Team Results Management

Mens

100 Meters
1.11David Fan10.78 PRWAShorewoodMay 11WESCO 3A Finals
2.12Josiah Miller10.83 PRWAOak HarborMay 18NW District 3A Finals
3.12Adrian Monroe11.10 PRWAShorecrestMay 18NW District 3A Finals
4.10Tanner Newton11.13WASedro-WoolleyMay 18NW District 3A Finals
5.12Nikodemious Frazier11.16 PRWAShorewoodMay 16NW District 3A prelims
6.9Taylor Gipson11.23 PRWAEverettMay 11WESCO 3A Finals
7.11Duane Dahl11.27WAMountlake TerraceMay 09WESCO 3A Prelims
10Will McNamara11.27WAShorecrestMay 18NW District 3A Finals
9.12Andrew Prentice11.29 PRWAGlacier PeakMay 04Nike/Jesuit Twilight Relays
10.12Tim Darby11.31WALynnwoodMay 18NW District 3A Finals
View full rankings...
200 Meters
1.12Josiah Miller22.01 PRWAOak HarborMay 18NW District 3A Finals
2.12Nikodemious Frazier22.30 PRWAShorewoodMay 16NW District 3A prelims
3.12Andrew Prentice22.54 PRWAGlacier PeakMay 11WESCO 3A Finals
4.11David Fan22.69WAShorewoodMay 11WESCO 3A Finals
5.10Will McNamara22.79WAShorecrestMay 18NW District 3A Finals
6.10Tanner Newton22.81WASedro-WoolleyMay 16NW District 3A prelims
7.9Taylor Gipson23.17 PRWAEverettMay 16NW District 3A prelims
8.11Keegan Lockler23.18 PRWAShorecrestMar 29SC, Marysville-Getchell @ Everett
9.11Ali Al-Azadi23.26 PRWAMarysville GetchellMay 16NW District 3A prelims
11Quinnell Mason23.26WAMountlake TerraceMay 16NW District 3A prelims
View full rankings...
400 Meters
1.12Andrew Prentice48.39 PRWAGlacier PeakMay 263A WIAA State Championships - All Days
2.12Austin Tarvin49.87 PRWAGlacier PeakMay 11WESCO 3A Finals
3.9Dejon Devroe50.58WAOak HarborMay 11WESCO 3A Finals
4.11Ryan McArthur51.06WALynnwoodApr 07Davis Invitational
5.12Jacob Jones52.03 PRWAFerndaleMay 18NW District 3A Finals
6.12Chris Opdyke52.06 PRWAOak HarborApr 21Westling Invitational
7.12Casey Sigelmann52.08 PRWAShorecrestMay 11WESCO 3A Finals
8.11Carter Osborne52.13WAShorecrestApr 19Mountlake Terrace vs Mead. + SC
9.11Malachi Dunbar52.90WAGlacier PeakMay 11WESCO 3A Finals
10.10Tanner Newton52.92WASedro-WoolleyMay 11NWC Subdistrict 3A
12Jared Dick52.92WAMountlake TerraceMay 04Edmonds District Championship
View full rankings...
800 Meters
1.11Ryan McArthur1:54.39 PRWALynnwoodMay 263A WIAA State Championships - All Days
2.11Carter Osborne1:54.56WAShorecrestApr 28Shoreline Invitational
3.12Josh Schrum1:57.52 PRWAOak HarborMay 11WESCO 3A Finals
4.11Jordan Baron2:00.86 PRWAFerndaleMay 18NW District 3A Finals
5.12Andrew Prentice2:02.01WAGlacier PeakApr 12Lynn, Glacier Peak vs. SC
6.9Tyler McArthur2:02.18WALynnwoodMay 18NW District 3A Finals
7.12Connor Meyer2:02.34 PRWAOak HarborMar 29Glacier Peak, Terrace @ Oak Harbor
8.12Austin Tarvin2:04.13 PRWAGlacier PeakApr 12Lynn, Glacier Peak vs. SC
9.12Matt Reith2:04.6hWAOak HarborApr 21Westling Invitational
10.12Austin White2:04.69 PRWAMeadowdaleMay 18NW District 3A Finals
View full rankings...
