Team Results Management
View Athletic.net Ad Free

Mens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Zachary Snider15:08.1   IN Brebeuf Jesuit   Sep 14  All-Catholic Championship
2.10Ben Veatch15:12.0   IN Carmel   Sep 21  Trinity / Valkyrie Invitational
3.12Kyle Burks15:16.7 PR   IN Bloomington South   Sep 14  Eagle Classic
4.11Anthony Williams15:17.3 PR   IN Bloomington South   Sep 7  Lafayette Harrison Invite
5.12Zach Panning15:18.4 PR   IN Fort Wayne Concordia Lutheran   Sep 14  Northrop Invitational
6.12Adam George15:19.8 PR   IN Indianapolis Cathedral   Sep 14  All-Catholic Championship
7.12Clayton Bowie15:20.8 PR   IN Southport   Oct 9  Conference Indiana
8.12Ellis Coon15:21.1 PR   IN Warsaw Community   Sep 7  Asics Marion Invitational
9.12Colin Rinne15:26.6   IN Westfield   Sep 14  Eagle Classic
10.12David Dalton15:28.9 PR   IN Greenwood Community   Sep 14  Whiteland Invitational
11.12Jackson Bertoli15:29.1   IN Terre Haute South Vigo   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
12.11Griffin Tichenor15:31.1 PR   IN Bloomington North   Oct 9  Conference Indiana
13.12Calvin Kraft15:31.6 PR   IN Fishers   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
14.12Kaden Eaton15:31.7 PR   IN Columbus North   Sep 14  Eagle Classic
15.12Joe Murphy15:32.3 PR   IN Lawrence North   Sep 7  Lafayette Harrison Invite
16.11Brandon Arnold15:33.3   IN West Noble   Sep 7  Asics Marion Invitational
17.11Mark Beckmann15:34.2   IN Dekalb   Sep 14  Northrop Invitational
18.12James Huffman15:34.8   IN North Central (Indianapolis)   Sep 7  Artesian Classic
19.10Jarit Perkins15:35.4 PR   IN Barr Reeve   Sep 14  Eagle Classic
20.12Andy Carr15:36.2 PR   IN Columbus North   Sep 14  Eagle Classic
21.12Adam Guth15:37.4 PR   IN Evansville F.J. Reitz   Oct 15  IHSAA Sectional (Mater Dei)
22.11Patrick O'Neil15:38.5   IN Indianapolis Cathedral   Sep 14  All-Catholic Championship
12Bobby Browning15:38.5 PR   IN Carmel   Sep 21  Trinity / Valkyrie Invitational
24.12Riley Stohler15:38.6 PR   IN Terre Haute South Vigo   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
25.12Andrew Staggs15:39.0 PR   IN South Knox   Sep 24  Barr-Reeve Invitational
26.12Ben Anderson15:39.3 PR   IN Carmel   Sep 21  Trinity / Valkyrie Invitational
27.10Julien Magallanes15:39.5   IN Borden   Sep 14  Eagle Classic
28.11Seth Williams15:39.8   IN Columbus North   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
29.11Brogan Armand15:40.7 PR   IN Evansville Harrison   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
30.10Cooper Williams15:41.0   IN West Lafayette   Sep 14  Ben Davis Invitational
12Anthony Didion15:41.0 PR   IN LaPorte   Sep 14  Bob Thomas Invitational
32.11Ethan Hoeft15:41.2 PR   IN Lawrence North   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
33.12Jacob Hanawalt15:42.2 PR   IN Lawrence North   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
34.12STEPHEN CHO15:43.3 PR   IN Hamilton Southeastern   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
35.11Solomon Rice15:44.7   IN North Central (Indianapolis)   Sep 14  Eagle Classic
36.12Isaiah White15:45.2 PR   IN Perry Meridian   Sep 14  Eagle Classic
37.12Jacob Timmons15:45.8 PR   IN South Bend Adams   Sep 7  Caston Invitational
38.12Robel Teklezghi15:46.1 PR   IN Lawrence North   Sep 7  Lafayette Harrison Invite
39.10Trevor Thompson15:46.8   IN Fishers   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
