Athletic.net Team Results Management

2A WIAA State Championships - All Days

Saturday, May 26, 2012

Mt. Tahoma HS, TacomaMeet History

Meet Info Teams Meet Schedule X Close
Unofficial Results All Photos (1)X Close
Unofficial Results
All Rounds | Finals | Prelims    Turn Highlighter On    Prepare Report to Copy

Mens Results

 
X 100 Meters - 2A - Finals
1.12Jordan Todd10.84aInterlake
2.10Zachary Smith10.93aOlympic
3.10Jonathan Green10.95aEphrata
4.12Micah Ohl11.12aEphrata
5.11Kyler Reed11.19aSqualicum
6.10Jacob Yordy11.26aR A Long
7.12Juan Herrera11.30aFranklin Pierce
8.9Dejuan Frye11.32aRiver Ridge
 
 
X 100 Meters - 2A - Prelims
1.10Zachary Smith10.82aOlympic
2.12Jordan Todd10.82aInterlake
3.10Jonathan Green10.85aEphrata
5.12Juan Herrera11.00aFranklin Pierce
4.12Micah Ohl11.02aEphrata
6.11Kyler Reed11.08aSqualicum
7.9Dejuan Frye11.09aRiver Ridge
8.10Jacob Yordy11.10aR A Long
9.12James Cameron Guy11.16aArchbishop Murphy
10.12Michael Faulkner11.17aSehome
11.12Conner McCorkle11.18aNorth Kitsap
12.11Luke Driscoll11.18aCedarcrest
13.11Nick Wells11.31aWhite River
14.12Spencer Brooks11.35aAberdeen
15.11Herman Herrera12.44aGrandview
 
 
X 200 Meters - 2A - Finals
1.10Jonathan Green22.25aEphrata
2.12Jordan Todd22.33aInterlake
3.11Andrew Brown22.58aTumwater
4.10Zachary Smith22.67aOlympic
5.12Tae Tae Fondue22.70aWashington
6.12Micah Ohl22.89aEphrata
7.12Juan Herrera22.95aFranklin Pierce
8.11Luke Driscoll23.05aCedarcrest
 
 
X 200 Meters - 2A - Prelims
1.10Jonathan Green22.11aEphrata
3.12Jordan Todd22.45aInterlake
5.11Andrew Brown22.70aTumwater
2.12Tae Tae Fondue22.75aWashington
7.11Luke Driscoll22.75aCedarcrest
8.12Juan Herrera22.75aFranklin Pierce
4.12Micah Ohl22.83aEphrata
6.10Zachary Smith22.85aOlympic
9.9Dejuan Frye22.89aRiver Ridge
10.10Jacob Yordy22.92aR A Long
11.11Daniel Zmuda22.98aSteilacoom
12.12Nacho Ibarra23.15aWapato
13.12James Cameron Guy23.30aArchbishop Murphy
14.10Isaiah Jackson23.80aBlaine
15.12Matt Erickson24.10aCedarcrest
11Herman HerreraDNSGrandview
 
 
X 400 Meters - 2A - Finals
1.11Andrew Brown48.35aTumwater
2.12Conner McCorkle49.31aNorth Kitsap
3.12Jacob Green49.83aEphrata
4.12Nacho Ibarra50.06aWapato
5.12Shane Miller50.27aNorth Kitsap
6.11Jerzy Mach50.50aEatonville
7.12Braden Fishbook50.53aLynden
8.12Shaquille Kainz50.71aCentralia
 
 
X 400 Meters - 2A - Prelims
1.11Andrew Brown49.33aTumwater
3.12Jacob Green50.51aEphrata
2.12Nacho Ibarra50.72aWapato
4.12Conner McCorkle50.76aNorth Kitsap
5.11Jerzy Mach50.82aEatonville
7.12Braden Fishbook50.86aLynden
6.12Shane Miller50.93aNorth Kitsap
8.12Shaquille Kainz51.20aCentralia
9.12Edward Capell51.26aNorth Kitsap
10.11Caleb Newman51.27aLynden
11.9Isaac Westlund51.81aArchbishop Murphy
12.11Austin May52.52aWhite River
13.11Paris Speidel52.52aBellingham
14.10Sergio Reyna52.55aEast Valley-Yakima
15.10Nick Barclay53.27aHockinson
16.12Dylan Moore53.91aPullman
 
 
X 400 Meters - Relay Split - 2A - Finals
1.10Jonathan Green48.74Ephrata
12Joey Malloy49.6Squalicum
1.12Jacob Green49.62Ephrata
1.12Micah Ohl49.89Ephrata
12Braden Fishbook50.4Lynden
10Jalani Phelps50.7Lynden
11Caleb Newman50.8Lynden
11Kyler Reed50.9Squalicum
10Christopher Fredlund50.9Squalicum
11Jason Pfannenstiel51.0Squalicum
1.12Kyle Charles51.83Ephrata
12Brandon Vargas52.0Lynden
 
 
X 400 Meters - Relay Split - 2A - Prelims
12Braden Fishbook49.9Lynden
11Caleb Newman50.8Lynden
10Jalani Phelps51.2Lynden
12Brandon Vargas52.5Lynden
 
 
X 800 Meters - 2A - Finals
1.12Marcus Dickson1:52.84aWhite River
2.11Reed Henderson1:53.35aSehome
3.11Dallas Snider1:53.75aW F West
4.11Paris Speidel1:55.55aBellingham
5.12Adriel Paine IV1:55.67aRenton
6.12Ian Goldizen1:56.15aOlympic
7.10James Jasperson1:57.53aNorth Thurston
8.11Danny Robertson1:58.40aW F West
 
 
X 800 Meters - 2A - Prelims
1.12Marcus Dickson1:54.24aWhite River
2.11Dallas Snider1:56.22aW F West
3.11Reed Henderson1:56.31aSehome
5.11Paris Speidel1:56.47aBellingham
7.12Adriel Paine IV1:56.49aRenton
8.10James Jasperson1:58.00aNorth Thurston
4.12Ian Goldizen2:00.35aOlympic
6.11Danny Robertson2:00.66aW F West
9.10Christopher Fredlund2:00.84aSqualicum
10.11Aaron Pogue2:00.99aWest Valley-Spokane
11.12Ivan Leniski2:01.91aInterlake
12.11Mitchell Hughey2:02.05aLindbergh
13.12Kyle Charles2:02.71aEphrata
14.11Cade Hartshorn2:04.75aEast Valley-Spokane
15.10Brice Turnbull2:08.13aEphrata
16.12Dallas Coble2:09.81aBurlington-Edison
 
