
X 4x400 Relay - Junior High - Finals
1.-Relay Team 3:56.54aSchuyler      
2.-Relay Team 3:58.93aSeward      
3.-Relay Team 3:59.33aMcCook      
4.-Relay Team 4:00.10aLexington      
5.-Relay Team 4:02.46aCozad      
6.-Relay Team 4:03.12aPound      
7.-Relay Team 4:03.26aSterling      
8.-Relay Team 4:04.06aDC West      
9.-Relay Team 4:05.09aBridgeport      
10.-Relay Team 4:05.88aO'Neill      
11.-Relay Team 4:10.41aLouisville      
12.-Levi Avila
Garret Braman
Bradley Gillen
Patrick Garcia
4:13.96aMitchell      
13.-Mason Ackerman
Jacob Clark
Zach Wolf
Seth Eggleston
4:18.75aGothenburg      
14.-Relay Team 4:34.93aO'Neill St. Mary's      
15.-Relay Team 4:59.69aAnselmo-Merna      
 
 
 
X Shot Put - 12lb - Junior High - Finals
1.8Kody Benson46'8.25Sterling      
2.-Josh Coyle46'.75West Holt      
3.8Jacob Christian45'.5Seward      
4.8Richard Sweeney43'1.75Omaha Christian Acad...      
5.-Jacob Bartling42'9.5Elm Creek      
6.8Simon Rangel42'2Cozad      
7.8Chris Wenzl41'.75Sterling      
8.7Tanner Borchardt39'10.25Gothenburg      
9.8Slater Barela39'9.75Cozad      
10.8Jake Reader39'.5Kimball      
11.8Nick Baumfalk38'5.25McCook      
12.8Raheem (Trey) Sterkel37'7Mitchell      
13.-Steven Horrolcks36'5.5Hay Springs      
14.8Roy Slack36'4.25Gothenburg      
15.8Lucas French34'7.5Sutherland      
16.8Wilson Hupp34'7O'Neill St. Mary's      
 
 
 
X Discus - 1kg - Junior High - Finals
1.-Jacob Bartling141'Elm Creek      
2.8Luis Nunez130'7Lexington      
3.8Jacob Christian129'8Seward      
4.8Richard Sweeney129'2Omaha Christian Acad...      
5.8Kody Benson126'4Sterling      
6.8Brandon Slack124'2Sutherland      
7.7Tanner Borchardt122'4Gothenburg      
8.7Garrit Shanle121'10Columbus Scotus      
9.8Mike Daum115'3Kimball      
10.8Colton Doyle113'10Ainsworth      
11.8Colt Johannsen111'2Louisville      
12.8Spencer Knopp110'11O'Neill      
13.7Issac Cole108'3South Loup      
14.8Austin English97'9Northwest       
15.-Ben Ripa87'3DC West      
16.8Lucas French84'2Sutherland      
 
 
 
X High Jump - Junior High - Finals
1.8Jake Paulsen5'11Cozad      
2.8Ryan Halouska5'7Anselmo-Merna      
3.8Connor Barr5'6Lewiston      
4.8Austin Blume5'6Hitchcock County      
4.8Mack Alspaugh5'6McCook      
6.8Jack Shadley5'4Columbus Lakeview       
7.7Seth Eggleston5'4Gothenburg      
8.8Josiah Madison5'4Lexington      
9.8Dustin Chandler5'4Anselmo-Merna      
10.8Steven Horrocks5'2Hay Springs      
11.-Jamie Gonzales5'2Bridgeport      
12.8Blake Ristine5'2Gothenburg      
8Adam Schlotthauer5'Mitchell      
13.-Taylor Hill5'DC West      
14.8Colton Fickler5'Louisville      
14.8Ross Pennington5'Sutherland      
16.7Michael Wecker4'8O'Neill St. Mary's      
17.8Garret BramanNHMitchell      
 
 
 