1600 Meters
1.12Josh Schrum4:17.00 PRWAOak HarborMay 16NW District 3A prelims
2.11Carter Osborne4:17.64WAShorecrestMay 16NW District 3A prelims
3.11Connor Jungkuntz4:27.01 PRWAFerndaleMay 16NW District 3A prelims
4.12Matt Reith4:27.17 PRWAOak HarborMay 16NW District 3A prelims
5.11Ryan McArthur4:31.27 PRWALynnwoodMay 09WESCO 3A Prelims
6.12Mason Newton4:35.19 PRWAEverettApr 21Bellevue Invitational
7.10Keenan Stephens4:36.88WAShorewoodMay 16NW District 3A prelims
8.11Michael Sutherland4:38.47WAShorewoodMay 16NW District 3A prelims
9.10Alex Mitchell4:38.7hWAMt VernonApr 20NWC Championships
10.11Zach Aweke4:38.88WALynnwoodMay 16NW District 3A prelims
View full rankings...
3200 Meters
1.12Matt Reith9:37.74 PRWAOak HarborMay 263A WIAA State Championships - All Days
2.9John Rodeheffer9:47.41WAOak HarborMay 18NW District 3A Finals
10Jack Pearce9:47.41WAMountlake TerraceApr 28Shoreline Invitational
4.9Dominic Giordano9:49.56WAMeadowdaleMay 04Edmonds District Championship
5.10Keenan Stephens9:50.28WAShorewoodApr 28Shoreline Invitational
6.12Mason Newton9:50.55 PRWAEverettApr 28Shoreline Invitational
7.10Alex Mitchell9:52.73WAMt VernonMay 18NW District 3A Finals
8.11Yohans Tewolde9:59.78 PRWAMountlake TerraceMay 11WESCO 3A Finals
9.11Michael Sutherland10:05.43WAShorewoodMay 11WESCO 3A Finals
10.10Keagan Smith10:09.04WAGlacier PeakMay 11WESCO 3A Finals
View full rankings...
110m Hurdles - 39"
1.11Seth Noble15.37WASedro-WoolleyMay 18NW District 3A Finals
2.10Justin Biggs15.60WASedro-WoolleyMay 18NW District 3A Finals
3.11Jordan Drew15.64WALynnwoodMay 18NW District 3A Finals
4.12Rotimi Bolonduro16.05 PRWAShorecrestMay 18NW District 3A Finals
5.10Logan Coleman16.61WAGlacier PeakMay 18NW District 3A Finals
6.9Cole McFadden16.75 PRWAGlacier PeakMay 16NW District 3A prelims
7.11Daniel McNabb16.78WAMarysville GetchellMay 18NW District 3A Finals
8.12Daniel Fomenko16.88WALynnwoodApr 26Lynnwood, Getchel, Terrace
9.9Thien Ngo16.92 PRWAEverettMay 16NW District 3A prelims
10.12Ben Pace17.07WALynnwoodMay 09WESCO 3A Prelims
View full rankings...
300m Hurdles - 36"
1.12Daniel Fomenko42.06 PRWALynnwoodMay 04Edmonds District Championship
2.10Logan Coleman42.28WAGlacier PeakMay 18NW District 3A Finals
3.10Justin Biggs42.44WASedro-WoolleyMay 263A WIAA State Championships - All Days
4.11Duane Dahl42.50WAMountlake TerraceMay 04Edmonds District Championship
5.9Brent Hafenscher42.71WAMarysville GetchellMay 18NW District 3A Finals
6.12Rotimi Bolonduro42.72 PRWAShorecrestMay 18NW District 3A Finals
7.9Cole McFadden42.83 PRWAGlacier PeakMay 16NW District 3A prelims
8.11Daniel McNabb43.00WAMarysville GetchellApr 26Lynnwood, Getchel, Terrace
9.11Jordan Drew44.29WALynnwoodMay 11WESCO 3A Finals
10.11Seth Noble44.39 PRWASedro-WoolleyApr 25106th Skagit County Championships Day 1
View full rankings...
