Team Results Management

Meet Info

Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

1.12Ross Manderscheid11.29aKamiakin
2.12Kevin Anderson11.56aSouthridge
3.12Scott Birks11.80aSouthridge
4.11James Hatcher11.89aSouthridge
5.11Brett Bendtsen11.91aEastmont
6.11Ethan Morgan11.92aKamiakin
7.12Garrett Sears11.95aWest Valley (Yakima)
8.11Ashton Grover11.95aSouthridge
9.9Tim White11.95aKamiakin
10.12Ken Perez12.04aEastmont
11.11Stanley Salsbury12.09aKamiakin
12.11Nathan Garza12.27aWest Valley (Yakima)
13.10Shane Delaney12.38aEastmont
14.11Dallas Hunter12.56aEastmont
15.10Jakob Smith12.62aWest Valley (Yakima)
16.10Josef Fuerst12.79aWest Valley (Yakima)
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.12Stephen Swanson22.76aSouthridge
2.12Ross Manderscheid23.03aKamiakin
3.12Dan Simmons23.27aEastmont
4.11Cori Nickerson23.66aKamiakin
5.12Scott Birks23.90aSouthridge
6.11Drew Goodman23.97aWest Valley (Yakima)
7.9Jerrod Johnston24.14aKamiakin
8.11Ashton Grover24.19aSouthridge
9.11Brett Bendtsen24.33aEastmont
10.12Ken Perez24.47aEastmont
11.11James Hatcher24.67aSouthridge
12.11Nathan Garza24.77aWest Valley (Yakima)
13.9Collin Hancock24.85aEastmont
14.9Codi Nickerson25.16aKamiakin
15.10Jakob Smith25.81aWest Valley (Yakima)
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.11Cori Nickerson51.51aKamiakin
2.10Taylor McDowell52.35aWest Valley (Yakima)
3.12Nick Kirsch52.98aKamiakin
4.10Josh Ulrich53.70aEastmont
5.11Drew Goodman53.86aWest Valley (Yakima)
6.12Todd Allen54.17aSouthridge
7.9Aaron Smith54.83aSouthridge
8.10Garrison Lambert55.45aEastmont
9.10Shane Delaney55.56aEastmont
10.9Jerrod Johnston56.02aKamiakin
11.9Codi Nickerson56.63aKamiakin
12.11James Hatcher57.75aSouthridge
13.10Jakob Smith58.49aWest Valley (Yakima)
14.11Dallas Hunter59.31aEastmont
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.11Andrew Gonzales01:59.43aSouthridge
2.12Drew Warner02:00.54aKamiakin
3.11Casey Singleton02:01.54aSouthridge
4.11Ryley Hausken02:05.15aWest Valley (Yakima)
5.10Alan Peak02:06.42aKamiakin
6.10Aaron Konzek02:07.88aSouthridge
7.11Rhyker Benavidez02:08.33aKamiakin
8.10Adrian Gonzales02:08.67aSouthridge
9.11Brian Stump02:09.16aWest Valley (Yakima)
10.11Kevin Jessup02:10.30aEastmont
11.11Christian Eifert02:11.27aEastmont
12.11Ross Lindell02:11.74aEastmont
13.11Donovan Casey02:18.07aKamiakin
 

1600 Meters  Varsity - Finals

1.11Andrew Gonzales04:28.12aSouthridge
2.10Evan Fiske04:29.93aKamiakin
3.10Quinton Olivas04:33.13aSouthridge
4.10Kyle Sturdefant04:40.08aSouthridge
5.10Charles Lisle04:41.64aKamiakin
6.11Ross Lindell04:41.80aEastmont
7.10Justin Yoke04:49.38aKamiakin
8.11Christian Eifert04:51.35aEastmont
9.10Sean Knopp04:52.03aKamiakin
10.10Nathan Seiler04:55.00aSouthridge
11.11Chris Jessup05:20.19aEastmont
 

