Team Results Management

Meet Info

FinalsPrelims
Highlighter is active, an entry to highlight.

100 Meters  Varsity - Finals

1.12Brendon Olson11.30hJoel Ferris
2.11Bobby Condon11.50hGonzaga Prep
3.12Nate Yamada11.50hLewis and Clark
4.10Duce Lively11.60hCentral Valley
5.10Trent Robinson11.70hLewis and Clark
6.12Randy Koon11.90hMoses Lake
7.12Tyler Guinn11.90hJoel Ferris
8.11Shane Quinn12.00hEast Valley (Spokane)
 

100 Meters  Varsity - Prelims

6.11Shane Quinn11.00h PREast Valley (Spokane)
6.10Nathan Batters11.00hNorth Central
8.10Chase Naccarato11.10hMt Spokane
9.12Brendon Olson11.20hJoel Ferris
9.11Ryan Nungester11.20hCentral Valley
11.12Nate Yamada11.30hLewis and Clark
12.10Duce Lively11.40hCentral Valley
12.10Evan Maack11.40hMead
1.11Bobby Condon11.50hGonzaga Prep
15.12Robert Van Gundy11.50hRogers (Spokane)
15.12Josh Raver11.50h SRNW Christian (Colbert)
17.10Christian Meyer11.60hNW Christian (Colbert)
17.11Jarell Daniels11.60hNorth Central
3.10Trent Robinson11.70hLewis and Clark
19.10Nate Graham11.70hSt George's
20.11Devante Smith11.80hRogers (Spokane)
20.10Jordan Wood11.80hRiverside
2.12Randy Koon11.90hMoses Lake
3.12Tyler Guinn11.90hJoel Ferris
5.10Josh Bender11.90hShadle Park
12.12Jordan Wilks11.90hMoses Lake
22.10Ben Bissell11.90hCheney
22.10Aaron Anderson11.90hMt Spokane
22.12Jake Humphrey11.90hUniversity
22.12Ronny Huscusson11.90h PRRiverside
26.9Jordan Galland12.00hPost Falls
27.9Jaric Dehart12.20hDeer Park
27.11Krieg McEuin12.20hCheney
29.11Matt Friddle12.30hMedical Lake
30.10Demetrius Cawthorne12.40hMedical Lake
31.12Jordan Bennett13.00hLakeside (Nine Mile)
32.10Josh Eby14.30hLakeside (Nine Mile)
11Brian ChamberlinNTMoses Lake
11Jared WoodNT PRUniversity
11Bishop SankeyNTGonzaga Prep
12Gavin BradyNTShadle Park
11Kyle WyattNTEast Valley (Spokane)
 

400 Meters  Varsity - Finals

1.11Jack Cerenzia51.80hMt Spokane
2.9Grayson Sykes52.00h SRCentral Valley
3.12Steven Millan52.50hEast Valley (Spokane)
4.11Nicholas Stevens52.60hEast Valley (Spokane)
5.12Aaron Blaska53.50h SRUniversity
5.11Zak Harcourt53.50h PRDeer Park
7.12Joshua Munson53.80hUniversity
8.10Matt Butler53.90h PRLewis and Clark
9.10Austin Hatten54.10hCentral Valley
10.11Ryan Malmoe54.30hMead
11.12Andrus Zaborski54.70h PRShadle Park
12.10Brandon Markham55.20hMead
13.11Nick Murray55.40hMedical Lake
14.9Zach Stensland55.60hMt Spokane
15.10Michael Anderson56.00hLakeside (Nine Mile)
16.12Jon Balch56.20h PRNorth Central
17.12Matt McFaul56.80hNW Christian (Colbert)
18.10Nate Graham57.00h SRSt George's
19.10Jimmy Spencer57.30h SRLakeside (Nine Mile)
20.10Kiel Rhodes57.40hNorth Central
21.10Tony Webber57.80hCheney
22.10Matthew Gilbert58.30hChiawana
23.12Josh Jacob58.60h PRRogers (Spokane)
24.11Josh Barnard59.20h PRDeer Park
25.9Brayden Proctor59.50hRiverside
26.9John LaRue1:00.90h PRRiverside
27.10Thomas Hughes1:02.60hNW Christian (Colbert)
28.10Chris Douglas1:06.60h PRRogers (Spokane)
10Jeff PoolNT SRCheney
11Eric SchulteNTSt George's
12Taylor ScheinostNTLakeside (Nine Mile)
12Jack WilsonNTGonzaga Prep
9Brandon CollinsNTShadle Park
12Ryan MendozaNTNW Christian (Colbert)
12Nate YamadaNTLewis and Clark
11Christian BowmanNTMedical Lake
11Alex SoderquistNTJoel Ferris
 

