Team Results Management

Meet Info

VarsityJunior Varsity
 

Mens Results Switch to

100 Meters  Varsity - Finals

1.11Kevin Carpenter11.38Scappoose
2.12Luis Garcia11.46The Dalles
3.9Robert Tilton11.50The Dalles
4.11Chance Rice11.81Scappoose
5.11Eli Icenogle12.60Scappoose
6.10Dan North12.92The Dalles
7.12Sergio Calderon-Diaz13.24South Wasco County
8.9Tyler Cope13.42Trout Lake
9.11Justin Hartung13.47Klickitat
 

100 Meters  Junior Varsity - Finals

1.11Gordy Levitt11.86The Dalles
2.11Scott Warneke12.15Scappoose
3.12James Breckterfield12.47The Dalles
4.12Robert Niko12.82The Dalles
5.10Robert Rose12.92The Dalles
6.11Jeremy Cernac12.93Scappoose
7.9Apostolis Bakouros13.03Scappoose
8.12Kardell Mann13.04The Dalles
9.10Austin Grimm13.07The Dalles
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.9Robert Tilton23.20The Dalles
2.11Chance Rice23.34Scappoose
3.11Kevin Carpenter23.68Scappoose
4.12Joey Nelson25.08Lyle/Wishram
5.12Luis Garcia25.52The Dalles
6.12James Breckterfield26.21The Dalles
7.12Sergio Calderon-Diaz26.84South Wasco County
8.11Mick Lofthouse27.20South Wasco County
 

200 Meters  Junior Varsity - Finals

1.11Gordy Levitt24.01The Dalles
2.10Austin Grimm26.51The Dalles
3.10Robert Rose27.03The Dalles
4.9Alex Gamez27.65The Dalles
5.12Kardell Mann33.21The Dalles
6.12Robert Niko36.50The Dalles
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.12Jason Yecny52.22The Dalles
2.9D.J. Taphouse55.42The Dalles
3.10Merrick Vonpoppenheim57.62Scappoose
4.10Alex White57.80Scappoose
5.12Michael Carter59.90South Wasco County
 

400 Meters  Junior Varsity - Finals

1.9Donnie Coulson1:01.24The Dalles
2.9Alex Gamez1:02.68The Dalles
3.9Eric Dugick1:10.08The Dalles
 

400 Meters - Relay Split  Varsity - Finals

12Luis Garcia56.3The Dalles
9D.J. Taphouse56.4The Dalles
9Robert Tilton58.6The Dalles
12Robert Niko62.4The Dalles
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.12Tim Dearden2:10.00Trout Lake
2.12Jesus Elias2:17.13The Dalles
3.9Melchor Nunez2:22.81The Dalles
4.9Jordon Sandquist2:24.03South Wasco County
5.9Cody Carter2:26.44The Dalles
6.11Justin Hartung2:28.46Klickitat
7.10Jose Martinez2:37.61Lyle/Wishram
 

800 Meters  Junior Varsity - Finals

1.11Chris Warner2:22.03The Dalles
2.9Bryan Harbert2:23.55Scappoose
3.9Donnie Coulson2:27.70The Dalles
4.10Jacob Powell2:39.77The Dalles
 

1500 Meters  Varsity - Finals

1.11Herschel Sanchey4:17.29Klickitat
2.12Jesus Elias4:47.20The Dalles
3.9Melchor Nunez4:53.11The Dalles
4.9Cody Carter4:53.43The Dalles
5.11Joe Anderson4:55.93Scappoose
6.9Will Taylor5:00.10Scappoose
7.10Aeron Rutherford5:16.00South Wasco County
8.10Jose Martinez5:16.83Lyle/Wishram
9.9Ryan Lofthouse5:20.90South Wasco County
10.9Brad Garner5:41.92South Wasco County
 

1500 Meters  Junior Varsity - Finals

1.9Ryan Johnston4:59.55The Dalles
2.10Austin Grimm5:12.94The Dalles
3.9Alex Chavarria5:15.21The Dalles
4.11Daniel Martinez5:22.59The Dalles
 

3000 Meters  Varsity - Finals

1.10Riley Cronin9:27.02Scappoose
2.11Herschel Sanchey9:27.64Klickitat
3.11Robbie Greisen10:29.28Scappoose
4.9Ben Iremonger10:33.68The Dalles
5.9Parker Elder10:34.25Scappoose
6.11Chris Warner10:55.08The Dalles
7.9Tyler Holeman11:36.25The Dalles
 

