Team Results Management

Meet Info

VarsityJunior Varsity
Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

1.11Kent Gartrell12.16aRiverside Christian
1.10Branden Seymour12.16aLaSalle
3.10Matt Shuel12.42aRiverside Christian
3.10Carlos Ramirez12.42aToppenish
5.9Nate VanTuinen12.52aRiverside Christian
6.9Jeremy Oram12.64aWest Valley (Yakima)
7.10Tony Vasquez12.75aToppenish
8.9Max King12.77aWest Valley (Yakima)
9.11Jakob Smith12.87aWest Valley (Yakima)
10.10Andrew Perez12.91aA.C. Davis
11.9Taylor Risley12.95aWest Valley (Yakima)
12.10Daniel VanNostern12.98aEast Valley (Yakima)
13.10Stephen Fitzgerald13.19aWest Valley (Yakima)
14.10Mike Troianello13.22aLaSalle
14.12Taylor Hall13.22aRiverside Christian
16.11Brandon Humphreys13.27aEast Valley (Yakima)
17.10Erik Carrasco13.49aA.C. Davis
18.9Johnathon Swayne13.52aWest Valley (Yakima)
19.11Arturo Arellano13.56aToppenish
20.10Erik Larson13.69aWest Valley (Yakima)
21.9Ronnie Roosendaal13.79aWest Valley (Yakima)
22.10Ivan Manriquez14.12aWest Valley (Yakima)
22.9Jordan Reyes14.12aWest Valley (Yakima)
24.9Javier Morin14.17aWest Valley (Yakima)
25.9Tomislav Krtalic14.49aWest Valley (Yakima)
26.9Dylan Dixon14.98aWest Valley (Yakima)
27.-Wiingush Migwans16.47aYakama Nation Tribal
28.-Calvin Wahsise16.86aYakama Nation Tribal
29.-Xaviar Gregg18.34aYakama Nation Tribal
 

200 Meters  Varsity - Finals

1.11Kent Gartrell24.79aRiverside Christian
2.10Tony Vasquez25.29aToppenish
3.9Max King26.22aWest Valley (Yakima)
4.11Jakob Smith26.63aWest Valley (Yakima)
5.11Arturo Arellano26.64aToppenish
6.11Brandon Humphreys26.73aEast Valley (Yakima)
7.10Daniel VanNostern26.83aEast Valley (Yakima)
7.10Stephen Fitzgerald26.83aWest Valley (Yakima)
9.12Taylor Hall27.28aRiverside Christian
10.9Javier Morin28.58aWest Valley (Yakima)
11.9Dallin Olander30.96aWest Valley (Yakima)
12.9Dylan Dixon31.25aWest Valley (Yakima)
13.-Calvin Wahsise34.88aYakama Nation Tribal
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.12Ian Hayes54.07aLaSalle
2.10Francisco Villegas56.24aToppenish
3.10Matt Shuel56.64aRiverside Christian
4.10Daniel VanNostern1:00.12aEast Valley (Yakima)
5.10Erik Carrasco1:00.17aA.C. Davis
6.12Taylor Hall1:00.30aRiverside Christian
7.11Brandon Humphreys1:00.97aEast Valley (Yakima)
8.12Paul Schneider1:04.46aWest Valley (Yakima)
9.9Philip Lewis1:06.14aYakama Nation Tribal
10.10Joan Uribe1:09.87aEast Valley (Yakima)
 

800 Meters  Varsity - Finals

1.9Dusty Bender2:27.18aRiverside Christian
2.9Sam Buchanan2:31.26aRiverside Christian
3.9Anthony Sanchez2:37.52aA.C. Davis
4.11Zacharia Ike2:38.84aYakama Nation Tribal
5.9Cesar Covarrubias2:40.65aA.C. Davis
6.10Joan Uribe2:49.73aEast Valley (Yakima)
7.9Philip Lewis2:51.28aYakama Nation Tribal
8.9Michael McCarthy2:53.29aLaSalle
 