X Pole Vault - Junior High - Finals
1.-Dylan Fochert10'4Ogallala      
2.8Skyler Kkottwitz10'Gothenburg      
3.7Javier Figueroa9'8Kimball      
5.8Landon Welke9'8Ainsworth      
6.7Jon Marvin9'8O'Neill      
7.8Tyler Fear9'4"Sutherland      
7.8Tyler Fear9'0Sutherland      
8.8Blake Ristine8'6Gothenburg      
8.7Ty Johnson8'6Northwest       
10.8Bryant Knigge8'6Kimball      
11.-Blaine Peterson8'6Cozad      
12.8Peter Dolezal8'0Columbus Scotus      
13.-Cole Beebe8'0Schuyler      
14.8Erick Lemus8'0Lexington      
15.7Michael Wecker7'6O'Neill St. Mary's      
16.8Avery Driscoll7'6Hastings St. Cecilia      
17.8Isaac BiehlNHLexington      
 
 
 
X Long Jump - Junior High - Finals
1.8Adam Masid19'3.75Scottsbluff      
2.-Augustin Palma18'.25Schuyler      
3.-Josh Coyle17'11.75West Holt      
4.8Chris Wenzl17'11Sterling      
5.8Giovanny Rodriquez17'10.5Lexington      
6.-Evan Neville17'8.75St. Joseph Catholic      
7.8Connor Barr17'6Lewiston      
8.8Austin Wright17'4McCook      
9.8Austin Blume17'3Hitchcock County      
10.-Kyler Beck17'2.75Elm Creek      
11.7Issac Cole17'2South Loup      
12.-Trejo Clay16'10Cozad      
13.7Trent Geiser16'9.25Anselmo-Merna      
14.-Landon Weike16'2Ainsworth      
15.-Nathan Thies15'2.5Sterling      
 
 
 
X Triple Jump - Junior High - Finals
1.-Kyler Beck37'4.5Elm Creek      
2.8Austin Wright36'McCook      
3.-Dakota Fulk35'11Holdrege      
4.8Connor Barr35'10.25Lewiston      
5.8Ryan Halouska35'3.25Anselmo-Merna      
3.8Jason Finnegan34'11Cozad      
6.8Jack Shadley34'5.25Columbus Lakeview       
7.-Brennan Settles34'1.5Schuyler      
8.8Joey Johnson34'Hay Springs      
9.-Hayden Geis33'8Elm Creek      
10.7Trent Geiser33'4.75Anselmo-Merna      
10.-Rodger O'Dell33'4.75DC West      
12.8Cole Beaver33'.5Mitchell      
13.7Neftali Mejia 32'11Lexington      
13.8Josiah Madison32' 11"Lexington      
14.-Dusty Chandler32'4Anselmo-Merna      
 

Womens Results

 
 
X 100 Meters - Junior High - Finals
1.8Jessi Simons13.31aO'Neill St. Mary's      
2.-Hannah Rittscher13.36aOrchard-Clearwater      
3.8Jalyne Schuster13.39aSutherland      
4.8Laura Miksch13.43aColumbus Scotus      
5.8Mercedes Lassan13.48aSt. Paul      
6.-Sara Allen13.88aAdams Central      
7.8Ashley Scherer13.91aNorthwest       
7.8Stasia Nielsen13.91aSterling      
9.7McKenna Zulkoski13.96aMitchell      
10.8Liz Galliart14.07aNorthwest       
11.8Melissa Johnson14.51aEustis-Farnam      
12.8Melanie Johnson14.67aEustis-Farnam      
13.8Brittany Wolf14.93aEustis-Farnam      
--8Shandon PlatteDQAinsworth      
---Sara AlfordDQOakland-Craig      
 
 
 
X 200 Meters - Junior High - Finals
1.7Tiani Reeves26.10aGothenburg      
2.8Molly Sughroue27.50aMcCook      
3.8Jessi Simons27.76aO'Neill St. Mary's      
4.8Jalyne Schuster28.14aSutherland      
5.8Rochelle Wendland28.22aArapahoe      
6.8Mikayla Gasper28.31aColumbus Scotus      
7.-Hannah Rittscher28.71aOrchard-Clearwater      
8.8Stasia Nielsen28.84aSterling      
9.7Gessica Gdowski29.10aFremont      
10.-Sara Alford29.12aOakland-Craig      
11.-Sara Allen29.15aAdams Central      
12.-Taylor Kadavy29.25aSt. Joseph Catholic      
 
 
 
