Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Caleb Hoover15:02.0   MO College Heights Christian   Oct 17  Chile Pepper Festival
2.11Collin Hubert15:46.2   MO LSN Lee's Summit North   Sep 26  Nike Pre-Nationals
3.12Maksim Korolev15:48.0 PR   MO Harrisonville   Nov 7  MSHSAA Class 3 State Championships
4.12Jon LaPlante15:58.1 PR   MO LSN Lee's Summit North   Sep 26  Nike Pre-Nationals
5.12Kevin Colon15:58.3   MO LSW Lee's Summit West   Sep 19  MSSU Southern Stampede
6.12Wynn McClellan15:58.7 PR   MO Notre Dame (Cape Girardeau)   Sep 5  BROOKS Memphis Twilight XC Classic 2009
7.10Kolton Sheldon16:00.1   MO LSN Lee's Summit North   Sep 26  Nike Pre-Nationals
8.11Connor Moylan16:00.7 PR   MO LSN Lee's Summit North   Sep 26  Nike Pre-Nationals
9.12Ben Chapman16:03.1 PR   MO Glendale   Sep 19  MSSU Southern Stampede
10.12Jacob Shultz16:06.2 PR   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
11.11Trenton Morris16:07.2   MO College Heights Christian   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
12.11Devon Young16:09.4   MO Raymore-Peculiar   Sep 19  MSSU Southern Stampede
13.12Josh Inman16:09.8 PR   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
14.10Ethan Lambert16:10.1   MO Eureka   Sep 19  MSSU Southern Stampede
15.12Danny Thater16:12.0 PR   MO Kickapoo   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
16.11Tony Crowder16:13.9   MO Lebanon   Sep 19  MSSU Southern Stampede
17.12Chris Miller16:17.3 PR   MO LSN Lee's Summit North   Sep 26  Nike Pre-Nationals
18.11Colton Wooldridge16:19.0   MO Farmington   Oct 3  Notre Dame Invitational
19.12Ben Barrows16:19.5 PR   MO Smithville   Oct 10  Kearney Invitational
20.11David Stodden16:20.0   MO St. Pius X (Kansas City)   Oct 10  Kearney Invitational
21.11Roy Leighton16:21.0 PR   MO Central (Cape Girardeau)   Oct 3  Notre Dame Invitational
22.10Brandon Kintner16:21.3   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
23.12Caleb Ford16:22.0 PR   MO St. Louis University   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
24.12Jonathan Griffin16:22.9 PR   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
25.11Jacob Colvin16:25.0   MO Excelsior Springs   Oct 10  Kearney Invitational
26.11Derek Showler16:30.9   MO Lebanon   Sep 19  MSSU Southern Stampede
27.10Cody Gorham16:32.0   MO Richmond   Oct 10  Kearney Invitational
28.12Brent Collins16:32.7 PR   MO Hermitage   Sep 19  MSSU Southern Stampede
29.10Zach Herriott16:33.0   MO Rockhurst   Oct 10  Carl Owczarzak Fall Classic: SMW Invitational
30.11Landon Franz16:33.3   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
31.12James Selby16:34.0 PR   MO East Newton   Oct 31  Class 2 District 7
32.11Billy Mendell16:34.8   MO Carthage   Sep 19  MSSU Southern Stampede
33.11Drew Keefer16:35.0   MO St. Pius X (Kansas City)   Oct 10  Kearney Invitational
34.11Sam Dickerson16:36.0   MO Moberly   Oct 17  N.C.M.C.