1600 Meters  Varsity - Finals

1.9Dusty Bender5:16.08aRiverside Christian
2.10Cameron Kobes5:16.34aToppenish
3.11Dennis Diaz5:21.61aEisenhower
4.10Freddy Lustre5:27.42aToppenish
5.10Nick Picatti5:33.81aLaSalle
6.10Vince Villanueva5:35.40aToppenish
7.12Virgil Sampson5:38.25aBickleton
8.9Connor Schneider5:38.97aEast Valley (Yakima)
9.9Brandon Sampson5:40.42aToppenish
10.9Anthony Sanchez5:41.14aA.C. Davis
11.12Paul Schneider5:41.70aWest Valley (Yakima)
12.9Cesar Covarrubias5:43.34aA.C. Davis
13.10Kenny Warner5:46.82aEast Valley (Yakima)
14.9David Spring6:56.44aRiverside Christian
 

3200 Meters  Varsity - Finals

1.12Carlos Mendoza12:09.39aA.C. Davis
2.11Dennis Diaz12:33.27aEisenhower
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.12Andrew Venema16.64aBickleton
2.10Mike Troianello18.55aLaSalle
3.10Ricardo Gonzalez18.67aA.C. Davis
4.12Orlando Chavez19.15aA.C. Davis
5.9Jeremy Oram19.40aWest Valley (Yakima)
6.9Nic Venema20.97aBickleton
7.9Taylor Risley21.08aWest Valley (Yakima)
8.9Dallin Olander22.09aWest Valley (Yakima)
9.9Jordan Reyes22.12aWest Valley (Yakima)
10.9Ryan Socha22.67aA.C. Davis
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.12Andrew Venema43.98aBickleton
2.9Jeremy Oram45.13aWest Valley (Yakima)
3.12Orlando Chavez45.16aA.C. Davis
4.9Nate Nobbs47.17aRiverside Christian
5.10Ricardo Gonzalez49.59aA.C. Davis
6.9Taylor Risley50.61aWest Valley (Yakima)
7.9Ivan Salmoran50.73aToppenish
8.9Jordan Reyes51.76aWest Valley (Yakima)
9.9Ryan Socha54.39aA.C. Davis
10.9Dallin Olander54.87aWest Valley (Yakima)
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Relay Team 46.51aToppenish
2.-Caleb McNeil
Nate Nobbs
Kent Gartrell
Nate VanTuinen
48.27aRiverside Christian
3.9Dallin Olander
Jeremy Oram
Jordan Reyes
Taylor Risley
52.21aWest Valley (Yakima)
4.-Stephen Fitzgerald
Tomislav Krtalic
Javier Morin
Ronnie Roosendaal
53.61aWest Valley (Yakima)
5.-David Knoll
Salvador Rodriguez
Joan Uribe
Adrian Garcia
56.23aEast Valley (Yakima)
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1.11Edgar Molina40-07.50Bickleton
2.10Ivan Macias38-08.00Toppenish
3.11Isaac Alvarado37-05.00East Valley (Yakima)
4.11Adrian Garcia36-10.50East Valley (Yakima)
5.11Matt Kuribayashi36-09.00LaSalle
6.12Oscar Quinones35-06.00Toppenish
7.11Efrain Lopez34-11.00A.C. Davis
8.12Diego Guel34-09.50Toppenish
9.11Steve Gasseling33-11.00LaSalle
10.11Yoni Rodriguez33-03.00Toppenish
11.9Hunter Deloizer32-09.00East Valley (Yakima)
12.11Yeltsin Garduno30-00.00East Valley (Yakima)
13.12Ty Hall28-09.50Yakama Nation Tribal
14.11Zacharia Ike28-08.00Yakama Nation Tribal
14.11David Knoll28-08.00East Valley (Yakima)
16.9Travis Bonham28-05.50West Valley (Yakima)
17.9Raul Rodriguez27-11.50Toppenish
18.11Carlos Delgado26-10.00Toppenish
19.9Brock Lynde25-10.50West Valley (Yakima)
19.-Wiingush Migwans25-10.50Yakama Nation Tribal
21.9Ezequiel Viramontes25-09.00East Valley (Yakima)
22.9Adrian Carrasco24-05.50Toppenish
23.9Brandon Austin24-04.00West Valley (Yakima)
24.9Christian Carlos23-06.00LaSalle
25.10Enrique Garcia23-04.00Toppenish
26.11Jacob Marks23-00.00East Valley (Yakima)
27.10Omar Zavala20-06.00Toppenish
28.-Xaviar Gregg16-10.00Yakama Nation Tribal
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1.12Oscar Quinones128-02Toppenish
2.12Oscar Ramirez124-00Toppenish
3.11Edgar Molina111-05Bickleton
4.11Matt Kuribayashi107-02LaSalle
5.12Max Tikhomirov100-10Eisenhower
6.11Dane Voelker100-08LaSalle
7.11Yoni Rodriguez98-03Toppenish
8.11Brandon Humphreys97-06East Valley (Yakima)
9.9Hunter Deloizer95-06East Valley (Yakima)
10.12Diego Guel94-10Toppenish
11.11Efrain Lopez91-06A.C. Davis
12.12Thomas Clouse90-09Eisenhower
13.10Enrique Garcia88-04Toppenish
14.11Steve Gasseling87-10LaSalle
15.11Carlos Delgado81-08Toppenish
16.10Charlie Perez78-03A.C. Davis
17.9Raul Rodriguez77-03Toppenish
18.9Brock Lynde74-09West Valley (Yakima)
19.11Isaac Alvarado73-09East Valley (Yakima)
20.12Ty Hall73-06Yakama Nation Tribal
21.11Adrian Garcia72-08East Valley (Yakima)
22.11Yeltsin Garduno72-06East Valley (Yakima)
23.9Sam Buchanan70-09Riverside Christian
24.9Travis Bonham70-02West Valley (Yakima)
25.11David Knoll66-06East Valley (Yakima)
26.9Ezequiel Viramontes64-09East Valley (Yakima)
27.9Brandon Austin62-06West Valley (Yakima)
28.9Christian Carlos61-04LaSalle
29.9Adrian Carrasco60-04Toppenish
30.10Omar Zavala44-10Toppenish
31.9Jonathan McCambridge42-10A.C. Davis
32.9David Spring34-03Riverside Christian
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