4x100 Relay
1.-Chris Namba
Erik Johnson
Niko Frazier
David Fan
43.46WAShorewoodMay 18NW District 3A Finals
2.-Duane Dahl
Anfernee Calloway
Quinnell Mason
Joshua Kim
43.55WAMountlake TerraceMay 16NW District 3A prelims
3.-Rotimi Bolonduro
Michael Doquilo
Will McNamara
Adrian Monroe
43.60WAShorecrestMay 18NW District 3A Finals
4.-Cody Hernkind
Carlton Johnson
Sheyenne Sams
Josiah Miller
43.80WAOak HarborMay 16NW District 3A prelims
5.-Relay Team44.13WAEverettApr 12Everett, Shorewood @Mount Lake Terrace
6.-Seth Noble
Albert Danielson
Mason Elms
Tanner Newton
44.48WASedro-WoolleyMay 16NW District 3A prelims
7.-Jesse Pavilando
Codey Voss
Eugene Marcus
Ali Al-Azadi
44.84WAMarysville GetchellApr 26Lynnwood, Getchel, Terrace
8.-Relay Team45.42WALynnwoodMay 11WESCO 3A Finals
9.-Daniel Ewald
Justin Ferguson
William Ferguson
Jacob Jones
45.62WAFerndaleApr 20NWC Championships
10.-Jared Jansen
Nathan Semrau
Dylan Fiedler
Sam Kirkpatrick
45.69WAMt VernonMay 11NWC Subdistrict 3A
View full rankings...
4x400 Relay
1.-Cole McFadden
Malachi Dunbar
Austin Tarvin
Andrew Prentice
3:26.04WAGlacier PeakMay 04Nike/Jesuit Twilight Relays
2.-Modou Janneh
Corey Newman
Ryan McArthur
Tyler McArthur
3:27.24WALynnwoodMay 263A WIAA State Championships - All Days
3.-Relay Team3:27.78WAOak HarborMay 11WESCO 3A Finals
4.-Daniel McNabb
Ali Al-Azadi
Jesse Pavilando
Eugene Marcus
3:32.36WAMarysville GetchellMay 18NW District 3A Finals
5.-Jared Dick
Quinnell Mason
Duane Dahl
Yohanis Tewolde
3:32.98WAMountlake TerraceMay 16NW District 3A prelims
6.-Rotimi Bolonduro
Nathan Gniffke
Michael Doquilo
Carter Osborne
3:33.04WAShorecrestApr 28Shoreline Invitational
7.-Hayden Loch
Chris Namba
Erik Harris-Uldall
Andrew Garrison
3:34.10WAShorewoodApr 14Larry Eason Invitational
8.-Jordan Baron
Connor Jungkuntz
William Ferguson
Jacob Jones
3:35.03WAFerndaleMay 16NW District 3A prelims
9.-Albert Danielson
Justin Biggs
Clancy Mitchell
Jay Burger
3:43.0hWASedro-WoolleyMay 11NWC Subdistrict 3A
10.-Cortez Carr
Cooper James
Taylor Gipson
Mason Newton
3:43.63WAEverettMay 04Everett SD Championships (Cascade, Everett, Jackson)
View full rankings...
Shot Put - 12lb
1.11Andrew Basham55' 10WALynnwoodMay 16NW District 3A prelims
2.12Andrew Dickson52' 11.75 PRWAEverettMay 09WESCO 3A Prelims
3.11Brandon Pless52' 1.75WASedro-WoolleyApr 27106th Skagit County Championships Day 2
4.12Caleb Rodriguez50' 4.5WAFerndaleMar 21Fern/lc/mt.baker
5.12John Higgins48' 0 PRWAGlacier PeakMay 16NW District 3A prelims
6.11Jeremy Foster47' 11.5WAOak HarborMar 22Oak Harbor & Shorewood @ Jackson
7.11Alfredo Diaz47' 0.5 PRWAMarysville GetchellMay 04Stanwood Twilight Invite
8.11Michael Cummings46' 10 PRWAMeadowdaleApr 12Meadowdale, Oak Harbor @Marysville-Getchell
9.11Dayne Herron45' 0WAOak HarborMar 29Glacier Peak, Terrace @ Oak Harbor
10.11Wesley Minor44' 7 PRWAMt VernonMay 11NWC Subdistrict 3A
View full rankings...