35.12Kevin Krumrey16:37.0 PR   MO Parkway Central   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
36.12Cole Allison16:38.0 PR   MO Festus   Nov 7  MSHSAA Class 3 State Championships
37.12Josh Carter16:38.2 PR   MO College Heights Christian   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
38.11Brandon Brott16:40.0 PR   MO Mexico   Oct 12  Centralia XC Invitational
39.11Joel Williams16:40.4   MO Carthage   Oct 17  Chile Pepper Festival
40.11David Everett16:41.0   MO Westminster Christian   Nov 7  MSHSAA Class 3 State Championships
11Tim Rackers16:41.0   MO St. Louis University   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
12Jake Lamke16:41.0   MO Parkway West   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
43.12Jake Shepard16:41.7 PR   MO LSW Lee's Summit West   Sep 19  MSSU Southern Stampede
44.11Taylor Park16:41.9 PR   MO LSN Lee's Summit North   Sep 26  Nike Pre-Nationals
45.10Chris Mitchell16:42.3   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
46.12Alloch Burton16:44.0 PR   MO Jefferson City   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
47.10Nathan Boys16:45.9   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
48.12Christian Lewis16:46.6 PR   MO LSN Lee's Summit North   Sep 26  Nike Pre-Nationals
49.12Tim McLaughlin16:47.0 PR   MO St. Louis University   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
50.12Ryan Johnson16:49.8 PR   MO Notre Dame (Cape Girardeau)   Sep 5  BROOKS Memphis Twilight XC Classic 2009
51.12David McAdams16:50.0   MO Jefferson City   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
52.11Jordan Noffsinger16:50.8   MO McDonald County   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
53.11Cody Smith16:52.0   MO Liberty   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
54.10Drew Cargill16:52.7   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
55.12Alex Mason16:52.9   MO Herculaneum   Oct 11  Walt Disney World Cross Country Classic 2009
56.11William Taylor16:54.0 PR   MO McCluer South-Berkeley   Sep 12  Forest Park Cross Country Festival
11Eric Schott16:54.0   MO Central (Cape Girardeau)   Oct 3  Notre Dame Invitational
11Brian Buchmeier16:54.0   MO Bowling Green   Oct 12  Clopton Invitational
10Caleb Wilfong16:54.0   MO Rock Bridge   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
60.12Shane Wilson16:54.2 PR   MO Blue Springs South   Sep 19  MSSU Southern Stampede
61.11Tyler Holmes16:56.0   MO Fox   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
62.12Brennan Gaffney16:56.5 PR   MO Christian Brothers College   Sep 5  BROOKS Memphis Twilight XC Classic 2009
63.10Will Thomas16:56.8   MO LSN Lee's Summit North   Sep 26  Nike Pre-Nationals
64.12Alex Moore16:57.0 PR   MO North Callaway   Oct 12  Centralia XC Invitational
10Jake Bast16:57.0   MO Oakville   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
66.12Kyle Sartain16:57.4 PR   MO Ozark   Sep 19  MSSU Southern Stampede
67.10Derrick Scales16:58.0 PR   MO Farmington   Oct 3  Notre Dame Invitational
11David Lambus16:58.0   MO University City   Nov 7  MSHSAA Class 3 State Championships
11Kurtis Harshman16:58.0   MO Lafayette (Wildwood)   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
70.9Evan Adams16:58.6   MO Carthage   Oct 17  Chile Pepper Festival
71.9Jake Burch16:59.0   MO Farmington   Oct 31  Class 3, District 1
11Adrian Todd16:59.0   MO Kickapoo   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
73.11Spencer Paul17:00.8   MO McDonald County   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
74.12Michael Bridenstine17:01.2 PR   MO McDonald County   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