1.11Matt Kuribayashi129-02LaSalle
2.12Carlos Mendoza120-06A.C. Davis
3.11Dane Voelker120-04LaSalle
4.11Zacharia Ike117-05Yakama Nation Tribal
5.9Caleb McNeil116-05Riverside Christian
6.10Joan Uribe113-07East Valley (Yakima)
7.10Adam Saurez113-05Toppenish
8.9Hunter Deloizer107-11East Valley (Yakima)
9.12Jon Ross104-07Toppenish
10.11Goliah Elwell104-00Toppenish
11.9Ben Mobley100-04A.C. Davis
12.11David Knoll99-04East Valley (Yakima)
13.12Ty Hall98-03Yakama Nation Tribal
14.-Wiingush Migwans98-00Yakama Nation Tribal
15.9Salvador Rodriguez95-11East Valley (Yakima)
16.12Thomas Clouse95-01Eisenhower
17.12Max Tikhomirov89-10Eisenhower
18.12Paul Schneider84-09West Valley (Yakima)
19.10Charlie Perez84-00A.C. Davis
20.9Christian Carlos83-05LaSalle
21.9Ezequiel Viramontes78-06East Valley (Yakima)
22.9Jonathan McCambridge75-00A.C. Davis
23.11Jacob Marks72-10East Valley (Yakima)
24.12Caleb Mottet71-08A.C. Davis
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Andrew Venema5-10.00Bickleton
2.9Chase Mears5-08.00West Valley (Yakima)
3.10Sky Gawhega5-08.00Toppenish
4.11David Young5-04.00A.C. Davis
5.10Daniel Stai5-02.00West Valley (Yakima)
6.9Sage Campbell4-10.00West Valley (Yakima)
7.9Johnathon Swayne4-10.00West Valley (Yakima)
8.11Seth Cone4-08.00A.C. Davis
9.10Ivan Manriquez4-08.00West Valley (Yakima)
10.9Salvador Rodriguez4-04.00East Valley (Yakima)
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.9Nic Venema9-06.00Bickleton
2.12Tyrell French9-00.00Toppenish
3.9Omar Manzo8-06.00Toppenish
4.10Ryley Anderson7-06.00A.C. Davis
5.10Adam Saurez7-00.00Toppenish
6.9Edgar Alcantar6-00.00Bickleton
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.10Carlos Ramirez19-07.00Toppenish
2.10Daniel Stai18-11.50West Valley (Yakima)
3.9Nate VanTuinen18-05.00Riverside Christian
4.9Sage Campbell18-02.00West Valley (Yakima)
5.9Nate Nobbs18-01.50Riverside Christian
6.10Andrew Perez18-01.00A.C. Davis
7.11Jose Gamboa17-08.00A.C. Davis
8.9Max King17-00.50West Valley (Yakima)
9.9Philip Lewis16-11.00Yakama Nation Tribal
10.9Johnathon Swayne16-09.50West Valley (Yakima)
11.9Ivan Salmoran16-07.00Toppenish
12.12Tyrell French16-06.00Toppenish
13.11Zacharia Ike15-06.00Yakama Nation Tribal
14.10Ivan Manriquez15-06.00West Valley (Yakima)
15.11Arturo Arellano15-05.00Toppenish
16.10Erik Larson15-02.00West Valley (Yakima)
17.11Goliah Elwell13-07.00Toppenish
9Salvador RodriguezDQEast Valley (Yakima)
10Daniel VanNosternDQEast Valley (Yakima)
-Calvin WahsiseDQYakama Nation Tribal
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.9Nate VanTuinen39-03.50Riverside Christian
2.10Matt Shuel37-04.00Riverside Christian
3.10Daniel Stai37-00.50West Valley (Yakima)
4.9Caleb McNeil36-10.00Riverside Christian
5.9Sage Campbell34-09.50West Valley (Yakima)
6.11Jakob Smith34-01.00West Valley (Yakima)
7.9Johnathon Swayne31-06.50West Valley (Yakima)
 

