| | Age | Grade | Athlete | Time | ST | Team | Date | Meet |
| 1. | | 12 | Laithan Briant | 16:58.2PR | WA | Fife | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 2. | | 12 | Zachary Lam | 16:59.2 | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 3. | | 11 | Axel Mejia | 17:20.9 | WA | Fife | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 4. | | 10 | Liam Johnston | 17:23.7PR | WA | White River | Nov 7
| 2A WIAA STATE XC MEET |
| 5. | | 9 | Samuel Metcalfe | 17:24.8PR | WA | Steilacoom | Nov 7
| 2A WIAA STATE XC MEET |
| 6. | | 12 | Konnor Sokalski | 17:29.2PR | WA | White River | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 7. | | 11 | Brad Anderson | 17:30.8 | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 8. | | 12 | Nic Alther | 17:36.0PR | WA | Orting | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 9. | | 12 | Joshua Terre | 17:42.8PR | WA | Fife | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 10. | | 9 | Cameron Moser | 17:49.3PR | WA | White River | Oct 3
| 20th Annual Curtis Invite |
| 11. | | 11 | Jadon Flanders | 17:54.6PR | WA | White River | Nov 7
| 2A WIAA STATE XC MEET |
| 12. | | 11 | Ruben Acevedo | 17:55.0PR | WA | Fife | Oct 3
| 9th Annual Twilight XC Invitational |
| 13. | | 11 | Cole Cheshier | 17:56.2 | WA | Orting | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 14. | | 9 | Mason Lowdermilk | 18:00.0 | WA | Orting | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 15. | 16 | 11 | Zachary Sivankeo | 18:04.0PR | WA | Steilacoom | Sep 26
| 2nd ANNUAL KNIGHT INVITE |
| 16. | | 12 | Quentin Ellis | 18:07.1PR | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 17. | | 12 | William Pitsch | 18:08.0PR | WA | White River | Nov 7
| 2A WIAA STATE XC MEET |
| 18. | | 12 | Kyle Herschberger | 18:16.0PR | WA | River Ridge | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 19. | | 9 | Broghan Zimmerman | 18:16.8 | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 20. | | 11 | William Le | 18:18.3 | WA | Franklin Pierce | Oct 3
| 20th Annual Curtis Invite |
| 21. | | 11 | Caleb Foxx | 18:20.4 | WA | Washington | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| | | 12 | Tarik Johnson | 18:20.4 | WA | River Ridge | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 23. | | 12 | Blake Cheshier | 18:20.7 | WA | Orting | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 24. | | 10 | Kai Sorem | 18:28.1PR | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 25. | | 12 | Corey Pries | 18:29.0PR | WA | White River | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 26. | | 12 | Ben Ghigleri | 18:30.0 | WA | Fife | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 27. | | 9 | Riley Minahan | 18:33.0PR | WA | Orting | Oct 8
| Clover Park, Steilacoom, Orting |
| 28. | | 11 | Matthew McKinley | 18:33.8PR | WA | White River | Nov 7
| 2A WIAA STATE XC MEET |
| 29. | | 11 | Rowan Davis | 18:39.4PR | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 30. | | 11 | Sophirom Sou | 18:39.5 | WA | Franklin Pierce | Sep 19
| Fort Steilacoom Invitational |
| 31. | | 10 | Cato Cannizzo | 18:41.0 | WA | River Ridge | Sep 17
| Franklin Pierce, River Ridge @ Orting |
| 32. | 15 | 10 | Dylan Kinniburgh | 18:41.2PR | WA | Orting | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 33. | | 11 | Roy Williams | 18:45.8PR | WA | Fife | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 34. | | 11 | AJ Aspelund | 18:49.2 | WA | White River | Nov 7
| 2A WIAA STATE XC MEET |
| 35. | | 10 | Jacob Flores | 18:51.0PR | WA | Fife | Oct 3
| 9th Annual Twilight XC Invitational |
| 36. | | 11 | Stephen Woods | 18:51.1 | WA | White River | Nov 7
| 2A WIAA STATE XC MEET |
| 37. | | 9 | Moses Kabogo | 19:02.0PR | WA | Clover Park | Oct 8
| Clover Park, Steilacoom, Orting |
| 38. | 15 | 9 | Ian Martinez | 19:03.0 | WA | Fife | Sep 24
| Fife/Franklin Pierce@Clover Park |
| 39. | | 11 | Xavier Bendorf | 19:03.4PR | WA | Fife | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 40. | 16 | 10 | Rudu Wani | 19:07.0 | WA | Franklin Pierce | Sep 17
| Franklin Pierce, River Ridge @ Orting |
| 41. | | 10 | Chris Blanshard | 19:08.8PR | WA | Steilacoom | Sep 19
| Fort Steilacoom Invitational |
| 42. | | 12 | Micah Gale | 19:09.3 | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 43. | | 9 | Darrick Dixon | 19:10.7 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 44. | | 11 | Josiah Barrett | 19:12.0 | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 45. | | 12 | Collin Dixon | 19:12.3 | WA | River Ridge | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 46. | | 11 | Aaron Rabara | 19:13.2 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 47. | | 9 | Nathaniel Lange | 19:19.7PR | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 48. | 15 | 10 | Daquan Pearson | 19:23.3 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 49. | | 11 | Sam Leighton | 19:24.4PR | WA | River Ridge | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 50. | | 9 | Jacob Kreidler | 19:26.2 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 51. | | 9 | Devlyn Carle | 19:27.0 | WA | Orting | Oct 8
