Team Results Management

Meet Info

FinalsPrelims
Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

1.12Nick Snyder11.18aArchbishop Murphy
2.10Josh Fuller11.32aKing's
3.11Dom Garabedian11.48aSultan
4.9Jon Poolman11.62aSouth Whidbey
5.11Bryan Ayers11.65aKing's
6.10Chandler Thompson11.67aSouth Whidbey
7.12Kyle Hayton11.72aLakewood
8.12DJ Griffin12.00aLakewood
 

100 Meters  Varsity - Prelims

1.12Nick Snyder11.30aArchbishop Murphy
2.10Josh Fuller11.33aKing's
3.11Dom Garabedian11.43aSultan
4.10Chandler Thompson11.57aSouth Whidbey
5.9Jon Poolman11.57aSouth Whidbey
6.12Kyle Hayton11.62aLakewood
7.12DJ Griffin11.62aLakewood
8.11Bryan Ayers11.63aKing's
9.10Jean Blatchford11.97aKing's
9.11Henry Woods11.97aArchbishop Murphy
11.11Steven McDonald12.02aCoupeville
12.11Eric Stallman12.14aSouth Whidbey
13.9Patrick Jacobus12.63aGranite Falls
14.9Keenan Haack13.27aCedarcrest
15.9Greg Wendell13.59aCoupeville
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.12Nick Snyder22.75aArchbishop Murphy
2.10Josh Fuller23.16aKing's
3.10Devon Smith23.48aLakewood
4.11Dom Garabedian23.51aSultan
5.9Jon Poolman23.53aSouth Whidbey
6.12Jonathan Blauert24.17aKing's
7.12Kyle Hayton24.23aLakewood
10Chandler ThompsonscrSouth Whidbey
 

200 Meters  Varsity - Prelims

1.12Nick Snyder22.78aArchbishop Murphy
2.10Josh Fuller22.95aKing's
3.10Devon Smith23.37aLakewood
4.9Jon Poolman23.56aSouth Whidbey
5.11Dom Garabedian23.62aSultan
7.10Chandler Thompson23.67aSouth Whidbey
6.12Kyle Hayton23.75aLakewood
8.12Jonathan Blauert24.28aKing's
9.11Steven McDonald24.37aCoupeville
10.12Robert Tucksen24.50aLakewood
11.12Marco Plastino24.70aSouth Whidbey
12.9Tyler Erickson24.85aCedarcrest
13.9Coleman Oviatt25.05aCedarcrest
14.11Daniel Brown25.98aCoupeville
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.10Josh Fuller51.40aKing's
2.10Devon Smith51.43aLakewood
3.11Steven McDonald53.37aCoupeville
4.11Bryan Ayers53.67aKing's
5.12Kyle Hayton53.97aLakewood
6.12Robert Tucksen54.10aLakewood
7.10Scott Stallman54.45aSouth Whidbey
8.9Tyler Erickson54.49aCedarcrest
 

400 Meters  Varsity - Prelims

1.10Devon Smith51.89aLakewood
3.11Steven McDonald53.02aCoupeville
5.11Bryan Ayers53.11aKing's
7.12Kyle Hayton53.47aLakewood
2.10Josh Fuller53.64aKing's
4.12Robert Tucksen54.18aLakewood
6.10Scott Stallman54.61aSouth Whidbey
8.9Tyler Erickson54.79aCedarcrest
9.12Marco Plastino55.26aSouth Whidbey
10.11Brian Cogger55.48aSultan
11.11Jared Smith58.10aArchbishop Murphy
12.12Geoff Hunter59.32aArchbishop Murphy
13.11Lakin Quillen59.48aGranite Falls
 

400 Meters - Relay Split  Varsity - Finals

10Josh Fuller51.5King's
11Tony Yakovich53.5King's
11Bryan Ayers53.8King's
11Austin Dean54.1King's
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.12James Ervin2:01.16aLakewood
2.11Terrence Ordonez2:01.49aLakewood
3.12Evan Dull2:02.21aKing's
4.12Jeff Dull2:02.66aKing's
5.9Chad Skiles2:05.83aLakewood
6.12Clifford Hellman2:08.30aCedarcrest
7.12Matt Coyne2:08.93aLakewood
8.11Miles Rossow2:11.67aLakewood
 