Meet Schedule

Track Finals
Jv110m Hurdles3:30 PM
Jv100 Meters3:50 PM
Jv1600 Meters4:00 PM
Jv4x100 Relay4:20 PM
Jv400 Meters4:30 PM
Jv300m Hurdles4:50 PM
Jv800 Meters5:00 PM
Jv200 Meters5:15 PM
Jv3200 Meters5:25 PM
Jv4x400 Relay6:00 PM
Field Finals
JvShot Put3:30 PM
JvHigh Jump3:30 PM
JvLong Jump3:30 PM
JvDiscus4:30 PM
JvJavelin4:30 PM
JvTriple Jump4:30 PM
JvPole Vault4:30 PM
Track Finals
Jv100m Hurdles3:40 PM
Jv100 Meters3:55 PM
Jv1600 Meters4:10 PM
Jv4x100 Relay4:25 PM
Jv400 Meters4:40 PM
Jv300m Hurdles4:55 PM
Jv800 Meters5:10 PM
Jv200 Meters5:20 PM
Jv3200 Meters5:40 PM
Jv4x200 Relay5:55 PM
Jv4x400 Relay6:10 PM
Field Finals
JvDiscus3:30 PM
JvJavelin3:30 PM
JvLong Jump3:30 PM
JvPole Vault3:30 PM
JvShot Put4:30 PM
JvHigh Jump4:30 PM
JvTriple Jump4:30 PM