| | Age | Grade | Athlete | Time | ST | Team | Date | Meet |
| 1. | | 11 | Aaron Brumbaugh | 15:37.6 | WA | Mark Morris | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 2. | | 12 | Ben Monk | 15:39.9PR | WA | Capital | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 3. | | 12 | Brent Knutzen | 16:04.7PR | WA | Tumwater | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 4. | | 10 | J.P. Guyer | 16:19.8PR | WA | Black Hills | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 5. | | 12 | Dale Broek | 16:24.8PR | WA | Black Hills | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 6. | | 12 | Dawit Mengistu | 16:29.8PR | WA | Tumwater | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 7. | | 12 | Thomas Normandeau | 16:34.6PR | WA | Washougal | Oct 12
| George Fox XC Classic |
| 8. | | 11 | Dustin Nading | 16:39.8 | WA | R A Long | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 9. | | 12 | Cory Richardson | 16:44.0PR | WA | Centralia | Oct 16
| Black Hills, Centralia @ River Ridge |
| 10. | | 9 | Kyle Hurd | 16:54.1 | WA | Aberdeen | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 11. | | 10 | Bailey Duncan | 16:56.8 | WA | Washougal | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 12. | | 11 | Tony Swenson | 17:03.2PR | WA | W F West | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 13. | | 12 | Ryan Knutzen | 17:03.6PR | WA | Capital | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 14. | | 9 | Austin Beasley | 17:12.2 | WA | Mark Morris | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 15. | | 10 | Dustin Williams | 17:12.7 | WA | Mark Morris | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 16. | | 12 | Ethan Johnson | 17:14.1PR | WA | R A Long | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 17. | 16 | 10 | Jonah Valler | 17:14.2 | WA | Tumwater | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 18. | | 11 | Abishai Thomas | 17:15.9PR | WA | Capital | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 19. | | 12 | Carter Gilmour | 17:21.9PR | WA | Tumwater | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 20. | | 10 | Steven Wallis | 17:23.8 | WA | Mark Morris | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 21. | | 11 | Vanea McDaniel | 17:27.7 | WA | Ridgefield | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 22. | | 10 | Terek Thornburg | 17:29.9 | WA | W F West | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 23. | | 11 | Derick Cutler | 17:30.2 | WA | Black Hills | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 24. | | 10 | Conner Roberts | 17:30.4PR | WA | W F West | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 25. | | 10 | Logan Klodt | 17:31.2PR | WA | Hockinson | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 26. | 16 | 10 | Andrew Dellsite | 17:33.0 | WA | Tumwater | Nov 9
| 2A WIAA STATE CHAMPIONSHIPS |
| 27. | | 11 | Nicolas Velardi | 17:33.7 | WA | Washougal | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 28. | | 10 | Derek Henderson | 17:33.9 | WA | Hockinson | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 29. | | 12 | Ian Thulin-Gizzi | 17:34.3 | WA | Capital | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 30. | | 12 | Kyle Smith | 17:35.5 | WA | Tumwater | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 31. | 14 | 9 | Aiden Pullen | 17:42.0 | WA | Washougal | Oct 12
| George Fox XC Classic |
| 32. | 15 | 9 | Evan Groat | 17:44.0 | WA | Tumwater | Sep 25
| River Ridge, Tumwater @ Aberdeen |
| 33. | | 12 | Jack Klodt | 17:44.6 | WA | Hockinson | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 34. | 16 | 10 | Nate Wertjes | 17:46.0PR | WA | Tumwater | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 35. | | 11 | Benjamin Zora | 17:50.1 | WA | Hockinson | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 36. | | 12 | Anthony Velardi | 17:58.0PR | WA | Washougal | Oct 12
| George Fox XC Classic |
| 37. | 14 | 9 | Cory Smith | 18:05.5 | WA | Black Hills | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 38. | | 10 | Collin Manning | 18:08.0 | WA | Washougal | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 39. | | 10 | Aaron Martinez | 18:10.0PR | WA | Aberdeen | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 40. | | 11 | Jake Crawford | 18:12.9PR | WA | Capital | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 41. | | 10 | Liam Rybar | 18:16.1 | WA | Mark Morris | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 42. | | 11 | Alex Langer | 18:17.4PR | WA | Ridgefield | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 43. | | 10 | Luke Belzer | 18:18.8 | WA | Washougal | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 44. | | 12 | Connor Knaust | 18:19.2PR | WA | Hockinson | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 45. | | 9 | Ryan P Peters | 18:19.6 | WA | Black Hills | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 46. | | 10 | Sam Andersen | 18:20.1 | WA | Ridgefield | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 47. | | 10 | Nolan Hawkins | 18:20.2PR | WA | W F West | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 48. | | 9 | Kyle Peterson | 18:21.0 | WA | Hockinson | Oct 12
| George Fox XC Classic |
| 49. | 15 | 10 | Kenny Farver | 18:22.0PR | WA | Tumwater | Sep 25
| River Ridge, Tumwater @ Aberdeen |
