Team Results Management

Meet Info

Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

1.10Kyle Humphreys11.14hPilot Rock
9Casey Smith11.28hMcLoughlin
3rd12Nate Dick11.38h SRStanfield
4.11Brandon Pullen11.58hDufur
4.11Kelly Thompson11.58hIone
6.12Tyler Boyer11.65hHeppner
7.11Stephen Kresse11.66hSouth Wasco County
11Darcy Staples11.8hArlington
8.11Taylor Coleman11.72hPowder Valley
11Aaron Thompson11.90hSherman
12Alex Zalaznik12.09hDufur
12Fay Bursell12.06hUmatilla
11Phil Maurer12.06h PRUmatilla
10Richard Lowes12.29h PRSouth Wasco County
9Dennis Arthur12.40hDufur
12Adrian Henske12.35h SRCondon/Wheeler
10Myles Shafer12.36h PRSherman
9Alan Rietmann12.4hIone
12Khanh Huynh12.32h PRLong Creek
10Jared Beatty12.5h PRRiverside
10Issac Stillman12.54hIone
9Matt Mulcare12.75hPilot Rock
10Shawn Barry13.2h SRArlington
9Willy VelasquezFSRiverside
 

200 Meters  Varsity - Finals

9Casey Smith22.92h SRMcLoughlin
2.11Kelly Thompson23.03hIone
10Kyle Humphreys23.20h PRPilot Rock
12Trevor Jensen23.94h PRUmatilla
5.10Zach Kurtz23.95h PRHeppner
11Darcy Staples24.03hArlington
7.9Michael Madison24.06hEcho
11Taylor Coleman24.2hPowder Valley
8.12Tyler Boyer24.12h PRHeppner
10Issac Stillman24.6h PRIone
11Brandon Pullen24.69hDufur
12Fay Bursell24.76hUmatilla
11Aaron Thompson24.76hSherman
12Alex Zalaznik24.91hDufur
12Cody Moore25h PRPowder Valley
11Phil Maurer25.08h PRUmatilla
12Ryan Seely25.09h PRGriswold
10Aaron Dove25.3h SRSouth Wasco County
12Khanh Huynh25.4h PRLong Creek
12Ty Hulse25.50h PRDufur
9Willy Velasquez26.6hRiverside
12Adrian Henske26.63hCondon/Wheeler
9Sergio Calderon-Diaz27h SRSouth Wasco County
10Nicholas Coles27.10hSherman
9Matt Mulcare27.85hPilot Rock
10Matthew Earl31.87hSherman
12Sam StaplesntArlington
 

400 Meters  Varsity - Finals

9Casey Smith51.97hMcLoughlin
2.11Kelly Thompson52.12hIone
12Trevor Jensen52.97hUmatilla
4.11Matt Van Cleave55.28h PRHeppner
5.12Arden Perkins55.47h PRPowder Valley
6.12Cody Moore56.25h PRPowder Valley
7.10Tom Akre56.39h PRDufur
8.10Don Arthur56.61h PRDufur
11Taylor Coleman57.2h SRPowder Valley
12Jessie Baney58.50h PRDufur
10Irving Macias58.93hUmatilla
10Richard Lowes59.5hSouth Wasco County
11Andrew Skinner59.89h SRPilot Rock
10Jared Beatty1:00.00h PRRiverside
10Michael Carter61.9hSouth Wasco County
9Jerod Warnock62h SRSouth Wasco County
11Joel Ramirez1:02h PRLong Creek
12Adrian Henske62.84h PRCondon/Wheeler
9James Munkers65h PRIrrigon
4.10Brendan McElligott2:15.78hHeppner
 

800 Meters  Varsity - Finals

2.10CJ Zita2:14.97hEcho
10Austin Borden2:15.26hUmatilla
5.10Don Arthur2:16.00hDufur
12Rafael Garcilazo2:18.56hUmatilla
7th11Edgar Ibarra2:19hStanfield
8.12Wilm Neubauer2:19.7hMitchell
11Jaron Olson2:20hPilot Rock
10Robbie Hinckley2:20.10h PRSouth Wasco County
9Calen Morelli2:20.69hRiverside
11David Barajas2:21.06hRiverside
9Richard Bohna2:51h PRArlington
9Justin Houweling2:28/0 PRHeppner
 