75.12Scott Barker17:02.0 PR   MO Mexico   Oct 12  Centralia XC Invitational
11Stephen Andrew17:02.0   MO Parkway South   Oct 17  Suburban West Conference Championship
77.12Huns Pitia17:02.9   MO Staley   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
78.12Enrique Mejia17:03.0 PR   MO Rockhurst   Oct 10  Carl Owczarzak Fall Classic: SMW Invitational
10Jordan Cook17:03.0   MO Rock Bridge   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
80.10Michael McCulloch17:03.2   MO Staley   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
81.12Asher Allman17:03.8 PR   MO Staley   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
82.12David Nilges17:05.0 PR   MO Linn   Oct 2  Show Me Conference
12Brett Simshauser17:05.0   MO Cuba   Oct 6  Cuba Invitational
12Vince Migliazzo17:05.0 PR   MO Rockhurst   Oct 10  Carl Owczarzak Fall Classic: SMW Invitational
12Hossam Hassan17:05.0   MO Liberty   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
86.12Alex Crawford17:07.0 PR   MO Central (Cape Girardeau)   Oct 3  Notre Dame Invitational
11Lindle McAlister17:07.0 PR   MO Neosho   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
88.12Sean Reed17:07.3 PR   MO Warrensburg   Sep 19  MSSU Southern Stampede
89.10Ryan Davidson17:07.6   MO Joplin   Sep 19  MSSU Southern Stampede
90.12Dirk Hudson17:08.0 PR   MO West Platte   Oct 10  Kearney Invitational
91.11Zach Gifford17:08.8 PR   MO Platte County   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
92.12Kyle Baldwin17:09.4 PR   MO Platte County   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
93.11Jacob Watson17:09.7 PR   MO East Newton   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
94.10Brett Poos17:10.1 PR   MO Platte County   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
95.12Derek Lee17:10.4 PR   MO Clinton   Sep 19  MSSU Southern Stampede
96.9Kain Ellis17:11.0   MO Benton (St. Joseph)   Oct 10  Kearney Invitational
97.10Austin Wenger17:11.2 PR   MO Hollister   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
98.9Eric Jackson17:13.5   MO Neosho   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
99.9Daniel Anderson17:13.7 PR   MO Ozark   Sep 19  MSSU Southern Stampede
100.10Cade Netscher17:13.8   MO Eureka   Sep 19  MSSU Southern Stampede

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.12Diane Robison17:37.0 PR   MO Parkway Central   Oct 3  Great American XC Festival
2.11Courtney Wood17:47.2   MO Neosho   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
3.12Emily Sisson17:56.0 PR   MO Parkway Central   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
4.11Colleen Quigley18:49.0   MO Nerinx Hall   Sep 19  Edwardsville Invite
5.11Jessica Jackson18:55.4   MO Neosho   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
6.9Jenny McCarty18:56.0 PR   MO Fulton   Oct 12  Centralia XC Invitational
7.11Chelsey Phoebus18:59.0   MO LSW Lee's Summit West   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
8.9Angie Sumner19:01.9   MO Eureka   Sep 19  MSSU Southern Stampede
9.9Tessa Riley19:04.7 PR   MO LSN Lee's Summit North   Sep 19  MSSU Southern Stampede
10.11Kristen Brosnan19:05.7 PR   MO Staley   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
11.10Mackenzie Weis19:07.0   MO Midway   Sep 15  Drexel Invitational
12.12Rachel Carpino19:07.2 PR   MO LSN Lee's Summit North   Sep 19  MSSU Southern Stampede
13.10Samantha Nightingal...19:10.0   MO Blue Springs South   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
14.12Codi Fritchie19:17.2 PR   MO LSN Lee's Summit North   Sep 19  MSSU Southern Stampede
15.12Renee Goodenough19:18.0   MO Nerinx Hall   Oct 3  Priory Invitational
