Athletic.net Team Results Management

Simcoe Invitational

Saturday, March 29, 2008

Goldendale, Goldendale

Meet Info Teams X Close
Teams
Washington - 2B
White Swan
Show teams without results | Clear visibility filter
Unofficial Results All PhotosX Close
Unofficial Results
 Turn Highlighter On    Prepare Report to Copy

Mens Results

 
X 100 Meters - Varsity - Finals
1.11Tanis Meilke11.74River View
2.9Kris Welch11.96River View
2.9Torey Spaulding11.96Goldendale
4.11Ty Freemantle11.97Lyle/Wishram
5.10Buddy Steele12.20River View
6.10Nick Lukehart12.33Naches Valley
7.12Jonavan Jim12.38Lyle/Wishram
8.11Eric Rose12.49Goldendale
9.12Ryan Melville12.56Naches Valley
9.10Jayce Avalos12.56Granger
11.12Eric Dohrman12.67Goldendale
12.12Nick Hurt12.84Goldendale
13.11Anthony Mendez13.30River View
14.10JimJack Davenport13.36Goldendale
15.12John Peck13.48Goldendale
16.11Nick Guerra13.56Granger
17.10Jose Garcia13.59Granger
18.9Steven McClusky13.61Lyle/Wishram
19.9Nicolas Knopes14.29Goldendale
20.9Billy Williams14.48Klickitat
21.12Logan Williams14.65Granger
 
 
X 200 Meters - Varsity - Finals
1.11Tanis Meilke24.66River View
2.11Ty Freemantle25.06Lyle/Wishram
3.10Buddy Steele25.48River View
4.9Kris Welch25.75River View
5.11Patrick Maeder26.54Bickleton
6.11Philip Fredriksson27.18Lyle/Wishram
7.9Steven McClusky27.68Lyle/Wishram
8.12John Peck28.25Goldendale
9.11Anthony Mendez29.61River View
10.9Nicolas Knopes31.71Goldendale
10Matthew BrewerDNSKlickitat
 
 
X 400 Meters - Varsity - Finals
1.9Torey Spaulding1:00.07Goldendale
2.9Dalton Jaekel1:00.89Goldendale
3.12Nick Hurt1:03.25Goldendale
4.12Cody Herbeholuz1:03.93Goldendale
5.10Kyle Murphy1:04.38Lyle/Wishram
6.9Shane Crawford1:09.09Goldendale
7.9Nicolas Knopes1:20.83Goldendale
12Ryan MelvilleDNSNaches Valley
12Zach HalsteadDNSNaches Valley
 
 
X 800 Meters - Varsity - Finals
1.11Asa Israel2:09.98Goldendale
2.12Herschel Sanchey2:17.05Klickitat
3.12Noah Schuster2:41.87Yakama Nation Tribal
4.9Shane Crawford2:51.63Goldendale
5.10Robert Hicks2:54.77Yakama Nation Tribal
6.10Gordon Gardipee2:59.50Yakama Nation Tribal
7.9Francisco Martinez3:25.07Lyle/Wishram
9Brian NeifertDNSLyle/Wishram
 
 
X 1600 Meters - Varsity - Finals
1.12Herschel Sanchey4:49.43Klickitat
2.11Asa Israel4:52.47Goldendale
3.9Dalton Jaekel5:21.09Goldendale
4.11Virgil Sampson5:36.88Bickleton
5.12Noah Schuster5:52.80Yakama Nation Tribal
6.9Shane Crawford5:55.47Goldendale
7.9Brian Neifert5:59.00Lyle/Wishram
8.11Brad Fuchs6:16.96River View
9.10Dalton Williamson6:21.66River View
10.10Gordon Gardipee6:23.44Yakama Nation Tribal
11.9Tony Becker6:28.95Lyle/Wishram
12.9Francisco Martinez7:23.50Lyle/Wishram
 
