in partnership with
4A
2 Miles
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
16
11
Connor Rickey
9:38.3
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
2.
17
12
William Lanser
9:46.6
PR
WA
Curtis
Oct 12
Tacoma Twilight
3.
18
12
Brennen Rickey
9:48.3
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
4.
17
12
Will Yearian
9:50.1
PR
WA
Bellarmine Prep
Oct 12
Tacoma Twilight
5.
11
Dima Serafimovici
9:50.5
PR
WA
Curtis
Oct 12
Tacoma Twilight
6.
16
11
Elliot McIntosh
9:55.6
PR
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
7.
12
Reidar Aageson
9:58.0
PR
WA
Skyline
Sep 1
Spartan Time Trial
8.
12
Joseph Sigall
9:59.3
PR
WA
Redmond
Dec 2
Washington XC Senior All-Star Race
9.
17
12
Will Lesyna
10:01.0
PR
WA
Kamiak
Dec 2
Washington XC Senior All-Star Race
10.
9
Yashveer Brar
10:02.0
PR
WA
Skyline
Sep 1
Spartan Time Trial
11.
16
11
Akshaj Mukkollu
10:02.8
PR
WA
Puyallup
Oct 12
Tacoma Twilight
12.
17
11
Henry Tait
10:05.9
PR
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
13.
16
11
Alexander Yahn
10:08.0
PR
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
20
12
Caden Casteel
10:08.0
PR
WA
West Valley (Yakima)
Sep 1
2023 WV Time Trial
15.
12
Samuel Schilter
10:08.8
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
16.
-1
11
Boden Alderson
10:10.0
PR
WA
West Valley (Yakima)
Sep 1
2023 WV Time Trial
17.
11
Miles Yost
10:12.1
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
18.
12
Cooper Brown
10:13.4
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
19.
12
Corban Smith
10:15.0
PR
WA
Puyallup
Oct 23
JV PR Meet
20.
11
Ezra Teeples
10:15.4
PR
WA
Kamiakin
Sep 1
Hanford Jamboree
21.
12
Samuel Walker
10:15.5
PR
WA
Bellarmine Prep
Oct 12
Tacoma Twilight
22.
15
10
Caden Durocher
10:15.6
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
23.
12
Ellie Miller
10:16.2
PR
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
24.
12
Scotty McIntyre
10:17.7
PR
WA
Gonzaga Prep
Sep 9
The 24th Bellarmine Invite
25.
17
11
Parker Diseth
10:18.5
PR
WA
Rogers (Puyallup)
Oct 12
Tacoma Twilight
26.
17
11
Elijah Yoon
10:18.6
WA
Eastlake
Sep 6
Class XC Race Jamboree
27.
10
Colin Wear
10:19.2
PR
WA
Kamiak
Sep 9
Gear Up Northwest XC Preview hosted by Sehome
28.
11
Kellen McInelly
10:22.6
WA
Curtis
Oct 12
Tacoma Twilight
29.
11
Drew Baker
10:24.8
PR
WA
Puyallup
Oct 12
Tacoma Twilight
30.
11
Silas DeJarnatt
10:27.4
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
31.
15
10
Isaac Benjamin
10:28.5
PR
WA
South Kitsap
Sep 1
South Kitsap Time Trial
32.
11
Jefferson Smith
10:28.8
PR
WA
South Kitsap
Sep 1
South Kitsap Time Trial
33.
12
Benjamin Sauer
10:29.0
PR
WA
Emerald Ridge
Sep 5
SPSL Jamboree (Hosted by Rogers & ER)
34.
11
Porter Reynolds
10:29.1
PR
WA
Rogers (Puyallup)
Oct 12
Tacoma Twilight
35.
15
10
Cohen Butler
10:30.0
PR
WA
Camas
Sep 1
Clark County Jamboree
11
Noah Thomas
10:30.0
PR
WA
Kamiakin
Sep 1
Hanford Jamboree
37.
11
Robert Fischer
10:30.3
PR
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
38.
16
11
Benjamin Lucas
10:31.2
PR
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
39.
9
Sammy Connell
10:32.7
PR
WA
Inglemoor
Dec 2
CNW Winter Grand Prix Race #1 (Road)
40.
12
Levi Wyszynski
10:33.3
PR
WA
Bellarmine Prep
Oct 12
Tacoma Twilight
41.
12
Oscar Ruiz
10:33.4
PR
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
42.
16
10
Owen Mangrum
10:34.1
PR
WA
Curtis
Oct 12
Tacoma Twilight
43.
16
11
Jayden Jones
10:35.0
PR
WA
Camas
Sep 1
Clark County Jamboree
17
12
Ian Tasky
10:35.0
PR
WA
Skyline
Sep 1
Spartan Time Trial
45.
15
10
Nathaniel Laursen
10:36.0
PR
WA
Issaquah
Aug 25
Issy XC Time Trial
10
Lawson Dill
10:36.0
PR
WA
Sumner
Oct 10
Sumner vs Bonney Lake
47.
11
Dominic Saxowsky
10:36.1
PR
WA
Puyallup
Oct 12
Tacoma Twilight
48.
10
Jackson Helle
10:36.4
PR
WA
Puyallup
Oct 12
Tacoma Twilight
49.
17
11
Jaiveer Lalli
10:36.8
PR
WA
Rogers (Puyallup)
Oct 12
Tacoma Twilight
50.
15
10
Alejandro Miramonte...
10:37.0
PR
WA
Emerald Ridge
Sep 5
SPSL Jamboree (Hosted by Rogers & ER)
51.
9
Trae Copper
10:37.1
PR
Unattached
Nov 3
Lewis & Clark Time Trials
52.
9
Samuel Van Valkenbu...
10:38.3
PR
WA
Curtis
Oct 12
Tacoma Twilight
53.
