Team Results Management

Meet Info

VarsityThrowersFinalsPrelims
Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

1.11Ricky Hulse10.80York
2.12Michael Jones11.00Hastings
3.12Hadley Golden11.10North Platte
4.10Jake Schlager11.10McCook
5.11Matt Geiger11.10Hastings
6.11Ben Raska11.20North Platte
7.10Jake Rossen11.40Hastings
8.10Alec Waters11.50Northwest
 

100 Meters  Varsity - Prelims

1.11Matt Geiger10.80Hastings
1.11Ricky Hulse10.80York
4.10Alec Waters10.90Northwest
3.12Hadley Golden11.00North Platte
5.10Jake Schlager11.10McCook
5.12Michael Jones11.10Hastings
7.10Jake Rossen11.20Hastings
8.11Ben Raska11.30North Platte
9.12Brad Baumbach11.30McCook
10.12Brady McCaslin11.60Kearney
10.10Jacob Cornelius11.60Grand Island
12.-Justice Carson11.70Grand Island
13.9Josaih Madison11.90Lexington
13.11Dillon Wordekemper11.90North Platte
13.9Brenden Kreutzer11.90Holdrege
13.10Zayne Gillen11.90McCook
17.12Adam Cassidy12.00Holdrege
17.-Austin Smith12.00Kearney
19.10Ethan Bell12.10Northwest
20.11Judd Garner12.20Northwest
20.9Erik Lemus12.20Lexington
22.10Jacob Kimberly12.40Holdrege
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.11Alex Hovie21.80Lexington
2.11Cody Rush21.90Northwest
3.12Hadley Golden22.60North Platte
4.9Giovanny Rodriguez23.10Lexington
5.11Matt Geiger23.20Hastings
6.12Michael Jones23.30Hastings
7.10Daniel Rousseau23.90Hastings
8.10Alec Waters31.20Northwest
 

200 Meters  Varsity - Prelims

1.11Cody Rush22.40Northwest
2.11Alex Hovie22.60Lexington
3.12Hadley Golden22.90North Platte
5.11Matt Geiger23.00Hastings
6.12Michael Jones23.10Hastings
4.9Giovanny Rodriguez23.20Lexington
7.10Daniel Rousseau23.40Hastings
9.10Tanner Martin23.50Northwest
8.10Alec Waters23.60Northwest
10.10Cody Wudtke23.90McCook
11.9Ty Braden24.20Kearney
12.12Brady McCaslin24.30Kearney
13.10Jaden Aken24.40Grand Island
14.11Stephen Denton24.50Holdrege
15.9Brenden Kreutzer24.60Holdrege
16.-Justice Carson24.70Grand Island
17.-Dakota Fulk24.80Holdrege
17.10Zayne Gillen24.80McCook
19.10Grant Holscher25.10North Platte
20.-James Handy26.50Grand Island
21.-Austin Smith27.20Kearney
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.11Cody Rush48.90Northwest
2.10Tyler Ripperger51.70Hastings
3.11Alex Hovie52.00Lexington
4.9Clark Pohlmeier54.50Northwest
5.11Anthony Davis54.90Northwest
6.12Brandon Yost55.00McCook
7.12Chris Schoenholz55.20North Platte
7.-Anthony Martin55.20Kearney
9.10Grant Holscher55.80North Platte
9.-Nathan Kreutzer55.80Holdrege
11.11Doug Smith56.20Holdrege
12.10Luke Ackerman56.40Holdrege
13.9Josaih Madison56.60Lexington
14.10Cade Hiatt56.80McCook
15.12Keith Wallace58.00McCook
16.11Connor Eichhorst58.10Kearney
17.11Dana Mitchell1:00.10Kearney
17.-Jon Hoeser1:00.10Grand Island
19.-Eric Ingebretsen1:01.80Grand Island
20.-Joe Kovanda1:06.90Grand Island
 