3000 Meters  Junior Varsity - Finals

1.10Jacob Powell11:52.61The Dalles
2.11Daniel Martinez12:05.26The Dalles
3.10Austin Grimm12:24.91The Dalles
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.12Nathan Francis16.68The Dalles
2.9Stephen Larlee17.36South Wasco County
3.9Dylan Klaviter18.58The Dalles
4.9Tyler Cope19.29Trout Lake
5.9Apostolis Bakouros21.26Scappoose
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.12Nathan Francis43.88The Dalles
2.12Sotiri Bakouros44.36Scappoose
3.9Dylan Klaviter46.73The Dalles
4.9Apostolis Bakouros48.00Scappoose
5.9Andy Westhafer50.07The Dalles
6.10Aeron Rutherford51.97South Wasco County
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Eli Icenogle
Scott Warneke
Kevin Carpenter
Chance Rice
45.80Scappoose
--Apostolis Bakouros
Aaron Jaeger
Jonnie Clark
Jeremy Cernac
50.54Scappoose
2.-Ryan Lofthouse
Brad Garner
Mick Lofthouse
Sergio Calderon-Diaz
52.22South Wasco County
--James Breckterfield
Robert Niko
Gordy Levitt
Brandon DeRosier-Zahnow
DQThe Dalles
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 3:45.04Scappoose
2.-Robert Tilton
D.J. Taphouse
Jason Yecny
Luis Garcia
3:52.58The Dalles
3.-Ryan Lofthouse
Brad Garner
Aeron Rutherford
Antonio Balderrama
4:32.40South Wasco County
3.-Mick Lofthouse
Michael Carter
Stephen Larlee
Jordon Sandquist
4:32.40South Wasco County
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1.11Robert Atoe49'08.50The Dalles
2.11Aleluia Fanene48'03.75The Dalles
3.11Demetri Enesi46'01.50The Dalles
4.11Eli Icenogle45'00.00Scappoose
5.11Marcus Pearson37'06.50Scappoose
6.12Sergio Calderon-Diaz32'05.00South Wasco County
7.10Devon Iverson31'08.25Scappoose
8.10Aaron Churchwell30'05.00Lyle/Wishram
9.11Antonio Balderrama30'02.00South Wasco County
10.12Blaine Lambert27'00.00South Wasco County
 

Shot Put - 12lb  Junior Varsity - Finals

1.11Osana Fanene43'11.75The Dalles
2.11Mia Long41'04.00The Dalles
3.9James Atoe37'07.00The Dalles
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1.11Aleluia Fanene144'00The Dalles
2.11Devin Dean126'05Trout Lake
3.11Robert Atoe126'04The Dalles
4.12Michael Carter121'06South Wasco County
5.12David Craig117'00Scappoose
6.11Demetri Enesi107'01The Dalles
7.11Marcus Pearson98'08Scappoose
8.10Aaron Churchwell90'02Lyle/Wishram
9.12Dan Craig83'11Scappoose
10.9Jordon Sandquist77'00South Wasco County
11.12Blaine Lambert74'06South Wasco County
 

Discus - 1.6kg  Junior Varsity - Finals

1.11Mia Long126'09The Dalles
2.11Osana Fanene117'03The Dalles
3.9James Atoe105'03The Dalles
4.10Devon Iverson90'07Scappoose
5.9Eric Dugick72'09The Dalles
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

1.12Joey Nelson143'09Lyle/Wishram
2.11Osana Fanene127'08The Dalles
3.12David Craig117'08Scappoose
4.9Jake Whitmire116'10The Dalles
5.12Dan Craig115'10Scappoose
6.11Andy Smith111'08Scappoose
7.11Antonio Balderrama104'03South Wasco County
8.9Ryan Johnston97'05The Dalles
9.11Justin Hartung93'00Klickitat
10.9Jordon Sandquist74'04South Wasco County
 

Javelin - 800g  Junior Varsity - Finals

1.11Robert Atoe106'09The Dalles
2.11Aleluia Fanene103'05The Dalles
3.11Demetri Enesi98'01The Dalles
4.11Mia Long91'11The Dalles
5.9Austin Moyer86'08The Dalles
6.12Chris Saunders81'04The Dalles
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Joey Nelson6'01.00Lyle/Wishram
2.11Brandon DeRosier-Zahnow6'00.00The Dalles
3.12Jason Yecny5'08.00The Dalles
4.9Dylan Klaviter5'06.00The Dalles
4.10Jeromie Mason5'06.00Klickitat
6.9Jonnie Clark5'00.00Scappoose
 

