Team Results Management

Meet Info

FinalsPrelims
 

Mens Results Switch to

60 Meter Dash  Class B - Finals

1.12Jon Dinius7.21aLangdon/Munich
2.12Baylee Carr7.30aHazen
3.12Aaron Moritz7.32aValley City
4.12Brent Sorensen7.33aHazen
5.12Brandon Schell7.37aLisbon
6.12Jacob Mogen7.43aCentral Cass
7.12Jordan Fisk7.50aLangdon/Munich
8.12Adam Coykendall7.51aLisbon
9.10Derek Rotenberger7.68aLisbon
 

60 Meter Dash  Class B - Prelims

1.12Phil Reuer7.28aNapoleon
2.12Aaron Moritz7.28aValley City
3.12Jon Dinius7.30aLangdon/Munich
4.12Brent Sorensen7.33aHazen
5.12Jordan Fisk7.41aLangdon/Munich
6.12Baylee Carr7.43aHazen
7.12Brandon Schell7.47aLisbon
8.12Jacob Mogen7.48aCentral Cass
9.12Adam Coykendall7.55aLisbon
10.10Derek Rotenberger7.59aLisbon
11.11J.D. Schmid7.60aBenson County
12.12Casey Caylor7.63aCarrington
13.12Bryce Brady7.64aGrafton
14.12Ian Keller7.64aRugby
15.-Aaron Burgad7.65aNorthern Cass
16.-Alec Foertsch7.66aMilnor/Wyndmere/Lidg...
17.12Seth Lunneborg7.69aMilnor/Wyndmere/Lidg...
18.-LJ Hansen7.72aNorth Sargent
19.10Josh Hansana7.74aNorth Sargent
19.10Michael McCrudden7.74aGrafton
21.12Cody Boucher7.82aRugby
22.-Justin Wehri7.86aCentral Cass
23.11Garrett Steckler7.87aBarnes County North
24.12Seth Petersen7.89aBarnes County North
25.-Trey Lovcik7.89aLangdon/Munich
26.12Joey Mack7.92aHazen
27.12James Glatt7.92aCarrington
28.10Miles Seefeldt7.96aMilnor/Wyndmere/Lidg...
29.12Ben Klein8.01aCarrington
30.-Eric Burns8.03aRugby
31.-Seth Jablosky8.06aNorth Sargent
32.9Jacoby Kramlich8.12aBarnes County North
33.-Corey Baumgartner8.13aNapoleon
34.9Colter Pritchard8.14aLangdon/Munich
35.9Mackenzie Koenig8.15aRugby
36.-Jace Peterson8.16aHatton-Northwood
37.-Greg Dyck8.16aValley City
38.-Ben Alter8.28aHatton-Northwood
39.8Austen Dixson8.28aMaple Valley
40.-Chris McGough8.31aKensal Public
41.-Jeff Joyce8.39aValley City
42.-Rusty Stokkeland8.52aGriggs County Central
43.-Zach Pulford8.56aLarimore
44.-Jory White8.59aValley City
45.-Trevor Baumler8.86aMaple Valley
46.-Lorrin Schroeder9.31aKensal Public
47.-Derek Grogan9.51aLarimore
48.-Jesse Deal11.13aKensal Public
 

200 Meters  Class B - Finals

1.12Brent Sorensen23.88aHazen
2.12Jon Dinius24.32aLangdon/Munich
3.12Reilly Mathiason24.34aGrafton
4.11Xenos Lonewolf24.36aLangdon/Munich
5.12Aaron Moritz24.43aValley City
6.10Justin Arp24.45aNorth Sargent
7.12Baylee Carr24.81aHazen
8.12Phil Reuer24.86aNapoleon
9.11Kelly Illies24.93aMilnor/Wyndmere/Lidg...
10.12Brandon Schell25.08aLisbon
11.-Josh Houim25.43aRugby
12.10Michael McCrudden25.48aGrafton
13.11Ken Toah25.49aCentral Cass
14.-Myles Leschied25.60aHatton-Northwood
15.12Cody Boucher25.74aRugby
16.-Seth Jablosky25.95aNorth Sargent
17.12Ian Keller26.00aRugby
18.-Alec Foertsch26.06aMilnor/Wyndmere/Lidg...
19.11Garrett Steckler26.32aBarnes County North
20.-Trey Lovcik26.46aLangdon/Munich
21.10Miles Seefeldt26.50aMilnor/Wyndmere/Lidg...
22.9Nathan Mangin26.51aLisbon
23.-Eric Burns26.77aRugby
24.10Calvin Saie27.15aCentral Cass
25.9Jacoby Kramlich27.22aBarnes County North
26.-Greg Dyck27.24aValley City
27.8Austen Dixson27.27aMaple Valley
28.9Colter Pritchard27.36aLangdon/Munich
29.-Jace Peterson27.38aHatton-Northwood
30.-Corey Baumgartner27.92aNapoleon
31.-Rusty Stokkeland27.98aGriggs County Central
32.-Brand Breckheimer28.06aValley City
33.-Chris McGough28.12aKensal Public
34.-Ben Alter28.39aHatton-Northwood
35.-Trevor Baumler28.50aMaple Valley
36.-Riley Copeland28.59aDrayton Public
37.8Parker Paintner29.40aGriggs County Central
38.-Alex Bernhardt30.75aValley City
39.11Michael Sauter32.42aHazen
 

400 Meters  Class B - Finals

1.12Phil Reuer53.40aNapoleon
2.12Reilly Mathiason54.63aGrafton
3.9Thad Bergh55.62aNorth Sargent
4.12Derek Engh55.63aBenson County
5.12Alex Feil55.71aLangdon/Munich
6.11Xenos Lonewolf56.21aLangdon/Munich
7.11Brandon Naeseth56.32aValley City
8.-Trey Lovcik57.72aLangdon/Munich
9.8William Gerntholz58.31aBarnes County North
10.-Austen Willey58.31aValley City
11.-Seth Jablosky58.39aNorth Sargent
12.-Ben Birrenkott59.00aCentral Cass
13.-Zach Prante59.33aCentral Cass
14.10Andrew Hershey59.74aRugby
15.9Wyatt Dick1:00.33aLangdon/Munich
16.-Kolten Sabinash1:00.34aKensal Public
17.9Nathan Mangin1:00.81aLisbon
18.8Hunter Olson1:01.64aGriggs County Central
19.-Brand Breckheimer1:01.71aValley City
20.-Ethan Kaste1:02.40aGrafton
21.-Rusty Stokkeland1:02.46aGriggs County Central
22.-Corey Baumgartner1:03.86aNapoleon
23.8Parker Paintner1:05.09aGriggs County Central
24.-Matthew Totay1:05.63aCentral Cass
25.11Emil Brandsborg1:07.06aLisbon
26.-Riley Copeland1:07.92aDrayton Public
27.-Lank Muir1:08.78aLarimore
28.-Chris McGough1:10.64aKensal Public
29.11Michael Sauter1:19.09aHazen
 

