Athletic.net Team Results Management

1A Track & Field

Welcome 1A!  Find your team below and sign up for a coach account.

2014 Outdoor
Performance Lists
Custom Performance Lists
    Contact Us to request a new Custom List
    100m12Anwar Davis10.74awTXSan Augustine
    200m12James Washington21.68aTXStamford
    400m10Joseph Swierc49.91aTXFalls City
    800m12Kade Cowan1:55.40aTXBuckholts
    1600m10Jeremy Cervantes4:33.03aTXForsan
    3200m11Micah Davidson9:53.54a17TXValley View
    110mH-39"12Walker Williams14.53awTXWellington
    300mH-36"11Sylar Sparkman38.83aTXValley View
    4x100m-Jaylon Clark
    JavieOntae Mumphrey
    Jyran Shaw
    Anfernee Black
    41.88aTXAlto
    4x200m-Joseph Swierc
    Connor Dziuk
    Mathew Stulting
    Justin Twine
    88.96aTXFalls City
    4x400m-Mathew Stulting
    Austen Camber
    Justin Twine
    Joseph Swierc
    3:20.31aTXFalls City
    4x800m-Richard Chapla
    Seth Arispe
    Grady Shields
    Spencer Bryant
    10:45.00aTXNewcastle
    Shot-12lb12Kylor Gilbreath57' 4.75TXGuthrie
    Discus-1.6kg12Lawrence Collier182' 9.00TXMunday
    HJ11Blaine Listach7' 0.25TXWaco Meyer
    PV11Taylor Gill16' 0.75TXClyde Eula
    LJ-Justin Twine22' 11.75TXFalls City
    TJ12James Washington46' 6.50wTXStamford
    100m11Kortnei Johnson11.51aTXItaly
    200m11Kortnei Johnson24.15aTXItaly
    400m11Tiffany Williams57.17aTXCalvert
    800m11Tiffany Williams2:20.43aTXCalvert
    1600m12Lauren Gibbs5:13.97aTXLindsay
    3200m12Kamie Halfmann11:28.10aTXGarden City
    100mH-33"12Kami Norton14.19awTXAlbany
    300mH-30"12Kami Norton43.81aTXAlbany
    4x100m-Renee Rivera
    Leslie Gonzales
    Mireya Quintana
    Karina Ramirez
    48.85aTXVan Horn
    4x200m-Renee Rivera
    Leslie Gonzales
    Mireya Quintana
    Karina Ramirez
    1:44.46aTXVan Horn
    4x400m-Stephanie Cartwright
    Adaisia Cartwright
    Jakyra Ross
    Cleosha Jeter
    4:03.94aTXShelbyville
    4x800m-Briana Camp
    Rosa Reyes
    Tori Strickland
    Frankie Dupree
    14:21.96aTXNewcastle
    Shot-4kg12Tricia Williams44' 1.5018TXLometa
    Discus-1kg12Tricia Williams134' 1.0018TXLometa
    HJ12Kaitlin Lumpkins5' 5.00TXJunction
    PV10Mckenna Moses11' 0.00TXOzona
    LJ12Kami Norton18' 0.25TXAlbany
    TJ-Haleigh Garcia38' 6.00TXThree Rivers