 
X 3200 Meters - Varsity - Finals
1.12Herschel Sanchey10:34.43Klickitat
2.11Asa Israel11:01.73Goldendale
3.10Junior Hernandez11:10.01Bickleton
12Noah SchusterDNSYakama Nation Tribal
 
 
X 110m Hurdles - 39" - Varsity - Finals
1.9Henry Matai16.39Lyle/Wishram
2.12Luke Conley17.21River View
3.11Andrew Venema17.78Bickleton
4.12Wade Plumlee18.28Goldendale
5.11Cody Pierce18.40River View
 
 
X 300m Hurdles - 36" - Varsity - Finals
1.12Herschel Sanchey46.15Klickitat
2.11Andrew Venema47.48Bickleton
3.11Robert Phelps47.96Lyle/Wishram
4.12Luke Conley49.59River View
5.11Cody Pierce50.59River View
6.12Nick Hurt57.41Goldendale
7.11Anthony Mendez1:02.18River View
8.9Carlos Castillo1:04.18River View
 
 
X 4x100 Relay - Varsity - Finals
1.-Tanis Meilke
Chazz Ludwig
Buddy Steele
Kris Welch
47.66River View
2.-Robert Phelps
Henry Matai
Jonavan Jim
Ty Freemantle
47.86Lyle/Wishram
1.-Jim Price
Aaron Churchwell
Mike Murphy
Kyle Murphy
51.37Lyle/Wishram
2.-Relay Team 54.62Goldendale
3.-Relay Team 55.84Bickleton
 
 
X 4x200 Relay - Varsity - Finals
1.-Eric Hess
Andrew Venema
Patrick Maeder
Cody Loomis
1:48.20Bickleton
2.-Torey Spaulding
JimJack Davenport
Eric Rose
Cody Herbeholuz
1:50.11Goldendale
 
 
X 4x400 Relay - Varsity - Finals
1.-Jonavan Jim
Ty Freemantle
Henry Matai
Robert Phelps
3:58.25Lyle/Wishram
2.-Junior Hernandez
Patrick Maeder
Edgar Molina
Virgil Sampson
4:16.96Bickleton
--Asa Israel
Eric Rose
JimJack Davenport
Torey Spaulding
DQGoldendale
 
 
X Shot Put - 12lb - Varsity - Finals
1.12Thad Callaghen44'10.50Naches Valley
2.11Mike Murphy43'06.00Lyle/Wishram
3.11Jake Wilcox43'03.00Naches Valley
4.11Jim Price42'09.50Lyle/Wishram
5.12Eric Dohrman42'08.50Goldendale
6.12Eric Hess42'02.50Bickleton
7.12Wade Plumlee40'01.25Goldendale
8.12Cody Kass40'00.25Naches Valley
9.10Edgar Molina35'08.25Bickleton
10.11Aaron Churchwell35'03.00Lyle/Wishram
11.11Emilio Cervantes34'03.25Granger
12.11Nick Guerra33'10.00Granger
13.12Josh Gamez33'01.50Granger
14.9Ben Guerra32'10.50Granger
15.12James Rasumssen32'10.00Bickleton
16.11Justin Curbow32'02.50River View
17.10Josh Horspool31'09.00River View
18.-Michael Mitchell30'08.00River View
19.12Logan Williams30'01.00Granger
20.11Dillon Clingan28'09.00Bickleton
21.11Joscha Tomola26'10.00Lyle/Wishram
22.9Billy Williams26'06.00Klickitat
23.9Hunter Ely25'09.50Granger
24.10Jose Garcia25'02.00Granger
25.9Carlos Castillo20'03.50River View
26.9Omar Guerrero19'03.00River View
10Genaro CastillejaDNSGranger
11Nacho LopezDNSGranger
12Eli SweowatDNSGranger
10J.T. LeonDNSGranger
10Robert HicksDNSYakama Nation Tribal
11Jaime EsquedaDNSGranger
11Jerry GalenoDNSGranger
9Christipher LambertDNSKlickitat
12Devin DeanDNSTrout Lake
12Beau KitchensDNSLyle/Wishram
 
