Team Results Management

Meet Info

Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

1.11Dontelle Higgins11.08aGroveport Madison
2.11Austin Carter11.39aBeechcroft
3.12Jarret Hopkins11.64aHamilton Township
4.11Victor Rojas11.70aGroveport Madison
5.10Nick Kowaleski11.76aGrove City
6.12Sam Smith11.81aColumbus Independence
7.9Derrick Taylor11.90aTeays Valley
8.9Jordon Fisher12.04aGrove City
9.10Arsenio White12.06aHeath
10.12Jordan Ross12.12aColumbus Independence
11.12Kelton Smith12.13aSheridan
12.9Glenn Reid12.27aSheridan
13.10Josh Frakes12.30aHamilton Township
14.12Eric Gillespie12.33aBuckeye Valley
15.10Aaron Wolfe12.38aHeath
16.12Drew Robbins12.49aTeays Valley
17.11Jalen Davis12.50aBeechcroft
18.10Alex Beckman12.95aPickerington Central
19.12Cody Eurez13.03aBuckeye Valley
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.11Dontelle Higgins22.53aGroveport Madison
2.11Austin Carter22.69aBeechcroft
3.12Jarret Hopkins22.72aHamilton Township
4.11Kendall Clark23.43aTeays Valley
5.12Charles Dixon23.67aGroveport Madison
6.12Kelton Smith23.85aSheridan
7.9Jordon Fisher23.89aGrove City
8.12Drew Robbins24.62aTeays Valley
9.10Josh Frakes24.73aHamilton Township
10.9Travis Gillespie24.78aBuckeye Valley
11.11Markus Kelley25.03aBuckeye Valley
12.10Drew Riggs25.11aGrove City
13.9Vince Pritchard25.28aPickerington Central
14.9Eriq Cox25.29aColumbus Independence
15.11Kyle Carpenter25.50aSheridan
16.9Tyshawn Frazier26.00aHeath
17.11Gerontay Wilson27.46aPickerington Central
18.9Amos Gweh29.24aBeechcroft
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.10Arsenio White52.75aHeath
2.12Kelton Smith53.19aSheridan
3.11Clay Hoster53.73aColumbus Academy
4.12Maurice Gales53.96aBeechcroft
5.11Markus Kelley54.04aBuckeye Valley
6.12Terrence Lawson54.08aBeechcroft
7.10Tim Jordon54.64aGrove City
8.10Anthony Phillips55.14aGroveport Madison
9.11Josh Thomas55.66aGroveport Madison
10.10Harrison Smith56.86aHamilton Township
11.10Evan Holcombe57.30aSheridan
12.10Eladio Rivera57.67aBuckeye Valley
13.11Tasean Lee57.81aColumbus Independence
14.11Rashawn Justice59.35aHamilton Township
15.9Dillon Furbee1:01.06aHeath
16.9Tyjuan Drafton1:01.90aColumbus Independence
17.11Jamie Orr1:02.73aTeays Valley
18.10David Lowry1:09.03aTeays Valley
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.12Zach Race2:07.14aTeays Valley
2.11Collin Mccartney2:07.84aSheridan
3.9Jon Hilsheimer2:08.49aColumbus Academy
4.10Anthony Phillips2:12.95aGroveport Madison
5.12Grant Zwayer2:14.51aTeays Valley
6.10Evan Crawford2:14.91aPickerington Central
7.12Tyrell Saunders2:15.89aBeechcroft
8.10Chuck Winkler2:16.57aGrove City
9.11Clay Hoster2:18.42aColumbus Academy
10.9Tom Maynard2:18.77aHamilton Township
11.11Broc Wilkins2:18.81aSheridan
12.12Nick Green2:20.27aGrove City
13.10Brandon Stewart2:20.79aBuckeye Valley
14.11Dustin Weaver2:21.05aHeath
15.10Matt Brittsan2:21.62aBuckeye Valley
16.11Bilal Bajuia2:22.10aPickerington Central
17.12David Blizzard2:22.39aHeath
18.11Christian Hairston2:25.90aHamilton Township
19.11Josh Thomas2:30.09aGroveport Madison
 