40.10Evan Franklin15:46.9   IN Bloomington South   Sep 14  Eagle Classic
41.11Nick Firsich15:47.6 PR   IN Martinsville   Sep 14  Eagle Classic
42.12Jake Johnson15:48.0 PR   IN Franklin Community   Oct 19  IHSAA Regional (Greensburg)
43.12Michael George15:48.2 PR   IN Carmel   Sep 21  Trinity / Valkyrie Invitational
44.12Robert Browning15:49.3   IN Carmel   Sep 28  Culver Academies Invite
45.12Brian Blaylock15:50.0 PR   IN Lowell   Sep 14  Bob Thomas Invitational
46.12Joseph Taylor15:50.6 PR   IN Guerin Catholic   Sep 14  All-Catholic Championship
11Spencer Danielson15:50.6   IN Terre Haute South Vigo   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
48.11Quentin Pierce15:51.1   IN Castle   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
49.10Brayden Law15:51.4   IN Homestead   Aug 24  Huntington North Invitational
50.12Jeremy Breedlove15:51.8 PR   IN Kokomo   Sep 7  Asics Marion Invitational
51.11Darin Lawrence15:51.9   IN Lawrence Central   Sep 14  Eagle Classic
52.11Ryan Kritzer15:52.0   IN Munster   Sep 14  Bob Thomas Invitational
53.10Cameron Clements15:52.1   IN Carroll (Fort Wayne)   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
54.11Greg Tippmann15:52.2   IN Fort Wayne Bishop Dwenger   Sep 7  Asics Marion Invitational
55.12Nathan Wilkey15:52.6 PR   IN Brebeuf Jesuit   Sep 14  All-Catholic Championship
56.11Chase Ballard15:53.0   IN Columbus North   Sep 14  Eagle Classic
57.12Blake O'Dell15:53.3   IN Northridge   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
58.10Oliver Rigg15:55.0   IN Zionsville   Sep 14  Ben Davis Invitational
11Griffin Miller15:55.0   IN Center Grove   Sep 14  Ben Davis Invitational
60.12Drew Barclay15:56.4 PR   IN Hamilton Southeastern   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
61.11Jona Odell15:56.6   IN Indianapolis Cardinal Ritter   Oct 8  Indiana Crossroads Conference
62.12Matt Grider15:57.0 PR   IN Western   Aug 31  Western Invite
12Tom Bolanowski15:57.0 PR   IN Munster   Sep 14  Bob Thomas Invitational
64.11Ryan Cash15:58.0   IN Zionsville   Sep 14  Ben Davis Invitational
12Adam Corya15:58.0 PR   IN Zionsville   Sep 14  Ben Davis Invitational
12Nathen Magallanes15:58.0 PR   IN Borden   Sep 28  Ted Fox Invitational
67.12Seth Eagleson15:58.3 PR   IN New Palestine   Sep 7  Asics Marion Invitational
68.12Lewis Duke15:58.4 PR   IN Eastern (Greentown)   Oct 15  IHSAA Sectional (Logansport)
69.11Jordan Koczenasz15:58.5   IN North Central (Indianapolis)   Sep 14  Eagle Classic
70.11Daniel Fleace15:59.0   IN North Harrison   Sep 14  Eagle Classic
12Josh Neideck15:59.0   IN Eastbrook   Sep 21  FlashRock Invitational
72.12Josh Horowitz15:59.3 PR   IN Carmel   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
73.10Thomas Revard15:59.6   IN Carmel   Oct 9  MIC
74.12Daniel Kuhn16:00.7 PR   IN Shelbyville   Sep 7  Artesian Classic
75.12Matt Lang16:01.3 PR   IN Brebeuf Jesuit   Aug 24  Harvey Invitational
76.11Travis Kulczar16:01.5   IN South Bend Riley   Aug 24  South Bend Stampede
77.11Jacob Schmeling16:01.6   IN Carroll (Fort Wayne)   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
78.12Ethan Worthington16:02.2 PR   IN Westfield   Sep 14  Eagle Classic
12Aristotle Coulopoul...16:02.2   IN Valparaiso   Oct 26  IHSAA Semi-State
80.10Alec Hartman16:02.8   IN Westfield   Sep 14  Eagle Classic