 
X Discus - 1.6kg - Varsity - Finals
1.12Eric Hess131'08Bickleton
2.11Jake Wilcox131'00Naches Valley
3.11Mike Murphy130'02Lyle/Wishram
4.12Tylynn Scoggins126'05Trout Lake
5.12Thad Callaghen115'00Naches Valley
6.12Wade Plumlee113'03Goldendale
7.10Edgar Molina104'11Bickleton
8.9Henry Matai97'08Lyle/Wishram
9.12Eric Dohrman97'00Goldendale
10.11Justin Curbow96'00River View
11.10Josh Horspool94'03River View
11.12Cody Kass94'03Naches Valley
13.12Josh Gamez87'04Granger
14.11Emilio Cervantes84'06Granger
15.9Ben Guerra83'05Granger
16.11Nick Guerra82'02Granger
17.11Brad Fuchs81'01River View
18.9Dion Curtis75'06Klickitat
19.11Aaron Churchwell74'03Lyle/Wishram
20.12Logan Williams73'06Granger
21.11Dillon Clingan73'01Bickleton
22.9Hunter Ely55'00Granger
23.9Omar Guerrero51'01River View
12Eli SweowatDNSGranger
10J.T. LeonDNSGranger
11Jaime EsquedaDNSGranger
11Jerry GalenoDNSGranger
10Genaro CastillejaDNSGranger
12Devin DeanDNSTrout Lake
10Jose GarciaNDGranger
 
 
X Javelin - 800g - Varsity - Finals
1.11Mike Murphy133'02Lyle/Wishram
2.11Jake Wilcox132'09Naches Valley
3.12Thad Callaghen120'01Naches Valley
4.12James Rasumssen117'10Bickleton
5.12Beau Kitchens117'00Lyle/Wishram
6.12Jonavan Jim112'03Lyle/Wishram
7.12Bryan Jones110'11Naches Valley
8.11Chazz Ludwig109'04River View
9.10Edgar Molina109'03Bickleton
10.10Gordon Gardipee108'09Yakama Nation Tribal
11.11Joscha Tomola107'09Lyle/Wishram
12.10JimJack Davenport104'11Goldendale
13.12Noah Schuster101'08Yakama Nation Tribal
14.11Nick Guerra100'02Granger
15.10Kyle Murphy97'02Lyle/Wishram
16.11Dillon Clingan94'04Bickleton
17.10Robert Hicks92'00Yakama Nation Tribal
18.10Matthew Brewer91'04Klickitat
19.9Dalton Jaekel86'07Goldendale
20.12Logan Williams84'11Granger
21.9Dion Curtis81'10Klickitat
22.12Josh Gamez70'02Granger
23.12John Peck51'01Goldendale
11Virgil SampsonDNSBickleton
11Kevin HillstromDNSTrout Lake
12Tylynn ScogginsDNSTrout Lake
9Eli CaudilloDNSTrout Lake
9Ben GuerraDNSGranger
12Eli SweowatDNSGranger
10J.T. LeonDNSGranger
10Genaro CastillejaDNSGranger
11Emilio CervantesDNSGranger
9Hunter ElyDNSGranger
11Jaime EsquedaDNSGranger
11Jerry GalenoDNSGranger
9Christipher LambertDNSKlickitat
10Jose GarciaDNSGranger
 
 
X High Jump - Varsity - Finals
1.11Andrew Venema5'10.00Bickleton
2.12Eric Hess5'10.00Bickleton
3.12Cody Loomis5'04.00Bickleton
3.11Jeromie Mason5'04.00Klickitat
5.9Luke Gillespie5'02.00Naches Valley
6.9Dalton Jaekel5'00.00Goldendale
10Kyle MurphyDNSLyle/Wishram
12Adam SnyderDNSLyle/Wishram
9Christian SchlangenNHKlickitat
10Nick LukehartDNSNaches Valley
 