11
Gabriel Schilter
10:38.7
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
54.
12
Max Gregory
10:39.0
PR
WA
Camas
Sep 1
Clark County Jamboree
55.
11
Lincoln Bosh
10:39.5
PR
WA
Curtis
Oct 12
Tacoma Twilight
56.
11
Leo Kane
10:40.7
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
57.
11
Ashton Berwick
10:41.0
WA
Puyallup
Oct 23
JV PR Meet
58.
12
Porter Buck
10:42.0
PR
WA
Tahoma
Dec 2
Washington XC Senior All-Star Race
59.
12
Joel Helle
10:42.3
PR
WA
Puyallup
Oct 12
Tacoma Twilight
60.
9
Bergen Eriksson
10:42.7
PR
WA
Sumner
Oct 10
Sumner vs Bonney Lake
61.
11
Owen Anspach
10:43.0
PR
WA
Puyallup
Oct 23
JV PR Meet
62.
10
Mason Strasser
10:43.8
PR
WA
Glacier Peak
Sep 9
Gear Up Northwest XC Preview hosted by Sehome
63.
12
Braden Griffith
10:44.0
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
64.
10
Colin Harper
10:44.3
PR
WA
Bellarmine Prep
Oct 12
Tacoma Twilight
65.
9
Blake Roberts
10:46.1
PR
WA
Glacier Peak
Sep 9
Gear Up Northwest XC Preview hosted by Sehome
66.
11
Seth Akins
10:46.8
PR
WA
Curtis
Oct 12
Tacoma Twilight
67.
12
Anton Varsa
10:47.0
PR
WA
Skyline
Sep 1
Spartan Time Trial
10
Samuel Ryan
10:47.0
PR
WA
Skyline
Sep 1
Spartan Time Trial
10
Volodymyr Kosolapov
10:47.0
PR
WA
Skyline
Sep 1
Spartan Time Trial
70.
17
12
Daniel Montano
10:47.1
WA
Eastlake
Sep 6
Class XC Race Jamboree
71.
18
12
Crew Martell
10:47.9
PR
WA
Richland
Sep 1
Hanford Jamboree
72.
11
Zach Altmyer
10:48.1
PR
WA
Kamiak
Sep 9
Gear Up Northwest XC Preview hosted by Sehome
73.
16
11
Cole Henriksen
10:48.4
PR
WA
Kamiak
Sep 9
Gear Up Northwest XC Preview hosted by Sehome
74.
11
Gabriel LaTour
10:48.9
PR
WA
Rogers (Puyallup)
Oct 12
Tacoma Twilight
75.
12
Cannon Harmer
10:49.9
PR
WA
Tahoma
Dec 2
Washington XC Senior All-Star Race
76.
18
12
Jason Newman
10:50.6
PR
WA
Wenatchee
Dec 2
Washington XC Senior All-Star Race
77.
12
Max Merrifield
10:51.0
PR
WA
Camas
Sep 1
Clark County Jamboree
78.
10
Brody Anderson
10:51.2
PR
WA
Puyallup
Oct 12
Tacoma Twilight
79.
11
Logan Jones
10:51.5
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
80.
16
11
Ethan Holmes
10:51.9
WA
Henry Jackson
Sep 9
Olympia XC Invite
81.
12
Kevin Alfaro
10:52.0
PR
WA
Emerald Ridge
Sep 5
SPSL Jamboree (Hosted by Rogers & ER)
11
Colin Boileau
10:52.0
PR
Unattached
Oct 23
JV PR Meet
83.
17
11
Jackson Green
10:52.5
WA
Woodinville
Sep 6
Class XC Race Jamboree
84.
15
9
Kian Compton
10:54.0
PR
WA
West Valley (Yakima)
Sep 1
2023 WV Time Trial
85.
10
Zach Frazier
10:54.4
PR
WA
Gonzaga Prep
Sep 9
The 24th Bellarmine Invite
86.
16
11
Andrew Talius
10:54.6
WA
Eastlake
Sep 6
Class XC Race Jamboree
87.
11
Theo Tuellmann
10:55.0
PR
WA
Puyallup
Oct 23
JV PR Meet
88.
11
Tristan Steffen
10:56.0
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
11
Wes Robison
10:56.0
PR
WA
South Kitsap
Oct 23
JV PR Meet
90.
12
Braden Watkins
10:56.5
PR
WA
Kamiak
Sep 9
Gear Up Northwest XC Preview hosted by Sehome
91.
11
Jack Merriam
10:57.1
PR
WA
Bellarmine Prep
Oct 12
Tacoma Twilight
92.
18
12
Jacob Cabe
10:57.2
PR
WA
Kamiakin
Sep 1
Hanford Jamboree
93.
15
10
Colin Vaughan
10:57.4
PR
WA
Puyallup
Oct 12
Tacoma Twilight
94.
16
10
Trevor Odom
10:57.4
PR
WA
Curtis
Oct 12
Tacoma Twilight
95.
12
Cameron Reiter
10:59.0
PR
WA
Camas
Sep 1
Clark County Jamboree
16
11
Oscar Torres-Morale...
10:59.0
PR
WA
Federal Way
Sep 2
FWHS 2 Mile Time Trial
11
Riley Mueller
10:59.0
PR
WA
South Kitsap
Oct 23
JV PR Meet
98.
12
Soren Olsen
11:00.0
PR
WA
Olympia
Oct 12
Olympia 2-mile Extravaganza
99.
10
Quinten Brooks
11:00.3
PR
WA
Bothell
Sep 9
Gear Up Northwest XC Preview hosted by Sehome
100.
12
Reece Raaum
11:00.7
WA
Kamiak
Sep 9
Gear Up Northwest XC Preview hosted by Sehome
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.