X 400 Meters - Junior High - Finals
1.7Tiani Reeves57.75aGothenburg      
2.8Molly Sughroue59.33aMcCook      
3.8Jessi Simons1:01.11aO'Neill St. Mary's      
4.8Mikayla Gasper1:02.94aColumbus Scotus      
5.8Laura Miksch1:02.98aColumbus Scotus      
6.8Shelbi Sloup1:03.78aSeward      
7.-Hannah Rittscher1:03.84aOrchard-Clearwater      
8.7Jaci Venzor1:04.08aSchuyler      
9.8Ashlea Kerr1:04.23aChadron      
10.8Mackenzie McKeone1:04.99aLexington      
11.8Rochelle Wendland1:05.39aArapahoe      
12.8Shandon Platte1:05.94aAinsworth      
13.8Jalyne Schuster1:07.85aSutherland      
 
 
 
X 800 Meters - Junior High - Finals
1.8Molly Sughroue2:25.50aMcCook      
2.7Alli Ehler2:28.13aSidney      
3.8Ashlea Kerr2:30.55aChadron      
4.7Ellie Carr2:30.66aAinsworth      
5.8Taylor Peters2:31.35aMitchell      
6.8Regan Geiken2:31.85aGothenburg      
7.8Shelbi Sloup2:33.26aSeward      
8.7Krissy Krotter2:35.44aO'Neill St. Mary's      
9.8Emily Wardyn2:35.52aBrady      
10.-Gabby Gracia2:35.56aHoldrege      
11.8Masat Alli2:37.81aSt. Paul      
12.8Katelin Schultze2:37.85aLexington      
13.8Rachel Phinney2:39.57aNorthwest       
14.7Mckenzie Brown2:40.91aFremont      
15.-Kelsey Dessler2:43.53aColumbus Scotus      
16.7Madeline Brown2:44.76aFremont      
---JacQuelyn DamDNFFremont      
 
 
 
X 1600 Meters - Junior High - Finals
1.-JacQuelyn Dam5:23.74aFremont      
2.7Alli Ehler5:38.53aSidney      
3.-Gabby Gracia5:40.21aHoldrege      
4.8Shelbi Sloup5:44.31aSeward      
5.7Alejandra Vergara-Kersenbrock5:47.14aO'Neill      
6.8Paulsen Stephanie5:48.83aArapahoe      
7.7Megan Billington5:49.01aWestridge      
8.7Kelsey Kessler5:56.65aColumbus Scotus      
9.8Odaliz Santoyo-Garcia5:57.21aLexington      
10.7Krissy Krotter5:57.75aO'Neill St. Mary's      
11.7Liz Preister5:58.62aColumbus Scotus      
12.7Mckenzie Brown6:06.33aFremont      
13.8Abbie Mazour6:06.62aGothenburg      
14.7Madeline Brown6:08.79aFremont      
15.8Brooke Olmer6:12.14aColumbus Scotus      
16.-Gabby Moody6:12.50aNorthwest       
---Greta PetersenDNFPound      
 
 
 
X 100m Hurdles - 30" - Junior High - Finals
1.Audrey Maline16.03aFillmore Cen      
2.8Julianna Burr16.04aHoldrege      
3.8Polston Carley16.49aArapahoe      
4.7Mackenzie Wecker17.12aO'Neill St. Mary's      
5.-Jolene Shotkoski17.18aFullerton      
6.8Stasia Nielsen17.34aSterling      
7.8Abigail Mohr17.58aMcCook      
8.-Shelby Greve17.72aOakland-Craig      
9.8Taylor Mroczek18.12aGothenburg      
10.8Jazmin Vasquez18.30aLexington      
11.7Watson Kaylea18.33aArapahoe      
12.8Kyra Goings18.77aCozad      
13.-Kelsy Kilpatrick19.07aMcCook      
14.8Haleigh Pike19.26aMitchell      
--8Maegan HiattDQHershey      
 
 
 