| Clover Park, Steilacoom, Orting |
| 52. | | 12 | Jordan Larsen | 19:31.0 | WA | River Ridge | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 53. | | 9 | Kyle Lieu | 19:31.8 | WA | Fife | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 54. | | 11 | Caleb Cochran | 19:31.9 | WA | White River | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 55. | | 10 | Tate Stecker | 19:32.9 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 56. | | 9 | Joel Slominski | 19:38.9 | WA | White River | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 57. | | 10 | Jonathan Bazail | 19:40.0 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 58. | | 10 | Thomas That | 19:41.1 | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 59. | | 11 | Quinton McCoy | 19:48.0 | WA | Orting | Oct 8
| Clover Park, Steilacoom, Orting |
| 60. | | 9 | Ian Ryan | 19:57.2 | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 61. | | 10 | Cameron Estep | 20:00.2 | WA | Steilacoom | Sep 19
| Fort Steilacoom Invitational |
| 62. | | 12 | Labrandon Price | 20:03.9PR | WA | River Ridge | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 63. | | 11 | Sam Mortensen | 20:11.7 | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 64. | | 10 | Spencer Myers | 20:13.2 | WA | Steilacoom | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 65. | | 12 | Huy Hoang | 20:14.2 | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 66. | | 10 | Nathan Hamilton | 20:18.8PR | WA | Fife | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 67. | | 12 | Bryson Carter | 20:19.7PR | WA | River Ridge | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 68. | | 11 | Ivan Gabriel | 20:20.8 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 69. | | 9 | Rex Miller | 20:22.7 | WA | Fife | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 70. | | 10 | Joshua Adamson | 20:25.2 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 71. | | 10 | Tyler Walden | 20:29.5 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 72. | | 12 | Romilio Miller-Mart... | 20:30.8 | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 73. | | 10 | Ryan Sandvik | 20:41.0 | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 74. | | 9 | Noah Pace | 20:43.3PR | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 75. | | 10 | Matthew Morgan | 20:44.0 | WA | River Ridge | Sep 26
| Montesano Invite |
| 76. | | 10 | Kevin Snow | 20:47.0 | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 77. | | 9 | Donovan Estep | 20:47.4 | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 78. | | 10 | Noah Burlingame | 20:51.6PR | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 79. | | 9 | Pierce Moul | 20:52.6PR | WA | Steilacoom | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 80. | | 10 | Jose Granados | 20:58.3 | WA | Washington | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| | | 11 | Benyamin Estefanos | 20:58.3PR | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 82. | | 11 | Aaron Moffett | 21:01.0 | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 83. | | 10 | Mason Anderson | 21:01.8PR | WA | White River | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| | | 10 | Aaron Fisher | 21:01.8 | WA | White River | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 85. | | 9 | Cameron Hillius | 21:02.0PR | WA | Franklin Pierce | Oct 8
| Franklin Pierce vs. Washington |
| 86. | | 9 | Dartanian Zulauf | 21:05.7PR | WA | Franklin Pierce | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 87. | | 11 | Kyle Keenan | 21:10.7 | WA | Clover Park | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 88. | | 12 | Duncan Scannell | 21:19.3 | WA | Orting | Oct 10
| NIKE - HOLE IN THE WALL XC INVITATIONAL |
| 89. | 14 | 9 | Maurice Mbowamba | 21:27.0 | WA | Fife | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 90. | | 11 | Tony Lee | 21:29.5PR | WA | Fife | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 91. | | 12 | Andrew Estep | 21:30.0PR | WA | Steilacoom | Oct 3
| 9th Annual Twilight XC Invitational |
| | | 11 | Brett Markus | 21:30.0 | WA | Franklin Pierce | Oct 8
| Franklin Pierce vs. Washington |
| | | 12 | Ricky Miller-Martin | 21:30.0PR | WA | Franklin Pierce | Oct 8
| Franklin Pierce vs. Washington |
| 94. | | 10 | Jeremy King | 21:31.0PR | WA | River Ridge | Oct 1
| Clover Park @ River Ridge |
| 95. | | 9 | Alex Legg | 21:32.0 | WA | Orting | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |
| 96. | | 9 | Will Stern | 21:32.1 | WA | White River | Oct 3
| 20th Annual Curtis Invite |
| 97. | 16 | 10 | Zachary Drennan | 21:35.0 | WA | Steilacoom | Oct 8
| Clover Park, Steilacoom, Orting |
| 98. | | 12 | Chester Rocamora | 21:36.3PR | WA | Fife | Oct 15
| SPSL 2A Championships |
| 99. | | 12 | Tyler Mehl | 21:38.0 | WA | Clover Park | Oct 8
| Clover Park, Steilacoom, Orting |
| | | 9 | Eli Gamez | 21:38.0PR | WA | Steilacoom | Oct 24
| SPSL / Seamont Sub District - 2A - 3A - 4A |