81.12Adam Doll16:03.4 PR   IN Wawasee   Sep 7  Asics Marion Invitational
82.11Damon Horn16:03.5 PR   IN Warren Central   Sep 7  Artesian Classic
83.12Andrew Timmons16:03.7 PR   IN South Bend Adams   Sep 7  Caston Invitational
84.12Daniel Sechuga16:03.8 PR   IN Carmel   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
85.10Zac Leinheiser16:04.0   IN Carmel   Sep 14  Ben Davis Invitational
86.12Michael Keller16:05.1 PR   IN Columbus North   Sep 14  Eagle Classic
87.12Jess Stanley16:05.2 PR   IN Boonville   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
88.12Evan Harney16:06.2 PR   IN Columbia City   Sep 7  Asics Marion Invitational
89.12Will Coffey16:07.0 PR   IN Brebeuf Jesuit   Sep 14  All-Catholic Championship
90.12Yocom Nic16:08.6 PR   IN Northview   Sep 14  Eagle Classic
12Robbie Deckard16:08.6 PR   IN Brebeuf Jesuit   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
92.12Tyler Gray16:08.7 PR   IN Crown Point   Sep 28  Culver Academies Invite
93.12Jacob Overton16:09.2 PR   IN Noblesville   Sep 7  Asics Marion Invitational
94.12Presley Martin16:09.8 PR   IN Avon   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
95.12David Behrmann16:10.0 PR   IN Ben Davis   Sep 14  Ben Davis Invitational
12Kc Heller16:10.0 PR   IN Washington   Sep 14  Washington Invitational
97.12Jonah Woods16:10.2 PR   IN Jennings County   Sep 14  Whiteland Invitational
98.12Aidan DeSanto16:10.5 PR   IN Indianapolis Cathedral   Sep 14  All-Catholic Championship
99.12Joe Lemna16:10.7 PR   IN Noblesville   Sep 7  Asics Marion Invitational
100.11Mark Bond16:11.0 PR   IN Brownsburg   Oct 19  IHSAA Regional (Ben Davis)

Womens

AthleteTimeSTTeamDateMeet
1.11Anna Rohrer16:52.3 PR   IN Mishawaka   Aug 24  Viking Stampede Invitational - Niles
2.12Mackenzie Caldwell17:30.0 PR   IN Columbus North   Oct 9  Conference Indiana
3.12Kelcy Welch17:35.7 PR   IN Carmel   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
4.11Mary Abramson17:41.0 PR   IN Avon   Sep 14  Ben Davis Invitational
5.10Bailey Beery17:50.0 PR   IN Bellmont   Sep 14  Ben Davis Invitational
6.11Madison Woods17:55.9   IN Penn   Aug 24  Viking Stampede Invitational - Niles
7.11Rachel Nichwitz18:00.0   IN Hamilton Southeastern   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
8.12Elena Lancioni18:03.5 PR   IN LaPorte   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
9.12Gina Genco18:03.8 PR   IN Carmel   Sep 14  Eagle Classic
10.9Taylor Nicholson18:06.9   IN Avon   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
11.12Sarah Billingsley18:07.8   IN Oldenburg Academy   Oct 19  IHSAA Regional (Greensburg)
12.11Kelsey Harris18:09.2   IN Carmel   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
13.11Haley Harris18:11.4   IN Carmel   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
14.9Allie Dalton18:13.5   IN Greenwood Community   Oct 19  IHSAA Regional (Greensburg)
15.10Sierra Lax18:13.8 PR   IN Columbus North   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
16.12Taryn Thor18:15.2 PR   IN Northwestern   Oct 15  IHSAA Sectional (Logansport)
17.10Lauren Johnson18:17.3   IN West Lafayette   Oct 26  IHSAA Semi-State
18.10Kristen Johnson18:18.0   IN West Lafayette   Sep 14  Ben Davis Invitational
19.12Kate Raphael18:18.2 PR   IN Bloomington North   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
20.10Alex Buck18:18.4   IN Pendleton Heights   Oct 26  IHSAA Semi-State (New Haven)