 
X 1600 Meters - 2A - Finals
1.12Marcus Dickson4:10.79aWhite River
2.11Patrick Gibson4:11.29aSqualicum
3.11Daniel Amann4:12.17aDeer Park
4.12Mitchell Montgomery4:13.83aCedarcrest
5.11Dallas Snider4:14.80aW F West
6.12Dayde Collins4:15.46aDeer Park
7.12Kody Gould4:18.41aWhite River
8.11Conner Johnsen4:20.60aSehome
9.11Poli Baltazar4:23.95aAberdeen
10.11Joe Charbonneau4:25.03aBellingham
11.12Travis Downen4:25.60aLindbergh
12.11Mohamud Abdi4:30.56aLindbergh
13.11Sean Eustis4:32.74aWashougal
14.12Jeffrey Ott4:35.45aEllensburg
15.11Samuel Giner4:37.52aInterlake
12Devon PoulsenDNFCheney
 
 
X 3200 Meters - 2A - Finals
1.11Patrick Gibson9:01.86aSqualicum
2.12Marcus Dickson9:04.91aWhite River
3.11Poli Baltazar9:14.34aAberdeen
4.12Dayde Collins9:15.09aDeer Park
5.11Daniel Amann9:18.06aDeer Park
6.11Conner Johnsen9:24.14aSehome
7.12Travis Downen9:25.78aLindbergh
8.12Sam Holeman9:26.02aArchbishop Murphy
9.12Kody Gould9:26.13aWhite River
10.11Samuel Giner9:27.95aInterlake
11.11Sean Eustis9:28.40aWashougal
12.11Joe Charbonneau9:28.83aBellingham
13.12Mitchell Montgomery9:31.06aCedarcrest
14.10Logan Orndorf9:49.55aCedarcrest
15.11Nolan Woodard9:51.76aDeer Park
16.11Nehemiah Barrett9:52.31aFranklin Pierce
17.12Jeffrey Ott9:55.63aEllensburg
18.11Mavrick Knoles10:18.11aMark Morris
 
 
X 110m Hurdles - 39" - 2A - Finals
1.11Craig Allen14.60aNorth Mason
2.11Devin Liebel14.62aWhite River
3.12Travis Millbrandt15.03aMark Morris
4.11Victor Gamboa15.04aWashington
5.12Taylor Wood15.20aTumwater
6.12Beau Somers15.42aEast Valley-Spokane
7.11Jade Wilson15.43aDeer Park
8.12Si Cave15.44aNorth Thurston
 
 
X 110m Hurdles - 39" - 2A - Prelims
1.11Devin Liebel14.72aWhite River
2.11Craig Allen15.00aNorth Mason
3.11Victor Gamboa15.07aWashington
4.11Jade Wilson15.09aDeer Park
5.12Taylor Wood15.17aTumwater
7.12Si Cave15.26aNorth Thurston
6.12Beau Somers15.47aEast Valley-Spokane
8.12Travis Millbrandt15.54aMark Morris
11Joe Simpson15.59aLindbergh
9.12Christian Perez15.66aQuincy
10.12Emanuel Herrera15.69aSequim
11.10Chris Wilson15.70aSehome
11.11Evan McMartin15.70aEphrata
13.12Daniel Vaughan15.75aSehome
14.12Ian Earle16.19aSehome
15.12Zach Jordan16.33aCedarcrest
 
 
X 300m Hurdles - 36" - 2A - Finals
1.11Daniel Zmuda37.87aSteilacoom
2.11Craig Allen37.89aNorth Mason
3.11Devin Liebel38.50aWhite River
4.12Ian Earle39.41aSehome
5.11David Durden39.70aTumwater
6.12Si Cave39.82aNorth Thurston
7.11Jade Wilson41.38aDeer Park
8.11Victor Gamboa42.82aWashington
 
 
X 300m Hurdles - 36" - 2A - Prelims
1.11Daniel Zmuda38.37aSteilacoom
2.11Craig Allen38.60aNorth Mason
3.11Victor Gamboa38.68aWashington
4.11Devin Liebel38.89aWhite River
5.12Ian Earle39.30aSehome
7.12Si Cave39.67aNorth Thurston
6.11David Durden40.23aTumwater
8.11Jade Wilson40.76aDeer Park
9.12Beau Somers40.91aEast Valley-Spokane
10.12Peter Luciano41.25aAnacortes
11.12Emanuel Herrera41.27aSequim
12.11Elijah Varner41.29aLynden
13.12Spencer Brooks41.75aAberdeen
14.10Carter Bushman42.00aQuincy
15.11Evan McMartin42.02aEphrata
16.12Zach Jordan43.80aCedarcrest
 
 
X 4x100 Relay - 2A - Finals
1.-Skyler Mann
Christian Nuckolls
Jonathan Green
Micah Ohl
42.41aEphrata
2.-Ian Earle
Michael Faulkner
Nick Saupe
Malik Williams
42.94aSehome
3.-Tae Tae Fondue
Dre'Shun Harvey
Eli Weems
Victor Gamboa
42.94aWashington
4.-Aaron Arzaga
Joe Simpson
Luke Cruz
Calebse Cange
43.52aLindbergh
5.-James Bieda
Austin Broadwell
Hans VanderWel
James Cameron Guy
43.59aArchbishop Murphy
6.-Jorge Esparza
Kyler Reed
Jonah Jacobson
Joey Malloy
43.61aSqualicum
7.-Dejuan Frye
Chris Leiba
Daniel Montesa
Ika Morton
43.97aRiver Ridge
8.-Jayson Brockelsby
Dylan Chatters
Emanuel Herrera
Judah Breitbach
44.18aSequim
 