400 Meters - Relay Split  Class B - Finals

12Derek Engh57.5Benson County
11Drew Lauinger59.6Benson County
11Alex Beecroft1:00.4Benson County
12Jason Smith1:01Benson County
 

800 Meters  Class B - Finals

1.12Wayne Engelhard2:00.80aValley City
2.11Adam Monson2:13.45aThompson (HNT)
3.11Easton Page2:15.17aCarrington
4.-Justin Many Ribs2:15.18aNew Town
5.9Jaaz Catterall2:16.78aHazen
6.11David Lunde2:17.17aGriggs County Central
7.9Luis Vasquez2:17.25aMilnor/Wyndmere/Lidg...
8.12Dustin Jundt2:18.16aRugby
9.12Jason Smith2:20.35aBenson County
10.10Michael Utt2:21.60aCentral Cass
11.11Michael Nord2:22.87aMaple Valley
12.12Brayden Will2:23.69aValley City
13.10Connor Stotts2:24.18aLisbon
14.9Andrew Lamb2:27.89aLisbon
15.-Ethan Kaste2:28.01aGrafton
16.-Zach Sivertson2:28.16aThompson (HNT)
17.-Luke Schmitz2:28.30aThompson (HNT)
18.-Michael Hansen2:28.30aLangdon/Munich
19.12Dylan Yoder2:29.51aRugby
20.12Tanner Hovland2:29.55aBarnes County North
21.-Matt Gapp2:29.74aLangdon/Munich
22.11Joe Popp2:31.96aMilnor/Wyndmere/Lidg...
23.12Ian Harmon2:32.25aCarrington
24.-Casey Engelhard2:32.67aValley City
25.12Grant Martinson2:33.01aMilnor/Wyndmere/Lidg...
26.-Ryan Honl2:33.99aMilnor/Wyndmere/Lidg...
27.-Kolten Sabinash2:34.63aKensal Public
28.9Josh Hinkemeyer2:35.24aLisbon
29.8Daniel Lindgren2:35.49aMaple Valley
30.-Zach Pulford2:39.49aLarimore
31.9Kieran Hall2:40.99aLisbon
32.-Lank Muir2:44.69aLarimore
33.-Derek Grogan2:45.28aLarimore
 

800 Meters - Relay Split  Class B - Finals

10Bridger Belzer2:20.3North Star
10Lincoln Larson2:24.4North Star
10Ethan Sager2:29.4North Star
7Terry Belzer2:44.2North Star
 

1 Mile  Class B - Finals

1.-Justin Many Ribs5:00.93aNew Town
2.12Dustin Jundt5:02.28aRugby
3.9Brandon Quibell5:03.91aKindred
4.12Derek Burchill5:04.11aValley City
5.11Shanley Fogarty5:08.28aValley City
6.11Austin Smith5:09.15aGrafton
7.11Michael Nord5:17.10aMaple Valley
8.9Jaaz Catterall5:17.63aHazen
9.9Hunter Gossett5:20.17aOak Grove Lutheran
10.-Matt Gapp5:21.81aLangdon/Munich
11.12Jason Smith5:30.82aBenson County
12.10Michael Utt5:37.20aCentral Cass
13.-Casey Engelhard5:41.50aValley City
14.9Jacob Olson5:49.79aHazen
15.-Ryan Gapp5:52.17aLangdon/Munich
16.-Ryan McCollum5:53.21aKindred
17.-Matt Swanson6:00.53aCentral Cass
18.-Daniel Storelid6:11.76aRugby
 

3000 Meters  Class B - Finals

1.10Cody Christ9:58.07aBarnes County North
2.10Bridger Belzer10:35.84aNorth Star
3.9Brandon Quibell10:45.82aKindred
4.10Erik Wangler10:53.16aRugby
5.10Lincoln Larson10:53.93aNorth Star
6.11Dillon Shimek11:02.52aThompson (HNT)
7.9Jacob Gallagher11:02.93aLisbon
8.10Donovan Williams11:08.17aLisbon
9.-Josh Mangin11:18.15aCentral Cass
10.7Terry Belzer11:46.05aNorth Star
11.11Tyler Larson12:06.07aRugby
12.-Ryan Gapp12:08.93aLangdon/Munich
13.-Ryan McCollum12:17.87aKindred
14.8Josh Briss12:22.72aGriggs County Central
15.11Austin Usselman12:41.59aHazen
11Alex BeecroftDNFBenson County
DNF10Ethan Sager2800m 11:23North Star
 

60m Hurdles - 39"  Class B - Finals

1.11Dylan Crockett8.92aLangdon/Munich
2.11Kelly Illies9.08aMilnor/Wyndmere/Lidg...
3.9Jeff Illies9.26aMilnor/Wyndmere/Lidg...
4.11Jordan Mittleider9.30aCarrington
5.11Drew Lauinger9.91aBenson County
6.11Josh Tank10.29aRugby
7.10John LeClerc10.39aGrafton
8.9Josh Hinkemeyer11.04aLisbon
9.9Zach Ulmer12.18aLisbon
--11Eric KuntzDQRugby
 

60m Hurdles - 39"  Class B - Prelims

1.11Eric Kuntz8.71aRugby
2.11Dylan Crockett8.95aLangdon/Munich
3.11Kelly Illies8.99aMilnor/Wyndmere/Lidg...
4.11Jordan Mittleider9.37aCarrington
5.9Jeff Illies9.39aMilnor/Wyndmere/Lidg...
6.11Drew Lauinger10.12aBenson County
7.11Josh Tank10.31aRugby
8.10John LeClerc10.58aGrafton
9.9Josh Hinkemeyer11.19aLisbon
10.9Zach Ulmer12.13aLisbon
11.-Dustin Scheer15.34aCentral Cass
 