1 Mile  Varsity - Finals

1.12Ben Johnston4:19.06h PRNorth Central
2.10Nathan Weitz4:20.26h SRShadle Park
3.12Dylan Hopper4:28.67h PRCascade (Everett)
4.11Casey Adams4:31.32h PRNorth Central
5.12Josh Greer4:33.13h PRMead
6.11Colton Berry4:33.39h PRLakeside (Nine Mile)
7.11Collin Overbay4:34.62h SRGonzaga Prep
8.11Josh Spivey4:40.06h PRMead
9.12Jeremy Gavelin4:42.03h PRJoel Ferris
10.11Max Winter4:43.11h PRRiverside
11.11Keith Fechner4:51.15h PRJoel Ferris
12.9Daniel Brunner4:52.05h SRUniversity
13.10Jake Hombel4:52.69h PRUniversity
14.9Maxwell Choka4:52.97h PRSt George's
15.12Tyler Woodburn4:53.83h PRCentral Valley
16.10Devin Bell4:57.31h PRCascade (Everett)
17.11Isaac Griffith4:58.02h PRLewis and Clark
18.10Joel Estelle4:58.64h PRLewis and Clark
19.11Dylan Livingston4:58.87h SRRiverside
20.10Andrew Schutts4:59.52h PRCentral Valley
21.10Devon Poulsen4:59.88h SRCheney
22.11Keaton Trom5:01.14h PRPost Falls
23.11Aaron Brenton5:01.60h PRCheney
24.10Christian Fullmer5:04.30h PRMt Spokane
25.10Dallin Bise5:04.99h PREast Valley (Spokane)
26.10Shane Banning5:05.23h PRShadle Park
27.11Zach Barnes5:06.86h PRMt Spokane
28.9Hayden Snell5:07.53h PRLakeside (Nine Mile)
29.10Joshua Hergert5:18.39h PRChiawana
30.12Travis Galloway5:37.32h PRSt George's
31.10Alex McIntire5:56.49h SRDeer Park
11Ryan KnightNT SRRogers (Spokane)
11Jon WilliamsNT SRNW Christian (Colbert)
9Kyler GoinsNT PRLewis and Clark
9Cade HartshornNT PREast Valley (Spokane)
 

3200 Meters  Varsity - Finals

1.9Andrew Gardner9:42.70hMead
2.11Vince Hamilton9:43.50hNorth Central
3.11Aaron Campbell9:58.90hCascade (Everett)
4.12Perry Domni9:59.20hJoel Ferris
5.11Josh Spivey10:11.80hMead
6.12Nathen Fall10:17.70hNorth Central
7.11Ryan Linehan10:20.20h PRUniversity
7.10Matthew Fry10:20.20hUniversity
8.11Max Winter10:20.50hRiverside
9.11Stephen Hafferkamp10:21.40hShadle Park
10.11Trevin Hiebert10:24.80h SRUniversity
11.10Conor McCandless10:26.10hGonzaga Prep
12.11Matthew Sturtevant10:29.70h SRChiawana
13.9Hunter Croft10:42.60hShadle Park
14.11Eli Deitz10:46.80hMt Spokane
15.12Reggie Peone10:47.70hDeer Park
16.11Tom Hawkins10:56.60h SRJoel Ferris
17.10Steven Statham10:57.90hCascade (Everett)
18.10Alex Ramm-Hutchinson10:58.10hSt George's
19.11Ian Kuula10:58.50hCheney
20.10Connor Webb11:02.30hCentral Valley
21.12Ben Daschel11:07.30hMoses Lake
22.9Steven Olds11:07.80hNW Christian (Colbert)
23.11Dylan Livingston11:12.70h PRRiverside
24.10Jared Seckel11:17.30h SRCentral Valley
25.9Dylan Darlington11:28.60hMoses Lake
26.10Will Monlux11:31.30hMoses Lake
27.10Joel Estelle11:34.10hLewis and Clark
28.12Stephen Burgess11:35.40hSt George's
29.11Jacob Wimpenny11:36.00hPost Falls
30.10Joe Maimone11:39.30hPost Falls
31.10Trevor Sebastian11:43.40hLewis and Clark
32.11Alex Anderson11:45.00hMt Spokane
33.9Corey Klotz-Brooks11:45.50hCheney
34.9Nick Thomas12:22.50hLakeside (Nine Mile)
11Colton BerryNTLakeside (Nine Mile)
11Nico MoralesNT PRMedical Lake
11John-Charles WeidmannNTEast Valley (Spokane)
11Arthur ZepnickNT PREast Valley (Spokane)
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Finals

1.11Mike Smith15.50hMead
2.12Jordan Cunanan15.90hUniversity
3.11Dylan Seitz16.00hCentral Valley
4.11Bill Haven16.10hNorth Central
5.10Isaac Demeritt16.50hJoel Ferris
6.11Ryan Peterson16.70hUniversity
7.12Stephen Ranson16.70hMt Spokane
8.10Beau Somers16.80hEast Valley (Spokane)
 

110m Hurdles - 39"  Varsity - Prelims

1.11Mike Smith15.26hMead
2.11Dylan Seitz15.44hCentral Valley
3.11Bill Haven15.58hNorth Central
4.12Jordan Cunanan15.82hUniversity
5.11Ryan Peterson15.90hUniversity
6.10Isaac Demeritt16.07hJoel Ferris
7.10Beau Somers16.29hEast Valley (Spokane)
8.12Nick Pendergrass16.37hCentral Valley
9.10Zack Schnieder16.46hChewelah
10.11Dashea McDowell16.53hMead
11.12Stephen Ranson16.64hMt Spokane
12.12Desean Svastisalee16.75hNorth Central
13.12Michael Stralser16.84hCheney
14.12Cody Parker16.90hEast Valley (Spokane)
15.12Nathan Beler17.03hLewis and Clark
16.11Timothy Johnson17.16hMoses Lake
17.10Alex McClendon17.23hLewis and Clark
18.10Darius Person17.26hMt Spokane
19.9Alex Tullos17.59hJoel Ferris
20.12Benjamin Steele17.77h PRMoses Lake
21.10Joshua Munter17.91hShadle Park
22.10Clay Watters18.52hMedical Lake
23.12Conner Molter-Gaddy18.78hCheney
24.11Joe Blazek20.18hLakeside (Nine Mile)
25.10Andrew Reese21.09hMedical Lake
26.11Brandon Maloney21.24hRiverside
27.12Tyler Becker24.00hShadle Park
10Daniel AmadoNT PRNW Christian (Colbert)
12Nick KrehoffNTRiverside
10Vaughn BrinkmanNTGonzaga Prep
 