Discus - 1.6kg
1.12John Higgins169' 10 PRWAGlacier PeakMay 11WESCO 3A Finals
2.11Andrew Basham160' 0 PRWALynnwoodMay 18NW District 3A Finals
3.12Andrew Dickson148' 0 PRWAEverettMay 11WESCO 3A Finals
4.11Brandon Pless147' 7WASedro-WoolleyMay 18NW District 3A Finals
5.10Shane Stockton137' 5WAFerndaleMay 18NW District 3A Finals
6.12Keon Crumpton134' 11 PRWAOak HarborMay 18NW District 3A Finals
7.11Wesley Minor134' 1WAMt VernonApr 25106th Skagit County Championships Day 1
8.12Aaron Sears133' 11 PRWAShorecrestApr 14Larry Eason Invitational
9.11Alfredo Diaz129' 10 PRWAMarysville GetchellMay 18NW District 3A Finals
10.11Ben Jenne126' 10WAShorewoodMay 11WESCO 3A Finals
View full rankings...
Javelin - 800g
1.11Beau Kennedy168' 1WAMountlake TerraceMay 263A WIAA State Championships - All Days
2.10Arious (Taz) Frazier161' 3WAShorewoodMay 18NW District 3A Finals
3.12Morgan Skelton160' 6 PRWALynnwoodApr 26Lynnwood, Getchel, Terrace
4.10Kyle Maassen157' 3 PRWAFerndaleMay 11NWC Subdistrict 3A
5.11Joe Dexter153' 9WAShorecrestMay 11WESCO 3A Finals
6.11Jacob Stewart152' 2 PRWAMt VernonMay 18NW District 3A Finals
7.11Carlos Beltran150' 1 PRWAOak HarborMay 18NW District 3A Finals
8.12Nikodemious Frazier146' 9WAShorewoodMay 11WESCO 3A Finals
9.11Jacob Herzog145' 2WALynnwoodApr 26Lynnwood, Getchel, Terrace
10.11Tyler Webster141' 8WAMountlake TerraceMay 18NW District 3A Finals
11Austin Smedsrud141' 8 PRWAGlacier PeakApr 14Larry Eason Invitational
View full rankings...
High Jump
1.12Ryan Shannon6' 2 PRWAMountlake TerraceMar 29Glacier Peak, Terrace @ Oak Harbor
11Chris Hailer6' 2WAOak HarborMar 29Glacier Peak, Terrace @ Oak Harbor
11Zander Seymer6' 2 PRWAMarysville GetchellApr 26Lynnwood, Getchel, Terrace
4.12Aldin Vojnikovic6' 0WAShorewoodMar 24Terrace Relays
5.12Jared Jansen5' 11 PRWAMt VernonMay 11NWC Subdistrict 3A
6.10Margaryonta Kilcup5' 10WAMeadowdaleApr 12Meadowdale, Oak Harbor @Marysville-Getchell
7.10Kameron Smith5' 8WAMeadowdaleMay 04Edmonds District Championship
11Jacob Olson5' 8WAOak HarborApr 12Meadowdale, Oak Harbor @Marysville-Getchell
11Ethan Vanliew5' 8WASedro-WoolleyApr 27106th Skagit County Championships Day 2
9Tyler McArthur5' 8WALynnwoodMay 04Edmonds District Championship
11Chris Namba5' 8WAShorewoodMay 09WESCO 3A Prelims
12Stuart Milner5' 8WAMountlake TerraceMar 21Stanwood vs. Terrace & Arlington
12Austin Tarvin5' 8WAGlacier PeakMar 17Chuck Randall Relays
12John Odion5' 8 PRWAShorecrestMar 15Marysville-Shoreline Jamboree
View full rankings...