 
X Pole Vault - Varsity - Finals
1.11Patrick Maeder12'00.00Bickleton
2.11Robert Phelps9'06.00Lyle/Wishram
3.10Brian Langfield8'06.00Trout Lake
4.10Morgan Smith7'06.00Trout Lake
5.9Harvey Starr7'00.00Trout Lake
6.12Nick Hurt6'00.00Goldendale
12Luke LarsonDNSTrout Lake
12Kristian RubeshDNSTrout Lake
12Kyle WebberlyDNSTrout Lake
10Todd WellsDNSTrout Lake
10Donny WoodruffDNSTrout Lake
9Dustin JonesDNSTrout Lake
 
 
X Long Jump - Varsity - Finals
1.11Jeromie Mason18'03.00Klickitat
2.12Cody Loomis17'02.25Bickleton
3.10Nick Lukehart16'08.50Naches Valley
4.11Philip Fredriksson16'07.50Lyle/Wishram
5.12Ryan Melville16'04.00Naches Valley
6.10Robert Hicks15'09.25Yakama Nation Tribal
7.12Cody Herbeholuz15'08.00Goldendale
8.9Brian Neifert15'02.00Lyle/Wishram
9.10Kyle Murphy14'11.00Lyle/Wishram
10.9Shane Crawford14'06.00Goldendale
10.12Noah Schuster14'06.00Yakama Nation Tribal
12.10Jayce Avalos13'11.00Granger
13.9Nicolas Knopes13'10.00Goldendale
14.11Anthony Mendez13'06.00River View
15.10Gordon Gardipee13'05.00Yakama Nation Tribal
16.9Billy Williams13'01.25Klickitat
17.9Steven McClusky13'00.50Lyle/Wishram
18.9Francisco Martinez12'6Lyle/Wishram
19.9Tony Becker12'05.50Lyle/Wishram
11Tyler CopeDNSTrout Lake
9Nicky RubeshNDTrout Lake
 
 
X Triple Jump - Varsity - Finals
1.11Jeromie Mason39'10.00Klickitat
2.11Eric Rose35'11.50Goldendale
3.10Matthew Brewer34'05.00Klickitat
4.12Cody Herbeholuz31'01.00Goldendale
5.9Christian Schlangen28'00.00Klickitat
 

Womens Results

 
X 100 Meters - Varsity - Finals
1.10Teaera Churchwell12.80Lyle/Wishram
2.10Tonya Smith12.85Naches Valley
3.12Krystal Giese13.11Goldendale
4.9Star Kibby13.29Bickleton
6.12Courtney Hansen13.63River View
7.9Irene Goble13.99Goldendale
8.9Shyann Peddie14.13River View
9.11Jessica Meier14.19Lyle/Wishram
10.9Zamburr Garcia14.49River View
11.10Katie Welch14.56Trout Lake
12.11Elisa Carneiro14.66Lyle/Wishram
13.10Tia Spino15.62Klickitat
14.11Hannah Brokaw16.72Goldendale
 
 
X 200 Meters - Varsity - Finals
1.10Teaera Churchwell28.10Lyle/Wishram
2.12Krystal Giese28.62Goldendale
3.11Lisa Donath29.29Lyle/Wishram
4.12Mollie Barthlow30.97Goldendale
5.11Jessica Meier32.10Lyle/Wishram
6.10Johanna Jensen32.64Bickleton
7.11Hannah Brokaw34.26Goldendale
9Irene GobleDNSGoldendale
 
 
X 400 Meters - Varsity - Finals
1.10Teaera Churchwell1:07.89Lyle/Wishram
2.11Becky Flores1:07.93River View
3.9Mariah Smith1:19.52Trout Lake
11Danielle RaschkoDNSBickleton
 
 
X 800 Meters - Varsity - Finals
1.11Neola Putnam2:29.14Trout Lake
2.11Becky Flores2:51.53River View
3.9Irene Goble2:59.55Goldendale
4.10Addie Christensen3:07.34Goldendale
5.9Marie Oney3:30.47River View
8Shaarnute AzureDNSYakama Nation Tribal
9Madiline EricksonDNSNaches Valley
9Annia UlmerDNSNaches Valley
 