3200 Meters  Varsity - Finals

1.11Andrew Gonzales09:54.78aSouthridge
2.12Derek Scott10:00.73aKamiakin
3.10Evan Fiske10:01.02aKamiakin
4.10Bram Holladay10:10.85aSouthridge
5.10Quinton Olivas10:18.42aSouthridge
6.12Taylor Brooks10:21.98aKamiakin
7.12Matt Bare10:25.40aKamiakin
8.10Kyle Sturdefant10:28.79aSouthridge
9.10Zane Carlson10:36.80aEastmont
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.12Matt Wimett16.20aSouthridge
2.11Ben Ward16.86aSouthridge
3.12Blaine Hansen17.12aSouthridge
4.10Erik Toften17.56aEastmont
5.10Brad Heaston17.96aSouthridge
6.11Michael Risley18.01aWest Valley (Yakima)
7.11William Tracy18.35aEastmont
8.11Edin Mehic18.35aKamiakin
9.11Cody Orth18.50aKamiakin
10.11Cody Borup19.05aWest Valley (Yakima)
11.11Caleb Visser19.50aEastmont
12.10Matthew Hanses19.52aWest Valley (Yakima)
13.9Luke Barnett19.70aKamiakin
14.10Eddie Del Toro20.44aKamiakin
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.12Ryan Schauble42.37aKamiakin
2.11Ben Ward43.72aSouthridge
3.11Stanley Salsbury43.79aKamiakin
4.12Blaine Hansen43.89aSouthridge
5.9Addison Quam44.49aSouthridge
6.10Erik Toften44.90aEastmont
7.12Matt Wimett44.94aSouthridge
8.11Michael Risley45.38aWest Valley (Yakima)
9.11William Tracy45.60aEastmont
10.10Eddie Del Toro46.14aKamiakin
11.11Cody Orth46.47aKamiakin
12.11Caleb Visser47.11aEastmont
13.10Matthew Hanses47.30aWest Valley (Yakima)
14.11Cody Borup50.31aWest Valley (Yakima)
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 43.54aSouthridge
2.-Ethan Morgan
Cori Nickerson
Stanley Salsbury
Tim White
43.79aKamiakin
3.-Brett Bendtsen
Carter Nell
Ken Perez
Dan Simmons
45.40aEastmont
4.-Relay Team 45.68aWest Valley (Yakima)
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Ryan Schauble
Drew Warner
Cori Nickerson
Nick Kirsch
03:30.90aKamiakin
2.-Relay Team 03:32.12aEastmont
3.-Relay Team 03:34.04aSouthridge
4.-Relay Team 03:55.35aEastmont
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1.12Josh Antonson51'3.5"Southridge
2.12Jon Murbach46'3.5"Kamiakin
3.12Erik Magnussen43'9"Eastmont
4.11Joe Jacobus43'6"Eastmont
5.12Chad Carman43'0"West Valley (Yakima)
6.12Austin Thomas42'6.5"Southridge
7.12Kyle Sutphin42'1"Kamiakin
8.11Grant Robinson41'8"Southridge
9.12Tyler Winterholler40'2"West Valley (Yakima)
10.12David Roeder40'1"Kamiakin
11.12Jacob Potter39'1"Kamiakin
12.9Brandon Callahan38'1"Eastmont
13.10Daniel Schroyer37'11.5"Eastmont
14.12Nicholas Heilman37'4"West Valley (Yakima)
15.12Mike Marshall37'1.5"West Valley (Yakima)
16.12Wade Brummett36'3.5"West Valley (Yakima)
17.10Matt Troxler34'9"Eastmont
18.12Wally Vela33'7"Kamiakin
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1.12Jacob Potter128'11"Kamiakin
2.12David Roeder128'5"Kamiakin
3.12Mike Marshall128'1"West Valley (Yakima)
4.12Evan Hejmanowski128'0"Southridge
5.12Jon Murbach120'4"Kamiakin
6.12Wade Brummett108'1"West Valley (Yakima)
7.11Sam Smith107'0"Southridge
8.11Brad Overand105'4"West Valley (Yakima)
9.12Patrick Prazer105'2"Eastmont
10.12Tyler Winterholler101'3"West Valley (Yakima)
11.11Alex Arent100'9"Kamiakin
12.10Zach Carpenter100'1"Eastmont
13.12Chad Carman93'1"West Valley (Yakima)
14.10Ethan Bugg91'11"Eastmont
15.10Daniel Schroyer86'0"Eastmont
16.9Brandon Callahan74'10"Eastmont
17.12Wally Vela66'11"Kamiakin
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