1500 Meters  Varsity - Finals

1.12Ben Corley4:26hLong Creek
2.10Vicente Escalante4:31.48hEcho
9Terry Johnsen4:38hUmatilla
4.11Noah Fleischer4:43.02hHeppner
12Rafael Garcilazo4:45hUmatilla
6th9Ryan Standiford4:46.85hCondon/Wheeler
11Isaias Valencia4:48.24h PRMcLoughlin
10Justus Gray4:49h PRPowder Valley
9Calen Morelli4:49.99hRiverside
12Justin Thomas4:58.26hDufur
12Gustavo Armenta5:07.5hUmatilla
11David Barajas5:08.37hRiverside
9Justin Houweling5:16.4h PRHeppner
11Joel Ramirez5:18h PRLong Creek
9Kris Belozer5:34.42hSouth Wasco County
11Ruben Mendoza5:40.09hRiverside
9Jason Truman5:46.60hDufur
 

3000 Meters  Varsity - Finals

1.12Ben Snell9:37hSpray
9Terry Johnsen10:13.7hUmatilla
3.11Noah Fleischer10:25.94hHeppner
4.9Jerod Warnock10:26.23hSouth Wasco County
11Edgar Calderon10:49.67hRiverside
7.9Paul Tolentino10:54.8h PRSouth Wasco County
12Justin Thomas10:58.35hDufur
9Julio Garcia11:16hUmatilla
9Jessie Henderson12:00.12hSouth Wasco County
10Cory Nelson12:15h PRPowder Valley
9Richard Bohna12:47hArlington
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.12Dustin Cloud15.92hMitchell
12Andy Hetterley16.84hMcLoughlin
3.11Tyler Froemming16.87hSouth Wasco County
11Matt Filarski17.19hRiverside
10Jakob Maurer17.44hUmatilla
10Phil King17.6hPilot Rock
8.11Ray Palmquist18.15hSouth Wasco County
12Scott Garrelts18.6hArlington
10Uriel Aparicio19.04hUmatilla
10Victor Gonzalez19.56hDufur
10Montana Marlatt19.62hIone
10Mark Davidson21h PRArlington
10Jared Beatty22.03hRiverside
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.11Stephen Kresse43.13hSouth Wasco County
2.11Tyler Froemming43.92hSouth Wasco County
12Andy Hetterley45.12hMcLoughlin
6.9Nolan Mobley46.60hSherman
7.11Pat Lofton46.61h SRMitchell
10Victor Gonzalez47.60hDufur
9Alan Rietmann48.6hIone
10Montana Marlatt49.07h PRIone
10Mark Davidsonnt PRArlington
12Sam Staplesnt PRArlington
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

-Jakob Maurer
Trevor Jensen
Fay Bursell
Phil Maurer
46.29hUmatilla
-Relay Team 46.3hPilot Rock
-Dustin Simmonds
Phil King
Jared Doss
Kyle Humphreys
46.3hPilot Rock
3.-Zach Kurtz
Nathan Van Cleave
Matt Van Cleave
Tyler Boyer
46.41hHeppner
4.-Vicente Escalante
Michael Madison
CJ Zita
Curtis Bodewig
46.62hEcho
5.-Brian Anderson
Wilm Neubauer
Jake Williams
Dustin Cloud
46.72hMitchell
7.-Relay Team 48.26hDufur
-Montana Marlatt
Alan Rietmann
Paul Hams
Kelly Thompson
49.07hIone
-Shawn Barry
Scott Garrelts
Sam Staples
Darcy Staples
50hArlington
-Issac Beagle
Jace Jones
Ruben Mendoza
Aaron Hendricks
54.95hRiverside
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

