Team Results Management

Meet Info

VarsityJunior Varsity
 

Mens Results

100 Meters  Varsity - Finals

1.11Sam Fowlds11.61aBend
2.11Kyle Brown11.98aBend
3.12Casey Johnston12.34aCrook County
4.10Rooke Dare12.41aBend
5.10Mitch Van Domelen12.71aCrook County
 

100 Meters  Junior Varsity - Finals

1.9Tyler Rockwood12.21aCrook County
2.9Gavin Gerdes12.48aBend
3.9Alex Greaves12.61aCrook County
4.10Alex Pierce12.66aCrook County
5.9Hunter Bourland12.68aCrook County
6.-Korbin Harris12.82aCrook County
7.9Tevin Cooper12.85aCrook County
8.9Rhett Smith13.05aCrook County
9.10Joe Gulley13.18aBend
10.11Derek Lee13.33aBend
11.10Bryce Meadors13.64aCrook County
12.9Billy Dockins13.85aCrook County
13.10Zach Flegel14.04aCrook County
14.12Tom Service14.14aBend
15.10Cory Lopez14.19aCrook County
16.10Cody Smith15.15aCrook County
17.10Jorden Noyes15.45aCrook County
12Seth TooleyNTCrook County
11Cory WilliamsNTCrook County
9Tyler SwiederNTCrook County
11Connor RoweNTBend
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.12Zane Cable23.33aBend
2.12Raymond Klein24.03aBend
3.11Sam Fowlds24.26aBend
4.9Alex Greaves26.30aCrook County
5.9Rhett Smith27.23aCrook County
6.12Rodney Leasy27.27aCrook County
 

200 Meters  Junior Varsity - Finals

1.9Tyler Rockwood25.56aCrook County
2.10Rooke Dare25.93aBend
3.11Zachary Lea26.26aCrook County
4.11Ivan Gonzales26.70aCrook County
5.10Joe Gulley27.60aBend
6.9Billy Dockins29.00aCrook County
7.12Tom Service29.53aBend
12Chase ClarkNTCrook County
11Connor RoweSCRBend
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.9Tom Steelhammer51.45aBend
2.12Raymond Klein52.78aBend
3.12Zach Reynolds56.80aBend
4.12Tom Leavitt56.82aCrook County
5.10Forrest Hirsh1:00.57aCrook County
6.10Mitch Van Domelen1:00.98aCrook County
 

400 Meters  Junior Varsity - Finals

1.12Chase Clark1:07.47aCrook County
10Jessie MoralesNTCrook County
11Zachary LeaNTCrook County
11Ivan GonzalesNTCrook County
9Hunter BourlandNTCrook County
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.10Seth Platsman2:08.74aBend
2.9Daniel Ewing2:13.23aBend
3.12Taylor Reynolds2:22.53aBend
4.10Cody Cross2:30.26aCrook County
5.10Jared Warren2:31.76aCrook County
11Zach OttSCRCrook County
 

800 Meters  Junior Varsity - Finals

11Cody CollinsSCRBend
 

1500 Meters  Varsity - Finals

1.12Taylor Reynolds4:57.18aBend
2.11Dustin Harris4:57.39aBend
3.11Keith Nowell4:57.59aBend
4.9Jerry Zhu5:37.12aCrook County
5.9Daniel Knower5:58.42aCrook County
9Jozie MossSCRCrook County
 

1500 Meters  Junior Varsity - Finals

1.9Payett Boris6:00.90aCrook County
11Damian SwansonSCRBend
 

3000 Meters  Varsity - Finals

1.10Seth Platsman10:41.31aBend
2.12Sam Schwarz10:42.84aBend
3.9Daniel Ewing10:45.14aBend
9Jozie MossSCRCrook County
 

3000 Meters  Junior Varsity - Finals

1.11Keith Nowell10:41.11aBend
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.12Mark Flegel15.58aCrook County
2.10Montana Hollowell16.48aBend
3.11Ryan Johnson17.08aBend
4.10Jordan Reeher17.09aCrook County
5.9Danny Verdieck17.62aBend
 