16.11Jenny Govero19:19.0 PR   MO Rockwood Summit   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
17.10Jasmine Edwards19:19.2   MO Kearney   Sep 19  MSSU Southern Stampede
18.9Kaitlyn Styczek19:19.6 PR   MO LSH Lee's Summit   Sep 19  MSSU Southern Stampede
19.10Courtney Dickerson19:23.6 PR   MO Raymore-Peculiar   Sep 19  MSSU Southern Stampede
20.11Olivia McCormick19:24.8 PR   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
21.10Jessie McNeel19:25.2 PR   MO Eureka   Sep 19  MSSU Southern Stampede
22.11Sami Berry19:32.1   MO Kearney   Oct 17  Chile Pepper Festival
23.12Krenda McClure19:32.5 PR   MO Lebanon   Sep 19  MSSU Southern Stampede
24.9Jessica Breyfogle19:33.0 PR   MO Kearney   Oct 17  Chile Pepper Festival
25.11Krista Menghini19:34.0   MO St. Josephs Academy   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
26.11Asabe O'Neill19:37.7 PR   MO Notre Dame de Sion   Oct 10  Kearney Invitational
27.11Aimee Westrich19:38.7 PR   MO Eureka   Sep 19  MSSU Southern Stampede
28.11Briana Watson19:39.0   MO Jefferson City   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
29.12Sierra Jenkins19:39.7 PR   MO Clinton   Sep 19  MSSU Southern Stampede
30.9Saga Barzowski19:40.0   MO Arcadia Valley   Nov 7  MSHSAA Class 2 State Championships
31.9Savannah Beaver19:41.9 PR   MO College Heights Christian   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
32.11Katie Wells19:42.0 PR   MO Marshall   Sep 19  Sedalia, Smith-Cotton CC Invitational
11Mary Dohogne19:42.0   MO Central (Cape Girardeau)   Oct 3  Notre Dame Invitational
34.11Johanna Kleinsasser19:45.0   MO LSW Lee's Summit West   Sep 26  Roy Griak Invite
35.11Alex Moase19:45.4   MO LSW Lee's Summit West   Sep 26  Roy Griak Invite
36.11Kaitlyn McLeod19:45.5   MO Raymore-Peculiar   Sep 19  MSSU Southern Stampede
37.10Hannah Richardson19:47.0   MO Kirkwood   Oct 17  Suburban West Conference Championship
38.9Bailey Hession19:47.6   MO Willard   Oct 17  Chile Pepper Festival
39.11Dana Roberson19:47.8   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
40.12Haley Patterson19:49.6 PR   MO East Newton   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
41.9Carly Shannon19:49.9   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
42.11Sarah White19:51.0   MO Potosi   Nov 7  MSHSAA Class 3 State Championships
43.11Delaney Smith19:51.8 PR   MO LSH Lee's Summit   Sep 19  MSSU Southern Stampede
44.11Mary Kate Taylor19:55.9 PR   MO Chillicothe   Oct 10  Kearney Invitational
45.12Megan Yohe19:56.0   MO Liberty   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
46.10Megan Forrest19:56.1   MO Raymore-Peculiar   Sep 19  MSSU Southern Stampede
47.12Payton Hartman19:56.5   MO Smithville   Oct 10  Kearney Invitational
48.12Kelsie Hutsell19:59.2 PR   MO Willow Springs   Sep 19  MSSU Southern Stampede
49.12Shynnel Bohannon19:59.3 PR   MO Neosho   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
50.12Erin Edwards20:00.0   MO Raytown South   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
51.9Alli Pickert20:00.2 PR   MO Kearney   Oct 17  Chile Pepper Festival
52.12Maggie Tennal20:00.3 PR   MO Lamar   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
53.9Bryanna Beasley20:00.4 PR   MO Kearney   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
54.12Megan Fox20:00.8 PR   MO Raymore-Peculiar   Sep 19  MSSU Southern Stampede
55.9Elizabeth Jurries20:02.0 PR   MO Park Hill South   Sep 19  MSSU Southern Stampede
10Corri Hamilton20:02.0 PR   MO Fulton   Oct 12  Centralia XC Invitational
57.12Abby Ersland20:02.3 PR   MO Warrensburg   Sep 19  MSSU Southern Stampede
58.11Megan Glamann20:02.6 PR   MO Kearney   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