 
X 4x100 Relay - 2A - Prelims
1.-Skyler Mann
Christian Nuckolls
Jonathan Green
Micah Ohl
42.66aEphrata
3.-Ian Earle
Michael Faulkner
Nick Saupe
Malik Williams
43.08aSehome
5.-Tae Tae Fondue
Dre'Shun Harvey
Eli Weems
Victor Gamboa
43.29aWashington
2.-Dejuan Frye
Chris Leiba
Daniel Montesa
Ika Morton
43.31aRiver Ridge
4.-James Bieda
Austin Broadwell
Hans VanderWel
James Cameron Guy
43.42aArchbishop Murphy
7.-Jayson Brockelsby
Dylan Chatters
Emanuel Herrera
Judah Breitbach
43.43aSequim
6.-Jorge Esparza
Kyler Reed
Jonah Jacobson
Joey Malloy
43.57aSqualicum
8.-Aaron Arzaga
Joe Simpson
Luke Cruz
Calebse Cange
43.61aLindbergh
9.-Andrew Brown
Dominique Brown
David Durden
Sam Richards
44.12aTumwater
10.-Shane Adriano
Jordan Todd
Ryan Turman
Evan Turman
44.15aInterlake
11.-Edward Capell
Shane Miller
Lynyrd Barrion
Conner McCorkle
44.17aNorth Kitsap
12.-Austin Kautzman
Calvin Berstler
Eric Igbinoba
Ben Bissell
44.28aCheney
13.-Oliver Dougherty
Jamie Sayegh
Michael O'Brien
Kalien Hayes
44.56aBellingham
14.-Vince Nigro
Eli Whitmire
Adam Shoup
Kolten Snyder
44.60aWoodland
15.-Miguel Pedroza
James Wildman
Sterling Clark
Isaac Anderson
44.69aProsser
-Brad Hall
Jaric Dehart
Luke Springfield
Brandon Mauget
DNFDeer Park
 
 
X 4x400 Relay - 2A - Finals
1.-Jacob Green
Micah Ohl
Kyle Charles
Jonathan Green
3:20.25aEphrata
2.-Marcus Dickson
Kody Gould
Austin May
Devin Liebel
3:22.65aWhite River
3.-Jason Pfannenstiel
Chris Fredlund
Joey Malloy
Kyler Reed
3:22.91aSqualicum
4.-Brandon Vargas
Caleb Newman
Jalani Phelps
Paulin Fleishman
3:24.12aLynden
5.-Brent Siegfried
Trenton Lawton
Daniel Zmuda
Ryan Flynn
3:24.54aSteilacoom
6.-Sterling Clark
Miguel Pedroza
Ethan Hibbs
James Wildman
3:26.06aProsser
7.-Conner McCorkle
Sebastion Ford
Kristian Hagerup
Daniel Mitchell
3:27.48aNorth Kitsap
8.-Austin Franklin
Mitchell Hughey
Evan Lamb
Aaron Arzaga
3:29.90aLindbergh
 
 
X 4x400 Relay - 2A - Prelims
1.-Jacob Green
Micah Ohl
Kyle Charles
Jonathan Green
3:24.40aEphrata
3.-Brandon Vargas
Caleb Newman
Jalani Phelps
Paulin Fleishman
3:24.63aLynden
5.-Conner McCorkle
Sebastion Ford
Kristian Hagerup
Daniel Mitchell
3:25.28aNorth Kitsap
2.-Jason Pfannenstiel
Chris Fredlund
Joey Malloy
Kyler Reed
3:26.85aSqualicum
4.-Marcus Dickson
Kody Gould
Austin May
Devin Liebel
3:27.47aWhite River
6.-Sterling Clark
Miguel Pedroza
Ethan Hibbs
James Wildman
3:28.69aProsser
7.-Austin Franklin
Mitchell Hughey
Evan Lamb
Aaron Arzaga
3:28.74aLindbergh
8.-Brent Siegfried
Trenton Lawton
Daniel Zmuda
Ryan Flynn
3:29.25aSteilacoom
9.-Brandon Becerra
Brad Whitley
Isaiah Jackson
Cody Esquiro
3:29.61aBlaine
11.-Tae Tae Fondue
Shawn Dixon
Johnnie Brown
Victor Gamboa
3:31.56aWashington
12.-Dylan Moore
Jake Scourey
Kosey Smith
Sidney Ankrah
3:32.37aPullman
13.-Paris Speidel
Oliver Dougherty
Terry McClement
Joe Charbonneau
3:34.26aBellingham
14.-Jose Bonilla-Bartley
Si Cave
James Jasperson
Joshua Miller
3:36.73aNorth Thurston
15.-Daniel Amann
Dayde Collins
Jade Wilson
Jaric Dehart
3:38.93aDeer Park
16.-Blake Bussing
Zach Spreadborough
Jamie Culver
TJ Jackson
3:39.15aMark Morris
 
 
X Shot Put - 12lb - 2A - Finals
1.12Jarek Jensen54-11.00Squalicum
2.12Adam Mahama54-00.50Pullman
3.12Blake Maresh52-05.50White River
4.10Mitch Moe52-01.25R A Long
5.12Larry Rodman50-10.50Burlington-Edison
6.11Zach Lacey50-00.75Woodland
7.12Evan Earnest49-06.50R A Long
8.11Lucas Hatton48-06.25Eatonville
9.11Scott Anderson48-02.50White River
10.11Armando Tafoya47-10.25Quincy
11.12Chris Maybee47-09.00Selah
12.11Ene Ene46-06.75Washington
13.12Eddie Avena46-04.00Blaine
14.12Sam Aubert45-09.00Sehome
15.11Derek Valdez44-02.50Othello
16.10Kyle Campbell43-00.00Olympic
 
 
X Discus - 1.6kg - 2A - Finals
1.12Adam Mahama172-03Pullman
2.12Nick Majeske167-05Anacortes
3.11Armando Tafoya162-01Quincy
4.10Jacob Laird157-01Ephrata
5.10Mitch Moe154-05R A Long
6.12Jarek Jensen153-05Squalicum
7.12Chris Maybee148-11Selah
8.11Lucas Hatton140-09Eatonville
9.10Tommy Marsh139-01North Mason
10.12Vincent Fualefau136-05Washington
11.12Ryan Phillips135-10Franklin Pierce
12.10Trevonn Russell130-11Lindbergh
13.12Caleb Richards128-08North Thurston
14.12Sam Aubert121-07Sehome
15.10Tristan Nelson108-11Lakewood
12Isaac BischoffFOULWashougal
 