110m Hurdles - 39"  Junior Varsity - Finals

1.10David Haines17.45aBend
2.9Jacob Potter18.45aBend
3.9Jonah Destry21.06aBend
11Andrew BlakeSCRBend
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.10Montana Hollowell43.89aBend
2.10David Haines43.92aBend
3.11Andrew Blake44.49aBend
9Tyler RockwoodSCRCrook County
10Jordan ReeherSCRCrook County
12Mark FlegelSCRCrook County
 

300m Hurdles - 36"  Junior Varsity - Finals

1.12Zach Reynolds45.43aBend
2.9Jacob Potter46.03aBend
3.9Danny Verdieck46.06aBend
4.9Jonah Destry51.50aBend
11Ryan JohnsonSCRBend
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Kyle Brown
Sam Fowlds
Zane Cable
Tom Steelhammer
44.08aBend
-Mark Flegel
Casey Johnston
Tom Leavitt
Tyler Rockwood
DQCrook County
 

4x100 Relay  Junior Varsity - Finals

1.-Ryan Johnson
Jacob Potter
Montana Hollowell
Jonah Destry
49.45aBend
-Connor Rowe
Gavin Gerdes
Rooke Dare
Joe Gulley
DQBend
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Zane Cable
Raymond Klein
Seth Platsman
Tom Steelhammer
3:37.42aBend
2.-Forrest Hirsh
Mitch Van Domelen
Tyler Rockwood
Zach Ott
4:04.40aCrook County
 

4x400 Relay  Junior Varsity - Finals

1.-Danny Verdieck
Montana Hollowell
Andrew Blake
David Haines
3:52.99aBend
2.-Keith Nowell
Dustin Harris
Damian Swanson
Daniel Ewing
4:10.36aBend
3.-Relay team 4:12.93aCrook County
-Alex Greaves
Jozie Moss
Payett Boris
Ivan Gonzales
SCRCrook County
-Rooke Dare
Cody Collins
Sam Schwarz
Taylor Reynolds
SCRBend
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1.12Tom Leavitt46-09.50Crook County
2.12Seth Tooley46-00.00Crook County
3.11Jared Heal43-03.50Bend
4.12Richard Williams40-09.00Bend
5.10Clancy Prentice38-09.00Bend
6.10Cody Smith36-02.00Crook County
 

Shot Put - 12lb  Junior Varsity - Finals

1.11Greg Vibbert39-10.00Bend
2.11Liam Brown37-09.00Bend
3.10Drew Hill35-07.50Bend
4.10Jorden Noyes34-11.50Crook County
5.10Cory Lopez32-09.50Crook County
6.9Shane Hunt32-08.50Bend
7.11Adam Kau32-05.50Bend
8.9Derek Hubler31-01.50Bend
9.9Emanuel Khan30-08.00Bend
10.10Zach Mode29-04.00Bend
11.9Shane Buck29-02.00Bend
12.10Chris Hunt29-00.00Bend
13.9Jacob Ford22-05.00Bend
9Rhett SmithSCRCrook County
-Korbin HarrisSCRCrook County
12Casey JohnstonSCRCrook County
10Alex PierceSCRCrook County
9Tyler SwiederSCRCrook County
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1.12Seth Tooley127-05Crook County
2.12Richard Williams113-10Bend
3.10Clancy Prentice113-06Bend
4.12Casey Johnston106-00Crook County
5.10Cody Smith102-00Crook County
6.11Jared Heal77-00Bend
 

Discus - 1.6kg  Junior Varsity - Finals

1.10Jordan Reeher115-01Crook County
2.11Greg Vibbert115-00Bend
3.9Derek Hubler99-05Bend
4.9Shane Hunt93-06Bend
4.10Cory Lopez93-06Crook County
6.10Zach Flegel91-01Crook County
7.10Drew Hill91-00Bend
8.11Adam Kau89-07Bend
9.11Liam Brown86-04Bend
10.9Shane Buck83-05Bend
11.10Zach Mode79-00Bend
12.9Emanuel Khan74-00Bend
13.10Chris Hunt65-03Bend
14.10Jorden Noyes64-00Crook County
15.9Jacob Ford61-03Bend
-Korbin HarrisSCRCrook County
9Tyler SwiederSCRCrook County
10Alex PierceSCRCrook County
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

1.12Richard Williams148-09Bend
2.11Zachary Lea146-03Crook County
3.10Drew Hill141-03Bend
4.12Tom Leavitt138-01Crook County
5.12James Johnson132-00Bend
6.9Tevin Cooper123-05Crook County
 