800 Meters  Varsity - Prelims

1.12Jeff Dull2:06.66aKing's
3.9Chad Skiles2:07.31aLakewood
2.12Evan Dull2:07.63aKing's
5.11Terrence Ordonez2:07.92aLakewood
4.12James Ervin2:08.05aLakewood
6.11Miles Rossow2:08.26aLakewood
7.12Matt Coyne2:08.33aLakewood
8.12Clifford Hellman2:08.66aCedarcrest
9.10Erik Halvorson2:10.33aKing's
10.12Alex Clarke2:13.56aSultan
11.11Kyle Schneiders2:17.85aGranite Falls
12.9Clay Hammontree2:17.94aCedarcrest
13.11Connor McMahon2:18.32aKing's
14.10Jeffery Brasko2:20.34aSouth Whidbey
15.9Jordan Thornley2:20.66aSouth Whidbey
16.10Kohji Andriani2:26.42aArchbishop Murphy
 

1600 Meters  Varsity - Finals

1.11Kyle King4:30.66aCoupeville
2.12Evan Dull4:37.50aKing's
3.12Jeff Dull4:38.23aKing's
4.11Terrence Ordonez4:38.42aLakewood
5.12James Ervin4:40.68aLakewood
6.9Taylor Guske4:41.94aLakewood
7.11Trevor Walker4:44.34aLakewood
8.10Nick Devier4:45.56aLakewood
9.12Matt Coyne4:46.57aLakewood
10.9Chad Skiles4:48.28aLakewood
11.11Nick Rovang4:48.64aSouth Whidbey
12.10Erik Halvorson4:49.18aKing's
13.11Austin Young4:50.86aLakewood
14.11Noah Kettler4:54.78aGranite Falls
15.11Mason Heller5:00.54aCedarcrest
16.12Alex Clarke5:03.06aSultan
17.11Miles Rossow5:03.22aLakewood
18.9Jordan Thornley5:03.47aSouth Whidbey
19.9Tyler McKinney5:11.25aCedarcrest
20.12Tyler Fields5:25.01aGranite Falls
21.10Zach Conard5:29.80aArchbishop Murphy
22.10Kellen Crebbin5:38.91aCoupeville
23.10Kevin Claggett5:56.99aArchbishop Murphy
 

3200 Meters  Varsity - Finals

1.11Kyle King9:36.93aCoupeville
2.9Taylor Guske10:02.17aLakewood
3.12Jeff Dull10:03.57aKing's
4.11Trevor Walker10:12.21aLakewood
5.12Evan Dull10:33.50aKing's
6.10Erik Halvorson10:34.93aKing's
7.11Noah Kettler10:41.64aGranite Falls
8.11Mason Heller10:43.66aCedarcrest
9.12JC Shafer10:46.51aLakewood
10.11Nick Rovang11:04.80aSouth Whidbey
11.9Tyler McKinney11:07.08aCedarcrest
12.11Steven Gabelein11:11.30aSouth Whidbey
13.9Jason Houts11:24.60aArchbishop Murphy
14.12Matt Paulhus11:33.12aGranite Falls
15.10Van Weller11:56.33aArchbishop Murphy
16.10Kellen Crebbin12:39.59aCoupeville
10Brandon DeanDQKing's
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.12Nick Snyder15.09aArchbishop Murphy
2.12Jason Fitz15.43aSouth Whidbey
3.10Raymond Zhang16.51aKing's
4.12Jacob Weaver16.85aCoupeville
5.9Sean Brugger16.95aKing's
6.10Brandon Dean17.61aKing's
7.11Jordan Trudell17.95aLakewood
8.9Ben Bennett19.06aArchbishop Murphy
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Prelims

