Team Results Management

Meet Info

Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

1.10Kyle Humphreys11.9aPilot Rock
3rd12Nate Dick12.13Stanfield
4th10Tyler Watson12.17Stanfield
5.11Stephen Kresse12.19South Wasco County
8.9Michael Madison12.44Echo
12Fay Bursell12.54Umatilla
11Phil Maurer13.05Umatilla
10Richard Lowes13.1South Wasco County
9Alan Rietmann13.17Ione
9Ben Garnett13.20Joseph
11Dusty Traw13.27Pine Eagle
12Adrian Henske13.33Condon/Wheeler
10Cody Granning13.50Joseph
9Luke Basile13.77Heppner
11Brady Lindsay13.86Pine Eagle
12Sam Staples14.6Arlington
 

200 Meters  Varsity - Finals

3rd12Nate Dick24.2Stanfield
4th11Tristan Patton24.37Joseph
5.11Kelly Thompson24.74Ione
8.12Jake Williams25.17Mitchell
12Wyatt Miller25.6Spray
10Cody Millhouse26.14Pine Eagle
12Fay Bursell26.14Umatilla
-Anothney Clayton26.6Griswold
9Alan Rietmann26.53Ione
12Adrian Henske27.79Condon/Wheeler
10Michael Carter28South Wasco County
11Darcy Staples28.04Arlington
9Sergio Calderon-Diaz28.3South Wasco County
9Ben Garnett28.27Joseph
 

400 Meters  Varsity - Finals

1st11Tristan Patton52.74Joseph
2.11Kelly Thompson53.54Ione
12Trevor Jensen53.9Umatilla
5th12Nate Dick56.93Stanfield
6th11Kyle Clough57.49Joseph
8.11Rory Kilkenny57.59Heppner
12Tony Myers59.53Umatilla
10Richard Lowes59.6South Wasco County
12Jessie Baney59.88Dufur
 

800 Meters  Varsity - Finals

4.10Brendan McElligott2:14.99Heppner
5.10CJ Zita2:16.95Echo
6th11Kyle Clough2:17.93Joseph
12Rafael Garcilazo2:19Umatilla
8th12Brad Casch2:19Pine Eagle
10Tyler Grindstaff2:20Griswold
10Robbie Hinckley2:20.20South Wasco County
10Don Arthur2:20.62Dufur
10Richard Lowes2:27South Wasco County
 

1500 Meters  Varsity - Finals

2.12Ben Snell4:23.6Spray
3.10Vicente Escalante4:36.25Echo
9Terry Johnsen4:39.55Umatilla
5th11Kyle Clough4:43.96Joseph
10Tyler Grindstaff4:45Griswold
9Ryan Standiford4:45.44Condon/Wheeler
11Edgar Calderon4:48.00Riverside
12Justin Thomas5:00.8Dufur
9Paul Tolentino5:05.29South Wasco County
9Julio Garcia5:26Umatilla
9Kris Belozer5:40.88South Wasco County
9Richard Bohna6:12Arlington
 

3000 Meters  Varsity - Finals

1.12Ben Snell9:45.4Spray
9Terry Johnsen10:11.65Umatilla
4.9Jerod Warnock10:22.92South Wasco County
5.11Noah Fleischer10:25.28Heppner
8.12Justin Thomas11:07.2Dufur
9Julio Garcia11:33Umatilla
9Jessie Henderson11:50.84South Wasco County
9Chris Harshman12:00.00Joseph
9Justin Houweling12:01.76Heppner
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.12Dustin Byers18.3Wallowa
2.11Tyler Froemming18.98South Wasco County
5th9Devin Patton19.54Joseph
10Uriel Aparicio19.65Umatilla
7th12Tyrel Wilson19.69Pine Eagle
10Montana Marlatt20.48Ione
11Aaron Mason21South Wasco County
10Victor Gonzalez20:52Dufur
10Don Arthur20:60Dufur
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.11Stephen Kresse42.43South Wasco County
2.11Tyler Froemming44.21South Wasco County
3.12Dustin Byers44.29Wallowa
3.10Phil King44.8aPilot Rock
10Don Arthur46.95Dufur
6th9Devin Patton47.03Joseph
8.9Nolan Mobley47.77Sherman
10Uriel Aparicio48.25Umatilla
11Phil Maurer49.17Umatilla
10Montana Marlatt51.86Ione
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1st-Relay Team 46.14Stanfield
-Relay Team 47.37Umatilla
3.-Caleb O'Neal
Zach Kurtz
Matt Van Cleave
Tyler Boyer
47.97Heppner
4.-Relay Team 47.97Echo
7th-Relay Team 48.62Joseph
8th-Relay Team 48.69Pine Eagle
7.-Relay Team 48.62Mitchell
-Relay Team 48.9Arlington
-Montana Marlatt
Dan Long
Paul Hams
Alan Rietmann
51.86Ione
-Issac Beagle
Jace Jones
Ruben Mendoza
Aaron Hendricks
DQRiverside
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