Javelin - 800g  Junior Varsity - Finals

1.9Billy Dockins134-05Crook County
2.12Rodney Leasy132-09Crook County
3.12Seth Tooley124-07Crook County
4.10Clancy Prentice118-00Bend
5.11Derek Lee116-00Bend
6.9Shane Buck115-06Bend
7.9Rhett Smith112-11Crook County
8.10Cory Lopez112-04Crook County
9.9Gavin Gerdes108-01Bend
10.9Justin Short104-04Bend
11.9Shane Hunt104-00Bend
12.9Dylan Collins89-02Bend
13.9Tyler Johnson88-06Bend
14.10Jorden Noyes85-02Crook County
15.11Greg Vibbert84-05Bend
16.11Liam Brown82-02Bend
17.10Cody Smith81-10Crook County
18.10Zach Flegel77-04Crook County
11Jared HealSCRBend
10Alex PierceSCRCrook County
-Korbin HarrisSCRCrook County
11Kyle BrownSCRBend
9Tyler SwiederSCRCrook County
9Hunter BourlandSCRCrook County
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Zane Cable6-00.00Bend
2.10Zachary Yearsley6-00.00Bend
3.10Chase Collins5-10.00Bend
4.12Rodney Leasy5-06.00Crook County
5.10Jessie Morales5-04.00Crook County
10Jared WarrenNHCrook County
 

High Jump  Junior Varsity - Finals

9Tyler JohnsonSCRBend
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.12Kyle Lincicome14-00.00Bend
2.10Zachary Yearsley12-00.00Bend
3.11Ian Pihl12-00.00Bend
4.9Billy Dockins11-06.00Crook County
5.10Forrest Hirsh10-06.00Crook County
 

Pole Vault  Junior Varsity - Finals

1.9Gavin Gerdes12-02.00Bend
2.9Dylan Collins11-00.00Bend
3.9Justin Short9-00.00Bend
4.9Chris Myers9-00.00Bend
5.11Ryan Kirk9-00.00Bend
10Bryce MeadorsNHCrook County
12Chase ClarkNHCrook County
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.11Kyle Brown19-09.00Bend
2.10Jordan Reeher19-02.50Crook County
3.12Will Wyman19-00.50Bend
4.11Zachary Lea18-08.00Crook County
5.9Alex Greaves18-06.00Crook County
6.10Chase Collins17-02.00Bend
 

Long Jump  Junior Varsity - Finals

1.11Andrew Blake19-00.75Bend
2.11Jack McGuinnis18-07.00Bend
3.10Zachary Yearsley18-02.50Bend
4.12Rodney Leasy17-06.25Crook County
5.10Forrest Hirsh16-09.75Crook County
6.12Zach Reynolds16-05.75Bend
7.9Tyler Johnson15-10.25Bend
8.9Hunter Bourland15-08.00Crook County
9.12Chase Clark15-07.00Crook County
10.10Bryce Meadors13-01.50Crook County
12Adam GallionSCRBend
11Zach OttSCRCrook County
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.10Chase Collins38-11.00Bend
2.9Tevin Cooper37-06.50Crook County
3.12Zach Reynolds36-03.50Bend
4.12Adam Gallion35-10.00Bend
 

Triple Jump  Junior Varsity - Finals

1.12Taylor Reynolds35-04.00Bend
2.12Will Wyman34-06.50Bend
3.9Tyler Johnson32-07.00Bend
 

Womens Results

100 Meters  Varsity - Finals

1.11Tasha Stever13.39aCrook County
2.9Makinsi Gregory13.48aCrook County
3.9Caelan Cooney13.98aBend
4.10Sara Weeks14.08aBend
5.9Katie Wood14.84aCrook County
12Callie GreenleafDQBend
 

100 Meters  Junior Varsity - Finals

1.9Casslyn Nelson13.95aBend
2.9Mary Cox14.11aBend
3.9Christa Martin14.38aBend
4.9Shelby Cofer14.45aBend
5.12Vanessa Ward14.48aBend
6.10Sarah Sutterfield14.61aBend
7.9Kylie Francis14.65aBend
8.9Cassie Davis14.71aBend
9.9Zoe Kilmer14.73aBend
10.9Danae Walker15.10aBend
11.11Shelby Tolmsoff15.43aCrook County
12.11Jordan Shockney16.40aCrook County
13.11Sara VanDeCar17.57aBend
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.12Callie Greenleaf27.87aBend
2.10Sara Weeks30.43aBend
3.11Shelby Tolmsoff33.20aCrook County
9Katie WoodSCRCrook County
10McKenzie KoepkeSCRBend
 