1600 Meters  Varsity - Finals

1.11Taylor Conn4:45.96aTeays Valley
2.12David Crumley4:54.56aHamilton Township
3.9Micahael Gase4:57.35aPickerington Central
4.9Jon Hilsheimer5:00.27aColumbus Academy
5.11Broc Wilkins5:03.67aSheridan
6.12Michael Berger5:04.99aColumbus Academy
7.10Brenden Niezgoda5:12.83aTeays Valley
8.10Sam Faulke5:15.16aGroveport Madison
9.9Rusty Woodworth5:20.19aGrove City
10.9Jordan Knieper5:22.07aBuckeye Valley
11.12Alan Bishop5:24.09aGrove City
12.10Chris Monroe5:26.28aHeath
13.12Jordan Dupler5:26.39aSheridan
14.9Arno Springer5:31.44aHamilton Township
15.12Josh Wedor5:36.06aHeath
16.10Brandon Stewart5:43.72aBuckeye Valley
17.10Eric Taylor6:02.52aBeechcroft
18.11Godfred Tawiah6:12.41aBeechcroft
 

3200 Meters  Varsity - Finals

1.11Cameryn Severance10:37.91aSheridan
2.11Taylor Conn10:48.39aTeays Valley
3.9Mason Prater11:02.18aPickerington Central
4.12David Crumley11:17.03aHamilton Township
5.10Corey Reeb11:23.61aGrove City
6.12Michael Berger11:33.10aColumbus Academy
7.10Andy Bennett11:43.37aGrove City
8.9Mike Francis12:00.00aHeath
9.10Sam Faulke12:07.02aGroveport Madison
10.11Zane Grabans12:13.10aTeays Valley
11.9David Ballard12:24.35aBuckeye Valley
12.10Stefan Purington12:25.18aHamilton Township
13.9Jordan Knieper12:37.47aBuckeye Valley
14.9Andrew Kovaleski14:31.88aPickerington Central
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.11Hamid Turay15.58aBeechcroft
2.12Kory Martin15.87aGrove City
3.12Wes Bending16.14aHeath
4.11Erik Wall16.48aBuckeye Valley
5.10Shawn Noble16.67aGroveport Madison
6.11Dominic Gray16.86aHamilton Township
7.10Jake Green16.92aGrove City
8.12jack Barkin17.13aColumbus Academy
9.10Terrile Wilson17.48aColumbus Independence
10.11Dillon Carr17.86aBuckeye Valley
11.9Rason Harding18.26aGroveport Madison
12.9J.J. Chowoe18.27aPickerington Central
13.12Eric Gibson18.34aColumbus Independence
14.10Michael Jackson18.52aSheridan
15.10Christian Walser19.95aSheridan
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.12Jarret Hopkins40.74aHamilton Township
2.11Hamid Turay42.44aBeechcroft
3.10Shawn Noble42.85aGroveport Madison
4.12Tim McDonald43.49aTeays Valley
5.12Jamel Jackson44.17aBeechcroft
6.10Terrile Wilson44.46aColumbus Independence
7.11Dominic Gray44.65aHamilton Township
8.12Kory Martin44.75aGrove City
9.11Dominic Koah45.11aTeays Valley
10.12Wes Bending45.88aHeath
11.12jack Barkin45.89aColumbus Academy
12.11Dillon Carr46.28aBuckeye Valley
13.12Eric Gibson46.58aColumbus Independence
14.11Brian Sledge46.85aGroveport Madison
15.9Harve Crabtree47.08aGrove City
16.11Erik Wall47.47aBuckeye Valley
17.10Michael Jackson47.84aSheridan
18.9J.J. Chowoe49.28aPickerington Central
19.10Christian Walser51.70aSheridan
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Victor Rojas
Kwan Bailey
Charles Dixon
Dontelle Higgins
44.37aGroveport Madison
2.-Austin Carter
Lamont Jones
Joe Powell-Cox
Hamid Turay
45.30aBeechcroft
3.-Eriq Cox
Sam Smith
Eric Pugh Jr.
Jordan Ross
45.33aColumbus Independence
4.-Anthony Hitchens
Kory Martin
Jordon Fisher
Nick Kowaleski
45.47aGrove City
5.-Josh Frakes
Charles Rhinehart
James White
Rashawn Justice
45.85aHamilton Township
6.-Cody Eurez
Eric Gillespie
Markus Kelley
Mitchell Sansom
46.57aBuckeye Valley
7.-Evan Fry
Aaron Wolfe
Tyshawn Frazier
Kenny Lupton
46.83aHeath
8.-Kyle Carpenter
Mitchell Fouch
Luke Rockwell
Glenn Reid
46.84aSheridan
9.-Relay Team 47.83aPickerington Central
 