4x200 Relay  Class B - Finals

1.-Xenos Lonewolf
Jon Dinius
Jordan Fisk
Dylan Crockett
1:38.68aLangdon/Munich
2.-Relay Team 1:38.89aLisbon
3.-Relay Team 1:39.86aValley City
4.-Relay Team 1:40.19aHazen
5.-Relay Team 1:40.42aNorth Sargent
6.-Relay Team 1:40.80aMilnor/Wyndmere/Lidg...
7.-Bryce Brady
John LeClerc
Michael McCrudden
Reilly Mathiason
1:40.98aGrafton
8.-Relay Team 1:41.58aCentral Cass
9.-Derek Engh
J.D. Schmid
Drew Lauinger
Alex Beecroft
1:41.74aBenson County
10.-Relay Team 1:42.85aRugby
11.-Relay Team 1:44.22aCarrington
12.-Ben Alter
Drake Fisher
Myles Leschied
Jace Peterson
1:45.56aHatton-Northwood
13.-Wyatt Steckler
Jacoby Kramlich
William Gerntholz
Garrett Steckler
1:46.32aBarnes County North
14.-Austen Dixson
Travis Baumler
Daniel Lindgren
Dylan Claus
1:53.82aMaple Valley
 

4x400 Relay  Class B - Finals

1.-Relay Team 3:49.01aValley City
2.-Relay Team 3:53.01aRugby
3.-Wyatt Steckler
William Gerntholz
Justin Magee
Tanner Hovland
3:53.02aBarnes County North
4.-Derek Engh
Drew Lauinger
Jason Smith
Alex Beecroft
3:58.09aBenson County
5.-David Lunde
Luke Ressler
Nathan Ueland
Jesse Ott
3:58.56aGriggs County Central
6.-Relay Team 4:02.15aCarrington
7.-Grant Martinson
Joe Popp
Ryan Honl
Luis Vasquez
4:14.09aMilnor/Wyndmere/Lidg...
8.-Relay Team 4:15.97aLangdon/Munich
9.-Relay Team 4:16.05aLisbon
 

4x800 Relay  Class B - Finals

1.-Derek Burchill
Shanley Fogarty
Brayden Will
Wayne Engelhard
8:53.86aValley City
2.-Tyler Larson
David McAtee
Erik Wangler
Dylan Yoder
9:11.65aRugby
3.-Cody Christ
Wyatt Steckler
Justin Magee
Tanner Hovland
9:12.70aBarnes County North
4.-Luke Ressler
Nathan Ueland
Ben Clifton
David Lunde
9:42.09aGriggs County Central
5.-Lincoln Larson
Ethan Sager
Bridger Belzer
Terry Belzer
9:58.25aNorth Star
6.-Grant Martinson
Joe Popp
Ryan Honl
Luis Vasquez
10:02.94aMilnor/Wyndmere/Lidg...
7.-Donovan Williams
Connor Stotts
Kieran Hall
Jacob Gallagher
10:05.90aLisbon
8.-Relay Team 10:21.41aMaple Valley
 

Shot Put - 12lb  Class B - Finals

1.11Tyler Meyer49-06.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
2.12Chris Taylor44-05.00Central Cass
3.10Jack Plankers43-10.00Kindred
4.11Kasey Groettum43-04.00Lisbon
5.-Ben Birrenkott41-09.00Central Cass
6.11Trey Benson41-07.00Benson County
7.11DJ Wilkie40-07.50Rugby
8.12Robert Copeland39-10.50Drayton Public
9.10Tanner Doll39-04.00Lisbon
 

Shot Put - 12lb  Class B - Prelims

1.11Tyler Meyer49-06.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
2.10Jack Plankers43-10.00Kindred
3.11Kasey Groettum43-04.50Lisbon
4.12Chris Taylor43-02.50Central Cass
5.11Trey Benson41-07.00Benson County
6.11DJ Wilkie40-07.50Rugby
7.-Ben Birrenkott40-00.50Central Cass
8.10Tanner Doll39-04.00Lisbon
9.12Robert Copeland38-08.50Drayton Public
10.-Tanner Wilde37-11.00Thompson (HNT)
11.-Steven Tomanek36-10.00Thompson (HNT)
12.-Brady Johnson36-04.50Valley City
12.-Richie Juarez36-04.50Larimore
14.10Ethan Eberle35-03.50Hazen
15.10Corban Gage35-03.00Langdon/Munich
16.10Thomas Dukes34-03.00Lisbon
17.11Seth Meier33-11.50Lisbon
18.-Chris Lukenbach33-03.50Carrington
19.-Jamie Doughtery32-10.50Kindred
20.8Hunter Olson32-01.00Griggs County Central
21.11Brennan Eyl32-00.50Benson County
22.-Taylor Bussman31-10.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
23.10Trevor Knutson31-04.00Benson County
24.9Pete Fehr31-01.00Barnes County North
24.12Andrew Wolff31-01.00Barnes County North
26.-Matt Schuering30-06.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
27.-Derek Girodat30-02.00Langdon/Munich
28.9Jonah Rosin30-01.50Griggs County Central
29.-Steven Horner30-00.50Valley City
30.10Justin Undem29-10.50Barnes County North
31.-Dylan Claus29-09.50Maple Valley
32.-Matt Sanders29-04.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
33.9Michael Maas29-03.50Hazen
34.10James Ternes29-01.00Hazen
35.8Steven Eberhardt28-06.00Griggs County Central
36.9Orion Lind27-04.00Griggs County Central
37.-Brady Sahr27-03.00Kindred
38.-Austin Winnegge26-11.50Langdon/Munich
39.-Brett Kramer26-10.50Rugby
40.-Zack Opatz26-02.50Valley City
41.9Kody Wagner23-04.00Barnes County North
42.11Ben Backstrom23-02.00Benson County
43.-Lorrin Schroeder21-00.50Kensal Public
 