200 Meters  Junior Varsity - Finals

1.9Casslyn Nelson29.57aBend
2.9Kylie Francis30.80aBend
3.9Zoe Kilmer31.07aBend
4.9Tasha Gibbs33.97aBend
5.9Tosha Stegman35.74aCrook County
9Shelby CoferSCRBend
11Sara VanDeCarDNFBend
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.11Tasha Stever1:03.68aCrook County
2.12Callie Greenleaf1:04.85aBend
3.11Talea Struck1:07.02aCrook County
4.9Kathryn Ainsworth1:07.45aBend
10Jennifer BrummettNTCrook County
10McKenzie KoepkeNTBend
 

400 Meters  Junior Varsity - Finals

1.9Tasha Gibbs1:12.46aBend
2.10Cassia Buttars1:16.19aBend
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.11Catherine Theobald2:40.42aBend
2.11Nicole Grenier2:43.10aBend
3.11Leslie Foley2:46.80aCrook County
4.11Maria Lorenz3:00.06aBend
5.10Jennifer Brummett3:00.27aCrook County
6.9Hailley Simpson3:11.73aCrook County
 

800 Meters  Junior Varsity - Finals

1.12Deanna Lund2:47.77aBend
 

1500 Meters  Varsity - Finals

1.10Kellie Foley4:57.71aCrook County
2.11Catherine Theobald5:13.35aBend
3.11Nicole Grenier5:22.52aBend
4.11Mimi Seeley5:31.32aBend
5.9Kelley Thurman5:54.38aCrook County
 

1500 Meters  Junior Varsity - Finals

1.11Katie Hatchet5:48.78aBend
2.11Chantel Stinson5:54.76aBend
12Deanna LundSCRBend
 

3000 Meters  Varsity - Finals

1.11Mimi Seeley12:02.52aBend
2.11Katie Hatchet12:19.81aBend
3.11Maria Lorenz12:27.37aBend
 

3000 Meters  Junior Varsity - Finals

1.11Chantel Stinson12:52.55aBend
 

100m Hurdles - 33"  Varsity - Finals

1.9Maryn Beutler17.86aBend
2.12Izzy Bonanno18.63aCrook County
3.10Christina Evert19.00aBend
4.9Monika Koehler19.23aCrook County
5.9Christa Martin19.54aBend
6.10Tatiana Bonanno19.56aCrook County
 

100m Hurdles - 33"  Junior Varsity - Finals

1.10Sarah Sutterfield19.70aBend
2.9Zoie Wiesenberg19.80aBend
3.9Caelan Cooney20.56aBend
4.10Cassia Buttars21.30aBend
 

300m Hurdles - 30"  Varsity - Finals

1.9Maryn Beutler51.01aBend
2.10Sophie Gutermuth51.18aBend
3.9Christa Martin54.25aBend
4.9Monika Koehler55.15aCrook County
5.10Tatiana Bonanno57.22aCrook County
6.12Izzy Bonanno58.15aCrook County
 

300m Hurdles - 30"  Junior Varsity - Finals

1.10Cassia Buttars58.22aBend
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Sara Weeks
McKenzie Koepke
Caelan Cooney
Callie Greenleaf
54.00aBend
-Makinsi Gregory
Monika Koehler
Tasha Stever
Cater Lopez
DQCrook County
 

4x100 Relay  Junior Varsity - Finals

1.-Shelby Cofer
Mary Cox
Vanessa Ward
Casslyn Nelson
55.90aBend
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Kathryn Ainsworth
Maryn Beutler
Mary Cox
Caelan Cooney
4:31.32aBend
2.-Relay Team 4:41.35aCrook County
 

4x400 Relay  Junior Varsity - Finals

1.-Deanna Lund
Chantel Stinson
Maria Lorenz
Katie Hatchet
4:58.32aBend
-Relay Team SCRCrook County
 