    1A - 2014 Outdoor Track & Field

    Key - Has Recent Results - Has Results - Calendar is posted - Teams using Athletic.net
    1A
    Complete Team Listing for Division 1
    <- Click to view section statistics
    Region 1
    1
    -Booker
    -Gruver
    -Stinnett West Texas
    -Stratford
    -Sunray
    2
    -Clarendon
    -Claude
    -Panhandle
    -Vega
    -White Deer
    3
    -Memphis
    -Quanah
    -Shamrock
    -Wellington
    -Wheeler
    4
    -Crosbyton
    -Hale Center
    -Lockney
    -New Deal
    -Ralls
    5
    -Bovina
    -Earth Springlake
    -Farwell
    -Morton
    -Sudan
    6
    -Forsan
    -Plains
    -Seagraves
    -Smyer
    -Sundown
    -Tahoka
    7
    -Fort Hancock
    -Iraan
    -McCamey
    -Van Horn
    -Wink
    8
    -Christoval
    -Eldorado
    -Mertzon Irion County
    -Miles
    -Ozona
    -San Angelo TLC Academy
    -Winters
    Region 2
    09
    -Albany
    -Anson
    -Hamlin
    -Haskell
    -Munday
    -Stamford
    10
    -Archer City
    -Electra
    -Olney
    -Petrolia
    -Seymour
    -Windthorst
    11
    -Chico
    -Perrin-Whitt
    -Poolville
    -Ranger
    -Santo
    12
    -De Leon
    -Goldthwaite
    -Hico
    -Meridian
    -San Saba
    -Valley Mills
    13
    -Collinsville
    -Era
    -Lindsay
    -Muenster
    -Tioga
    -Valley View
    14
    -Dallas Gateway
    -Dallas Triple A Academy
    -FW Harmony School Innovation
    -Harmony Sch. of Nature and Ath.
    -Italy
    -Itasca
    -Uplift Summit Int'l Prep
    15
    -Blue Ridge
    -Celeste
    -Cumby
    -Ivanhoe Rayburn
    -Merit Bland
    -Quinlan Boles
    -Trenton
    -Wolfe City
    16
    -Avery
    -Detroit
    -Honey Grove
    -Maud
    -McLeod
    -Simms Bowie
    -Sulphur Springs North Hopkins
    Region 3
    17
    -Beckville
    -Big Sandy
    -Harleton
    -La Rue La Poynor
    -Longview Chadwick
    -Martins Mill
    -Overton
    -Price Carlisle
    18
    -Cayuga
    -Dawson
    -Hubbard
    -Kerens
    -Malakoff Cross Roads
    -Wortham
    19
    -Axtell
    -Bosqueville
    -Bremond
    -Chilton
    -Harmony Science (Waco)
    -Mart
    -Waco Meyer
    20
    -Grapeland
    -Jewett Leon
    -Latexo
    -Lovelady
    -Normangee
    -Slocum
    21
    -Alto
    -Cushing
    -Mount Enterprise
    -Neches
    -New Summerfield
    -Wells
    22
    -Joaquin
    -Martinsville
    -Shelbyville
    -Tenaha
    -Timpson
    23
    -Broaddus
    -Brookeland
    -Lufkin Pineywoods Community Academy
    -Pineland West Sabine
    -San Augustine
    -Zavalla
    24
    -Colmesneil
    -Dallardsville Big Sandy
    -Evadale
    -Hull-Daisetta
    -Sabine Pass
    -Saratoga West Hardin
    -Victory Prep Jensen
    Region 4
    25
    -Burton
    -Iola
    -Milano
    -Snook
    -Somerville
    26
    -Bartlett
    -Georgetown Gateway
    -Granger
    -Holland
    -Thorndale
    -Thrall
    27
    -Barksdale Nueces Canyon
    -Center Point
    -Harper
    -Junction
    -Mason
    -Medina
    28
    -Brackettville Brackett
    -Charlotte
    -La Pryor
    -Sabinal
    -San Antonio Gervin
    -San Antonio Stacey
    29
    -Flatonia
    -Ganado
    -Louise
    -Shiner
    -Weimar
    30
    -Falls City
    -Kenedy
    -Pettus
    -Runge
    -Three Rivers
    -Yorktown
    31
    -Agua Dulce
    -Ben Bolt-Palito Blanco
    -Benavides
    -Port Aransas
    -Premont
    -Woodsboro
    32
    -Bruni
    -La Villa
    -Lasara
    -SA Basis
    -Santa Maria
    1A
    Complete Team Listing for Division 2
    <- Click to view section statistics
    Region 1
    1
    -Briscoe Fort Elliott
    -Darrouzett
    -Follett
    -Higgins
    -Lefors
    -Miami
    -Wheeler Kelton
    2
    -Groom
    -Hedley
    -Kress
    -McLean
    -Silverton
    -Turkey Valley
    3
    -Adrian
    -Channing
    -Happy
    -Hartley
    -Nazareth
    -Texline
    4
