Team Results Management
Team Mascot

Montrose Area HSFree

    Meteors - Montrose, PA

Event Records
Highlighter is active: an entry to show highlight options.

Mens

100 Meters
1.-Brennan Gilhool12.18aApr 22Red and Black Invitationa..
2.-John Herman12.53aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
3.-Tyler Dovin12.91aApr 22Red and Black Invitationa..
 
200 Meters
1.-Justin Richel25.02aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.-Tommy Rosevear25.85aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
400 Meters
1.-Mike Henry55.74aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.-Tracy Kerr60.88aApr 22Red and Black Invitationa..
 
800 Meters
1.10Brandon Curley2:10.72aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.10Eric Bixby2:14.75aApr 22Red and Black Invitationa..
3.11Austin Dolaway2:14.80aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
1600 Meters
1.11Zack Mead4:30.09aMay 27PIAA Class AA State Champ..
2.10Brandon Curley4:43.06aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
3.9Liam Mead4:59.26aApr 22Red and Black Invitationa..
4.10Eric Bixby4:59.62aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
3200 Meters
1.11Owen Brewer10:05.19aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.9Liam Mead10:54.41aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
3.-Max Brewer11:06.87aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
110m Hurdles - 39"
1.-Collin Chidester17.18aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.-Cody Iverson18.10aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
300m Hurdles - 36"
1.-Collin Chidester45.52aApr 22Red and Black Invitationa..
2.-Cody Iverson47.60aApr 22Red and Black Invitationa..
3.-Colin Spellman49.16aApr 22Red and Black Invitationa..
 
4x100 Relay
1.Relay Team 45.64aApr 30Lock Haven Classic
2.Tyler Dovin
John Herman
Brennan Gilhool
Mike Stewart
46.50aApr 22Red and Black Invitationa..
3.John Herman
Justin Richel
Brennan Gilhool
Mike Stewart
46.64aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
4x400 Relay
1.Mike Henry
Brennan Gilhool
Zack Mead
Mike Stewart
3:40.04aApr 22Red and Black Invitationa..
2.Relay Team 4:00.79aMay 7Freshman/Sophomore Invite
 
4x800 Relay
1.Brandon Curley
Owen Brewer
Mike Stewart
Zack Mead
8:33.99aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.Brandon Curley
Owen Brewer
Austin Dolaway
Zack Mead
8:42.21aApr 22Red and Black Invitationa..
 
Shot Put - 12lb
1.-Zach Summers40' 5.50Apr 22Red and Black Invitationa..
2.-Devin Nash39' 7.00Apr 22Red and Black Invitationa..
 
Discus - 1.6kg
1.11Colin Mondi121' 1.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.-Devin Nash84' 9.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
Javelin - 800g
1.-Zach Summers115' 7.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
High Jump
1.11Colin Mondi6' 0.00Apr 22Red and Black Invitationa..
2.-Justin Richel5' 8.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
3.-Evan Snyder5' 4.00Apr 22Red and Black Invitationa..
 
Pole Vault
1.11Colin Mondi12' 6.00Apr 22Red and Black Invitationa..
2.-Tommy RosevearNHApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
Long Jump
1.12Mike Stewart20' 4.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.-Justin Richel18' 1.50Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
3.-Brennan Gilhool16' 11.00Apr 22Red and Black Invitationa..
4.-John Herman16' 7.50Apr 22Red and Black Invitationa..
5.-Evan Snyder15' 9.00Apr 22Red and Black Invitationa..
 
Triple Jump
1.-Collin Chidester38' 4.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.-Evan Snyder37' 1.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
3.-Cody Iverson34' 5.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
 

Womens

100 Meters
1.-Madison Gilhool13.62aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.11Amber Kadlecik13.84aApr 22Red and Black Invitationa..
 
200 Meters
1.-Madison Gilhool28.60aApr 22Red and Black Invitationa..
2.11Amber Kadlecik29.56aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
800 Meters
1.9Georgia Smith2:33.93aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.12Emma Griffiths2:36.40aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
3.-Anna Loomis2:38.61aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
4.9Morgan Bush2:46.15aApr 22Red and Black Invitationa..
5.11Lyndsey Kerr2:53.69aApr 22Red and Black Invitationa..
 
1600 Meters
1.9Morgan Bush6:13.68aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
100m Hurdles - 33"
1.11Krysten Morgan18.51aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.-Madison Koloski18.98aApr 22Red and Black Invitationa..
 
300m Hurdles - 30"
1.-Gabrielle Davis56.71aApr 22Red and Black Invitationa..
2.11Krysten Morgan60.95aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
4x100 Relay
1.Relay Team 54.00aMay 7Freshman/Sophomore Invite
2.Amber Kadlecik
Krysten Morgan
Gabrielle Davis
Madison Gilhool
55.14aApr 22Red and Black Invitationa..
 
4x400 Relay
1.Relay Team 4:06.33aApr 30Lock Haven Classic
2.Emma Griffiths
Anna Loomis
Georgia Smith
Madison Gilhool
4:28.27aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
4x800 Relay
1.Relay Team 10:31.89aApr 30Lock Haven Classic
2.Emma Griffiths
Anna Loomis
Morgan Bush
Georgia Smith
10:32.16aApr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
Shot Put - 4kg
1.-Audra Everitt25' 11.00Apr 22Red and Black Invitationa..
2.-Allanah Sullivan23' 4.00Apr 22Red and Black Invitationa..
 
Discus - 1kg
1.-Audra Everitt90' 10.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
2.-Kourtney Snigar71' 7.00Apr 22Red and Black Invitationa..
 
Javelin - 600g
1.-Kourtney Snigar98' 10.00Apr 22Red and Black Invitationa..
2.-Audra Everitt76' 6.00Apr 22Red and Black Invitationa..
 
High Jump
1.-Radvile Vaiciulyte4' 6.00Apr 22Red and Black Invitationa..
 
Pole Vault
1.12Emma Griffiths7' 6.00Apr 22Red and Black Invitationa..
 
Long Jump
1.11Krysten Morgan13' 11.50Apr 22Red and Black Invitationa..
2.-Gabrielle Davis12' 3.50Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
 
Triple Jump
1.-Radvile Vaiciulyte29' 0.00Apr 29Wyalusing Lasagna Invite
 

* = Recent improvement