 
X 1600 Meters - Varsity - Finals
1.11Neola Putnam5:41.89Trout Lake
2.10Addie Christensen6:43.53Goldendale
3.9Christina Wilson6:52.36Bickleton
10Claudia OrtizDNSNaches Valley
11Annika LoveDNSNaches Valley
 
 
X 3200 Meters - Varsity - Finals
1.11Danielle Raschko14:16.10Bickleton
2.9Christina Wilson14:20.70Bickleton
3.9Lauren Brewington14:38.25Naches Valley
4.8Shaarnute Azure15:01.76Yakama Nation Tribal
 
 
X 100m Hurdles - 33" - Varsity - Finals
1.9Samantha Brewer16.18Klickitat
2.11Anna Schmid16.23Trout Lake
3.11Hannah Swigart18.29Goldendale
 
 
X 300m Hurdles - 30" - Varsity - Finals
1.11Anna Schmid52.31Trout Lake
2.11Hannah Swigart59.20Goldendale
3.10Addie Christensen1:02.30Goldendale
 
 
X 4x100 Relay - Varsity - Finals
1.-Courtney Hansen
Zamburr Garcia
Shyann Peddie
Jade McCoy
57.90River View
2.-Star Kibby
Katelynn Clinton
Johanna Jensen
Phylicia Pearson
1:02.17Bickleton
1.-Relay Team 1:11.86Bickleton
 
 
X 4x200 Relay - Varsity - Finals
1.-Hannah Swigart
Irene Goble
Mollie Barthlow
Krystal Giese
2:06.40Goldendale
2.-Elisa Carneiro
Jessica Meier
Lexi Becker
Brittany Price
2:16.25Lyle/Wishram
3.-Morgan McBride
Katelynn Clinton
Phylicia Pearson
Johanna Jensen
2:24.75Bickleton
 
 
X 4x400 Relay - Varsity - Finals
1.-Nakai Kibby
Morgan McBride
Christina Wilson
Danielle Raschko
6:41.34Bickleton
 
 
X Shot Put - 4kg - Varsity - Finals
1.12Dave'y Lumley30'04.00Trout Lake
2.10Tia Spino29'04.00Klickitat
3.11Taylor Ely28'10.50Granger
4.10Zoe Lindner28'01.25Klickitat
5.11Lexi Becker27'06.00Lyle/Wishram
6.11Alejandra Molina27'04.00Bickleton
7.11Nikki Williams27'03.00Goldendale
8.10Nakai Kibby26'09.00Bickleton
9.9Kaylene Tyndall26'03.25Trout Lake
10.9Jessica Farris25'03.25Naches Valley
11.12Jeannette Jarvis24'11.00Bickleton
12.9Brenda Lambert21'11.50Klickitat
13.12Celia Mata21'03.50River View
14.-Sunnie Breymeyer20'06.50Naches Valley
15.9Varinia Azure18'04.50Yakama Nation Tribal
16.10Lira Hartwell16'05.50Naches Valley
17.9Vanessa Esqueda16'01.50Granger
18.9Marie Oney15'10.00River View
19.10Ashley DeRushe14'03.00Goldendale
9Brittany PriceDNSLyle/Wishram
9Carly RothDNSLyle/Wishram
10Esmerelda HernandezDNSGranger
11Abby BiehlDNSGranger
9Sabrina GamezDNSGranger
10Veronica ArceoDNSGranger
 