High Jump  Junior Varsity - Finals

1.9Mark Claar5'08.00The Dalles
2.9D.J. Taphouse5'04.00The Dalles
3.9Ryan Johnston5'00.00The Dalles
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.11Luke Larson11'00.00Trout Lake
2.9Tyler Holeman9'06.00The Dalles
2.9Tygh Schuster9'06.00Trout Lake
4.10Robert Rose9'00.00The Dalles
4.11Caleb Pentecost9'00.00Scappoose
4.9Ben Iremonger9'00.00The Dalles
7.12Morgan VonPoppenheim8'06.00Scappoose
8.9Morgan Smith8'00.00Trout Lake
 

Pole Vault  Junior Varsity - Finals

1.10Jacob Powell8'06.00The Dalles
2.9Eric Dugick8'00.00The Dalles
3.11Daniel Martinez7'06.00The Dalles
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.9Robert Tilton18'04.00The Dalles
2.10Jeromie Mason18'01.00Klickitat
3.12Joey Nelson17'11.75Lyle/Wishram
4.11Scott Warneke17'10.75Scappoose
5.9Stephen Larlee17'07.00South Wasco County
6.9D.J. Taphouse17'02.75The Dalles
7.10Nathan Berge15'09.50Scappoose
8.9Andy Westhafer15'02.50The Dalles
9.9Tyler Cope15'01.50Trout Lake
10.11Mick Lofthouse14'05.00South Wasco County
 

Long Jump  Junior Varsity - Finals

1.9Ryan Johnston17'00.75The Dalles
2.9Hugo Chavarria15'03.00The Dalles
3.9Santiago Garcia15'02.75The Dalles
4.9Alex Gamez14'11.00The Dalles
5.9Alex Chavarria14'03.00The Dalles
6.9Jake Whitmire14'01.00The Dalles
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.12Tim Dearden40'06.00Trout Lake
2.12Jason Yecny40'04.75The Dalles
3.9Stephen Larlee40'02.50South Wasco County
4.11Marcus Pearson38'06.00Scappoose
5.10Jeromie Mason38'01.25Klickitat
6.11Brandon DeRosier-Zahnow37'00.00The Dalles
7.9Mark Claar36'05.00The Dalles
8.11Jeremy Cernac34'02.75Scappoose
 

Triple Jump  Junior Varsity - Finals

1.10Dan North33'05.00The Dalles
2.9Andy Westhafer33'00.00The Dalles
3.9Hugo Chavarria32'06.75The Dalles
4.9Alex Gamez32'00.50The Dalles
5.9Alex Chavarria30'02.25The Dalles
 

Womens Results Switch to

100 Meters  Varsity - Finals

1.12Casey Kave13.58Scappoose
2.9Alexa Boldt13.65The Dalles
3.10Kristine Wheeler13.68Scappoose
4.11Desirae Niko13.99The Dalles
5.12Gloria Alvarez14.21The Dalles
6.10Chloe Wight14.43Scappoose
7.9Katie Welch14.68Trout Lake
8.-Leann Petty15.74Lyle/Wishram
 

100 Meters  Junior Varsity - Finals

1.11Sarah Anthony13.75The Dalles
2.9Lindsey Ensminger14.18Scappoose
3.10Rachael Sykes14.60Scappoose
4.10Courtney Kendrick14.75The Dalles
5.9Kendra Prock14.81The Dalles
6.11Becca Schugt14.88The Dalles
7.10Brenna Fuller15.04Scappoose
8.9Brianna Stanton15.06Scappoose
9.11Jenny Chavarria15.75The Dalles
10.9Morgan Egbert15.80The Dalles
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.12Gloria Alvarez28.37The Dalles
2.11Sarah Anthony29.14The Dalles
3.10Chloe Wight29.17Scappoose
4.9Lindsey Ensminger29.89Scappoose
5.11Desirae Niko29.98The Dalles
6.11Mareike Kruschina32.01Lyle/Wishram
7.12Carrie Nickols33.76Lyle/Wishram
 

200 Meters  Junior Varsity - Finals

1.10Sohaila Starks30.25The Dalles
2.11Jenny Chavarria30.54The Dalles
3.9Laura Johnson30.83The Dalles
4.10Rachael Sykes31.35Scappoose
5.9Kendra Prock31.41The Dalles
6.10Brenna Fuller32.09Scappoose
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.12Laura North1:04.57The Dalles
2.12Nicole Westhafer1:06.18The Dalles
3.10Hannah Harley1:07.54Scappoose
4.12Ashley Woolbright1:08.46Scappoose
5.11Christina Hickman1:09.94Scappoose
6.9Laura Johnson1:11.31The Dalles
7.-Leann Petty1:14.00Lyle/Wishram
 

400 Meters  Junior Varsity - Finals

1.12Vanessa Clemenson1:10.06The Dalles
2.11Jillian Jarvis1:16.33Scappoose
3.9Morgan Egbert1:29.58The Dalles
 