| 50. | | 10 | Jace Cotton | 18:23.3 | WA | Capital | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 51. | | 12 | Wayne Dixon | 18:24.2PR | WA | River Ridge | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 52. | | 12 | Victor Egedahl | 18:25.9PR | WA | Black Hills | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 53. | | 12 | Nate Miller | 18:26.0PR | WA | Ridgefield | Sep 13
| 53rd Annual Hudson's Bay Run-A-Ree |
| 54. | | 9 | Jeran Paris | 18:29.8 | WA | Aberdeen | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 55. | | 12 | Brett Bentley | 18:32.0PR | WA | Tumwater | Sep 25
| River Ridge, Tumwater @ Aberdeen |
| 56. | | 9 | Michael Olin | 18:32.7 | WA | Hockinson | Oct 12
| George Fox XC Classic |
| 57. | | 12 | Max Harrison | 18:35.0PR | WA | Capital | Oct 9
| Capital, Centralia @ Tumwater |
| 58. | | 10 | Liban Ali | 18:35.1PR | WA | Centralia | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 59. | 15 | 9 | Matthew Oneal | 18:35.2PR | WA | Tumwater | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 60. | | 12 | Stuart Smith | 18:36.2 | WA | Hockinson | Oct 12
| George Fox XC Classic |
| 61. | 15 | 10 | Logan Greenwell | 18:38.0PR | WA | Tumwater | Sep 25
| River Ridge, Tumwater @ Aberdeen |
| 62. | | 10 | Tarik Johnson | 18:38.4 | WA | River Ridge | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 63. | | 11 | Luis Chaires | 18:44.0PR | WA | Aberdeen | Sep 25
| River Ridge, Tumwater @ Aberdeen |
| 64. | | 11 | Ricardo Bowen | 18:50.1 | WA | River Ridge | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 65. | | 12 | Austin Orwig | 18:52.5PR | WA | Capital | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 66. | | 12 | Jacob Thornton | 18:53.9PR | WA | R A Long | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 67. | | 10 | Jacob Piper | 18:57.3PR | WA | Mark Morris | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 68. | | 10 | Jordan Larsen | 18:57.7PR | WA | River Ridge | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 69. | | 11 | Jacob Bowen | 19:00.3PR | WA | Washougal | Oct 12
| George Fox XC Classic |
| 70. | | 10 | Josh Broek | 19:02.1 | WA | Black Hills | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 71. | | 11 | Bryce Croucher | 19:04.8PR | WA | Hockinson | Oct 12
| George Fox XC Classic |
| 72. | | 10 | Collin Dixon | 19:05.0 | WA | River Ridge | Sep 25
| River Ridge, Tumwater @ Aberdeen |
| 73. | 17 | 11 | Jonathan Gizinski | 19:06.3PR | WA | Tumwater | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 74. | | 10 | Nick Manesh | 19:10.0 | WA | Hockinson | Oct 10
| Hockinson@Mark Morris HS |
| 75. | 15 | 10 | Benjamin Rinn | 19:12.8 | WA | Tumwater | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 76. | | 11 | Grant Gaspar | 19:13.0PR | WA | Ridgefield | Sep 13
| 53rd Annual Hudson's Bay Run-A-Ree |
| | | 11 | Julian Setina | 19:13.0PR | WA | Capital | Oct 9
| Capital, Centralia @ Tumwater |
| 78. | | 10 | Diante Spears | 19:14.0PR | WA | Centralia | Oct 9
| Capital, Centralia @ Tumwater |
| 79. | 15 | 10 | Patrick Wees | 19:15.0PR | WA | Tumwater | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| | | 9 | Adan Reyes-Apantipa... | 19:15.0PR | WA | W F West | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 81. | | 12 | Nathan Nyseth | 19:18.0 | WA | Hockinson | Oct 3
| RAL @ Hockinson |
| 82. | | 10 | Jacob Martinez | 19:22.7PR | WA | Ridgefield | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 83. | | 10 | Cameron Snyder | 19:24.0PR | WA | Mark Morris | Oct 10
| Hockinson@Mark Morris HS |
| 84. | | 10 | Kyle Herschberger | 19:32.6 | WA | River Ridge | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 85. | | 9 | Kyle Fisher | 19:32.7 | WA | Black Hills | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 86. | | 9 | Gabe Groom | 19:43.0 | WA | Washougal | Oct 3
| Ridgefield/Mark Morris @ Washougal |
| 87. | | 10 | Orion Yates | 19:43.7 | WA | R A Long | Oct 5
| Warner Pacific Open |
| 88. | | 11 | Kelly Cunningham | 19:44.3 | WA | Capital | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 89. | | 9 | Ezra Fancher | 19:44.7PR | WA | Black Hills | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 90. | | 9 | Steven Kish | 19:46.6PR | WA | Capital | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 91. | | 12 | Gus Penley | 19:47.9PR | WA | River Ridge | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 92. | | 11 | Damon Lillybridge | 19:50.6PR | WA | Aberdeen | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 93. | 14 | 9 | Gage Rawlings | 19:53.4 | WA | Tumwater | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 94. | | 9 | Cameron Huntley | 19:55.5 | WA | Black Hills | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 95. | | 12 | Hyrum Reese | 19:56.4PR | WA | Hockinson | Oct 24
| GSH League Championships |
| 96. | 16 | 10 | Christian Plummer | 19:57.0 | WA | Tumwater | Sep 25
| River Ridge, Tumwater @ Aberdeen |
| 97. | | 12 | Jacob Newell | 20:02.4PR | WA | Ridgefield | Nov 2
| 2A District IV championships 2A |
| 98. | | 10 | Kelly McCarthy | 20:02.7 | WA | W F West | Oct 23
| Evergreen Conference Meet |
| 99. | | 9 | Carlos Arias | 20:03.0PR | WA | River Ridge | Sep 21
| Fort Steilacoom Invitational |
| 100. | | 11 | Owen Deschand | 20:04.1PR | WA | Hockinson | Oct 12
| George Fox XC Classic |