 
X Discus - 1kg - Varsity - Finals
1.12Dave'y Lumley99'07Trout Lake
2.11Alejandra Molina94'01Bickleton
3.11Nikki Williams85'01Goldendale
4.10Zoe Lindner84'07Klickitat
5.10Nakai Kibby79'02Bickleton
6.11Taylor Ely78'11Granger
7.12Jeannette Jarvis70'09Bickleton
8.9Brittany Price63'09Lyle/Wishram
9.9Brenda Lambert61'09Klickitat
10.10Morgan McBride59'11Bickleton
11.9Katelynn Clinton58'08Bickleton
12.9Kaylene Tyndall55'09Trout Lake
13.12Courtney Hansen54'03River View
14.9Marrisa Sawyer51'02Naches Valley
15.12Celia Mata49'01River View
16.-Sunnie Breymeyer48'03Naches Valley
17.10Lira Hartwell42'03Naches Valley
18.9Vanessa Esqueda37'01Granger
19.10Ashley DeRushe32'00Goldendale
9Varinia AzureDNSYakama Nation Tribal
9Jessica UlmerDNSNaches Valley
10Esmerelda HernandezDNSGranger
11Abby BiehlDNSGranger
9Sabrina GamezDNSGranger
9Carly RothDNSLyle/Wishram
 
 
X Javelin - 600g - Varsity - Finals
1.12Dave'y Lumley100'00Trout Lake
2.10Zoe Lindner97'10Klickitat
3.11Nikki Williams90'01Goldendale
4.9Brittany Price86'04Lyle/Wishram
5.12Phylicia Pearson80'07Bickleton
6.10Genita Meninick79'05Yakama Nation Tribal
7.10Tia Spino76'03Klickitat
8.9Shyann Peddie75'10River View
9.10Morgan McBride72'03Bickleton
10.11Lexi Becker70'04Lyle/Wishram
11.9Katelynn Clinton67'11Bickleton
12.9Jessica Farris65'10Naches Valley
13.9Varinia Azure59'06Yakama Nation Tribal
14.-Sunnie Breymeyer54'05Naches Valley
15.9Brenda Lambert54'00Klickitat
16.11Hannah Brokaw50'04Goldendale
17.9Marrisa Sawyer38'05Naches Valley
9Vanessa EsquedaDNSGranger
11Taylor ElyDNSGranger
11Abby BiehlDNSGranger
9Sabrina GamezDNSGranger
10Ashley DeRusheDNSGoldendale
9Carly RothDNSLyle/Wishram
 
 
X High Jump - Varsity - Finals
1.9Samantha Brewer4'08.00Klickitat
2.12Phylicia Pearson4'05.00Bickleton
9Liz VogtDNSTrout Lake
9Chelsea RoblesDNSNaches Valley
10Hannah DavidsonDNSNaches Valley
9Jessica FarrisDNSNaches Valley
12Jesika CochenourDNSLyle/Wishram
11Tricia McBrideDNSBickleton
 
 
X Pole Vault - Varsity - Finals
1.12Kindra VanLaar8'06.00Trout Lake
2.9Star Kibby8'00.00Bickleton
3.11Hannah Swigart7'00.00Goldendale
4.11Hannah Brokaw5'00.00Goldendale
11Tricia McBrideDNSBickleton
 
 
X Long Jump - Varsity - Finals
1.11Lisa Donath15'01.50Lyle/Wishram
2.12Mollie Barthlow14'10.50Goldendale
3.10Claire Boutillier14'03.75Naches Valley
4.9Samantha Brewer13'11.50Klickitat
5.9Star Kibby13'05.50Bickleton
6.10Johanna Jensen12'03.75Bickleton
7.10Katie Welch11'05.25Trout Lake
8.10Tia Spino10'05.00Klickitat
9Liz VogtDNSTrout Lake
-Stephanie GloverDNSGranger
 
 
X Triple Jump - Varsity - Finals
1.12Mollie Barthlow31'07.50Goldendale
2.10Claire Boutillier31'05.50Naches Valley
3.9Samantha Brewer29'11.50Klickitat
4.10Addie Christensen27'09.00Goldendale
5.11Darrien Huck26'05.00Naches Valley
9Kelly SnyderDNSNaches Valley
 
Get your free Coach Account

Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


Are you a coach? Sign Up and start saving time.

All coach accounts are completely free.
Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.