Pole Vault
1.12Jake Stacy13' 6 PRWAEverettApr 26Meadowdale, Everett @ Glacier Peak
2.11Jordan Chase13' 0WALynnwoodMay 263A WIAA State Championships - All Days
3.11Joe Dexter12' 6WAShorecrestMar 22Cascade vs. Shorecrest
4.12James Harrison12' 0 PRWAOak HarborMay 16NW District 3A prelims
5.12Alex Basabe11' 6 PRWALynnwoodMay 16NW District 3A prelims
12Henry Schlesinger11' 6WAShorewoodMar 15Marysville-Shoreline Jamboree
11Connor Jungkuntz11' 6WAFerndaleMay 16NW District 3A prelims
11Daniel An11' 6 PRWAMountlake TerraceApr 26Lynnwood, Getchel, Terrace
12Josh White11' 6 PRWAShorewoodApr 12Everett, Shorewood @Mount Lake Terrace
10.11Erik Johnson11' 0WAShorewoodApr 12Everett, Shorewood @Mount Lake Terrace
12Josh McVey11' 0WAOak HarborMar 22Oak Harbor & Shorewood @ Jackson
11David Groesbeck11' 0WAMt VernonMay 11NWC Subdistrict 3A
11Dominick Tompkins11' 0WAMt VernonMay 11NWC Subdistrict 3A
11Jerrick Sandico11' 0 PRWAShorecrestApr 28Shoreline Invitational
11Lukas McCracken11' 0WAMarysville GetchellMay 16NW District 3A prelims
View full rankings...
Long Jump
1.11Spencer Tu20' 10 PRWAShorewoodApr 12Everett, Shorewood @Mount Lake Terrace
2.11Anfernee Calloway20' 9.5 PRWAMountlake TerraceMay 04Edmonds District Championship
3.12John Odion20' 7 PRWAShorecrestApr 28Shoreline Invitational
4.12Cody Hernkind20' 5 PRWAOak HarborMay 16NW District 3A prelims
5.11Sean Elledge20' 3 PRWAGlacier PeakApr 19Glacier Peak, Marysville-Getchell @Shorewood
6.12Stuart Milner20' 2.75 PRWAMountlake TerraceApr 12Everett, Shorewood @Mount Lake Terrace
7.12Andrew Smalley20' 1 PRWAMarysville GetchellMay 09WESCO 3A Prelims
12Christian Conahan20' 1 PRWAMeadowdaleMay 04Edmonds District Championship
9.9An Nguyen20' 0.5WAShorewoodApr 28Shoreline Invitational
10.9Mason Elms19' 10.5WASedro-WoolleyMay 16NW District 3A prelims
View full rankings...
Triple Jump
1.11Daryl Derbecker43' 5.75WAGlacier PeakMay 18NW District 3A Finals
2.12John Odion43' 2 PRWAShorecrestMay 18NW District 3A Finals
3.12Stuart Milner42' 8.25 PRWAMountlake TerraceMay 18NW District 3A Finals
4.12Andrew Smalley42' 3 PRWAMarysville GetchellMay 18NW District 3A Finals
5.12Tucker Lundstrom41' 10.25 PRWAOak HarborApr 21Westling Invitational
6.11Tye Esparza41' 7.5WAMountlake TerraceMay 04Edmonds District Championship
7.12Josiah Miller41' 2WAOak HarborMay 11WESCO 3A Finals
8.11Chris Namba40' 11 PRWAShorewoodMay 11WESCO 3A Finals
9.11Blake Fernandez40' 4WAMountlake TerraceMay 18NW District 3A Finals
10.11Duane Dahl40' 2WAMountlake TerraceMar 15Juanita Jamboree
View full rankings...
Hammer - 16lb
1.12John Higgins163' 10.25 PRWAGlacier PeakApr 21Oregon Relays Day 2
2.10Arious (Taz) Frazier105' 3WAShorewoodMay 06Western Washington State District HS Hammer Championship
3.11Damian Elzey102' 1 PRWAGlacier PeakApr 14Larry Eason Invitational
4.10Ben Holloman73' 3WAGlacier PeakApr 14Larry Eason Invitational
View full rankings...
View More Events...Log in to embed this report into your website.