 
X Javelin - 800g - 2A - Finals
1.12Mark Schireman179-02Archbishop Murphy
2.12Justin Houser177-05Cedarcrest
3.12Michael Johnson177-03Black Hills
4.12Erik Swartout175-05Eatonville
5.12Cameron Braithwaite173-11Port Angeles
6.12Derrick Woodbury170-06Clarkston
7.11Jesse Monteon168-00West Valley-Spokane
8.12Cooper Budden165-11Hockinson
9.10Nick French164-04South Whidbey
10.12Connor O'Kinsella164-03Lakewood
11.11Casey Wagemans161-02Fife
12.11Scott Anderson159-10White River
13.11Zach Fairhart159-02Eatonville
14.11Brock Struthers156-03Aberdeen
15.12Justin Beal155-03Deer Park
16.12Josh Ketner141-07Ellensburg
 
 
X High Jump - 2A - Finals
1.12Riley Fraser6-06.00Sehome
2.11Justin Peterson6-05.00Lakewood
3.12Wade French6-04.00Prosser
4.11Jayson Brocklesby6-04.00Sequim
5.10Taylor Stephens6-02.00North Kitsap
5.12Tyson Stipic6-02.00Aberdeen
7.11Cameron Rath6-02.00Selah
8.10Aaron Flegel6-00.00Granite Falls
9.11Matt Bender6-00.00Steilacoom
10.12Jacob Crowder5-10.00Ephrata
10.11Isom Brown5-10.00Clover Park
12.11Joseph Ventry5-10.00Steilacoom
12.10Jack Klodt5-10.00Hockinson
14.12Colton Bennett5-08.00Ephrata
14.9Trevor Davis Jr5-08.00Tumwater
12Andrew JacksonNHGranite Falls
 
 
X Pole Vault - 2A - Finals
1.11Nathan Dunford15-00.00Mt. Baker
2.12Craig Jones14-06.00Anacortes
3.12Nacho Ibarra14-00.00Wapato
4.10Blaise Black14-00.00Sehome
4.11Darren Hodges14-00.00Quincy
6.10William Stoutzenberger14-00.00East Valley-Spokane
7.12Andrew Dahl14-00.00Blaine
8.11Austin Johnson14-00.00R A Long
9.11Pierce Frazier14-00.00Interlake
10.12Nathan Milojevic13-06.00Washougal
10.11Michael Veenendaal13-06.00Quincy
12.10Omelyan Strembitskyy13-06.00Lindbergh
13.11Jeremy Jackson13-00.00Sumner
14.11Nick Jenson12-06.00North Mason
15.12Daniel Scott12-06.00Olympic
11Donovan ChafinNHTumwater
 
 
X Long Jump - 2A - Finals
1.12Cameron Braithwaite22-05.50Port Angeles
2.12Christian Nuckolls22-03.75Ephrata
3.12Anthony Manago21-07.00Foster
4.12Raheem Howard20-11.75Tyee
5.10Lane Russell20-11.50Tumwater
6.11Jamie Culver20-10.25Mark Morris
7.11Roger Benegar20-09.75East Valley-Spokane
8.12Tuure Heikkila20-08.25Sumner
9.11Shane Adriano20-05.00Interlake
10.11Steven Doubek20-04.00Sultan
11.12Michael Faulkner20-01.50Sehome
12.12Dominic R Garza19-11.75Prosser
13.12Ben Pavish19-10.75Pullman
14.12Kyle Redmond19-10.00Bellingham
15.12Aaron Watts19-03.00Burlington-Edison
16.12Brian Troske18-09.00Mark Morris
 
 
X Triple Jump - 2A - Finals
1.11Justin Peterson44'02.75Lakewood
2.10Lane Russell43-10.00Tumwater
3.12Ben Pavish43-07.00Pullman
4.12Cameron Braithwaite43-05.00Port Angeles
5.12Raheem Howard42-06.00Tyee
6.11Layton Lange42-04.00Ephrata
7.12Michael Faulkner41-06.75Sehome
8.11Zac Dwyer41-03.00Clarkston
9.11Carson Roberts41-01.50North Kitsap
10.12Aaron Watts41-01.00Burlington-Edison
11.12Jake Scourey40-06.00Pullman
12.11Wesly Coats40-04.50River Ridge
13.12Michael O'Brien40-02.00Bellingham
14.11Joseph Ventry40-01.00Steilacoom
15.12Brian Troske38-09.50Mark Morris
12Phylip RockFOULFranklin Pierce
 

Womens Results

 
X 100 Meters - 2A - Finals
1.12Cherish Morrison12.36aBlaine
2.10Alyssa Porter12.41aBellingham
3.12Necy Wade12.50aRiver Ridge
4.11Chantal Tran12.66aBellingham
5.10Sarah Dolese12.72aSehome
6.12Indigo Williams12.76aNorth Kitsap
7.12Nikole Ball12.90aDeer Park
8.12Annie Torfin13.08aTumwater
 
 
X 100 Meters - 2A - Prelims
1.10Alyssa Porter11.96aBellingham
3.12Cherish Morrison12.09aBlaine
2.12Necy Wade12.18aRiver Ridge
4.10Sarah Dolese12.25aSehome
5.12Indigo Williams12.32aNorth Kitsap
6.11Chantal Tran12.33aBellingham
7.12Annie Torfin12.43aTumwater
8.12Nikole Ball12.45aDeer Park
9.12Marlee Rees12.47aProsser
10.11Kamina Flemming12.51aNorth Kitsap
11.12Angie Zuniga12.56aToppenish
12.12Cassidy France12.58aWhite River
13.11Janayla Scott12.65aLindbergh
14.10Ashley Robbins12.71aBlack Hills
15.9Amarah Nicholson12.74aMedical Lake
16.10Jolene Millsap12.75aPort Angeles
 
 
X 200 Meters - 2A - Finals
1.12Cherish Morrison24.92aBlaine
2.12Necy Wade25.29aRiver Ridge
3.10Sarah Dolese25.37aSehome
4.10Alyssa Porter25.86aBellingham
5.12Indigo Williams25.96aNorth Kitsap
6.11Chantal Tran26.16aBellingham
7.12Angie Zuniga26.58aToppenish
8.12Annie Torfin26.96aTumwater
 