X 200m Hurdles - 30" - Junior High - Finals
1.Audrey Malone30.20aFillmore Cen      
2.8Julianna Burr30.99aHoldrege      
3.8Polston Carley31.51aArapahoe      
4.7Mackenzie Wecker31.69aO'Neill St. Mary's      
5.-Jolene Shotkoski32.54aFullerton      
6.8Melissa Thalken32.63aColumbus Scotus      
7.8Stasia Nielsen32.78aSterling      
8.8Taylor Mroczek32.93aGothenburg      
9.8Teresa Tremel33.31aColumbus Scotus      
10.8Shelby Doescher33.46aChadron      
11.-Hanna Jorgenson33.48aDC West      
12.7Emily Vinton33.55aArthur County      
13.7Watson Kaylea33.84aArapahoe      
14.8Tara Hestermann33.93aSterling      
15.8Jessica Berst33.97aSt. Paul      
16.8Haylee Stryker34.10aSouth Loup      
17.8Emily Everitt34.27aO'Neill St. Mary's      
18.8Sandra Gomez34.29aLexington      
19.8Natalie deShazer34.93aFremont      
20.7Kyla Wojtalewicz36.30aSt. Paul      
 
 
 
X 4x100 Relay - Junior High - Finals
1.-Relay Team 52.94aHoldrege      
2.-Relay Team 53.85aWestridge      
3.-Shelby Mannel
Regan Geiken
Kennedy Wahlgren
Taylor Mroczek
54.80aGothenburg      
4.-Relay Team 54.90aMcCook      
5.-Relay Team 55.07aNorthwest       
6.-Relay Team 55.89aOakland-Craig      
7.-Relay Team 56.06aSt. Paul      
8.-Relay Team 56.07aO'Neill St. Mary's      
9.-Aspen Reifschneider
Elli Singpiel
Taylor Peters
McKenna Zulkoski
56.62aMitchell      
10.-Relay Team 56.69aKimball      
11.-Relay Team 57.10aBridgeport      
12.-Relay Team 57.61aOrchard-Clearwater      
13.-Relay Team 58.83aLexington      
14.-Relay Team 59.63aLouisville      
15.-Relay Team 1:00.75aEustis-Farnam      
 
 
 
X 4x400 Relay - Junior High - Finals
1.-Hailey Budd
Regan Geiken
Taylor Mroczek
Tiani Reeves
4:17.66aGothenburg      
2.-Relay Team 4:19.93aColumbus Scotus      
3.-Relay Team 4:20.24aHoldrege      
4.-Relay Team 4:29.98aLexington      
5.-Relay Team 4:32.25aChadron      
6.-Relay Team 4:32.59aArapahoe      
7.-Relay Team 4:33.12aOakland-Craig      
8.-Relay Team 4:33.85aSeward      
9.-Relay Team 4:36.54aBridgeport      
10.-Relay Team 4:37.17aSt. Paul      
11.-Relay Team 4:39.14aWestridge      
12.-McKenna Zulkoski
Haleigh Pike
Trinity Boskovich
Taylor Peters
4:41.03aMitchell      
13.-Relay Team 4:50.47aSouth Loup      
14.-Relay Team 4:55.97aAnselmo-Merna      
15.-Relay Team 5:01.84aLouisville      
 
 
 
X Shot Put - 4kg - Junior High - Finals
1.-Platte Shandon34'8.75Ainsworth      
2.8Danea Ray32' 0.75"Chadron      
3.-Sylvia Wilson30'1Oakland-Craig      
4.8Emily Franzen29'11Gothenburg      
5.-Kenzi Walker29'3Arthur County      
6.-Maddie Elder28'5McCook      
7.8Ashlyn Hanson28'3.75Seward      
8.-Breanna Mincer28'2.75West Holt      
9.8Michaela Weverka28'2.25South Loup      
10.-Kydal Holes27'8Gothenburg      
11.9Anna Novacek26'11.75Bruning-Davenport-Sh...      
12.8Jadyn Stover26'10.75Anselmo-Merna      
14.7Jessica Hanks26'6.5Kimball      
13.8Haley Hudson26'5.75McCook      
15.-Krings Hannah26'5.75Columbus Scotus      
16.-Shley Eskew26'4.75Gothenburg      
18.8Courtney Geiger26'4Cozad      
17.8Samantha Staggs25'4.5Sutherland      
 
 
 