400 Meters - Relay Split  Varsity - Finals

12Nicole Westhafer65.2The Dalles
9Nicole Goodman65.3The Dalles
9Marie Miller66.1The Dalles
12Laura North67.1The Dalles
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.9Nicole Goodman2:29.15The Dalles
2.9Emily Rocha2:32.70Scappoose
3.9Marie Miller2:32.77The Dalles
4.12Nicole Westhafer2:38.48The Dalles
5.10Kailee Wilson2:58.85Scappoose
6.9Micaela Carabin3:01.99Lyle/Wishram
 

800 Meters  Junior Varsity - Finals

1.10Elora Center3:13.16Scappoose
2.11Sarah Proffitt3:13.63The Dalles
 

1500 Meters  Varsity - Finals

1.10Jenny Elder5:19.00Scappoose
2.9Marie Miller5:22.31The Dalles
3.11Sarah Ferrer5:28.59The Dalles
4.10Sohaila Starks5:44.42The Dalles
5.12Riley Hepner5:59.38Scappoose
6.11Megan Hale6:06.27Scappoose
7.11Kimmie Larlee6:16.84South Wasco County
 

1500 Meters  Junior Varsity - Finals

1.10Jill Pearson5:47.93The Dalles
2.11Sarah Proffitt6:43.38The Dalles
 

3000 Meters  Varsity - Finals

1.11Sarah Ferrer11:41.24The Dalles
2.12Julie Overby11:50.66Scappoose
3.10Anna Grabhorn12:11.13Scappoose
4.10Jill Pearson13:16.12The Dalles
 

100m Hurdles - 33"  Varsity - Finals

1.12Elizabeth Alaimo16.28The Dalles
2.11Laneisha Tilton16.67The Dalles
3.11Desirae Niko17.58The Dalles
4.12Annie Larlee17.80South Wasco County
5.10Anna Schmid18.30Trout Lake
6.9Cassidy Creel18.97South Wasco County
7.11Stacy Marshall19.68Scappoose
 

100m Hurdles - 33"  Junior Varsity - Finals

1.9Alexa Boldt18.16The Dalles
2.9Lei Niko20.10The Dalles
3.10Sarah Roberts20.33The Dalles
4.10Lindsey Carlin21.29The Dalles
5.10Courtney Kendrick23.90The Dalles
 

300m Hurdles - 30"  Varsity - Finals

1.12Annie Larlee48.10South Wasco County
2.10Anna Schmid49.62Trout Lake
3.12Laura North50.14The Dalles
4.12Elizabeth Alaimo50.80The Dalles
5.12Aryn Davis51.24Klickitat
6.9Lei Niko1:00.29The Dalles
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Emily Flanagan
Casey Kave
Chloe Wight
Kristine Wheeler
53.21Scappoose
2.-Laneisha Tilton
Laura North
Sarah Anthony
Alexa Boldt
53.61The Dalles
3.-Nicole Bowyer
Brianna Stanton
Rachael Sykes
Hannah Harley
56.37Scappoose
4.-Annie Larlee
Kimmie Larlee
Azucena Balderrama
Cassidy Creel
1:00.50South Wasco County
 

4x100 Relay  Junior Varsity - Finals

1.-Stacey Kuhn
Danielle Dipietro
Lindsey Ensminger
Brenna Fuller
59.35Scappoose
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Nicole Goodman
Marie Miller
Laura North
Nicole Westhafer
4:23.41The Dalles
2.-Relay Team 4:32.79Scappoose
 

Shot Put - 4kg  Varsity - Finals

1.11Rebecca Rafferty35'03.75Scappoose
2.12Gee Crichton33'11.50The Dalles
3.12Kiera Murphy33'00.00Lyle/Wishram
4.12Amy Neelands32'01.25Scappoose
5.12Kayla Burrus30'09.50Scappoose
6.11Dave'y Lumley29'02.00Trout Lake
7.9Zoe Lindner28'11.00Klickitat
8.11Veronica Wilcox26'01.75The Dalles
9.9Azucena Balderrama24'08.75South Wasco County
10.10Adrienne Simonds24'08.00The Dalles
11.11Caro Mueller21'09.50Trout Lake
12.12Ana Avila21'02.50Trout Lake
 

Shot Put - 4kg  Junior Varsity - Finals

1.9Shauna Salopek25'05.50Scappoose
2.10Whitney Bansch25'03.50The Dalles
3.12Kelsey Bradley24'10.50Scappoose
4.9Erika Tilander18'06.00Scappoose
 