21.12Abby Hostetler18:18.8   IN Fremont   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
22.12Jessica King18:20.1 PR   IN Hamilton Southeastern   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
23.12Alex Warzyniak18:20.6   IN Bloomington South   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
24.10Stacy Morozov18:22.4   IN Carmel   Sep 21  Trinity / Valkyrie Invitational
25.11Sierra Moore18:29.6   IN Elkhart Memorial   Oct 26  IHSAA Semi-State (New Haven)
26.11Jenna Halderman18:29.7   IN Northfield   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
27.12Anna Bearss18:29.8   IN Rochester Community   Sep 14  Tippy Valley Invite
28.9Lindsey Marriott18:30.0 PR   IN Leo   Oct 5  Jay County Invitational
29.11Samantha Woodford18:33.0   IN Plainfield   Sep 14  Ben Davis Invitational
30.11Anna Schmitz18:33.9 PR   IN Carmel   Sep 21  Trinity / Valkyrie Invitational
31.11Delaney Barber18:35.1 PR   IN West Lafayette   Oct 26  IHSAA Semi-State
32.10Madeline Lilly18:35.9   IN Twin Lakes   Oct 26  IHSAA Semi-State
33.12Shannon Effron18:36.2 PR   IN Evansville Reitz Memorial   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
34.11Sydney Meyers18:38.0   IN Zionsville   Sep 14  Ben Davis Invitational
35.11Rachel Bales18:39.0   IN West Lafayette   Sep 14  Ben Davis Invitational
12Becca Uebele18:39.0 PR   IN Zionsville   Oct 19  IHSAA Regional (Ben Davis)
37.11Courtney Pfanstiel18:41.0   IN Hamilton Southeastern   Sep 14  Wildcat Invitational
38.12Rachel Thompson18:42.1 PR   IN New Prairie   Oct 26  IHSAA Semi-State
39.10Lindsay Welker18:42.2 PR   IN Terre Haute North Vigo   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
40.10Samantha Mitchell18:43.0   IN Zionsville   Sep 14  Ben Davis Invitational
41.9Madison Distelrath18:43.7   IN Homestead   Sep 14  Northrop Invitational
42.12Celena Guerrero18:45.0 PR   IN Hobart   Sep 14  Bob Thomas Invitational
11Kelsie Mothersead18:45.0   IN Avon   Sep 14  Ben Davis Invitational
44.12Karli Koning18:45.7 PR   IN Westfield   Sep 28  Delta Eagle Invitational
45.10Danielle Frank18:46.1 PR   IN Penn   Oct 26  IHSAA Semi-State (New Haven)
46.12Samantha Dauby18:46.2 PR   IN Carmel   Sep 14  Eagle Classic
47.9Rachel Brougher18:46.4   IN Columbus North   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
10Katherine Free18:46.4   IN Indianapolis Cathedral   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
49.12Rachael Weesner18:47.5 PR   IN Carmel   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
50.11Shallen Lenhart18:47.7 PR   IN Oak Hill   Sep 14  Wildcat Invitational
51.12Marina Konow18:47.9   IN Fort Wayne Concordia Lutheran   Sep 14  Northrop Invitational
52.11Stacey Metzger18:48.3   IN Carroll (Fort Wayne)   Sep 7  Asics Marion Invitational
53.10Kailee Schoof18:48.7   IN LaPorte   Sep 17  LaPorte/Chesterton/Merrillville
54.11Courtney Kerr18:49.5   IN Avon   Sep 7  Lafayette Harrison Invite
55.10Lydia Kotowski18:51.3 PR   IN Floyd Central   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
56.12Sophie Seward18:51.6   IN Eastbrook   Sep 7  Asics Marion Invitational
57.11Claire Corvari18:52.5 PR   IN Carmel   Sep 14  Eagle Classic
58.12Samantha Roush18:53.1   IN Columbia City   Oct 26  IHSAA Semi-State (New Haven)
59.10Madison Fruchey18:56.6   IN Carroll (Fort Wayne)   Oct 26  IHSAA Semi-State (New Haven)
60.12Mindy Whidden18:57.0 PR   IN Hobart   Sep 14  Bob Thomas Invitational