300m Hurdles - 36"  Varsity - Finals

1.10Wes Bailey39.60hMead
2.11Ryan Peterson41.10hUniversity
3.11Dylan Seitz41.60hCentral Valley
4.11Jacob Fry42.30hUniversity
5.9Alex Tullos42.60hJoel Ferris
6.10Beau Somers43.00hEast Valley (Spokane)
7.12Cody Parker43.10h SREast Valley (Spokane)
8.11Mike Smith43.20hMead
8.12Michael Stralser43.20hCheney
10.10Joshua Munter43.30hShadle Park
11.10Clay Watters43.90hMedical Lake
12.12Nick Pendergrass44.10hCentral Valley
13.12Stephen Ranson44.20hMt Spokane
14.11Tanner Hoskins44.60h PRGonzaga Prep
15.10Zack Schnieder44.70hChewelah
16.10Alex McClendon44.80h SRLewis and Clark
17.10Tyler Green44.90hMt Spokane
18.12Mario George45.30hLewis and Clark
19.11Timothy Johnson45.40hMoses Lake
20.10Isaac Demeritt45.60hJoel Ferris
21.11Damon Gonzales46.50h PRPost Falls
22.12Robert Homuth46.70hPost Falls
22.11Bill Haven46.70hNorth Central
24.9Jordan Nichols47.30hShadle Park
25.12Benjamin Steele48.10hMoses Lake
26.10Jeff Pool48.80hCheney
27.11Joe Blazek50.00hLakeside (Nine Mile)
28.10Grant Bakken50.80hNW Christian (Colbert)
29.10Cameron Vaughn51.30hNW Christian (Colbert)
29.10Tim Zanoni51.30hRiverside
31.10Chris Parr53.30h PRMedical Lake
12Nick KrehoffSCRRiverside
10Austin DuesterhofSCRNorth Central
 

4x100 Relay  Varsity - Finals

1.-Tyler Guinn
Gage Orosco
Brendon Olson
Darien Demeritt
43.80hJoel Ferris
2.-Ryan Greenwood
Taylor Klundt
Joe Murray
Chase Naccarato
43.90hMt Spokane
3.-Bobby Condon
Bishop Sankey
Sam Lavis
Nick Lenoue
44.60hGonzaga Prep
4.-Brayden Crump
Kellen Middleton
Kevin Stanley
Jake Miller
44.60hCentral Valley
5.-Nathan Beler
Matt Butler
Trent Robinson
Brennan Schon
45.00hLewis and Clark
6.-Shane Quinn
Joey Strehlou
Zach Ames
Kyle Wyatt
45.30hEast Valley (Spokane)
7.-Ben Bissell
Darez Meriwether
Diondre' Moore-Young
Krieg McEuin
45.80hCheney
8.-Cody Little
Zach Smith
Jimmie Day
Demetrious Watson
46.10hLakeside (Nine Mile)
8.-Jordan Pastras
Jose Chavez
Tyson Johnson
Jordan Galland
46.10hPost Falls
8.-Jarrod Swanson
Christian Bowman
Nick Murray
Matt Friddle
46.10hMedical Lake
11.-Gavin Brady
Josh Bender
Andrus Zaborski
Cole Jensen
46.20hShadle Park
12.-John Constable
Kelly Vaughn
Travis Mazulo
Skylar Jones
46.40hRiverside
1.-Matthew Lill
Josh Lappano
Luke Evans
Colin Hisaw
46.80hNorth Central
13.-Austin Upmeyer
Marquise Whitsett
Darian Mitzemberg
David Gilbert
47.40hUniversity
2.-Tony Werley
David Lee
Kyle Ellingsen
Levi Taylor
47.80hLewis and Clark
14.-Jaric Dehart
Jade Wilson
Brad Hall
Ryan Feser
47.90hDeer Park
15.-Seth Regalado
Sam Hilmes
Mike Smith
Evan Maack
48.40hMead
3.-Relay Team 49.30hGonzaga Prep
4.-Relay Team 49.60hRiverside
4.-Relay Team 49.60hMead
6.-Relay Team 50.00hChiawana
7.-Relay Team 50.30hRogers (Spokane)
8.-Relay Team 51.90hCentral Valley
9.-Relay Team 52.10hLakeside (Nine Mile)
10.-Relay Team 53.00hCheney
11.-Relay Team 54.30hMedical Lake
-Relay Team NTNW Christian (Colbert)
-Relay Team DNSNW Christian (Colbert)
-Relay Team DNSEast Valley (Spokane)
-Relay Team DNSMt Spokane
-Anthony Hampton
Cameron Dinatale
Corde Bailey
Devante Smith
DQRogers (Spokane)
-Absalon Hernandez
Daniel Hughes
Jaden Espinoza
Cameron Dahl
NTChiawana
-Relay Team DQUniversity
-Colin Hisaw
Patrick Arkangelo
Jarell Daniels
Nathan Batters
NTNorth Central
 