59.9Carollina Dugan20:04.1 PR   MO Notre Dame de Sion   Oct 10  Kearney Invitational
60.12Liga Blyholder20:05.0   MO LSW Lee's Summit West   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
61.12Angel Gannon20:05.7 PR   MO Kearney   Oct 17  Chile Pepper Festival
62.11Olivia Francka20:05.9   MO Halfway   Sep 19  MSSU Southern Stampede
63.9Nicole Mello20:07.0   MO Hickman   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
64.9Lauren Franz20:07.8   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
65.11Chelo Falkner20:09.2 PR   MO Carl Junction   Oct 3  East Newton Patriot Invitational
66.9Brigette Caruthers20:09.4   MO Branson   Oct 17  Chile Pepper Festival
67.11Gloria Westlake20:10.0   MO Ft. Zumwalt East   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
9Kaitlyn Fischer20:10.0   MO Herculaneum   Nov 7  MSHSAA Class 2 State Championships
69.11Jocelyn Todd20:11.0   MO Ladue Horton Watkins   Nov 7  MSHSAA Class 3 State Championships
70.11Beth King20:13.0 PR   MO Kirkwood   Oct 17  Suburban West Conference Championship
71.11Marissa Moberly20:13.1 PR   MO Kearney   Oct 17  Chile Pepper Festival
72.12Abby Glastetter20:14.0   MO St. Francis Borgia   Sep 19  Bowles Invitational
73.12Eileen Schweiss20:15.1 PR   MO Herculaneum   Oct 11  Walt Disney World Cross Country Classic 2009
74.12Jessie Johnson20:18.0   MO Smithville   Sep 22  Smithville Invitational
12Taylor Woodruff20:18.0 PR   MO Benton (St. Joseph)   Oct 31  Class 3, District 8
76.11Lauren Robson20:18.5   MO West Plains   Oct 17  Chile Pepper Festival
77.11Ashley Self20:21.0 PR   MO Kearney   Oct 17  Chile Pepper Festival
78.11Liz Reida20:22.0   MO Kickapoo   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
79.12Ashley Wolkomir20:22.3 PR   MO LSW Lee's Summit West   Sep 26  Roy Griak Invite
80.11Siara Stahl20:24.2   MO Smithville   Oct 10  Kearney Invitational
81.10Kendra Fox20:24.9 PR   MO Warrensburg   Sep 19  MSSU Southern Stampede
82.12Emily Conlon20:25.0   MO Marquette   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
83.11Brianna Westervelt20:25.4   MO Staley   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
84.9Kaly Edwards20:25.8   MO Platte County   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
85.9Lexi Boschert20:26.0   MO St. Josephs Academy   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
86.12Anecia Stewart20:27.8 PR   MO Ruskin   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
87.11Emma Burditt20:28.0   MO Hannibal   Nov 7  MSHSAA Class 3 State Championships
88.12Cecily Waddell20:29.0 PR   MO West Platte   Oct 10  Kearney Invitational
12Sarah Ogar20:29.0 PR   MO Mexico   Oct 12  Centralia XC Invitational
10Conradette King20:29.0   MO Jefferson City   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
91.12Crystal Lohr20:30.0 PR   MO LSW Lee's Summit West   Sep 26  Roy Griak Invite
11LeeAnna Sanders20:30.0 PR   MO Kirkwood   Oct 17  Suburban West Conference Championship
93.11Lindsey Martin20:31.9   MO LSH Lee's Summit   Sep 19  MSSU Southern Stampede
94.10Megan Daly20:32.0 PR   MO Central (Cape Girardeau)   Oct 3  Notre Dame Invitational
95.10Allison Murray20:33.6 PR   MO Ozark   Sep 19  MSSU Southern Stampede
96.10Madeline Ramos20:34.2 PR   MO Staley   Oct 13  KC Suburban Small 6 Championships
97.10Claire Minnick20:35.0   MO Nerinx Hall   Oct 3  Priory Invitational
10Brianna Heikkinen20:35.0 PR   MO Waynesville   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
10Taylor Dickerson20:35.0   MO Jackson   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships
11Tori Parry20:35.0   MO Jackson   Nov 7  MSHSAA Class 4 State Championships