1.12Nick Snyder15.36aArchbishop Murphy
2.12Jason Fitz15.78aSouth Whidbey
3.10Raymond Zhang16.60aKing's
4.12Jacob Weaver16.98aCoupeville
5.10Brandon Dean17.85aKing's
7.11Jordan Trudell18.22aLakewood
6.9Ben Bennett19.93aArchbishop Murphy
8.9Sean Brugger20.75aKing's
9.9Nick van Veen21.36aCedarcrest
9Andy Bennett22.32South Whidbey
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.12Nick Snyder39.21aArchbishop Murphy
2.12Jason Fitz39.44aSouth Whidbey
3.9Andy Bennett43.40aSouth Whidbey
4.11Jordan Trudell43.71aLakewood
5.11Austin Dean43.81aKing's
6.10Brandon Dean45.10aKing's
7.10Raymond Zhang45.51aKing's
8.12Jacob Weaver46.63aCoupeville
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Prelims

1.12Jason Fitz40.75aSouth Whidbey
2.12Nick Snyder41.25aArchbishop Murphy
3.9Andy Bennett44.38aSouth Whidbey
5.11Austin Dean44.82aKing's
4.11Jordan Trudell44.85aLakewood
7.10Raymond Zhang45.35aKing's
6.10Brandon Dean45.54aKing's
8.12Jacob Weaver46.90aCoupeville
9.11Matt Peterson47.65aArchbishop Murphy
10.9Nick van Veen47.84aCedarcrest
11.9Ben Bennett50.27aArchbishop Murphy
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Marco Plastino
Jon Poolman
Eric Stallman
Jason Fitz
45.12aSouth Whidbey
2.-Jean Blatchford
Jonathan Blauert
Bryan Ayers
Tony Yakovich
45.17aKing's
3.-Relay Team 45.60aLakewood
4.-Relay Team 49.47aCoupeville
--Relay Team DQArchbishop Murphy
--Michael Fratzke
Keenan Haack
Coleman Oviatt
Jake Ritter
DQCedarcrest
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Bryan Ayers
Austin Dean
Josh Fuller
Tony Yakovich
3:33.11aKing's
2.-Relay Team 3:35.45aLakewood
3.-Marco Plastino
Scott Stallman
Jon Poolman
Jason Fitz
3:35.56aSouth Whidbey
4.-Relay Team 3:45.42aSultan
5.-Derek Thompson
Clay Hammontree
Tyler Erickson
Cliff Hellman
3:47.34aCedarcrest
6.-Relay Team 4:01.71aArchbishop Murphy
7.-Relay Team 4:15.24aGranite Falls
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1.12Nate Corp51'00.00Cedarcrest
2.11Victor Swanson49'00.00King's
3.12David Sinex43'06.00Archbishop Murphy
4.12Cody Binge43'05.00Sultan
5.12Richard Knudtson42'11.00Sultan
6.10David Monell41'10.00South Whidbey
7.12Ryan Throckmorton40'09.00Archbishop Murphy
8.10Freddie Stevens39'08.00Cedarcrest
9.11Josh Banks39'06.00King's
10.12Matt Williams39'03.00Coupeville
11.10Joe Jacobus37'09.00Granite Falls
12.9Jackson Engstrom36'05.00South Whidbey
13.12Kole Sansaver35'04.00Lakewood
14.9Nathan Hesselman32'08.00Lakewood
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1.12Nate Corp139'01Cedarcrest
2.11Victor Swanson133'02King's
3.12Joey Duncan131'04Archbishop Murphy
4.12Cody Binge123'10Sultan
5.10Billy Martin118'11King's
6.12Matt Williams115'04Coupeville
7.12Nick Davis114'00Archbishop Murphy
8.10David Monell113'06South Whidbey
9.9Bobby Alwood106'09Sultan
10.12Greg Crook106'08Cedarcrest
11.9Zach Idso106'00South Whidbey
12.11Steven McDonald104'06Coupeville
13.12Cris Jones102'01Granite Falls
14.9Aaron Yarnell101'04Lakewood
15.9Mark Fernandez74'11Lakewood
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