 
X 200 Meters - 2A - Prelims
1.12Cherish Morrison25.11aBlaine
2.10Sarah Dolese25.49aSehome
3.10Alyssa Porter25.63aBellingham
4.12Necy Wade25.71aRiver Ridge
5.12Indigo Williams25.76aNorth Kitsap
7.11Chantal Tran26.05aBellingham
6.12Angie Zuniga26.11aToppenish
8.12Annie Torfin26.26aTumwater
9.9Amarah Nicholson26.30aMedical Lake
10.12Cassidy France26.43aWhite River
11.10Brooke Feldmeier26.51aTumwater
12.9Savannah Smith26.57aRenton
13.11Kelcie Russell26.88aEllensburg
14.10Jolene Millsap26.91aPort Angeles
15.11Kailee Wood27.08aSelah
16.10Machaela Graddy27.42aEatonville
 
 
X 400 Meters - 2A - Finals
1.12Cherish Morrison56.09aBlaine
2.12Kiersten Sigfusson57.50aBlaine
3.11Janessa Day58.21aCheney
4.12Summer Hanson58.23aInterlake
5.11Morgan Antush58.87aFranklin Pierce
6.12Annie Torfin59.13aTumwater
7.12Molly Rider59.94aSqualicum
8.10Amber Reiber1:00.08aSelah
 
 
X 400 Meters - 2A - Prelims
1.12Cherish Morrison57.62aBlaine
3.12Summer Hanson57.82aInterlake
2.12Kiersten Sigfusson59.42aBlaine
4.11Janessa Day59.64aCheney
5.12Annie Torfin59.73aTumwater
7.11Morgan Antush59.76aFranklin Pierce
6.12Molly Rider59.86aSqualicum
8.10Amber Reiber1:00.08aSelah
9.10Raegan Nelson1:00.10aW F West
10.12Taylor Graham1:00.56aBurlington-Edison
11.9Amarah Nicholson1:01.52aMedical Lake
12.9Savannah Smith1:02.33aRenton
13.10Machaela Graddy1:02.40aEatonville
14.11Kolby Childers1:02.57aProsser
15.9Annika Lee Krol1:03.19aNorth Kitsap
16.12Brittney Beard1:03.66aMark Morris
 
 
X 400 Meters - Relay Split - 2A - Finals
11Maddi Hommes58.5Lynden
10Jenna Dukovcic59.2Mark Morris
11Kendra Hack60.9Lynden
12Amber Stokes60.9Lynden
12Taryn Vis61.8Lynden
12Brittney Beard62.0Mark Morris
10Kelly Nash62.1Kingston
11Melia Beckwith62.5Kingston
11Candace Wilson62.9Mark Morris
12Marina Roberts63.5Kingston
10Annie Roberts64.5Kingston
10Kaitlyn deSzendeffy65.1Mark Morris
 
 
X 400 Meters - Relay Split - 2A - Prelims
11Maddi Hommes58.9Lynden
12Amber Stokes61.1Lynden
12Taryn Vis61.7Lynden
11Kendra Hack61.8Lynden
 
 
X 800 Meters - 2A - Finals
1.12Summer Hanson2:13.08aInterlake
2.12Katlyn Mataya2:16.71aBurlington-Edison
3.9Mia Hodges2:16.74aBellingham
4.12Madison Heilmann2:17.05aSehome
5.11Bekah Jensen2:18.05aBellingham
6.9Kelsey Schwendiman2:20.06aCheney
7.12Kali Klotz-Brooks2:20.76aCheney
8.11Rashelle Fisher2:22.06aW F West
 
 
X 800 Meters - 2A - Prelims
1.12Summer Hanson2:22.09aInterlake
3.11Bekah Jensen2:22.48aBellingham
5.9Mia Hodges2:22.55aBellingham
7.12Kali Klotz-Brooks2:22.99aCheney
2.9Kelsey Schwendiman2:23.16aCheney
4.12Madison Heilmann2:24.49aSehome
6.12Katlyn Mataya2:24.82aBurlington-Edison
8.11Rashelle Fisher2:25.13aW F West
9.10Nikita Waghani2:25.17aInterlake
10.11Alyssa Harmon2:25.76aEast Valley-Spokane
11.12Lydia Rush2:27.16aNorth Thurston
12.11Morgan Antush2:27.45aFranklin Pierce
13.9Antoinette Tansley2:29.01aInterlake
14.10Kaitlyn deSzendeffy2:29.18aMark Morris
15.9Haley Berryman2:30.58aEphrata
16.12Melia-Mae Lagat2:34.72aOlympic
 
 
X 1600 Meters - 2A - Finals
1.9Alyssa Murray5:02.76aSumner
2.11Brittany Gappa5:03.47aSqualicum
3.9Emily Pittis5:05.81aSehome
4.12Marina Roberts5:06.20aKingston
5.11Sanne Holland5:06.54aCheney
6.12Lauryn Wate5:07.40aWhite River
7.10Nikita Waghani5:10.25aInterlake
8.12Chantalle Blundell5:13.00aHockinson
9.12Rachel Cundy5:15.45aLakewood
10.12Kali Klotz-Brooks5:18.62aCheney
11.12Sammi Blodgett5:19.54aWapato
12.11Bekah Jensen5:21.54aBellingham
13.12Dani Eggleston5:22.91aR A Long
14.9Kelsey Schwendiman5:23.92aCheney
15.11Carry Larsen5:28.35aCentralia
12Sarah ReiterDNSLindbergh
 
 
X 3200 Meters - 2A - Finals
1.11Sanne Holland10:48.40aCheney
2.11Brittany Gappa10:51.07aSqualicum
3.12Marina Roberts11:03.74aKingston
4.12Lauryn Wate11:06.37aWhite River
5.9Emily Pittis11:12.12aSehome
6.10Nikita Waghani11:12.61aInterlake
7.12Sarah Reiter11:14.68aLindbergh
8.12Chantalle Blundell11:27.00aHockinson
9.12Rachel Cundy11:29.71aLakewood
10.12Dani Eggleston11:31.35aR A Long
11.11Nadia Lucas11:38.49aInterlake
12.10RaynJoy Norton11:45.65aBurlington-Edison
13.10Mariah Brenton11:47.24aCheney
14.12Jadyn Gourley11:52.44aHockinson
15.12Yasamin Mohsenian11:58.71aEast Valley-Yakima
16.12Megan Denzin12:08.25aEast Valley-Spokane
 