4x200 Relay  Varsity - Finals

1.-Chase Naccarato
Taylor Klundt
Tyler Green
Joe Murray
1:31.50hMt Spokane
2.-Wes Bailey
Jeremy Beck
Gunner Kayser
Evan Maack
1:33.50hMead
3.-Relay Team 1:34.70hEast Valley (Spokane)
3.-Ryan Nungester
Nick Pendergrass
Natoine Lively
Damond Justus
1:34.70hCentral Valley
5.-Patrick Arkangelo
Jarell Daniels
Nathan Batters
Colin Hisaw
1:35.90hNorth Central
6.-Austin Upmeyer
Aaron Blaska
Joshua Munson
Jake Humphrey
1:36.80hUniversity
7.-Jose Chavez
Hayden Booth
Johnny Haskew
Jordan Galland
1:37.00hPost Falls
8.-Jack Peterson
Robert Van Gundy
Devante Smith
Corde Bailey
1:37.50hRogers (Spokane)
9.-Jarrod Swanson
Tim Ronholt
Nick Murray
Christian Bowman
1:39.60hMedical Lake
10.-Morgan Cordier
Gavin Petersen
Ronny Huscusson
Trevor Hoffman
1:40.30hRiverside
11.-Relay Team 1:40.50hLakeside (Nine Mile)
12.-Brad Hall
Jade Wilson
Jaric Dehart
Ryan Feser
1:40.80hDeer Park
13.-Doran Porter
David Brown
Tanner Frost
Ross Swanson
1:40.90hShadle Park
14.-Geramey Duckworth
James Garza
Austin Sparks
Justin Smith
1:43.00hChiawana
-Bishop Sankey
Sean Padon
Nick Lenoue
Pat Richard
DQGonzaga Prep
-DeAngelo Jones
Diondre' Moore-Young
Michael Stralser
Nathaniel Youmans
NTCheney
-Brian Chamberlin
Mitchell Hill
Jordan Wilks
Randy Koon
DQMoses Lake
-Shane Quinn
Steven Millan
Luke Nalder
Ben Baker
NTEast Valley (Spokane)
-Alex Tullos
Cole Lemer
Dillin Sorenson
Ryan Carpenter
NTJoel Ferris
 

4x400 Relay  Varsity - Finals

1.-Jack Cerenzia
Allan Schroeder
Chase Naccarato
Tyler Green
3:32.10hMt Spokane
2.-Alex Avila
Keagan Hall
Jon Balch
Colin Hisaw
3:32.50hNorth Central
3.-Luke Nalder
Nicholas Stevens
Chase Sanchez
Steven Millan
3:33.60hEast Valley (Spokane)
4.-Natoine Lively
Damond Justus
Grayson Sykes
Austin Hatten
3:34.10hCentral Valley
5.-Joshua Munson
Aaron Blaska
Joel Hetrick
Jon Smith
3:34.60hUniversity
6.-Chris Ennis
Kenji Bierig
Matt Butler
Trent Robinson
3:36.50hLewis and Clark
7.-Hayden Booth
Jose Chavez
Damon Gonzales
Johnny Haskew
3:38.10hPost Falls
8.-David Clason
Taylen Howland
Ryan Malmoe
Gunner Kayser
3:38.30hMead
9.-Josh Bender
Andrus Zaborski
Cole Jensen
Tyler Wilson
3:45.60hShadle Park
10.-Kyle Fritsch
Aaron Cadwallader
Matt McFaul
Jon Williams
3:48.90hNW Christian (Colbert)
11.-Jeff Pool
Nashua Springberry
Dillon Phelps
Tony Webber
3:49.20hCheney
12.-Morgan Cordier
Travis Mazulo
Trevor Hoffman
Ronny Huscusson
3:50.50hRiverside
13.-Evan Dobbs
Michael Anderson
Colton Berry
Cody Loveland
3:53.10hLakeside (Nine Mile)
14.-Josh Barnard
Ryan Feser
Tyler Salisbury
Brad Hall
3:59.80hDeer Park
15.-Clay Watters
Tim Ronholt
Chris Parr
Dominick Huey
4:01.50hMedical Lake
16.-Kyle Willis
Josh Jacob
Jack Peterson
Chris Douglas
4:02.60hRogers (Spokane)
-Eric Hyppolite
Ricardo Gamez
Benjamin Steele
Ben Pena
DNSMoses Lake
-Vaughn Brinkman
Jack Wilson
Bobby Condon
Tanner Hoskins
DNSGonzaga Prep
-Alex Tullos
Kole Heidinger
Dillin Sorenson
Ryan Carpenter
DNSJoel Ferris
 

4x800 Relay  Varsity - Finals

1.-Keith Williams
J.T. Mellgren
Robert Mosley
Andrew Wordell
8:04.50hNorth Central
2.-Cory Foss
Taylen Howland
Andrew Gardner
Josh Greer
8:17.50hMead
3.-Christian Bucko
Steven Witkoe
Jon Smith
Joel Hetrick
8:20.10hUniversity
4.-Tim Collinton
Scott Davis
Jeremy Gavelin
Justin Zimmerman
8:33.60hJoel Ferris
5.-Jaren Novakovich
Cody Edwards
Daniel Christensen
Merrill Lines
8:45.70hEast Valley (Spokane)
6.-Jake DePledge
Connor Jones
Zach Barnes
Christian Fullmer
8:46.30hMt Spokane
7.-Relay Team 8:55.70hCentral Valley
8.-Maxwell Choka
Charles Zug
Stephen Burgess
Alex Ramm-Hutchinson
8:57.90hSt George's
9.-Scott Strong
Davis Mathieu
Cory Brandt
Conner Colestock
9:13.50hLewis and Clark
10.-JJ Revels
Jacob Wimpenny
Sean McLeod
Joe Maimone
9:28.00hPost Falls
11.-Will Monlux
Bradley Nicholas Tripp
Dylan Darlington
Ben Daschel
9:41.00hMoses Lake
12.-Aaron Brenton
Tom Sexton
Devon Poulsen
Chase Walter
9:41.80hCheney
13.-Colton Berry
Jimmy Spencer
Hayden Snell
Mike Schimke
9:48.30hLakeside (Nine Mile)
14.-Kenny Strange
Jerry Dillon
Kyle Willis
Ryan Knight
9:48.70hRogers (Spokane)
15.-Nathan Conley
Erik Kemp
Ethan McDonald
Tanner Spackman
10:03.00hRiverside
-Relay Team NTNW Christian (Colbert)
 