-Isaias Valencia
Matt Stewart
Andy Hetterley
Casey Smith
3:42.29hMcLoughlin
2.-Tyler Froemming
Michael Burgett
Nelson Hernandez
Stephen Kresse
3:49.91hSouth Wasco County
3.-Brendan McElligott
Matt Van Cleave
Zach Kurtz
Rory Kilkenny
3:50.75hHeppner
-Uriel Aparicio
Irving Macias
Trevor Jensen
Austin Borden
3:51hUmatilla
5.-Brian Anderson
Nick Wells
Jake Williams
Pat Lofton
3:52.28hMitchell
3.-Jessie Roberts
CJ Zita
Michael Madison
Vicente Escalante
3:52.73hEcho
-Relay Team 4:03.06hRiverside
-Relay Team 4:12hPilot Rock
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1st11Jason Flemmer45'10 SRStanfield
2.11Clint Moore43'10Sherman
3.11Dan Long43'7"Ione
9Kasey McCullough42'4Dufur
5.10Aaron Dove42'1 SRSouth Wasco County
6th11Teren Humphrey41'1.5"Condon/Wheeler
7.10Schon Hybertson39'4.5Dufur
10Dustin Simmonds38'4Pilot Rock
11Jace Jones37'4Riverside
10Michael Carter37'2.5South Wasco County
11Ray Palmquist37'2South Wasco County
12Sam Staples37 PRArlington
9Issac Beagle36'7.5Riverside
9Kip Krebs34'1"Ione
9Clinton Johnson32'4Arlington
10Issac Stillman30'4" PRIone
10Victor Gonzalez27'11.5Dufur
10Kelsey Beers26'3Pilot Rock
9Michael Stephens22' 4"Powder Valley
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1st11Jason Flemmer132'0Stanfield
2.10Aaron Dove131'7 PRSouth Wasco County
3.11Clint Moore128'5Sherman
4.10Schon Hybertson120'9Dufur
5.11Nelson Hernandez120'4 PRSouth Wasco County
10Irving Macias120'2Umatilla
10Kyle Stuart118 SRPilot Rock
8.12Dustin Cloud113'5Mitchell
10Dustin Simmonds111Pilot Rock
11Ray Palmquist111South Wasco County
11Stephen Willits109 PRPowder Valley
11Jace Jones107'3Riverside
9Kasey McCullough96'0Dufur
11Gordan Wegwerth94' 04Heppner
9Issac Beagle88'6Riverside
10Mark Davidson88' PRArlington
10Aaron Hendricks77'6Riverside
9Michael Stephens66' 4"Powder Valley
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

1.11Aaron Mason152South Wasco County
2.12Curtis Bodewig145'1Echo
4.12David Klepak138'1 PRMitchell
5.10Zach Kurtz137' 07Heppner
12Sean Middleton137'6McLoughlin
7.11Pat Lofton132'9Mitchell
10Shawn Barry131Arlington
9Ryan Standiford124'Condon/Wheeler
11Dan Long119'Ione
10Ethan Baros118'10 SRStanfield
12David Stephens118'1Riverside
12Scott Garrelts118Arlington
10Aaron Hendricks116Riverside
10Sean Stone114' PRSherman
10Jared Doss112Pilot Rock
10Nicholas Coles105' PRSherman
9Dennis Arthur101'0Dufur
10Cory Nelson98Powder Valley
9Clinton Johnson75'3Arlington
10Issac Stillman65'Ione
9Michael Stephens59' 6"Powder Valley
 

High Jump  Varsity - Finals

11Matt Filarski6'1Riverside
3.12Dustin Cloud6' 1Mitchell
2.12Curtis Bodewig6'Echo
12Scott Garrelts5"8Arlington
6.10Justus Gray5' 8"Powder Valley
11Darcy Staples5.5Arlington
12Jessie Baney5'6Dufur
11Clint Moore5'6Sherman
7.9Nolan Mobley5'6Sherman
12Ty Hulse5'2Dufur
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.9Nolan Mobley20'6.5 PRSherman
10Kyle Humphreys20'1Pilot Rock
3.11Brandon Pullen20'0 SRDufur
4.11Stephen Kresse19'11.5South Wasco County
5.12Brian Anderson19'5Mitchell
7.9Michael Burgett18'4 SRSouth Wasco County
11Leah Newberry18'3 PRPilot Rock
10Tom Akre18'2.5Dufur
10Richard Lowes18South Wasco County
9Floyd Abbott17'4.75" SRUmatilla
-Anothney Clayton17'2.5 PRGriswold
12Jessie Baney17'2Dufur
9Ethan Moore16'11.5Sherman
10Myles Shafer16'6 PRSherman
10Jared Beatty16'3Riverside
11Joe Street16'1.75"Condon/Wheeler
10Robert Turner15'10Riverside
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.11Matt Van Cleave41' 05Heppner
2.11Tyler Froemming39'9.5South Wasco County
12Ryan Seely39'7Griswold
12Wyatt Miller39'1Spray
5.12Cody Moore38' 4"Powder Valley
6.9Michael Burgett37'11South Wasco County
10Robert Turner37'2Riverside
11Eli Conlee36'3McLoughlin
10Justus Gray35' 9"Powder Valley
-Anothney Clayton35'8Griswold
11Leah Newberry35'7Pilot Rock
10Uriel Aparicio35'2"Umatilla
10Justin Delveaux34' 10.5 PRHeppner
11Joe Street33'10"Condon/Wheeler
10Shawn Barry33'1Arlington
9Ethan Moore32'8Sherman
9Dennis Arthur32'0Dufur