61.10Megan Kress18:57.2   IN Carmel   Sep 21  Trinity / Valkyrie Invitational
11Ashton Bosler18:57.2   IN North Harrison   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
63.11Hope Jones18:58.2   IN Warren Central   Sep 7  Lafayette Harrison Invite
64.10Devon Leahy18:58.6   IN Westfield   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
65.11Aspen Dirr18:59.4   IN Prairie Heights   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
66.11Alexis Lewandowski18:59.6   IN Bloomington South   Oct 9  Conference Indiana
67.12Alexia Zawadzke19:00.3 PR   IN East Noble   Sep 14  Northrop Invitational
68.10Hannah Stoffel19:01.6   IN Huntington North   Sep 14  Blackford Invitational
69.10Kayley Hodson19:02.9 PR   IN Lawrence Central   Sep 14  Eagle Classic
70.11Abigail Crouch19:03.7   IN Noblesville   Sep 7  Asics Marion Invitational
71.11Allison Rollins19:03.8   IN Evansville North   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
72.11Lauren Heeger19:04.0   IN Avon   Sep 14  Ben Davis Invitational
10Delaney Bucker19:04.0 PR   IN Southport   Sep 14  Ben Davis Invitational
74.12Grace Denton19:05.0 PR   IN West Lafayette   Sep 14  Ben Davis Invitational
12Kayla McGurk19:05.0 PR   IN Crown Point   Oct 5  Duneland Conference
76.12Danielle Muse19:05.3 PR   IN Whiteland Community   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
77.9Gabby Brown19:05.4   IN Westfield   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
78.11Diana Gorin19:05.8 PR   IN Carmel   Oct 15  IHSAA Sectional (Noblesville)
79.9Kate Bernicke19:06.0   IN Avon   Oct 19  IHSAA Regional (Ben Davis)
80.10Nina Bouthier19:06.1   IN Columbus North   Oct 9  Conference Indiana
81.10Allison Coffey19:06.2   IN Columbus North   Oct 26  IHSAA SEMI-STATE (BROWN COUNTY)
82.12Kieran Casey19:06.4   IN Perry Meridian   Sep 14  Eagle Classic
11Kaitlin Wells19:06.4   IN Warren Central   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
84.12Zoey Johnson19:07.5   IN Seymour   Sep 7  THSB Invitational
85.12Erin Crone19:08.1 PR   IN Indianapolis Bishop Chatard   Sep 14  All-Catholic Championship
86.10Hannah Welsh19:09.0   IN Jasper   Sep 24  Barr-Reeve Invitational
11Michelle Kent19:09.0 PR   IN Muncie Burris   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
88.10Olivia Johnson19:09.2 PR   IN Harrison (West Lafayette)   Oct 26  IHSAA Semi-State
89.11Constance Hope Jone...19:10.6   IN Warren Central   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
90.9Emma Jankowski19:11.1   IN Penn   Nov 2  IHSAA State Cross Country Championships
91.9Sabrina Bippus19:11.2   IN Hamilton Southeastern   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
92.12Abigail Horn19:11.7 PR   IN Fishers   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
93.9Valerie Clark19:12.0   IN Center Grove   Sep 14  Ben Davis Invitational
94.9Sara Ramos19:12.4 PR   IN Lake Central   Sep 7  Lafayette Harrison Invite
95.9Daphne Boom19:12.8   IN Carmel   Sep 14  Eagle Classic
11Megan Zajac19:12.8 PR   IN Lake Central   Sep 21  New Prairie Invite
97.11Samantha Stensland19:13.1 PR   IN Hamilton Southeastern   Oct 26  IHSAA Semi-State (Carmel)
98.10Krista McCormick19:13.3 PR   IN Dekalb   Sep 14  Northrop Invitational
12Lauren Pottschmidt19:13.3   IN Penn   Oct 26  IHSAA Semi-State (New Haven)
100.10Emily Welch19:14.0 PR   IN Franklin Central   Sep 14  Ben Davis Invitational