4x1600 Relay  Varsity - Finals

1.-Derek Alcorn
Baxter Arguinchona
Kenji Bierig
Chris Ennis
18:27.10hLewis and Clark
2.-Andrew Wordell
Vince Hamilton
Keith Williams
Robert Mosley
18:29.70hNorth Central
3.-Christian Bucko
Steven Witkoe
Jon Smith
Joel Hetrick
18:38.00hUniversity
4.-Jake DePledge
Connor Jones
Allan Schroeder
Hunter Johnson
18:45.40hMt Spokane
5.-Relay Team 19:16.70hCentral Valley
6.-Daniel Christensen
Cody Edwards
Jaren Novakovich
Merrill Lines
19:50.70hEast Valley (Spokane)
7.-Tucker Richards
Nick Hinchliff
Travis Thorne
Tom Gavelin
20:20.20hJoel Ferris
8.-Aaron Cadwallader
Kyle Fritsch
Steven Olds
Jon Williams
20:58.90hNW Christian (Colbert)
9.-Daniel Palmer
Kyle Sams
Daniel Stillwell
Daniel Rahn
21:19.70hMead
10.-Nathan Conley
Scott Peters
Ethan McDonald
Tanner Spackman
21:38.40hRiverside
 

SMR 200-200-400-800m - [2-2-4-8]  Varsity - Finals

1.-Alex Avila
Patrick Arkangelo
Jon Balch
Nathan Batters
3:36.50hNorth Central
2.-Allan Schroeder
Zach Stenslad
Taylor Klundt
Keith Huysman
3:40.80hMt Spokane
3.-Relay Team 3:42.40hJoel Ferris
4.-Jimmie Day
Justin Hause
Trevor Wood
Kyle Powell
3:51.30hLakeside (Nine Mile)
5.-Jared Wood
Jacob Fry
Austin Upmeyer
Matthew Fry
3:52.20hUniversity
6.-Jordan Galland
Hayden Booth
Keaton Trom
Jose Chavez
3:53.60hPost Falls
7.-Colton Sdao
Brandon McClung
Taylor Evans
Kyler Gessler
3:55.40hCentral Valley
8.-Zak Harcourt
Jade Wilson
Anthony Grant
Ryan Feser
3:56.00hDeer Park
9.-James Garza
Colton Jones
Peter Dragonchuck
Justin Smith
4:04.30hChiawana
10.-Collin Beeler
Dillon Phelps
Dietrich Smith
Shackur Smith
4:05.90hCheney
11.-Andrus Zaborski
Cole Jensen
Luke Graham
Noah Hunt
4:08.50hShadle Park
12.-Zach Bagdon
Tyler Riordan
Alex Barr
John Peckham
4:20.40hMead
13.-Joey Allen
Brandon Maloney
Corey Morgan
Scott Peters
4:25.50hRiverside
14.-Josh Gallegos
Zechariah Jiles
Josh Raver
Cameron Vaughn
4:26.10hNW Christian (Colbert)
15.-Dominique Brown
Andrew Reese
Nick Murray
Jarrod Swanson
4:53.40hMedical Lake
-Relay Team NTMoses Lake
 

DMR 1200-400-800-1600m  Varsity - Finals

1.-Ben Johnston
J.T. Mellgren
Jon Balch
Alex Avila
10:15.00hNorth Central
2.-Tim Collinton
Alex Kimsey
Justin Zimmerman
Scott Davis
10:36.30hJoel Ferris
3.-Cory Foss
David Clason
Taylen Howland
Andrew Gardner
10:40.50hMead
4.-Jack Cerenzia
Allan Schroeder
Hunter Johnson
Zach Stenslad
10:55.20hMt Spokane
5.-Kenji Bierig
Chris Ennis
Baxter Arguinchona
Sumner Goodwin
11:00.00hLewis and Clark
6.-Tyler Salisbury
Reggie Peone
Anthony Grant
Zak Harcourt
11:13.80hDeer Park
7.-Matt Cummings
Matthew Fry
Nathan Collins
Trevin Hiebert
11:21.10hUniversity
8.-Matthew Gilbert
Joshua Hergert
Matthew Sturtevant
Peter Dragonchuck
11:30.90hChiawana
9.-Relay Team 11:36.20hCentral Valley
10.-Keanan Sands
Casey Wiedmer
Nicholas Larson
Colin Wiedmer
11:43.80hCascade (Everett)
11.-Conor McCandless
Ben Plaster
Collin Overbay
Keegan Ralls
11:50.40hGonzaga Prep
12.-Cade Hartshorn
Chase Sanchez
John-Charles Weidmann
Arthur Zepnick
12:03.50hEast Valley (Spokane)
13.-Stephen Burgess
Alex Ramm-Hutchinson
Charles Zug
Travis Galloway
12:34.00hSt George's
14.-Will Monlux
Ben Pena
Ben Daschel
Bradley Nicholas Tripp
12:35.50hMoses Lake
15.-Kenny Strange
Ryan Knight
Kyle Willis
Jerry Dillon
12:56.10hRogers (Spokane)
16.-Chase Walter
Tom Sexton
Dillon Phelps
Collin Beeler
12:59.70hCheney
-Relay Team NTNW Christian (Colbert)
 

