Team Results Management

Meet Info

VarsityHeptathlonIndoor PentathlonFinalsPrelims
 

Mens Results Switch to

60 Meter Dash  Varsity - Finals

1.-Jacob Nelson7.13aBemidji State
2.Beau Wakfield7.31aUnattached
3.SoDerek Solarz7.40aWisconsin-Superior
4.FrChuck Hermes7.46aBemidji State
5.FrLane Noyes7.60aSt Scholastica
 

60 Meter Dash  Heptathlon - Finals

1.SoTandy Juell7.23aBemidji State
2.SoBen Niemann7.28aMinnesota-Duluth
3.JrMatt Molde7.36aMinnesota-Duluth
4.Zac Preble7.57aUnattached
5.SrBrian Bauleke7.90aBemidji State
 

60 Meter Dash  Varsity - Prelims

1.-Jacob Nelson7.23aBemidji State
2.Beau Wakfield7.28aUnattached
3.Frtony Hermes7.44aBemidji State
4.SoDerek Solarz7.44aWisconsin-Superior
5.FrChuck Hermes7.46aBemidji State
6.FrLane Noyes7.61aSt Scholastica
7.FrZach Roggow8.04aMinnesota-Duluth
8.FrMichael Merlo8.34aWisconsin-Superior
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.-Jacob Nelson23.19aBemidji State
2.SrSam Bofferding23.41aBemidji State
4.FrDaniel Badhwa24.01aMinnesota-Duluth
5.SoRaphael Gelo24.07aBemidji State
6.Aaron Courtright24.23aUnattached
7.FrChuck Hermes24.50aBemidji State
8.Frtony Hermes25.11aBemidji State
9.FrKevin Olson25.29aWisconsin-Superior
10.FrZach Roggow25.47aMinnesota-Duluth
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.FrAndrew Roiger53.04aBemidji State
2.FrMatt Reijo53.95aWisconsin-Superior
3.Lars Egge54.02aUnattached
4.FrRyan Guentzel54.97aSt Scholastica
5.FrErik Graham55.21aSt Scholastica
6.FrAnthony Warren56.64aSt Scholastica
 

600 Meters  Varsity - Finals

1.SoJesse Kruase1:30.97aMinnesota-Duluth
2.FrDaniel Badhwa1:32.30aMinnesota-Duluth
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.Alex Schoneberger1:59.77aUnattached
2.-Chris Wilson2:01.33aMinnesota-Duluth
3.JrEric Schauer2:02.16aBemidji State
4.SoMark Buerkle2:02.99aBemidji State
5.SoMark Mickow2:03.24aMinnesota-Duluth
6.FrJimmy Hosey2:03.82aMinnesota-Duluth
7.FrJason Coffin2:05.31aMinnesota-Duluth
8.SoRobert Kostick2:07.08aMinnesota-Duluth
9.JrNick Nygaard2:07.26aMinnesota-Duluth
10.FrPatrick Mullally2:21.07aWisconsin-Superior
 

1000 Meters  Varsity - Finals

1.JrLouis Hughes2:34.37aMinnesota-Duluth
2.Kenny Miller2:38.48aUnattached
3.SoScott Behling2:38.50aWisconsin-Superior
4.SrPatrick Diedrich2:38.64aBemidji State
5.SoJohn Muenchow2:45.20aBemidji State
 

1000 Meters  Heptathlon - Finals

1.SrBrian Bauleke2:54.77aBemidji State
2.SoBen Niemann3:16.58aMinnesota-Duluth
3.Zac Preble3:29.10aUnattached
--JrMatt MoldeDNFMinnesota-Duluth
 

1 Mile  Varsity - Finals

1.Kenny Miller4:32.60aUnattached
2.SrDillon Johnston4:33.72aMinnesota-Duluth
3.SoRobbie Jenson4:37.96aMinnesota-Duluth
4.FrRyan Sederquist4:39.99aBemidji State
5.SoJohn Muenchow4:44.02aBemidji State
6.JrTim Lasch4:56.77aMinnesota-Duluth
7.SoNde Anye5:19.78aBemidji State
 