High Jump  Class B - Finals

1.9Jeff Illies6-01.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
2.12Logan Mclean5-10.00Central Cass
3.10Josh Hansana5-10.00North Sargent
4.10Joey Halgrimson5-08.00Valley City
5.9Brad Clemens5-06.00Barnes County North
6.-Drake Fisher5-04.00Hatton-Northwood
7.10Nick Anderson5-04.00Lisbon
8.11Levi Schaan5-02.00Rugby
9.-Austen Willey5-02.00Valley City
10.10Lincoln Larson5-00.00North Star
11.10Bridger Belzer4-10.00North Star
11.11Brennan Eyl4-10.00Benson County
11.-Cody McLallen4-10.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
11.-Matt Stevens4-10.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
11.-Myles Leschied4-10.00Hatton-Northwood
11.11Michael Nord4-10.00Maple Valley
---Austin MattsonNHMilnor/Wyndmere/Lidg...
--12Jason SmithNHBenson County
 

Pole Vault  Class B - Finals

1.12Jordan Fisk13-06.00Langdon/Munich
2.11Eric Kuntz12-06.00Rugby
3.11Andrew Sherman11-06.00Lisbon
4.9Josh Berg10-06.00Lisbon
5.8Wyatt Steckler10-06.00Barnes County North
6.11Josh Tank10-00.00Rugby
7.9Hunter Gossett9-06.00Oak Grove Lutheran
7.-Jesse Economy9-06.00Langdon/Munich
9.10Andrew Hershey9-06.00Rugby
10.9Luis Vasquez9-06.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
11.11Dylan Crockett9-00.00Langdon/Munich
12.9Wyatt Dick8-06.00Langdon/Munich
13.9Mackenzie Koenig8-00.00Rugby
--12Jared MonsebrotenNHGrafton
--11Brian AndersonNHLisbon
---Tyler WolfNHLisbon
 

Long Jump  Class B - Finals

1.12Jesse Ott19-08.25Griggs County Central
2.12Aaron Moritz19-02.00Valley City
3.12Casey Caylor19-00.50Carrington
4.11Dylan Crockett18-11.75Langdon/Munich
5.12James Glatt18-11.50Carrington
6.11Levi Schaan18-11.00Rugby
7.11Matt Hall18-07.25Kindred
8.12Jordan Aus18-01.50Valley City
9.11Josh Tank17-08.25Rugby
12.11J.D. Schmid17'2.75"Benson County
 

Long Jump  Class B - Prelims

2.12Aaron Moritz19-02.00Valley City
3.11Levi Schaan18-11.00Rugby
4.11Dylan Crockett18-09.25Langdon/Munich
5.12James Glatt18-05.25Carrington
6.12Casey Caylor18-01.00Carrington
7.11Matt Hall17-11.50Kindred
8.12Jordan Aus17-09.00Valley City
9.11Josh Tank17-08.25Rugby
10.-Drake Fisher17-05.25Hatton-Northwood
11.-Austen Willey17-04.75Valley City
13.-Myles Leschied17-01.25Hatton-Northwood
14.-Trevor Baumler17-01.00Maple Valley
15.12Seth Petersen17-00.00Barnes County North
16.10Nick Anderson16-10.50Lisbon
17.9Brad Clemens16-09.00Barnes County North
18.-Matt Stevens16-07.25Milnor/Wyndmere/Lidg...
19.12Justin Magee16-03.00Barnes County North
19.-Zach Buntrock16-03.00Central Cass
21.10Andrew Hershey16-01.75Rugby
22.10Joey Wright16-01.00Kindred
23.10Alec Berg15-10.00North Border
24.11Brennan Eyl15-02.00Benson County
25.9Luke Ressler14-08.00Griggs County Central
26.9Zach Ulmer14-07.25Lisbon
27.10Sean Nelson14-02.25Lisbon
28.8Parker Paintner13-10.00Griggs County Central
29.-Austin Mattson13-05.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
--10Race HeitkampFOULKindred
---Landon MundFOULMilnor/Wyndmere/Lidg...
 

Triple Jump  Class B - Finals

1.11Kelly Illies40-06.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
2.10Joey Halgrimson40-05.25Valley City
3.11Eric Kuntz39-07.25Rugby
4.12Jesse Ott39-05.50Griggs County Central
5.12Ian Keller38-06.50Rugby
6.11Drew Lauinger38-03.75Benson County
7.10Nick Anderson37-06.25Lisbon
8.11Levi Schaan36-11.00Rugby
 

Triple Jump  Class B - Prelims

1.11Kelly Illies39-11.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
2.11Eric Kuntz39-07.25Rugby
3.12Jesse Ott39-05.50Griggs County Central
4.12Ian Keller38-06.50Rugby
5.10Nick Anderson37-06.25Lisbon
6.10Joey Halgrimson37-05.00Valley City
7.11Drew Lauinger37-01.75Benson County
8.11Levi Schaan36-11.00Rugby
9.11Matt Hall36-09.50Kindred
10.11J.D. Schmid36'8.50"Benson County
11.-Landon Mund36-01.75Milnor/Wyndmere/Lidg...
12.9Brad Clemens35-04.00Barnes County North
13.10Alec Berg35-03.50North Border
14.-Drake Fisher34-01.25Hatton-Northwood
15.10Joey Wright33-00.75Kindred
16.-Rusty Stokkeland31-11.75Griggs County Central
17.11Brennan Eyl31-06.25Benson County
18.10Sean Nelson31-02.25Lisbon
19.8Parker Paintner30-11.75Griggs County Central
20.-Austin Mattson30-11.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
21.9Andrew Lamb27-11.25Lisbon
 

Womens Results Switch to

60 Meter Dash  Class B - Finals

1.12Sharisa Yri8.21aBenson County
2.9Josey Page8.21aCarrington
3.-Molly Willson8.50aValley City
4.-Jenna Jacob8.54aValley City
5.-McKenzie Hart8.60aLangdon/Munich
6.-Alexis Tossett8.61aHatton-Northwood
7.-Karlene Lorenz8.63aLisbon
8.-Kristi McCloud8.64aMilnor/Wyndmere/Lidg...
9.10SaraLi Petersen8.65aBarnes County North
10.-Mercedes Stein8.72aLangdon/Munich
27.9McKenzie Silliman9.04aBenson County
31.10Breana Buehler9.17aBenson County
10Miki Tasota9.47aGriggs County Central
49.11Rachel Olson9.60aBenson County
9Dezi Helland9.75aGriggs County Central
 