 
X 100m Hurdles - 33" - 2A - Finals
1.11Reagan Colyer15.54aNorth Kitsap
2.9Lauren McCluskey15.68aPullman
3.10Brooke Feldmeier15.85aTumwater
4.12Jamie Weisner16.07aClarkston
5.10Allie Kohr16.14aSqualicum
6.12Allison Deck16.23aTumwater
7.11Kelly Nigro16.24aWoodland
8.10Jade Crawford17.12aWhite River
 
 
X 100m Hurdles - 33" - 2A - Prelims
1.11Reagan Colyer15.03aNorth Kitsap
2.12Jamie Weisner15.16aClarkston
3.9Lauren McCluskey15.34aPullman
4.10Brooke Feldmeier15.46aTumwater
5.12Allison Deck15.59aTumwater
7.10Allie Kohr15.63aSqualicum
6.10Jade Crawford15.75aWhite River
8.11Kelly Nigro15.84aWoodland
9.11Tiffany Richeson15.87aBurlington-Edison
10.11Akaisha Charlton16.17aEllensburg
11.12Sonteona Stinson16.25aFife
12.11Kendra Hack16.26aLynden
13.12Regina Snider16.50aPullman
14.9Christina Wiley16.62aLindbergh
15.11McKenna Woodworth16.85aSumner
16.12Nikki Buchanan17.18aBurlington-Edison
 
 
X 300m Hurdles - 30" - 2A - Finals
1.11Reagan Colyer43.97aNorth Kitsap
2.11Hanna Tarleton44.92aSehome
3.11Kendall Dunn45.15aCheney
4.10Brooke Feldmeier45.29aTumwater
5.12Jamie Weisner45.83aClarkston
6.12Madison Moore47.00aProsser
7.11Kendra Hack47.59aLynden
8.12Sonteona Stinson53.17aFife
 
 
X 300m Hurdles - 30" - 2A - Prelims
1.11Reagan Colyer44.40aNorth Kitsap
2.10Brooke Feldmeier45.50aTumwater
3.11Hanna Tarleton45.56aSehome
4.11Kendall Dunn45.70aCheney
5.12Jamie Weisner46.34aClarkston
6.12Sonteona Stinson46.96aFife
7.12Madison Moore47.08aProsser
8.11Kendra Hack47.22aLynden
9.11Kelly Nigro47.22aWoodland
10.11McKenna Woodworth47.83aSumner
11.9Katie McGourin48.07aCheney
12.10Mackenzie Wight48.72aAnacortes
13.10Amberly Khamsaly49.05aSultan
14.12Allison Deck49.29aTumwater
15.10Sierra Parsons49.41aFoster
16.11Ashli Payne50.05aOlympic
 
 
X 4x100 Relay - 2A - Finals
1.-Holly Schrock
Alyssa Porter
Mary Dyrland
Chantal Tran
48.33aBellingham
2.-Reagan Colyer
Indigo Williams
Kamina Flemming
Alexandra Lanzafame
48.55aNorth Kitsap
3.-Shannon DeBacker
Sarah Dolese
Hanna Tarleton
Kendra Thomas
49.17aSehome
4.-Alison Ruygrok
Bailee Jacka
Nikole Ball
Shelby Eide
50.02aDeer Park
5.-Catriece Baker
Kirsten Perkins
Natalie Scott
Tierra Townsend
50.55aRiver Ridge
6.-Mallaree Bradford
Janayla Scott
Kaitlin Zinsli
Christina Wiley
50.62aLindbergh
7.-Madison Moore
Kolby Childers
Becca Niemeyer
Marlee Rees
50.74aProsser
8.-Karissa Cuevas-Martinez
Amber Reiber
Kailee Wood
Taylor Wicht
51.53aSelah
 
 
X 4x100 Relay - 2A - Prelims
1.-Holly Schrock
Alyssa Porter
Mary Dyrland
Chantal Tran
48.29aBellingham
2.-Shannon DeBacker
Sarah Dolese
Hanna Tarleton
Kendra Thomas
48.57aSehome
3.-Reagan Colyer
Indigo Williams
Kamina Flemming
Alexandra Lanzafame
49.10aNorth Kitsap
5.-Alison Ruygrok
Bailee Jacka
Nikole Ball
Shelby Eide
50.02aDeer Park
4.-Mallaree Bradford
Janayla Scott
Kaitlin Zinsli
Christina Wiley
50.21aLindbergh
6.-Catriece Baker
Kirsten Perkins
Natalie Scott
Tierra Townsend
50.39aRiver Ridge
7.-Madison Moore
Kolby Childers
Becca Niemeyer
Marlee Rees
50.49aProsser
8.-Karissa Cuevas-Martinez
Amber Reiber
Kailee Wood
Taylor Wicht
51.11aSelah
9.-Christine Towey
Tasha Pabisz
Kortney Yant
Melissa Rivera
51.12aArchbishop Murphy
10.-Payton Bevan
Simone Robinson
Savannah Smith
Shelly Sauls
51.14aRenton
11.-Kennedy Mattern
Sarah Guel
Amy Gonzalez
Angie Zuniga
51.16aToppenish
12.-Julia DeVere
Lauren Gibb
Molly Rider
Kylie Garrison
51.26aSqualicum
13.-Michel Berry
Brooke Sparks
Alicia Stark
Summer Dean
51.47aHockinson
14.-Tabitha Schwerzler
Alivia Sandquist
Evelyn Williams
Emma Berg
52.40aNorth Mason
15.-Jade Crawford
Cassidy Kunst
Johnna Coughlin
Cassidy France
1:02.74aWhite River
-Ashley Robbins
Tynesha Deshazier
Lauren Furu
Cassie Larson
DNFBlack Hills
 