Discus - 1kg  Varsity - Finals

1.12Kayla Burrus120'08Scappoose
2.11Dave'y Lumley105'08Trout Lake
3.12Gee Crichton104'07The Dalles
4.11Rebecca Rafferty101'00Scappoose
5.12Amy Neelands96'11Scappoose
6.11Kimmie Larlee79'00South Wasco County
7.10Adrienne Simonds73'07The Dalles
8.11Mareike Kruschina70'09Lyle/Wishram
9.12Kiera Murphy67'05Lyle/Wishram
10.9Zoe Lindner66'08Klickitat
11.12Carrie Nickols60'09Lyle/Wishram
12.11Caro Mueller59'04Trout Lake
13.9Azucena Balderrama49'06South Wasco County
14.9Micaela Carabin41'03Lyle/Wishram
 

Discus - 1kg  Junior Varsity - Finals

1.10Adrienne Simonds73'09The Dalles
2.12Kelsey Bradley72'09Scappoose
3.11Veronica Wilcox67'11The Dalles
4.9Shauna Salopek62'11Scappoose
5.9Erika Tilander47'06Scappoose
 

Javelin - 600g  Varsity - Finals

1.12Kara Woosley98'00Lyle/Wishram
2.11Veronica Wilcox97'05The Dalles
3.11Dave'y Lumley91'08Trout Lake
4.12Kayla Burrus90'04Scappoose
5.11Becca Schugt88'06The Dalles
6.9Zoe Lindner88'01Klickitat
7.12Emily McCoy85'00Scappoose
8.9Christina Aplet76'10Scappoose
9.12Kiera Murphy66'00Lyle/Wishram
10.9Azucena Balderrama63'09South Wasco County
11.11Mareike Kruschina56'02Lyle/Wishram
12.11Caro Mueller45'10Trout Lake
 

Javelin - 600g  Junior Varsity - Finals

1.11Laneisha Tilton86'08The Dalles
2.9Andi Bartle81'05Scappoose
3.11Rebecca Rafferty70'11Scappoose
4.11Amanda Aplet70'09Scappoose
5.9Morgan Egbert68'03The Dalles
6.10Christina Herron66'06The Dalles
7.11Jenny Chavarria63'10The Dalles
8.11Sara Claar58'03The Dalles
9.9Hayley Tuttle37'05Scappoose
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Elizabeth Alaimo4'10.00The Dalles
2.10Lindsey Carlin4'08.00The Dalles
3.12Emily McCoy4'04.00Scappoose
3.10Sarah Roberts4'04.00The Dalles
5.10Mackenzie Tuttle4'02.00Scappoose
 

High Jump  Junior Varsity - Finals

1.11Sara Claar4'02.00The Dalles
2.10Sohaila Starks4'00.00The Dalles
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.11Stacy Marshall9'06.00Scappoose
2.12Ashley Woolbright8'06.00Scappoose
3.9Alexa Boldt7'00.00The Dalles
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.12Aryn Davis14'09.00Klickitat
2.12Amy Neelands14'05.00Scappoose
3.9Cassidy Creel14'00.25South Wasco County
4.12Emily McCoy13'08.00Scappoose
4.11Laneisha Tilton13'08.00The Dalles
6.12Kara Woosley13'07.25Lyle/Wishram
6.9Marie Miller13'07.25The Dalles
8.9Nicole Goodman13'01.75The Dalles
9.11Stacy Marshall13'00.00Scappoose
10.9Katie Welch12'06.00Trout Lake
 

Long Jump  Junior Varsity - Finals

1.12Vanessa Clemenson13'07.50The Dalles
2.10Sarah Roberts13'01.00The Dalles
3.9Danielle Dipietro12'10.00Scappoose
4.11Becca Schugt12'06.00The Dalles
5.11Stacey Kuhn11'02.25Scappoose
6.9Laura Johnson11'01.75The Dalles
6.10Mackenzie Tuttle11'01.75Scappoose
8.9Lydia Trtek10'08.50Scappoose
9.10Christina Herron10'06.25The Dalles
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.12Aryn Davis32'04.50Klickitat
2.12Annie Larlee32'00.00South Wasco County
3.11Stacy Marshall29'11.50Scappoose
4.12Vanessa Clemenson29'02.00The Dalles
5.9Cassidy Creel28'04.00South Wasco County
6.12Emily McCoy28'02.00Scappoose
7.11Sarah Anthony27'08.75The Dalles
 

Triple Jump  Junior Varsity - Finals

1.9Danielle Dipietro25'05.00Scappoose
2.10Mackenzie Tuttle24'00.75Scappoose
 

Teams

Swipe to view all teams