60 Meter Dash  Class B - Prelims

1.12Sharisa Yri8.27aBenson County
2.9Josey Page8.29aCarrington
3.-Karlene Lorenz8.43aLisbon
4.-Molly Willson8.47aValley City
5.-Jenna Jacob8.53aValley City
6.-Kristi McCloud8.57aMilnor/Wyndmere/Lidg...
7.-McKenzie Hart8.59aLangdon/Munich
8.-Alexis Tossett8.59aHatton-Northwood
9.10SaraLi Petersen8.65aBarnes County North
10.-Mercedes Stein8.67aLangdon/Munich
11.-Gabrielle Grommesh8.73aCentral Cass
12.11Breaunna Oakland8.76aHazen
13.-Sheridon Dewald8.77aNapoleon
14.10DeeAnna Ziegler8.83aHazen
15.11Noelle Braaten8.84aCarrington
16.-Natalie Jones8.86aLisbon
17.-Cassi Longtin8.87aCavalier
18.-Abbey Bratten8.87aLangdon/Munich
19.-Rachel Hoffert8.88aRugby
20.-Heather Wolf8.90aNapoleon
21.8Natalie Olason8.96aCavalier
22.-Mariah Jangula8.96aNapoleon
23.-Iveta Harner8.98aKindred
24.-Haley Oster9.02aMilnor/Wyndmere/Lidg...
25.-Dianne Lejer9.03aMilnor/Wyndmere/Lidg...
26.11Brandi Mantz9.03aHazen
27.9McKenzie Silliman9.04aBenson County
28.-Bailey Maddocks9.04aNorthern Cass
29.10Morgan Karges9.08aHazen
30.10Lyndsey Erker9.13aBarnes County North
31.-Rachel Quanbeck9.15aCavalier
32.-Mai Syverson9.16aMaple Valley
33.-Darci Lundquist9.16aLangdon/Munich
34.-Lindsey Hesch9.17aCarrington
35.10Breana Buehler9.17aBenson County
36.-Justice Hannestad9.29aHatton-Northwood
37.-Becca Mundfrom9.33aValley City
38.-Alex Case9.33aHatton-Northwood
39.-Casey Allmaras9.34aKindred
40.-Alex Earles9.40aMaple Valley
41.-Hayleigh Lautt9.40aMaple Valley
42.-Ashley Leier9.42aRugby
43.10Miki Tasota9.47aGriggs County Central
44.-Sam Mellem9.49aMilnor/Wyndmere/Lidg...
45.-Elena Lee9.50aLisbon
46.-Brenna Winter9.54aValley City
47.-Rachel Schmaltz9.57aRugby
48.9Taylor Everson9.59aBarnes County North
49.11Rachel Olson9.60aBenson County
50.9Dezi Helland9.75aGriggs County Central
51.-Katie Pfeifer9.77aKindred
51.-Carly Wise9.77aRugby
53.-Erika Guthmiller9.97aLisbon
54.-Alison Osowski10.60aGrafton
 

200 Meters  Class B - Finals

1.-Rikki Schmidt27.87aNapoleon
2.-Jenna Jacob28.65aValley City
3.-Molly Willson28.85aValley City
4.-Jenni Wettstein28.90aMilnor/Wyndmere/Lidg...
5.-Sheridon Dewald29.12aNapoleon
6.-McKenzie Hart29.22aLangdon/Munich
7.-Alexis Tossett29.26aHatton-Northwood
8.12Jenna Maas29.36aHazen
9.-Heather Wolf29.47aNapoleon
10.-Kristi McCloud29.48aMilnor/Wyndmere/Lidg...
11.-Kasandra Ptacnik29.57aNorth Sargent
12.-Iveta Harner29.59aKindred
13.-Natalie Jones29.82aLisbon
14.11Noelle Braaten30.10aCarrington
15.-Chelsey King30.18aNorthern Cass
16.-Carley Ward30.20aNorthern Cass
17.-Shanaya Fred30.27aRugby
18.8Julia Hartz30.47aCavalier
19.-Abbey Bratten30.62aLangdon/Munich
20.8Natalie Olason30.71aCavalier
21.12Kali Hook30.81aGriggs County Central
22.-Ruth Ihry30.87aValley City
23.-Mariah Jangula30.91aNapoleon
24.-Darci Lundquist31.15aLangdon/Munich
25.-Cassi Longtin31.30aCavalier
26.-Becca Mundfrom31.55aValley City
27.-Chealsey Palazzo31.61aKindred
28.-Madison Hetletved32.26aLangdon/Munich
29.8Janae Larson32.28aNorth Star
30.-Sami Swartz32.43aGrafton
31.-Cassandra Jaeger32.60aRugby
32.-Alex Earles32.62aMaple Valley
33.10Miki Tasota32.86aGriggs County Central
34.9Taylor Everson32.94aBarnes County North
35.-Amanda Beckley33.87aKensal Public
36.-Megan Janikowski34.48aGrafton
37.-Casey Allmaras35.12aKindred
38.11Svenja Moser35.73aHazen
39.-Natalie McRitchie36.87aLisbon
 

400 Meters  Class B - Finals

1.-Rikki Schmidt1:02.95aNapoleon
2.-Kellie Schmit1:03.58aKindred
3.-Anna Fuka1:04.22aMilnor/Wyndmere/Lidg...
4.-Carley Ward1:05.91aNorthern Cass
5.-Sierra Martinez1:05.99aKindred
6.-Shanaya Fred1:07.61aRugby
7.-Chelsey King1:07.74aNorthern Cass
8.11Brandi Mantz1:07.79aHazen
9.-Abby Sletten1:09.39aHatton-Northwood
10.-Alexis Johnson1:11.93aNorthern Cass
11.-Cassandra Jaeger1:12.24aRugby
12.8Shelby Brandvold1:12.29aBenson County
13.-Rachel Quanbeck1:12.47aCavalier
14.-Rachael Schauer1:13.00aValley City
15.-Amanda Beckley1:13.61aKensal Public
16.-Chealsey Palazzo1:15.81aKindred
17.8Janae Larson1:15.86aNorth Star
18.-Sara Gillett1:18.58aGrafton
19.-Megan Janikowski1:19.56aGrafton
20.-Brooke Shelkey1:27.82aRugby
 