 
X 4x200 Relay - 2A - Finals
1.-Shannon DeBacker
Sarah Dolese
Hanna Tarleton
Kendra Thomas
1:41.70aSehome
2.-Holly Schrock
Alyssa Porter
Aurelia Carrillo
Chantal Tran
1:42.08aBellingham
3.-Kendall Dunn
Chae Brown
Katie McGourin
Janessa Day
1:44.59aCheney
4.-Ashley Robbins
Cassie Larson
Kristin Turner
Hope Mortensen
1:44.83aBlack Hills
5.-Annika Lee Krol
Mekdes Crowley
Kristin Brown
Hannah Snyder
1:44.95aNorth Kitsap
6.-Nikole Ball
Bailee Jacka
Alison Ruygrok
Shelby Eide
1:45.56aDeer Park
7.-Catriece Baker
Kirsten Perkins
Natalie Scott
Tierra Townsend
1:46.15aRiver Ridge
8.-Kendra Hack
Alexa Smiley
Taryn Vis
Maddi Hommes
1:48.91aLynden
 
 
X 4x200 Relay - 2A - Prelims
1.-Shannon DeBacker
Sarah Dolese
Hanna Tarleton
Kendra Thomas
1:43.48aSehome
2.-Holly Schrock
Alyssa Porter
Aurelia Carrillo
Chantal Tran
1:44.89aBellingham
3.-Annika Lee Krol
Mekdes Crowley
Kristin Brown
Hannah Snyder
1:45.21aNorth Kitsap
4.-Ashley Robbins
Cassie Larson
Kristin Turner
Hope Mortensen
1:45.52aBlack Hills
5.-Kendall Dunn
Chae Brown
Katie McGourin
Janessa Day
1:45.62aCheney
6.-Nikole Ball
Bailee Jacka
Alison Ruygrok
Shelby Eide
1:46.25aDeer Park
7.-Catriece Baker
Kirsten Perkins
Natalie Scott
Tierra Townsend
1:46.42aRiver Ridge
-Johnna Coughlin
Cassidy France
Cassidy Kunst
Jade Crawford
1:47.80aWhite River
8.-Kendra Hack
Alexa Smiley
Taryn Vis
Maddi Hommes
1:47.93aLynden
9.-Olivia Adams
Olivia Olason
Kieya Villars
Kiersten Sigfusson
1:48.20aBlaine
10.-Jazzlynn Joshua
Simone Robinson
Savannah Smith
Shelly Sauls
1:48.30aRenton
11.-Jenae Martin
Missy Atabelo
Grace Vazanko
Madison Wilhelm
1:48.84aWest Valley-Spokane
-Tianna Banfro
Chavauna Kautz
Kaitlin Zinsli
Mallaree Bradford
1:49.84aLindbergh
12.-Tabitha Schwerzler
Alivia Sandquist
Emma Berg
Evelyn Williams
1:49.97aNorth Mason
13.-Katie Braun
Rashelle Fisher
Raegan Nelson
Ashley Street
1:53.85aW F West
-Madison Moore
Kolby Childers
Becca Niemeyer
Marlee Rees
DQProsser
 
 
X 4x400 Relay - 2A - Finals
1.-Kieya Villars
Olivia Adams
Olivia Olason
Cherish Morrison
3:56.59aBlaine
2.-Kate Hannah
Hanna Tarleton
Madison Heilmann
Emily Pittis
4:01.45aSehome
3.-Kendra Hack
Amber Stokes
Taryn Vis
Maddi Hommes
4:02.56aLynden
4.-Madison Moffat
Kaisa Hall
Star Summer
Kelcie Russell
4:03.49aEllensburg
5.-Katie Studebaker
Taylor Graham
Kyndall Bingham
Katlyn Mataya
4:04.01aBurlington-Edison
6.-Kendall Dunn
Katie McGourin
Kelsey Schwendiman
Janessa Day
4:04.13aCheney
7.-Katie Linton
Crystal Cochrane
Bekah Jensen
Mia Hodges
4:09.02aBellingham
8.-Kaitlyn deSzendeffy
Jenna Dukovcic
Brittney Beard
Joanna Feeney
4:09.46aMark Morris
 
 
X 4x400 Relay - 2A - Prelims
1.-Kendall Dunn
Katie McGourin
Kelsey Schwendiman
Janessa Day
4:02.60aCheney
4.-Kendra Hack
Amber Stokes
Taryn Vis
Maddi Hommes
4:03.65aLynden
2.-Kate Hannah
Hanna Tarleton
Madison Heilmann
Emily Pittis
4:03.81aSehome
5.-Katie Studebaker
Taylor Graham
Kyndall Bingham
Katlyn Mataya
4:03.90aBurlington-Edison
3.-Kieya Villars
Olivia Adams
Olivia Olason
Cherish Morrison
4:05.85aBlaine
6.-Katie Linton
Crystal Cochrane
Bekah Jensen
Mia Hodges
4:07.00aBellingham
7.-Madison Moffat
Kaisa Hall
Star Summer
Kelcie Russell
4:09.07aEllensburg
8.-Kaitlyn deSzendeffy
Jenna Dukovcic
Brittney Beard
Joanna Feeney
4:09.54aMark Morris
9.-Summer Hanson
Karissa Shapard
Antoinette Tansley
Desiree Domini
4:10.13aInterlake
10.-Reagan Colyer
Alexandra Nausid-Nichols
Clara Lund
Caroline Howes
4:10.54aNorth Kitsap
11.-Ashleigh Richardson
Marina Roberts
Kelly Nash
Melia Beckwith
4:14.64aKingston
12.-Leah DeDominces
Gabby DeGoede
Natasha Wilson
Robi Long
4:14.73aSumner
13.-Haley Berryman
Taylor Barnes
Hannah Gunderson
Erin Monda
4:15.15aEphrata
14.-Mykala Anglin
Miriam Ash
Michaela Hall
Carry Larsen
4:15.22aCentralia
15.-Laura Guido
Alexys Garcia
Lauren McCluskey
Sara Nelson
4:15.93aPullman
16.-Tianna Banfro
Monique Smith
Mercedes Tischer
Thuong Nguyen
4:19.02aLindbergh
 