400 Meters - Relay Split  Varsity - Finals

11Matt Chitwood52.9McCook
10Cody Wudtke54.8McCook
12Brad Baumbach55.0McCook
3.10Austin Cherry56.3McCook
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.10Austin Cherry1:58.40McCook
2.10Tyler Ripperger1:59.40Hastings
3.12Jerod Schoneman2:00.80Holdrege
4.10Trevor Pate2:03.30McCook
5.-Alex Schoneman2:04.80Holdrege
6.11Chris Mauer2:05.60York
7.11Ben Montgomery2:05.80North Platte
8.12Jake Hasenauer2:12.60North Platte
9.10Cody Wirth2:13.90Kearney
10.10Bryan Zepeda2:14.50Lexington
11.11David Schaben2:16.00Kearney
12.12Jon Thomas2:17.50York
13.9Alex Nejara2:17.90Lexington
14.11Jess Gillham2:18.60York
15.10Lucas Post2:19.90McCook
16.-Gavin Wiseman2:22.40Kearney
 

1600 Meters  Varsity - Finals

1.12Brady McGuire4:32.90North Platte
2.12Jerod Schoneman4:39.00Holdrege
3.11Warren Lannon4:42.60North Platte
4.11Alex Obermier4:44.20York
5.10Jalen Grant4:50.80Lexington
6.9Ty Danielson4:52.60York
7.10Trevor Rosno4:53.90Hastings
8.12Aaron Johnson4:59.60Northwest
9th9Hunter Felker4:59.8McCook
9.10Andrew Hanson5:07.80Kearney
10.10Blake Woodruff5:13.00York
11.11Ryan Grealish5:15.00Hastings
12.10Austin Havranek5:18.10Northwest
13.11Marco Fielder5:19.00Hastings
14.12Nathan Priebe5:20.00McCook
15.-Garrett Martin5:21.60Holdrege
16.11Christopher Vasquez5:21.80Grand Island
 

3200 Meters  Varsity - Finals

1.12Jerod Schoneman10:03.30Holdrege
2.12Bryan Hill10:08.50North Platte
3.11Alex Obermier10:28.60York
4.11Mateo Wilcox10:37.90North Platte
5.12Matt Van Pelt10:50.30Lexington
6.10Jalen Grant10:56.50Lexington
7.10Trevor Rosno10:57.20Hastings
8.11Alex Hart11:09.70Grand Island
12Jonathan Solorzano11:35.0McCook
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.11Cole Dickes14.90York
2.9John Kingsley15.10Kearney
3.-Robby Allmand15.40Holdrege
5.-Ethan Hollertz16.00Holdrege
6.10Caleb Dodge16.00North Platte
7.12Cody Goltl16.10McCook
8.11Kyle Gaston16.10McCook
17.11Josh Nienheuser19.10York
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Prelims

1.11Cole Dickes15.20York
2.-Robby Allmand15.40Holdrege
2.9John Kingsley15.40Kearney
4.12Cody Goltl15.50McCook
5.-Ethan Hollertz15.60Holdrege
7.10Caleb Dodge16.10North Platte
8.11Kyle Gaston16.30McCook
9.-Joey Isaacson16.50Holdrege
10.10Grahm Schneider17.20Hastings
11.11Stacy Ritchie17.70Northwest
12.10Chase Stuhr18.10Grand Island
13.11Zach Dobrovolny18.50Grand Island
14.11Kevin Ward18.70Lexington
15.9Bryan Alvidrez18.90Lexington
15.11Christian Myers18.90North Platte
17.11Josh Nienheuser19.10York
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.12Cody Goltl41.20McCook
3.-Robby Al Imand42.30Holdrege
4.10Tanner Martin42.90Northwest
5.10Grahm Schneider43.20Hastings
6.9John Kingsley43.40Kearney
7.10Caleb Dodge43.50North Platte
8.11Ryan Reynolds43.60Lexington
9.9Bryan Alvidrez44.30Lexington
10.11Corbin DeMay44.60Grand Island
10.11Kyle Gaston44.60McCook
12.11Zach Dobrovolny46.10Grand Island
13.11Bryce Hesterman46.30Northwest
14.10Derek Goodwin46.50Holdrege
15.-Joey Isaacson46.60Holdrege
16.10James Riddle46.90Kearney
17.-Dylan McIntyre47.80Grand Island
17.11Kevin Ward47.80Lexington
19.11Josh Nienheuser48.20York
20.12Rusty Sullivent49.20McCook
21.11Christian Myers49.70North Platte
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Jake Schlager
Matt Chitwood
Brad Baumbach
Cody Goltl
44.50McCook
2.-Relay Team 44.60North Platte
3.-Relay Team 44.80Lexington
4.-Relay Team 45.00York
5.-Relay Team 45.30Hastings
6.-Relay Team 46.60Grand Island
7.-Relay Team 48.30Holdrege
---Relay Team NTNorthwest
 