Shot Put - 12lb  Varsity - Finals

1.12Will Lohman57-03.00Chewelah
2.11Daniel Hughes50-02.50Chiawana
3.12Reid White49-03.00Deer Park
4.11Kevin Stanley48-07.00Central Valley
5.12Conor Gabbert48-01.50Gonzaga Prep
6.11Will Peters47-09.00Chewelah
7.12Kellen Middleton47-07.25Central Valley
8.12Zach Ames45-01.50East Valley (Spokane)
9.12Travis Jankay45-00.00Coeur D'Alene
10.11Michael Payne44-09.50Cheney
11.11Josh Harper44-01.00Coeur D'Alene
12.12Dalton Cosby44-00.50University
13.12Steven Taylor43-06.00North Central
14.12Joe Meade43-04.50East Valley (Spokane)
15.12Zack Hatch43-02.00Lakeside (Nine Mile)
16.11Averey Walsh43-01.00 SRMt Spokane
17.12Sam Lavis42-09.00Gonzaga Prep
18.10Drew Sharkey42-05.50Joel Ferris
19.11Matthew Lill41-07.25North Central
20.11Cameron Dahl41-07.00Chiawana
21.12Cody Danielson41-04.00 PRCheney
22.12Alex Taylor41-02.50 PRRogers (Spokane)
23.12Parker Bakken40-11.50NW Christian (Colbert)
24.12Cameron Dinatale40-10.50 PRRogers (Spokane)
25.12Kelly Vaughn40-07.50 PRRiverside
26.11Colton Harrington40-04.50University
27.12Dane Voelker40-03.50LaSalle
28.12Richard Aley40-02.50Medical Lake
29.12Josh Bartlett40-00.00LaSalle
30.11Moody Dour39-10.50Mead
31.11Chris Hansen39-05.50Mt Spokane
32.11Bryan Roberson39-03.50 PRLakeside (Nine Mile)
33.10Adam Lague39-02.00Mead
34.12Isaiah Dean39-01.50Shadle Park
35.9Gage Rayman38-07.50Shadle Park
36.11Brandon Bradley38-04.75Moses Lake
37.11Jason Fries38-04.00Post Falls
38.12Jesse Korb37-04.00Deer Park
39.11Terry Joy35-05.50Riverside
40.10Teague Starbuck34-10.25Joel Ferris
41.10Tony Werley34-09.00Lewis and Clark
42.12Kyle Robolard34-04.50Moses Lake
43.12Ibrahim Peker34-01.00St George's
44.10Tyler Kimmet30-10.00NW Christian (Colbert)
45.9Logan Drinkard27-10.50Medical Lake
12David LeeNDLewis and Clark
12Kaine MundelNDPost Falls
 

Discus - 1.6kg  Varsity - Finals

1.12Will Lohman158-07Chewelah
2.12Riley Nelson157-03Chewelah
3.11Jonathan Murray137-06Coeur D'Alene
4.12David Braviroff137-04East Valley (Spokane)
5.12Steven Taylor136-05North Central
6.12Reid White133-09Deer Park
7.11Jaden Espinoza132-00Chiawana
8.12John Rawley130-02Shadle Park
9.11Michael Payne130-00Cheney
10.12Kellen Middleton129-07Central Valley
11.12Zach Ames129-01East Valley (Spokane)
12.11Paul Thomas128-11Lakeside (Nine Mile)
13.11Cameron Dahl126-05Chiawana
14.11Kevin Stanley124-08Central Valley
15.12Nathan Pindras124-02University
16.12Tristan Wenker123-09Coeur D'Alene
17.10Seth Regalado123-07Mead
18.11Anthony Canton122-06 SRJoel Ferris
19.11Matthew Lill122-02North Central
20.10Adam Lague121-01Mead
21.11Chris Hansen120-05Mt Spokane
22.12Richard Aley120-03Medical Lake
23.12David Lee119-06Lewis and Clark
24.12Josh Bartlett118-10LaSalle
25.9Levi Brosmore114-08Mt Spokane
26.10Tony Werley114-06Lewis and Clark
27.11Brandon Bradley114-04Moses Lake
28.10Dakota Johnson112-10 PRShadle Park
29.12Matt Kuribayashi109-04LaSalle
30.12Nate Sulya108-05University
31.10Kwinn Hanson107-04NW Christian (Colbert)
32.11Dakota Condos106-08Cheney
33.10Tory Petersen97-07Riverside
34.12Conor Gabbert95-02Gonzaga Prep
35.10Jake Widman95-02Lakeside (Nine Mile)
36.10Teague Starbuck91-09Joel Ferris
37.12Sam Lavis89-08Gonzaga Prep
38.9Darrin Gottbreht74-01Medical Lake
39.12Chris Kinney66-03NW Christian (Colbert)
12Skylar JonesNDRiverside
12Jesse KorbNDDeer Park
12Kaine MundelNDPost Falls
10Austin FunkNDPost Falls
11Ryan JacobsonSCRSt George's
 