2nd-Relay Team 3:49.70Joseph
3.-Tyler Froemming
Michael Burgett
Aaron Dove
Stephen Kresse
3:51.80South Wasco County
4.-Relay Team 3:54.53Echo
5.-Relay Team 3:57.57Mitchell
-Relay Team 4:00Arlington
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

3rd12Mike Marks42'09.50"Joseph
4.11Dan Long42'8.5"Ione
11Jason Flemmer42'.5Stanfield
7.10Schon Hybertson41'4Dufur
8.9Kasey McCullough40'4.5Dufur
12Fay Bursell40'2.5"Umatilla
11Matt Van Cleave39'6Heppner
9Nathan Van Cleave39'1Heppner
10Aaron Dove38'8South Wasco County
12Clay Hayward36'00.00"Joseph
12Tim Asher34'8Spray
9Kip Krebs34'3"Ione
DNP10Ethan Baros30'.5Stanfield
10Liberty O'Dell22'Pine Eagle
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1st12Mike Marks145'06.00"Joseph
2nd11Jason Flemmer131'0Stanfield
3.11Clint Moore127'10Sherman
4.10Schon Hybertson121'11Dufur
6.11Victor Bednar113'3Wallowa
7.11Nelson Hernandez109'3South Wasco County
10Aaron Dove106'10South Wasco County
10Kyle Stuart103'5Pilot Rock
11Dan Long102'1"Ione
11Ryan Starr98'8Spray
9Kip Krebs89'3"Ione
10Trevor Prow87'8Pilot Rock
11Gordan Wegwerth87'1Heppner
12Clay Hayward85'00.00"Joseph
10Shawn Barry84'8Arlington
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

1st12Kyle Hook160'10.00"Joseph
2nd11Jason Flemmer157'6Stanfield
3rd11Lane Bailey149'09.00"Joseph
12Scott Garrelts134'11Arlington
5.11Pat Lofton133'9Mitchell
10Tim Wyland131'9"Umatilla
7.11Jeff Espeland130'10South Wasco County
10Don Arthur126'6Dufur
8.10Michael Carter126'6South Wasco County
9Ryan Standiford124'1"Condon/Wheeler
11Brady Lindsay118'5"Pine Eagle
11Darcy Staples117'00Arlington
DNP10Ethan Baros113'8Stanfield
11Brad Lindsay100'4"Pine Eagle
10Montana Marlatt92'1"Ione
 

High Jump  Varsity - Finals

2.12Curtis Bodewig5'10"Echo
3.9Nolan Mobley5'8Sherman
12Jessie Baney5'6Dufur
11Chance Raymond5'6Griswold
11Matt Filarski5'6Riverside
10Robert Turner5'6Riverside
4.9Asa Miller5'6Spray
5.11Clint Moore5'6Sherman
11Kelly Thompson5'4"Ione
11Aaron Mason5'4South Wasco County
12Ty Hulse5'2Dufur
11Ray Palmquist5'0South Wasco County
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.11Stephen Kresse19'7.25South Wasco County
10Kyle Humphreys19'6Pilot Rock
12Ryan Seely19'1Griswold
12Trevor Jensen18'11.5"Umatilla
5th10Tyler Watson18'10Stanfield
6.12Tyler Boyer18'9.5Heppner
7.9Nolan Mobley18'6.25Sherman
8.9Alan Rietmann18'6.25"Ione
9Michael Burgett18.1South Wasco County
11Joe Street17'8"Condon/Wheeler
11Leah Newberry17'6Pilot Rock
12Jessie Baney17'1.5Dufur
9Luke Basile16'10.75Heppner
-Anothney Clayton16'10Griswold
11Lane Bailey16'08.00"Joseph
10Victor Gonzalez16'3.5Dufur
9Kevin Fowler15'5"Ione
10Cody Granning15'01.00"Joseph
10Roscoe Arnzen14'8Spray
9Richard Bohna12'Arlington
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.11Matt Van Cleave40'5.5Heppner
2.11Tyler Froemming39'5.5South Wasco County
3.12Wyatt Miller38'10Spray
12Scott Garrelts38'8Arlington
10Tyler Watson37'9Stanfield
10Robert Turner37'7Riverside
7.10Alex Bremner37'4.5"Grant Union
10Uriel Aparicio36'8"Umatilla
9Michael Burgett36'5South Wasco County
11Joe Street36' 1"Condon/Wheeler
12Brad Casch34'4"Pine Eagle
12Jessie Baney33'6Dufur
10Shawn Barry33'3Arlington