 
X Shot Put - 4kg - 2A - Finals
1.11Gina Flint42-11.25Squalicum
2.11Darbi Dobson41-06.00East Valley-Spokane
3.11Angelina Berger39-04.00South Whidbey
4.12Mikaela Zimmer37-00.00East Valley-Yakima
5.12Maddie Cattle36-07.00Sehome
6.9Daisey Newman35-00.50Eatonville
7.12Lexi Simmons34-11.75North Kitsap
8.10Bodie Medler34-07.00Sehome
9.10Rebecca Stevenson34-06.25River Ridge
10.12Brianne Koering34-03.50Woodland
11.10Aleisha Simpson34-03.25Lindbergh
12.12Jennifer Callanan34-01.00Steilacoom
13.11Megan Mortensen34-00.25Franklin Pierce
14.12Taylor VanValey33-02.50Hockinson
15.12Kimmie Brazington32-10.75Deer Park
16.12Ashley Reynolds29-11.25East Valley-Spokane
 
 
X Discus - 1kg - 2A - Finals
1.11Gina Flint143-09Squalicum
2.11Darbi Dobson123-10East Valley-Spokane
3.10Elisha Allred122-10East Valley-Spokane
4.12Hayley Garrahan118-02East Valley-Spokane
5.12Brianne Koering117-00Woodland
6.12Lexi Simmons113-05North Kitsap
7.11Samantha Fate113-02Wapato
8.11Prescilla Appiah Donkor108-08Foster
9.10Ruby Nelson108-05North Mason
10.11Megan Mortensen106-03Franklin Pierce
11.10Michelle Greear104-09Washougal
12.12Madison Stillwell104-01Sultan
13.11Angelina Berger98-04South Whidbey
14.10Rebecca Stevenson98-02River Ridge
15.12Maddie Cattle95-09Sehome
16.10Madison Henken80-04Sumner
 
 
X Javelin - 600g - 2A - Finals
1.12Jamie Weisner146-09Clarkston
2.11Erika Wilson119-11Selah
3.10Skylar Cannon118-10Lakewood
4.12Racheal Pederson116-07Burlington-Edison
5.11Kristen McDonnell116-00Ephrata
6.10Savannah Barber114-06Fife
7.11Shayna Wilson114-03Aberdeen
8.12Jennifer Merrell113-02East Valley-Spokane
9.11Alicia Martin109-08North Mason
10.11Emily Walsh104-04North Mason
11.10Shelby Jacob102-07Lynden
12.10Mackenzie Pfeifer100-11Washougal
13.10Bodie Medler100-03Sehome
14.11Kristine Kornmann100-02Mark Morris
15.12Katelyn Noard90-09Port Angeles
16.10Alyssa Sales84-10Franklin Pierce
 
 
X High Jump - 2A - Finals
1.9Lauren McCluskey5-04.00Pullman
2.12Lateah Holmes5-03.00Fife
3.12Katelyn Wright5-03.00Washougal
4.11Olivia Halverson5-02.00Bellingham
5.12Jamie Weisner5-02.00Clarkston
6.9Taylor V'Dovec5-02.00Blaine
7.12Brooklyn Bellomy5-00.00East Valley-Spokane
7.11Tala Hild5-00.00Renton
9.11Sarah Wahl5-00.00Kingston
10.11Amanda Forbes4-10.00W F West
11.12Catherine Miles4-10.00Anacortes
12.12Kristen McMillan4-08.00Black Hills
12.11Jazzlynn Joshua4-08.00Renton
14.9Kristi Bartz4-08.00Archbishop Murphy
11Kelcie RussellNHEllensburg
10Brayana ElmoreNHOlympic
 
 
X Pole Vault - 2A - Finals
1.9Kirsten Webber11-09.00Squalicum
2.11Tori Franzen11-09.00Squalicum
3.12Tarah Erickson11-06.00Port Angeles
4.11Tiffany Richeson11-00.00Burlington-Edison
5.11Erin Clark10-09.00Cheney
6.10Madi Krussow10-06.00Squalicum
7.9Olivia Adams10-00.00Blaine
7.11Kaitlin Zinsli10-00.00Lindbergh
7.12Madison Moore10-00.00Prosser
10.9Carrie Jacka9-06.00Deer Park
10.10Bethany Newkirk9-06.00Centralia
10.10Taylor Wicht9-06.00Selah
13.10Kimi Nakayama9-06.00Sumner
14.10Sarah McGee9-06.00Black Hills
15.11Savanna Stern9-06.00Interlake
16.12Michaela Trulson9-00.00Sumner
17.10Emily Lucke9-00.00Sehome
18.10Jolee Melink9-00.00R A Long
 
 
X Long Jump - 2A - Finals
1.11Alexandra Lanzafame18-04.75North Kitsap
2.10Jenna Dukovcic18-01.25Mark Morris
3.11Anna Guo16-11.50Pullman
4.12Shannon DeBacker16-10.75Sehome
5.11Emma Berg16-05.50North Mason
6.11Kailee Wood16-03.25Selah
7.12Catherine Miles16-03.00Anacortes
8.12Marlee Rees16-02.75Prosser
9.12Katelyn Wright15-11.75Washougal
10.11Janayla Scott15-08.25Lindbergh
11.10Sierra Parsons15-07.25Foster
12.10Brooke Feldmeier15-04.25Tumwater
13.12Tasha Pabisz15-03.00Archbishop Murphy
14.12Lateah Holmes14-11.50Fife
15.12Kortney Yant14-05.75Archbishop Murphy
16.9Anna Cartee14-05.00Deer Park
 
 
X Triple Jump - 2A - Finals
1.11Alexandra Lanzafame38-09.25North Kitsap
2.11Emma Berg35-07.50North Mason
3.11Anna Guo35-02.50Pullman
4.10Hannah Snyder35-01.75North Kitsap
5.9Anna Cartee35-00.75Deer Park
6.12Courtnie Wells34-11.50Burlington-Edison
7.11Janayla Scott34-10.50Lindbergh
8.10Michaela Hall34-09.50Centralia
9.12Lateah Holmes34-07.00Fife
10.12Shannon DeBacker34-03.25Sehome
11.12Brianne Koering34-02.25Woodland
12.12Valerie Coats33-11.50River Ridge
13.11Zoe Peterson33-11.00Squalicum
14.9Jessa Clark33-08.50Sehome
15.11Sydney Mercer33-06.00Prosser
16.12Nikki Pope32-11.50Ephrata
 
Get your free Coach Account

Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


Are you a coach? Sign Up and start saving time.

All coach accounts are completely free.
Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.