4x200 Relay  Varsity - Finals

1.-Charles Dixon
Dontelle Higgins
Chris Johnson
Victor Rojas
1:32.73aGroveport Madison
2.-Eric Gillespie
Travis Gillespie
Markus Kelley
Mitchell Sansom
1:35.32aBuckeye Valley
3.-Relay Team 1:35.78aPickerington Central
4.-Jordon Fisher
Drew Riggs
Tim Jordon
Anthony Hitchens
1:36.03aGrove City
5.-Nelson Scott
Arsenio White
Kenny Lupton
Evan Fry
1:36.52aHeath
6.-Zack George
Luke Rockwell
Evan Holcombe
Glenn Reid
1:37.81aSheridan
7.-Relay Team 1:40.34aColumbus Academy
8.-Chris Hemming
Ty Brown
David Eckel
Jamie Orr
1:50.78aTeays Valley
---Josh Frakes
Charles Rhinehart
Harrison Smith
Rashawn Justice
DQHamilton Township
---Lamont Jones
Maurice Gales
Austin Carter
William Croom
DQBeechcroft
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Maurice Gales
Terrence Lawson
Joe Powell-Cox
Tyrell Saunders
3:38.85aBeechcroft
2.-Charles Dixon
Lamar Lee
Anthony Phillips
Josh Thomas
3:42.27aGroveport Madison
3.-Tim Jordon
Alan Bishop
Ryan Hickey
Anthony Adams
3:43.82aGrove City
4.-Dominic Gray
Harrison Smith
Charles Rhinehart
Rashawn Justice
3:45.35aHamilton Township
5.-Zach Race
Jamie Orr
Grant Zwayer
Tim McDonald
3:45.52aTeays Valley
6.-Relay Team 3:46.90aPickerington Central
7.-Eric Gibson
Jordan Ross
Sam Smith
Terrile Wilson
3:49.40aColumbus Independence
8.-Zack George
Luke Rockwell
Evan Holcombe
Collin Mccartney
3:50.39aSheridan
9.-Jon Hilsheimer
Mitchell Slutsky
Nathaniel Brown
Benjamin Meacham
3:51.16aColumbus Academy
10.-Cody Eurez
Mitchell Sansom
Eladio Rivera
Jared Van Sickle
3:59.35aBuckeye Valley
 