Javelin - 800g  Varsity - Finals

1.12Levi Taylor189-05Lewis and Clark
2.10Sam Hilmes175-10Mead
3.12Gage Orosco174-03Joel Ferris
4.12Zach Ames173-00East Valley (Spokane)
5.12Luke Evans170-06North Central
6.11Dakota Condos164-01Cheney
7.12Brayden Crump163-03Central Valley
8.12Mitch Cain158-05Mead
9.12Preston Nolen156-03University
10.11Josh Lappano156-01 SRNorth Central
11.12Garet Simpson154-09University
12.12Kyle Ellingsen151-02Lewis and Clark
13.12Jake Miller150-06Central Valley
14.10Ty Irving149-08 SRJoel Ferris
15.12Mitchell Hill147-01Moses Lake
16.11Micah Gabel144-07Mt Spokane
17.12Jordan Wilks144-03Moses Lake
18.11Zach Smith139-00Lakeside (Nine Mile)
19.10Justin Beal138-00Deer Park
20.12Joe Meade136-05East Valley (Spokane)
21.11Jaden Espinoza135-01Chiawana
22.10David Brown134-03Shadle Park
23.12Dane Voelker133-04LaSalle
24.9Maverick Johnston131-02Gonzaga Prep
25.10Martell Davis129-08 SRRogers (Spokane)
26.11Colt Sutter126-07Cheney
27.12Matt Kuribayashi124-05LaSalle
28.10Jacob Keller120-08 SRShadle Park
29.10Skyler Davis118-06 SRMt Spokane
30.11Josh Barnard118-02Deer Park
31.12Jake Kaley114-01 PRRiverside
32.11Cody Little113-11Lakeside (Nine Mile)
33.10Josh Beltz111-06 SRNW Christian (Colbert)
33.9Jacob Kalkman111'6 PRNW Christian (Colbert)
34.12Skylar Jones111-01Riverside
35.9Absalon Hernandez110-02 PRChiawana
36.12Dylan Porter108-05Gonzaga Prep
37.11Ryan Jacobson107-06St George's
38.9Micah Tappero107-04Medical Lake
39.Jeff Park102-11Hammer Idaho
40.9Baily Phillips100-00 PRRogers (Spokane)
41.10Josh Beltz99.8NW Christian (Colbert)
41.9Jacob Kalkman99-04NW Christian (Colbert)
42.12Keith Walden97-04Medical Lake
42.10Xavier Allen97'04 PRMedical Lake
 

High Jump  Varsity - Finals

1.12Jeremy Beck6-08.00 PRMead
2.12Luke Evans6-04.00North Central
3.12Gage Orosco6-02.00 PRJoel Ferris
3.10Reuben Clark6-02.00NW Christian (Colbert)
5.10Phillip Terrell6-00.00 SRCentral Valley
5.11Jon Peckham6-00.00Mead
5.11Stephen Walter6-00.00Chiawana
8.10Marcus Colbert5-10.00Post Falls
8.11Trevor Kissinger5-10.00 PRMt Spokane
8.12Kyle Ellingsen5-10.00Lewis and Clark
8.9Brennan Schon5-10.00 SRLewis and Clark
12.9Cole Jensen5-08.00Shadle Park
12.11Paul Thomas5-08.00Lakeside (Nine Mile)
12.12Ed Richardson5-08.00North Central
15.12Jake Humphrey5-06.00University
15.9Andrew Morgan5-06.00University
15.11Shackur Smith5-06.00Cheney
15.11Mitch Holford5-06.00Chewelah
15.9Adam Collins5-06.00Chewelah
15.11Matt Friddle5-06.00Medical Lake
15.9Roger Benegar5-06.00East Valley (Spokane)
17.10Ryan Gregory5-06.00 PRGonzaga Prep
23.10Matt Gillum5-06.00Gonzaga Prep
10Jordan WoodNHRiverside
11Jordan PastrasSCRPost Falls
9Josh CarterDNSLaSalle
9Austin SparksNHChiawana
12Randy KoonNHMoses Lake
12Dylan MobergNHMoses Lake
9Carson MurrayNHRogers (Spokane)
11Jack PetersonNHRogers (Spokane)
10Tony WebberNHCheney
11Trevor HarrisonNHLakeside (Nine Mile)
11Micah GabelNHMt Spokane
9Ben BakerNH SREast Valley (Spokane)
11Nick LeeNHJoel Ferris
10Andrew ReeseNHMedical Lake
10Josh BenderNHShadle Park
12Joel ChavezNHCentral Valley
9Andrew LaVoieNH PRNW Christian (Colbert)
 

Pole Vault  Varsity - Finals

1.11Micheal Green13-00.00Mead
2.12Hayden Douglass12-06.00Mead
2.12Tyler Will12-06.00Lewis and Clark
4.11Tyler Wilson12-00.00Shadle Park
4.12Alex McLean12-00.00East Valley (Spokane)
4.12August Rife12-00.00East Valley (Spokane)
7.10Calvin Wilkens11-06.00Joel Ferris
7.12Travis Chulos11-06.00University
9.9Jay Alexander11-00.00University
9.11Brock Labenne11-00.00Mt Spokane
11.11Danny Bradley10-06.00Lakeside (Nine Mile)
11.12Robert Homuth10-06.00Post Falls
11.12Javier Sparks10-06.00Lewis and Clark
14.11Luke Graham10-00.00Shadle Park
14.10Ty Irving10-00.00Joel Ferris
14.11Connor Foxworth10-00.00North Central
14.11Matt Liss10-00.00Lakeside (Nine Mile)
14.11Robert Meyer10-00.00Cheney
19.10Drew Brown9-06.00Central Valley
20.11Robert Fair8-06.00Riverside
9John LaRueSCRRiverside
11Nick HernandezSCRPost Falls
11John HavenNHNorth Central
11Ned DaviesNHNorth Central
11Brennen WyndNHCheney
12Ryan HerveyNHMt Spokane
10Isaiah VanVoorhisSCRCentral Valley
 

