Athletic.net Team Results Management

MHSAA Division 1 Finals

Saturday, May 30, 2009

East Kentwood HS, East Kentwood

Unofficial Results All PhotosX Close
Unofficial Results
All Rounds | Finals | Semi-Finals | Prelims    Turn Highlighter On    Prepare Report to Copy

Mens Results

 
X 100 Meters - Varsity - Finals
7.11Aaron Bailey11.13aBrownstown Woodhaven
 
 
X 200 Meters - Varsity - Finals
6.11Aaron Bailey22.72aBrownstown Woodhaven
 
 
X 200 Meters - Varsity - Semi-Finals
10Tyler Allen22.99aLansing Eastern
19.12Ryan Paxson23.22aBrighton
 
 
X 200 Meters - Varsity - Prelims
10Tyler Allen22.93aLansing Eastern
12Ryan Paxson23.48aBrighton
 
 
X 200 Meters - Relay Split - Varsity - Finals
11Leroy Green22.1Lansing Eastern
10Tyler Allen22.4Lansing Eastern
10William Green22.6Lansing Eastern
12Ryan Paxson22.52Brighton
12Lawrence Moss22.77Brighton
11Tavarrio Davis22.8Lansing Eastern
12Matthew Imhof22.91Brighton
12Alex Vitkuske24.29Brighton
 
 
X 400 Meters - Varsity - Finals
11Tavarrio Davis49.98aLansing Eastern
11Leroy Green50.25aLansing Eastern
19.12Ryan Paxson51.35aBrighton
 
 
X 400 Meters - Relay Split - Varsity - Finals
11Leroy Green48.8Lansing Eastern
11Tavarrio Davis50.8Lansing Eastern
11Ricardo Dabney51.4Lansing Eastern
12Tony Atangana52.3Lansing Eastern
 
 
X 800 Meters - Varsity - Finals
19.12John m. Childers1:59.8aBrighton
 
 
X 800 Meters - Relay Split - Varsity - Finals
12Andrew Kalenkiewicz1:55.89Monroe
11Tavarrio Davis1:56.9Lansing Eastern
10Jacob Schweinsberg1:57.16Monroe
12Nick Petro1:57.98Monroe
11Ricardo Dabney1:59.2Lansing Eastern
11Drew Sanseverino1:59.53Monroe
12Tony Atangana2:02Lansing Eastern
11Leroy Green2:04.9Lansing Eastern
 
 
X 1600 Meters - Varsity - Finals
12.10Austin Whitelaw4:26.96Monroe
21.12Andrew Kalenkiewicz4:36.95Monroe
 
 
X 3200 Meters - Varsity - Finals
3.10Austin Whitelaw9:21.97Monroe
20.11Joshua Partridge9:48.28aBrighton
33.12Andrew Campbell10:22aBrownstown Woodhaven
 
 
X 300m Hurdles - 36" - Varsity - Finals
9.11Paul Sulfaro39.71Monroe
 
 
X 4x200 Relay - Varsity - Finals
-William Green
Tavarrio Davis
Leroy Green
Tyler Allen
1:29.79aLansing Eastern
-Matthew Imhof
Alex Vitkuske
Lawrence Moss
Joe Paxson
1:32.72aBrighton
 
 
X 4x400 Relay - Varsity - Finals
1.-Relay Team 3:17.16Flint Carman-Ainsworth
-Tavarrio Davis
Ricardo Dabney
Tony Atangana
Leroy Green
3:23.54aLansing Eastern
 
 
X 4x800 Relay - Varsity - Finals
3.-Jacob Schweinsberg
Nick Petro
Drew Sanseverino
Andrew Kalenkiewicz
7:50.86aMonroe
-Ricardo Dabney
Tony Atangana
Leroy Green
Tavarrio Davis
8:03.57aLansing Eastern
 
 
X High Jump - Varsity - Finals
12B.J. Foy6'0Lansing Eastern
 

Womens Results

 
X 100 Meters - Varsity - Finals
1.12Charlotte Cahill12.10aFarmington Hills Nor...
2.11Ashley Keyes12.21aRochester
3.12Chanese Mendenhall12.24aEast Kentwood
4.10Jewel Thomas12.34aLathrup Village Sout...
5.12Noelle Bradley12.45aTaylor Harry S Truman
6.10Shayla France12.45aL'Anse Creuse
7.11Diamond Hamilton12.53aAuburn Hills Avondale
8.10Cristal Wilson12.55aFlint Southwestern A...
9Jasmine Ward12.87aNovi
9Jasmine Ward13.30aNovi
 