400 Meters - Relay Split  Class B - Finals

12Erin Leier1:05.25Benson County
9Katelynn Engh1:08.78Benson County
9Brittany Liljenquist1:09.65Griggs County Central
10Breana Buehler1:10.35Benson County
11Katie Hanson1:10.63Griggs County Central
12Samantha Everson1:11.63Griggs County Central
8Shelby Brandvold1:11.88Benson County
12Josie Tafelmeyer1:14.63Griggs County Central
 

800 Meters  Class B - Finals

1.-Brooke Shimek2:25.79aThompson (HNT)
2.12Erin Leier2:28.48aBenson County
3.12Shanice Lambert2:30.70aNew Town
4.-Ariel Waloch2:31.24aNorth Sargent
5.11Sarah Grimm2:33.01aHazen
6.12Jayli Fimbres2:33.19aNew Town
7.-Averi Olson2:34.87aThompson (HNT)
8.9Katelynn Engh2:35.91aBenson County
9.-Sydney Kraft2:36.86aRugby
10.-Allyson Suhr2:42.49aValley City
11.-Sierra Martinez2:46.69aKindred
12.-Kendra Weigel2:47.16aNapoleon
13.9MiKayla Forness2:47.19aOak Grove Lutheran
14.-Alexis Johnson2:47.35aNorthern Cass
15.-Taylor Oster2:50.00aMilnor/Wyndmere/Lidg...
16.-Mariya Bernhardt2:54.38aRugby
17.-Jenna Fossum2:54.53aRugby
18.-Bailey Goolsbey2:54.91aMilnor/Wyndmere/Lidg...
19.-Brooke Fettig2:58.74aNew Town
20.-Maria Simonsen2:59.10aKensal Public
21.10Calla Price3:01.59aHazen
22.-Caitlin Grumbo3:02.25aMilnor/Wyndmere/Lidg...
23.-Janelle Zorn3:03.42aCavalier
24.-Jordan Finger3:03.68aMaple Valley
25.-Elena Lee3:04.61aLisbon
26.-Tori Doyle3:06.44aCavalier
27.-Lexi Dick3:13.34aLangdon/Munich
 

800 Meters - Relay Split  Class B - Finals

12Erin Leier2:26.55Benson County
8Alyssa Anderson2:33.88Benson County
9Katelynn Engh2:36.83Benson County
9Sara Schwanke2:42.80Benson County
 

1 Mile  Class B - Finals

1.12Shanice Lambert5:35.05aNew Town
2.12Jayli Fimbres5:35.66aNew Town
3.9Sara Schwanke5:38.34aBenson County
4.11Sarah Grimm5:41.75aHazen
5.9MiKayla Forness6:02.51aOak Grove Lutheran
6.-Chloe Tweten6:07.15aGrafton
7.-Rachel Sakry6:09.81aMilnor/Wyndmere/Lidg...
8.9Brittany Liljenquist6:12.79aGriggs County Central
9.-Hope Bodnar6:14.06aLangdon/Munich
10.-Jackie Wrage6:14.36aNorth Sargent
11.-Kendra Weigel6:16.21aNapoleon
12.-Taylor Hartje6:21.75aNorth Border
13.9Alicia Aune6:25.65aHazen
14.-Andrea Johnson6:26.29aNorth Sargent
15.-Taylor Oster6:29.08aMilnor/Wyndmere/Lidg...
16.7Cassia Catterall6:32.49aHazen
17.-Amanda Creviston6:39.21aValley City
18.-Caitlin Grumbo6:41.85aMilnor/Wyndmere/Lidg...
19.10Calla Price6:42.46aHazen
20.-Tori Doyle6:42.48aCavalier
21.-Brooke Fettig6:50.13aNew Town
22.-Whitney Toyne7:49.12aLisbon
 

3000 Meters  Class B - Finals

1.8Alyssa Anderson11:08.32aBenson County
2.-Chloe Tweten12:22.16aGrafton
3.-Natalie Ley12:37.11aValley City
4.-Hope Bodnar12:47.47aLangdon/Munich
5.9Leah Oien13:54.06aGriggs County Central
6.-Shelby Anderson13:57.44aValley City
 

60m Hurdles - 33"  Class B - Finals

1.11Breaunna Oakland10.01aHazen
2.12Hope Carr10.33aCarrington
3.-Moriah Skroch10.42aMilnor/Wyndmere/Lidg...
4.10SaraLi Petersen10.50aBarnes County North
5.-Crystal Hovland10.52aRugby
6.-Jenni Wettstein10.54aMilnor/Wyndmere/Lidg...
7.12Samantha Everson10.75aGriggs County Central
8.-Hillary Birchem10.81aLisbon
9.-Kasandra Ptacnik10.92aNorth Sargent
10.-Molly Willson10.94aValley City
 

60m Hurdles - 33"  Class B - Prelims

1.11Breaunna Oakland10.15aHazen
2.12Hope Carr10.46aCarrington
3.-Crystal Hovland10.46aRugby
4.10SaraLi Petersen10.47aBarnes County North
5.-Jenni Wettstein10.59aMilnor/Wyndmere/Lidg...
6.12Samantha Everson10.61aGriggs County Central
7.-Hillary Birchem10.63aLisbon
8.-Moriah Skroch10.63aMilnor/Wyndmere/Lidg...
9.-Kasandra Ptacnik10.86aNorth Sargent
10.-Molly Willson11.03aValley City
11.-Aubrey Hovland11.16aRugby
12.10DeeAnna Ziegler11.17aHazen
13.-Abby Sletten11.21aHatton-Northwood
14.-Jaime Lunddquist11.72aLangdon/Munich
15.-Haley Oster11.83aMilnor/Wyndmere/Lidg...
16.-Sara Gillett11.97aGrafton
17.-Rachel Dryburgh12.23aGrafton
18.-Whitney Toyne12.48aLisbon
19.-Destini Ose12.52aLisbon
20.-Brenna Winter12.71aValley City
21.-Bobbi Hanson12.73aMilnor/Wyndmere/Lidg...
22.-London Lloyd12.99aValley City
 