1.12Mike Marshall178'7"West Valley (Yakima)
2.11Ethan Morgan162'7"Kamiakin
3.12Ross Quesnell157'4"Southridge
4.12Erik Magnussen150'0"Eastmont
5.10Jason Yale147'6"Southridge
6.12Tyler Winterholler147'1"West Valley (Yakima)
7.12Ryan Schauble143'11"Kamiakin
8.12Josh Antonson141'9"Southridge
9.12Carter Nell140'7"Eastmont
10.10Justyn Corter136'1"Eastmont
11.12Patrick Prazer132'0"Eastmont
12.11Sam Smith127'5"Southridge
13.12Chad Carman126'6"West Valley (Yakima)
14.12Nicholas Heilman104'8"West Valley (Yakima)
15.11Brad Overand83'4"West Valley (Yakima)
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Stephen Swanson6'4"Southridge
2.12Jason Feser6'2"Kamiakin
3.12Greg Stapleton6'0"Kamiakin
4.12Greg Kearby5'8"West Valley (Yakima)
7.12Evan Berndt5'6"West Valley (Yakima)
7.9Alex Guernsey5'6"West Valley (Yakima)
7.9Kevin Blair5'6"West Valley (Yakima)
7.11Matt Borton5'6"West Valley (Yakima)
9.9Tim White5'6"Kamiakin
10.11Edin Mehic5'4"Kamiakin
11.10Chris Whitney5'4"Southridge
12.10Kris Swanson5'4"Southridge
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.12Carter Nell14'0"Eastmont
2.12Cameron Fancher13'0"Southridge
3.11Toby Moore12'6"Eastmont
4.11Jacob Garretson12'6"Southridge
5.11Evan Wolff12'0"West Valley (Yakima)
6.12Dan Hamilton12'0"Southridge
7.12Ryan Schauble11'6"Kamiakin
8.12Michael Anderson11'6"Eastmont
9.10Ryan Tollackson11'0"West Valley (Yakima)
10.11Benjamin Johnson11'0"West Valley (Yakima)
11.11Stanley Salsbury10'6"Kamiakin
12.9Joey Caron10'0"Eastmont
13.9Alex Mercado9'6"Kamiakin
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.12Patrick O'Neill20'5"Kamiakin
2.12Ross Quesnell19'9"Southridge
3.12Jason Feser19'6.25"Kamiakin
4.12Kevin Anderson19'2.5"Southridge
5.10Trey Ralston19'1.75"Kamiakin
6.12Josh Cole18'11.5"Kamiakin
7.-Mike Plunkett18'11.25"Southridge
8.12Greg Kearby18'9.75"West Valley (Yakima)
9.12Evan Berndt18'8.75"West Valley (Yakima)
10.12Dominic Hampton18'3"Southridge
11.10Shane Delaney18'1.5"Eastmont
12.12Brian Mitchell17'9"Eastmont
13.10Antonio Serna17'8"Kamiakin
14.10Justyn Corter17'5.5"Eastmont
15.11Ethan Porter17'0"West Valley (Yakima)
16.11Devon Sanders16'11.75"Eastmont
17.10Garrison Lambert15'4.75"Eastmont
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.12Jason Feser43'3.25"Kamiakin
2.12Stephen Swanson41'5"Southridge
3.12Patrick O'Neill40'2.5"Kamiakin
4.12Josh Cole39'7.5"Kamiakin
5.11Matt Borton39'0.5"West Valley (Yakima)
6.12Dominic Hampton37'9"Southridge
7.-Mike Plunkett37'5.5"Southridge
8.11Chris Jessup37'3"Eastmont
9.10Justyn Corter37'1.25"Eastmont
10.10Trey Ralston36'7"Kamiakin
11.12Kellen Drake35'11.5"Eastmont
12.11Edin Mehic35'7.5"Kamiakin
13.9Kevin Blair35'7"West Valley (Yakima)
14.11Ben Ward35'3.75"Southridge
15.11Ethan Porter34'3.5"West Valley (Yakima)
 

Teams

Swipe to view all teams

Meet Schedule

Track Finals
V110m Hurdles
V100 Meters
V1600 Meters
V4x100 Relay
V400 Meters
V300m Hurdles
V800 Meters
V200 Meters
V3200 Meters
V4x400 Relay
Field Finals
VShot Put
VDiscus
VJavelin
VHigh Jump
VLong Jump
VTriple Jump
VPole Vault
Track Finals
V100m Hurdles
V100 Meters
V1600 Meters
V4x100 Relay
V400 Meters
V300m Hurdles
V800 Meters
V200 Meters
V3200 Meters
V4x200 Relay
V4x400 Relay
Field Finals
VShot Put
VDiscus
VJavelin
VHigh Jump
VLong Jump
VTriple Jump
VPole Vault