3000 Meters  Varsity - Finals

1.JrKyle Larson9:16.49aMinnesota-Duluth
2.Casey Miller9:21.85aUnattached
3.JrJared Johnston9:23.18aMinnesota-Duluth
4.Shane Brookshire9:24.55aUnattached
5.JrBrian Quigley9:28.02aBemidji State
6.JrKeagan Marble9:28.78aMinnesota-Duluth
7.JrRay Rolling9:28.85aMinnesota-Duluth
8.SrAbe Hartsell9:32.56aBemidji State
9.Billy Sackett9:40.08aUnattached
10.JrLucas Chase10:26.53aBemidji State
 

60m Hurdles - 42"  Varsity - Finals

1.SoJustin Hanson8.94aSt Scholastica
2.SoMark Sizer8.96aBemidji State
3.SoAndy Heffele9.66aMinnesota-Duluth
4.FrBraxton Ball10.26aSt Scholastica
5.JrMatt Revak10.68aBemidji State
 

60m Hurdles - 42"  Heptathlon - Finals

1.Zac Preble9.21aUnattached
2.JrMatt Molde9.25aMinnesota-Duluth
3.SrBrian Bauleke9.61aBemidji State
4.SoBen Niemann10.04aMinnesota-Duluth
 

60m Hurdles - 42"  Varsity - Prelims

1.SoJustin Hanson8.91aSt Scholastica
2.SoMark Sizer8.95aBemidji State
3.SoAndy Heffele9.78aMinnesota-Duluth
4.JrMatt Revak10.47aBemidji State
5.FrBraxton Ball10.66aSt Scholastica
 

4x200 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 1:39.65aBemidji State
2.-Relay Team 1:40.90aWisconsin-Superior
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 3:38.30aMinnesota-Duluth
2.-Relay Team 3:38.79aBemidji State
3.-Relay Team 3:45.25aSt Scholastica
4.-Relay Team 3:47.78aBemidji State
5.-Relay Team 4:06.66aMinnesota-Duluth
 

DMR 1200-400-800-1600m  Varsity - Finals

1.-Relay Team 11:10.27aMinnesota-Duluth
2.-Relay Team 11:50.32aWisconsin-Superior
 

Shot Put - 16lb  Varsity - Finals

1.Brian Leonhardt49-07.25Unattached
2.SrJohn Howard45-09.25St Scholastica
3.FrCharlie Fernow44-02.00St Scholastica
4.JrTom Lyscio43-10.50St Scholastica
5.JrKen Klein43-07.25Bemidji State
6.SrJosh Ditsworth41-03.75St Scholastica
7.Dylan Peterson40-02.75Unattached
8.Aaron Odland38-11.50Unattached
9.SoChristopher Doran38-06.00St Scholastica
 

Shot Put - 16lb  Heptathlon - Finals

1.Zac Preble49-06.25Unattached
2.JrMatt Molde33-11.25Minnesota-Duluth
3.SoBen Niemann31-00.00Minnesota-Duluth
4.SrBrian Bauleke28-06.50Bemidji State
--SoTandy JuellNDBemidji State
 

Shot Put - 16lb  Varsity - Prelims

1.Brian Leonhardt49-07.25Unattached
2.FrCharlie Fernow44-02.00St Scholastica
3.SrJohn Howard43-11.75St Scholastica
4.JrTom Lyscio42-02.25St Scholastica
5.JrKen Klein40-05.50Bemidji State
6.Dylan Peterson40-02.75Unattached
7.Aaron Odland38-11.50Unattached
8.SoChristopher Doran38-06.00St Scholastica
9.SrJosh Ditsworth37-03.00St Scholastica
10.SoNils Hansen34-09.00Wisconsin-Superior
11.FrDrew Valle28-00.75St Scholastica
 

High Jump  Varsity - Finals

1.SoJimmy Plain6-00.75Bemidji State
2.JrPaul Wagner6-00.75Bemidji State
3.SoAndy Heffele5-10.75Minnesota-Duluth
4.-Taylor Kielty5-07.00Bemidji State
 

High Jump  Heptathlon - Finals

1.SrBrian Bauleke6-00.50Bemidji State
2.Zac Preble5-08.75Unattached
3.JrMatt Molde5-07.75Minnesota-Duluth
4.SoBen Niemann5-05.25Minnesota-Duluth
--SoTandy JuellNHBemidji State
 