4x200 Relay  Class B - Finals

1.-Sheridon Dewald
Heather Wolf
Mariah Jangula
Rikki Schmidt
1:55.84aNapoleon
2.-Relay Team 1:57.44aValley City
3.-DeeAnna Ziegler
Jenna Maas
Allison Opp
Breaunna Oakland
1:57.82aHazen
4.-Relay Team 1:57.84aCarrington
5.-Emily Paul
Aubrey Hovland
Rachel Hoffert
Crystal Hovland
1:58.11aRugby
6.-Relay Team 1:58.80aLisbon
7.-Relay Team 1:59.21aMilnor/Wyndmere/Lidg...
8.-Relay Team 1:59.46aLangdon/Munich
9.-Cassi Longtin
Ashden Pederson
Julia Hartz
Natalie Olason
2:03.63aCavalier
10.-Nikki Laufenberg
Mai Syverson
Hayleigh Lautt
Jordan Finger
2:09.02aMaple Valley
11.-Breana Buehler
Shelby Brandvold
Rachel Olson
McKenzie Silliman
2:10.31aBenson County
12.-Rachel Dryburgh
Jade Nelson
Megan Janikowski
Sami Swartz
2:18.44aGrafton
---Relay Team DQHatton-Northwood
 

4x400 Relay  Class B - Finals

1.-Anna Fuka
Jenni Wettstein
Rachel Sakry
Moriah Skroch
4:29.42aMilnor/Wyndmere/Lidg...
2.-Josey Page
Katie Ingebretson
Amy Becker
Hope Carr
4:31.30aCarrington
3.-Relay Team 4:33.60aKindred
4.-Kendra Weigel
Sheridon Dewald
Mariah Jangula
Rikki Schmidt
4:34.54aNapoleon
5.-Erin Leier
Breana Buehler
Shelby Brandvold
Katelynn Engh
4:36.79aBenson County
6.-Emily Paul
Sydney Kraft
Rachel Hoffert
Crystal Hovland
4:36.84aRugby
7.-Relay Team 4:36.92aNorth Sargent
8.-Allison Opp
Jenna Maas
Morgan Karges
Breaunna Oakland
4:40.41aHazen
9.-Samantha Everson
Josie Tafelmeyer
Brittany Liljenquist
Katie Hanson
4:46.54aGriggs County Central
10.-Jaime Lunddquist
Madison Hetletved
Summer Koropatnicki
Brittany Fetsch
4:49.52aLangdon/Munich
11.-Relay Team 4:50.72aCavalier
 

4x800 Relay  Class B - Finals

1.-Erin Leier
Katelynn Engh
Alyssa Anderson
Sara Schwanke
10:20.35aBenson County
2.-Relay Team 11:04.93aNorth Sargent
3.-Mariya Bernhardt
Sydney Kraft
Jenna Fossum
Chelsea Halvorson
11:06.19aRugby
4.-Relay Team 11:16.76aLangdon/Munich
5.-Relay Team 11:16.90aMilnor/Wyndmere/Lidg...
6.-Relay Team 11:36.33aValley City
7.-Relay Team 12:14.09aLisbon
8.-Jordan Finger
Nikki Laufenberg
Hayleigh Lautt
Mai Syverson
12:31.08aMaple Valley
9.-Relay Team 12:37.31aCavalier
 

Shot Put - 4kg  Class B - Finals

1.12Kali Hook41-04.50Griggs County Central
2.-Jamie Drevlow35-10.00North Sargent
3.-Hillary Birchem35-09.00Lisbon
4.-Kelsey Laufenberg35-03.00Maple Valley
5.10Shaleen Helmer34-07.50Griggs County Central
6.-Kaite Kahler34-01.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
7.11Katie Hanson33-11.50Griggs County Central
8.-Michaela Halverson33-07.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
9.-Molly Koenig32-07.50Rugby
11.11Courtney Hestdalen31'8"Benson County
9Devon Urness27'07.5Griggs County Central
21.10Breana Buehler27'7"Benson County
33.11Rachel Olson23'10"Benson County
 

Shot Put - 4kg  Class B - Prelims

1.12Kali Hook40-03.00Griggs County Central
2.-Hillary Birchem35-09.00Lisbon
3.-Kelsey Laufenberg35-03.50Maple Valley
4.11Katie Hanson33-11.50Griggs County Central
5.10Shaleen Helmer33-10.00Griggs County Central
6.-Jamie Drevlow33-09.00North Sargent
7.-Michaela Halverson33-07.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
8.-Molly Koenig32-06.00Rugby
9.-Kaite Kahler32-05.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
10.-Courtney Dixon32-02.50Central Cass
11.11Courtney Hestdalen31-08.00Benson County
12.11Megan Harrington30-10.50Carrington
13.-Marie Goerger29-08.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
14.-Morgan Bubach29-00.00Lisbon
15.-Michelle Lemar28-02.50Rugby
16.-Ashley Drewery27-11.50Kindred
17.9Sydney Larson27-10.50Hazen
18.-KyAnn Thorfinnson27-07.50Lisbon
18.12Jenna Fitzgerald27-07.50Hazen
18.9Devon Urness27-07.50Griggs County Central
21.10Breana Buehler27-07.00Benson County
22.10Courtney Ost27-03.50Hazen
23.-Naomi Cobb26-07.50Rugby
24.-Karlee Brown26-01.00Carrington
25.-Kayce Larson25-09.00Langdon/Munich
26.11Dani Weisz25-08.00Hazen
27.-Kenzie Cameron25-06.00Rugby
28.-Mataya Olson25-05.50Valley City
29.-Danae Hoover25-03.00Valley City
30.-Katelyn Mack25-01.50Cavalier
31.-Amanda Stevens23-11.50Valley City
32.-Megan Nordstrom23-10.00Cavalier
33.11Rachel Olson23-08.50Benson County
34.-Amanda Beckley22-11.00Kensal Public
35.9Morgan Lafferty22-10.50Cavalier
36.-Erika Anderson22-08.00Valley City
37.-Katie Pfeifer21-05.00Kindred
38.-Jenna Wright21-03.50Kindred
39.-Rebecca Peasley20-03.50Lisbon
---Dani BuskholFOULMilnor/Wyndmere/Lidg...
 