 
X 200 Meters - Varsity - Finals
1.9Kyra Jefferson25.12aCass Technical
2.12Charlotte Cahill25.30aFarmington Hills Nor...
3.10Alexandria Johnson25.65aLake Orion
4.10Dynasty McGee25.87aFlint Southwestern A...
5.10Shayla France25.90aL'Anse Creuse
6.9Candice Mack25.98aRochester Adams
7.12Noriah Williams26.04aYpsilanti Lincoln
8.11Peyton Dawkins26.17aSaginaw Heritage
12Brittany Davis28.31aNovi
 
 
X 400 Meters - Varsity - Finals
1.10Dynasty McGee56.03aFlint Southwestern A...
2.12Asia Rawls56.85aWaterford Mott
3.12Leiah Hess57.30aBattle Creek Lakeview
4.12Corrie Castro57.95aSaline
5.11Diamond Taylor58.02aSouthfield
6.11Maria Beach58.18aMidland
7.11Rachel Jerrils58.48aRockford
8.9Jordan Keefe58.57aGrand Haven
 
 
X 800 Meters - Varsity - Finals
1.12Becca Addison2:12.50aGrand Haven
2.11Sara Kroll2:14.39aLivonia Churchill
3.12Danielle Tepper2:14.47aGrandville
4.12Kaleigh Carlson2:15.00aHudsonville
5.12Amanda Mergaert2:15.27aUtica
6.12Jeriesha Tucker2:15.38aCass Technical
7.11Kate Carter2:16.92aSaline
8.12Autumn Cleverley2:17.38aFair Haven Anchor Bay
12Emily Hall2:19.49aNovi
 
 
X 800 Meters - Relay Split - Varsity - Finals
10Amanda Curtis2:19.6Brighton
12Ellory Green2:19.9Brighton
12Amanda Halonen2:21.1Brighton
11Brandi Corkins2:22.9Brighton
 
 
X 1600 Meters - Varsity - Finals
1.11Megan Goethals4:51.20aRochester
2.12Courtney Calka4:51.97aLivonia Stevenson
3.12Becca Addison4:52.10aGrand Haven
4.10Shannon Osika4:54.21aWaterford Mott
5.11Michelle Moriset4:56.93aTroy
7.11Sara Kroll4:57.00aLivonia Churchill
8.10Gabrielle Anzalone5:04.35aGrand Blanc
12Ellory Green5:21.24aBrighton
12Amanda Halonen5:28.36aBrighton
 
 
X 3200 Meters - Varsity - Finals
1.11Megan Goethals10:37.50aRochester
2.10Shannon Osika10:44.32aWaterford Mott
3.11Michelle Moriset10:45.79aTroy
4.12Cally Macumber10:53.58aRochester Adams
5.10Gabrielle Anzalone10:55.09aGrand Blanc
7.12Lindsey Hilton11:11.60aRochester Adams
8.12Kristen Smith11:13.68aClarkston
9Elizabeth Kingshott11:23.16aBrighton
12Elle Robinson11:38.47aNovi
 
 
X 100m Hurdles - 33" - Varsity - Finals
1.11Bridgette Owens14.13aSouthfield
2.12Christienne Linton14.19aRomulus
3.11Chiara Allen14.39aLake Orion
4.12Megan Clifford15.10aBrighton
5.11Jaelynn Pryor15.12aJackson
6.12Amanda Maher-balduf15.34aAnn Arbor Pioneer
7.10Kellie Littlejohn15.73aDetroit Mumford
 
 
X 300m Hurdles - 30" - Varsity - Finals
1.12Christienne Linton42.86aRomulus
2.12Ariel Roberts43.49aAnn Arbor Pioneer
3.11Jaelynn Pryor44.84aJackson
4.11Chiara Allen45.35aLake Orion
5.-Brittany Calhoun45.40aGrand Blanc
6.-Katie Dickmann45.56aBattle Creek Lakeview
7.11Becky Adamcheck45.72aLivonia Stevenson
8.10Tory Schiller45.79aGrand Ledge
9Kelly McCloskey47.21aNovi
 