Pole Vault  Varsity - Finals

2.SoRaphael Gelo14-06.00Bemidji State
3.FrKevin Olson14-00.00Wisconsin-Superior
4.SrCyrus Beckwith13-06.00St Scholastica
5.JrMitch Drotts13-00.00Bemidji State
6.SoLuke Beckwith13-00.00St Scholastica
7.FrDane Plifka12-06.00Bemidji State
 

Pole Vault  Heptathlon - Finals

1.Zac Preble14-01.25Unattached
2.JrMatt Molde13-05.25Minnesota-Duluth
3.SrBrian Bauleke10-02.00Bemidji State
3.SoBen Niemann10-02.00Minnesota-Duluth
--SoTandy JuellNHBemidji State
 

Long Jump  Varsity - Finals

3.SoBen Niemann19-03.50Minnesota-Duluth
4.SrTony Evans19-02.00St Scholastica
5.Frtony Hermes18-04.50Bemidji State
6.-Taylor Kielty18-01.75Bemidji State
7.Jeff McDonald17-11.75Unattached
 

Long Jump  Heptathlon - Finals

1.JrMatt Molde20-00.25Minnesota-Duluth
2.SoBen Niemann19-04.75Minnesota-Duluth
3.Zac Preble19-01.25Unattached
4.SrBrian Bauleke18-08.00Bemidji State
--SoTandy JuellNDBemidji State
 

Triple Jump  Varsity - Finals

2.SoJimmy Plain43-03.75Bemidji State
3.SoPeter Drinkwine42-05.25St Scholastica
4.Jeff McDonald38-09.00Unattached
5.SoBen Carlson38-06.75St Scholastica
6.SrTony Evans37-01.00St Scholastica
7.FrChuck Hermes36-09.50Bemidji State
8.-Taylor Kielty36-08.25Bemidji State
 

Weight Throw - 35lb  Varsity - Finals

1.JrTom Lyscio50-06.25St Scholastica
2.Brian Leonhardt49-01.00Unattached
3.SrLogan Robinson45-06.50Bemidji State
4.SrJohn Howard44-06.75St Scholastica
5.SoNils Hansen44-00.75Wisconsin-Superior
6.JrKen Klein42-10.75Bemidji State
7.SrJosh Ditsworth42-06.75St Scholastica
8.FrCharlie Fernow39-08.50St Scholastica
9.FrJakob Bissell39-08.00Bemidji State
 

Weight Throw - 35lb  Varsity - Prelims

1.JrTom Lyscio50-06.25St Scholastica
2.Brian Leonhardt46-07.25Unattached
3.SrLogan Robinson45-03.75Bemidji State
4.SoNils Hansen44-00.75Wisconsin-Superior
5.SrJohn Howard42-11.75St Scholastica
6.JrKen Klein42-09.50Bemidji State
7.SrJosh Ditsworth39-09.75St Scholastica
8.FrCharlie Fernow39-08.50St Scholastica
9.FrJakob Bissell39-08.00Bemidji State
10.SoChristopher Doran38-09.50St Scholastica
11.SrBen Cook38-03.50Minnesota-Duluth
12.FrDrew Valle34-04.00St Scholastica
13.Aaron Odland33-00.25Unattached
 

Heptathlon Score  Varsity - Finals

1.Zac Preble4428Unattached
2.SrBrian Bauleke3893Bemidji State
3.JrMatt Molde3770Minnesota-Duluth
4.SoBen Niemann3742Minnesota-Duluth
 

Womens Results Switch to

60 Meter Dash  Varsity - Finals

1.SrLaura Bock8.16aMinnesota-Duluth
2.SoKirsten Bjork8.18aMinnesota-Duluth
3.SoAshley Larva8.33aBemidji State
4.Caitlin Laudon8.45aUnattached
5.SoTaylor Sautbine8.47aBemidji State
6.SoKatlin Krause8.53aSt Scholastica
 