4x100 Relay  Throwers - Finals

1.-Relay Team 51.00McCook
2.-Relay Team 51.70York
3.-Relay Team 52.50Northwest
4.-Relay Team 53.90North Platte
5.-Relay Team 56.30Lexington
6.-Relay Team 56.80Grand Island
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 3:37.70Northwest
2.-Relay Team 3:38.60Lexington
3.-Austin Cherry
Matt Chitwood
Brad Baumbach
Cody Wudtke
3:39.40McCook
4.-Relay Team 3:50.80York
5.-Relay Team 3:52.00Hastings
6.-Relay Team 3:52.60Holdrege
7.-Relay Team 3:53.10North Platte
8.-Relay Team 3:56.70Kearney
9.-Relay Team 4:13.90Grand Island
 

4x800 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 8:22.70Holdrege
2.-Relay Team 8:49.90Northwest
3.-Relay Team 8:56.80Lexington
4.-Trevor Pate
Lucas Post
Hunter Felker
Austin Lambing
8:59.80McCook
5.-Relay Team 9:35.50Hastings
6.-Relay Team 10:03.50Grand Island
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1.12Brady Rutt55-09.50Hastings
2.-Eddie Delso53-06.00North Platte
3.12Alex Keele53-00.00Hastings
4.11Tanner Cudaback51-11.00Kearney
5.11Grady Kowalski50-08.00Kearney
6.12Derek Chancellor49-06.00McCook
7.10Luke McNitt49-02.00Kearney
8.10Mitch Collicott48-01.00McCook
9.11Dylan Krosschell47-07.00Northwest
10.11Donald Nabity46-11.50Grand Island
11.11Matt Beckmann46-11.00North Platte
12.-Zach Brittain44-04.00Grand Island
13.11Justin Terry43-04.00McCook
14.11Chad Hulse43-02.00York
15.10Eric Gawrych42-05.50Hastings
16.11Seth Dixon42' 04"York
17.10Brett Olmsted41-09.00York
18.12Tyler McKeone40-00.50Lexington
19.11Brad Durrand39-09.00Northwest
20.11Bradan Erdman39-05.00North Platte
21.11Tanner Roth39-02.00Northwest
22.12Edgar Felix38-09.50Lexington
23.11Kyle Wojtalewicz37-06.50Grand Island
24.9Luis Nunez37-01.00Lexington
25.10Austin Pistulka35-03.00Holdrege
26.9Jamie Bialas34-10.00Holdrege
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1.12Brady Rutt186-08Hastings
2.12Hunter King175-11North Platte
3.12Alex Keele173-10Hastings
4.12Austin Bishop155-05McCook
5.10Eric Gawrych149-03Hastings
6.10Conner Eberhardt148-00Northwest
7.10Lincoln Peterson144-09Kearney
8.11Austen Sis144-00McCook
9.11Brad Durrand143-05Northwest
10.11Matt Beckmann139-07North Platte
11.10Brett Olmsted134' 02"York
12.11Nate Stevens134-00Kearney
13.10Luke McNitt133-01Kearney
14.-Ross Martin132-01Holdrege
15.-Zach Brittain132-00Grand Island
16.11Chad Hulse130-09York
17.12Grant Wilcox127-00McCook
18.11Dylan Krosschell125-10Northwest
19.-Eddie Delso124-00North Platte
20.11Seth Dixon122' 00"York
21.11Kyle Wojtalewicz117-04Grand Island
22.12Aaron Theis111-05Grand Island
23.12Tyler McKeone107-05Lexington
24.11Brady Schneider106-00Holdrege
25.11Hugo Tobias103-01Lexington
26.10Kody Kenton91-08Lexington
27.-Joey Isaacson81-05Holdrege
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Brant George6-02.00Hastings