4x800 Relay  Varsity - Finals

1.-Grant Zwayer
Zach Race
Zane Grabans
Brenden Niezgoda
8:43.30aTeays Valley
2.-Levi Barnett
Cameryn Severance
Collin Mccartney
Luke Rockwell
8:50.58aSheridan
3.-Alan Bishop
Corey Reeb
Chuck Winkler
Nick Green
8:52.69aGrove City
4.-Jon Hilsheimer
Clay Hoster
Nathaniel Sutton
Michael Berger
8:55.17aColumbus Academy
5.-David Crumley
Christian Hairston
Nathan Leach
Tom Maynard
9:13.37aHamilton Township
6.-Josh Wedor
Dustin Weaver
Chris Monroe
Tony Lane
9:18.35aHeath
7.-Matt Brittsan
Jordan Knieper
Jonathan Lumpkin
Brandon Stewart
9:28.18aBuckeye Valley
8.-Amos Gweh
Terrence Lawson
Tyrell Saunders
Godfred Tawiah
9:39.70aBeechcroft
9.-Sam Faulke
Eric Goodrich
Joesph LaCalamita
Joshua Spaulding
9:53.05aGroveport Madison
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1.12Joe Fluck47-03.00Groveport Madison
2.12Seth Nelson45-02.50Groveport Madison
3.9Dalton Mcglaughlin44-05.50Sheridan
4.11Brandon Harris44-04.50Sheridan
5.9Nick Wilson41-02.50Pickerington Central
6.10Chris Settles41-00.00Hamilton Township
7.10Zack Campbell40-08.00Heath
8.10Mike Jacob38-06.50Hamilton Township
9.11John Durell38-01.00Columbus Academy
10.10Jack Mannarin37-07.00Columbus Academy
11.11Darian Smith35-03.00Beechcroft
12.11Kelvin Freeman34-09.50Beechcroft
13.10Timothy Dysart34-07.50Columbus Independence
14.9James Keel32-01.50Grove City
15.10Christian Smurthwaite31-00.50Grove City
16.9Jeremy Epley28-00.00Teays Valley
17.9Forest McKenzie24-01.00Buckeye Valley
18.9Austin Clark22-09.00Teays Valley
--10Zach SatterfieldNDHeath
--10Andy KesterNDBuckeye Valley
--10Aric BarkerNDPickerington Central
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1.12Joe Fluck132-03Groveport Madison
2.11Brandon Harris130-04Sheridan
3.12Jake Zwayer121-08Teays Valley
4.12Seth Nelson117-07Groveport Madison
5.11John Durell117-06Columbus Academy
6.10Chris Settles110-06Hamilton Township
7.10Derek Beckman106-06Pickerington Central
8.10Zach Satterfield103-01Heath
9.9Chris Beck101-00Heath
10.10Jack Mannarino99-08Columbus Academy
11.10Justin Seese99-03Pickerington Central
12.10Jake Green94-04Grove City
12.10Timothy Dysart94-04Columbus Independence
14.11Ian Schwartz93-05Teays Valley
15.10John Scott92-08Sheridan
16.9Brandon Hedges90-07Hamilton Township
17.9James Keel86-01Grove City
18.11Darian Smith78-09Beechcroft
19.11Kelvin Freeman75-02Beechcroft
--10Andy KesterNDBuckeye Valley
--10Jared Van SickleNDBuckeye Valley
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Andre Kaufman6-08.00Grove City
2.12Wes Bending6-02.00Heath
3.10Jake Green6-02.00Grove City
4.10Kenny Johnson6-00.00Pickerington Central
5.12Chris Payne5-10.00Groveport Madison
6.10Nick Scarberry5-10.00Pickerington Central
9.12jack Barkin5-08.00Columbus Academy
7.11Erik Wall5-06.00Buckeye Valley
8.9Mitchell Fouch5-06.00Sheridan
10.11Brian Sledge5-06.00Groveport Madison
11.11Zane Grabans5-04.00Teays Valley
12.12David Blizzard5-02.00Heath
--9Ty BrownNHTeays Valley
--10Zack GeorgeNHSheridan
--11William CroomNHBeechcroft
--11Josh GouchNHBeechcroft
--10Hale ScheckelhoffNHColumbus Academy
--11Kevin ParrishNHColumbus Academy
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.11Dominic Koah13-03.00Teays Valley
2.9Nick Rhoades11-00.00Hamilton Township
3.10Brandon Blankenship10-06.00Heath
4.12Levi Barnett10-06.00Sheridan
5.9Nathan Leach9-06.00Hamilton Township
6.11Corey Thrush9-06.00Heath
7.9Zane Shumar9-00.00Sheridan
8.12Anthony Hitchens8-00.00Grove City
9.12David Eckel8-00.00Teays Valley
10.11Chuck Leffler8-00.00Grove City
--9DeShawn MossNHGroveport Madison
--11Dillon CarrNHBuckeye Valley
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.12Jarret Hopkins21-02.25Hamilton Township
2.12Anthony Adams20-06.75Grove City
3.12Lucas Barret20-03.25Heath
4.10Nelson Scott19-08.25Heath
5.12Chris Payne19-06.00Groveport Madison
6.12Elliott Holmes19-03.00Grove City
7.10Arron Williams19-00.00Groveport Madison
8.10Eric Pugh Jr.18-11.00Columbus Independence
9.10Charles Rhinehart18-06.75Hamilton Township
10.11Erik Wall18-05.75Buckeye Valley
11.9Jay Smith18-03.00Pickerington Central
12.11Gerontay Wilson17-07.75Pickerington Central
12.10Terrile Wilson17-07.75Columbus Independence
14.12Grant Zwayer17-07.50Teays Valley
15.12Kelton Smith17-03.75Sheridan
16.11William Croom17-01.00Beechcroft
17.9Nathaniel Brown16-11.00Columbus Academy
18.10Jared Van Sickle16-10.00Buckeye Valley
19.12Jordan Dupler16-07.50Sheridan
20.11Shane Yoho13-08.00Teays Valley
--11Jalen DavisNDBeechcroft
--10Frank BensonNDColumbus Academy
--10Hale ScheckelhoffNDColumbus Academy
--11Kevin ParrishNDColumbus Academy
--12Augustus SessleyNDColumbus Academy
 

Meet Schedule

Track Finals
V4x800 Relay
V110m Hurdles
V100 Meters
V4x200 Relay
V1600 Meters
V4x100 Relay
V400 Meters
V300m Hurdles
V800 Meters
V200 Meters
V3200 Meters
V4x400 Relay
Field Finals
VLong Jump9:00 AM
VShot Put9:00 AM
VHigh Jump
VPole Vault
VDiscus
Track Finals
V4x800 Relay10:00 AM
V100m Hurdles
V100 Meters
V4x200 Relay
V1600 Meters
V4x100 Relay
V400 Meters
V300m Hurdles
V800 Meters
V200 Meters
V3200 Meters
V4x400 Relay
Field Finals
VHigh Jump9:00 AM
VPole Vault9:00 AM
VDiscus9:00 AM
VLong Jump
VShot Put