60 Meter Dash  Varsity - Prelims

1.SoKirsten Bjork8.19aMinnesota-Duluth
2.SrLaura Bock8.31aMinnesota-Duluth
3.SoAshley Larva8.32aBemidji State
4.SoKatlin Krause8.36aSt Scholastica
5.SoTaylor Sautbine8.41aBemidji State
6.Caitlin Laudon8.51aUnattached
7.SoCiara Robinson8.65aBemidji State
8.FrLeAnn Wagner8.86aBemidji State
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.SrKristi Buerkle26.24aBemidji State
2.SoKirsten Bjork27.34aMinnesota-Duluth
3.SoAshley Larva28.33aBemidji State
3.SrLaura Bock28.33aMinnesota-Duluth
5.SoCiara Robinson28.74aBemidji State
6.JrKatherine Mueller29.03aSt Scholastica
7.FrMackenzie Haupert29.05aBemidji State
8.SrCassey Hoffmann29.28aWisconsin-Superior
9.SoCaitlin Vaughan29.37aSt Scholastica
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.SrKristi Buerkle57.02aBemidji State
2.SoTaylor Kosey1:02.96aMinnesota-Duluth
3.FrMackenzie Haupert1:03.98aBemidji State
4.SoMichelle Ohman1:04.18aBemidji State
5.JrKatherine Mueller1:05.25aSt Scholastica
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.JrCarolyn Wardell2:25.87aMinnesota-Duluth
2.JrNicole Hughes2:28.31aSt Scholastica
3.FrHannah Wurl2:28.95aMinnesota-Duluth
4.JrKirsten Maras2:29.54aBemidji State
5.SoTina Larson2:34.82aBemidji State
6.FrDanielle Anderson2:45.36aWisconsin-Superior
 

800 Meters  Indoor Pentathlon - Finals

1.SrPearl Walker2:42.52aBemidji State
2.FrKatie Brownson2:49.32aSt Scholastica
 

1000 Meters  Varsity - Finals

1.SoAlyssa Salava3:09.73aMinnesota-Duluth
2.FrTanya Templer3:16.47aMinnesota-Duluth
3.JrAlison Hougen3:26.11aBemidji State
4.FrSamantha Anderson3:32.30aWisconsin-Superior
5.FrChristina Micheletti3:35.51aWisconsin-Superior
6.SrNatasha Hinzmann3:49.92aWisconsin-Superior
 

1 Mile  Varsity - Finals

1.SrRachel Stack5:21.49aMinnesota-Duluth
2.FrSarah Chasson5:33.74aMinnesota-Duluth
3.Veronica Sackett5:53.68aUnattached
4.SrGenna Ironi5:54.19aBemidji State
 

3000 Meters  Varsity - Finals

1.SrBridget Hines10:43.56aMinnesota-Duluth
2.SrWhitney Hines10:55.52aMinnesota-Duluth
3.SrTaylor Marble11:19.58aMinnesota-Duluth
 

60m Hurdles - 33"  Varsity - Finals

1.FrMaggie Bair9.31aSt Scholastica
2.SoTaylor Sautbine9.64aBemidji State
3.SoAshley Larva9.67aBemidji State
4.Shaina Burns10.36aUnattached
5.FrBrea Durovec10.38aSt Scholastica
6.FrLeAnn Wagner10.88aBemidji State
 

60m Hurdles - 33"  Indoor Pentathlon - Finals

1.SrPearl Walker10.59aBemidji State
2.FrKatie Brownson10.89aSt Scholastica
 

60m Hurdles - 33"  Varsity - Prelims

1.FrMaggie Bair9.38aSt Scholastica
2.SoTaylor Sautbine9.64aBemidji State
3.SoAshley Larva9.72aBemidji State
4.FrBrea Durovec10.32aSt Scholastica
5.Shaina Burns10.59aUnattached
6.FrLeAnn Wagner10.77aBemidji State
7.SrAmanda Sunnarborg10.84aMinnesota-Duluth
8.FrKatie Brownson11.01aSt Scholastica
9.SrMegan Severson11.91aSt Scholastica
 

4x200 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 1:53.98aBemidji State
2.-Relay Team 1:59.70aWisconsin-Superior
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 4:12.72aBemidji State
2.-Relay Team 4:16.95aMinnesota-Duluth
3.-Relay Team 4:18.93aSt Scholastica
4.-Relay Team 4:20.26aMinnesota-Duluth
 