X Discus - 1kg - Junior High - Finals
1.-Platte Shandon101'6Ainsworth      
2.-Hanson Asylyn94'6Seward      
3.-Elder Maddie92'McCook      
4.-Max Megan85' 2Anselmo-Merna      
5.-Hanks Jessica84'10Kimball      
6.-Franzen Emily84'1Gothenburg      
7.-Novacek Anna81'8Bruning-Davenport-Sh...      
8.8Jordan Lempka79'7Sterling      
9.-Staggs Sam77'10Sutherland      
9.8Samantha Staggs77'10"Sutherland      
10.-Brabec Kylie77'Schuyler      
11.-Holmes Kyndal75'5Gothenburg      
12.8Michaela Weverka74'South Loup      
13.-Hudson Haley73'11McCook      
14.-Springer Laura72'4Northwest       
15.-Eshew Ashley70'7Gothenburg      
16.-Johnson Melanie69'11Eustis-Farnam      
 
 
 
X High Jump - Junior High - Finals
1.8Emily Everitt5'1O'Neill St. Mary's      
2.8Maegan Hiatt5'1Hershey      
3.8Katie Sorensen4'10Fremont      
4.8Rochelle Wendland4'10Arapahoe      
5.-Emily Filsinger4'9Orchard-Clearwater      
6.8Mackenzie McKeone4'8Lexington      
7.8Liz Galliart4'6Northwest       
8.7Shayla Dockweiler4'6South Loup      
9.-Vasa Taylor4'6Arthur County      
10.8Shelby Blecha4'4Seward      
11.8Rebecca Anderson4'4Gothenburg      
12.8Ava Leininger4'2Ogallala      
13.8Katelyn PlackeNHNorthwest       
 
 
 
X Pole Vault - Junior High - Finals
1.8Abigail Mohr9'McCook      
2.8Maegan Hiatt8'8Hershey      
3.-Trenda Hoilertz8'Holdrege      
4.8Aryn Meisinger7'6Gothenburg      
4.8Ashley Scherer7'6Northwest       
4.8Sarah Vonasek7'6Holdrege      
4.8Jody Skallberg7'6Holdrege      
4.7Margaret Gardner7'6Holdrege      
9.7Mackenzie Wecker7'6O'Neill St. Mary's      
10.-Megan Pennock7'McCook      
11.7Tiffany Finkral7'O'Neill      
11.-DeShazer Natalie7'Fremont      
11.8Natalie deShazer7'0"Fremont      
13.1Alex JerezNHSchuyler      
14.-Micheal MorganNHMitchell      
 
 
 
X Long Jump - Junior High - Finals
1.7Tiani Reeves17'6Gothenburg      
2.-Sarah Allen16'3Adams Central      
3.Payton Peterson16'.25Betrand      
4.8Mercedes Lassan15'4.5St. Paul      
5.8Abigail Mohr15'1.25McCook      
6.-Shelby Hinman14'7.25Oakland-Craig      
7.9Kristen Ohnoutka14'6.5Columbus Scotus      
8.7Gessica Gdowski14'3.75Fremont      
9.Audrey Malone14'2Fillmore Central      
10.-Zamara Myers14'1.75Anselmo-Merna      
11.8Jessi Simons13'11.75O'Neill St. Mary's      
12.8Rachel Phinney13'9.25Northwest       
13.-Shelby Greve13'8Oakland-Craig      
14.8Ashley Scherer13'6.25Northwest       
15.7McKenna Zulkoski13'6.25Mitchell      
16.-Carley Polston13'3.75Arapahoe      
17.7KayLynn Lantis12'7Sutherland      
18.8Madison Shepherd12'1.75McCook      
 
 
 
X Triple Jump - Junior High - Finals
1.Audrey Maline33'4.5Fillmore Central      
2.8Mercedes Lassan33'4.5St. Paul      
3.-Sarah Allen33'2Allen      
4.8Rachel Phinney32'4.5Northwest       
5.-Shelby Hinman32'3Oakland-Craig      
6.7Tamara Myers30'11.75Anselmo-Merna      
7.-Hanna Jorgensen30'6.5DC West      
8.8Hannah Moody29'6Seward      
9.8Taylor Geiser29'1.5South Loup      
10.8Katelyn Placke29'.25Northwest       
11.9Kristen Ohnoutka28'9.5Columbus Scotus      
12.8Hannah Haney28'7Hyannis      
13.8Shelby Vogel28'5Kimball      
14.7Abbie Alt28'3.25Columbus Scotus      
15.8Erin Boyle27'8.75O'Neill St. Mary's      
 
Get your free Coach Account

Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


Are you a coach? Sign Up and start saving time.

All coach accounts are completely free.
Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.