2.10Matt Collicott6-00.00McCook
3.11Kyle Gaston5-08.00McCook
4.10Cody Wudtke5-08.00McCook
7.-Terrell Cardenas5-06.00North Platte
5.-Shane Hermes5-3.50North Platte
5.12Joel Philippi5-3.50Hastings
8.11Stephen Denton5-0.33Holdrege
8.12Brendon Findley5-0.33Grand Island
8.11Josh Nienheuser5-0.33York
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.12Kyle Craw15-00.00McCook
2.-Ethan Hollertz14-00.00Holdrege
3.12Robbie Kosmacek14-00.00North Platte
4.11Matt Chitwood13-06.00McCook
5.10Jake Rossen13-06.00Hastings
6.11Tyson Karr13-00.00McCook
7.11Tanner McClaren12-06.00Grand Island
7.12James Hamik12-06.00Hastings
7.10Kyle Rhodes12-06.00York
10.11Allen Phengmarath12-06.00Grand Island
11.10Tyler Daily12-06.00Holdrege
12.9Jacob Morrow11-06.00Grand Island
12.10Kaden Bruggeman11-06.00Kearney
14.11Austin Pico11-00.00North Platte
14.9Keith Kopcho11-00.00York
14.-Marcos Avalos11-00.00Kearney
14.9Keith Kopcho10' 06"York
17.9Troy Taylor10' 00"York
17.10Andrew Daily10-00.00Holdrege
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.11Matt Chitwood22-09.00McCook
2.10Jake Schlager22-00.00McCook
3.11Ricky Hulse21-10.00York
4.11Cole Dickes21' 08"York
5.10Ryan Cervantes20-09.50Kearney
6.11Matt Geiger20-08.00Hastings
7.12Henry Bran19-09.50Lexington
8.10Derek Goodwin19-09.50Holdrege
9.10Sam Carey19-08.00Grand Island
10.11Jake Berglund19-07.25North Platte
11.-Robby Allmand19-07.00Holdrege
12.9Tanner Johnson19-06.75Hastings
13.11Ryan Reynolds19-02.50Lexington
14.11Austin Gydesen19-01.75Hastings
15.11Logan Yager18-11.50North Platte
15.9Sam Udderback18-11.50Kearney
17.10Jacob Cornelius18-11.00Grand Island
18.10Jaden Aken18-02.50Grand Island
19.11Judd Garner17-11.50Northwest
20.-Jai Thong17-03.75Kearney
12Keith Wallace16' 11"McCook
21.12Keith Wallace16-10.50McCook
22.10Conner Eberhardt16-09.25Northwest
22.9Josaih Madison16-09.25Lexington
24.11Gentry Frederick16-04.25Northwest
25.-Trevor Johnson16-02.00North Platte
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.-Caleb Podge43-04.75North Platte
2.11Travis Brown42-11.00North Platte
3.11Cole Dickes41-09.50York
3.11Cole Dickes41' 09"York
4.11Ryan Reynolds41-07.75Lexington
5.9Tanner Johnson41-04.75Hastings
6.10Ryan Cervantes41-04.00Kearney
7.11Jake Berglund40-04.50North Platte
8.10Derek Goodwin40-02.00Holdrege
9.11Connor Palic40-01.McCook
10.12Henry Bran39-02.00Lexington
11.12Wyatt Kain38-09.25McCook
12.11Austin Gydesen37-11.Hastings
13.-Dakota Fulk37-08.00Holdrege
14.12Tanner Jones36-11.75Hastings
15.11Ryan Hudnall36-10.50Northwest
16.11Bryce Hesterman36-10.00Northwest
17.-Jai Thong36-02.00Kearney
18.11Judd Garner36-00.00Northwest
19.12Keith Wallace35-04.50McCook
20.9Colton Stuhr35-01.75Grand Island
21.10Evan Schutte34-09.00Grand Island
22.-Jake Weis34-06.25Kearney