DMR 1200-400-800-1600m  Varsity - Finals

1.-Relay Team 14:56.57aWisconsin-Superior
 

Shot Put - 4kg  Indoor Pentathlon - Finals

1.SrPearl Walker29-04.50Bemidji State
2.FrKatie Brownson26-03.50St Scholastica
 

Shot Put - 4kg  Varsity - Prelims

1.SrElizabeth Crane39-09.75Minnesota-Duluth
2.FrBecky Huberty38-00.75St Scholastica
3.JrAlec Seeley37-03.25St Scholastica
4.SoKatie Capriglione35-08.00Wisconsin-Superior
5.JrMallory Skoff34-04.00Minnesota-Duluth
6.FrKayla Peltier20-03.50Wisconsin-Superior
 

High Jump  Varsity - Finals

2.SoBre Lohn4-07.00St Scholastica
3.FrKayla Peltier4-05.00Wisconsin-Superior
4.JrWhitney Wise4-03.25Wisconsin-Superior
 

High Jump  Indoor Pentathlon - Finals

1.FrKatie Brownson4-10.25St Scholastica
2.SrPearl Walker4-00.75Bemidji State
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.SoKari Novtony10-06.00Minnesota-Duluth
2.FrLisa Williams9-06.00Bemidji State
3.SoKatlin Krause9-00.00St Scholastica
4.FrMaggie Bair8-06.00St Scholastica
5.SoRachel Thelen8-00.00St Scholastica
6.SoKendra Cobb7-06.00Bemidji State
--FrMarisa OlgradyNHBemidji State
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.FrTracy Perish17-01.50St Scholastica
3.SoMariah Berg16-05.75St Scholastica
4.Shaina Burns15-11.50Unattached
5.SoRachel Miller15-00.50St Scholastica
6.JrWhitney Wise14-09.75Wisconsin-Superior
7.SrCassey Hoffmann14-07.00Wisconsin-Superior
--FrChrista DiedrichFOULSt Scholastica
 

Long Jump  Indoor Pentathlon - Finals

1.FrKatie Brownson14-08.50St Scholastica
2.SrPearl Walker14-02.50Bemidji State
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.Caitlin Laudon35-08.75Unattached
2.SoTaylor Sautbine34-10.50Bemidji State
3.SoRachel Miller34-06.25St Scholastica
4.FrTracy Perish34-01.50St Scholastica
5.FrChrista Diedrich32-03.75St Scholastica
6.SoTheresa Magliano32-03.00St Scholastica
7.FrKatie Brownson32-01.50St Scholastica
8.SoCiara Robinson32-00.75Bemidji State
9.SoErin Eckman32-00.25St Scholastica
10.SoBre Lohn30-03.75St Scholastica
 

Weight Throw - 20lb  Varsity - Finals

1.JrAlec Seeley47-11.75St Scholastica
2.SoKatie Capriglione46-03.25Wisconsin-Superior
3.SrElizabeth Crane46-00.75Minnesota-Duluth
4.JrMallory Skoff43-05.00Minnesota-Duluth
5.SoSamantha Olson41-10.50Minnesota-Duluth
6.SoSarah Aaseth39-11.25St Scholastica
7.FrBecky Huberty39-04.00St Scholastica
8.FrKayla Peltier28-01.75Wisconsin-Superior
 

Weight Throw - 20lb  Varsity - Prelims

1.JrAlec Seeley47-11.75St Scholastica
2.SoKatie Capriglione46-03.25Wisconsin-Superior
3.SrElizabeth Crane46-00.75Minnesota-Duluth
4.JrMallory Skoff43-05.00Minnesota-Duluth
5.SoSamantha Olson41-10.50Minnesota-Duluth
6.SoSarah Aaseth39-11.25St Scholastica
7.FrBecky Huberty39-04.00St Scholastica
8.FrKayla Peltier28-01.75Wisconsin-Superior
 

Pentathlon Score (Indoor)  Varsity - Finals

1.FrKatie Brownson2448St Scholastica
2.SrPearl Walker2347Bemidji State
 

Teams

Swipe to view all teams