Long Jump  Varsity - Finals

1.11Ryan Greenwood21-03.00Mt Spokane
4.10Evan Maack21'03 PRMead
2.12DeAngelo Jones21-02.50Cheney
3.12Levi Taylor21-00.50Lewis and Clark
5.12Darien Demeritt20-04.50Joel Ferris
6.12Ed Richardson20-03.25North Central
7.12Tanner Markham19-10.50Central Valley
8.10Shane Concepcion19-08.50Mt Spokane
9.12Jake Humphrey19-08.00University
10.9Alex Tullos19-07.00Joel Ferris
11.12Mitchell Hill19-04.00Moses Lake
12.10Trent Robinson19-03.50Lewis and Clark
14.12Nick Lenoue19-02.75Gonzaga Prep
15.11Jared Wood19-02.00 PRUniversity
16.10Johnny Haskew19-00.50Post Falls
17.11Isaiah Hollister18-08.50North Central
18.12Tyler Morgan18-07.25Gonzaga Prep
19.11Damon Gonzales18-05.50Post Falls
20.12Jarrod Swanson18-04.25Medical Lake
21.9Ben Baker18-03.75East Valley (Spokane)
22.11Gavin Petersen18-03.25Riverside
23.10Jordan Wood18-01.50Riverside
24.10Justin Hause18-00.25Lakeside (Nine Mile)
25.11Ryan Nungester18-00.00Central Valley
26.12Randy Koon17-11.50Moses Lake
27.10Josh Bender17-09.00Shadle Park
28.10Chris Douglas17-08.75 SRRogers (Spokane)
29.9Jaric Dehart17-05.50Deer Park
30.10Dakota Picard17-02.25Rogers (Spokane)
30.10Grant Bakken17-02.25NW Christian (Colbert)
32.9Dominick Huey17-01.00Medical Lake
33.9Matt Kershinar16-11.25 PRNW Christian (Colbert)
34.10David Brown16-06.50 PRShadle Park
35.9Roger Benegar16-05.00East Valley (Spokane)
36.9Maxwell Choka16-01.25St George's
37.10Justin Beal15-06.75Deer Park
11Geramey DuckworthSCRChiawana
12Nathaniel YoumansSCRCheney
11Eric SchulteSCRSt George's
10Dylan PainterNDLakeside (Nine Mile)
12Gavin BradySCRShadle Park
 

Triple Jump  Varsity - Finals

1.12Levi Taylor44-08.00Lewis and Clark
2.12DeAngelo Jones43-11.00Cheney
3.12Mitchell Hill42-05.00Moses Lake
4.10Shane Concepcion41-10.00Mt Spokane
4.12Darien Demeritt41-10.00Joel Ferris
6.11Jon Peckham41-08.50 SRMead
7.12Nathaniel Youmans41-04.50 SRCheney
8.10Trevor Wood40-09.00Lakeside (Nine Mile)
9.11Jared Wood40-04.00 PRUniversity
9.12Tyler Morgan40-04.00 PRGonzaga Prep
11.11Ryan Greenwood40-03.00Mt Spokane
12.11Gavin Petersen40-02.00 PRRiverside
13.12Ed Richardson40-00.00North Central
13.12Dylan Moberg40-00.00Moses Lake
15.12Tanner Markham39-11.00Central Valley
16.12Cameron Nemeth39-09.00Central Valley
17.10Isaac Demeritt39-07.00Joel Ferris
17.9Ben Baker39-07.00East Valley (Spokane)
19.11Aaron Antoine38-01.00North Central
20.9Roger Benegar37-10.50East Valley (Spokane)
21.11Josh Barnard37-03.00 PRDeer Park
22.10Alex Ramm-Hutchinson36-08.00 PRSt George's
23.10Seth Andersen36-07.50Post Falls
24.10Justin Beal36-02.00Deer Park
25.10Grant Bakken35-11.00NW Christian (Colbert)
26.11Mario Figueroa35-09.00Mead
27.9Randy Sylvester35-07.00University
28.9Jeff Reed33-11.00Riverside
29.10Matt Gillum33-10.00Gonzaga Prep
30.9Hayden Snell33-07.00Lakeside (Nine Mile)
31.10Andrew Reese32-02.00Medical Lake
32.9Jayden Chavarna31-00.00Medical Lake
10David BrownSCRShadle Park
12Tyler BeckerSCRShadle Park
9Andrew LaVoieSCRNW Christian (Colbert)
11Nick LeeSCRJoel Ferris
10Demetrius WatsonNDLakeside (Nine Mile)
10Zack SchniederSCRChewelah
9Adam CollinsSCRChewelah
11Geramey DuckworthSCRChiawana
11Ivan NunezSCRChiawana
 

Hammer - 16lb  Varsity - Finals

1.11Will Peters141-00 PRChewelah
2.11Kevin Stanley127-02Central Valley
3.12Keegan Shea119-01Central Valley
4.12Dalton Cosby118-08University
5.12Will Lohman115-02 PRChewelah
11Nicholas Evans112-04Central Valley
6.12Jesse Korb108-02Deer Park
7.12Reid White93-07Deer Park
8.12David Braviroff85-10East Valley (Spokane)
9.Max Knoll84-09Hammer Idaho
10.Joe Mitchell79-00Hammer Idaho
11.Jeff Park77-00Hammer Idaho
12.12Joe Meade73-02 PREast Valley (Spokane)
13.11Averey Walsh67-01 PRMt Spokane
14.11Chris Hansen66-09 SRMt Spokane
15.11Daniel Floate66-06 PREast Valley (Spokane)
16.10Peter Mcgilroy59-08 PRMedical Lake
16.9Darrin Gottbreht59'08 PRMedical Lake
Omer Zioni57-10Hammer Idaho
17.9Micah Tappero55-03 PRMedical Lake
10Adam BlyckertSCRCentral Valley
11Colton SdaoNDCentral Valley
12Garet SimpsonNDUniversity
 

Meet Schedule