    -Amherst
    -Anton
    -Cotton Center
    -Hart
    -Lazbuddie
    -Whiteface
    -Whitharral
    5
    -Lorenzo
    -Meadow
    -New Home
    -Petersburg
    -Ropesville Ropes
    -Southland
    -Wilson
    6
    -Ackerly Sands
    -Gail Borden
    -Lamesa Klondike
    -Lenorah Grady
    -Loop
    -O'Donnell
    -Welch Dawson
    -Wellman-Union
    7
    -Balmorhea
    -Dell City
    -Fort Davis
    -Marfa
    -Sierra Blanca
    -Valentine
    8
    -Grandfalls-Royalty
    -Imperial Buena Vista
    -Marathon
    -Rankin
    -Sanderson
    -Terlingua Big Bend
    Region 2
    09
    -Afton Patton Springs
    -Aspermont
    -Guthrie
    -Jayton
    -Matador Motley County
    -Paducah
    -Spur
    10
    -Benjamin
    -Chillicothe
    -Crowell
    -Harrold
    -Knox City
    -Rule
    -Vernon Northside
    11
    -Bryson
    -Graford
    -Haskell Paint Creek
    -Newcastle
    -Throckmorton
    -Woodson
    12
    -Baird
    -Clyde Eula
    -Harmony Science (Euless)
    -Lueders-Avoca
    -Moran
    -Roby
    -Rotan
    -Trent
    13
    -Hermleigh
    -Ira
    -Loraine
    -Roscoe Collegiate
    -Roscoe Highland
    -Westbrook
    14
    -Blackwell
    -Bronte
    -Garden City
    -Paint Rock
    -Robert Lee
    -Sterling City
    -Veribest
    -Water Valley
    15
    -Brookesmith
    -Cross Plains
    -May
    -Rising Star
    -Santa Anna
    -Valera Panther Creek
    16
    -Blanket
    -Gustine
    -Mullin
    -Priddy
    -Sidney
    -Zephyr
    Region 3
    17
    -Gordon
    -Gorman
    -Huckabay
    -Lingleville
    -Lipan
    -Strawn
    18
    -Blum
    -Covington
    -Iredell
    -Kopperl
    -Morgan
    -Walnut Springs
    19
    -Abbott
    -Aquilla
    -Bynum
    -Coolidge
    -Frost
    -Gholson
    -Mount Calm
    -Penelope
    20
    -Avalon
    -Flower Mound Universal Academy
    -Harmony Science (Grand Prairie)
    -Irving Universal Academy
    -Milford
    21
    -Bellevue
    -Bowie Gold-Burg
    -Forestburg
    -Henrietta Midway
    -Nocona Prairie Valley
    -Saint Jo
    -Slidell
    22
    -Dodd City
    -Ector
    -Ladonia Fannindel
    -Roxton
    -Savoy
    23
    -Campbell
    -Cumby Miller Grove
    -Fruitvale
    -Trinidad
    -Yantis
    24
    -Avinger
    -Bloomburg
    -Gilmer Union Hill
    -Karnack
    -Laird Hill Leveretts Chapel
    -Saltillo
    -Sulphur Bluff
    Region 4
    25
    -Apple Springs
    -Chireno
    -Douglass
    -Groveton Centerville
    -Kennard
    -Laneville
    -Oakwood
    26
    -Burkeville
    -Chester
    -Galveston Odyssey
    -Goodrich
    -High Island
    -La Marque Premier Academy of Learning
    -Leggett
    -Spurger
    27
    -Buckholts
    -Calvert
    -Dime Box
    -Fayetteville
    -North Zulch
    -Richards
    -Round Top-Carmine
    28
    -Cranfills Gap
    -Evant
    -Jonesboro
    -Lometa
    -Oglesby
    -Star
    29
    -Cherokee
    -Eden
    -Lohn
    -Menard
    -Richland Springs
    -Rochelle
    -SA Great Hearts Acad Downtown
    30
    -Comstock
    -D'Hanis
    -Knippa
    -Leakey
    -Rocksprings
    -Utopia
    31
    -Austwell-Tivoli
    -Moulton
    -Nordheim
    -Prairie Lea
    -Waelder
    32
    -Corpus Christi London
    -Harmony Science (Brownsville)
    -San Isidro
    -San Perlita
    -Tilden McMullen County
    Active Uncategorized Teams in 1A   Categorize | More Uncategorized...
    -Midland Academy Charter

    Can't find your team? Click here.

    New! Help us by updating team classifications. (Coaches only)
    Get your free Coach Account

    Only coaches need an account to manage their team and register for meets. Everyone else can browse the stats without an account.


    Are you a coach? Sign Up and start saving time.

    All coach accounts are completely free.
    Site Supporters gain extra features, such as team photos and advanced meet hosting features.