 
X 4x100 Relay - Varsity - Finals
1.-Relay Team 47.97aRockford
2.-Relay Team 48.15aYpsilanti Lincoln
3.-Relay Team 48.93aSaline
4.-Relay Team 48.97aSouthfield
5.-Relay Team 49.01aDetroit Mumford
6.-Relay Team 49.07aLansing Everett
7.-Relay Team 49.41aFlint Carman-Ainsworth
8.-Relay Team 49.69aAnn Arbor Pioneer
-Brittany Davis
Dmya Davis
Brianne Pieprzak
Jasmine Ward
50.91aNovi
 
 
X 4x200 Relay - Varsity - Finals
1.-Relay Team 1:42.29aFlint Southwestern A...
7.-Relay Team 1:44.08aSaline
8.-Relay Team 1:44.83aLake Orion
-Brittany Davis
Dmya Davis
Kelly McCloskey
Brianne Pieprzak
1:47.88aNovi
 
 
X 4x400 Relay - Varsity - Finals
1.-Relay Team 3:52.53aRomulus
7.-Relay Team 4:02.81aYpsilanti Lincoln
8.-Relay Team 4:03.43.Southfield
 
 
X 4x800 Relay - Varsity - Finals
1.-Relay Team 9:13.03aWaterford Mott
3.-Ellory Green
Brandi Corkins
Amanda Halonen
Amanda Curtis
9:24.34aBrighton
-Abby Chandler
Dayna Denoyer
Brooke McMahan
Molly Sutika
10:02.23aNovi
 
 
X Shot Put - 4kg - Varsity - Finals
1.11Alysha Johnson42-5.75Walled Lake Western
2.11Whitney Turner41-11.25Okemos
3.10Kyla Walworth40-10Holt
4.11Patyn Gillam40-9.75Portage Central
5.10Taylor Gunn39-5West Bloomfield
6.12Shakiyla Price38-8Belleville
7.12Sara Schunter38-0.50Flushing
8.11Ayanna Stancle37-11East Kentwood
21.11Abby Mccollum33 4.75Monroe
 
 
X Discus - 1kg - Varsity - Finals
1.-Lindsey Karpowicz136-1Grandville
2.11Ayanna Stancle131-8East Kentwood
3.12Kelsey Prena128-6Walled Lake Central
4.-Jo Fleming127-6Grand Haven
5.10Taylor Gunn125-6West Bloomfield
6.-Sarah Privette120-2Ortonville Brandon
7.12Emily Kujawski118-3Macomb Dakota
8.11Kylie Basarabski117-7Rockford
 
 
X High Jump - Varsity - Finals
1.12Emelle Mcconney5-8West Bloomfield
2.12Ariel Roberts5-7Ann Arbor Pioneer
3.11Samantha Stein5-6Flushing
4.10Monique Nguyen5-5Troy
5.10Abbey Lovat5-5Farmington Hills Mercy
6.10Beth Roach5-5Northville
7.10McKenzie Frodle5-4Fraser
8.11Alisha Weaver5-4Holt
12Heather Armiak5'02Novi
 
 
X Pole Vault - Varsity - Finals
2.12Rochelle Kimble11-8Lowell
3.12Jamie Gotshall11-2Traverse City West
4.12Amy Reynolds11-2Northville
5.12Ashley Leitner11-2Traverse City West
6.11Emily Quint11-2Livonia Franklin
7.12Daniele Putterman11-2Rockford
8.12Jessica Pizzini10-8Macomb Dakota
11Katlyn Shelar10'02Novi
1.11Sarah Birkmeier13-0Rockford
 
 
X Long Jump - Varsity - Finals
1.12Christienne Linton18-8.25Romulus
2.12Ariel Roberts18-3.50Ann Arbor Pioneer
3.12Chanel Payne18-2.75Westland John Glenn
4.-Bri Soule18-0Grand Haven
5.11Ashley Keyes17-6Rochester
6.9Makeda DaBardelaben17-4.50Saginaw Arthur Hill
7.11Aubree Suor17-3.50East Kentwood
8.11Lisa Galasso17-1.50Lake Orion
 
Get your free Coach Account

Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


Are you a coach? Sign Up and start saving time.

All coach accounts are completely free.
Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.