Shot Put - 4kg  Varsity - Finals

1.12Kady Stafford36-09.00Crook County
2.11Jessica McDonald31-10.50Crook County
3.11Leslie Foley30-06.00Crook County
4.12Taylor Torkelson29-09.00Bend
5.10Esme Rhine26-07.50Bend
 

Shot Put - 4kg  Junior Varsity - Finals

1.11Shandie Curtis28-02.00Crook County
2.12Tanisha Fulton26-08.00Crook County
3.12Jessika Cooper25-07.00Crook County
4.12Zoe Gilbert24-08.00Bend
5.9Allena Shumaker22-03.00Bend
6.11Megan Isherwood21-03.00Crook County
7.9Ajia Pennavaria19-02.50Bend
10Kayla StruckSCRCrook County
11Sara VanDeCarSCRBend
 

Discus - 1kg  Varsity - Finals

1.12Kady Stafford113-01Crook County
2.12Taylor Torkelson92-00Bend
3.11Shandie Curtis90-02Crook County
4.10Esme Rhine89-01Bend
5.11Leslie Foley79-03Crook County
 

Discus - 1kg  Junior Varsity - Finals

1.11Jessica McDonald86-04Crook County
2.10Kayla Struck85-02Crook County
3.12Tanisha Fulton84-04Crook County
4.12Jessika Cooper65-07Crook County
5.11Megan Isherwood60-01Crook County
6.12Zoe Gilbert52-11Bend
 

Javelin - 600g  Varsity - Finals

1.12Kady Stafford111-03Crook County
2.11Jessica McDonald96-03Crook County
3.11Shandie Curtis93-04Crook County
4.10Esme Rhine93-02Bend
5.12Zoe Gilbert78-06Bend
6.9Ajia Pennavaria72-01Bend
 

Javelin - 600g  Junior Varsity - Finals

1.12Tanisha Fulton88-01Crook County
2.11Jordan Shockney71-08Crook County
3.9Zoe Kilmer66-06Bend
4.12Jessika Cooper60-07Crook County
5.9Danae Walker60-01Bend
6.9Allena Shumaker59-02Bend
7.11Megan Isherwood50-05Crook County
8.10Kristen Ross48-04Bend
9.10Sara Weeks46-02Bend
 

High Jump  Varsity - Finals

1.11Cater Lopez4'10Crook County
2.11Cori Ervin4-06.00Bend
3.9Cassie Davis4-06.00Bend
4.9Shelby Cofer4-04.00Bend
 

High Jump  Junior Varsity - Finals

1.10Sarah Keeley4-06.00Bend
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.10Sophie Gutermuth11-00.00Bend
2.10Nina Gutermuth10-08.00Bend
3.10Tamara Evans7-00.00Bend
11Jordan ShockneyDNSCrook County
 

Pole Vault  Junior Varsity - Finals

1.11Jordan Shockney6-06.00Crook County
2.10Sarah Keeley6-00.00Bend
9Tosha StegmanNHCrook County
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.9Monika Koehler15-04.25Crook County
2.11Cater Lopez15-04.00Crook County
3.11Cori Ervin15-01.50Bend
4.9Kathryn Ainsworth14-05.75Bend
5.11Talea Struck14-01.00Crook County
6.9Kylie Francis12-09.00Bend
 

Long Jump  Junior Varsity - Finals

1.9Mary Cox13-05.50Bend
1.10Tatiana Bonanno13-05.50Crook County
3.9Danae Walker12-08.50Bend
4.10Kristen Ross12-02.00Bend
5.9Allena Shumaker11-11.50Bend
6.9Hailley Simpson11-03.00Crook County
10Christina EvertSCRBend
12Izzy BonannoSCRCrook County
11Sara VanDeCarSCRBend
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.11Cori Ervin32-06.50Bend
2.11Talea Struck29-07.50Crook County
3.9Danae Walker27-11.00Bend
4.10Christina Evert27-02.50Bend
5.11Jordan Shockney26-01.00Crook County
5.9Katie Wood26-01.00Crook County
 

Triple Jump  Junior Varsity - Finals

1.11Shelby Tolmsoff24-04.00Crook County
9Tosha StegmanSCRCrook County
 

Teams

Swipe to view all teams
4A Oregon
5A Oregon