High Jump  Class B - Finals

1.-Kali Olson5-04.00Lisbon
2.-Taylor Brown5-02.00Cavalier
3.-Aubrey Hovland5-00.00Rugby
4.-Shenille Laber4-10.00Napoleon
5.-Jade Nelson4-06.00Grafton
6.-Kellie Schmit4-04.00Kindred
6.-Miranda Hulm4-04.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
8.-Serena Buskness4-04.00Carrington
8.11Kayla Haugen4-04.00North Star
9.-Courtney Putnam4-04.00Rugby
11.-Rachel Quanbeck4-02.00Cavalier
11.-Amanda Beckley4-02.00Kensal Public
---Maria SimonsenNHKensal Public
---Kate MenziesNHCavalier
---Kecia EllisonNHNapoleon
---Nicole SmithNHLisbon
 

Pole Vault  Class B - Finals

1.-Julie Ault8-09.00Cavalier
2.10DeeAnna Ziegler8-00.00Hazen
3.-Sara Lien7-06.00Lisbon
3.-Bryanna Rostock7-06.00Lisbon
5.-Moriah Skroch7-00.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
6.9Alicia Aune7-00.00Hazen
6.-Abbey Bratten7-00.00Langdon/Munich
6.-Trisha Goerts7-00.00Central Cass
9.-Shelby Waliser6-06.00Lisbon
9.10Sydney Reimers6-06.00Barnes County North
9.-Jaime Lunddquist6-06.00Langdon/Munich
--10Lyndsey ErkerNHBarnes County North
---Stephanie FriestadNHRugby
---Rachel HoffertNHRugby
---Megan HorterNHGrafton
---Hailey ScarmerNHGrafton
---Brittany FetschNHLangdon/Munich
---Alison OsowskiNHGrafton
 

Long Jump  Class B - Finals

1.12Sharisa Yri16-11.00Benson County
2.-McKenzie Hart15-04.00Langdon/Munich
3.-Stephanie Friestad15-02.00Rugby
4.-Mary Faure15-02.00Valley City
5.12Hope Carr15-00.00Carrington
6.-Bailey Maddocks14-09.00Northern Cass
7.-Steph Braunagel14-06.25Valley City
8.-Kali Olson14-03.25Lisbon
9.-Nikki Laufenberg14-01.75Maple Valley
21.11Kayla Haugen12' 4.75"North Star
9Dezi Helland11'09.5Griggs County Central
29.8Janae Larson10' 1.75"North Star
12Josie TafelmeyerscratchedGriggs County Central
 

Long Jump  Class B - Prelims

1.12Sharisa Yri16-01.50Benson County
2.-McKenzie Hart15-00.50Langdon/Munich
3.12Hope Carr15-00.00Carrington
3.-Stephanie Friestad15-00.00Rugby
5.-Mary Faure14-08.50Valley City
6.-Steph Braunagel14-06.50Valley City
7.-Kali Olson14-03.25Lisbon
8.-Nikki Laufenberg14-01.75Maple Valley
9.-Bailey Maddocks14-00.25Northern Cass
10.-Courtney Putnam13-10.75Rugby
11.10Lexi Furstenau13-10.00Cavalier
12.9McKenzie Silliman13-09.25Benson County
13.12Jaclyn Clemens13-06.00Barnes County North
14.-Sam Mellem13-04.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
14.8Julia Hartz13-04.00Cavalier
16.10Dacia Eberle13-03.50Barnes County North
17.-Stacie Urbach13-03.00Lisbon
18.10Jenna Gullickson13-02.00Barnes County North
19.-Jade Nelson12-11.50Grafton
20.-Coley Mauch12-08.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
21.11Kayla Haugen12-04.75North Star
22.-Janelle Zorn12-03.50Cavalier
23.-Megan Horter12-03.25Grafton
24.-Kelli Vosberg12-02.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
25.9MiKayla Forness12-01.75Oak Grove Lutheran
26.-Kelsey King11-10.25North Border
27.9Dezi Helland11-09.50Griggs County Central
28.-Becca Mundfrom11-08.75Valley City
29.8Janae Larson10-01.75North Star
30.-Maria Simonsen9-11.00Kensal Public
--11Svenja MoserFOULHazen
---Karlene LorenzFOULLisbon
---Hailey ScarmerFOULGrafton
--12Josie TafelmeyerFOULGriggs County Central
 

Triple Jump  Class B - Finals

1.-Shenille Laber33-09.50Napoleon
2.-Steph Braunagel32-07.25Valley City
3.12Jenna Maas31-00.75Hazen
4.10SaraLi Petersen31-00.25Barnes County North
5.10Lexi Furstenau30-05.00Cavalier
6.-Stephanie Friestad30-04.75Rugby
7.12Erin Leier30-03.75Benson County
8.-Jackie Ellefson30-01.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
12Josie Tafelmeyer28'07.5Griggs County Central
9McKenzie Silliman27'5"Benson County
9Dezi HellandscratchedGriggs County Central
 

Triple Jump  Class B - Prelims

1.-Shenille Laber32-07.75Napoleon
2.-Steph Braunagel32-01.25Valley City
3.12Jenna Maas31-00.75Hazen
4.10SaraLi Petersen31-00.25Barnes County North
5.12Erin Leier30-00.75Benson County
6.-Stephanie Friestad29-11.00Rugby
7.-Jackie Ellefson29-10.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
8.10Lexi Furstenau29-09.75Cavalier
9.-Mary Faure29-07.50Valley City
10.-Nikki Laufenberg29-03.25Maple Valley
11.-Coley Mauch28-08.50Milnor/Wyndmere/Lidg...
12.10Dacia Eberle28-08.25Barnes County North
13.12Josie Tafelmeyer28-07.25Griggs County Central
14.-Kelsey King28-05.25North Border
15.-Sam Mellem28-01.00Milnor/Wyndmere/Lidg...
16.-Courtney Putnam28-00.50Rugby
17.-Kecia Ellison27-11.25Napoleon
18.9McKenzie Silliman27-05.00Benson County
18.-Nicole Smith27-05.00Lisbon
20.10Jenna Gullickson27-01.25Barnes County North
21.-Mataya Olson27-00.50Valley City
22.-Jade Nelson26-09.25Grafton
23.-McCall Manske26-08.50Lisbon
--11Svenja MoserFOULHazen
--9Dezi HellandFOULGriggs County Central
---Janelle ZornFOULCavalier