1.11Brian Miller163'02Coupeville
2.11Thomas Bretz151'07King's
3.11Alex Lehman143'00King's
4.10Cameron Hess140'09Lakewood
5.12Cody Binge135'09Sultan
6.12Matt Long129'10South Whidbey
7.10Payden Butler129'02Lakewood
8.12David Sinex128'09Archbishop Murphy
9.10Jake Ritter125'09Cedarcrest
10.9Patrick Jacobus122'04Granite Falls
11.11Adam Rushold120'04South Whidbey
12.11Daniel Brown115'11Coupeville
13.10Joe Jacobus110'05Granite Falls
14.10Freddie Stevens105'11Cedarcrest
15.9Bobby Alwood102'01Sultan
16.12Peter Mallahan100'02Archbishop Murphy
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Jonathan Blauert5'08.00King's
2.9Jackson Pleis5'08.00Cedarcrest
3.11Alex Lehman5'06.00King's
3.12Bryce Camp5'06.00Lakewood
5.10Andy Byrne5'06.00King's
5.10Kyle Talbot5'06.00King's
7.12DJ Griffin5'06.00Lakewood
8.9Nathan Hesselman5'04.00Lakewood
8.10Spencer Hulslander5'04.00Lakewood
10.12Trey Wright5'04.00King's
11.9Coleman Oviatt5'02.00Cedarcrest
11.12James Simon5'02.00South Whidbey
11.9Patrick Jacobus5'02.00Granite Falls
11.9Sean Brugger5'02.00King's
9Mason KleinDQSultan
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.10Ned Flynn12'00.00Cedarcrest
2.10Payden Butler11'00.00Lakewood
2.11Alex Lehman11'00.00King's
4.10Jean Blatchford11'00.00King's
5.10Spencer Hulslander10'06.00Lakewood
5.10Zachary Zesbaugh10'06.00Sultan
5.10Josh Stark10'06.00Cedarcrest
8.12Matt Long9'06.00South Whidbey
9.10Josiah Billings9'06.00King's
10.11Lakin Quillen9'00.00Granite Falls
11.12Kenny Soderlund8'06.00Sultan
10Nikolay BorisovDQLakewood
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.11Tony Yakovich20'07.00King's
2.12Jonathan Blauert19'11.25King's
3.10John Burley19'10.00King's
4.12DJ Griffin19'09.50Lakewood
5.12Trey Wright19'05.25King's
6.10Chandler Thompson19'04.00South Whidbey
7.9Jackson Pleis18'10.00Cedarcrest
8.9Andy Bennett18'09.75South Whidbey
9.10Andy Byrne18'03.25King's
10.11Eric Stallman18'02.25South Whidbey
11.12Bryce Camp17'11.00Lakewood
12.11Henry Woods17'09.00Archbishop Murphy
13.11Brian Cogger17'06.00Sultan
14.11Alex Lehman17'05.00King's
15.12James Simon16'09.25South Whidbey
16.9Mason Klein16'02.00Sultan
17.9Doug Fruik14'09.00Coupeville
10Zach McDonaldDQKing's
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.11Tony Yakovich44'10.50King's
2.10John Burley42'08.00King's
3.11Henry Woods39'11.25Archbishop Murphy
4.9Andy Bennett39'01.25South Whidbey
5.10Kyle Talbot38'06.00King's
6.12Bryce Camp38'03.75Lakewood
7.10Scott Stallman38'03.00South Whidbey
8.10Joe Jacobus37'10.50Granite Falls
9.9Jackson Pleis37'07.75Cedarcrest
10.9Jacob Hoidal37'03.00Lakewood
11.10Jean Blatchford36'05.25King's
12.12Trey Wright35'10.00King's
13.9Zac Marler34'01.25Sultan
14.9Robby Harjo33'04.00Cedarcrest
 

Teams